LEIDSCH mDAGBLAD Indianen en Bosnegers huldigden liet Koninklijk Paar WEERBERICHT Prinses Margaret ziet af van een huwelijk met kolonel Townsend Molotof doet twee passen vooruit, maar de kloof blijft bestaan 94ste Jaargang DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 No. 28667 1 fr p.. aijctdc vrM Witte Singel 1, Lelden Giro wo. 57055 mreetear: J. w. Henn, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teieioon DirecUe m 4dnlMstratIe; 25041. Redactie: 2:507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Grootse huldiging in Albino Gistermiddag heeft het Koninklijk meisjestehuis. Hoewel dit kindertehuis Paar in Suriname de tocht voortgezet naar Albina. het plaatsje op de grens met Frans Guyana, dat thans weinig bedrijvigheid kent. maar in de twinti ger jaren berucht als smokkel- centrum en bekend als goud vind plaats.. Op de weg erheen werd een kort bezoek gebracht aan de bauxiet- mijn Ricanau. Later werd gestopt bij het Bosnegerdorp Moengotapoe, waar twee Bosnegers hun opwachting j maakten en Hare Majesteit hun hulde betoonden. Albina is het bestuurscentrum van het Marowijne-district en ligt aan de rivier met dezelfde naam. De Ko ningin bracht een bezoek aan het militaire kampement en dronk thee ten huize van de districtscommissa ris, waar enkele notabelen aan haar werden voorgesteld. Indianen en Bos negers, die hnn woonplaatsen langs de Marowjjne hebben, kwamen hun opwachting maken onder leiding van de Indianenkapiteins Ernest en Harry en de Bosnegerkapiteins Lanté en Ti- kipari. Zij hadden geschenken bij zich o.a. kostelijk, zij het wat primitief houtsnijwerk. Ook de sehooljeugd van Albina trad aan en zong voor Hare Majesteit enkele liederen. De prefect van Frans Guyana. Malvy maakte zijn opwachting bij de Ko ningin. Er was een grootse huldiging van Bosindianen, Wajana's. Caraiben en Arowakken, Bosnegers en Creolen. Receptie in Moengo Omstreeks vijf uur vertrok de Ko ningin uit Albina en een uur later was het gezelschap, na een rit door het wooncentrum der Indonesiërs, terugge keerd in Moengo. waar in Casa Blanca de Koningin recipieerde. Na afloop hier van vertrok de Koningin te voet naar het ms. .Prospector", hartelijk uitge leide gedaan door de plaatselijke bevol king en de autoriteiten, terwijl in de Gotticapolder een vuurwerk werd afge stoken. De „Prospector" zette in de loop van de nacht koers naar het district Commewijne en vanochtend tegen acht uur was het schip ter hoogte van Alk maar. Bezoek aan kindertehuizen Vanmorgen heeft Koningin Juliana zich per jacht „Oranje" ontscheept en in Alkmaar een bezoek gebracht aan het Tehuis voor Hindostaanse kinderen van de Evangelische Broedergemeente. Dit tehuis bestaat nu bijna 40 jaar. Het werd gesticht door het Deense Lutherse Zendingsgenootschap bij het begin van zijn Zendingsarbeid onder de Hindoestanen in Suriname. Het tehuis wil een opvangcentrum zijn van ver waarloosden, wezen, halfwezen en an dere hulpbehoevenden en heeft thans de zorg over een 70-tal kinderen,, die daar onderwijs genieten en verder hun tijd nuttig doorbrengen. Van Alkmaar begaf de Koningin zich per auto naar Leliendaal, waar zij een kindertehuis voor Indonesische kinde ren, eveneens van de Evangelische Broedergemeente, bezocht en waar zij tot grote vreugde van de aanwezigen de eerste steen legde voor een nieuw aanvankelijk bestemd was voor het op nemen van kinderen van Indonesische afkomst, zulks naar aanleiding van een griepepidemie, die in 1918 uitbrak, waardoor door het overlijden van hun ouders verschillende Indonesische kin deren onverzorgd werden achtergelaten, worden thans daarnaast ook Indiaanse kinderen opgenomen. De opzet komt overeen met het kindertehuis voor Hin dostaanse kinderen te Alkmaar. Thans verleent het kindertehuis te Leliendaal aan een 60-tal kinderen onderdak. Bezichtiging suikerplantage Van Leliendaal ging het naar Marien- burg, waar Prins Bernhard zich bij het gezelschap van H. M. voegde. De Prins was naar Paramaribo teruggekeerd na zijn Jachtpartij waarop tamelijk veel gevogelte werd geschoten en had zich vanmorgen naar Marienburg begeven. Te Marienburg bracht het Koninklijk Paar een bezoek aan de suikerplantage van de Nederlandse Handel Maatschap pij. De productie van suiker is in de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. Voor de oorlog exporteerde Suriname nogal wat suiker naar Nederland, maar deze