Winter Grade De Raad van Europa bespreekt de ontwikkeling van Noord - Afrika ïïl „Donkere wolken over landbouw" Duitse generaal liet van schrik zijn gebit in Rusland liggen Kunstkring voor hollenstreek WOENSDAG 19 OCTOBER Onze landgenoot Korthals waarschuivt voor onttrekken van arbeiders aan landbouw Samenwerking nodig van Afrikanen en Westerlingen De Franse regering heeft belangstel ling voor buitenlandse deelneming in de industriële ontwikkeling van de Franse gebieden in Noord-Afrika, maar dan moeten de buitenlandse belangen tevens deelnemen bij het aanleggen van wegen en spoorwegen, aldus verklaarde de Franse minister voor overzeese gebie den, Teitgen, gisteren in Straatsburg, waar de Raadgevende vergadering (het parlement) van de Raad van Europa de economische ontwikkehng van de niet- onafhankelijke Afrikaanse gebieden be sprak. Teitgen gaf een opsomming var de verschillende belangrijke projecten op het gebied van bauxiet-, aluminium- en mangaan-productic, die op het ogen blik in Frans-Afika in uitvoering zijn. Als projecten, waarbij deelneming van buitenlands kapitaal nuttig of zelfs no dig zou kunnen zijn, noemde minister Teitgen in het bijzonder de ijzerertswin ning in Mauretanië, waar de beleggingen de dertig milliard francs (300 millioen gulden) reeds hebben overschreden, de aluminimum-productie in Guinea en de man ga an winning in Franceville. De minister sprak de vrees uit, dat een speciale bank voor Afrikaanse beleg gingen niet voldoende particulier kapi taal zou aantrekken, maar zei hij, de Franse regering zou voorstellen van de Raad van Europa omtrent dit onder hals (Liberaal) wees erop, dat alleen met investeringen het probleem van de economische ontwikkeling van Afrika niet zou kunnen worden opgelost, daar het vraagstuk van de arbeidsmarkt, in verband met een onvoldoende aantal inlandse arbeiders, ook moeilijkheden opleverde. Men moet er voor waken, dat er door industrialisering geen arbeiders aan de landbouw worden onttrokken op een wijze, die de voedselvoorziening in gevaar zou kunnen brengen, zei hij. Hij legde voorts de nadruk op het vraag stuk van de sociale ontwikkeling eri speciaal op het feit, dat de levensstan daard der Afrikaanse bevolking nog zeer onvoldoende is. Alleen voor Nigeria kent men de cij fers van het nationale inkomen, zei hij, en uit die cijfers blijkt, dat het inkomen per hoofd per bevolking in dat land iets minder dan een achtste is van dat in Nederland. De Nederlandse spreker waar schuwde tegen het verlenen van speciale voorrechten aan eventueel op te richten „Europese maatschappijen" voor exploi tatie in Afrika, daar hy vreesde, dat Britse bladen berispt De Britse Persraad, een door de bla den ingesteld orgaan, dat moet toezien op het in acht nemen van de normen berispt, omdat zij bij het behandelen van de „persoonlijke toekomst van Prin ses Margaret" in strijd met de goede smaak hebben gehandeld. De bedoelde bladen hebben de reputatie van de pers een zeer slechte dienst bewezen, aldus de Persraad, die tevens bekend maakte dat er talrijke klachten van lezers over deze aangelegenheid zijn binnengeko- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Andel (N.Br.) (toez.) C. v. d. Wal te Polsbroek. Te St. Maartensdijk W. Kranendonk te Driesum (Fr Aangenomen naar Amsterdam (vac. J. M de Jong) H. de Nle te Oenkerk (Fr.). N.iar Workum H. Tulp te Badhoevedorp. Bedankt voor Beesd (toez.) P. Datema, e Krimpen a. d. IJssel. Voor Lexmond i r* T n.Aal- te i. pred. te Groningen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wolvega (vac. S. E. Wesbonk) D. de Boer te Anjum. Bedankt voor Leeuwarden (7e pred.pl.) W. Baas te Urk. Voor Heeg B. Scholten te Bergen (N.H.). Voor Bunde (Oostfriesland) H. Baarllnk te Nordhorn (Graafschap Benthelm). Beroepen te Opperdoes J. A. Kemp. cand. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten J. B. KUhlemelJer te "■SIS ;ast. Bedankt voor Oosterbeek B. BiJleveld te Noordeloos. GEREF. GEMEENTE Tweetal te Yerseke P. Honkoop te Rljssen en J. W. Kersten te Genemulden. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Vlaardlngen M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. BAPT. VjEMEENTEN Beroepen te Deventer O. v. Wier te Eoogezand. Aangenomen naar Arnhem J. Bosma te Leeuwarden. De Ned. Hervormden en Gereformeer den te Weert hebben een bespreking ge houden om te komen tot het gezamen lijk organiseren van gemeente-vergade ringen teneinde nauwer met elkander in contact te komen. De bespreking heeft tot algehele overeenstemming ge leid en nog deze maand zal de eerste bijeenkomst worden gehouden. RECHTZAKEN VEROORDELING WEGENS SMAAD Het Gerechtshof te Amsterdam heeft met bevestiging van het rechtbankvon- nis een 68-jarige Amsterdamse Journa list wegens smaad conform de eis f 250 boete of 30 dagen hechtenis opgelegd. De journalist had zich op 2 Februari in een artikel getiteld „De schietdien- der" tegen ambtenaren van politie ge kant, die gebruik maken van him vuur wapenen om te voorkomen dat een mis dadiger ontvlucht en niet ter beveiliging van eigen of andermans leven. Evenals de rechtbank heeft ook het Hof een aantal termen in dit artikel op genomen, beledigend geacht voor de Ne derlandse politie. zulk een bevoorrechte positie wellicht op den duur tot ontevredenheid van de be volking en daardoor tot nog sterker na tionalisme zou kunnen leiden. Hij pleit te voor goede sociale voorzieningen voor de werknemers, die bjj de industrialise ring zouden worden betrokken en voor het geven van leidende functies aan Afrikanen, die daarvoor de geschiktheid bezitten. „Het doel, waarnaar bij de industriële exploitatie in Afrika wordt gestreefd, moet er een zijn van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van Afrikanen en Westerlingen", besloot de heer Korthals. „Willem Barendz" vertrokken Gistermorgen om circa 9 uur heeft de „Willem Barendz", het nieuwe fabrieks- sahip van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, Amsterdam verla ten en is begonnen aan zijn eerste trip naar het Zuidpoolgebied. Eerst wordt koers gezet naar Curasao, waar olie ge bunkerd wordt, daarna gaat de reis naar Kaapstad, waar men in de tweede helft van November hoopt te arriveren. Eind November vertrekt het 26.830 brt. me tende schip naar de Zuidelijke wateren en dan wordt de jaoht geopend op pot vissen. Het officiële vangstselzoen begint op 7 Januari as., wanneer de jacht op de „vinwalvissen" kan worden begon nen; per 1 Februari mogen de z.g. blau we walvissen worden gevangen. Evenals het vorige jaar is de totale hoeveelheid, die door de gezamenlijke expedities mag worden gevangen, vastgesteld op 16.500 blauwe walviseenheden. Bredase broodoorlog ten einde Tijdens een gisteravond in Breda ge houden vergadering, onder le'ding van de voorzitter van de Nederlandse Bak kerijstichting, de heer J. Hurkmans, heeft de Staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr G. Veldkamp, in laatste Instantie gepoogd de partijen in de Bredase broodoorlog tot elkander te brengen. De poging is gelukt. Bij de heffing van de minimum prijzen voor brood heeft de Minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, verklaard, dat hij zou ingrijpen, indien zioh als gevolg van de vrije prijsvor ming desastreuze