Blauwe tram zonder anderhalf uur stroom Laatste Berichten DONDERDAG 27 OCTOBER Tussen Leiden en Den Haag Gistermiddag Is de Blauwe Tram, die de verbinding onderhoudt tussen Den flaag en Leiden en een aantal gemeenten daartussen van stroom verstoken geweest, aodat er van 4.45 uur tot 6.15 uur niet werd gereden. De oorzaak van het uitvallen van de electriclteit voor de Blauwe Tram was een defect in een onderstation van de Ned. Spoorwegen aan de Loolaan te Voorburg, van welk station ook de „Blauwe" stroom ontvangt. schillende fijnen weer ingeschakeld wer den. zijn op een gegeven moment de beide „foute" lijnen, die van de Loolaan en die van het GEB, gelijktijdig onder spanning komen te staan. De olieschake- laar aan de Schenkweg had deze „dub bele fout" automatisch moeten doen uit vallen, maar heeft dat blykbaar niet kunnen bolwerken. Gevolg: ontploffing en kortsluiting. Daarop trad automatisch een schakeling by het Provinciaal Elec- triciteitsbedryf in werking, die de stroom toevoer naar de Schenkweg. voor zovei bestemd voor doorlevering naar de Spoor wegen, afsloot. Defect in onderstation te Voorburg In diezelfde periode, omstreeks half zes. is er een brandje geweest aan een onderstation van het Gemeentelijke Elec- trisch Bedrijf te 's-Gravenhage aan de Schenkweg. Het brandje, dat ontstond na een ontploffing in een olieschakelaar, was spoedig geblust. Het onderstation Loolaan van de Ned. Spoorwegen ontvangt zijn stroom ge deeltelijk rechtstreeks van het Zuid-Hol lands Electriciteitsbedrijf. gedeeltelijk via het onderstation Schenkweg van het Haags Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Om de fout ln één van de van het station Loolaan uitgaande 10.000 voltliinen te kunnen opsporen, was het nodig zowel bij de Spoorwegen als bij het Gem. Elec triciteitsbedrijf, achtereenvolgens ver schillende lijnen uit te schakelen. Daar bij ontdekte men, dat er ook in één der lijnen van het Gem. Electriciteitsbedrijf een fout was. Toen daarna successievelijk de ver- OOK STORING TE ALKMAAR Gisterochtend om tien uur is eveneens een ernstige storing opgetreden in één van de voornaamste noogspanning-voe- dingskabels van het Provinciaal Elec- trisch Net in het gebied Alkmaar en om streken. Vele bedrijven ondervonden van deze storing ernstige gevolgen. Hoewel de oorzaak nog niet kon wor den vastgesteld, is deze storing gister middag om kwart over twee opgeheven. Lezers schrijven.... ER ZIJN TENSLOTTE GRENZEN De trein had vertragkig die avond en het was al laat. toen ik vlug het sta tion uitliep en de weg insloeg naar huis. Vóór my liepen een heer en dame, die kennelijk even verlangend waren om thuis te komen als ik. Onze voetstappen klonken hol door de verstilde straten. Toen opeens zag ik ze. Een troepje ke rels, dat het niet zo best scheen te kun nen vinden met elkaar. Dichter by ge komen verstond ik hun geschreeuw: verveeld gevloek en meer zeer weinig oorspronkelijke uitdrukkingen. Nadat een jraar kerels, al of niet vrijwillig, over de straat had gelegen, schenen ze weer eensgezind en luid Joelend trok de bende langs mij heen. Toen opeens zag ik ze, béter. Een stuk of wat nog kale hoofden: een duidelijke herinnering aan de nauwelijks achter hen liggende groentydi. Daartussen hoofden, die om zeer bepaalde redenen niet kaal geschoren waren, doch die daarom niet minder groen waren. Toen deze heren onder het vooibygaan luid brullend: „Bai o-ons.. in te Jordao-aon" aanhieven, werd ik gehuld in een wolk jeneverdamp, waardoor mij het velband tussen deze pas aangekomen studenten en een dergelijke uiting van volkscul tuur enigszins duidelijk werd. Nu vond ik zo'n troepje vrolijke Jongens op zich zelf niet zo bijzonder. Wel bijzonder werd het, toen diezelfde jongens de voor mij uitlopende heer en dame lastig vie len, door deze tot tweemaal toe het doorlopen te beletten, onder het uiten van. als zeer diepzinnig bedoelde, beto gingen, welk voorval, in het bijzonder voor genoemde dame, minder prettig verliep. Voorlopig verbeelden deze Jongens zich. dat zij studenten zyn. Zy beseffen volstrekt niet, dat zij als Leids Student bepaalde verplichtingen hebben, in de eerste plaats Jegens de gehele studentenwereld en haar traditie. Opgenomen te worden in de Leidse Stu denten-gemeenschap is een bepaald voorrecht Wanneer dit voorrecht te beurt valt aan mensen met zo weinig innerlijke beschaving, dat zy hun stu- dent-zyn op dergelyke wijze menen te moeten demonstreren, dunkt het mij, dat zy er beter aan gedaan zouden heb ben niet naar Leiden te komen. Dit voorval zie ik niet als een op zich zelf staand onbelangryk geval: daarvoor is een bepaalde houding van een deel der tegenwoordige Jeugd te typerend. Zogenaamde studenten met een zoda nige manier van optreden zullen zich als groen nog zeer moeten aanpassen, voordat zy zich zullen kunnen beschou wen als Leidse Studenten. EEN VOORBIJGANGER (Naam en adres van de Inzendster ons bekend - Red. „LD.") Katwijk slaat DCL-reserves Gisteravond speelde DCL II voor de competitie tegen Katwijk. Het zat de Leldenaren alles behalve mee; reeds spoedig stonden de Katwykers met 6-0 voor. Na twee remises verloor ook Ze- gers de party, zodat de winst praktisch binnen was. In een spectaculaire stand was het toen Franken, die na een fout van zyn partner op een verrassende wUze won en alzo de eer hoog hield. In de afgebro ken partyen staat Van der Putten ver loren, terwyl Van der Pluijm vrij zeker remise heeft. De uitslagen zijn: A. ran der Putten (DCL II)—P. Spie renburg (KDC I) afgebr.; F. H. Fran ken Sr—Jac. Freke 2—0; G. Redegeld J. Heemskerk 1I; J. MankA. A. Vooys 11; H. van der PluymM. van Beelen (res.) afgebr.; P. Zeegers—H. J. Koelewyn 0—2; P. Bastiaan—J. Haver 02; J. Benschop—H. Voorzaat 0—2; H. VerhoefC. van Klaveren 1-1; H. LabreeP. van Duivenvoorde 02. Voorlopige uitslag 5—11. AARLANDERVEEN In sloot gevallen en verdronken LEIDERDORP Gezin en opvoeding In het kader van de Gezlnsweek sprak ós G B. Mastenbroek, psychiater van het Bureau voor Huwelijks- en Levens- moeiiykheden te Leiden, over Gezin en Opvoeding. De spreker bepaalde zich hierbij vrywel tot de kinderen van zeer jeugdige leeftijd en onderscheidde hier- by de opvoeding in het gezin en die in tehuizen. Spreker stelde vast, dat in de tegenwoordige maatschappy de taak van de ouders belangryker is als vroeger. De industrialisatie en ook socialisatie brengt dit onwillekeurig mee. Vervolgens kwam hy op de opvoeding in gezinnen en in tehuizen. Onderzoekingen hebben uitge wezen, dat het jonge kind, ook al is de materiële verzorging in tehuizen goed en misschien beter dan in het gezin, iets ontbeert waarvan de gevolgen op latere leeftyd onmiskenbaar zijn. Niet alleen dat het kind in het gezin vaak vooral wat de spraak betreft zich sneller ont wikkelt. maar ook minder gunstige