LEIDSCH DAOBLAD In Genève staat het Midden-Oosten nu midden in de belangstelling WEERBERICHT In Korjalen van Kabel naar Kadjoe en Koffiekamp 94ste Jaargang MAANDAG 31 OCTOBER 1955 No. 28666 Directeur: 1. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.per kwartaal; f 2.S5 per maand; f0.55 per week. Witte SlngeJ 1. Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 23507 Belangrijke verschuiving van accent Israël zowel door Moskou en zijn satellieten als door de Arabieren bedreigd (Telefonisch van o e speciale verslaggever te Genève) Terwül de vier ministers der grote mogendheden met betrekking tot het eerste agendapunt Duitsland en Europa nog steeds in hetzelfde kringetje en begeleid door dc geest van Genève blijven ronddraaien, wordt achter de schermen van de conferentie het zwaartepunt nu duidelijk naar het Midden-Oosten verlegd. Het is de onmiddellijke oorlogsdreiging aan de grens van Israël, waar trouwens al gevochten is, die de diplomatieke kringen te Genève met grote ongerustheid ver vult. De diplomatieke kringen hebben zich bovendien de laatste dagen sterk uitgebreid. Nadat de premier van Israël, Sjaret, zijn tenten hier al had opgeslagen, hebben nu ook zijn tegenstanders hun vooraanstaande vertegenwoordigers naar Genève gezonden, zoals een der secretarissen van de Arabische Liga, Azzam Pasja, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, en verscheidene andere Oosterse hoogwaardigheidsbekleders, onder wie de broer van de Koning van Saoedi- Arabië. Hun komst en de beweegredenen ervan hebben het gewicht en het klimaat van Genève binnen een paar uur nogal ingrijpend gewijzigd. Er heerst hier nu iets van de nervositeit van exotische intrigues in de stad. Een opwinding, die de verkiezingen voor het Zwitserse parlement, die gisteren in een onberispelijke orde en rimpelloze kalmte zijn verlopen, zeker nooit alleen zouden hebben opgebracht! Sjaret keert morgen met lege e.erst H de geschiedenis bovendien de ko- 1 3 lossale macht van de Russen en hun satel- nand teruglieten op. Amerika en Engeland staan nu voor een zware keuze. Moeten zij de r>^f h?. h6n<li £e.n H,e Westelljke jonge Israëlische staat, waarover Ame- Dne hun hoofden bij elkaar om het rjka altijd een soort beschermheerschap standpunt van het Westen ten aanzien heeft gevoerd, steunen met wapens of van het Midden-Oosten te bepalen. tenminste met een bevestiging van de Over ditzelfde onderwerp hadden gis teren twee ontmoetingen plaats van Dul les met Molotof en met de Israëlische premier Sjaret. Tot dusverre werd Pinay buiten deze beraadslagingen gehouden. Zal de Franse minister, die gisteren weer even op en neer naar Parijs is gewipt, nu een bemiddelende rol tussen Rusland en de Anglo-Amerikanen gaan spelen? Die veronderstelling wordt ln Franse krin gen wel geopperd. Frankrijk voelt zich trouwens met het oog op zijn eigen wankele positie in Noord-Afrika zelf ook ten nauwste geïnteresseerd bij het drei gende conflict met de Arabische wereld, waarvoor Rusland nu bijna openlijk partij heeft gekozen. De posities der Westerse mogendheden blijven, zo moet men wel erkennen, bij zonder onzeker en delicaat. In de eerste plaats lopen dc Amerikaanse en Engelse belangen men denke aan de petroleum! in het Midden-Oosten nogal ver uit een. Daar ligt ongetwijfeld ook een der redenen, ofschoon zeker niet de voor naamste, waarom beide landen een af wachtende houding hebben aangenomen en ook waarom alle stappen van de Israë lische premier, die steeds luider om bij stand roept, tot dusver zonder enig effect zijn gebleven. Morgen keert Sjaret met lege handen weer naar zijn land terug, nadat hij eindelijk vandaag ook nog door Molotof ontvangen werd. Molotof had hem overigens vier dagen voor zijn hotel