Lezers schrijven Oegstgeester grensgebieden een tweede Sudetenland? VRIJDAG 28 OCTOBER Nauwelijks zestien jaren geleden zag zich het toenmalige Duitse Ryk tenge volge van binnenlands® misgrepen en fouten genoodzaakt, deze moeilijkheden af te wentelen op naburige staten: eerst de inleving van het Sudetenland met la ter, als „logisch" gevolg van deze af brokkeling, de algehele en gedwongen annexatie van de Kern van Tsjechoslo- wakije. Op kleinde schaal dreigt nu hetzelfde te geschieden, waar het de annexatie plannen betreft ten opzichte van de ge meente Oegstgeest, welke steeds (even als destijds Tsjeohoslowakye) loyale sa menwerking verkoos boven onverdedig bare en internationaal (in dit geval in tercommunaal) incorrecte methoden van dwang. Voor ons Oostelijk nabuurland was dit een. toentertijde ter plaatse on democratische en ongerechtigde nood sprong ten einde te ontkomen aan de innerlijke spanningen, welke haar oor sprong vonden in eigen wanbeleid. Op het kleinere niveau van gemeente- rechtelijke moeilijkheden, welke nu ter sprake komen, zien wij helaas hetzelfde beeld, dat wij na 1945 als een overwon nen standpunt hoopten te mogen be schouwen De Gemeente Leiden tracht eveneens de evidente misgrepen in haar woningbouwpolitiek (zie LD 15, 22, 24 en 25 Oct., alsmede Nieuws van den Dag dd 25 IJ.) af te wentelen op een buurge meente, welker pogingen tot normale sa menwerking in het algemeen belang echter steeds werden afgewezen! Evenals destijds een gedeeltelijk an nexatie het middel was om te geraken tot algehele inlijving van een staat, die in allen dele bereid was tot het treffen van een redelijke regeling, stelt ook in dit „kleine" geval het voorstel van GS een middenweg voor, welke een volledige parallel vormt met de weg, destijds door een annexionistisch ingestelde staat ge volgd. In beide gevallen werd, er wordt nu, getracht de zelf begane fouten op ande ren te verhalen. Laat degene, die met klachten over anderen schermt, eerst schoonschip maken in eigen kring! Dit betreft vooral de beide „bedreig de gebieden" van Oegstgeest, nJ. de Mors en het aan Rijnsburg grenzende gebied. Aanvaarding van het voorstel van GS d.d. 11/13 Juli 1.1., hoe fraai ook gefor muleerd betreffende de gunstige toe komst van een „woongemeente" Oegst geest. zou betekenen, dat over bijv. een twintigtal jaren ook deze, nu schijnbaar zo zeer gewaardeerde woongemeente, aan de onbegrensde annexatiedrang zal worden Opgeofferd. Met alle waardering voor de onge twijfeld goede bedoeling, in het voorstel van G S. vervat, staat hét merendeel der Oegstgeester bevolking onwrikbaar op het standpunt, dat beide bovengenoem de omstreden gebieden ooit tot een tweede Sudetenland mogen worden ver nederd, met alle. daaraan verbonden, rampzalige gevolgen in de toekomst. Deze vergelijking heeft slechts betrek king op het annexatieprobleem zelf. Ik bedoel hiermee geenszins een beledigen de vergelijking te trekken op ander ge bied tussen het Leidse gemeentebestuur en het voormalige Nazi-Duitsland. Met bel. dank voor de plaatsing, PROF. DR H. P. BLOK Oegstgeest Zorgenkinderen Nederland herdenkt thans het 50- jarig bestaan van de Kinderwetten. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor het vele wat sindsdien gedaan is en ge daan wordt voor al die kinderen, die om welke reden dan ook bescherming nodig hebben. En dat zyn er velen. Weet U, dat er in Nederland 20.000 kinderen zijn. die geen eigen tehuis hebben m.a.w. kinde ren. die niet het geluk kennen van op te groeien in een gewoon normaal gezin tussen eigen broertjes en zusjes en met de zorg van een eigen vader en moeder? De moderne psychiatrie en psycholo gie hebben ons overduidelijk geleerd, dat de kwaliteit van de ouderlijke zorg, welke een kind in zijn vroegste jaren ontvangt, van vitale betekenis is voor zijn toekomstige geestelijke gezondheid. Welnu, helaas is het zo, dat een groot aantal kinderen een normaal harmo nisch gezinsleven mist. Met alle gevol gen van dien. Om er maar enkele te noemen: Kinderen met angsten, onge remdheden. vereenzaming, wrok, dwang- verschynselen. het geraken tot crimina liteit. Voor het merendeel kinderen uit defecte, losgeslagen