KRACHTIG ANTWOORD VAN DE OEGSTGEESTER RAAD OP GRENSWIJZIGINGS.SUGGESTIES VAN GED. STATEN Gemeenschap zo niet gediend, noch problemen opgelost DONDERDAG 27 OCTOBER In zestienduizend ivoorden Scherpe verwijten aan Leiden en Rijnsburg Het stond bij voorbaat vast, dat de gemeenteraad van Oegstgeest zich ten scherpste zou kanten tegen de voornemens van Ged. Staten tot wijziging van de grenzen dier gemeente ten bate van Leiden en Rijnsburg. Een vorige uitspraak van de gemeenteraad en de algemene stemming in de gemeente stonden daar borg voor. Niettemin hebben twaalf sprekers tijdens de gisteravond speciaal aan deze plannen van G.S. gewijde Oegstgeester Raadsvergadering in totaal in twee en een half uur zo om en nabij zestienduizend woorden gebruikt om deze houding te rechtvaardigen. Er werd de nadruk op gelegd, dat de problemen, die volgens de andere belanghebbende instanties aan de voorstellen ten grondslag liggen, in de eerste plaats niet door annexatie en in de tweede plaats wel door regio nale en intercommuniale samenwerking zijn op te lossen, een samenwerking waartoe Oegstgeest niet alleen bereid is, doch waarheen het zelfs streeft. Vele gronden voor verwerping Mevr. P. H. Smits—Witvliet (WD) opende de rij van spreeksters en spre kers en betreurde, dat bij G. S. blijkbaar meer begrip bestaat voor het streven van Leiden om „grote stad" te worden dan voor de motieven van Oegstgeest om een krachtige gemeente te willen blijven. Spreekster vroeg zich af, of Zuid-Holland er mede ls gediend wan neer Leiden in korte tijd zou uitgroeien tot een stad van 150.000 inwoners met opslokking van Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude, Voorschoten etc. Er moet op verschillende gronden naar een andere oplossing der bevol kingsaanwasproblemen worden gezorgd dan die der annexatie. In de eerste plaats de grond die te vinden Is In de tien geboden. Het „fU zult Uw zinnen niet zetten op Uws naasten huls, noch op zijn akker, noch op Iets, dat van Uw naaste is" geldt door de eeuwen heen niet alleen voor Individuele geval len, doch zeker ook voor democrati sche bestuursinstantles. Voorts schenkt de Wet Gemeen schappelijke Regelingen juist oplos- slngsmogelijkheid voor de bestaande problemen, buiten annexatie en grens wijziging om, een mogelijkheid, die Oegstgeest maar al te zeer wil aan grijpen. Op historische gronden (waar bij bv. ten aanzien van de Hoge Mors sterke familiebanden spreken) ls an nexatie of grenswijziging al evenseer te verwerpen. Bestuurs technisch is de ongeremde groei der grote gemeenten uit machtswellust slechts nadelig voor de betrokken bevolkingen. Worden kerkelijke gronden In geding gebracht, dan zou Lelden ook heel wat aan spraken van Oegstgeest moeten er kennen Voorts bestreed mevr. Smits puntge- wys de verschillende naar voren ge brachte grenswijzlglngs-argumenten. daarbij ook het ETI-rapport critlsch onder de loupe nemend. Zij wees de speciale Leidse wensen ten aanzien van Endegeest en Voor geest op zakelijke gronden af en be- Opening Nat. Chr. Schoolcongres Voor het achtste Nationaal Christelijk Schoolcongres. dat vandaag. Vrijdag en Zaterdag in gebouw Bellevue te Amster dam wordt gehouden, bestaat een onge kend grote belangstelling, waarvan de voorzitter, de heer J. W. van Hulst uit Amsterdam, bij de opening gewaagde. De Christelijke school staat ook thans nog. evenals ln de eeuw van de school strijd. onder zeer zware critlek. aldus spreker. De Christelijke school heeft behoefte aan mensen, die een