ka raktertrekken vertonen zich op latere leeftyd. De omgang in het gezin en by- zyn van de moeder is nodig. Spr. noem de dit vooral nodig voor het 2e halfjaar. Vandaar dat ook in de moderne Ortho dox Joodse tehuizen in Israël (waar de moeder moet werken) het van het grootste belang wordt geacht, dat de moeder zoveel mogeUjk haar vrye tyd aan het kind besteedt. De moederliefde is by de opvoeding vaak de beslissende factor. Het komt voor. dat ogenschijnlijk min of meer verwaarloosde kinderen uit armoedige gezinnen toch blaken van le venslust. De ouders hebben de kinderen op liefdevolle wyze op te voeden tot zelfstandige mensen. Op de toespraak volgde nog een ge animeerde gedachtenwisseling naar aan leiding van gestelde vragen. De leiding van de avond was in han den van ds Dijk. In het clublokaal Bruggestraat 1 waar de leden van Daguerre vergaderden, werd gisteravond een interessante rond- reiscollectie besproken. Tevens werd het werkprogramma voor de komende maan den bekend gemaakt Hieruit bleek, dat 31 October as. een leerzame avond be looft te worden. De heer H. Rhenia komt n.L die avond spreken over eigen werk waaronder enige foto's bestemd voor inzending op een tentoonstelling. Voorts komt de heer Gompelman uit Leiden op 8 November een lezmg hou den over Stillevenfotografie. Op 12 De cember zal een van de leden een lezing houden, gevolgd door een demonstratie over vergroten speciaal voor beginners. Een fotocollectie uit Denemarken zal op 9 Januari besproken worden, terwyl de heer Nater 16 Januari een reisbeschrij ving geeft aan de hand van een serie kleurendia's, over een tocht door Italië. Verder staan er nog enige onderlinge wedstryden op het programma waaron der een voor het maken van kleuren dia's. OEGSTOEEST Onderlinge ■wedstrijden OGAV De Gymnastiekvereniging O.G.A.V. is door voortdurende groei in moeilijkhe den gekomen met de beschikbare zaal ruimte Verschillende jeugdklassen zyn zó groot geworden, dat het voor de leiders zeer moeilijk is het onderwijs op de juiste wfize te geven, zodat splitsing dier klassen noodzakelyk is, In het gymnastieklokaal van de school aan de Terweeweg zyn geen lesuren meer beschikbaar. Het bestuur heeft nu het Oog laten rallen op een lokaliteit in het perceel Geversstraat 5. Het heeft zich met een verzoekschrift gericht tot de Gemeen teraad deze zaal te mogen huren. O.G.A.V. kan alsdan haar taak in de gemeente op het gebied van de licha melijke opvoeding zo goed en zo vol ledig mogelijk uitvoeren. Hoezeer O.G.A.V. uitbreidt bleek tij dens de dezer dagen gehouden onder linge wedstryden. De dames- en meisjes afdelingen o.l.v. de heer Van Polanen, waren het eerst aan bod en hebben ge kampt onder het oog van de jury-leden, de heren Jac. Groeneweg, J. Labordus en J. Brouwer. De uitslagen van deze wedstryden was als volgt: Meisjes van 1012 jaar; 1. Elly van Herlngen; 2. Loes v, d. Valk; 3. Caro- lien van Gullk. Adsp.-dames: 1. Wil Bontje; 2. Elly v. d. Horst; 3. Beb Meyer. Dames 1 mevr. C. van Vliet; Gistermorgen is in een sloot achter 2 mevr. T. den Hertog—Van Schooien; haar woning aan het Noord einde de 3 me] G Kramer. 67-Jarige merT. M. O. Sohuller—Karse- Meisjes van 68 jaar, 1ste graad: 1. iretjer te water goroairt em daarbij om Marian Kult en Adrie de l'Ecluse; 2. het jetoman. Tyvonne den Hertog en Rietje Volker; Cvaaraafcs 10 our is mevr. Sohuller 3. Neïy Lagas. 