LEIDSCH DAGBLAD «v>° WEERBERICHT Het Koninklijk bezoek aan Curacao Gerben Sonderman met Fokker S 14 in vrille neergestort en gedood werd te snel beëindigd Zweedse geleerde Tlieorell krijgt Nobelprijs voor geneeskunde 94ste Jaargang VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 No. 28658 Bü Koninklijk Besluit is aan mr J. W. Woldringh van der Hoop, op zijn verzoek met ingang van 17 April 1956. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Katwijk, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Men zie ook elders in dit Blad. Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk, vooral in de Oostelijke helft van het land nog regen Morgen opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Kouder. (Opgemaakt te 10 uur). 22 OCTOBER Zon op: 7.17 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 13.32 uur: onder 22.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.49 en 19.07 u Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een grote slag heeft de Nederlandse vliegerij getroffen! Uit Hagerstown (V. S.) wordt namelijk gemeld, dat reserve-luitenant-kolonel vlieger Gerben Sonderman gisteren in Maryland, bij Hagerstown is neergestort toen hij in een vrille kwam en daarbij het leven heeft verloren. Gerben Sonderman maakte met een Fokker S 14 een demonstratievlucht vanaf het vliegveld van de Fairchild Aircraft Corporation. Het vliegtuig maakte plotseling een duik en stortte op een boerderij, op korte afstand van het gemeentevliegveld van Hagerstown. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. Luitenant-kolonel Sonderman kon zich niet meer uit de cabine bevrijden. Sonderman was nog maar kort in de V. S. om demonstratievluchten met de Fokkers S-14 „Machtrainer" te maken. Getuigen zeiden, dat Sonderman, als onderdeel van de demonstratie, met het toestel tot een hoogte van 2400 m. klom en daarna aan een reeks van „spins" vrilles begon. Hij kon echter blijkbaar het toestel niet op tijd uit de laatste vrille trekken en stortte toen neer. Sonderman, die Prins Bernhard op vele vliegtochten naar het buitenland als persoonlijk piloot gediend heeft, laat in Amsterdam een vrouw en drie kinderen achter. Ontsteltenis Het bericht van het ongeluk is bij Fokker met ontsteltenis ontvangen. Maar ook elders in ons land en in luchtvaartkringen in Europa zal zün heengaan met schrik en droefenis wor den vernomen. Speciaal ook het Ko ninklijk Paar. met wie Sonderman regelmatig vlocg, zal door zijn dood diep getroffen zijn. Het bericht zal ongetwijfeld een schaduw werpen op de reis naar de West. Hoevelen in ons land hebben hem niet na de tweede wereldoorlog de ver scheidene nieuwe Fokkervliegtuigen op vliegfeesten zien demonstreren? De „Promotor", de S 11, de S 12. de S 13 en de S 14 en ook de Hawker „Hunter" hebben vooral door zijn roorvliegen bekendheid gekregen. Een van de laatste keren, dat men hem in ons land aan het werk heeft kunnen zien, was op Tweede Pinksterdag van dit jaar tijdens de vijfde I.L.S.Y. Sonderman vloog toen 's middags eerst het Koninklijk Paar met een „Dakota" van Soesterberg naar Ypenburg, vertrok vervolgens met de ledige Dakota naar Schiphol, stapte daar in een Hunter straalvliegtuig, arri veerde daarmede op het juiste ogenblik n 1. tijdens het voorvliegen van twee En gelse machines uit de eerste wereldoor log boven Ypenburg en stoof op geringe hoogte en met grote snelheid over het veld teneinde een indruk te géven van de snelle ontwikkeling van de vliegtuig bouw in het tijdvak van 40 jaren Hó bracht.de