Tielpman Dros Suriname: vaderland voor mensen uit vier werelddelen 80 io°r Nederlands elftal was te sterk voor Sclialke '04: 2 0 94ste Jaargang Donderdag 27 October 1955 Derde Blad No. 28663 Koninklijk Paar zag vandaagt Fleurige inzet tweede deel der Koninklijke reis (Van onze Reisredacteur) PARAMARIBO Drie Indianen, kapitein Calli, kapitein Christiaan t Filippus Sabaja, hebben vandaag op het vliegveld Zanderij bloemen aange boden aan Koningin Juliana. En met die fleurige noot is dan het tweede deel van de Koninklijke reis naar de West begonnen, het bezoek aan Suriname, evenals de Antillen een vrije en gelijkwaardige deelgenoot in het Koninkrijk der Nederlanden. De 1700 kilometer, die Willemstad op Curagao van de Surinaamse hoofd stad Parimaribo scheiden, onderstrepen overigens nog eens het enorme ver schil dat deze twee Rijksdelen die men kortweg „De West" noemt, kenmerkt. De hete, droge dichtbevolkte Antilliaanse Rijksdelen, onder de Venezolaanse wal en het grote tropische land aan de „wilde kust van Guyana" hebben naast de hitte van de dag slechts twee dingen gemeen: een recente staatkundige ontwikkeling die hen van de koloniale status tot een vrijwillig geschonken en aanvaarde zeggenschap in eigen zaken bracht en een zeer heterogene bevol king, die nochtans al naar eigen aard als vrije burgers in vrede samenleeft. Huldiging der Indianen De Surinaamse bevolking kent zo mogelijk nog groter verscheidenheid dan die van de Antillen. De Indianen, wier vertegenwoordigers Koningin Juliana vandaag als eersten huldigden, ontleen den dat recht aan het feit dat zij de oudste groep vormen. Er zijn vandaag nog 4700 van deze oorspronkelijke bewoners van het land over. De tweede groep die verscheen, werd gevormd door de blanken, Spanjaarden. Engelsen en Nederlanders die elkaar het land betwistten tot in 1667. De Zeeuwse Admiraal Abraham Crijssen Suriname op de Engelsen veroverde. Het bleef definitief onder Nederlands beheer, na dat Nederland Nieuw Amsterdam (New York) aan de Britten had overgedragen. Het was in dc eeuwen, die op deze periode volgden, dat de voorouders van de huidige grote bevolkingsgroepen naar Suriname kwamen. De grote plantages hadden arbeiders nodig en waar de Indianen voor het plantage- werk voelden, tastte men diep in het slaven-reservoir van donker Afrika. Bij duizenden werden deze ongelukki- gen naar de tropische moerassen van Guyana gesleept. Thans vormen hun afstammelingen, al of niet met een scheut „blank bloed" gemengd, Suriname's grootste groep, de 90.000 Creolen, waarvan er 65.000 in Paramaribo wonen. Als le vende herinnering aan de erbarme lijke toestanden uit de slaventijd zijn er nog de 22.000 Bosnegers in dc bin nenlanden. achterkleinkinderen van gedroste slaven, die het oude leven van Afrika zo goed en kwaad als dat ging in de Surinaamse oerwouden voortzetten en krijgshaftig genoeg waren om het tegen strafexpedities op te nemen. De afschaffing van de slavernij in 1868 bracht opnieuw een acuut arbeids tekort. Men ging contract-koelies wer ven in Brits-Indië en later ook op Java. Zo leven er thans in Suriname 74.000 Hindustani en 40.000 Indonesiërs. Het is alles bij elkaar een vreemd bevolkings patroon voor een Zuid-Amerikaans land: een Aziatische meerderheid naast een haast even grote Eurafrikaanse groep. Op de helft van de Indonesiërs na hebben allen het Nederlands Staats burgerschap. Onderbevolkt en ond er-ontwikkeld Telt men bij de grote bevolkingsgroe pen nog