RADIO VILLA Lezers schrijven.... Leidse en Rijnsburgse stemmen over de annexatieplannen Herdenking van kerkhervorming in de Pieterskerk te Leiden Hartelijke huldiging W. Tierolf CHAUFFEUR Bankwerker- Onderhoudsmonteur j FLINKE KRACHT i DINSDAG 1 NOVEMBER Antwoord Hoewel ik me met de door mij zeer gewaardeerde mening van prof. Blok kan verenigen, dat een pennestrijd op den duur de lezers van het LD. zal gaan vervelen, zou Ik naar aanleiding van zijn inzending ln de courant van 31 October nog enige opmerkingen wil len maken. Mij wordt hierin verweten, dat ik niets van de strekking van het artikel, geplaatst op Vrijdag 28 October j.l. be grepen heb. Het zij zo. maar argumen ten voor dit verwijt heb ik tevergeefs gezocht, zodat nader commentaar mij overbodig lijkt. Nu het tweede punt. waarop de ge achte inzender mij aanvalt. Eerstens: Ik kan het annexatiesysteem, hoewel oud, in deze omstandigheden geens zins verontrustend vinden. Tweedens: Het zou m.l. alleszins toe te juichen zijn als men door wederzijds overleg tot een oplossing kwam. Maar kan er sprake zijn van overleg, wanneer het antl- annexatiecomité met leuzen aankomt als: Geen vierkante meter? De methoden van het Leids gemeen tebestuur dat ben ik met prof. Blok eens zijn niet altijd de juiste, o.a. in verband met deze kwestie. Maar Oegst- geest zou hier. wanneer het een deel van Leiden werd. slechts verbetering ln kun nen brengen. Immers, dan konden de burgers van Oegstgeest hier door middel Teraardebestelling L. G. van Doorn Gistermiddag vond onder grote be langstelling op de Alg. Begraafplaats aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp te Leiderdorp de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer L. G. van Doorn, in leven hoofd van de openbare school Langebrug B alhier en o.a. voorzitter van de afd. Lei derdorp van de P. v. d. A. Behalve de familie kwamen oa. in de stoet mede de heren J. C. v. Schaik, wethouder van Onderwijs te Leiden en de heer J. Boon. wethouder der ge meente Leiderdorp. Onder de aanwezi gen merkten wij om. op de heren A. v. d. Hoogt uit Leiden, gep. hoofd der school B aan de Langebrug. vele be stuursleden van de afdeling Leiden van de Ned. Onderwijzers Vereniging, ver scheidene schoolhoofden uit Lelden, de heer J. Machielsen uit Leiden, Rijks inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer E. Meester, secretaris van het ge west Zuid-Holland van de P. v. d. A., de heer J G. Pokkema uit Leiden,secretaris van de P. v. d. A., afd. Leiden; de heer J. H. Schüller, voorzitter van de afd. Leiden van de Alg. Bond van Ambte naren. de heer J. H. M. Reys uit Oegst geest, hoofd van de Montessorischool aldaar en vice-voorzitter van de afd. Leiden van de N.O.V., de heer J. W. Har ting, namens de sleutelloge der I.O.OJ., de heer H. L. Kan uit Den Haag namens het hoofdbestuur van de I.O.OJ, en voorts vele vrienden en be kenden van wijlen de heer Van Doorn. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de aula was opgebaard, voerde allereerst wethouder Van Schalk als vriend het woord. Spreker wees op de uitnemende onderwijscapaciteiten van de heer Van Doorn. Voorts weidde de heer Van Schaik uit over de grote lief de van de heer Van Doorn voor de aai zijn zorgen toevertrouwde leerlingen en zijn groot sociaal voelend hart. Vervolgens herinnerde de heer Reys aan de plaats, welke de heer Van Doorn ln de kring van de Ned. Onderwijzers vereniging innam, waarna o.a. nog het woord werd gevoerd door de heer P. v. d. Sterre namens het onderwijzend per soneel van de Langebrugschool, de heer Harting als vertegenwoordiger van de Sleutelloge en de heer Kan namens het hoofdbestuur van de I.O.OJ. Ds P. J. van Ouwerkerk. voorganger van de Ver. van Vrijz. Herv. te Boskoop, die ook