Zondag spreekt Saarland zich uit over Europees Statuut Koenoekoe: Curasao's binnenland, in de hete zon geblakerd 94ste Jaargang Woensdag 19 October 1955 Derde Blad No. 28656 Einde van duizendjarig geschil? Duitsers hebben alles gedaan om onrust te saaien (Van een speciale verslaggever) De Saar staat voor een zware beslissing. Zondag a.s. 23 October zal de bevol king van dit sinds dnizend jaar omstreden gebied zich moeten uitspreken over het al of niet aanvaarden van de Europese status, die haar door de regeringen van Frankrijk en YVest-Duitsland is toegedacht. Zondag precies een jaar geleden zetten de West - Duitse Bondskanselier dr Adenauer en de toenmalige Franse premier Mendès - France hun handtekeningen onder een accoord, dat, als het door de 960.000 inwoners van het Saarland wordt aanvaard, een einde belooft te maken aan het eeuwenoude geschil tussen de twee buurlanden over dit economisch bui tengewoon belangrijke gebied. Het FransDuitse acoord houdt in, dat Saarland „Europees gebied" wordt met volledig zelfbestuur voor wat de binnenlandse aangelegenheden betreft. Naar bui ten zal Saarland vertegenwoordigd worden door een Europese commissaris, die zal worden aangesteld door en verantwoording verschuldigd is aan de raad van minis ters van de West Europese Unie. Deze commissaris mag een Fransman noch een Duitser noch een Saarlander zijn. De ministerraad van de West Europese Unie zal dus volledige zeggenschap krijgen over de betrekkingen met het buitenland en de defensie van het Saarland. Dit .Europese Statuut' voor de Saar is reeds door de par lementen van Frankrijk en de West-Duitse Bondsrepubliek aanvaard. Het zal ech ter pas in werking kunnen treden wanneer de Saarbevolking het per referendum heeft goedgekeurd. De volksstemming zal onder toezicht staan van een commissie der West-Europe se Unie. die zal worden terzijde gestaan door enige honderden waarnemers, onder wie een aantal Nederlanders. Beide partijen moesten concessies doen Niemand zal kunnen volhouden, dat het Saarstatuut een ideale oplossing van het Saarprobleem inhoudt. Het is een compromis en dat wil dus zeggen, dat beide partijen concessies hebben moe ten doen. Het parlementaire „ja" is in beide landen met een zekere tegenzin uitgesproken en het is dus te verwach ten, dat beide zijden voorlopig og enige wrok zullen blijven koesteren en dat er over de toepassing van de bepalingen van het statuut nog wel eens wat wrij ving zal ontstaan. Geen ideale oplossing dus. Maar wie de geschiedenis van het Saargebied kent, moet wel erkennen dat een betere op lossing moeilijk denkbaar is. De recente lij dens) -geschiedenis van het Saargebied begon in 1920 met het verdrag van Versailles, dat een einde maakte aan de eerste wereldoorlog. De Saar werd toen voor vijftien Jaar onder bestuur van de Volkenbond gesteld en Frankrijk kreeg de exploitatierechten van de buitengewoon rijke kolenmijnen als schadeloosstelling voor de door het Duitse leger verwoeste mijnen in Noord- Frankrijk. In 1935 werd onder toezicht van de Volkenbond een volksstemming gehouden, waarbij de Saarlanders de ge legenheid werd gegeven zelf hun toe komstig staatkundig lot te bepalen. Ruim 90 procent van de kiezers sprak zich uit voor aansluiting bij Duitsland. Op 1 Maart 1935 werd de Saar dus weer Duits gebied. Weer twistappel Na de tweede wereldoorlog kwam de Saar, na door de Amerikanen te zijn bevrijd, weer onder Frans militair be stuur. In 1947 volgde de economische aansluiting bij Frankrijk, bij de verkie zingen voor de Landdag (parlement), die in dat jaar werden gehouden, sprak 