2de gTaad: 1. Willeke raar «la a00; gaman, vermoedelijk om v d. Luyt; 1 Gerda Handgraaf. An- (u& idt*>oele®: hierbij ts O) drea Ooen en Hanna Kraan; 3. Sjoukje door nrfeatanda oomaak in da «loot te- Rullmann en Yvonne v. d. Luyt. 3de recht Toon baar echtgenoot graad 1. Mllka v. d. Mey: 2. Hansje vond, aai zijn wouw wel wet larw weg- fv>ortanaar, 3. Marilke de Mooij. bleef gtng n4) eens klfcen. waarbij hij 1 Jongens 10—12 Jnnr: 1. Tonny An- hw renrov»r ln da «oot aantrof Dt hops Leonardus Rijnbende; 3. Johan o- udd«4Wjfc g*w*a.reotwwde dowtar v 4. Fockeru en Aad v d Luyt. Wind kon helaas slechts de dood ton- 1ste graad: 1 Gerard Kraai): 2. Hans s.ütaren. I v. d. Berg; 3 Hans de Best. 2de graad: RECHTZAKEN PROEFPROCES SIGARETTENAUTOMAAT De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen een sigarenwinkelier uit Haar lem veroordeeld tot een geldboete van f.1.subs. 1 dag hechtenis wegens overtreding van art. 224 van de Haar lemse politieverordening, waarby het verboden is een automaat te plaatsen voor de verkoop van sigaretten. Destyds had de Kantonrechter de sigarenwinkel.er in dit door hem uit gelokte proefproces veroordeeld tot een geldboete van f 11.subsidiar 2 da gen hechtenis. Dronken achter het stuur ZWARE STRAFFEN 14 dagen geleden heeft de Officier van Justitie by de Haarlemse Rechtbank de hoogste straf (3 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewys) geëist tegen een Heemstedenaar en een Haarlemmer, die onder invloed van drank een auto hadden bestuurd. De Haarlemse Rechtbank deed van morgen uitspraak en veroordeelde beiden tot een hechtenis van 2 maanden en intrekking van het rybewys voor de tyd van 3 jaar. Dader Zeister moord bekent De 28-jarige fabrieksarbeider uit Zeist die eergisteren is aangehouden omdat hy ervan werd verdacht op Woensdag 12 October des avonds te Zeist de 22- jarige leerling-verpleegster mej Van Soest te hebben aangerand en daarna te hebben vermoord, heeft vanochtend tijdens het langdurige verhoor een be kentenis afgelegd en onmiddellijk daar na zijn bekentenis herhaald tegenover de Commissaris van Politie te Zeist. By K.B. is met ingang van 1 Novem ber zoals werd aangekondigd be noemd tot lid van de Raad van State de heer M. A. Reinalda, oud-commissa ris der Koningin in Utrecht. Meisjes van 12—«15 jaar. 1ste graad Lida Marsch; 2. Ali Zwanenberg; 3 Toosje v. d. Horst en Corry Boekkooi. 2de graad: 1. Anneke Vletter; 2. Hanni v. d. Broek en Ineke v. d. Luyt; 3. Trix ten Have. 3de gTaad: 1. Janny Brussee; Cobl Koudijs; 3. Leneke Rodenburg. Jongens van 1215 jaar. 1ste gTaad: Wim Beukman; 2. Eduard v. d. Broek en 3. Jan Kuindersma. 2de graad: 1. Marinus Beukman; 2. Frans v. Melders; Erik Wynans en Henk v. d. Kamp. Beroep Beroepen te Rekken (toez.) van Arkel, zend.-pred. met verlof te Oegstgeest. VALKENBURG Teraardebestelling Luitenant D. Th. Challik Hedenmorgen vond in de kapel van het Vliegveld Valkenburg de uitvaart dienst plaats voor de 34-jarige Luitenant ter zee vlieger le klasse D. Th. Challik. die J.l. Maandag bij een landing op het Vliegveld Valkenburg verongelukte. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pater A. F. Evens, aalmoezenier van het vliegkamp Valkenburg Onder enorme belangstelling vond om 12 uur op de R.K. begraafplaats te Kat- wyk aan den Ryn de teraardebestelling plaats. Onder de talryke aanwezgen merkten wy o.a. op kolonel A. W. Wet- holt, oommandant van het Vliegkamp Valkenburg, hoofd-officier, officieren en vele militairen in verschillende rangen. Voor de steot uit gng een detachement tamboers en de kapel van de ML.D. Hier achter sloot een peleton zich van 32 manschappen Een achttal offi cieren droeg de overledene grafwaarts. De kist was bedekt met dé driekleur en de onderscheidingstekens van de overledene. De beaarding werd eveneens verricht door pater A. F. Evens, aalmoezenier. Pater A. F. Evens hield een lykrede in de kapel De heer C. v. Valderen uit Leiden heeft namens de familie een dankwoord gesproken. VOORSCHOTEN Tweede Nufsavond De heer A. Th. v. d. Lecq vertoonde op de tweede avond van het Nut in het Greenway-theater kleurendia's van Noorwegen. Zwitserland en de kastelen land en de kastelen langs de Loire in Frankryk. De belangstelling voor deze arand was zo groot, dat alle plaatsen bezet waren en enkele zelfs hebben moeten staan. De prachtige opnamen getuigden niet alleen van een beheersen van de foto- teohniek, maar ook van een grote liefde voor de natuur. Bovendien toonde de heer v. d. Lecq zich nog een onderhou dend spreker. Begonnen werd met een aantal uitstekend geslaagde opnamen van de kleurrijke stoet op Prinsjesdag, waarna een aantal kleurenfoto's gepro jecteerd werden van het concours-hip- pique te Rotterdam. De voorzitter van het Nut, dr J- F. Sirks. vertolkte de dank van de aan wezigen en rekende op een dergelyke avond in het volgend seizoen. WASSENAAR TONEELAVONDEN O. EN O. De buurtvereniging Oostdorp en Om geving heeft drie toneelavonden in het Verenigingsgebouw georganiseerd, waar van de eerste o.m. werd bijgewoond door de wethouders mr J. Hazenberg en K. Hulbregtse. de directeur van Gemeente Werken, de heer A J Bolten en verte genwoordigers van plaatselijke verenigin gen. De voorzitter van O en O de heer A. M. Beijersbergen. deed na een wel kom in de eerste plaats de mededeling, dat de kaarten voor de eigen ijsbaan door de leden kunnen worden afgehaald op 11 en 12 November as. Hij wierp vervolgens een terugblik op hetgeen door O. en O. in het afgelopen jaar werd ge daan en bracht dank aan allen, voor namelijk ook aan het gemeentebestuur, voor de daarby verleende medewerking. De toneelclub voerde onder regie van de heer H Moerkerken het toneelstuk ..Deining om de dorpsdokter" op. Even als bij vorige gelegenheden was het spel zeer te prijzen en waren het hartelijk applaus en de dankbetuiging van de voorzitter dus alleszins verdiend. Een bandje uit Leiden had een aan vullende taak en was hoofdzaak by het gezellig samenzijn, waarmee de avond werd beëindigd. Amerikaan veroorzaakte opschudding in Rabat Een Amerikaanse burger heeft ln Ra bat grote opschudding veroorzaakt, toen hy Donderdagochtend vroeg terugkeerde van een feest. Om een taxi te krygen schoot hy vyf revolverschoten af! Toe vallig bevond hy zich voor het grootste hotel van de stad, waar een van de leden van de Troonraad, de Berberlei der Si Tahar logeerde. De ïyfwacht van het stamhoofd ging onmiddellyk tot actie over. rende de straat op en sloeg de Amerikaan bewusteloos. Toen deze weer by kwam, waren er heel wat woorden nodig om de situatie op te hel deren!! Subsidie schilderwerk Evenals voor voorgaande winterseizoe nen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor het komende winterseizoen de „schildersregeling" van kracht verklaard. Wederom kan een sub sidie worden gegeven van 