enkele duizenden Chinezen cn Europeanen op en projecteert men het totaal van 240.000 op een land dat vier maal zo groot is als Nederland, dan springt Suriname's onderbevolkt - heid al meteen in het oog. Dat geldt vooral voor het dichtbeboste bergachtige binnenland, door een Savanna-strook gescheiden van de van 25 tot 80 km brede moerassige kust strook waar vrijwel de gehele bevol king, op een deel der Bosnegers en Indianen na, geconcentreerd is. Suriname is dan ook een klassiek voorbeeld van een onder-ontwikkeld land vooral sinds de rijke plantage landbouw van weleer door afschaffing van de slavernij en opening van het Suez-kanaal de nekslag kreeg. Neder lands koloniale politiek concentreerde zich op de gouden kansen in de Oost en de West wérd het stiefkmd. Slechts de behoeften van de moderne techniek redden later deze Rijksdelen, want zoals de Antillen op de been worden geholpen door de olie-raffinaderijen, zo kon de Surinaamse economie gaan drijven op bauxiet, het kostbare aluminium-erts dat wordt ontgonnen door de (Ameri kaanse S.B.M.) en de (Nederlandse Billiton Maatschappij 83To van de export, 30% van het na tionale inkomen en 50% van de lands- revenuen komen thans uit de bauxiet- mijnen. Brengt tienjaren-plan redding? punten moest krijgen, zijn sinds de oorlog de plannenmakers aan het werk gegaan om de economische basis te verbreden. Nederland heeft zich daarbij niet onbetuigd gelaten. De verschillende plannen zijn thans gecoördineerd in een tienjaren-plan, dat 234 millioen Nederlandse guldens moet gaan kosten, waartoe Nederland een derde als gift en een derde als lening bijdraagt. Naast verbetering van gezondheid, onderwijs, overheids-adminlstratie, be huizing. houtvesterij, industrie en mijn bouw. wordt het leeuwendeel van de beschikbare gelden besteed aan stimule ring van de landbouw en uitbreiding van de verbindingen. Het laatste vooral lijkt dringend nood zakelijk om dit vrijwel maagdelijke land te ontsluiten, want nu zijn het wijwei uitsluitend enorme rivieren die het land doorsnijden, die als verkeerswegen worden gebruikt. Suriname heeft thans slechts een ongelukkig spoorlijntje. Tenslotte is er nog het ambitieuze Brokopondo-plan. dat voorziet in de bouw van een stuwdam in de Surina- me-rivier. De energie van de electri- sche centrale zou o.a. een eigen alu- minium-fabriek kunnen drijven. Maar de kosten, op 200 millioen Nederland se guldens geschat, zijn hoog en hoe het gefinancierd zou moeten worden, is nog onbekend. Gelukkige toekomst Het is duidelijk dat een jong land, dat sinds kort politiek op eigen benen staat en zich voor zulke economische proble men gesteld ziet. het niet zonder be langstellende steun van buiten kan rooien. Het vandaag begonnen bezoek van het Koninklijk paar zal zeker in Nederland warme interesse wekken voor het land tussen de Corantijn en Marovijnse-rivieren, die de grenzen vormen met Demerara iBrits Guyana) en Cayenne (Frans Guyana) en het Tumuc-Humac-gebergte dat het van Brazilië scheidt „Little Mo" krijgt 93.000 dollar De rechtbank te San Diego heeft de maatschappij van de vrachtwagen, die destijds de tennisspeelster Maureen Brinker-Connolly heeft aangereden, waardoor zij ernstige verwondingen aan haar been opliep, veroordeeld tot een schadeloosstelling van 95.000 dollar. Zo als bekend kwam door dit ongeluk een einde aan de tennisloopbaan van de be kende tennisspeelster. Maureen Brinker Connolly diende een eis in van 265.000 dollar. Hoad toch prof.? De