concurrentie zou voor doen. Naar het oordeel van de minister verdient het de voorkeur, dat het be drijfsleven zelf orde op zaken stelt, dan dat de overheid met dwingende regelen in de marktverhoudingen ingrijpt. Tijdens de vergadering is het gelukt de partijen tot een accoord te brengen. Besprekingen! Nederland-Japan vastgelopen Over schadeloosstelling De onderhandelingen, die tussen de Nederlandse en de Japanse regeringen te Tokio gaande zijn over een scha deloosstelling van ongeveer f. 104 millioen voor 110.000 Nederlandse bur geronderdanen. die gedurende de oor log door de Japanners in het toen malige Ned. Indië in kampen zijn geïnterneerd, zijn na vier bijeenkom sten vastgelopen. De heer G. B. van Ittersum, de leider der Nederlandse delegatie bij de onder handelingen. deelde dit gisteren mede tijdens een persconferentie, waarin hij er zich over beklaagde, dat men van Japanse zijde geen rekening wenst te houden met de voorbereiding voor de huidige besprekingen, die na een geza menlijk overleg gedurende drie jaren in Den Haag tot stand was gekomen. De heer Van Ittersum zeide voorts, dat de Japanners een tactiek van uitstel volgen en niet wensen te komen tot een con creet voorstel, dat zou kunnen dienen als grondslag voor verder overleg te Tokio. In Uw carburateur kan het 14° C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden (lneez Med.-adv.) EXTRA met speciaal "anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. (bij allé blauw/witte Esso pompen) Snellere start, sneller op temperatuur en geen afslaan vah de motor! „Donkere wolben hangen dreigend over de landbouw". Dit constateerde de voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw comité Ir S. Knottnerus tijdens een vergadering in het Kurhaus te Schevenlngen. Hij ontleende deze stelling aan de z.i. gevreesde grond, dat de Ver. Staten van plan zouden zijn hun grote voorraden te spuien. Zullen V. S. voorraden spuien? De verkoop op de wereldmarkt dezer voorraden zal prijsdalingen veroorzaken, die ook in Nederland voelbaar zullen zijn. Wij staan er op het ogenblik beter voor, dan in de dertiger jaren, omdat wij de ervaring uit die tijd hebben. Voorts beschikken overheid en bedrijfs leven thans over een apparatuur, die in korte tijd op zo danig peil kan worden gebracht, dat calamiteiten kunnen wor den vermeden. Te groot is echter in brede kringen de onkunde over de wen sen en de lasten van de landbouw, waardoor de bereidheid tot het nemen van maatregelen bij eventueel instorten van de wereldmarkt wel eens zou kun nen ontbreken. „Wij moeten ons die onkunde zelf verwijten", aldus ir Knottnerus, omdat wij te weinig doen om bevolkingsgroepen bulten de landbouw onze vraagstukken en moeilijkheden duidelijk te maken Als voorbeeld hiervan noemde spr de verhoging van de melkprijs in het vorige jaar. De bevolking kon de bedoe ling ervan niet begrijpen, omdat men over het algemeen te weinig is ingelicht over de situatie in de landbouw en de Inhoud van de landbouwpolitiek. „Het is de hoogste tijd", zo zei ir Knottnerus. „dat wij het publiek dui delijk maken, dat de landbouw niet meer vraagt, dan de rest van de be volking. behalve misschien de z.g.n. „vergeten groepen". Wanneer wij dit niet klaar spelen, zullen wij binnen kort ook tot de „vergeten groepen" gaan behoren". iseniUfft het betrouwbare zelfwerkend wasmiddel voor de huisvrouw, die weit wat haar wasgoed wooed u A B 5510-P I Vogels van diverse pluimage onder Duitse repatriërenden in Friedland Vermaard jachtvlieger wil weer gaan vliegen ook een bekende militaire jachtvlieger weer op vaderlandse bodem aangeko men, de gewezen