20% der totale kosten voor onderhoudsschilderwerk, uit gevoerd in de wintermaanden, t.w. m de periode van 14 November 1955 tot en met 11 Februari 1956. Gevaarlijke werking van de Merapi De werking van de vulkaan de Merapi wordt thans gevaarlijk beschouwd. Dage lijks hebben gemiddeld 200 aardstortingen plaats, die minstens 8 dessa's bedreigen. Op twee plaatsen zijn gloedwolken ont staan. gepaard met lava, waarbij soms ook asregens optreden. Verhoor Indonesische infiltranten Nadat Dinsdag en gisteren in het ge bouw van het Landgerecht in Hollanöia de eerste groep van 19 Indonesiërs, die betrokken was by de infiltratie in de Et- na baai in October 1954. is verhoord, is vandaag het verhoor van de tweede groep van 12 Indonesiërs beëindigd. Mor gen zal worden begonnen met hét horen van de uit de Etnabaai afkomstige ge tuigen. Gehoopt wordt, dat nog deze week de behandeling geheel zal kunnen worden voltooid. Beklaagden hebben geen verdediger. Een aantal Nederlandse deskundigen zal binnenkort naar Mexico vertrekken om een bezoek te brengen aan de door de overstromingen getroffen gebieden aldaar. Zii zullen daarna beraadslagen od welke wijze overstromingen in Mexi co het beste kunnen worden bestreden. 100 BIOSCOOPEXPLOITANTEN NAAR BERLIJN. Ongeveer 100 Nederlandse bioscoop exploitanten zullen een vijfdaags bezoek aan Berlijn brengen. 1 November wor den zii daar verwacht. Het is de bedoe ling dat de Nederlanders rondgeleid worden in de Berliinse filmstudio's. Films, die voor een eventuele export naar Nederland in aanmerking komen, zullen hun getoond worden. HATTA BIJ NEHROE De Indonesische vice-president Hatta. die een officieel bezoek aan India brengt, heeft vandaag een onderhoud gehad met minister-president Nehroe. Electricien ging buurman met bijl te lijf TWEE MAANDEN NAAR GEVANGENIS Vier maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelyk met drie Jaar proeftyd, toezicht van het Ned. Genootschap voor Reclassering en verbeurdverklaring van de byi, zo luidde het vonnis van de Haagse politierechter in de zaak tegen een 46-jarige electri cien uit Alphen aan den Ryn. Hy was op 4 Augustus J.L zyn buurman met een bijl te ïyf gegaan. Deze slaagde er ech ter in ernstig onheil te voorkomen. De verdachte betoogde dat het niet zyn be doeling was geweest zyn buurman van het leven te beroven. By de politie had hy gezegd in blinde woede getracht te hebben hem te treffen. De man zou hem het leven hebben zuur gemaakt. Als getuige werd de 40-Jarlge buur man gehoord Deze vertelde hoe verd. op hem was toegelopen onder de uitroep „Nou ga je er aan, ik sla je hardstikke dood". De getuige vertelde dat verdachte behoorlyk op hem stond te mikken om hem een klap te geven. De Officier van Justitie vond het middel van verdachte buiten alle proporties gaan. Hy wilde aannemen dat verdachte zyn tegenstan der alleen maar de doodschrik op het lijf had willen jagen. Maar ook op deze bedreiging staat een maximum van twee jaar gevangenisstraf. De officier requireerde tenslotte zes maanden waar van drie voorwaardelijk, met toezicht en verbeurdverklaring. De vcrdache be pleite een geheel voorwaardeiyke straf. Hij zou Jarenlang getreiterd zlln. BODEGRAVEN NIEUWKOOP Restauratie toren kan beginnen Er is heel wat te doen geweest om zover te komen, maar eindelijk Is ten gemeentehuize van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen bericht ontvangen, dat