Hunter naar Schiphol terug, stapte daar in een S 14 en kwam met zijn coilega-invlieger Moll van Fok ker. die ook een S 14 bestuurde, weder om boven Ypenburg. Daar voerden bei den een spiegeldemonstratievlucht uit die grote bewondering afdwong Na deze vlucht keerden Gerben Sonderman met de S 14 naar Schiphol terug, klom in de Dakota en bracht die weer naar Ypen burg teneinde het Koninklijk Paar te halen en terug te vliegen naar Soester berg Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel X' Lelden Olro wo 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De beeldhouwer E. A. F. R. van Zanten rechtsmet zijn leer meester prof. V. P. S. Esser bij het ontwerp voor een beeldengroep voor de hal van de Tilburgse schouw burg. de dans tot uitdrukking brengend. Voor dit ontwerp wordt Van Zanten voorgedragen voor de gouden medaille en de stipendia van de Prix de Rome. Ingezonden mededeling NOG 14 DAGEN DE GELEGENHEID! Er zijn Altijd van die mensen, die niet in hun geluk geloven. De firma B. de Koning, Haarlemmerstraat hoek Donker- steeg, houdt ter gelegenheid van haar 80-jarig Jubileum nog 14 dagen iedere dag één gratis koopuur. En léten er nu van die zwartkijkers geweest zijn, die op het juiste tijdstip de winkel zijn binnengegaan! Ja. toen móesten zij het wel geloven, dat de firma B. de Koning met dit gratis koopuur niet op geld ge keken heeft en iedere klant, die binnen dit uur zijn aankoop aan de cassa vol doet, zün „geluk" voor 100% gehono reerd krijgt. Zo behoefde mevr. K. uit Lelden zich geen zorgen meer te maken, omdat zij een Dorma-jublleum-matras van f. 75.voor haar groter wordende dochter had ge kocht. De dag na haar aankoop zag zij toevallig in de étalage van de firma De Koning, dat het daar bekend gemaakte „koopuur van gisteren" overeenstemde met het nummer, dat op haar cassabon stond aangegeven. Zij leverde deze in en ontving een waardebon, waarvoor zij in alle afdelingen terecht kon. En aange zien zij door haar dekens heenraakte Natuurlijk zijn er óók van die pessi misten. die beweren, dat het gratis koop uur wel in de meest stille tüd van de dag zal liggen, wéét u! Maar het heeft al eens gelegen tussen 3 en 4 uur 's middags en tussen 11 en 12 uur in de morgen. Géén stille uren voorwaar! Overigens kan men zich door onacht zaamheid óók in de vingers snijden. Zo als die mijnheer uit Oegstgeest, die op het juiste uur een grote bestelling deed van vloerbedekking voor twee kamers, badkamer en overloop. Zijn vrouw had een behoorlijk bedrag aan contanten in haar tas meegenomen, maar omdat men niet wist, hoeveel vloerbedekking in het nieuwe huis door de stoffeerders zou wor den gebruikt, betaalde men zelfs geen gedeelte! En alléén op vertoon van een cassabon ontvangt men een waardebon. Een pijnlijk geval voor die münheert Gelukkiger was die dame uit Voor hout, die lingerie, een gedeelte van een uitzet en een jubileumdeken had gekocht voor ongeveer f. 100.samen. Een me vrouw uit Hazerswoude kocht in het „ge- luksuur" een Jopper met pantalon voor f. 42.40, een mevrouw uit Katwük a. d. Rijn zes lakens en zes slopen. Bijzonder blij was een dame uit Oegstgeest. omdat zü op het juiste tijdstip besloot tot aan koop van twee wollen Van WiJk-dekens ad f. 134En dan die ontelbare klanten voor nylon-kousen! Jammer, dat wij het gratis koopuur van morgen niet weten! Dat wü niet in die gesloten enveloppe kunnen kijken, die bu notaris Jongsma aan het Rapenburg ligt te wachten! heeft nog 14 dagen de gelegenheid om, zoals honderden vóór U deden te profiteren