persoonlijkheid zijn. Aan de hand van enkele Bijbel teksten concludeerde spr.. dat de schrift de mens de grote en geweldige dingen aangaande het Koninkrijk Gods in het leven voorhoudt als slechts zinvol wan neer men de bereidheid heeft ze door te geven aan de kinderen. ..God laat zijn daden niet doorgeven door machi nes. doch door mensen. Dus ook niet door mensen, die in feite machines zijn geworden, maar door menselijke men sen. die weer weten hoe ze naar een kind moeten luisteren en hoe ze diens vragen moeten beantwoorden. Vandaar de behoefte aan mensen met een per soonlijkheid" aldus de heer Van Hulst. De ochtendzitting werd besloten met de opening van een onderwijstentoon stelling ln twee zalen van gebouw Bel levue door de inspecteur van het LO. in de Inspectie Amsterdam, de heer L. van der Zweep. Zuid-Vietnam is republiek In Zuid-Vietnam ls Woensdag de re publiek uitgeroepen, waarvan Ngo Dinh Djcm. tot dusver alleen premier, thans ook president is geworden. Deze maat regelen zijn een gevolg van de Zondag gehouden volksstemming, waarbij de grote meerderheid der bevolking Bao Dal als staatshoofd afwees. Er is een commissie ingesteld voor het opstellen van een ontwerp-Grondwet. welke zal worden voorgelegd aan een nationale vergadering, die voor het einde van het Jaar zal worden gekozen. Voor de ambtswoning van Djem. waar de proclamatie werd voorgelezen, waren 30.000 Vietnamezen samengestroomd. De dag werd als een nationale feestdag be schouwd. Behalve Frankrijk en de V.S. hebben ook Engeland. Japan en Slam laten weten, dat zij Djem als staats hoofd erkennen. streed voorts de Leidse argumenterin gen op onderwijsgebied, cultureel leven en kerkelijk leven. Misbruik van macht De nestor van de raad. de heer C. Oosterom Prot.-Chr.) formuleerde wat over het algemeen inzake grenswijziging en samenvoeging van gemeenten in de Prot.-Chr partijen leeft, namelijk de gedachte, dat slechts dan naar het ver krijgen van grenswijziging, algehele of gedeeltelijke samenvoeging van ge meenten mag worden gestreefd, wan neer hoge noodzaak daartoe dringt. Die hoge noodzaak zag spreker in het on derhavige geval niet en hy meende daarom, dat hier geen recht wordt ge daan, maar'dat men macht boven recht wil laten gelden. „Is hier geen sprake van misbruik van macht, iets wat wij allen bij het optreden In de volkerenwereld zo In tens afkeuren? Ik mag toch aanne- ,men, dat het gemeentebestuur van Leiden en Rijnsburg t.o.z. van dit laatste het Oegstgeester standpunt delen? Maar waarom dan ten op zichte van Oegstgeest historische rechten met de voeten getreden?" Ook deze spreker pleitte voor boven- gemeenteliJke of tussengemeentelijke samenwerking, waama hij besloot met een critiek ten opzichte van de Leidse argumenten ten aanzien van Endegeest en Voorgeest. Oegstgeest besteedt aan deze inrichtingen wel degelijk alle pu blieke zorgen, die een gemeenschap daaraan behoort te besteden. Wezenlijke verschillen De heer P. v. d. Voort (KNP) be perkte zich in zijn beschouwing tot enige algemene punten. Hij merkte op, dat de kennelijk imperialistisch den kende Leidenaren en Rijnsburgers ook door hun wensdromen niets kunnen ver anderen aan het feit dat de inwoners van de thans omstreden gebieden prac- tisch unaniem tegen afscheiding van Oegstgeest gekant zijn. En dit argu ment moet toch wel in sterke mate spreken. Voorts vroeg spreker aandacht voor het duidelijke streven in grote gemeenschappen als Amsterdam en Rotterdam naar decentralisatie vla wijk raden. Verder