de minis ter goedkeuring heeft gehecht aan het verzoek van de gemeente om de Rijkssubsidie in de restauratiekosten, die aanvankelijk gesteld was op 40% te verhogen tot 45%! Dit heeft tot gevolg dat de restaura tie thans onmiddellitk een aanvang kan nemen. De aannemer van hekwerk, de firma H. W. Schrects te Bloemendaal en de architect de heer v. d. Sterre. zullen die maatregelen treffen, welke een directe aanvang waarborgen. In verband met het erote gevaar dat de toren thans oplevert, is dit bericht. r zo lang 00 is gewacht, met vreug de ontvangen. Men kon niet meedelen hoe lang deze restauratie-werkzaamhe den zullen duren, maar ongerekend nog de weersomstandigheden die tegen kun nen werken, zal dit werk zeker ver scheidene maanden duren. Na eereed- komen zal dit aloude bouwwerk weer lane iaren het silhouet van onze ge meente ln nieuwe luister kunnen sie ren. De restauratie, die zeer grondig zal worden uitgevoerd, staat daar borg voor! Vluchtelingenhulp Aa. Zaterdag zal in deze gemeente een buscollecte worden eehouden ten bate van de Vluchtelingenhulp. Opbrengst De collecte voor het Prot. Interkerkelilk Thuisfront heeft in deze gemeente f44.85 opgebracht. Nicolaas Beets opende Landjuweel Gisteravond werd in Hotel van Haat ten het door het Departement Bode graven van de Mij „Tot Nut van 't Algemeen" georganiseerde Landjuweel geopend. Uit het openingswoord van de voorzitter mr H. E. La Gro. kwam tot uiting, dat dit Landjuweel gezien moet worden ais een herdenking van het 170 jarig bestaan, dat op 3 Augustus van dit jaar in alle stilte gepasseerd is. Spreker wees op het doel waarmee het Nut is opgericht en vertelde dat ver schillende verenigingen door middel en met steun van het Departement waren opgericht. Verder roemde spr. de ver schillende instellingen, zoals spaarbank, bibliotheek en kleuterschool Ook stelde spr het buitengewoon op prijs, dat het College van Burgemeester en Wethouders op deze avonden aanwe zig wilde zijn en onderstreepte de woorden van de burgemeester, inr J. J. Croles. die ln zijn voorwoord heeft ge schreven. dat het culturele leven in De voorzitter van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse Boek heeft Woens dagmiddag ter gelegenheid van de opening van de Kinderboekenweek de prijs voor het kinderboek van het jaar - die was toegekend aan me vrouw A. Rutgers van der Loeff- Basenau - overhandigd aan de beide dochtertjes. Romee cn Luuk. van de schrijfster. De schrijfster van het bekroonde boek (..Lawines Razen") vertoeft n.l. op het ogen blik in de Verenigde Staten. Bodegraven zeer gediend ls met derge lijke initiatieven. Met een bijzonder welkom aan de jury en aan de Rederykerskamer „Nico laas Beets" uit Utrecht, die ter elfder ure zich bereid had verklaard, de plaats van de plaatselyke Rederykers Kamer H. K. Poot, ln te nemen, verklaarde mr La Gro deze avond voor geopend. Na dit openingswoord ging het doek voor de eerste maal open. „Nlc. Beets" bracht het biyspel „Daar moet je een vrouw voor zyn" van Dudley, in een vertaling van Gerard Reekers Het stuk draait om een schrijver van detective-verhalen, Simon Murrav, die daarvoor de medewerking heeft van een medewerkster. Carol Anderson en het dienstmeisje Vilma Valentine. De opvoering mag ln zijn geheel be hoorlijk geslaagd genoemd worden, al waren er natuurlijk wel enkele zwakke plekken te constateren, maar deze zul ten te zyner tyd wel