87 procent der kiezers zich' uit voor het ontwerp-grondwet, waarbij werd be paald dat Saarland politiek zou worden afgescheiden van de rest van Duitsland en economisch met Frankrijk zou wor den verenigd in een douane- en muntu nie. Saarland kreeg zelfbestuur onder toe zicht van een Franse Hoge Commissa ris, die o.a. was belast met het buiten landse politieke en economische beleid en de defensie-aangelegenheden. Hiermee was de Saar wederom gewor den tot twistappel tussen de eeuwige rivalen Frankrijk en Duitsland, want de Bondsrepubliek dacht er natuurlijk niet over deze regeling als definitief te aan vaarden. Frankrijk stond op het standpunt, dat de huidige toestand althans voorlopig als definitief diende te worden be schouwd en dat een nadere regeling van de Saarkwestie pas bij onderhandelin gen over een Duits vredesverdrag onder het oog kon worden gezien. De zaak werd urgent, toen in 1952 in de Noord- Atlantische Raad te Lissabon de moge lijkheid van Duitse deelneming aan de verdediging van West-Europa in het kader van een Europese Defensie-ge meenschap ter sprake kwam. Rapport-Van der Goes was basis van onderhandelingen Overeenstemming tussen Frankrijk en Duitsland over de Saar bleek el spoedig een eerste voorwaarde voor het totstand komen van de EJD.G. Rechtstreekse onderhandelingen tus sen beide landen leverden geen resultaat op. De zaak werd in behandeling geno men door de Raad van Europa, die aan de Nederlandse gedelegeerde jhr mr M. van der Goes van Naters opdracht gaf een rapport samen te stellen over het Saarprobleem. Dit rapport, dat in September 1953 verscheen, is de basis geworden van het Saarstatuut. waarover a.s. Zondag ge stemd zal worden. Van der Goes van Naters opperde namelijk als eerste het denkbeeld Saarland te „Europeaniseren" en onder supervisie van een Europese commissaris te stellen. Het plan werd door Frankrijk en de Bondsrepubliek als een basis voor onderhandelingen aanvaard. De beslissing kwam echter pas in Oc tober 1954, toen (nadat, het oorspron kelijke plan voor een Europese Defensie gemeenschap door de Franse Nationale Vergadering was verworpen) in Parijs de Europese accoorden tot stand kwamen. De landen van het verdrag van Brus sel (Frankrijk, Engeland en de Benelux) nodigden Italië en West-Duitsland uit toe te treden tot de West-Europese Unie, die in de plaats kwam van de mislukte Europese Defensiegemeenschap. Duits land kreeg volledige souvereinlteit en werd voorts toegelaten als lid van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO). Dit alles kon echter pas zijn beslag krijgen, nadat de laatste hindernis, na melijk de regeling van de Saarkwestie, overwonnen was. Eén dag voor de on dertekening van de accoorden van Pa rijs kwamen de West-Duitse Bondskan selier Adenauer en de Franse premier Mendès-France, eindelijk tot overeen stemming over het Saarstatuut. Hierin werd dan de bepaling opgenomen, dat een jaar na de ondertekening de Saar bevolking zich bij referendum over al dan niet aanvaarding van dit statuut zou moeten uitspreken. Zondag a.s. gaan de Saarlanders ter stembus om hun oordeel uit te spreken over het statuut, dat ten doel heeft hun land tot „Europees gebied" te maken. De uitslag van deze volksstemming zal van grote betekenis zijn voor de politieke toe komst van geheel Europa. Een van onze medewerkers is naar Saar- brücken vertrokken om de laatste dagen van de verkiezingsstrijd, die heftig belooft te worden, van nabij te beschouwen en onze lezers van het verloop er van op de hoogte te houden. In nevenstaand artikel begint hij zijn reportage met een