eeuwigheid Lenin en Stalin In liet Mausoleum rusten voor de Wij spraken met 94ste Jaargang Donderdag 27 October 1955 Vierde Blad No. 28663 Zelfs na hun dood hebben zij nog vat op Russische volk Een bezoek aan het Mausoleum op het Rode plein, waar het gebalsemde lichaam van Wladimir Hjitsj Lenin, de grondlegger van het Sovjetregime en dat van Joseph Djoegasjwili, die men beter kent onder de naam Joseph Stalin, voor eeuwig rusten, was mij voorgesteld als een aangrijpende gebeurtenis, tenis was. Evenwel niet in die zin, zoals de Intourist-gids het mij had afgeschil- Ik heb dat bezoek gebracht en ik geef toe, dat het inderdaad een gebeur- derd. Daarvoor viel het accent veel te sterk op het propagandistische karakter, den met het opbaren van deze ongetwijfeld grote figuren, wordt beoogd. Het volk van de Sovjet-Unie mag zijn leiders niet vergeten. Hun beelte nissen prijken in steen, marmer of in gips, overal op de straten, de pleinen, n de gebouwen en huizen in het onmetelijke rijk der Sovjets. Steeds weer wordt men geconfronteerd met de energieke kop van Lenin, de grondvester van de „dictatuur van het proletariaat", en met het ondoorgrondelijke gelaat van Stalin, de eerste bolsjewiek van formaat. In het stijlvolle Mausoleum op het Rode Plein in Moskou rusten voor eeuwig Lenin en Stalin. Het is een heilige plaats geworden. Onze speciale ver slaggever bezocht eveneens de plaats, waar de lichamen van de grondleggers van het Sovjet regime liggen opgebaard. In bijgaand artikel beschrijft hij dit bezoek, dat inderdaad een gebeurtenis was. achtige schijnsel van een lamp. zicht baar. Ontegenzeggelijk heeft het ge laat iets vredigs. Onder het hoofd is een zwart kussen gelegd. Zwart is ook het hemd, dat Lenin draagt. Het on derlichaam gaat schuil onder een kleed van donkere stof. Lenins rechterhand is enigszins tot een vuist gebald; van de linkerhand zie ik duidelijk de korte vingers. Als ik het voeteneinde van Lenins rustbed ben genaderd, moet ik naar links. Hetzelfde, mysterieuse licht bo ven het gelaat van Joseph Stalin. Moeilijk kan ik mij indenken, dat hier e?n dode man ligt. Goed kan ik een litteken op de linkerwang ontwaren. De snor, de zware wenkbrauwen en de dikke haardos geven aan het hoofd iets energieks. Stalin ligt daar, zoals de wereld hem steeds heeft gekend; een harde man, het prototype van de onverzoenlijke mens. de geboren dictator. De gene ralissimus, die met ijzeren hand de eenheid van het land wist te bewaren. Ik kan zo goed begrijpen, dat iedere Sovjet-burger bij het aanschouwen van deze man. die, stammend uit een zeer eenvoudige familie, het tot grote macht wist te brengen, moeilijk zijn ontroering kan bedwingen. Van de dode Stalin, gaat voor deze mensen nog immer een magische kracht uit. De eens zo machtige man is gekleed in de uniform, die hjj zo graag tijdens zijn laatste levensjaren droeg. Op de borst prijken de vele onderscheidin gen. De handen van de schoenmakers- zoon liggen geheel ontspannen. Door de uitgang verlaat ik het Mausoleum weer. Inderdaad, dit bezoek was een belevenis. S Intourist-gids voert mij dan langs de gedenkstenen, die in de muur van het Kremlin zijn aan gebracht. Zij houden de herinnering le vendig aan grote partijfunctionarissen en aan diegenen, die ln het welslagen van de Octoberrevolutie van 1917 een zo werkzaam aandeel hebben gehad. De na men van bekende buitenlandse commu nisten tref ik er onder aan; zoals die van Rosa Luxemburg en Karl Lieb- knecht. De