Amerikaanse tennispromotor Jack Kramer, heeft te Sydney opmeuw een poging gedaan om de Australische Da- vis-cupspeler Lewis Hoad voor zijn ten- niscircus te winnen. „Ik deins er niet voor terug om hem 10 000 pond sterling meer te bieden", verklaarde Kramer bij zijn aankomst in Australië. Lewis Hoad heeft inmiddels een voor lopige overeenkomst aangegaan met Jack Kramer Aangezien Hoad nog geen 21 Jaar is, is deze overeenkomst echter pas dan bindend, wanneer Hoad Sr deze heeft getekend en zij de goedkeuring heeft van de Arrondissementsrechtbank. In sommige tennlskringen heerst ech ter de opvatting, dat Lewis Hoad door het zetten van zijn handtekening reeds zijn amateurstatus heeft opgegeven. Toen Hoad dit hoorde antwoordde hij: „Wij kunnen rustig zeggen, dat wij nog niets hebben gedaan dat inbreuk maakt op de amateurstatus". 3RIDGE Bondsparencompetitie In Royal werd een begin gemaakt met de bondsparen-competitle. De uitslagen van de eerste der vijf te spelen ronden lulden als volgt: Hoofdklasse: 1. De Geus—Goutier (32 p); 2. Kuilenberg—Meester (27% p.); Robbers—Slicher <27); 4/5. Kuytv. (Ingez. Med.-Adv.) Het is het Franse buurland zeker Egmond en echtpaar De Bruyn (26%); vooruit en al mag het economisch ge- j 6. Eldering—v. Helvert (26); 7/8. Ehng— bied in zeker opzicht nog ten achter Oudshoorn en echtp. v. Wingen (25%); liggen bij de Britse buur, het is bespaard I 9. v. WeerenVerkuilen (25); 10. v. Win- gebleven voor de politieke moeilijkhe-I gen—Roem (22%); 11. Star—Slegten- den, die in Georgetown wèl rezen. Wanneer de gezonde politieke con structie stevig gebaseerd kan worden op een stabiele economie, dan kan Su riname op weg gaan naar de geluk kige toekomst, waar het zo lang op heeft gewacht en die men zijn vrien- I horst (21%); 12. v. As—Vogel (14%). Eerste klasse: 1. VissersDe Vries (50); 2. dames KuklerSmittenaar (46); 3. mej Immerzeel—Dees <45i; 4. dames Colpa—Kallenberg (44%); 5/6. Smitte naar—Kallenberg en echtpaar Kort <39%); 7. Selier—Koning (37%); 8. v. graag BeurdenBernard (34). (Ingez. Med.-Adv.) BLIKGROENTEN cjerd de beste Frederique en Sneeuwvlokje verrasten Weer een zege van Nellie Gregor (Van o e medewerker) VOETBAL AFGEWEZEN PROTESTEN De protest-commissie van de KNVB heeft het protest uit de wedstrijd EDO 2—UVS 2 afgewezen. De uitslag blijft 21 voor EDO 2. Ook het protest van RKAVV uit de wedstrijd HVV—RKAW (3—2) kon geen genade vinden. In de achtste finales van het tournooi om de Europese voetbalbeker voor clubs heeft Reims met 2—2 gelijk gespeeld tegen Aarhus (Denemarken). Reims, dat de eerste wedstrijd, in Denemarken ge speeld, met 20 had gewonnen, heeft zich hiermee in de kwart-finales ge plaatst. Bevredigende eerste helft in weerwil van stromende regen Het eerste klasse nummer had gisteren te Duindigt bijna een enorme verrassing gebracht. Quick Hollandia G en Nellie Gregor waren de favorieten. De snelle hengst bleek echter weinig liefhebberij in de modder te hebben en werd door een lange fout kansloos. Van de koppaarden had Lion (Jan de Vlieger) al spoedig de leiding veroverd, doch voor de tribune sprintte Nora Spencer enorm snel naar de kop. Deze wist tot dertig meter voor de eindstreep het commando te behouden, maar toen kwamen de paarden van trainer van der Veen, Nellie Gregor en Nelson, aanstormen. Nelson vloog als eerste over de eindstreep, terwijl Tymen v. d. Veen Nellie nog juist voorbij Nora Spencer (Siderius) wist te sturen. De verrassing ging echter