gaande centralisatie ligt derhalve allerminst in de lijn der ont wikkeling. Wat betreft de gemeenten Leiden en Oegstgeest 6telde de heer v. d. Voort, dat deze in totaliteit wezenlijk van karakter verschillen en dat hier in een sterk anti-annexatie-argu- ment is te vinden. Als gemeenten zijn het evenwaardige grootheden, en tussen beide bestaat een sterke wis selwerking op grond van hun uiteen lopend karakter. Noch de grootte, noch het inwonertal der gemeenten mag derhalve een rol spelen. Beslissend is hier beider histo risch gegroeide en voor de toekomst onvermijdelijk functionele onafhanke lijkheid als waarborg voor het behoud van karakter. Kan d' Oude(n) nog van de Jonge lenen? Enige tijd geleden heeft het Oegstgeester raadslid, mr J. G. BergmetJer. I het ongenoegen gesmaakt, het slachtoffer te worden van een verkeers- 1 ongeval. Hoewel dit ongeval zich eerst ernstig liet aanzien, kunnen de 1 Oeg6tgeestenaren zich thans slechts verheugen in een gestadige gunstige ontwikkeling van de gezondheidstoestand van hun vertegenwoordiger in j de raad in deze gewichtige tijden. Maar mr BergmeiJer moest gisteren toch verstek laten gaan. Hij gaf daarvan kennis aan de raad in een schrijven, dat getuigt van een zeld zame levendigheid van geest, waaruit slechts verheugende vooruitgang in zijn gezondheidstoestand te concluderen valt: Het lijden rustig dragen is een schone zaak. Maar Lelden te verjagen Is een nog mooier taak. Zong Schuyt weleer: „O Leyda graelosa". Ik waag te spreken van: „O Leyda malitiosa"! Wat wilt gij toch? G(j zyt niet eens in staat Uw woningcontingent te bouwen! Ik heb een raad: Komt Gij eens praten. Dat kan geen kwaad, zou'k menen. Misschien kan d'Oude (n) nog wat van de Jonge lenen (Daarbij z(J aangetekend, dat de wethouders Den Ouden van Oegst geest en Jongeleen van Leiden zich aan iedere verantwoordelijkheid voor dit dichtwerk onttrekken). do edel* Orldntcigaret de zeldzaam zachte cigaret - sinds 1885 vermaard om zijn uitgelezen, edele Oritint- tabakken. DUBEC Maxoul nu óók in pakjes van 10 stuks, zo handig in het damestasje. Nitt roor niets a de .TRËMD Mr. Valentgoed bouwde verweer uit vloed van argumenten Zeer uitvoerig sprak mr J. H. Valent goed (Pr.-Chr.) die in 'n peroratie ver gelijkingen trok met „Hoe lang r.og Ca- talina wilt ge ons geduld misbruiken" en fel van leer trok tegen de Leidse en Rijr.sburgse voornemens en de --.waar achtigheid hunner argumenten. Naar persoonlijke aard en instelling ontleedde spreker de grenswijzigingsmo tieven. die hij slechts schijnbaar sterker achtte dan tijdens de in 1930 mislukte Leidse pogingen. Spr. achtte kenmerkend voor de Leidse plannen, dat die van één centrale gedachte uitgaan: Leiden streeft er naar om naar een harmonisch en evenwichtig opgebouwde eenheid te ko men. Daarvan uitgaande moet dus ook voor Leiden het algemeen belang op de eerste plaats staan. De huidige ont wikkeling toont echter breuken in de dijken van de alles nivellerende een heidsgedachte, die opgeworpen word* n als vermeend afweermiddel tegen de dreigende problemen. Men moet oppas sen, die zwak blykende dijken oo.