laatste gedenksteen die ln de muur is aangebracht is die van André Wis- Jinsky. De stoffelijke resten van allen, rusten voor eeuwig achter het Mauso leum. Ik passeer enkele Russische mannen en vrouwen. Volgens de gids zijn het Armeniërs. Ook zij hebben hun pelgrim- mage naar de rustplaatsen van Lenin en Stalin volbracht. Het bezoek heeft hun kennelijk ontroerd. De vrouwen huilen Ik heb meer mensen zien wenen, toen zij het Mausoleum uitkwamen. Eenvou dige zielen, voor wie de tocht naar Mos kou. alleen zin had. wanneer zij een en kele blik zouden mogen werpen op de twee mannen, die Rusland gevoerd heb ben naar de hoogte, waarop het zich thans bevindt. M' EN vergete nooit, dat het Russi sche volk van oorsprong een ge lovig volk was. Daarvan getuigen de vele kerken en kathedralen. Voor een religieus leven is er na 1917 in Rusland geen plaats meer. De Grieks-Orthodoxe kerken voeren er een kwijnend bestaan. Zij genieten een beperkte vrijheid, be ter gezegd, zij worden tot op zekere hoogte getolereerd. De jonge generatie heeft voor het godsdienstig leven geen belangstelling meer Daarvoor zorgt de communistische propaganda, die zich richt op het kweken van de massa-mens. Elk individualistisch streven, elke po ging om de mens te doen beseffen, dat er een hogere macht is dan de staat, past niet ln het systeem. Het godsdien stig beleven is aan grenzen gebonden. Als er iéts of iemand vereerd moet worden, goed. concentreert l' dan op de zegeningen van het communisme of op uw leiders. Lenin en Stalin wezen l' de weg. Waarom zult ge U dan nog verlaten op een bovenaardse macht? Dat is de doctrine, die de Sovjet machthebbers de Russisch bevolking dag In dag uit voorhouden. Daarom bouwden zij een Mausoleum op het Rode plein. Politiemensen in Alphen Niettegenstaande onze moeite eens rustig te kunnen spreken met een der leidinggevende functionarissen bij de Alphense politie, bijvoorbeeld inspecteur N G. Groothuijse, is ons dit toch slechts ten dele gelukt. In de garage ln het sousterram van het gemeentehuls trof fen wij gisteravond nog laat enkele politie mannen aan bezig met hel klaar maken \an een motor met zijspan voor de Vrijdagnacht op de Grebbeberg aan vangende betrouwbaarheldsrit met als inzet het kampioenschap van Neder land. Naar bekend ls dit kampioenschap reeds tweemaal behaald door de in specteur Groothuijse met als bijrijder in de duo agent Domburg. Men was juist bezig de motor klaar te maken Banden werden verwisseld voor speciale terrein banden, spatborden werden afgenomen en vervangen door ondiepere spatborden, waardoor de kans op vastlopen van de wielen in de aanklevende modder be langrijk vermindert. Rijnummerborden werden aan de zijkanten bevestigd, kort om er heerste reeds een zekere wed- strydsfeer en daar tussen door maakten wij een praatje met de heren Personeelsgebrek Alphen is voor de politie, werd ons verzekerd, geen lastiger gemeente, dan de gemiddelde gemeente in ons land. In tegendeel de bevolking heeft in het al gemeen een goed begrip voor de taak van de politie en weet het optreden dan ook in de meeste gevallen nog wel te waar deren ook Natuurlijk bevestigen ook hier de uitzonderingen de regel. Men hoopt 1 Januari as. het korps weer op volle sterkte te hebben n.l. 31 man totaal. Een inspecteur. 1 adjudant. 4 brigadiers. 