niet door, want na vrij langdurig overleg disqualificeerde de jury de win naar, zodat Nellie Gregor haar zoveelste overwinning boekte. Petronel Spencer, door de Graaf gereden, incasseerde het derde geld. terug Toen stuurde Van Dooyeweerd ste bocht Toen Titan Hanover (Geer- Utopie naar een schijnbaar veilige voor- I sen) echter naast haar kwam, volgde er sprong, maar in de bocht kwam een i een fout Titan leek geklopt toen hij op grote fout. M. Vergay liep toen met Ura- zijn beurt in het roohte eind wegsprong me ver uit en won onbedreigd voor Unita en Jan Wagenaar met Thundera de kop Zora Wagenaar) en Ukas (Ten Hagen nam. Geersen kwam echter terue en In de Nandoe S-prys nam Jo v. d. Berg i werd op haren en snaren eerste Tortel- 'duif had zloh hersteld en eindigde als I derde Geersen's paard True Spencer toonde Gouvernementsgebouw. Paramarïba De grote man in de voorhoede was in tussen weer Appel. De kwaliteiten wel ke hem te Reims zo populair gemaakt ■ebben, toonde hy ook in deze wed- Irüd: zelfvertrouwen, onvervaardheid, opportunisme, volharding en een machtig schot. Geen enkele andere mid voor in Nederland zqu hem de ma nier nagedaan hebben waarop hij dc 2 doelpunten maakte. Twee knalharde keeper De oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen Schalke 04 in het Olympisch Stadion heeft onder meer geleerd, of beter gezegd de mening bevestigd, dat men voor dergelijke ontmoetingen beter Duitse dan Engelse tegenstanders kan kiezen. De Duitsers waren met hart en ziel bij hun j taak en in het veld vaak niet de minderen van het Nederlandse team. In de tweede helft wogen beide partijen, alhoewel met zeer verschillende wapens kampend, vrijwel tegen elkaar op. Wat het Nederlandse elftal aangaat mag worden vastgesteld dat het voor een levendige en aantrekkelijke eerste helft gezorgd heeft, wat te meer lof verdient als men de ongunstige weersomstandigheden in aanmerking neemt. In de tweede helft was de kwaliteit veel minder, maar men kan tenslotte moei lijk van spelers, zelfs al zijn het semiprofs, verwachten dat ze in zulk erbarmelijk slecht weer en op een zo zwaar en glad veld twee maal drie kwartier topvoetbal laten zien. In de voorhoede leek de vervanging van de vleugel Clavan—Brooymans door de wing Carher—Clavan, oru, een verbe tering. Carlier heeft, ook alweer vooral voor rust, uitstekende dingen laten zien en samen met Clavan maakte hy het de Duitse verdediging uiterst lastig Overi gens had de keuze-commissie, toen ze in eerste instantie hetzelfde elftal opstelde dat het gelijke spel tegen Belgie had be haald, blykbaar uitbreiding gegeven aan de leus dat men een winnend team niet moet wijzigen. Zy stelde zich op het standpunt dat men een team dat niet verliest en al met al bevredigend heeft gespeeld, ongewijzigd moet laten. De twee wijzigingen, de vervanging van Brooymans nog vóór de match en die van De Bruyckere, wegens een enkel blessuur, in de 36e mmuut van de eerste helft, gaven haar met helemaal ongelijk. Want Schouten was naar onze smaak niet boven De Bruyckere te verkiezen, althans niet in deze omstandigheden. Op een droog veld zou hy wellicht be ter tot zijn recht gekomen zyn. Maar Carlier prefereren we. als gezegd, in- ierdaad boven Brooymans. Bosselaar heeft zich andermaal doen kennen als een zeer handig en doortas tend buitenspeler. Een enkele maal was hij wat al ie zeker van zichzelf, cn dat werd dan prompt afgestraft. Maar zijn plaats in het elftal blyft hij