majoor Erich Hart- mann Hij is pas 34 jaar geworden en was tijdens de oorlog dus nog zeer jong. Hy heeft, zo kan men thans in de Duitse pers lezen, „bijna zoveel geallieer de vliegtuigen omlaag geschoten als het jaar dagen telt", en daardoor heeft nij indertijd het record van de eerste en de tweede wereldoorlog op zijn naam ge boekt. Het laatste, door hem vernielde, vliegtuig was een Russisch toestel dat hij van een hoogte van vijfduizend meter boven de stad Brunn (Brno) in Tsjecho- Slowakye naar beneden had laten tui melen. Een en ander geschiedde op de. ochtend van de 8ste Mei 1945, toen Hit- Ier al dood was en de Duitse troepen in het Westen zich al hadden overgegeven! .Natuurlijk ga ik weer vliegen'", zei hij, nog voordat hij het kamp Friedland ver laten had. Maar hu wil niets met politiek te doen hebben. De Russen hadden hem tot 25 jaar harde straf in een werkkamp veroor deeld, omdat hij een opstand van Ko zakken tegen het regeringssysteem ge organiseerd zou hebben. Een gewezen majoor, die naar de Ne derlands klinkende naam Vink luistert, en die pas zeven weken getrouwd was toen de Russen hem te pakken kregen, heeft 10% jaar gevangen gezeten, maar hij verklaard dat hij cnmiddelluk weer soldaat wilde worden. De gewezen Gauleiter Rudolf Jordan uit Maagdenburg diste het zotte verhaal op. dat de Amerikanen hem in een leeuwenkooi hadden opgesloten om hem vervolgens aan de Russen over te leve ren. Een generaal zei. in de opwinding van het vertrek uit Rusland zijn gebit te hebben laten liggen! De Russen hadden het hem echter nagezonden Doris Hart overgegaan naar professionalisme De Amerikaanse tennisspeelster Doris Hart heeft besloten tot het professio nalisme over te gaan. Dit heeft de di recteur van het Flamingo hotel te Mia mi meegedeeld. Doris Hart zal voortaan als instructricé aan zijn hotel verbon den zijn. VOETBAL Oostenrijkse doelman verkocht nylons en horloges Szanwald, de doelman van het Oos tenrijkse elftal, dat Zondag jJ. te Boe dapest met 61 door Hongarije was ver slagen, is in de Hongaarse hoofdstad ge arresteerd op beschuldiging van smok kelarij. De politie van Boedapest be weerde dat Szanwald, op de hoek van een straat staande, horloges en nylon kousen verkocht. Meer dan 100 horloges werden in zijn zakken gevonden. Het Hongaarse sportministerie heeft bemiddeld en Szanwalds terugkeer naar Oostenrijk tezamen met de andere le den van zijn elftal, mogelijk gemaakt. De zaak is nu in handen van de Oosten rijkse douane-beambten, aldus wordt vernomen uit regeringskringen. Bridgeclub Sans Atout De uitslag van de 3e ronde van de bekerwedstrijd luidt: Groep zwart: 1. Tielkemeijer—Mekel 80 (2): 2. Echtpaar De Dekker 77 (1); 3. Kukler—Paes 66 (4); 4. Brakel—v. Rijn 60 (5); 5. Ginjaar—v. Rhijn 59 (6); 6. Echtpaar Bik 58 (8)7. Echtp. Kleef- stra 57 (3); 8. Bonnet—Slieker 47 (7). Groep Rood: 1. Dames Bik 72 (1/2); 2. Staay—Werter 68 (5); 3. Nieuwenhui- zen—Winterkamp 65 (3); 4/5. Werter— Weber 63 (4); 4/5. WitkampKommer 63 (8): 6. Echtpaar Aenmey 62 (1/2); 7. v. H. Zeeuw—Hasselbach 56 (7); 8. Broekhuizen—Zwanenburg 55 (8). Groep Groen: Bousie—v. Ruiten 87 (3); 2. Echtpaar De Haas 73 (1); 3. Eohtpaar Niehot 69 (7); 4. Dubbelaar— Jonker 66 (4); 5. Echtp. Altenk 58 (6); 6. Nleuwenhuizen—Winterkamp 57 (2); 7. PaesStikvoort 51 (5); 8. v. Egmond —Zwanenburg 43 (8). De cijfers tussen haakjes geven de totaalstand aan. Sportsplinter De Britse bokser Randolph Turpln heeft gisteravond te Londen een k o - nederlaag (in de vierde rondej geleden tegen de Canadees Gordon Wallace. Massa-vlucht- van leden van het Vreemdelingenlegioen Toen het Franse