samenvat ting van de gebeurtenissen, die aan de ondertekening van het Saarsta tuut zijn voorafgegaan. Voetangels en klemmen Het statuut geeft de West-Europese Unie nagenoeg volledige souvereimteit over Saarland. De Europese commissaris krijgt in de ministerraden van de Raad van Europa en de West-Europese Unie slechts een adviserende stem. Alleen in de ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap iK.S.G.) krijgt de Saarcommissarls volledige zeg genschap. In de Raadgevende vergadering (het z g. parlement) van de Raad van Europa blijft de Saar normaal vertegenwoordigd door drie leden van de Landdag. De zelfde drie leden zullen zitting krijgen in de Assemblee van de West-Europese Unie. Bijzonder belangrijk zijn de bepalin gen van het statuut ten aanzien van de economische relaties tussen Saarland DS J. SPELT MAAKT STUDIEREIS NAAR ZUID - AFRIKA Met het oog op emigratie-mogelijkheden Op uitnodiging van het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal ds J. Spelt, Hervormd predikant te Dinteloord, een studiebezoek aan Zuld- Afrika brengen. Hij zal zich op de hoog te stellen van de werkgelegenheid in de grote bedrijven en de arbeidsverhoudin gen in de Unie. Ds Spelt maakt deze reis als lid van het dagelijks bestuur van de Chr. Emigratie-centrale met het oog op de emigratiemogelijkheden naar Zuid- Afrika. enerzijds en Frankrijk en West-Dults- land anderzijds. Sinds 1947 is de Duits-Saarlandse grens in economisch opzicht zo goed als hermetisch gesloten. Het Saarstatnnt stelt zich ten doel hierin verandering te brengen. Er zal naar worden gestreefd tussen de Saar cn West-Duitsland gelijksoortige econo mische betrekkingen tot stand te bren gen als er tot nu toe bestaan tussen Saarland en Frankrijk. De verwezenlijking van dit doel zal slechts geleidelijk kunnen geschieden. Men zal hierbij de ontwikkeling van de Frans-Duitse economische samenwer king en de Europese economische een wording op de voet moeten volgen. Eventuele handelsverbintenissen tus sen Saarland en West-Duitsland zullen echter de bestaande economische relaties met Frankrijk niet in gevaar mogen brengen, aldus het statuut. Een en an der zal nader moeten worden geregeld in accoorden tussen Frankrijk, West Duitsland en de Saar. Men ziet dat speciaal in deze artike len met betrekking tot de economische verhoudingen nog vele voetangels en klemmen liggen en dat. zelfs al zegt de Saarbevolking Zondag ..ja", het Saar probleem nog geenszins uit de wereld Is. Gevoelsoverwegingen Nuchter en zakelijk gezien, is de in het statuut neergelegde regeling voor de Saarbevolking alleszins aanvaard baar. Niettemin is het nog lang niet zeker, dat de voorstanders de overwinning zul len behalen. Want bij de meningvor ming van de Saarlander spelen (helaas) niet alleen nuchtere en zakelijke over wegingen een rol. Historisch en cultureel (taal) behoort het Saargebied tot Duitsland en er zul len dus ongetwijfeld vele Saarlanders zijn, die zich moeilijk kunnen verenigen met het denkbeeld dat hun geboorte grond voorgoed van het Duitse moeder land zal worden gescheiden. De pro- Duitse politieke partijen in het Saar gebied hebben hun uiterste best gedaan deze nationalistische gevoelens aan te wakkeren. Ja-stemmen staat gelijk met verraad aan de Duitse zaak. houden zij hun landgenoten voor. Dit ..morele' argument weegt zwaar Daar komt bij dat de populariteit van (lugcz. Med.