overwaard. kogels, verrassend afgevuurd t twintig meter afstand, sloeg Orzcssek kansloos. In de eerste drie kwartier was Appel èn door zyn schoten ên door zyn door zetten een voortdurend gevaar voor de Duitsers. In de tweede helft trad hy veel minder op de voorgrond, maar toen lieten de Duitsers hem minder vry spel en kreeg de spil Zwickhofer ook meer vat op onze Nederlandse stormram. Li de middenlinie speelde Van der Hart af en toe met een zelfverzekerd heid die in achteloosheid ontaardde. En daardoor ontstonden een paar keer ha chelijke situaties. Een misverstand tus sen hem en De Munck had bijna een Duits doelpunt opgeleverd. Schaap was ditmaal duidelijk de mindere van Klaas- sens die uitstekend op dreef was, de voorhoede constant opstuwde en zelf de Duitse doelman op de proef ging stellen toen onze voorhoede te veel combineer de inplaats van te schieten Een van zijn kanjers, ongeveer een half uur na de hervatting, kon Orzessek slechts vallend keren. In de achterhoede kan de vinnige Wlersma op een goede party terugzien en viel Kuys ons niet tegen Keeper De Munck kreeg nogal veel te doen. en moest ook enkele criticke situaties kla ren, wat hy doorgaans op spectaculaire w ijze deed. Met verre schoten had de Duitse aanval by hem geen kans. BASIS VOOR ZEGE Appel legde de basis voor de overwin ning toen er amper drie minuten ge speeld was en niemand van de 25 A 30 duizend aanwezigen nog grootse dingen verwachtte Hij kreeg de bal op min stens twintig meter afstand van het doel. zag een gaatje, loste prompt een gloeiende kogel en Orzessek was gesla gen voordat hy het gevaar besefte. De Duitse defensie als geheel besefte aan- vankeiyk het gevaar niet dat in onze midvoor school, alhoewel ze zyn reputa tie toch moet hebben gekend. Want men liet hem veel te veel vry spel, met het gevolg dat hy als motor van onze voor hoede kon fungeren. De Duitsers konden zich aanvankelijk niet organiseren en de onzen opereerden met groot machtsvertoon, alle trucjes tonend die ze in hun mars hadden. Bos selaar goochelde op de rechtervleugel als een kleine Stan Matthews en schoot uit een moeilyke positie vlak naast. Schalke liet zich intussen op het mid denterrein niet onbetuigd, en eenmaal- in de 10e minuut - plaatste Koslowski de bal achter De Munck. Maar scheids rechter Van Gelder had toen al. te recht voor buitenspel gefloten. De druk op het Duitse doel werd gaandeweg groter, maar het tweede Ne derlandse doelpunt kwam toch ook weer op verrassende wyze ter wereld. Nadat Brocker een zuivere pass van Carlier keurig had onderschept gaf Klaassens een verre center naar Appel. De Duitsers verwachtten geen schot, want de afstand was een kleine twintig meter. Maar Appel liep slechts enkele passen door en loste toen. volkomen ver rassend, weer een enorme kanjer. En andermaal werd Orzessek verslagen: hoog suisde de bal in de rechterhoek. Na een half uur had Appel bijna de hattrick verricht toen hy. op een center van Clavan. een vliegend schot afvuur de en de paal raakte, ver buiten bereik van de Duitse keeper Hetzelfde deed even later een Duitse voorwaarts nadat de back Broeken een vrije schop had genomen tegen Clavan. De bal werd te gen de paal geschoten, en daarna door Van der Hart weggewerkt. TWEEDE HELFT De wedstryd werd hervat by slecht licht en in nog altyd stromende regen. De Duitsers, die enkele wyzigingen in hun ploeg hadden aangebracht, bleken thans beter op dreef terwyl het aan onze kant veel minder vlotte. De Munck moest