aan het sterfhuis een rouw dienst leidde besloot deze plechtigheid met het bidden van het „Onze Va der", waarna de schoonvader van wij len de heer Van Doorn, de heer Diek- man uit Leiden, dankte voor het mede leven, dat in deze dagen uit zo ruime kring was ontvangen. Vrijdag 4 November om 4 uur zal dr W P. de Roever, benoemd tot gewoon hoogleraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de kristallogra fie. mineralogie en petrologie, zijn ambt aanvaarden door het uitspreken van een rede in het groot auditorium. Oude dame op trottoir aangereden Gistermiddag omstreeks kwart vóór drie is een 82-jarige dame. wonende aan het Kort Galgewater, op het trottoir vóór .De Lakenhal"" door een vracht auto van een kolenbedrijf aangereden. De auto werd bestuurd door een 16-ja- rige Jongen, die niet ln het bezit was van een rijbewijs. De jongen was, na dat hij meegeholpen had kolen te lossen in de Lange Scheistraat, achter het stuur gaan zitten met de bedoeling de auto enkele meters ..op te trekken". Op een gegeven moment raakte zijn voet bekneld tussen het gaspedaal, waardoor hij de auto niet tot stilstand kon bren gen. Teneinde niet in het water van de Oude Singel te rijden, reed hij het trot toir op, waar juist de 82-jarige dame passeerde Wonder boven wonder liep deze aanrijding nog gunstig af. Slechts met een lichte verwonding aan het hoofd kon de dame naar haar woning worden overgebracht. De auto kwam tegen de gevel van .De Lakenhal" tot stilstand. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOBEN Gerardus Wilhelmus Jacobus, zn. van O P Rewljk en G. J. Weyere: Pleternella Jannle. dr. van A. v. d. Blom en D. Kralt; Johanna, dr. van G. Plug en C. Blesbroek; Johannes Chrlstanand, zn. van F. E. M. Ml tracing en S. A. S, Sltaislng; Tymen Aldert. zn. van H. Rasser en N. S. G. v. Nieuwkoop: Cornells Pleter. zn. van P. Guijt en A. J Hoek; Gerardus. zn. van G E. Feenstra en G. Sommcllng; Anneke dr van A. Verloop en J. de Ridder. OVERLEDEN GIDS. vri SO i van de gemeenteraadsverkiezingen hun invloed op uitoefenen. Dit zou dus slechts een argument vóór annexatie zijn Met dank voor de verleende plaats ruimte H. H. POORTMAN. Lelden. Oriëntatie der kernen Binnen de grenzen van b.g. gemeente zijn vier kernen, n.1. Kerkbuurt, Leidse- buurt, Rijnsburgse- en Morsbuurt De twee eerste vormen samen inderdaad de kern van het dorp Oegstgeest; de twee andere horen echter bij respectievelijk Rijnsburg en Lelden en hebben ook geen vertegenwoordigers op kerkelijk of burgerlijk gebied in dat dorp. Uit bovenstaande blijkt m.i. duidelijk, dat de officiële gemeentegrens verbroken ls en dus niet meer geldt, zodat zij op nieuw moet worden gesteld. J. G. K.. Leiden. Machtswellust onrechtvaardig verwijt aan Rijnsburg Als Rijnsburger heb ik met enige ver wondering kennis genomen van de hef tige reacties van de zijde van burgerij en gemeentebestuur van Oegstgeest op de grenswijzigingsvoornemens van G.S, Gezien de vaak uiterlijke onverschillig heid ten aanzien van gemeentelijke za ken kan de algemene belangstelling voor deze problemen weliswaar verheu gen doch opvallend is dat zowel in de protestvergadering als in de raadsver gadering te Oegstgeest deze zaak toch wel erg eenzijdig werd belicht. Het is misschien begrijpelijk, dat een en ander „van eigen erf" bekeken wordt, maar dit doet geen recht aan de voorstellen van G.S. en de Prae-adviezen van de ande re gemeenten. De voorstellen zijn waarlijk niet zo onrechtvaardig, als men denkt aan de grillige grens tussen Rijnsburg en Oegst geest, een grens die bijna door het hart van Rijnsburg en haar maatschappelijke en culturele belangen loopt. De bevol king van het grensgebied is door ban den van bloed, kerk, onderwijs, econo misch en maatschappelijk