laten wachten! Molotofs bedoeling Sjaret heeft op een persconferentie gisteren nogmaals op de tragische situatie van zijn land gewezen. Israël wordt nu opnieuw door veertig millioen Arabieren bedreigd. En achter die Arabieren doemt voor het Stakingsdreiging in West-Duitsland Millioen metaalarbeiders willen hoger loon (Van onze correspondent ln West- Duitsland) Onder circa één millioen metaalarbei ders in West-Duitsland dreigt een sta king uit te breken. Onderhandelingen met de werkgevers over hogere lonen werden zonder resultaat afgebroken. De werkgevers hadden zich bereid ver klaard de prijzen te verlagen in plaats van de lonen aanzienlijk te verhogen en zij waren ook wel geneigd de lonen met 12 pfennig per uur op te voeren, maar de vertegenwoordigers van dc arbeiders wensten een verhoging van 20 pfennig per uur. In verband daarmede heeft de vakvereniging niet eens een uitnodi ging aangenomen om deel te nemen aan een bespreking met minister Erhard over de kwestie van de lonen en de Koude Nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Wei nig wind. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of Iets lagere. (Opgemaakt te 10 uur) 1 November Zon op 7.35 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 17.45 uur; onder: 9.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 3 29 en 15.49 garanties, die in 1950 werden gegeven? Ze zouden dan een openlijke oorlog met de Arabische wereld kunnen riskeren. Praten met Molotof en hem verzoeken de Russische of Tsjechische steun te sta ken? Hoewel Dulles en MacMillan zeker gerechtigd zouden zyn zich daaiuij op de befaamde geest van Geneve te beroepen, hebben ze tot nu toe een officiële stap bij Molotof achterwege willen laten. Het streven van de Westerse mogend heden was er sedert de oorlog steeds op gericht tenminste het Nabije en het Mid den-Oosten voor de Russen en hun satel lieten af te grendelen Deze pogingen moch ten niet met volledig succes worden be kroond. De Anglo-Amerikanen aarzelen om het echec openlijk te erkennen ten einde de positie van Molotof ook in andere en speciaal Europese sectoren niet nog sterker te maken. Nadat premier Eden zich in een per soonlijke brief vorige week over dit onder werp tot president Boeiganin moet heb ben gericht, willen Dulles en MacMillan nu, ieder op eigen beweging, binnens kamers trachten in de geest van Genève Molotof op zijn gemoed te werken. Een gemoed, dat zich. met of zonder Genève, echter niet heel licht ontroeren laat. Het is niet uitgesloten, en men acht het in Genève zelfs waarschjjnljjk, dat Molotof die problemen van het Midden-Oosten alleen aan wil snijden in de openbaar heid. Ter gelegenheid bijvoorbeeld van een nieuwe internationale conferentie, waarbij Sovjet-Rusland dan officieel en spectaculair zijn entree in dit deel van de wereld zou kunnen maken! Slot op Pag. 2 De aankomst van het Koninklijk Paar op het vliegveld Zanderij in Suriname, waar een groep Indianen ter begroeting aanwezig was. Opheffing K.N.P. met de statutair vereiste meerder heid van stemmen besloten tot goed keuring van het accoord met de K.V.P. en tot opheffing van de party. Enthousiasme van duizenden op het Gouvernementsplein Koningin op de „Prospector^' naar Moengo Tijdens de tocht van het Koninklijk echtpaar naar Kabel, werd gestopt in Kwakoegrond, een kleine bestuurspost aan de Saramacca- rivier. De Koningin en de Prins maakten hier met het gevolg een korte wandeling tot aan de rivier. Kwakoegrond telt ongeveer 60 inwoners. In Kabel bezocht Koningin Juliana het zendingshospitaal van de Evan gelische Broederschap. Vervolgens begaf het Koninklijke gezelschap zich naar de oever van de Suriname-rivier, waar een aantal kapiteins uit het gebied aan de Koningin en de