cultuur is sterk verminderd, tot zij nu enkele jaren geleden nieuwe impul- 0 Slot op Pag. 2 Plichten jegens Kerk en Gemenebest De mededeling, dat Prinses Mar garet met met kolonel Townsend zal huwen, werd gedaan in de vorm van een persoonlijke verklaring, uitgegeven op Clarence House, de Londense woning van de Prinses. Deze verklaring luidt: „Ik wal er kennis van geven, dat ik besloten heb niet met kolonel Townsend in het huwelijk te tre den. Ik ben mij er van bewust ge weest. dat ik een huwelijk zou heb ben kunnen sluiten voor de burger lijke stand, indien ik van mijn erf opvolgingsrechten afstand zou heb ben gedaan. Indachtig de leringen van de kerk. volgens welke een christelijk huwelijk onontbindbaar is. en be wust van mijn plichten tegenover het Gemenebest, heb ik besloten dit voor alle andere overwegingen te laten gelden. Ik ben geheel alleen tot dit be sluit gekomen, gesterkt door de nimmer aflatende steun en toewij ding van kolonel Townsend. Ik ben innig dankbaar voor het medeleven van allen, die steeds voor mijn geluk gebeden hebben". De verklaring, ondertekend met Margaret", was gedateerd 31 Oc tober. Opnieuw koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking maar in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige Zuidelijke wind (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 NOVEMBER Zon op: 7 37 uur: onder: 17.14 uur. Maan op: 18.38 uur; onder: 10.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.13 16.31 uur. Dit oummer bestaat uit 10 pagina's Koninklijke romance ten einde Het Engelse publiek, dat nog altijd op een uitweg hoopte, diep geschokt (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Prinses Margaret zal per slot van rekening toch niet met kolonel Peter Townsend trouwen. Dit is het besluit, waartoe zij na moeilijke innerlijke strijd is gekomen. Gisteravond kort voor half acht werd van Clarence House, de Lon dense residentie van Prinses Margaret, de langverwachte verklaring gepubliceerd. Om acht uur onderbrak de B.B.C. haar radio- en T.V.- programma's om het Engelse volk op de hoogte te stellen van de persoonlijke boodschap van Prinses Margaret. Het was het dramatische hoogtepunt van weken van ondraaglijke spanning. Vanzelfsprekend bracht de verklaring van de Prinses alom een diepe schok teweeg. Het Engelse publiek, moe van het argumenteren en speculeren, bezat nog altijd de stille hoop. dat een voor allen aan vaardbare uitweg uit de moeilijkheden, welke een huwelijk scheen te verhinderen zou worden gevonden. Velen stellen achteraf de vraag of het nodig is geweest Engeland en de gehele wereld in opschudding te brengen door deze koninklijke romance, welke menselijk gesproken op niets is uitgelopen. Triomfantelijke ontmoeting gevolgd door een eindeloze openbare discussie Van het ogenblik af, dat Prinses Mar garet en Peter Townsend gelijktijdig naar Londen reisden om elkaar op triomfantelijke wijze met de felle schijn werpers der publiciteit op hen gericht, te ontmoeten, leek het alsof er geen twijfel aan kon bestaan, dat het huwe lijk een feit zou worden. De wereld zag op die dag een stralend gelukkige Prin ses. Maar toen haar gezicht op de foto's allengs strakker werd, begreep men dat er hindemissen bestonden, welke mis schien onoverkomelijk zouden blijken. De boodschap van Prinses Margaret laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Zij vormt een bevestiging van de moei lijkheden, waarmede een ieder na de eindeloze openbare discussie over dit onderwerp thans vertrouwd is. Nog niet is opgehelderd waarom de koninklijke familie de zaak niet binnens kamers heeft gehouden, want de bezwa ren tegen het huwelijk van kerkelijke zjjde waren immers overbekend. Is het nodig geweest het gehele Engelse volk deelgenoot te maken van de ernstige ge wetensworsteling van de Prinses? Zij en Townsend hadden elkaar zonder al de fanfares, waarmede in de afgelopen we ken elke stap van het paar werd rond gebazuind, in het geheim kunnen ont moeten. Thans moesten de Prinses en Townsend hun beslissing nemen terwijl ze als wild van de ene uitwijkplaats naar de andere werden opgejaagd. Abrupt einde van een sprookje Velen hebben de indruk gekregen, dat de Prinses, die aanvankelijk de indruk wekte, dat zij een besluit had genomen, tenslotte gezwicht is voor de enorme druk die zowel de Anglicaanse kerk als haar eigen familie op haar hebben uit geoefend. Anderen