-c op te willen werpen tegen de intercimmu- nale problemen. Waarschuwing tot hogere instanties Over de hoofden van B. en V/. en G. S. heen meende spreker tot de hoogste wetgevende macht n den lande de waarschuwing te richten tot tijdige bezinning op het gebied der centralisatie opdat niet voorgoed wordt afgebroken wat blijvend een eigen bestemming had kunnen volgen tot een uiteindelijk harmonische oi t- wikkeling van stad en land in ons vaderland. IIIIIIGIIIIIII1IIIII OegstgeestLeiden, AmsterdamPurmerend De besprekingen in de Oegst geester raad over de Leidse en Rijnsburgse annexatie-aspiraties kenmerkten zich door waardigheid en ernst, dit veel in tegenstelling tot de lachspiegel van het pro bleem die gemaakt werd van de burgerlijke protestvergadering de avond tevoren in het Patronaats gebouw. Niettemin ontbrak de vrolijke noot en het caricatuur niet tijdens deze zwaarwichtige besprekingen. De heer Van der Voort legde namelijk een verband tussen Lei den, Oegstgeest, Purmerend en Amsterdam. „Het feit, dat Oegstgeestena- ren o.a. naar Leiden moeten en gaan", aldus deze spreker in de raad, „om cultureel en typisch stedelijk amusement te zoeken accentueert dat (karakter-) ver schil en kan derhalve allerminst als argument voor annexatie worden gebruikt. Dat de meeste Amsterdammers binnen de grenzen van Purmerend gaan hengelen, heeft voor zo ver ik weet nooit een zinnig inwoner van dat plaatsje geïnspi reerd tot het indienen v*n 'n plan om Amsterdam te annexeren. ■■■■ailf.lIXHKJIBIir Met voorlopige afwijzing van de gedachte aan een „Randstad Holland" meende spreker niettemin de anncxa- ticgedachte als verouderd te moeten afwijzen. Dit plaatst het annexatieprobleem op plaatselijk Lelds-Oegstgeests niveau. Het is de vraag wat er dan overblijft van de Leidse argumenten tot de vor ming van een harmonisch geheel? Lei den zelf ls zo eerlijk te erkennen, dat zijzelf niet een dergelijk harmonisch geheel vormt, omdat tengevolge van het ontbreken der daartoe geschikte gron den de meer welgestelden-groep in die stad ontbreekt. Mag dan worden aan genomen, dat die Leidse volmaaktheid op dit punt na bereikt is? Centrumgemeente? Voorts behandelde spreker de as pecten van de Leidse gedachte, cen trumgemeente te willen zRn. Moet in die gedachte dan ook niet het bestaan van levenskrachtige randgemeenten worden opgenomen? Wat is een centrum-gemeente zon der die randgemeenten? Waar ligt de grens van een door Leiden tussen haar en Oegstgeest ontkende „nor male verhouding tussen die gemeen ten? Kan Lelden er op bogen cen trumgemeente te zijn en toch annexa tiemotieven vinden in het feit, dat de Oegstgeestenaren niet een e\"en schouwburg hebben, hoeveel moeiliik- heden Leiden ook met haar eigen schouwburg heeft? Ook bestreed spreker de Leidse argu menten. die gesteund werden door be schouwingen over de Leidse Hout. het Oegstgeester winkel-apparant, de optn- bare voorzieningen en wat dies meer zij. De woon- en werkmotieven, die Lei den aanvoert. zUn al evenmin steek houdend, aldus mr Valentgoed. Het fo rensenprobleem bestaat rret slechts tussen Leiden en OegUf-.it. .na.ir lr geheel ons land. en een bestuurlijke een- trallsatie kan aan de practlsche werke lijkheid niets verander m. Merenplan Met een harmonische gemeenschaps opbouw door Leids-Oegstgeester annexa tie heeft dit probleem in leder geval niets uitstaande. Mr Valentgoed verdiepte zich daarna in de Leidse woningbouwproblemen en de Leidse argumenten met betrekking tot verkrijging van bouwgrond. Daarbij herinnerde spreker aan het Leidse Me renplan. waarvan de uitvoering destijds zo dringend nodig was voor het bouw rijp maken van terreinen voor de woningbouw. Dat Leids Merenplan is afgeketst, maar welke gronden had Lelden dan op het oog? In die tijd kon toch niet gespeculeerd worden op gron den die via annexatie over geruime tijd eventueel verkregen zouden worden? Voorts