gezinnen, gevolgtoe standen van alcoholisme enz., enz. Het spreekt van zelf, dat dergelijke kinderen geholpen moeten worden en gelukkig zijn er in ons land vele ver enigingen, die zich het lot van deze kin deren aantrekken. Ik denk hierbij'aan al die verenigin gen. stichtingen en tehuizen, thans ver enigd in het Verbond van algemene in stellingen voor Kinderbescherming. He laas is het ook hier weer zo als met alle uitingen van het particuliere initiatief op dit terrein, alles kost geld. En dit zeer belangrijke en omvangrijke maatschappelijk werk kan alleen in stand blijven als het zich gedragen wéét door dat gedeelte van het Nederlandse Volk, dat de Algemene Kinderbescher ming een warm hart toedraagt. Daarom, in dit jubileumjaar een extra gift wan neer straks de collectanten een beroep doen op uw milddadigheid. J. G. Bazuin, schoolarts. DE ONVEILIGHEID OP DE WEG Centrale Kerkeraad der N.H. Gemeente richt zich tot gemeenteraad Naar aanleiding van de onveiligheid op de weg zal de Centrale Kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente zich in een schrijven tot de Generale Synode der N.H. Kerk en de Leidse gemeente- raod richten. In dit schrijven wordt het verzoek gedaan om zich tot de overheid te wenden en haar verontrusting der Kerk over het gebrek aan eerbied voor het leven van de naaste op de weg. on der het oog te brengen. L.P.S.V. speet tafeltennis S2r De collecte, welke gisteravond aan het einde van de dienst in de nieuwe Ma- ranatha-kerk werd gehouden t.b.v. het orgelfonds, heeft ruim f.537.— opge bracht. Bijna f. 22.000 is thans voor een kerkorgel bijeen. De promotie van de heer C. W. van Santen tot dootor in de rechtsge leerdheid geschiedde cum laude. Kleinzielig gedoe Toen enige tijd geleden de annexatie plannen werden gepubliceerd, was dat een aangelegenheid, waarover leder weldenkend mens zich slechts kon ver heugen. Immers, er is grote woningnood en Leiden heeft dringend gebrek aan voor woningbouw geschikte grond. Oegst geest heeft deze grond in ruime mate, maar heeft als kleine gemeente natuur lijk de financiële mogelijkheden niet die een stad heeft. Dat het dus geen kans ziet die grond te bebouwen, is heel be grijpelijk; blijkbaar ziet het zelfs niet eens kans de buitenwegen in een goede staat te houden en van voldoende ver lichting te voorzien. Die feiten zouden eigenlijk voor leder al ruim voldoende moeten zijn om de annexatie-plannen toe te juichen. Nu las is echter kort geleden tot mun verbazing dat er in Oegstgeest een anti- annexatie-comité was opgericht. Nog groter werd mijn verbazing toen ik de namen van de leden daarvan las en ontdekte dat notabene enige geestelijxe leiders, een pastoor en enige predikan ten. zich mede voor dit karretje hadden laten spannen. Hebben deze mensen niets anders te doen in een tijd, waarin de ontkerstening zo groot heet te zijn? En wat te denken van zekere politieke groeperingen die in Leiden voor, althans niet uitgesproken tegen annexatie zijn, dodh die in Oegstgeest zioh daar vier kant tegen verklaarden? Met verwondering las ik, door Oegst geest fietsend, de grote spandoeken en nam j.l. Woensdag middels de krant kennis van de protestvergadering. Wat zielig, wat kleingeestig is dit alles! In een wereld die zo verdeeld is, waarin zoveel problemen om een oplos sing vragen, waar men vecht voor een Verenigd Europa, voor een betere ver standhouding en onderling begrip, gaat men in Oegstgeest een anti-annexatie comité oprichten en de bewoners van een stad en twee dorpen met allerlei gezochte en in vele gevallen kant noch wal rakende argumenten tegen elkaar in het harnas jagen! Wat zijt gij klein Holland, wat zfjt gij onuitsprekelijk bekrompen en klein! J. Eevers Jr., W. Rozenstraat 17, Leiden. Geen reden tot isolement De Fakkeldragersclubs van de P. v. d. A. hielden eisteravond ter opening van het winterseizoen ln eebouw ..Ons Cen trum" aan de Hooigracht een gezamen lijke discussiebijeenkomst. Mr F. H. J. M. Daams, bestuurslid van de Katho lieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A., die zou komen spreken over het on derwerp „Maatschappelijk denken van Katholieken", had bericht van verhin