Eugen Jochem: groot gastdirigent «££*3, Ï»"S, Is*» Mitldelbare scholieren kregen college over de Ver. Naties Hervormde Maranatha-kerk in gebruik genomen Liturgisch centrum vormde middelpunt van de ere-dienst 94ste Jaargang Vrijdag 28 October 1955 No. 28664 De liturgie, die voor deze dienst geko zen was uit het onlangs versohenen „Dienstboek voor de Ned. Herv. Kerk. kende nog meerdere gewijde hoogtepun ten. Zo ook het moment, dat een ouder ling de Bijbel de kansel opdroeg, haar opensloeg en de aanwezigen een gedeelte voorlas uit het Lucas-evangelie, waarin ons de geschiedenis wordt verteld van Jezus, die op de sabbatdag in de syna goge was. Een liturgische handeling, waaraan twee diakenen, die het Avond- maalszilver op de Avondsmaalstafel plaatsen, tenslotte een gewijd relief ga ven. Bovendien zette de wijkpredikant. ds H. J. van Achterberg, in zijn meditatie, waarin hij sprak over de tempelbouw van het volk Israël, deze samenkomst in een bijzonder lioht. Indrukwekkend was tenslotte - of al lereerst? - de wijze, waarop de voorzit ter van het College van Kerkvoogden, de heer J. Stigter, het kerkgebouw aan de Centrale Kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente overdroeg. Zon der Bijbel, aldus spreker, is de kansel slechts een spreekgestoelte. Zonder doopbekken en avondmaalszilver het liturgisch centrum slechts een podium. Worde in dit kerkgebouw de Naam des Heren geprezen! Onder de ruim zeshonderd aanwezigen, die deze voor de Leidse Hervormde Ge meente zo wijdingsvolle plechtigheid bij woonden, merkten wij o.m. op de burge meester jhr mr F. H. van Kinschot, de wethouders J. C. v. Schaik en D. van der Kwaak, de gemeente-secretaris, mr J. Bool, ds H. C. Touw, Hervormd predi kant te Nijmegen en oud-wijkpredikant van het Morswegkwaxtier. afgevaardig den van tal van kerkelijke colleges en commissies en vertegenwoordigers van tal van kerken, w.o. die van de Geref. Kerk en de Oud-Katholieke gemeente. Verder waren alle Leidse Herv. predi kanten - in toga - aanwezig. De heer Stigter, die allereerst een woord van welkom en inleiding sprak, merkte o.m. op, dat het bouwen van een kerk voor een kerkelijke gemeente een zeer bijzondere gebeurtenis is. Volgens spreker is het mede een roeping van een kerk om in nieuwe stadswijken van haar te doen spreken. Het valt te betreuren, aldus de heer Stigter, dat de financiële middelen ontbreken om op korte termijn ook in andere nieuwe stadskernen van Leiden kerken en wijkcentra te bouwen. Het is toch zo, dat geloof, christendom en religie de hechte pijlers zijn. waarop ons volksbestaan is gefundeerd. In ver band hiermede achtte spreker het te be treuren, dat voor kerkbouw nog geen subsidie van overheidswege wordt gege- Nadat de heer Stigter aandacht had geschonken aan het feit, dat reeds sinds 1936 kerkdiensten in het Morswegkwar- tier worden gehouden - een mogelijkheid welke werd ge-schapen dank zij de bij zondere medewerking van het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwijs en het hoofd van de Chr. school aan de Hoge Morsweg - weidde hij uit over de plan nen - er gingen jaren overheen - en de totstandkoming van de bouw. Een bij zonder woord van dank richtte hij tot al len die de verwezenlijking van de plan nen hadden mogelijk gemaakt en tot de wijkgemeente, die zorgde voor de aan koop van het doopbekken en het avond maalszilver en ook reeds een groot be drag voor de plaatsing van een kerkor gel bijeenbracht. De voorzitter van het College van van Kerkvoogden, de heer J. Stigter (rechts) draagt het kerkgebouw over aan ds H. J. van Achterberg. (Foto L.D./Van Vliet.) OVEREENKOMST MET GER. KERK Zeer verheugd was spreker over het feit. dat met de Geref. Kerk een over eenkomst kon worden afgesloten voor wederkerige gastvrijheid. Terwijl de Geref. Kerk met ingang van Zondag 20 November ook haar diensten in dit kerkgebouw zal houden, zullen de Her vormde kerkdiensten