7 hoofdagenten, 18 agenten en 1 administrateur. Het algemeen verschijnsel van per- soneelsmoeilijkheden doet zich natuur lijk ook bij de politie voor. Was het voor heen zo, dat het ambt van politieman sterk begeerd werd, in verband met de waarborgen van pensioen, ruime vacan- tie en vast salaris. Nu in het vrije be drijf deze voorsprong voor de politie is weggevallen door de uitgebreide so ciale voorzieningen is meteen ook het verlangen van de jongelui, opgeleid te worden tot politieman, aanmerkelijk verminderd, zodat vrijwel in elke ge meente van enige omvang met een per manente onderbezetting gewerkt moet worden. De nadelen tegenover de vrije beroepen, zoals avond- en nachtdienst, Zaterdagmiddag- en Zondagsdiensten worden bij de politie momenteel ook niet meer zo goed gehonoreerd in ver- houdinc tot de vrije beroepen zodat ook dit voordeel voor de politie ls weggeval len. Reserve-politie Geheel hier buiten staat, aldus onze zegsman, de werving voor de reserve- politie. Óok hierbij komen moeilijkhe den, zij het dan van geheel andere aard Aanvankelijk bestond het korps reserve-politie uit 35 man. maar gelei delijk aan is dit terug gelopen tot 25 man met als leider en instructeur de hoofdagent J v. d Berg Ofschoon de sterkte van dit korps voor Alphen be paald ls op 55 man. ls een aantal van 40 mannen op het ogenblik het streven van de leiding der politie. Een binnen kort te beginnen wervingsactie zal moe ten uitwijzen of dit bereikt kan worden Natuurlijk is niet iedereen voor deze reserve-politie geschikt al valt de keus voor mannen tussen de leeftijd van 21 en 65 Jaar. De medische eisen zijn zeer streng en natuurlijk, wordt terdege gelet op het maatschappelijk gedrag van de candidaten. Dat de geest onder het politiekorps weinig of niets te wensen overlaat, heb ben w ij bij onze dagelijkse bezoeken aan het bureau kunnen ervaren Voor de sportbeoefening wordt een ruime plaats ingeruimd, niet alleen om de sport zelf, maar natuurlijk ln de eerste plaats om. de manschappen fit en vaardig te hou den De leiding hiervan ls reeds Jaren in handen van agent J A. Brusse, die vooral met de volleybalteams reeds tal van suceessen geboekt heeft De uitste kend gevulde medaillekast in de wacht getuigt hiervan in ruime mate Hotel Dat het politiebureau ook hier meer dere malen als „hotel" dienst moet doen voor families zonder onderdak is genoegzaam bekend, maar dat Alphen in dit opzicht een triest record heeft, /al niet iedereen weten. Een echtpaar heeft namelijk ruim zes maanden avond aan avond onderdak moeten vragen om vervolgens elke morgen weer te vertrekken, de man vroeg naar zijn werk en de vrouw naar haar fa milie, waar zij beslist niet konden sla pen. De beschikbare schuimrubberbed den zijn dan ook maar weinig onbe- slapen, aldus werd verzekerd. Duizend processen-verbaal Natuurlijk kwam het gesprek ook op de belangrijke verkeersverbeteringen. die in het centrum der gemeente aange bracht zijn en straks na het openen van de brug in de Pieter Doelmanstraat pas ten volle tot zijn recht kunnen komen Herinneringen werden opgehaald uit de tijd van het klapbruggetje Straten ver. tot voorbij de Stationstraat, stonden soms de rijen auto's en ander verkeer te wachten Hoe dit alles steeds maar zonder ongelukken afgelopen is, is thans voor velen nog een raadsel. Alles werkte ln die dagen feitelijk tegen en maar al te vaak kreeg de politie, beslist ten on rechte, hiervan de schuld Stonden agenten het verkeer te regelen op de hoek dan kwamen er brieven, dat men c-ens in het buitenland moest gaan kic ken hoe het verkeer daar geregeld werd en stonden er geen agenten dan k'eeg men brieven dat