dering gezonden. In diens plaats werd een korte inleiding gehouden door de voorzitter van de afdeling Den Haag van de Katholieke Werkgemeenschap, de heer W. Nuu. Volgens hem is de po sitie van de Katholiek in de Nederland se staatkunde historisch bepaald. Het was dr Schaepman. die omstreeks de helft van de vorige eeuw het plan op perde een Katholieke oartii in Neder land op te richten. Het doel moest ziin de voltooiing van de strijd tecen de achterstelling van het Katholieke volks deel in ons land. Sprekende over de tijd na de tweede wereldoorlog wees de heer Nun over de opkomst van de P. v. u. A. Ook het Katholieke volksdeel deed van zioh spreken. Een betrekkelijk klei ne groep van intellectuele Katholieke tongeren wenste zich echter uit het isolement van de K.VJ». te onttrekken. Geïnspireerd op eigen overtuiging slo ten velen van deze jongeren zich aan bu de P. v. d. A., want volgens hen is er geen reden tot isolement. De Katho lieke Werkgemeenschap was geboren. Het K.V.P.-isolement kan er. volgens spreker, slechts toe leiden, dat oplos singen van politieke vraagstukken wor den gekenmerkt als zuiver Katholieke uossingen. Wanneer personen van di verse geloofsovertuigingen in een partij samenwerken kan op politiek terrein veel meer bereikt worden, aldus de heer Nun. Hij wees er met grote nadruk oo. dat het isolementsstreven niet is een stelling nemen op duidelilk aanwijsbare redeneringen, doch een zuivere ge voelskwestie. Een Katholieke eenheids partij is niet dwineend noodzakelnk. doch gevoelsmatig. Juist daarom die nen de voorstanders van een Katho- Hjke Werkgemeenschap deze kwestie voorzichtig te benaderen. De heeft Nuy weerlegde de mening als zouden de leden van de Werkgemeenschap anti papisten zijn. Op de inleiding volgde een levendige discussie. De avond stond on der leiding van dr G. Dallinga. Militairen hebben vrolijke avond De ontspanningsavonden in de canti- ne van de Doelenkazerne voor de mili tairen van de Koksschool. die ieder jaar zulk een groot succes opleveren, zijn gis teren. weer ingezet met een vrolijke avond. De inzet was zeer goed Het sol- datenkoor van de Koksschool o.l.v. zijn dirigent, de heer H. Rijnbeek en het ca- baertgezelsohap van Frans du Mée pre senteerden een programma, dat van be ging tot eind wist te boeien. Adj. J Nieuwenhuizen heette in zijn openingswoord, de plaatsvervangend commandant majoor Th. Evers, Brigade Generaal Scheffer en kolonel Mulder hartelijk welkom. Het koor, dat hierna optrad, liet een zeer goede indruk ach ter. In het Slavenkoor en Zigeunerkoor trad de goede geschooldheid van dit koor duidelijk aan de dag. Verder wer den nog de 12 Rovers, het Jagerkoor, en een Volksliedje gezongen. Dirigent Rijn beek heeft met dit koor al heel wat we ten te bereiken! Het tweede gedeelte van de avond was in handen van het cabaretgezelschap, waarvan de medewerkenden stuk voor stuk bekenden van toneel of radio wa ren: het Lcedee trio bestaande uit Bert Bibas, Gert Faber en John Moring; Dick Scherpenhuizen pianist van de Skymasters; Ria Verda de zingende ac- cordeonniste en dan met te vergeten Ella Cartel, Frans du Mée en Fred Wie- geman Frans du Mée wist telkens met zUn geestige conferences de lachers op zijn hand te krijgen, vooral ook met de korte en zeer geestige schetsjes. Ook het Leedee-trlo was deze avond best op dreef en zette de militairen aan het zingen. Lezing tijdens Eerste Kinderboekenweek Temidden van vele jeugdboeken, geëx poseerd in de Boerhaavezaal door de Jeugdbibliotheek van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Reuvens", hield gisteravond de Jeugdbibliothecaresse, mej. H. Ellens een causerie. In deze lezing, welke gehouden werd in het kader van de Nederlandse Kinder boekenweek. die overal in ons land van 27 October tot 3 November gevierd wordt, werd er op gewezen, dat het idee voor de Kinderboekenweek ongeveer 40 jaar ge leden geboren werd in Amerika. Toch duurde het nog tot 1945 voor de Com missie van het kinderboek werd opge richt die, financieel gesteund door uit gevers en boekhandelaren, het Jeugd- boekenweekwerk in handen nam. In 1947 werd de eerste boekenmarkt voor jon gens en meisjes in New Vork