leven aan Rijnsburg verbonden. De voorzitter van het anti-annexatie- comlté de heer Van Weizen kan nu wel zeggen dat de grenswijziging geen oplos sing voor de problemen zou betekenen, maar die bewering kan alleen maar rus ten op onbekendheid met de plaatselijke verhoudingen en toestanden en op het eigenbelang geen vierkante meter te willen afstaan. Deze grens dateert uit het verre ver leden, toen het een kerkelijke grens was en Oegstgeest nog Kerkwerve heette. Een duizend jaar geleden getrokken grens kan moeilijk afgestemd zijn op de maatschappelijke verhoudingen tussen Oegstgeest en Rijnsburg in de twintigste eeuw. Thans hebben G5. na ernstige studie besloten dat de grens verlegd moet wor den teneinde te voorkomen dat ernstige schade wordt berokkend aan de belan gen van een gezonde agrarische gemeen schap in Rijnsburg. Dat dit geen licht zinnige beslissing van GS. is. blijkt wel uit het feit dat er al 25 Jaar over wordt gesproken en onderhandeld. Na veel wikken en wegen zijn de voorstellen ge daan. die Rijnsburg armslag geven voor agrarische ontplooiing en Oegstgeest niet beletten om een prachtige woon- gemeente te zijn. G.S. zijn nuchter genoeg geweest om geen gehoor te geven aan verlangens die niet door redelijke gronden worden gerechtvaardigd (denk b.v. aan de Leid se verlangens). Het past niet, deze voor stellen. op democratische wijze tot stand gekomen, met verdachtmakingen te be strijden en bij de bestrijding zelfs een beroep te doen op Gods Woord en Zijn geboden. Een vergelijking tussen open, gerechtvaardigde en democratische ver langens van Rijnsburg met het Testa- menttsche verhaal van Koning Achab gaat volkomen mank. Het is onbegrij pelijk dat zelfs predikanten hun naam geven aan een actie, die op dergelijk peil wordt gevoerd. RtJnsburg machtswellust te verwijten is er volkomen naast Het is Rijnsbures plicht om de maatschap pelijke belangen van de eigen bevol king te dienen. Eerder kan Öegstgeest machtswellust verweten worden, als het eeuwen geleden toevallig verkregen gronden, die men vooralsnog niet zelf nodig heeft, anderen te onthouden die ze nodig hebben voor hun ontplooiing. Die laatste houding zou men eens moe ten stellen onder het licht van de Hei lige Schrift De heer Van Weizen was verwonderd dat de belangen van Flora nu plotseling naar voren werden gehaald terwijl er toch nimmer een wanklank was ge hoord. Dit bewijst andermaal dat hü de huidige situatie niet begrijpt- Toen de veiling gebouwd werd voor 90 procent als Rijnsburgse veiling, was er al geen geschikte plaats in Rijnsburg zelf te vinden, zodat men noodgedwongen tot vestiging in Oegstgeest moest overgaan. En nu ik toch met de heer Van Wei zen in het grensgebied ben, dan zou ik hem graag eens de zogenaamde oude Bazar tonen, waar twaalf onbewoonbaar verklaarde woningen staan, reeds tien jaar geleden ontruimd. Zij staan er nog steeds als broeinesten voor ongedierte ondanks de ontroerende zorg van Oegst geest voor dit grensgebied Zouden die bouwvallen ook zo lang zijn blijven staan in de Emmalaan. ln het Oegstgeester villapark? De plannen tot omschakeling van luinderSbedryven van koude grond op glascultuur in de omstreden grensgebie den vergen zeer grote investeringen, waarvoor Rijnsburg en de Rijnsburgers erote verplichtineen moeten aangaan. Het is toch begrijpelijk, dat men die gronden dan in bestuurlijke zin ook in Riinsburgse handen wil zien? Ik hoop dat G.S.. de Kamers en de Kroon na rijp beraad een juiste beslis sing nemen en daarbij gestoord noch verontrust zullen worden door opge- zwiepte hartstochten. (Van redactiewege enigszins bekort) Kieswetwijziging in Frankrijk aanvaard De Franse Nationale Vergadering beeft zich Dinsdag met 265 tegen 239 stemmen uitgesproken voor stemming per departement bij algemene verkiezin gen. waarbij dan het stelsel der evenre dige vertegenwoordiging zal worden toe gepast. 