stellen daar tegen over. dat de Prinses, die lang niet zo frivool is als men denkt, zich steeds van haar verantwoordelijkheid als belijdend gelovige èn als lid van het koninklijk ge zin bewust is geweest. Het waardevolle van de thans genomen beslissing is, dat de Prinses in volle vrijheid heeft kun nen kiezen. De verwarring begon, toen het i sinds 13 October dagelijks openlijk met elkaar in contact kwam. Men wilde blijkbaar niets verbergen. Het paar had destijds reeds vrijwillig besloten elkaar in twee jaar niet te zien om dan verder te beslissen Al kwam de plotselinge overplaatsing van Townsend naar Brus sel als een soort officiële verbanning destijds voor de Prinses als een schok. Zij was toen in Rhodesia en sloot zich enkele dagen treurig in haar kamer op. Het is mogelijk, dat. toen zij elkaar onlangs weer ontmoetten, de band tus sen hen bleek te zijn verzwakt. Hoe dit ook moge zijn, zij kregen nauwelijks meer de kans hun vriendschap in een normale atmosfeer opnieuw te laten ontbloeien. Zo is er dan aan het sprookje var romantische liefde van een Prinses en de door haar vader zo diep bewonderde oorlogsheld van met-adellijke afkomst, die door zijn vrouw was verlaten, een abrupt einde gekomen. Indien dit werkelijk de grote liefde van de Prinses blijkt tc zijn geweest, en zjj inderdaad „het hoogste offer" heeft gebracht, is het zeer wel mogelijk dat Prinses Margaret voor de toekomst alle trouwplannen zal laten varen en voldoe ning zal vinden in de vervulling van haar koninklijke taak. Dit ls echter een nieuwe speculatie, welke het onbereikba re romantische ideaal wenst hoog t« houden Bevordering van kolonel Towsend tot air commodore Volgens AFP verwacht men in krin gen van de Britse luchtmacht de spoedi ge bevordering van kolonel Townsend tot Air-commodore", een rang, die on geveer gelijk is aan die van brigade-ge neraal. Een dergelijke bevordering zou, gezien de leeftijd «22 November wordt Townsend 41) en zijn staat van dienst normaal zijn. Hij zou dan echter zijn post van luchtvaartattaché in Brussel moeten verlaten, daar zijn nieuwe rang niet in overeenstemming zou zijn met van luchtvaartattaché in Brussel. Een beeld van de onlusten in Ni-1 jeugd demonstreerde voor aanslui-1 Britse troepen geworpen traangas- cosia op Cypruswaar vooral de ting bij Griekenland. Een door bom jaagt de demonstranten uiteen. De Russische minister wilde ook de Oost-Duitsers aan de tafel doen plaatsnemen speciale verslaggever in Genève) Molotof is in Genève gisteren voor de dag gekomen met een nieuw voorstel voor de organisatie van de Europese veiligheid. Hu diende een plan in dat voorziet in een bundeling van de beide Duitse republieken, samen met de lan den van West- en Midden-Europa, die nu al in de regionale pacten van War schau en de West-Europese Unie verenigd zjjn. Bovendien zonden Amerika, en natuurlijk Sovjet-Rusland, van de party moeten zyn, terwyi tenslotte ook lan den als Joego-Slavië en Denemarken zouden kunnen worden uitgenodigd. Met zijn nieuwe Russische voorstel deed Molotof twee stappen voorwaarts In Westeiyke richting. De eerste stap was dat hy gisteren geen bezwaar meer maakte tegen de bestaande Westelyke systemen van collectieve veiligheid, zo als de West-Europese Unie en de NAVO, waarvan hy vorige week nog de on voorwaardelijke vcrdwyning had geëist. En als tweede stap kan het feit worden beschouwd dat de Russische voorstellen met betrekking tot de militaire controle en garantie-maatregelen zoveel op de Westerse suggesties in hetzelfde verband geleken dat zy bijna naar het plan-Eden schenen te zyn gekopieerd. Die twee goede beurten, die Molotof in Westerse ogen gisteren maakte, werden echter weer goeddeels teniet gedaan doordat hy nu eveneens heeft voorgesteld behalve kanselier Adenauer, ook premier Grotewohl uit Oost-Duitsland, naar Genève te laten komen om officieel aan de conferentie te kunnen deelnemen. Amerikaanse openhartigheid Vadaag wordt er vanwege Allerheili gen niet vergaderd, doch morgen zijn de Westelijke ministers van plan dieper op de nieuwe Russische voorstellen in te gaan. Intussen hebben gisteren zowel de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, als zün Engelse en Franse collega's MacMillan en I'inay al byzon- der duidelijk laten btyken dat zy de Oost-Duitsers in geen geval aan de groene tafel willen zien. „Wy kennen en wij erkennen deze heren