gehouden. Deze Commissie adviseert ook andere landen, o.a. Nederland. Hier was op dit gebied nog weinig gebeurd behalve door enkele steden, zoals Amsterdam, doch dit jaar hebben de Vereniging ter bevor dering van de belangen des boekhandels en het Bureau Boek en Jeugd van de Centrale Vereniging van de Openbare Leeszalen en Bibliotheken, de handen ineen geslagen en een program opge steld, dat scholen en jeugdleeszalen in de viering betrekt (maken van een Herfst- boek, boekententoonstelling, enz.) en door een affiche de aandacht op dit jeugdboekenfeest vestigt. Dit is een be gin dat zich hopelijk steeds zal uitbrei den. Verder wees mej. Ellens er op, dat ouders en opvoeders ervan doordrongen dienen te worden, dat geestelijk voedsel even belangrijk is als ander voedsel. Men kan niet vroeg genoeg beginnen het kind in contact te brengen met het boek. zij het in de vorm van plaatjes en rijmp jes. Op verhaaltjes, sprookjes, jeugdklas- sieken werd gewezen, op belangstelling en ontwikkelingsboeken. want: „Kinde ren boeken laten lezen" betekent hun de kans te geven deel te mogen nemen aan veel moois in de wereld. Nu is het heel moeilijk te weten: wit zijn goede boeken, maar ook daarvoor is gezorgd, o.a. door de sedert enkele Jaren verschijnende Jeugdboekengids: „De kleine vuurtoren". Al deze activiteiten culmineren in één doel: „meer en betere boeken voor kinderen". De lezing, welke door een kleine kring van belangstellenden werd aangehoord, werd met enige welkomstwoorden ge opend door de directrice van de OLB. „Reuvens" mej. H. Heyse, die, na de ge ringe opkomst betreurd te hebben, de aanwezigen opwekte de tentoonstelling van Jeugdboeken, die tot en met morgen geopend is. te bezichtigen. L.P.S.V. SPEELT TAFELTENNIS Voor de derde klas van de Ned. tafel- tennisbond wist het le team van de Leidse Politie Sportvereniging voor de tweede maal een zege te behalen. Deze keer moest Oegstgeest 1 het onderspit delven. De uitslag was 8—2. Ook nu zorgde Westbroek voor drie winstpunten, terwijl Habraken en v. d. Vliet beide tweemaal wonnen. Het dub belspel was eveneens voor de L.P.S.V.-ers Het tweede team ging op bezoek bij Sparkler 2 en bracht het tot een punten verdeling. Handgraaf en Den Hollander wisten ieder twee partijen te winnen. Bakhuis kwam slechts eenmaal aan de winst. Ook het dubbelspel werd verloren. 25 JAAR LID VAN „W.W." Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J F. v. Schie lid werd van de Harmonie-K ipel „Werkmans Wils kracht". De heer v. Schie is steeds een ijverig lid geweest, hetge enertoe heeft bijgedragen, dat hij nu al vele jaren in het bestuur zitting heeft, waarvan de laatst® 7 jaar als penningmeester. Deze functie vervult hij op een wijze, die bo ven alle lof is verheven: men denke b.v. aan de Uniform-actie, aan de instru-' mentfonds-actie enz. Het spreekt vanzelf dat de Harmonie- Kapel als uiting van dank. morgenavond naar Oegstgeest, Sumatrastraat 18 zal gaan om hem en zijn gezin een muzikale hulde te brengen. Vertrek om 8 uur van af de Leidse Buurt. OEGSTGEEST Raadsstukken De agenda voor de raadsvergadering van hedenavond wordt aangevuld met een voorstel van B. en W. tot aankoop van grond van A. van Egmond ten be hoeve van de verbreding van de Hoge Morswec. Het gaat hier om een opper vlakte van plm. 2800 M2„ gelegen aan de Oostzijde van de weg. De heer F. W. N. Hugenholtz heeft zich bereid verklaard aan de gemeente gratis een strook grond af te staan op de hoek van het Wilhelrmnapark en de Geversstraat, waardoor het mogelijk zal zijn het trottoir ter plaatse te verbre den en het uitzicht te verbeteren. De verkeersveiligheid zal hierdoor aanzien lijk toenemen. Alle kosten aan de over dracht verbonden, zoals het aanbrengen van nieuw hekwerk, herstel tuinschade ed zijn vanzelfsprekend voor gemeente- rekenng De kosten zijn begroot op f 2400. Aan de memorie van toelichting op de begroting 1056 dient te worden toe gevoegd een voorstel tot aanschaffing en reparable gymnastiektoestellen. Er is aanvulling noodzakelijk van toestellen zowel voor het schoolonderwijs als voor de gymnastiekverenigingen, daar de outillage onvoldoende is. Er zullen o m. worden aangeschaft 