van het gratis koopuur bü de fa. B. de Koning. Het Leldsche Wollen Dekenhuls. Nieuwe Generaals Bü K B. zün met ingang van 1 No vember 1955 benoemd en aangesteld bü het wapen der Artillerie tot luitenant- generaal. basiscommandant, de generaal- majoor F. H. W. C. J van Dun, van de Generale Stóf. Bü de Generale Stóf, tot generaal-majoor. Inspecteur van het vervoerswezen, brigade-generaal J. Da niels, tot generaal-majoor, chef van de staf van het le legerkorps, brigade-ge neraal P. Gips, beiden van de Generale Staf; Bü het wapen der Infanterie, tot generaal-majoor, commandant van de 3e divisie, kolonel A. J. A. Perelra; tot generaal-majoor, commandant van de 7 December Divisie, kolonel W. de Boer. beiden van de Generale Staf: Bü het wapen der Genie, tot generaal-majoor, directeur gebouwen, werken en terrei nen, brigade-generaal L. J. Spanjaerdt Speekman; tot generaal-majoor. com mandant van de 6e divisie kolonel M. de Boer, beiden van dat wapen; Bu het dienstvak der Intendance, tot brigade- generaal-lntendant, kolonel-intendant P. van der Helde, van dat dienstvak, Bü het wapen der artillerie, tot brigade-ge neraal, commandant van de luchtdoelar tillerie. kolonel J. T. Winkel, van dat wapen; Bü het wapen van de verbin dingsdienst. tot brigade-generaal, inspec teur van de verbindingsdienst, kolonel J. W. E. Mulder, van dat wapen. Tijdens demonstraties in V.S. zeer bekwaam invlieger, die de ogen van de internationale luchtvaartwereld meer dan eens op zich heeft laten ves tigen. Bekend was zün demonstratie- figuur met de S 14, die „Hesitation Roll" werd genoemd; h(j liet het vlieg tuig om de lengteas wentelen met een telkens onderbroken beweging van kwartslagen. Zün heengaan betekent een zeer groot verlies voor de Nederlandse luchtvaart en voor Fokker in het bij zonder. Het is ook buitengewoon te be treuren. dat Sonderman het nieuwste product van Fokker, de F 2? (Friend ship) verkeersmachine. die op het punt staat voor het eerst de lucht in te gaan, niet meer ten doop zal kunnen houden. Gt Slot op Pag. 2 PROF. HUGO THEORELL De Zweedse rechtspraak heeft prof. Theorells methode aanvaard. Een auto mobilist, die minder dan 0.08 procent alcohol in zün bloed heeft/ wordt niet beschonken geacht. Indien het percen tage tussen 0 08 en 0.14 ligt, wordt hü beschonken, maar niet buiten staat ge acht. In dit geval kan de automobilist tot een boete veroordeeld worden. Is het percentage hoger dan wordt hü als be schonken en buiten staat geacht. Er waoht hem dan gevangenisstraf zonder de mogelükheid van boete. Drukbezochte gala-receptie op binnenplaats Fort Amsterdam Toen de Koningin haar rondgang had beëindigd en plaats had genomen op voor haar, de Prins en het gevolg ge reedgezette zetels volgde een kort pro gramma van Curagaose muziek en dan sen, dat besloten werd met een taptoe. Er was op deze receptie tevens gele genheid tot het aanbieden van geschen ken. Zo ontving HM. van een aantal dames op Curasao een büzonder fraai op linnen geborduurde lunch-set. De organisatoren van het stichten van van een fonds voor het nationaal ge schenk hadden de goede gedachte ge had. de gasten van de receptie bü de ingang van Fort Amsterdam de gelegen heid te geven een nagemaakte witte an jer te kopen. Velen maakten van deze mogelükheid gebruik en legden de bloe men voor de zetels van Koningin Ju liana en Prins Bernhard, die dan ook op een „tapijt" van witte bloemen met Oranje stelen kwamen te zitten. H.M. en Z.KH. begaven zich na de taptoe naar hun vertrekken in het pa leis