75 JAAR DE LE MAR Het te Amsterdam. Rotterdam en Den Haag gevestigde Advertentiebureau De la Mar. ontstaan uit ean internationale nieuwsdienst, bestaat binnenkort 75 Jaar. De viering zal op bescheiden wyze ge schieden op 12 December as. HANDWERKCLUB VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Donderdag en Vrijdag zal de Hand- werkclub van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden in de zalen van het V.C.F.-huls (Gerecht 10) verkoop houden van de ln de afgelopen twaalf maanden door de leden van deze club vervaardigde goederen. Tijdens deze verkoopdagen ls er een theekamer ingericht en zal mevrouw Jansma—Van Schouwenburg na school tijd voor de Jeugd en op de laatste avond voor de ouderen, poppenkast voorstellingen geven. BAZAR REMBRANDTWIJK. In „Rehoboth" wordt vandaag een bazar gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Herv. Kerkewerk ln de Rembrandtwflk. De opening werd vanmiddag verricht door ds J. de Wit. Hl] sprak er zijn vreugde over uit, dat zovele nijvere handen in slechts enkele weken tljds de textiel- goederen. die ongetwijfeld vlot van de hand zullen gaan. hebben vervaardigd. De predikant vestigde er de aandacht op, dat het uitgebreide Rehoboth-werk door giften ln stand gehouden moet worden en hoopte, dat deze verkoopdag een volledig succes zou worden. Zeer velen maakten ln de middaguren reeds gebruik van de gelegenheid om tegen redelijke prijzen ln het bezit te komen van een of meerdere kleding stukken. Bovendien zijn er enkele at tracties. Tot vanavond tien uur kan men ln .„Rehoboth" terecht. Jeugdbemiddelaar bij het GAB Vandaag herdacht de heer W. Tie rolf. jeugdbemiddelaar bij het Gew. Arbeidsbureau te Leiden, den dag, dat hij 25 jaar geleden ln overheidsdienst trad. Ter gelegenheid van dit zilveren Jubileum viel hem hedenochtend een hartelijke huldiging ten deel in de kring van de ambtenaren van het Gew. Arbeidsbureau, waarbij ook verschil lende personen uit het particuliere le ven, waarmede de heer Tierolf krach tens zyn ambtelijke functie ln nauwe relatie staat, tegenwoordig waren. Als „Jong broekje" deed de heer Tie rolf reeds zyn intrede als ambtenaar in een openbare functie. Het was de Gem. Dienst voor Soc. Zaken, die voor hem de poort naar de ambtenarenwe reld opende door hem op 1 Nov. 1930 aan te stellen als „Jongste bediende" bij deze dienst. Al spoedig bleek, dat hy voor iets „hoger op" in aanmerking kwam. W8nt na een half Jaar werd hij benoemd als ambtenaar bij de „Werk loosheidsverzekering". om in 1933 belast te worden met een taak bij de Steun verlening. Bij deze tak van dienst bleef hU tot eind April 1941. om met Ingang van l Mei van dat Jaar ln officiële Rijksdienst over te gaan naar het Gew. Arbeidsbureau alhier. De maatregelen van de bezetter nood zaakten hem ln September 1944 „on der te duiken", om eerst weer bij de bevrijding, doch nu als chef van de Alg. administratie, bij het G AB. terug te keren. Gedurende vier jaar heeft hii deze plaats ingenomen, om daarna de functie van jeugdbemiddelaar bij dit bureau te aanvaarden. De directeur van het G AB., de heer Hazelhoff. die hedenoochtend als eerste spreker het woord voerde, schetste de jubilaris als een jeugdbemiddelaar met hart en ziel, die zich Intens met de be langen van de Jeugd bezighoudt. LEIDERDORP Herdenking Hervormingsdag TEVENS SLOT VAN GEZINSWEEK In de Gereformeerde kerk werd door Hei-vormden en Gereformeerden geza menlijk de kerkhervorming herdacht. Deze bijeenkomst was tevens de laatste :n het kader van de Gezinsweek. De lei ding van de avond berustte bij ds J. J. Dijk. De sprekers voor deze avond