6 matten, titaal f 1950, een springkast ad f 525. een z g. lange mat ad f1500 en een brug met ongelijke leggers f 1000. Met een aan tal" andere voorzieningen komt het totale bedrag op f7200 SUBSIDIES De toneelvereniging .Kunst en Genoe gen". die vorig jaar f 100 extra subsidie kreeg, verklaarde dit bedrag ook voor 1956 nodig te hebben, Indien zu zich normaal wil ontploaien en de begroting sluitend houden. B. en W. onthouden zich van een advies, blijkbaar aan de Raad overlatend hoe de subsidie voor deze vereniging dit keer geregeld zal worden. De Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, die een gemeen telijke subsidie (contributiet geniet van f40— per jaar. motiveert een verzoek om dit bedrag aanzienlijk te verhogen, nJ drie cent per hoofd der bevolking, hetgeen neerkomt op f366. Die sprong lijkt B. en W. te groot en zouden f 100 Kapitein Heller, die een slotwoord sprak hoopte op een spoedig weerzien en bood de dames van het gezelschap een bloemetje aan. De volgende avond verzorgd door de Dienst Welzijnszorg, wordt op 8 Novem ber gehouden. Het toneelgezelschap „De Schouwspelers" brengt dan de klucht „Welterusten". FAURE WINT Nieuw vertrouwensvotum van de Kamer gekregen De Franse premier Faure heeft heden ochtend opnieuw het vertrouwen van de Kamer weten te verwerven. Volgens de officiële uitslag was de verhouding 271 tegen 259 stemmen. Het debat was vanmorgen ln minder dan een half uur geëindigd. Er waren zes sprekers. Aanvankelijk had men verwacht, dat het debat de gehele dag in beslag zou nemen. Premier Faure deed voor de stemming een beroep op degenen, die hem in het verleden gesteund hebben, om hem te helpen een politiek te volgen, die ten doel heeft de Franse levensstandaard met 100 procent te verhogen. Hij ver zocht om een stemming, enkel en alleen gebaseerd op dc vraag of men zijn poli tiek in de afgelopen acht maanden goedkeurt of verwerpt. Faure gaf cij fers, volgens welke de Franse levens standaard verbeterd Is. De Assemblee hechtte tenslotte met 271 tegen 259 stemmen haar goedkeuring aan een radioale motie, waarin instem ming wordt betuigd met de politiek van de acht maanden oude regering en ver wierp een tegen de regering gerichte socialistische motie. In de Sooialistische motie werd „met spijt" geconstateerd „dat de regering niet in staat is aan de huidige moeilijk heden het hoofd te bieden, niet in staat is d^i Noord-Afrika de vrede te herstel len en onwillig is de sociale rechtvaar digheid te verzekeren". Stakingsgevaar in België onverminderd Overleg vijf-dagenweek nog zonder resultaat! (Telefonsch van onze correspondent te Brussel) De besprekingen, die gisteren tussen de Belgische vakbonden, het Verbond der Belgische Nijverheid en de regering werden gevoerd, hebben nog geen resul taat opgeleverd. Het gaat, zoals be kend om, de instelling van de vijf daagse werkweek in een groot aantal industriële sectoren van het bedrijfsle ven, o.m. de kolenmijnen, de staalin dustrie, de koper- en zinkfabrieken, grote metaalbedrijven en de grote ban ken. Circa 300.000 arbeiders zullen per 1 en 2 November staken wanneer de besprekingen mislukken! De conferentie, onder voorzitterschap van premier Achille van Acker, duurde van 10 uur 's morgens tot vannacht half twee! Premier Van Acker verklaarde na de conferentie, dat de vijfdagenweek een moeilijk probleem is. De invoering ervan zal natuurlijk de kostprijzen der indus trie verhogen, wat in België moeilijker is dan in andere landen, daar de Belgi sche industrie 40 pet van haar produc- toe moet exporteren. Er moet dus een soepele formule voor de verkorte werk- duur worden gevonden, zo niet. dan zal de werkloosheid stijgen en de welvaart dalen. Hedennamiddag wordt de conferentie hervat. willen toestaan. Het Nationaal Rheuma- fonós vraagt om een éénmalige subsidie van één cent per inwoner, hetgeen dus neerkomt op rond f120 Het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond vraagt de plaatse lijke gymnastiekverenigingen (OGAV en Olympia financieel te steunen door het zo moselilk kosteloos beschikbaar stellen van de gemeentelijke gymnastiekzalen ciamalre 28—30 Champion 22—24 Migolt voor de oefeningen