De gasten bleven nog enige tüd bij een en daarmede was een hoogtepunt in de geschiedenis van Curacao ten einde gekomen. „We zitten allen in hetzelfde schuitje" Toynbee gelooft in wijziging van Communistisch regiem De Britse historicus dr Arnold Toyn bee heeft verklaard, dat een vreedzame politieke discussie met de Sovjet-Unie geleidelijk het karakter van het Com munistische regiem zal veranderen. Dr Toynbee zei dit in een rede te Troy, in de staat New-York, ter gelegenheid van het feit, dat het Polytechnisch In stituut Rensselaer aldaar aan hem en aan de Amerikaanse ambassadeur bi) de V.S.. Cabot Lodge, een ere-doctoraat in de rechten had verleend. De histori cus was van oordeel, dat Communisten en niet-Communisten „allen in het zelfde schuitje" zitten en dat deze boot „een brander is, tot de rand geladen met splijtbaar materiaal en met de ge hele mensheid aan boord" Geluk kig voor de mensheid zijn oorlog en re volutie niet de enig mogelüke weg naar sociale en geestelijke hervormingen. In onze tüd hebben wij de gewelda- dige methode van de kruisvaarders, in India vervangen zien worden door de geweldloze methode van Mahatma Gandhi. In een wereld, die zich bewaard heeft voor massale zelfmoord, bestaat nog de mogelükheid om op vreedzame wüze op de manier van Gandhi te ver anderen", aldus dr Toynbee. Niet 1 Januari, maar 1 November In het gisteren gepubliceerde bericht betreffende de regeringsmaatregelen in verband met ae hoogconjunctuur wordt de datum van 1 Januari 1955 genoemd als het tüdstip waarvóór voor bestelde of aanbestede bedrüfsmiddelen de oude regeling voor de vervroegde afschrfj- I ving van kracht blijft. Dit moest even wel zün 1 November 1955. Het Medisch Instituut Caroline te Stockholm heeft gisteren de Nobelprijs voor medieünen en physiologie voor het jaar 1955 toegekend aan de 52-Zweedse prof. Hugo Theorell, een vooraanstaand Zweeds bloedspecialist, die hoofd is van het Nobelinstituut voor biochemie in de Zweedse hoofdstad. De prüs bedraagt 190.000 kronen. Aan prof. Theorell werd de Nobelprijs toegekend op grond van zün onderzoe kingen op het gebied van het „gele ferment" en andere oxydatie-enzymen. Hi) deed 20 jaar geleden ontdekkingen, die de geleerden in staat stelden zich In tensief bezig te houden met de bestudering van de ingewikkelde werking der vitaminen. Met het produceren van het „gele ferment" in zuivere vorm verwierf hü zich bekendheid in de gehele wereld. Dit ferment is een van de belangrijk ste enzymen in het menselijk lichaam. Belangrijke onderzoekingen op gebied van enzymen In de afgelopen jaren heeft Theorell zich ook bezig gehouden met de bestu dering van anti-biotica tegen tubercu lose. Theorell is de eerste Zweed die sedert 1911 de Nobelprüs voor geneeskunst wint. In totaal hebben twee Zweden deze on derscheiding gekregen. Prof. Theorell, die aan ernstige maag zweren lüdt tengevolge van overmatige arbeid, heeft verklaard, dat hü zün prüs niet zal gebruiken voor speurwerk, maar voor het kopen van een nieuw huis voor hem. zün vrouw en drie kinderen en voor het aanschaffen van nieuwe meu bels voor een buitenhuisje in de omge ving van Stockholm. Prof. Theorell is bü het Zweedse pu bliek in het büzonder bekend geworden door zün methode van bloedonderzoek van automobilisten, die er van verdacht worden alcohol te hebben gebruikt. Zijn toestel vloog in brand De Koningin had gisteren als gasten op de lunch ten Paleize te Willemstad de leiders der vier politieke partijen op Curagao uitgenodigd. Prins Bernhard had