wa ren ds H. Sweepe met als onderwerp: Wij hebben de Bijbel terug" en ds J. P. Honnef over: „Wat doen wij nu met die Bijbel". De toespraken werden afgewis seld met zang door de dames Grims en Van Stralen. Ds J. J. Dijk las aan het eind nog voor uit Deuteronomium 6. Met een gemeenschappelijk zingen van „Een vaste Burcht" werd deze herden kingsbijeenkomst besloten. Herdenking Kerkhervorming De plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap heeft ter herdenking van de Hervormingsdag in de Herv. Kerk een bijeenkomst belegd, die mede ten doel had de aandacht te vestigen op het werk van het NBG. Ln deze goed-bezochte bijeenkomst werd gesproken door ds M. den Boer en ds E. Saraber. terwijl de Chr. Gem. Zangvereniging „Zang zij onze leus" het gesproken woord afwisselde. Ds M. den Boer. Geref. pred herin nerde aan de opvallende daad van Lu ther; het slaan van de 95 stellingen aan de slotkerk in Wittenberg (1517) en de gevolgen van deze daad. Eén van de fa cetten van de reformatie was. dat de Bijbel hervonden werd In die dagen kenden zelfs de geestelijke voorgangers de Bijbel niet meer. Het volk leefde in voortdurende angst voor vagevuur en hel. In bange nachtwaken in zijn kloos tercel hervond Luther de Bijbel, waar door hij antwoord kreeg op de vraag' Hoe krijg ik vrede met God. De Bijbel kwam van de cel naar de kansel en van daar onder het volk. Ds E. Saraber. Herv. Pred., sprak over „Wat doen we met de Bijbel". Spr. be toogde dat het lezen vam de Bijbel alleen maar uit gewoonte op zichzelf geen za ligmakende bezigheid ls. Dit moet ee- beuren vol innerlijke openheid in bid dende houding, omdat in de Bijbel het vlees geworden woord Gods tot ons komt. De mens. die zó leest wordt door God „wijs" gemaakt Dan roept het woord op tot geloof en bekering. Spr. noemde het lezen van de Bijbel geen gemakkelijke taak. Daarbij dient de in nerlijke variatie van de verschillende boeken in het oog te worden gehouden. Tussen het tot stand komen van het oudste en het jongste deel ligt een tijd vak van omstreeks 11 eeuwen. Verder is de Bijbel, hoewel geïnspireerd door de Geest, door mensen geschreven. Uit eerbied voor de Bijbel moeten we ons telkens inleven in de situatie waarin de Bijbel ons aanspreekt. De Bijbel gaat dan pas helemaal open tls we met alle gelovigen van welke richting of modaliteit, eerbiedig buigen >or de geopende Schrift. Als het lezen uit de Bijbel wordt: leven uit de Bijbel, dan komt er ook ge bedsleven. Dit is waar de reformatie toe roept: reformatie van het eigen hart. Dan kan ook worden voldaan aan de erote honger naar de Bijbel in de hele wereld. Een honger, die beschamend en verbijsterend is. BURGERLIJKE STAND „Wij eren Lutlier, doch prijzen God" zijn. Achter dit woord van de Heiland ligt de daad van Zijn leven, van Zijn liefde; Hy, Die waarlijk vry was werd slaaf, ging in in de wereld en Het zich binden om ons te ontbinden. Voor hen. zo eindigde spreker, die door Jezus Christus zijn vrijgemaakt, wordt her vormingsdag tot een blij en waarlijk vrij herdenken. Want Hij heeft ons waarlijk en voor eeuwig vrijgemaakt, op genade alleen en door het geloof alleen! Met het zingen van het bekende Lutherlled. ..Een vaste burcht is onze God", werd deze indrukwekkende dienst besloten IN DE LUTHERSE KERK „Indien dan de Zoon U zal vrijge maakt hebben, zo zult Gij waarlijk vrij zijn". Deze woorden uit het 36e vers van het achtste hoofdstuk naar het evangelie ran Johannes, dienden ds J. N. de Ruiter. Hervormd predi kant. tot uitgangspunt van zHn pre dikatie ter gelegenheid van de her denking van de kerkhervorming, gis teravond In de Pieterskerk. Bij zijn verklaring van dit tekstwoord wees ds De Ruiter er op. dat wij moeten blijven in het Woord van Christus. Want