van de jeugdleden I 1517. Minerva 13—15. Mlllersdale 16 Lugubere moord te Zeist opgehelderd Verpleegster in bos na trorsteling gewurgd (Speciale berichtgeving) Uitstekend werk van het gehele Zeis ter polltle-apparaat, maar in het bijzon der van de rechercheurs B. L. van der Woude en B. van Stralen, heeft, tezamen met een misvorming van de verdachte, in de loop van gisteren tot resultaat, dat opheldering kwam in een zaak die bijna twee weken Zeist en wijde omge ving In beroering hield. De gearresteerde 28-jarige fabrieksarbeider uit Zeist, bekende gelijk kort gemeld op 12 October j.l. de 22-jarige Willemijntje van Soest, leerling-verpleegster in „De Lichtenberg" te Amersfoort, te hebben aangerand en na een worsteling te hebben gewurgd ln het kreupelhout langs de Oude Woudenbergse Zandweg te Zeist. Hij is afkomstig uit een net gezin, in Zeist bekend als een nogal infantiele figuur, een vreemde man. die soms zelfs nog met blokken speelde Bij een werk gever kon hij het nooit lang uithouden. Tot voor kort was hij nog nooit met de politie in aanraking geweest. Het feit dat de gearresteerde van zijn geboorte af. een misvormd rechteroor heeft, is de man. die zich in zijn levfn steeds ten achter gesteld voelde, ten slotte noodlottig geworden. De eerste aanwijzing, waardoor de Zeister politie tot aanhouding overging, kwam namelijk van een meisje, dat hem enkele weken geleden had zien rondhangen bij de halte Gero-fabnek, waar Willemijntje van Soest op de bewuste avond is uitge stapt. Haar was toen het misvormde oor bijzonder opgevallen. Toen zij de Zeister rechercheurs op de hoogte bracht van wat zij gezien had. ging de recherche een licht op. De man werd Maandag tegen middernacht in zijn woning van zijn bed gelicht en ge- MARKTBERICHTEN koelen, 304 vare e.a. koelen. 96 gras- kalveren. 16 vette kalveren. 56 nuchtere kalveren. 12 geiten, 250 vette schapen, 352 weldeschapen. 900 lammeren. 41 varkens, zeugen, 291 schrammen, 612 biggen. Totaal 3470. Notering: stieren, fok 300—480, melk koeien 760990, koelen, schoon 210278, vare koelen 475—750, vaarzen 580—780. pinken 325460. graskalveren 230—375. vette kalveren, levend 200300, nuchtere kalveren, slacht 38—50, llvend 110120. vette schapen 100120. weldeschapen 110 150, vette lammeren 95115, drachtige zeugen 250340, schrammen 60110, w'~ gen 3545, gelten 1638. Overzicht: De handel was voor rundvee stroef, voor schapen, lammeren en varkens kalm, gelten matig, t.b.c,-vrije afdeling goede aanvoer: 101. LEIDEN. 28 October. Kaasmarkt. Aan gevoerd 40 partyen Goudse en 3 partyen Leidse kaas. Notering: Goudse extra tot 2.63, Goudse le soort 2.342.38, Goudse 2e soort 2 282.33, Leidse tot 2.50. Handel kalm. ALKMAAR, 28 October. Kaasmarkt. Aangevoerd 12.000 kg. 7 stapels fabrleks- kaas 2.12. 1 stapel boerenkaas 2.09. 1 stapel boeren Goudse volvette 2.27. Handel vlug. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 October. Groenteveiling. Bloemkool A 3617 Idem B 17—32 Idem C 12—18. wasneen A 8— 14. Idem B 713 bos noen 2025 eroe- nekool 8 909 20 rodekool 58. andltvle 10.50—10.70 kroten 56. selderie 4.10— 4.30. LISSE. 27 Ootober. Planteoedvelling On de Dlanteoedveiling van de H.B.G was wederom een flinke aanvoer met vlotte handel. Tuinen oer h.l.: Athleet 110 Bartleon 135. Black Parrot 140, Bo nanza 6575 Brilliant Star 70110. Cla ra Butt 5570. Couleur Cardinal 65 100 Dillenburg 90 Edith Eddv 140. Gol den Harves* 100—125. Hildegarda 115. Hoangho 120. Jo Warnaar 60 Korneforus 175. Mr v. d. Hoeff 40—70. Pax 120—145, Oranle Nassau 100120 Paris 155 Pic cadilly 110. Peach Blossom 80. Phllln Snowden 125 Pleter de Hooch 100—120. Pride of Zwanenburg 100 Prins v. Oo6- tenrllk 110—130 Red Pitt 120. Reform a 110 Roval Delight 140. Rllnland 95. Rose Copland 70 Sandrlneham 70 v. d. Eer den 100—130. White Sail 150. William Pitt 85100. Yellow Gem 110. RIJNSBtJRG. 