keerde spreker zich tegen de Leidse ..overvraging" van Endegeest en Voorgeest en uiteindelijk ook het hart van de gemeente die geliquideerd zal moeten worden. Scherp veroordeelde mr Valentgoed ook de Rijnsburgse aspira ties. waaraan hij alle redelijke gronden ontn«*\| Grenswijzigingsprocedures achtte mr Valentgoed verouderde verschijnselen, die geen recht deden aan de geest van de tegenwoordige tijd en tegenwoordige omstandigheden noch aan de toekomst. De weg die ingeslagen wordt door de voornemens van Oed. Staten is een doodlopende weg. Dit moet ten koste van alles vermeden worden. Die kosten zijn waard gedragen te worden, want niet het zelfzuchtig do 't gemeente lijke zelfstandigheid een harmo nisch democratisch bestuursbeleid is er da vrucht vac. Tijdperk der verovering ontgroeid Mevr G. A. Kramersde Vlaming Pleysler (PvdA) maakte het kort in haar beschouwing. zy meende dat wy het tijdperk van veroveringen op nabu ren z(jn ontgroeid, en dat wij als men sen alleen bcstaansmogeiykheld heb ben wanneer wü uitgaan van de ern stige wil tot samenwerking. Tcrwgl dit internationaal so sterk op dc voorgrond staat, kunnen wij ons moeilijk veroor loven »n ook onmogciyk accepteren tussen gemeenten, kleinere gemeen schappen derhalve, het standpunt van gebiedsuitbreiding ten koste van elkaar goed te keuren. Niet alleen op deze. ook op meer jractisch gegronde motleven keerde spreekster zien scherp tegen de aanhan gig gemaakte grenswijzigingsvoorstellen. Ook als Oegstgeest hand in eigen boezem steekt is het deze gemeenschap volko men geoorloofd, nogmaals een beroep te doen op de wil tot samenwerking. Zij tekende als conclusie, evenals vorige aan het woord zijnde raadsleden krach tig protest aan tegen de voorstellen van Ged. Staten Na groei ook uitbouw De heer P. van Nieuwkoop (Prot. Chr achtte eveneens annexatie een ver ouderd begrip en wees voorts op de onjuistheid der Leidse motleven om ook Endegeest en Voorgeest bij de Sleutel stad in te lijven. Deze spreker merkte op, dat het Leid se praeadvies gewag maakt van een eenheid Leiden-Oegstgeest. „Als deze eenheid kon groeien onder twee ver schillende besturen, dan kan die een heid zich ook verder ontplooien onder die besturen zonder dat gebiedsafstand van de ene aan de andere gemeente nodig is." De heer K. Veen sloot zich met een enkel woord aan bij wat mevr. Kramers namens zijn fractie had verklaard en schaarde zich geheel achter het stand punt, praeadvies en voorstel van B en W. De heer v. d. Hulst (KVP) hield zijn beschouwingen eveneens kort. en als „Mors-man" verleende hU steun aan de kracht van de Oegstgeester argumenten, door met genoegen zijn stem te geven aan het voorstel van B. en W., iedere grenswijziging af te wijzen. Samenwerking Uitvoeriger sprak de heer N. van Wel zen (Prot Chr.) die de avond tevoren in gelijke geest zijn stem had laten horen als voorzitter van het anti-an nexatie comité tijdens de Informatieve (protest-) vergadering in het Patronaats gebouw. Deze spreker stelde met nadruk vast, dat Oegstgeest binnen afzienbare tijd voor even grote moeiiykheden in het vinden van bouwgrond zal komen te staan als Leiden thans, en de argu menten die door Rijnsburg worden aangevoerd van iedere redeiyke grond '/■Un ontbloot. Problemen als deze kunnen niet door grenswyzlging wor den opgelost. Er moet worden ge streefd naar gemeentelijke samenwer king, waardoor grenscorrecties althans voorlopig overbodig worden. Forensen-probleem Eveneens namens de KVP-fr actie voerde de heer