het een schande was, dat er geen agenten op de hoeken ston den. Toch is de verhouding van politie fot burgerij goed te noemen, al zijn er thans reeds een record aantal pro cessen verbaal opgemaakt tegen ver- keersovertreders, namelijk reeds meer dan 1000 stuks. Dit aantal is nog nim mer bereikt in voorgaande jaren. Fr werd ons verzekerd, dat in de toekom't nog strenger zal worden opgetreden tegen verkeersovertreders. omdat o«k Alphens politie haar steentje wil bij dragen voor de verkeersveiligheid op de weg. Dat de uitrusting van de Alpheuse politie in de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd is ls natuurlijk verheugend, al blijven er te dien aanzien nog wel wen sen Ook het ruimtegebrek speelt een grote red: gelukkig is daarvoor verbete ring in zicht, als binnenkort de afdeling eerheentewerken ondergebracht Ls in het pand in de Jullanastraat De afdelirg sociale zaken zal dan verhuizen naar de tekenkamer van gemeentewerken, waar door de vrij komende ruimte in het sousterrain gebruikt door de politie be trokken kan worden, en de administra tie ln de ruimte van sociale zaken komt. De kamer waarin thans de administratie is gevestigd, zal worden Ingericht al' ka mer voor de inspecteur en de huidige inspecteurskamer wordt weer vrij ge maakt voor de gemeente-administratie Man viel uit rijdende trein Een 64-jarige man uit Haarlem, die gistermiddag per trein onderweg was van Zaandijk naar zijn woonplaats ls lussen Koog aan de Zaan en Zaandam uit de trein gevallen. Hij heeft vermoe delijk een deur van een der wagens ge opend en is naar buiten gestapt, icen de trein nog lang niet op het station was gearriveerd De man moet op slag dood zijn geweest. Dagelijks brengen hier duizenden Sovjet-burgers een laatste groet aan Lenin en Stalin. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr H H J de Leeuwe uit Utrecht een stipendium verleend voor ccn studie over de methodiek der toneelwetenschap alsmede voor een toneel-historisch on derzoek ln Nederland. Wat het laatst genoemde onderzoek betreft zal dr de Leeuw, zich om. bezig houden met de nvloed die de Meiningers op de regie en op het toneelspel ln ons land hebben uitgeoefend Voorts met de geschiedenis van het Rotterdams toneel na 1870 en ventueel later met de figuren van een Veel van die figuren zijn er noglevi nsonderhoud maken het nood- Royaards en een Verkade. de Sovjet-Unie. Hij geniet staats- zakelijk, dat ook ouden van dagen n" nsioenmaar de hoge kosten van I nog blijven werken. Dr De Leeuwe is leraar in de Duitse aal- en letterkunde aan het Gemeen eliik L\ :m in de Domstad Citaten uit de ontelbare redevoeringen, I;; zij tijdens hun leven hebben gehou- en, komt men herhaaldelijk tegen. Op .uelstenen, op affiches, op spandoeken, i couranten en tijdschriften, in fabrie- m, in universiteiten en in scholen. ?lfs in winkels en bankgebouwen. Dag en nacht krijgen de Sovjet-bur- ;:s de leuzen van deze twee mannen :ergeschoteld. Het is hem eten en drin- en geworden. Hoevele malen ik de ver- •anfng heb gelezen; ..Houdt steeds in 'in nering onze leraar en onze leider ;,tsj. Heb hem lief en bestudeer hem", est ik niet meer. Lenin stierf in 1924 en Stalin twee mr geleden. Maar de Sovjet-macht- ;bbcrs suggereren het Russische volk, it de leiders misschien dan wel letter- k het tijdelijke met het eeuwige heb- 'ii verwisseld, maar figuurlijk nog teds in leven zijn. t N om die suggestie te accentueren mag het volk van de U.S.S.R. J lederen dag Lenin en