zodoende leert de mens de waar heid Gods kennen, de waarheid van die God, Die zichzelf bekend gemaakt heeft in Jezus Christus als een God van ge nade. Als dat gebeurt, zei hij. dan zal die waarheid ons vrij maken. Komende tot het herdenken van de kerkhervorming, zei spreker, dat er bij dit herdenken toch ook doorklinkt de droefheid om de verscheurdheid der kerk. Hoewel hierbij terdege in het oog gehouden moet worden, dat de liefde tot de eenheid niet sterker wordt dan de liefde tot de waarheid. Wat in 1517 ge beurde, aldus ds De Ruiter, zal tot dan ken moeten worden. Niet omdat wij Luther prijzen en niet omdat wij pro testantse heiligen gaan Invoeren Geen heiligenverering op protestants erf! Maar wanneer wij het werk van deze mensen, die ln de reformatie bezig zijn geweest, herdenken, danken wij God. dat Hij Luther. Calvijn en anderen ge zonden heeft om de kerk te reformeren. Danken, dat Hij zondige mensen heeft willen gebruiken de kerk weer tot een kerk des Woords te maken, waar het Woord weer spreken kon en het weer zou zijn het Woord alleen. Wij eren Luther, maar prijzen God! Wij danken God ervoor, zo vervolgde spreker, dat Hij gezorgd heeft, dat men sen vrij zouden zijn het Woord te horen. Ook hier. aldus besloot ds De Ruiter, geldt het woord uit Joh. 8. Jezus wil ons vrijmaken, beter nog. Hy wil ons vrij gemaakt hebben, opdat wij waarlijk vrij Ook de Evangelisch Lutherse gemeen te ln Leiden heeft de kerkhervorming herdacht. De bijzondere dienst, welke gisteravond ln de Lutherse kerk is ge houden. werd geleid door ds H J. A. Haan. Deze sprak naar aanleiding van het Bijbelwoord „Elke plant, die miin Vader niet geplant heeft, zal uitgeroeid worden" Ook het woord van de op 10 November 1483 geboren kerkhervormer Maarten Luther „Ik zal mijn appel boompje planten tot op de jongste dag" vormde de basis, waarop de predikant zijn preek voortbouwde. Hij vergeleek Luther evenals ieder ander mens zondaar en kind van God met een plant, die onder Gods zegen tot wasdom gekomen ls. Leed en moeite zijn'deze man. die de kiem heeft gelegd voor een herboren. Kerk, niet gespaard gebleven Luthers geheim echter was het geheim van het geloof. Ook wij behoeven geen angst te hebben in het geloof. Steeds weer moeten wij ons realiseren kinderen van God te zijn. Dit te blijven en geen robot van een moderne maatschappij te worden is de plicht, die iedere Christen dient te verstaan, aldus ds Haan Hij herdacht ln deze dienst ook de marte laars. die voor het woord van Luther gestorven zijn. Deze bijzondere dienst werd gehouden volgens een pas in ge bruik genomen liturgie. De collecte voor de bejaarden bracht ruim f. 112 op. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 1 November vette varkens- markt: Aanvoer 139 varkena. Zware f.1.78 —1.89; lichte f. 1.141.78; slagerevarkens f.1.781.80; zeugen geen notering. Han del tamelijk vlug by geringe aanvoer. LEIDEN. 1 November. Groenteveiling. - Pre 100 kg.rode kool 4.600. groene kool 813. boerenkool 711 orel 913. kroten 7 ld gekookt 1220. uien 11 29. Deen 1021 spruiten 1058. aardan- Delen 6 309. andllvle 1219. aDDelen 1167 Deren 2128. snllbonen 90146. oronkbonen 51 stam bonen 146167. wit lof 2294. sDlnazle 2671. tomaten 20 50 wlnterneen 58. Per 100 stuks: bloemkool 951. sla 317.90 Knolselde- rle 618. Per 100 boe: Deterselle 36.70. selderie 22 90 bleekselderle 3036 neen 10—25. BODEGRAVEN. 1 November Kaas markt: Aanvoer 52 partllen. Notering: le soort f. 2.33—2,37: ïe soort f. 2.29—2.32; extra kwalletlt f. 2.45; handel kalm. ROTTERDAM. 1 November Veemarkt Aan voer ln totaal «56. Weektotaal 6243. Vette koelen en ossen 700; gebrulksvee 1367; t.bc.-vrlj 972; vette kalveren 80; graskalveren 831; t.b.c.