t.z.t. gehouden worden in de te bouwen Geref. Kerk in het Haagwegkwartier. Moge deze eerste wankele schrede, al dus spr., gezet zijn op een weg naar de eenheid der kerk. De heer Stigter besloot met de wens, dat dit kerkgebouw een Godshuis zou zijn. Burgemeester Van Kinschot, die hier na gelukwensen namens het Gemeente bestuur aanbood, wees op de grote moei lijkheden, die kerkvoogden bij deze bouw hadden te overwinnen en op de nood zaak in nieuwe stadscentra kerken te bouwen. Volgens spreker heeft het cij fer 27 bij deze bouw veel te betekenen gehad. Terwijl de Raad op 27 Juli 1953 grond voor deze kerk beschikbaar stelde, vindt, thans 27 maanden later, op 27 October 1955 de ingebruikneming plaats. KERK VAN EN VOOR DE GEMEENTE Ds D. J. Vossers. die namens de Cen trale Kerkeraad het woord voerde, merkte o.m. op. dat deze kerk van en voor de gehele gemeente is. Van omdat hij in dit gebouw een stuk gestolde of fervaardigheid ziet en voor omdat de Hervormde gemeente de ganse bevolking wil blijven dienen met de verkondiging het Evangelie. Spreker hoopte, dat God middels deze kerk velen tot zegen zou zijn en dat zij een plaats midden in het volk zou innemen. De heer Jac. Wilbrink, die de geluk wensen namens het hoofdbestuur van de Ver. van Kerkvoogdij overbracht, zeide zeer erkentelijk te zijn voor het feit, dat de Leidse kerkelijke gemeente wegen en middelen gevonden had om dit werk geheel zelfstandig te volbren gen. De overeenkomst met de Geref. Kerk had het bestuur met warme instemming begroet, waarbij de heer Wilbrink de wens uitsprak, dat men elkaar niet al leen op het materiële vlak. doch ook in geestelijk opzicht zou verstaan Dr F. H. von Meyenfeldt, sprekende namens de kerkeraad der Geref. Kerk, was eveneens verheugd over de gesloten overeenkomst Sterk had hem de sober heid. waarvan de kerk in alle vormen spreekt, getroffen. Moge God dit kerk gebouw en het Woord. d3t er verkondigd wordt, rijkelijk zegenen! Namens de Ge ref. Kerkeraad bood spreker enkele ge schenken aan HUIS VAN GEBED EN AANBIDDING Ds H C. Touw, die als voormalig wijkpredikant enkele herinneringen op haalde. ging daarbij terug tot de tijd, dat dr Locher en ouderling Bloot zo zeer hebben geijverd om in het Morskwartier tot kerkbouw te komen. ZU droomden dromen, die thans, na zovele jaren, in vervulling gaan. Voorts schonk ds Touw aandacht aan de periode - het waren de moeilijke oorlogsjaren - dat hij met het wijkwerk was belast. Een verontrustend® Eerste concert Residentie-Orkest Hans Richter Haaser schonk in Mozart pure schoonheid Eugen Jochem, sinds 1949 te München dirigent van het Symphonie-orkest van de Beierse radio, is een dirigent van wereldformaat! Zo men dat al niet sinds jaren wist heeft men het deze avond kunnen onderkennen. Wat hij met het Residentie-Orkest presteerde, grensde aan het verwon derlijke. Vibrerende spanning kenmerkte zijn brandende, van zeer persoonlijke visie getuigende weergave van Bruckners Vierde Symphonie (de z.g. „Romantische") in volkomen overeenstemming met het in het programma geciteerde raak- typerende woord van Mathhys Vermeulen: „alles radieert in een roos van vuur". Dat wist Jochem te realiseren door middel van een veelal de bezetenheid benaderende bewogenheid. een natuurlijke vanzelfsprekendheid vindt en wiens groots uitbeeldingsver- doorleefde en door mogen een gans orkest tot uiterste ex- I pressie brengt, waarbij tóch de beheersing be waard blijft. Het wordt een gans an dere Bruckner dan wijj ge woon zijn: een Bruckner, waarin de contrasten hoog zijn opgevoerd. Somwijlen openbaart zich bij hem de klassieke rust. dan weer omhuivert U het van Bruckner welbekende mys terie, waartoe de pauken het hunne bijdragen, plot seling breekt de storm los in een welhaast ongeken de en ongehoorde mach tige straling van het koper. Van climax naar climax voert Joohem het orkest en het gehoor, extase wis selt af met