Stalin od un doodsbed gaan aanschouwen. Van heinde en verre komen de man en en vrouwen. Afzonderlijk of in groe- en; soms zijn zij wekenlang op reis. :et bezoek aan het stijlvolle Mausoleum j Moskou's Rodeplein is voor dit volk ;n analoge waarde, aJs een tocht van 'ohammedanen naar het heilige Mekka. Duizenden wachten in een onafzien- »re rij. De staart van die file bevindt ch bij een der vele parkjes, welke de uren van het Kremlin omgeven. Zou en de gehele rij langs lopen, dan zou en daarvoor zeker tien minuten nodig ibben. De Nederlandse toeristengroep bleef in dit wachten verschoond. Zij werden l aanwijzing van een politieman, die de hoek van het Swerdlofplein de iep kwam „afhalen", keurig in het orste deel van de queue ingeschoven, len moeten zij wachten, want de zo- Volkstypen uit het uitgestrekte Sovjet-Russische rijk. veelste delegatie wenst een krans te leg gen tegen dè muren van het Mausoleum. WANNEER dat is gebeurd, kan ook ik naar binnen. Ter weerszijden van de ingang staan schildwach ten, het geweer, met de bajonet op, aan de voet. Uit het feit, dat hun uniformen van een andere snit zijn en ook een an dere kleur hebben dan die. welke aoor de „gewone" soldaten van het Rode le ger worden gedragen, meen ik te moe ten afleiden, dat de dodenwacht by het Mausoleum van Lenin en Stalin, gere- cruteerd wordt uit een speciaal corps. Ik schuifel binnen. Het gedempte licht wordt weerkaatst door het donkere mar mer. De overgang van het stralend zon licht naar die mystieke duisternis maakt het moeilijk om in de aanvang iets te onderscheiden. Langzaam aan wennen mijn ogen aan de donkerte. Ik moet linksaf slaan en passeer twee soldaten die. eveneens uit marmer gehouwen lijken te zijn. Dan daal ik een trap af en passeer weer sol daten. Ook zij hebben het geweer, met bajonet, aan de voet Alleen het geschui fel der voeten van de bezoekers is hoor baar. Een volgende trap voert mij naar de aula. waar wederom soldaten de do denwacht hebben betrokken. DAN' ontwaar ik twee grote glazen vitrines. Z\j worden van elkaar gescheiden door een korte, diepe gang. Ook daarin staan soldaten op post. In langzaam tempo bestijg ik een marmeren trap. Links van mij ligt Lenin op een rustbed. Hij lijkt te sla pen. Duidelijk is het wilskrachtige ge zicht van de grote man. door het rood- Bond Ned. Uitgevers „Koninklijk" Tijdens een galadiner, gisteravond in het Am6telhotel te Amsterdam gehou den, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Bond van Nederlandse Uitgevers, heeft de Belgische ambassa deur bij het Nederlandse Hof baron F. X van der Straeten-Waillet 'n tafelrede gehouden over de grootste binding tus sen Nederland en België, nl. één ge meenschappelijke taal en daaruit voort vloeiend éénzelfde literatuur en geestes leven. Hij bracht tevens hulde aan de bedrijvigheid der Nederlandse uitgevers om de werken van eigen schrijvers van Nederland en België af te drukken. De uitgevers hebben de Nederlands-Bel gische culturele eenheid in de laatste jaren zeer bevorderd aldus de ambas sadeur. Voorts is tijdens het diner door de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Holland, mr dr M. Prinsen mededeling gedaan van het feit, dat aan de Bond van Ned. Uitgevers het predicaat „Koninklijke" is verleend. Ook de minister van O. K. en W„ mr J. M. L. Th. Cals voerde het woord. Het Mausoleum, het centrale punt van Moskou's Rode Plein. Aflossen van de dodenwacht.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11