niet", zo liet Dulles met Amerikaanse openhartigheid weten. Bovendien is er van Britse zijde alvast opgemerkt dat. ondanks de beide passen die Molotof nu heeft gedaan, er nog altyd een wijde kloof blijft gapen tussen de standpunten van West en Oost. Over het cardinale feit van de Duitse splitsing heeft Molotof inderdaad nog altüd met geen woord gerept, zo min als over de principiële kwestie van de vrüe verkiezingen die aan een her eniging van Duitsland vooraf zouden moeten gaan. Volgens het Russische voorstel zou elk land zijn huidige politieke systeem be houden en dat betekent dus dat Oost- Duitsland mèt de andere satellietstaten de Russische invloedssfeer zouden moeten blijven. En dat is nu juist het punt waar de hele controverse om draait dat Molotof opnieuw onaangeroerd gelaten heeft. Dulles naar Madrid De zitting van gisteren werd. zoals was voorzien, begonnen met een korte gedachtenwisselmg over het derde agenda-punt: samenwerking op het ge bied van cultuur, wetenschap, economie en toerisme, ten aanzien waarvan richt lijnen zijn opgesteld voor een commis sie van vier deskundigen, die morgen aan de slag zal gaan. Zün vrfje dag ln Genève besteedt nister Dulles vandaag aan een vliegreis naar Madrid waar hü generaal Franco en do Spaanse minister van Buitenland se Zaken zal spreken. Men meent hier ln diplomatieke kringen, dat deze on verwachte ontmoeting .waartoe Franco het initiatief genomen heeft, in verband mag worden gebracht met de gebeurte nissen in Frans-Marokko, waarvan Ma drid een terugslag op het aangrenzende Spaans Marokko vreest. Ook zullen ze ker de vorderingen onder ogen worden gezien ten aanzien van de Amerikaans- Spaanse samenwerking op economisch en vooral militair gebied. Franco moet zich willen beklagen, dat de dollars niet zo snel en overvloedig in Spaanse rich ting stromen als het hem indertijd door de Amerikanen zou zijn voorgespiegeld. En tenslotte zou Dulles, die de eerste Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is. die generaal Franco met een officieel bezoek vereert, de regering in Madrid wollen polsen over haar mening ten opzichte van een verdrag, waarin alle landen van het Midden-Oosten zou den worden opgenomen. Militaire garantie voor het gehele Midden-Oosten In Genève wordt sinds gisteren name lijk ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat Amerika en Engeland de huidige spanningen tussen Israël en de Arabische wereld zullen trachten op te lossen door alle partyen militaire ga ranties aan te bieden. Die garanties zouden dan kunnen worden opgenomen in het bestaande Verdrag van Bagdad waarvan de betekenis en het aantal deelnemers belangryk zou worden uit gebreid. Langs deze weg hopen Dulles en MaeMillan de belde partyen, Israel en Egypte, te kunnen verzoenen '/onder genoodzaakt te zün Rusland om rlln of ficiële steun en medewerking voor een accoord te verzoeken. Een overzicht van de werkzaam-1 heden aan het nieuwe grote stenen dok bij de Nederlandse Dok- cn Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam. dat op 26 November a.s. I officieel in dienst zal worden ge steld en de reparatiecapaciteiten van de Amsterdamse haven sterk znl vergroten. Het hoofdbestuur van de N.C.R.V. heeft besloten geen reizen meeT naar Joegoslavië uit te schrijven, zolang de regering van dat land geen Inreisvisum meer verleent voor predikanten, pries ters en Journalisten. Toch wapens voor Israël MOSJE SJARET De drie Westelijke mogendheden zou den volgens United Press gisteravond overeenstemming hebben bereikt over hun toekomstige nolitlek In het Mid den-Oosten. Daartoe zou behoren, dat zii aan Israël een beperkte hoeveelheid wapens zouden verschaffen voor defen sieve doeleinden. Een bewapeningswed loop ln dit gebied zou In elk geval ver meden dienen te worden. Voorts zouden de Westelijke mogendheden géén nieu we veiligheidswaarborgen aan Israel geven omdat de bestaande loereikend zouden zijn. De Israëlische premier. Mosje Slaret. heeft gisteravond een gesprek met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. gehad en hem gewaar schuwd, dat de Tsjechische wapenleve- ranties aan Egypte het Midden-Onsten in vuur en vlam dreigen te zetten. Sja- ret zei. dat deze zendingen in strijd ziin met de „geest van Genève". volgens welke internationale geschillen gere geld moeten worden op vreedzame wijze.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1