Prins werd voorgesteld. Hier waren vele bosnegers in kleurige kledij ter begroeting aanwezig. In Kabel begaven de Koninklijke gasten zich aan boord van Korjalen voor de tocht naar Kadjoe en Koffie kamp. Op dit gedeelte van de reis moesten enkele stroomversnellingen worden gepasseerd, die echter door de hoge stand van het water vrij rustig waren. De grootste daarvan ging H M. te voet langs. Deze versnelling was lang niet zonder gevaren, doch de behendire roeiers brachten de corjaal met de Prins, die in het vaartuig was blijven zitten, er veilig door. Daarna stapte de Koningin weer aan boord. Het passeren van een val in een korjaal is een won derlijke en benauwende ervaring, vooral als men daarbij rakelings een wrak van een vroeger verongelukte korjaal voor- bijscheert. Kadjoe is een groot bosnegerdorp. Opvallend zijn de prachtige en propere huizen De bosnegers zijn bijzonder zindelijk en zwemmen is een veel be oefende sport. Het zijn zeer vriendeluke mensen, onder wie er enkelen zijn. die een paar woorden Nederlands of Engels verstaan. Het bezoek van de biggie missie werd als een zeer grote gebeur tenis gevierd, oa. met opwindenden dansen NAAR KOFFIEKAMP •Over een rivier, die is omzoomd door een doodstil oerwoud, werd de tocht voortgezet naar Koffiekamp In de rivier zijn talloze „tabbeltjes". eilandjes zonder enig teken van leven. In Koffie kamp werd het Koninklijke paar be groet met gezangen, als een bewijs van de kerstening Dc inwoners waren in Europese kleding Toespraken en het aanbieden van geschenken volgden op de begroeting. De bosnegers boden H M een prachtig model van een bosneger huis aan. Met een motorkorjaal werd de tocht voortgezet naar Sara. waar de stuwdam van het Brokopondoplan zal worden ge bouwd De Koningin bezichtigde de werkzaamheden, die nog in een begin stadium verkeren De reis leidde verder naar Berg en Dal. waar een zeer har telijke begroeting volgde Per schip werd tenslotte de terugreis naar Paramaribo aanvaard, waar het Koninklijke gezel schap na een zeer vermoeiende maar buitengewoon interessante tocht aan kwam Kerkdienst Zondagmorgen hebben Koningin en Prins een kerkdienst in de grote Stadskerk van de Evangelische Broe dergemeente. daterend uit het jaar 1778, bijgewoond. Predikant nas ds R. M. Schmidt, een bosbewoner geboren in het plaatsje Ganzee, die voor de vuist neg cn welsprekend sprak naar aanleiding van Johannes 17 10, 11, 20 c 21. Dc taak van de Christengemeenten, van Protestanten en Katholieken, is eensgezind zün in de beleving van het Christendom, zoals deze nu reeds zyn verenigd in het comité van de Chris telijke kerken in Suriname, zo zeidc ds Schmidt. De gemeente was aangezegd niet op te staan by aankomst van hét Konink lijke Paar. dat tussen de overige kerk gangers plaatsnam Er waren geen spe ciale zetels voor Koningin en Prins Grootse huidebetoging In de namiddag was er de feitelijke officiële huidebetoging van de bevolking van Surinaamse tijdens 'n grote demon stratie op het uitgestrekte Gouverne mentsplein. Van de arcade van het Gouvernementshuis sloegen Koningin en Prins tussen half vijf en zes uur een schouwspel gade. zó bont. zó vrolijk en zó vol afwisseling, dat het werkelnk een lust voor het oog was' De talrijke volks groepen die samen de bevolking van Suriname uitmaken, waren ln haar ver schillende. vaak byzonder fleurige kle derdrachten gekomen en voerden er haar eigen dansen uit, waarbij uiteraard de eigen muziek ten gehore werd ge bracht. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ex-Sultan Ben Arafa doet afstand van de troon voor Ben Joessef Heel Marokko is herschapen in een soort permanente kermis (Van onze correspondent in Parys) Sidi Mohammed ben Joessef. de ex-Sultan van Marokko, is vanochtend per vliegtuig in Zuid-Frankrijk aangekomen en daarmede is de ballingschap, waartoe hy in Augustus 1953 werd veroordeeld, vrywel afgelopen. Twee toestellen zün er nodig geweest om de vorst, zün twee zonen en vier dochters, zyn harem van 17 concubines, zün beide wettige echtgenoten en zyn dienstpersoneel van Madagascar naar Nice te brengen. Het gehele gezelschap zal eerst in het Golfhotel te Beau- vallon worden ondergebracht en daar korte tud blijven. Dit hotel was voor het winterseizoen gesloten en de Franse regering, voor wier rekening het verblyf van de Sultansfamllie is, zal enige tienduizenden guldens moeten betalen om het weer tijdelyk In te richten en te bemannen met het nodige personeel. Lang zal Mohammed V, zoals hy thans weer allerwegen wordt genoemd, zeker niet in Frankryk blijven. Men verwacht dat hij binnen eei\ dag of veertien wel naar Rabat zal terugkeren cn daar zyn troon zal kunnen bestijgen! Sultan Ben Arafa, die tot nu toe de wettige Sultan van Marokko is geweest, ook nadat by zich in Tanger had teruggetrokken, heeft namelyk in een brief Coty medegedeeld dat hy bereid is afstand van de troon te doen ten behoeve van Ben Joessef. Daarmede is de restauratie van Ben Joessef eigeniyk een voldongen feit geworden! Het .Bevrijdingsleger' vult de straten der steden De Franse regering heeft dan ook gis teren direct een communiqué uitgegeven waarin z|j er nogmaals de nadruk op legt dat de sultanskwestie een zuiver Marok kaanse kwestie is. Heel Marokko is in een soort permanente kermis herschapen. Alle huizen in de Medina en de Kasbah. de inheemse wijken van de steden, zijn versierd met vlaggen en papleren slin gers. Men heeft overal portretten van Eerst kwamen de Indianen dc oud ste inwoners daarna de Nederlan ders. de Bosnegers, de Chinezen, de Hindustani, de Lybanezcn, de Indone siërs en tot slot de Creolen: de kotto- missies. Het „Oranje Boven" was niet van dc lucht en toen alle groepen op het grote plein waren verzameld, om ringd door duizenden toeschouwers en de Koningin en de Prins kwamen, steeg het enthousiasme tot ongekende hoogte. Koningin Juliana ontving naast tientallen andere geschenken een hruidsmuts, zoals de kotta-missies deze plegen te dragen cn toen II M. de muts onmiddellyk opzette werd de geestdrift van dc duizenden zo groot, dat de afzetting werd verbroken. Tegen negen uur in de avond namen Koningin en Prins voorlopig afscheid van Paramaribo. Z.K.H. om met een klein gezelschap naar het Matapica-ge- bied te vertrekken om er te jagen; de Koningin scheepte zich vanmorgen in aan boord van de „Prospector van de Alcoa Steamship Co om het Baugietge- bied aan de Cotticariver te bezoeken Centra van de bauxietindustrie zijn Moengo. Paranam en Onverdacht, Naar Moengo In Den Haag is Zaterdag de Huy- gensprijs uitgereikt, die toegekend was aan de auteur Simon Vestdijk. Deze was echter door ziekte ver hinderd de prijs zelf in ontvangst te nemen en had prof. Roland Holst daartoe afgevaardigd. Prof. Roland Holst neemt de prijs in ontvangst uit handen van de loco-burgemees ter van Zwijndrecht. Geheel links mr A. Mout. voorzitter van de Jan Campert-stichting. De „Prospector voor langs de oevers van de Cottica, dwars door een gebied dat slechts hier en daar bewoond wordt door bosnegers. H.M de Koningin en de leden van haar gevolg, die al vroeg waren opgestaan om niets van deze tocht te missen, kregen een goed beeld van T Surinaamse landschap, zwaar be bost en op enkele nederzettingen na ver laten, Tegen tien uur werd Moengo bereikt, en tegen half elf volgde de ont scheping, waarbij een detachement van de Kon Landmacht, gelegerd in Albina. dat op de grens met Frans Guiana ligt. als erewacht fungeerde De districtcom- missarls van Marownne de heer