ingrypen op een scherp schot van Sadlowskl en wat later spande het voor ons doel waarby eerst Kuys. en daarna v. d. Hart en De Munck voor opluchting zorgden. Weer kwamen de Duitsers te rug. Van der Hart, nonchalant, talmde met opruimen en Borutta kon inschie ten: naast By een nieuw Duits offensief over de rechtervleugel redde Van der Hart. nu weer paraat, met een lange sliding. Aan de andere kant ging een ver schot van Klaassens op een pass van Appel juist naast, waarna Kreuz. die na rust mid voor speelde by de Duitsers, een harde bal inzond waaraan De Munck zyn han den kon warmen. De stryd ging vrjjwel geiyk op, maar toch hadden de Nederlandse aanvallen een Ietwat gevaariyker karakter al le verden ze niet meer dan een aantal hoekschoppen op. In de laatste tien mi nuten was het zicht zo slecht dat de verlichting ontstoken moest worden en met een witte bal werd gespeeld. De Munck liep op het goede moment uit zich in de Nannie Gregorprijs weer zeer lastig en maakte meerdere fouten. Sonja Zora (Wagenaar) kwam als leidster de laatste bocht uit, doch was voor de tri bune schoon uitgelopen Tymen v d. Veen voerde de sterke Rosa Gregor op utstekende wijze ter overwinning, terwijl M. Vergay met Rhea op de foto tweede werd. In de Nap de la Malre B-prys maakte de leidende Postduif je K een fout en was uit de strijd, die practisch alleen gestreden werd door Ruby Spencer (Geersen) en Quibus <v. <L Veen) Geer sen hield styf de leiding, doch kon slechts met veel moeite de eindsprint van Quibus. die wel naast, maar niet voorby Ruby kon komen, afslaan. Op afstand werd Paul B <B. Geersen) derde. De eerste ren zag Frederique (H. Pye) al dadehjk als leidster, en deze merrie, die het voordeel van het zachte pad had, bleek ditmaal weinig zin te hebben in haar welhaast traditionele derde plaats. Zy consolideerde haar fraaie positie tot het einde en liep zelfs nog iets van de aanvallende Kenitra (v. d Kraats) weg. Just for Joy (v Dyk) werd derde»voor de favoriet Baccarat. De tweede ren had door de slechte start een onregelmatig verloop. Toen de starting-gate zich opende kregen de zwakke broeders Ooi di Campo en Hi dalgo al dadehjk een nuttige voorsprong. Zy bleken echter over te weinig vermo gen te beschikken en Grouwels won ten slotte met overmacht met de in vorm komende Sneeuwvlokje. Douce France (Bongers) bleef een hoofd voor haar trainingsgenoot Phiklta (Delbrasslnne). De uitslagen lulden: f170. f2, f5.20; gek. f5.30. Geersen) (1.32.2); 2. Thundera; Tortelduif S Tot.: w f2.10, pl. f 1.60. f2. f4.20. gek. f5 40. cov. f4.90. Nannie Gregorprys: 1. Rosa Gregor (T. A. v. d. Veen) (1.27.9); 2. Rhea; 3. Sonja Zora. Tot w. f8 30, pl. f2.60. f3.10. f4.10. gek. f 15.20. cov. f 10.10. Nap de la Malre Spencer (W. H. Geersen) i bus; 3. Paul B. Tot.: w. 1 f 1.40. gek. f4.80. cov. f2.70. i.-prMs: 1. Ruby i (1.27.5); 2. Qul- f2.40, pl. f 1.60, Comtesse LuclenneprUs: 1. Frederique (H. Pye); 2. Kenitra; 3. Just for Joy. Tot.: w. f6 70. pl. f170. f130. f 1.60. gok" f6 80. cov. f3.30. Comtesse Luclenneprys: 1. Sneeuwvlokje A Grouwfels); 2 Douce France; 3. Phiklta. toen Slebert. na een pass van Mecke, was doorgebroken, en daarmee voor kwam onze doelman een zeker schynend doelpunt. De slotfase zag een geringe Nederlandse meerderheid, maar nu ont brak toch de nodige dash, en nadat Bosselaar en Appel nog schoten naast hadden zien gaan. kwam het einde met onveranderde stand: 20.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9