-vrll 302; nuchtere kalveren 832; varkens 168- biggen 259; paarden 98; veulens 16; schapen of lam- 2 90—3.10. 2 70—2.90. 2^0—2.60: slacbt- paarden 2.30. 2.10. 1.90; per kg. graskalve ren 400. 350. 250: nuchtere kalveren 63. 50, 40; biggen 53. 42, 38; schapen 140, 120, 90 lammeren 120, 100 90; kalfkoelen 1100. 950, 725; melkkoeien 1100. 050, 725; vare koelen 750, 625. 550; vaarzen 780. 680. 580: pinken 480. 425. 350 per 6tuk 25 jaar in Overheidsdienst der SwaJuw en W. H. T. Lammers; Syl via I d. v J. C. Akerboom en A. C. Looyestein; Bernardus G. S. M., z. v. J. J van Nierop en J. C. Disseldorp. Getrouwdi: J. Veloo en J. L. Buitelaar. Overleden: G. A. Warmerdam. 20 J. 1L RHENIA BIJ DE AMATEUR FOTOGRAFEN Gisteravond hadden de amateur-foto grafen een gast in hun midden, die 2% uur aan één stuk hun aandacht gespan nen wist te houden met een prachtige collectie eigen werk. Het tvas de Leidse amateur-fotograaf. de heer H. Rhenia, die, aan de hand van zijn foto's, ver klaarde waarom en hoe hij tot de opna men gekomen is. Het waren soms heel eenvoudige gegevens, maar zo raak ge troffen, een zo juiste weergave van sfeer en zo vol van uitdrukking dat de foto's als het ware gingen spreken. Wel heel duidelijk toonde deze collectie wat en hoe een foto moet zijn om deze te ma ken tot een waardevol bezit waarnaar men steeds teruggrijpt om te genieten van het schilderij dat men, door middel van licht, op het papier getoverd heeft. Een hartelijk woord van dank voor deze genotvolle avond met de wens de spr. nog eens terug te zien, had ten volle de Instemming van de aanwezigen. het G.A.B.-personeel bood da heer Hazelhoff hem enige boekwerken aan. De heer M. G. van Rijswijk, spreken de namens de Hoofd-Inspecteur-Diree- teur van het Districts Arbeidsbureau te Den Haag en als oud-collega, zeide, dat er ook op het D.A.B. te Den Haag waar dering is voor de arbeid van de heer Tierolf. De heer M. I. Smit voerde het woord namens de collega's. Hy dankte de jubi laris voor de fijne wijze, waarmede deze met zijn collega's om weet te gaan. Namens de Dr van Voorthuyzen Stich ting werden hartelijke woorden van ge lukwens en medeleven gesproken door dokter Bazuin, die de jubilaris ken schetste als de man van „niet praten, maar doen!" De heer C. Brilman wees namens de Ambachtsschool op de zeer goede sa menwerking, die er bestaat tussen deze school en het Arbeidsbureau. De heer Tierolf. aldus spreker, heeft zich doen kennen als een ambtenaar, die met lief de en trouw de belangen van de jeugd weet te dienen. Namens het V.G.L.O.-onderwijs te Leiden sprak de heer Wilterdink. die er op wees. dat de jeugd altijd gaarne naar de lessen van de jubilaris luistert. De heer G. H. Kottelaar sprak als directeur van de Rykswerkplaats woor den van felicitatie, waarna de heer S. Mazurel, collega van de jubilaris, mede deling deed van de vele schriftelijke felicitaties, die van vrienden en oud- collega's binnengekomen waren. Voorts gaf hl) in een zeer geestig gedicht het ambtelyk leven van de jubilaris weer. De jubilaris, die bijzonder was ge troffen door deze hartelijke huldiging, dankte tenslotte met een enkel woord. BEURSOVERZICHT VRIENDELIJKE ONDERTOON Amsterdam, 1 November Er ls vandaag niet veel te doen ge weest op de Amsterdamse Effecten beurs. Vanmorgen werd iets beneden het niveau van gisteren gehandeld en ook vanmiddag opende het Damrak lager, maar er volgde al spoedig een licht her stel. AKU hield zich vandaag bijzonder goed, daarbij gesteund door de hogere koers in New York. Reeds gisteren was het rayonbedrijf 10 punten gestegen tot 326% en vandaag zette het zyn opmars voort tot 330. Philips sloot nauwelijks prijshoudend, Unilever en Kon. Olie per saldo een kleinigheid lager. Op de scheepvaartsector was de on dertoon wederom niet ongunstig. Hier