Van Kerkhoff het woord, die ln het bijzonder het forensen-ver schijnsel in de Oegstgeester gemeen schap bestreed als annexatiemotief, ei voorts het argument bestreed dat Oegst geest iets zou bieden wat Leiden mist. Dat Leiden dit mist Is slechts aan Leiden zelve te danken. Men zie als bewys daar toe slechts naar wat Leiden gemaakt heeft van de gebieden, die echter door de Sleutelstad van Oegstgeest werden afgenomen Na een zeer scherpe aanval op de moraal der Rijnsburgse drijfveren nam spreker ook de motleven van die gemeente critisch onder de loupe. Veiliger bij Oegstgeest De heer O. Blansjaar (Prot Chr.) kwam in het bijzonder op voor de Oegst geester bevolkingsgroepen in de Hoge Mors en het aan Rijnsburg grenzende deel der gemeente. Spreker was er van overtuigd, dat de belangen van deze gebiedsdelen bij het Oegstgeester ge meentebestuur in veilige handen zijn, wat er ook in het verleden mag zijn nagelaten. Voorts verdedigde deze spre ker de Oegstgeester politiek ten aan zien van de arbeiderswoningbouw en de agrarische belangen. Slotwoord van burgemeester Nadat mr Sliugenberg (VVD) zich met een enkel woord achter de woor den van mevr. Smits als fractievoor zitster had gesteld, nam burgemeester Du Boeutf het woord. HIJ verheugde zich over de steun, die hij van raad en antl-annexatie-comlté had ontvan gen. Spreker waardeerde ln het bi|- zonder dat b.v. het Leldsch Dagblad biykens artikelen op 1 en 14 October als Lelds blad zoveel ruimte heeft be schikbaar gesteld voor de bekendma king van het Oegstgeester standpunt. Niettemin hebben de Leidse afgunst i hebzucht in Oegstgeest algemeen verbittering gewekt. Oegstgeest ziet zich gedwongen, de door niets gerechtvaardigde aanvallen van Leiden op haar grondgebied ten scherpste af te wijzen. Burgemeester Du Boeuff motiveerde die afwijzing met be hulp van argumenten, die wij reeds verscheidene malen ter verdediging van het Leidse standpunt naar voren brach ten. Daarbij kenmerkte hy verscheidene Leidse grenswijzigingsargumenten ais flagrante onwaarheden of onjuist ge- interpreteerde zienswijzen. De nalatig heid van Leiden, om binnen de begren zing van bouwvolume een woningbouw programma te realiseren, zoals ons blad dat in het nummer van Zaterdag jj uit eenzette, was daarby mede een argument tot bestryding van de Leidse annexatie- motieven. Burgemeester Du Boeuff noemde het Leidse praeadvies over de grenswyzlging niet alleen onjuist doch tevens onele gant en onwaarachtig. Op dergelyke gronden bestreed hy de Rynsburgse aanspraken, waarna hy met eenzelfde beroep op de groeiende Rand stad Holland als voorgaande sprekers reeds hanteerde annexatie afwees als een verouderd begrip en een pleidooi voerde voor intercommunale samenwer king. Oegstgeest zal daartoe steeds be reid worden gevonden, ondanks de on dervonden teleurstellingen. Van harte hoopt het college van B. en W.. aldus de burgemeester, met gemeenteraad en gemeente, dat dit de weg zal zijn die hogere auto- riteiten tenslotte als de meest veilige, de meest wijzeen de meest recht vaardige weg voor Leiden. Rijns burg en Oegstgeest zullen aan wijzen. Zonder verdere discussies werd het ln alle opzichten afwijzend oordeel van Oegstgeest geformu leerd volgens het voorstel van B. en W» tenslotte door de raad aanvaard. militaire Academie van Quito in Equador bestaat 60 jaar. Bij deze gelegenheid hebben de leerlingen van de school een grote parade ge houden voor het Pantheon in dit stad.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7