meditatie. Het wordt vóór alles een „boeiende" Bruckner, bij wie men alle inzinkin gen, herhalingen of uit weidingen vergeet. Wat Jochem met een enkel, handgebaar of slechts even een opgehe ven duim aan expressie oproept, is haast onge loofwaardig. En bij dit alles is het verwonderlijk, hoe doorziohtig het direct en spontaan reagerende orkest blijft, zelfs in het met geweüdige vaart voortgestuwde Scherzo. I subliem van verzadigde I kleurrijke klank. Deze dirigent dringt I telkenmale diepzinnig door tot de essen tie van Bruckners compositorisch mees- terohap en schept tevens de rechtgeaar de sfeer van deze „Vierde", stammend uit- en verweven met het Oostenrijkse landschap, waarmee ge U, althans naar ons gevoel, van de eerste kwint-interval T. nauw verwant voelt. Zijn brede greep op het orkest faalt nimmer! Men geeft zich onvoorwaardelijk aan hem over. men vereenzelvigt zich met hem en met het kunstwerk, dat Joohem in hart en nieren draagt. Wie heeft ook weer gezegd, dat Bruck ner lang is? Vélen hebben dat gezegd, maar wie deze glanzende en indringende resultaten van Jochems gedegen voorbe reiding beluisterde, weet, dat het niet waar is of behoeft te zijn. Hij betreurt slechts, dat na het alles bekronende slot definitief het einde is gekomen. Velen speelden ons de „Vierde" voor o.a. in onze stad van Beinum, van Ot- SIEMENS RADIO uieafa werA/f/tM DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK Prof. dr S. W. Tromp zette betekenis uiteen Als slot van de manifestaties, die in het kader van het programma ter herden king van het 10-jarig bestaan van de Verenigde Naties deze week in onze stad waren belegd, was gisteravond in de aula van het Stedelijk Gymnasium een bijeen komst belegd voor de leerlingen van de twee hoogste klassen van de inrichtingen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. De. die geleid werd geleid door de voor zitter van de Leidse Commissie voor internationale samenwerking, tevens voorzitter van de Viro. dr ir H. M. J., Hart, werd o.m. bijgewoond door de wnd. chef van de afdeling Onderwijs, de heer H. N. van den Berg, door de rector van het gymnasium, dr W. Wlersma, de direc trice van de Meisjes H3 S., mej. H. v. d. Vliet, de secretaris van de L.J.A., de heer G. Stembach en de voorzitter van de EUGENJOCHEM Vioolrecital Joseph Rabushka Jochem is een man. die het orkest onmiddellijk op het hoogste niveau plaatst: alles staat. Is er, van meet af aan! Getuigde Mozart's ouver ture ,ïe Uozze dl Figaro" 1 daar niet van? Met brillant-luchtlge vaart, „aus einem Gusz", verrassend door de pétil- lante accenten en besliste attaques, schoot zij als een wervelwind voorbij, het orkest tintelend van souplesse, waarvan trou- I wens ook Jochem's dlri- geertalent getuigde. Alles verloopt zonder effectbe jag. dóódsimpel en een voudig. Dezelfde eenvoud was er ook in de samenwer king met de pianosollst Hans Richter Haaser uit Detmold dn Mozarts Pia- nocencert in G gr tge schreven voor Barbara PI oyer». Twee elkaar volkomen begrijpende mannen Het is niet het tegenwoordig specifiek ln zwang zijnde puntige, klare Mozart- toucher. dat hij hanteert. Het is eerder rond en het draagt vér Tóch yordt het een Mozart, die men bewonderend accepteert Hans Richter Haaser verschijnt eerst kort op de podia, maar als op slag on derkent men in hem een groot, waar achtig en evenwichtig kunstenaar, wie alle pose vreemd is en wiens fijnzinnig sjiel hem een plaats in de eerste rij der „grote" pianisten verzekerd heeft. Zulk spel, niet ingesteld om te épate- ren als een „vertelling" legde hij Mo zart voor maar vervuld ran een goed- geriohte muzikale intuïtie, schenkt de pure schoonheid, waarnaar wij allen haken. Jochem, zowel ais Richter Haaser wa ren harmonisch daarvan doordrongen, wisten ook het orkest tot deze sfeer te verheffen Men zou nog lang zó'n Mozart in zich willen opnemen! Een tot de nok gevulde Stadszaal heeft