R. Lum Chou. de districtsecretaris J Bottse en twee leden van de directie van de maatschappij, de heren J Guilo- nard en W. Harrison, waren ter begroe ting aanwezig Gedurende ruim anderhalf uur be zichtigde de Koningin het bedrijf en alles wat er by hoort, zoals het woon dorp. de eigen boerderij, het Juliana- dorp. waar de schooljeugd Haar een zanghulde bracht en waar padvin ders een erehaag vormden, het hos pitaal en een der arbeidersgezinnen in de nieuwe woonwijk Daarna begaf het gezelschap zich naar „Casa Blanca "het gastenhuis van de directie, waar ln het huis en in de tuin een wandelende lunch werd ge bruikt en H.M. volop gelegenheid had bij de diverse leden van de bedrijfiel ding nadere inlichtingen in te winnen omtrent hetgeen zij gezien had De Koningin legde hierbij een levendige belangstelling voor het bedryf aan de dag en liet zich vooral omtrent verschil lende sociale vraagstukken voorlichten. Plotseling zyn de straten en wegen ook gevuld met scharen jongemannen, velen van ben nauwelyks volwassen, die zich het „bevrydingslcgcr van Marokko" noemen en die een rood hemd met de groene Marokkaanse ster. als regel ge maakt van een Marokkaanse vlag. dra gen. De resident-generaal heeft tot nu toe. door al deze betogers te beletten in dc Europese wijken van de steden te ko men, en door het zoveel mogeiyk gecon signeerd houden van troepen en politie, ernstige incidenten weten te vermyden, al zyn er toch by schermutselingen helaas enige doden gevallen. Portretten van Mohammed V doen op het ogenblik opgeld. Een Frans dagblad in Rabat, dat een oplage van 40.000 exemplaren heeft, had er Zaterdagoch tend een gepubliceerd. De editie was ln een oogwenk uitverkocht en de persen hebben tot Zondagochtend gedraald! Toen nog verkocht men het uitgeknipte portret voor 250 francs (een rijksdaal der)! Alle fotografen in Marokko, die nog oude negatieven hadden, hebben honderden afdrukken gemaakt, die grif van de hand gingen. Dat alles terwijl het eigenlijk nog officieel verboden is een portret van Mohammed V in zyn bezit te hebben en het ontdekken er van een reden tot arrestatie is. Men kan wel zeg gen dat het Marokkaanse volk zich in een, eigenlijk nog niet gehouden, volks stemming, doch op spontane wijze voor zijn oude sultan heeft uitgesproken. Egypte geeft geen antwoord Reeds enige tiid houdt Egypte in de gedemilitariseerde zone van F.I Aoedja een bezetting od de been. Dit rebicd lirt ten Zuiden van Gaza. Voor de Israëli sche striidkrachten is dit in de afgelo pen week reden geweest tot tegenactie er te gaan. Als gevolg daarvan heeft de commissie van toezicht der Verenig de Naties Egypte opnieuw bevel gege ven zijn strijdkrachten terug te trekken, maar het hoofdkwartier van de V.N.- commissie heeft tot op heden geen ant woord ontvangen od ziin verzoek aan Egypte. Romani Guarneri overleden BEKEND ITALIAANS PAEDAGOOG Prof. Romano Guarnieri, voorzit ter van het Italiaanse Instituut voor Nederlandse Cultuur en directeur van leergangen voor buitenlandse studen ten aan de Universiteit van Perugia (Italië) is gisteren op 72-jarige leef tijd overleden. Hy was verleden weck door een wielryder aangereden en ernstig gewond. Guarnieri heeft meer dan 40 Jaar aan de Universiteiten van Utrecht en Am sterdam gedoceerd, waar hy de me- thode-Guamierl voor het onderwijs van Italiaans aan buitenlanders uitwerkte. Bij zyn vertrek uit Nederland naar Perugia werden hem hoge onderschei dingen verleend. Guarnieri werd op 20 Februari 1883 geboren: hy vestigde zich ln 1907 in Nederland Na 1921 doceerde hy Italiaanse taai en letterkunde aan de gemeentelljxe universiteit van Amsterdam en later ook aan de universiteiten in Utrecht en Leiden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1