28 October. Groentevei ling. Andllv'e 710 rode kool 411, groene kool 811 kroten 58 uien 15 19 wasneen A 810. B 10—13 alles ner kilo Bosneen 2230. peterselie 47. sel derie 5—7 ner bos. knolaelderle 5—17 ner stuk RIJNSBURG 27 October. Bloemenvei ling Flora. Chrvsanthen venlozen: D. Dream 1416, Southern Pink 2527. White Jov 24—26 Blanche P. 22—24 De- beneden de 16 jaar, subsidietoekenning voor jeugdleden en een donatie aan het KNGV B en W herinneren er aan. dat de naad enige jaren geleden een gelijk verzoek heeft afgewezen, VOORSCHOTEN WANDELSPORT. Od de kringvergadering van de kring Den Haae en Omstreken van de Ned. Bond v. Llch. Opvoeding is besloten een vorstel in te dienen bii het. Bonds- bestuur om tot oprichting over te gaan van een wandelkring Leiden en omge- lng der NB. v. LO. Men stelt zioh vor dat dit reeds per 1 Januari 1956 het, geval zal ziln. Aanleiding tot dit verzoek was de uitbreiding van het aantal wandelsport- verenigingen in Leiden en omgeving, de stiigende belangstelling voor de wan delsport daar en de activiteit die de ionee verenigingen ontplooien. WASSENAAR De Gemeenschap Wassenaar van het Humanistisch Verbond hield gister avond in verband met het 10-jarig be staan van het Verbond in Februari a s. café Van der Zalm een openbare vergadering, waarin het hoofdbestuurs lid prof. dr Libbe van der Wal sprak •er het onderwerp „Stakkerds zonder God of Gebod" De spreker werd inge leid door voorzitter F. P. Huygens. Prof. Libbe van der Wal wees op de indruk, welke de woorden van zijn on derwerp maken. t.w. dat de humanist zou ztin een desoarado. die zich aan niets of niemand stoort en alles geoor loofd acht De humanisten ziin echter de levende weerlegging hiervan. Hij ging vervolgens in op het gedeelte „zonder God" en gaf hierover zijn per soonlijke visie. n.l. dat de bijzondere openbaring hem niets zegt en dat er verder geen aanwijzingen zijn omtrent het Godsbestaan Hii zegt echter niet* „er is geen God", alleen hij weet het niet en vindt nereens aanleiding in om een persoonlitke God te erkennen. Sor. ging verder in op de woorden „zonder gebod" oen betoogde, dat het goede doen op hoop van zegen een zedelijk ondegdelijk standpunt is. Verder be sprak hij de aanduiding „stakkerds" en woes er op. dat de humanisten toch wel iets betekenen, dat zij trouw zijn aan hun idealen, deze niet "uitleven als frases. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen. Geslaagd. Aan de Universiteit te Lelden slaagde voor het tweede gedeelte var. het candldaatsexamen geneeskunde mej. A. Talma, alhier. 20 alles per stuk Chrvsanthen tros: Mi nerva 60—70 Red Bree 7580 W Hope 60—70. Blanche 80—85 Silvia 60—68. Casltv 50—62 Shlrlev wit 40—50. Hor- wood 5570 Normandlë 4560. Corona 4555 Snowbal 5060 alles d. boe An- lers Amertk.: Sim rood 2025. Elisabeth 1922 Apollo 20—23 per stuk. Anemo nen 720850 per 100. Lelie wit 30 cent per kelk. Eikenblad 1824 Phvsalis 75 90 per bos Mals 8712 per kolf. WOERDEN. 28 October. Kaasmarkt. Aanvoer 66 oartllen. le kwal. 2.33—2.36, 2e kwal 229—2.32. extra tot 2.52. Han del matig. Beurs van Amsterdam Vrijdag 28 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102 A 102 Grootboek obl 102 fi 101 101 100% 100% 98 96 98% 98% 98% 98% 98 T4 98% Ned. '47 3% 3 99% 98 Dollarlng '47 3 96% 96 Investeringscert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99% 99% Indië '37 A 3 98% 98 Grootboek '46 3 98% 98 L ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind. B 84% 84% Nat. Handelsbank 156% 165% Ned. HandelmU 220 218 A K.U 318% 317% 330% 325% 444% 443% Wilton Feyenoord 252 329 324 Kon. Olie f.50. 291 579 578 135% 131 Holl. Amer lUn 201% 203% Kon. Ned Stoomb 191% 190% Ned, Scheepv. Unie 178% 180% 152% 152 85% 84 Del! MU 151A 150A 111 109% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- ei Gem. leningen A"dam '47 3 99% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam '37 I III 314 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 100 100 100% confronteerd met de personen, die op 12 October 's avonds van Amersfoort naar Zeist reisden en met hem bij de bushalte Gerofabriek hebben gewacht. Verscheidene herkenden ln hem per tinent de figuur, die bij de halte aan wezig was. Bij de reconstructie van de omstan digheden waren de reacties van de man van dien aard. dat het vermoeden van de Zeister recherche dat de aangehou dene iets met het gebeurde uitstaande had. sterker werd Hij bleef aanvankelijk ontkennen. Een oudere vriendin had de