beseft, dat dit eerste concert der serie van deze schoonheid was door trokken cn daarvan op ondubbelzin nige wyze bljjk gegeven. Zowel Jochem als Richter Haaser werden vele malen uitbundig terug geroepen. Zij bleken de samenwerking met het op het toppunt van zijn kun nen spelende orkest ten hoogste te waarderen, getuige de wijze, waarin het in het succes betrokken werd. Deze openingsavond beloofde alle goeds voor dit seizoen en overtrof onze verwachtingen. H. De violist Joseph Rabushka, die Dins dag 8 November aa. een recital in het Snouck Hurgronje-huis geeft, speelt werken van: Veracini, Beethoven iSo nate Op. 30 no. 2), Ives, Honegger, Dello Joio en Paganini-Kreisler Julius Levlne begeleidt aan de vleugel. door de dichterlijke op- ACADEMISCI1E EAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heren H G. van Diffeüen Cs-Gravenhage), G. J. van Hattum (Leiden) en J. L. Wansink (Utrecht). vattirtg, waaraan alle vir tuositeit dienstbaar is ge maakt aan poëtische I overdracht. Speciaal het Andante leende zich hier toe, gedragen door vol- I maakte rust. HANS RICHTER HAASER P.J.CH., de heer J. van Zonneveld. De opkomst van de middelbare scholieren was uitermate bevredigend. Prof. dr S. W. Tromp, die als spreker was uitgenodigd, zette in een korte en pakkende toespraak de betekenis van de VU. uiteen. Ls „de dag der V.N." wel zo'n bijzondere datum in de geschiedenis", zo begon prof. Tromp zijn rede, dat daar aan speciaal aandacht moet worden be steed? Door velen wordt deze organisatie, zei hU. vaak toch nog gezien als een club van ruzie makende oude heren in New York. Zonder onze ogen te sluiten voor de teleurstellingen, aldus spreker, moet toch worden geconstateerd, dat door de V.N. organisaties ln het leven zijn geroe pen, die in de afgelopen 10 jaar ontzag lijk veel werk hebben verzet. Daar zijn b.v. de technische, economische en cul turele hulp aan de minder ontwikkelde gebieden, de hulp aan de vluchtelingen, aan de zieke en zwakke kinderen (Uni cef) en de pogingen, die worden aange wend qm de atoomenergie een vreedzame toepassing te doen vinden. Prof. Tromp wilde zich in zijn toespraak deze avond vooral bepalen bij de technische hulp aan de minder ontwikkelde gebieden, waarbij hij wat uitvoeriger inging op het tech nisch hulpprogram, zoals dat in Afgha nistan werd uitgevoerd. Aan een derge lijk hulpprogram liggen vijf belangrijke principes ten grondslag, nl. aan alle landen wordt de mogelijkheid geboden vrijwillige bijdragen te geven, er mag betaald worden in eigen muntsoort, bij het geld verstrekken mogen geen voor waarden worden gesteld, geen hulp mag worden geboden tenzij er om wordt ver zocht en tenslotte behoort elk land wat hulp ontvangt ook daaraan mee te beta len, b.v. in de vorm van werkkrachten of transportmiddelen. De belangrijkste organisaties, die aan het project mee werken zijn de Unesco, de voedsel en landbouw en de wereldgezondheidsorga nisatie. Het wordt op een volkomen practische basis uitgevoerd. Prof. Tromp deed duidelijk tot uiting komen hoe men aan de directe ontwikkeling van een land kan meewerken. Een omhoog brengen van het levenspeil, dat dringend nodig is. omdat het anders in dergelijke gebie den altijd onrustig zal blijven. Na de toespraak van prof. Tromp was er gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarvan enkele jongelui gebruik maakten. Op deze jongeren-bijeenkomst werd ook een aantal films gedraaid, o.a. Het grote doel. For all the world's children. The Golden Gate en Een grootse onder neming. KORTE KERKDIENSTEN IN REM. KERK. A s. Zondagmiddag vindt er in de Re- Kerk een korte kerkdienst plaats, die om 5 uur begint en duurt tot halfzes. bedoeling is om die mensen, die Zon dagmorgen niet naar de kerk kunnen of willen gaan. ln de gelegenheid te stel len 's middags een dienst bij te wonen. Tevens zal een poging gedaan worden een vorm van dienst te scheppen, die op