troepenschip „Athos II" met 500 leden van het vreem delingenlegioen, op weg van Indo-China naar Algiers, het Suezkanaal passeerde, zijn Dinsdag in totaal 98 militairen van verschillende nationaliteiten over boord gesprongen. Alle deserteurs werden door Egyptische militairen aangehouden. In de afgelopen zes maanden zijn op deze manier ruim 450 militairen gede serteerd. Vrijwel allen zijn sindsdien naar hun land van herkomst terugge keerd, na in Egypte terecht te hebben gestaan wegens „illegaal binnenkomen van het land." Zij verklaarden gedeser teerd te zijn omdat zij niet tegen de Arabieren in Noord-Afrika wilden vech ten. Damclub Leiden wint van Bodegraven Doordat Ferry Laterveer zijn afgebro ken party wist te winnen en A. de Be- zemer een fraaie remiSfe forceerde, is de einduitslag van de competitie-ont moeting tussen de Damclub Leiden en 0.G.B. uit Bodegraven thans een 119 overwinning geworden voor de Dam club Lelden. HENGELSPORT De viscolleges WWV en VOP hielden een tweekamp in de Ringvaart by Oude Wetering. De vangst was matig. Er wer den door WWV 13 vissen (in totaal 1025 gram) en door VOP 12 vissen (totaal 1040 gram) gevangen, zodat VOP de wedstryd won. Viscoliege „MOS" hield een wed stryd in de Ryn. Het weer vief mee. maar de vangst was bar slecht. Er werd in totaal 2200 gram vis aan de schaai gebracht. De uitslag luidt: 1. W. Tege laar (wisselbeker en extra prys grootste voorn en aantal) 2. P. Kooreman; 3. P. v. Vliet Jr (extraprijs grootste bliek); 4. J. Petiet; 5. B. Wansink; 6. J. v. Went 7. H. Tegelaar; 8. J. Bekker; 9. L. Te gelaar; 10. F. Chaudron. Klaverjascompetitie De uitslagen van vorige week waren: Afd. I A: DB3. IS.LF. I 4%—7%; Oosthoek I—T. en D. I 9—3; LEE. I— Groenoord I 48. Afd. 1 B: A.W.S. I—M.DJS. n 4—8; P. v. H. ID.SB. n 7—6 LBE. II— SXJ. H 3%—8%. Afd. 3 A: DJC.B. II—D.S.B. m 5—7; De Waard I—'t Centrum I 7%—1%; C. en H. I—Krantz II 6—6; Groenoord III O.D.R. n 10—2. Afd. 2 B: D-SJ3. IV—P. v. H. H 5—7; 't Centrum II—Groenoord IV 7—5. DUIVENSPORT P.V. de Biauwkras Kampioenschap pen 1955; Vitesse: 1. H. Moenen; 2. P. Gysman; 3. A. Kop. Midland: 1. H. Moenen; 2. A. Kop; 3. P. Gysman. Fond: 1. H. Moenen; 2. G. Grebel- 3. P. Gljs- man. Oude duiven: 1. H. Moenen; 2. P. Gysman; 3. G Grebel. Jonge duiven: 1. A. v. Royen; 2. P. Gijsman; 3. P. Hansen. Oud en jong: 1 P Oysman; 2. J. Noor- dermeer; 3. A. v. Weeren. Kampioen Generaal: 1. P. Gysman; 2. H. Moenen; 3. A. v. Royen. Gewaagd initiatief: gunstige ontwikkeling Het feit, dat dc Kunstkring voor de Bloembollenstreek succes gehad heeft met de poging deze kring een beslot-n karakter te geven, toont dat het inder tijd genomen initiatief voldoende weerklank in de streek tussen Haarlem en Leiden gevonden heeft. Een model van het Vickers Arm strong Turbo-prop - verkeersvlieg tuig, waarvan er twintig besteld zijn door de British European Airways voor gebruik op vrijwel al haar routes. Deze machine, die ruim tien millioen gulden kost. is berekend op het vervoer van circa honderd pas sagiers en een zeer grote hoeveel heid vracht met een gemiddelde snelheid van ongeveer 700 kilometer per uur. Herhaalde pogingen om de „Kunst met een grote K" in de Bollenstreek te brengen, zyn in het verleden gestrand. Het voornaamste struikelblok vormde het zaal-probleem. Daarbenevens zagen de verschillende zaal-eigenaren er om begrijpelijke redenen tegen op, grote risico's te lopen. De nabyheid van cul turele centra als Leiden en Haarlem vormde ook al geen bemoediging. Meer dere pogingen zyn zo hier en daar ondernomen. maar alle gestrand, meestal op een te kleine opzet Want dit staat wel