man de laatste tijd links laten liggen. Toch heeft hij de avond van 12 October bij de bushalte op haar staan wachten. Toen dit wachten tevergeefs was, ge raakte de man met zijn beperkte geestvermogens volledig overstuur, aldus dc politie. Naar ziin zeggen weet bij niet of mej. Van Soest uit de bus is gestapt. Toen hij de leerling- verpleegster de donkere Oude Wou denbergse Zandweg zag opgaan, ging hij haar op zijn fiets achterna. Htj passeerde haar en wachtte haar toen op bij de bocht van de weg. Naar de man zcide, heeft hij mej. Van Soest avances gemaakt, waarvan zij niet gediend bleek te zijn. Er ontstond een worsteling, waarbij het slachtoffer begon te gillen. Uii angst voor ontdekking kneep de man het meisje de keel dicht, waar door hij haar wurgde. Geheel over stuur schijnt h(j toen naar zijn fiets gezocht tc hebben. Ilij is als een dol leman rond gereden door Zeist over de verlengde Slotlaan en de Walweg; tenslotte is hij naar zijn woning te ruggekeerd. Daar heeft men niets aan hem gemerkt. m Op de avond van de begrafenis van mej Van Soest heeft de man bij een kennis wartaal gesproken. De dader ls ae oudste zoon uit het nette gezin van een Zeister chauffeur. Hij heeft een zeer moeilijk karakter. Vaak trachtte hij met meisjes afspraken te forceren, maar zijn vreemde uiterlijk en gedragingen waren er oorzaak van dat zijn toenaderingspogingen niet wer den beantwoord. Hierdoor kreeg hij een minderwaardigheidscomplex en voelde hij zich miskend en tenachter gesteld. Geld voor het oprapen! „Wie het kleine niet eert dachten voorbijgangers in de Am sterdamse van Woustraat, toen uit een tas van een vertegenwoordiger 500 dubbeltjes over de straat rol den. De vertegenwoordiger zat op een fiets, en had juist geld geïnd voor zijn firma. Toen hy op zijn kantoor aankwam miste hij 10 rol letjes van 50 dubbelt jes. Twee agen ten hebben ieder één dubbeltje we ten te vinden. De vertegenwoordiger heeft nu een strop van f. 49,80. HU hoopt op de eerlUkheid van de vinders. BEURSOVERZICHT GEEN VERDERE DALING AMSTERDAM, 28 October Gelet op de wederom gedrukte stem ming in Wallstreet had men zich hier op een wederom flauwe markt voorbe reid. zulks te meer nu vanmiddag een belangrijke executie van eifecten plaats vond waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De executlelijst bevatte niet minder dan 180 nummers afkomstig uit een boedel Het officiële verloop van de markt viel betrekkelijk, mee hoewel de beurs weinig houvast bood en de Internatio nale soorten sterk fluctueerden, waarbij zij wederom beneden het slotpeil van gisteren bleven. Scherpe koersverliezen kwamen vandaag evenwel niet voor. Voor zover koersdalingen in de leidende fondsen ontstonden, bleven deze toch tot enkele punten beperkt. Aku bijv. opende zelfs iets hoger op 320. liep achteruit tot 315 om vervolgens weer aan te trekken. Zo ging het ook met de andere hoofd- fondsen Het verschil tussen de oude en nieuwe aandelen Philips bedroeg circa 15Tc (resp. 326 en 311). Unilever bewoog zich om de vorige koers, evenals Kon. Olie. Scheepvaartpapieren waren iets tn herstel onder leiding van Holland-Ame rika Lijn, nu het contract voor de nieuwe „Statendam" definitief ls ge- teken en de RDM. de opdracht beeft ontvangen. De aandelenkoers van laatstegenoemde onderneming reageer de nauwelijks, aangezien de «rder geen verrassing meer is. Wederom wisten cultuurfondsen zich goed te handhaven. De affaire bieef gering. Nederlandse Staatsfonosen handhaafden zich op het vorige peil. (Deze pagina la gedeeltelijk gecorrigeerd) Premieleningen 133% 133% Eindhoven '54 2% 110% 110 Enschede '54 2% 108 B 108 A Den Haag '52 I 2% 135% 136% 134% 134% R'dam '52 I 2% 139% 138% 137 Utrecht '53 2% 124% 12S NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstclllngen Amsterd. Bank 258 Rotterd. Bank225% Twentsche Bank222 Industrie Ondernemingen Ned. G. enSpir. fabr. 241% Kon. Ned. Grofsm. 150 Rott. Droogd. MU. 590 L Tieleman en Dros 1514 Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 135% Internatio156 Diversen 258 224% Spoorwegen Dell Spoofw. MU. Amerlk. fondsen Anaconda Shell OU Cy

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9