ging Scheepvaartunie voorop met een stijging van 183 tot 187. De overige soor ten 1 i 2 hoger. De Cultuurmarkt opende aarzelend maar paste zich geleidelijk aan bij het algemene marktbeeld. Ver. Deli en HVA wisten per saldo ruim 2 punten te avan ceren. Amsterdam-Rubber prijshoudend zonder meer. In Ver. Vorstenlanden werd de hoek weer eens open gemaakt, waarbij de notering van 58% op 60% kwam. Ook de incourante industrieafde ling, die gisteren reeds aanzienlijk hoger noteerde, was weer aan de vaste kant. Guldensbeleggingen stil doch vriende- Beurs van Amsterdam Dinsdag. 1 November ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 101% 101% Grootboek obl102fi Ned. '51 3% 101 101% Ned. 53 3% 100% 100% Ned. '48 3% 98% 98ft Ned. '54 3% 98% 98% Ned. '55 3% 98% 98% Ned. '55 n 3Vt 98% 99% Ned. '47 3% 3 99% 99ft Dollarlng '47 3 96 96 Investeringscert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99% 991» Indië -37 A 3 98 98 Grootboek '46 3 98 L 98% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 88% 90 Nat. Handelsbank 156% 158 Ned. Handelmij217 217 A K.U326% 329% Philips 332% 331% Unilever 447% 444% Wilton Feyenoord 260 264 Biliton 2de r330% 330 Kon. Olie f.50.— ..291 Kon. Olie 583% 579% Amst. Rubber 139% 139% Holl. Amer. Hjn207% 209% Kon. Ned. Stoomb. 194 195 Ned. Scheepv. Unie 183 187% H.VJV156% 157% Java Cult.85 85 Deli My154% 158 Senembah116% 113% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- e. Gem. leningen A'dam '47 3 99% 100 Den Haag 1937 1 3.. 100 Leiden 1947 100 R'dam '37 I in 3% 101% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 103 103 Premieleningen A'dam -51 2% 133% 134 Eindhoven '54 2% 110% 110% Enschede '54 2% 108% 108 Den Haag '52 I 2% 135% L 135% 134 134 R'dam '52 I 2% 138 138 135% 135% Utrecht '53 2% 125% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 257 258% 228 227 Twentsche Bank 221 224% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 241 240% Kon. Ned. Grofsm. 152 152% Rott. Droogd. Mij. 591 595 Tleleman en Dros 15% 16 Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 137 139% 165 166 Diversen 273% 271 Ned. M. Walv. Vrt. 83% 82% Spoorwegen Dell Spoofw. Mij. 33% 33% Amerik. fondsen 65% 64U Shell Oil Cy 55% 56% Nog enkele fondsen nit Leiden en omgeving Aandelen VE. 31$10 Holl. Constructie 400 380GB Ing. bur. v. Bouwnyv. 166 Int. Kunststoff. Ind. 71 74% Kon. Ned. Edelmet. 80 Pref. w.a. idem 85 Textiel Gebr. v. Wijk 84 84% Leidsche Wolsplnn. 278 289% Ned. Electrolasm. 360 Sikkens Lakfabr. '53 376% 375 Ver. Touwfabrleken 185 182 Wemlnk's Betonm. 138 L 138 WERKSTER gevraagd voor enkele ochten den en/of middagen p. week. Mevr. MUNTING. Melch. Treublaan 49. Te koop gevraagd voor zelfbewonlng. In Oegstgeest Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 1845a. GEVRAAGD een nette Expeditiebedrijf C. KOELEWIJN l'itrklaan 328, Katwijk a /.ee Aanmelden tussen 9—10 uur 's avonds. De Internationale Kunststoffen- industrie N.Y. te Voorschoten, i vraagt voor spoedige indienst- i treding ervaren B en voor matrijzenmagazijn met j enige technische kennis. i Sollicitanten kunnen zich aanmelden i J Rouwkooplaan 2, Voorschoten of schrif- telijk Postbus 11, Voorschoten. Stuur ons slecbts deze adver tentie en Uw adres en U ontvangt gratis vele schitte rende radio-bouwtekeningen, gratis geilt, prijscouranten met alle radio-onderdelen, gratis prospectus en proef lessen van radio-cursussen, grafts inlichtingen omtrent een agentschap voor radio verkoop. 18 Radioschool Maxwell Pannlngen (by Venioj. ADVERTENTIE-TARIEF: Vraagt ons volledig adverten- tio-tarief aan. Het oevat o.a. gegevens over de versprei ding van ons Blad en de prijzen van advertentie-Jaar abonnementen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4