door de Jury in haar rapport tot uiting komen. Na afloop werd er nog enkele uurtjes gezellic gedanst, waarby de muzikale beL-eleiding in handen was van duo Mild-De Jong. BEURSOVERZICHT WEER AANZIENLIJKE VERLIEZEN Amsterdam, 27 October De stemming op de Amsterdamse ef fectenbeurs blyft flauw. De omzetten zyn weliswaar niet groot, maar de markt moet het zonder kooplust doen; ook het buitenland laat verstek gaan. Het koers- peil wordt hierdoor extra gedrukt. Daar by komt dat er morgen een grote exe cutoriale verkoop wordt gehouden, het geen eveneens een deprimerende factor vormde. De stemming bleef de gehele middag zwak. Aku zag zich per saldo 10 punten ontgaan en sloot op 319; tyde- lljk was de prijs zelfs Ingezakt tot 315V4. Philips noteerde circa 9 punten lager voor de oude en nieuwe aandelen Uni lever en Kon. Olie zagen zich ruim 5 punten ontgaan Op de Scheepvaartaf deling daalde Holland-Amerika-Lyn 6 punten. Scheepraartunle en KPM onge veer vier punten lager; de overige soor ten 2 3 punten beneden het niveau van gisteren. Op de Cultuurafdeling bleven de verliezen van beperktere omvang dan elders Amsterdam Rubber zelfs goed prijshoudend op 136. Ver. Dell en HVA slechte 2 pnt. lager. Gudensbeleggingen overwegend een fractie beteT. Het slot kwam op ongeveer het laatste niveau van de dag. Beurs van Amsterdam Donderdag 27 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkotrs koers v heden Ned '53 (3%) 102% 102 ft Grootboek obL 102H Ned. '51 3% 101 Ned. '53 341 101 100% Ned. '48 3% 98% 98 Ned. '54 3% 98% 98% Ned. '55 3% 98V* 98% Ned. '55113% 99 L 98% Ned. '47 3% 3 99% 99% Dollarlng '47 3 96% 96% Investeringscert 3.. 99ft 99% Ned. 62-64 3 100 9974 Indlë -37 A 398% 98% Grootboek '46 3 98H 98% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 86y« 84% Nat. Handelsbank 162 156% Ned. Handelmy224% 220 A.K.U 329 318% Philips 340% 330% Unilever 454% 444% Wilton Feyenoord 257 252 Bill ton 2de r. 335% 329 Kon Olie f 50.— ..291 Kon. Olie 585% 579 Amst Rubber 136 135% Hol) Amer iyn 207% 201% Kon Ned Stoomb 195% 191% Ned Scheepv Unie 182% 178% H VA159% 152% Java Cult.87 85% Deli My 155% 151A Senembah114 111 NIET-ACTIE\L OBLIGATIES Pro v.- en Gem leningen A'dam '47 3 100 99% Den Haag 1937 1 3.. 100 Lelden 1947 inn R'dam "37 1 HI 3% 100% 100% fndnstr Obligaties Philips Dollarlng 104 103% Premieleningen A "dam '51 2% 134% 133% Eindhoven "54 2% 110% 110% Enschede '54 2% 108% 108 B Den Haag *52 I 2% 136% 135% Idem D 2% 134H 134% R'dam '53 1 139% idem n 2% 137% 137 Utrecht '53 2% 1241 g 124% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amsterd Bank 261% 258 Rotterd. Bank226 225% Twentsche Bank222V* 222 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir fabr. 244% 241% Kon. Ned. Grofsm. 152% 150 Rott. Droogd My... 600 L 590 L Tieleman en Dros16% 15% Handelsondernemingen Borsumy. cv A 11000 136% 135% Internatio160% 156 Diversen Albert Heyn274 162% Ned. M. Walv. Vrt. 82% 82 Spoorwegen Dell Spoorw. My. 34% 33% Amerik. fondsen Anaconda 65 65% Shell Oil Cy56% 65% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V K. 26/10 Holl. Constructie 400 Ing bur Bouwnyv. 156 Int Kunststof! Ind 77GB 77 Kon Nod Edelmet 80 Pref «1 Idem 85 Textiel Oebr v Wyk 86 86% Leldsche Wolspinn 286% Ned Electrolasm out Sikken? La it a or 53 390 376% Touwtabrteken 185 185 Wernlnk's Betonm 148% 143%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5