inmiddels in de loop van de ochtend uitvoerige bespre kingen gehouden met vooraanstaanden uit bedrijfsleven en handel van Curagao Tot de onderwerpen, die besproken werden, behoorden de teruggang van Curagao als overlaadhaven, de kwestie van het instellen van een vrije handels zone een wetsontwerp daartoe is thans bij de Raad van Advies de ontzilting van het zeewater op economische basis (waarbij de Prins de moge lijkheden van het gebruik van atoomenergie opperde), het scheppen van een gunstig belastingklimaat voor het bedrijfsleven en het toerisme. Eerste steen voor toeristenhotel Later op de ochtend begaf de Prins zich naar het Waterfort, waar hü de eerste steen metselde voor het nieuwe toeristenhotel „El Curagao" Dit hotel, dat in begin 1957 in gebruik zal worden genomen, zal 95 kamers krügen. Het komt midden in het Oude Water fort, tot nu toe het centrum van de bevelvoering der Kon. Marine op de Nederlandse Antillen. Dit hoofdkwartier wordt naar de basis Parera verplaatst. Genieten aan het strand De middag was gewüd aan een bezoek van de Koningin aan het tweede dis trict, het Oostelijk deel van het eiland. Op de Caracasbaaiweg. bü Dominguito, had zich een ontvangstcommissie opge steld en nadat deze H. A. welkom had geheten in dit deel van het eiland ging het langs de vele met vlaggen versierde huisjes, waarvan de bewoners langs de weg of in hun tuin stonden om de vor stin toe te juichen, naai Brakkeput. Hier waren meisjespadvindsters büeen, tussen wie de Koningin, zelf padvind ster, geruime tüd vertoefde. Daarna be gaf zü zich naar het Spaanse water aan boord van de „Beatrix" en genoot zü van het admiraalzeilen van de water sportliefhebbers. die in deze inham van de zee acte de presence gaven. Büna twee aur genoot de Koningin met een klein gezelschap van het Eervol ontslag voor burgemeester van Katwijk Alexander vliegt terug De hengst „Alexander" die naar de Ned. Antillen was verscheept voor het trekken van de crème calèche, doch ziek is geworden, is niet met de andere paarden naar Suriname verscheept. Het paard zal op 27 October per vliegtuig van de KLM naar Nederland worden getransporteerd. strand en het water en van het tocht, je met de „Beatrix", het jacht van gouverneur Struycken. Prins Bernhard had intussen op Zuikertuintje de Curagaose padvin ders bezocht. Later voegde hij zich bij het geze'schap aan net Spaanse water en nam ook een verfrissende duik in het heldere water. Van de schone mo- gelükheden tot beoefening van de wa tersport. die het tweede district biedt, hebben Koningin en Prins dus ten volle kunnen genieten. Duizend gasten Ten besluite van het bezoek aan Curagao, dat naar de mening van de Curagaoenaars, die Vorstin en Prins gaarne nog een paar dagen langer in hun midden hadden gehad te snel is beëindigd, is gisteravond op de bin nenplaats van Fort Amsterdam, ach ter het Paleis van de Gouverneur aen grote-gala-receptie gehouden, toe- gankelijk voor iedereen. Meer dan duizend gasten, gekleed in een witte tropensmoking of een elegante avond japon hadden zich in carré langs het plein opgesteld toen de Koningin, be geleid door de Gouverneur en Prins Bernhard aan de züde van minister president Jonckheer. gevolgd door de overige leden van het gevolg, de sta tige trap van het paleis afliepen en een rondgang langs de gasten maak ten. Vriendelijk groetend, hier en daar een handdrukkend of een praatje ma. kend. begaven de Koningin en Prins zich langzaam langs de rü der aan wezigen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1