vast; plaatselijk is zulk een onderneming tot de ondergang ,-c- doemd. De stichting van het Beurscomplex te Hillegom hief een der voornaamste be zwaren op. opnieuw werden stappen ge daan om te komen tot oprichting ven een kunstkring, maar voorop werd ge steld, dat die dan een interlokaal ka rakter zou moeten dragen, voor de ge hele Bloembollenstreek. In het bestuur werd gestreefd naar niet alleen een evenredige plaatselyke vertegenwoordi ging. maar ook zocht men zoveel moge- ïyk de verschillende levensbeschouwin gen daarin te verenigen, zonder deze groepen officieel te doen representeren. Het resultaat is geweest een zeer geluk kige en profytelyke samenwerking. Gesloten kring Financieel was het natuurlijk een moel- lUke opgaven. Ook hier echter ontving men ongedacht grote medewerking. De directie van de N.V. „Treslong" deed zeer grote concessies en verscheidene inwoners van de Bloembollenstreek verleenden financiële steun,, zodat een noodfonds kon worden gevormd om eventuele „rampen" te voorkomen byvoorbeeld een vrywel lege zaal by Ijs en sneeuw. Totnogtoe is men echter voor dergelyke rampen gespaard gebleven en de liefhebbers bleken ook niet voor een kleintje vervaard wanneer er een Kunst kring-avond was! Totnogtoe heeft de Kunstkring zo ge werkt, dat naast dc abonnees ook nlet- abonnees toegangskaarten konden ko pen en plaats bespreken voor alle voor stellingen. Deze toestand echter was niet Ideaal, en te veel mensen namen het onzekere vóór het zekere, m a w. kochten liever Incidenteel een toegangs- bewys dan zich te abonneren. Zodoende wist men wèl vooruit wat men te be talen had, maar niet hoeveel men aan het eind van het seizoen zou hebben ontvangen. Het is een stoute stap geweest om aan deze toestand een einde te maken en de liefhebbers te berichten, dat zjj. wanneer zy de Kunstkring-avonden wilden bijwonen, een abonnement moesten nemen, of anders bulten biyven staan. Maar het resultaat was verrassend. Niet minder dan 625 abon nees gaven zich op en de achteraan- komers moest men zelfs wegens ge brek aan plaatsruimte teleurstellen. Immers, teneinde allen een goede plaats te garanderen, heeft men de plaatsruimte in de grote Beurszaal be perkt, Alleen by de operette-uitvoering en het concert door het N.-H. Philhar- monisch Orkest kunnen introducées worden toegelaten, die echter geen plaats kunnen bespreken Voortgaande groei Er zit duideiyk groei in de activiteit van de Kunstkring. Vele kinderziekten moesten worden overwonnen. Maar men is er toch in geslangd. de Bollenstreek culturele evenementen te brengen op hoog niveau. Verschillende bekende toneelgezelschappen zyn opgetreden, be faamde solisten hebben zich doen ho ren. Bepaalde men totnogtoe de keus tot toneel en muziek (met als finan ciële reddingsboel de operette) dit seizoen wordt ook het ballet geïntrodu ceerd met een voorstelling van Mascha ter Weeme's Ballet der Lage Landen. De belangstelling voor dit streven, die tot uiting kwam In het onver wacht grote aantal abonnees, Is ook een stimulans voor het Kunstkring- bestuur (onder leiding van Hillegoms burgemeester jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden) om op de ingeslagen weg voort en verder te gaan. Moesten wij onlangs constate ren, dat by de amateurs dc kwanti teit steeds meer gaat ten koste van de kwaliteit, In verstandige zelfbe perking probeert het Kunstkring-be stuur het omgekeerde waar te ma ken. En dat het daarin totnogtoe zo indubbclzinnig is gesteund, bcwyst wel. dat ook in de Hollenstreek de behoefte aan werkeiyk culturele eve nementen steeds toeneemt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9