verantwoorde wijze is aangepast aan onze tijd. Daarom zal er ruimte zijn voor stilte en een eigen meditatie aan de hand van enkele vragen. De na druk komt zodoende niet te vallen op één preek. Dergelijke diensten zullen ln deze winter een aantal malen de volgende op 20 November gehouden worden. HERDENKING DER HERVORMING. Maandagavond zal in de Pieterskerk het feit der kerkhervorming in een spe ciale dienst worden herdacht. In oeze dienst zal ds J. N. de Ruiter voorgaan. Indrukivekkende dienst tdjd, die ons evenwel voor ongedachte zegeningen plaatste. Clandestien ge drukte preken, een bonenverkoop uit de Haarlemmermeer en zo veel meer brach ten toen vele baten ln het kerkbouw- fonds. Gode zij gedankt, die ons in die jaren veilig leidde door een woestijn van oorlog en ons thans brengt in een huis van gebed en aanbidding. In een Huis des Heren! SAMENKOMST GING OVER IN KERKDIENST Nadat, zoals wij reeds meldden, hier na het liturgisch centrum op indruk wekkende wijze in gebruik was geno men, begon onder volkomen stilte de kerkklok te luiden ten teken, dat deze samenkomst in een kerkdienst over ging. Tijdens deze dienst hield ds Van Ach terberg een korte meditatie daarbij uit gaande van Ezra 3 11 en' 12a „En al het volk juichte met groot gejuich en loofde den Here, omdat het fundament van het huis des Heren gelegd was. Maar velen van de priesters, van de Le vieten en van de familiehoofden, de ou den die het eerste huis hadden gezien, weenden luid toen de grondslag van dit huis voor hun ogen plaats had" Welk tekstwoord hij in verband bracht met Openbaringen 21 22 „En een tempel zag ik in haar niet, want de Here- God, de Almachtige, ls haar tempel, en het Lam". Ds Van Achterberg, die de herbouw van de tempel na jaren van ballingschap in verband bracht, met deze kerkbouw - ook toen moest worden overwogen wat mogelijk was - wees er o.m. op. dat men het tegenwoordig gelukkig niet meer zoekt in grote, pompeuze kerkbouw, doch in het eenvoudige, het nederige. God. die in Jezus Christus ons aller knecht wil zijn, is immers ook eenvoudig en nederig van hart? De keiK, aldus spreker, is kerk zo lang zij kerk is onder het kruis Nadat ds Van Achterberg nog gewezen had op het troostende, bemoedigende en waarschuwend woord van God, dat ook m deze kerk zal worden verkondigd, stond hij stil bij de naam vtin dit bede huis: Maranatha - Onze Heer komt! om tenslotte te eindigen met het citeren van Gezang 231 3: „Aan de deur der wereldtijden klopt nog eens de Bruide gom: Op, ontwaakt, de nacht is om! Nu de zon. de langverbeide, rijzen gaat, schort op Uw kleed, maak U voor de dag gereed!" Geheel in het kader van deze bijzon dere dienst paste de zang van het Mara- natha-koor o.l.v. Truus Massaar-Van Driel. Het harmonium werd voor deze gelegenheid bespeeld door de organist Leo Mens, versterkt met enkele bazui nen. hen dopende in de Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes". De jeugd plaatst het zilveren doopbekken op het doopvont. (Foto L.D./Van Vliet.) „Ik zal met vreugd in 't huis des Heren gaan, om daar met lof Uw grote Naam te danken". Deze woorden, gisteravond bij de ingebruikneming van de Hervormde Maranatha-kerk aan de Lage Morsweg onder het aanbieden van het Kerkboek, duidelijk en met veel overtuiging uitgesproken door een jeugdig catechisante, vormden een indrukwekkend getuigenis van de plechtigheid, welke hier plaats vond. Het was een plechtigheid, die zich in deze geheel bezette kerk voltrok op het liturgisch centrum, waar even tevoren enige kinde ren het zilveren doopbekken op het doopvont hadden geplaatst. Hoe zinvol was ook het tekstwoord, dat tijdens deze handeling uit kindermonden opklonk: „Gaat dan henen, maakt al de volken tot mijn discipelen en doopt hen in de naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen GeestesEen diep ont roerend ogenblik

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3