-Adv.) Koninklijk Paar zag vandaag: Verlaten huizen De grote huizen, juwelen van archi tectuur, op de plantages zijn thans mees- a' verlaten. Men kan er zomaar in om Het oude leven gaat zijn gang (Van onze Reisredacteur) WILLEMSTAD „Wie Curaqao wil leren kennen, moet niet in Willem stad blijven, maar moet de Koenoekoe in". Iedere Cura9aoenaar zal u dat zeggen. En hij bedoelt daarmee natuurlijk het echte, het oude Curasao, het Curagao-van-voor-de-olie. Koningin en Prins hebben vandaag de „Koenoekoe" of „Knoekoe", bezocht. In het Hollands zou men het „platteland" noemen, maar zo plat is het nu ook weer niet. Want in dit droge, geteisterde land staan vreemde rotsbergen, schuin oplopend aan de ene kant, loodrecht dalend aan de andere. Het is alsof de zon het land zó gepijnigd heeft, dat het is gaan trekken. Zon en gebrek aan water hebben de bodem getekend. Huizenhoge cacteeen heffen vertwijfeld hun armen naar de strak-blauwe luoht, er groeien dorre struiken en sprieten, de magere Divi- divi bomen hebben al lang gecapituleerd voor de Noord-Oost passaat Zelfs als deze eeuwige wind niet waait, wijzen zij bij voorbaat al deemoedig naar het Zuid- Westen. Slechts tanige geiten met sterke magen kunnen hier tieren, hetgeen zij dan ook bij tienduizenden doen. En toch heeft de Koenoekoe in de regentijd siechts aan een enkel buitje genoeg om uit te barsten in een welig groen gelach. Het land is niet arm. maar het klimaat geeft het de kans niet. Olie: rijkdom! Land en klimaat: de oude Hollandse kolonisten, die hier hun plantages aan legden. hebben lang op gunstiger ba lans gehoopt. Arbeid was er genoeg, zij hoefden de slavenbel slechts te luiden om het zwarte volk uit dc lemen hutjes te roepen, die het grote huis omring den en het de zwetende ruggen te laten buigen. Maar om regen zullen zjj wel gebeden hebben. Nu is er een andere vloeistof, olie, Curacao tenslotte de de rijkdom komen brengen, waarop het zolang gewacht heeft. En wat de ge wassen betreft, alleen enkele glim lachende Chinezen lokken met veel ge duld en veel gieters wat verse groenten uit de grond. Het geïllumineerde stadhuis van Willemstad op Curasao, in feest gewaad gestoken ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek. wat te dromen over het verleden. zitten gaten in de daken en de muren trekken scheef, In de leegte van de grote kamers staan nog wat vergane oude meubels, een tafel, wat wankele stoelen, een „kabineetohi". en er liggen oude pa pieren. Zo de huizen verlaten zijn, de kleine dorpjes, die er van oudsher omheen groepten, zijn dat niet. Hier wonen nu de vrije afstammelingen van de oude sla ven en ook wel de nakomelingen van die slaven en hun vroegere meesters. Zij ver bouwen nog wat mais en hebben het minder arm dan men zou denken, want de nieuwe welvaart van de olie heeft ook hen aangeraakt. Beklagen hoeft men hen niet om hun eenvoudig bestaan, want zoals de regenbui het land kan TOSCA Parfum Eau de Cologne Charmante vrouwen over dc gehele wereld kiezen deze- onvergetelijke geur - het geheim van betoverende bekoring en verzorgde elegance. de regering-Hoffmann in de laatste tijd sterk geslonken ls, en de pro-Duitse propagandisten laten dan ook niet na zoveel mogelijk stemming te maken te gen de premier en zijn volgelingen (de „Speck-Franzosen"), die Saarland „aan Frankrijk willen verkopen En maar vertroebelen.. Het ergste is dat de tegenstanders van het statuut alles doen wat zij kunnen om het oordeel van hun landgenoten te vertroebelen, door het zo voor te stellen als zou men zich door het Saarstatuut te verwerpen, uitspreken voor hereni ging van de Saar met Duitsland. Dat dit besluit niet het geval is. blijkt wel uit het document zelf waarin met de mogelijkheid van een verwerping, zelfs niet eens rekening is gehouden. Wat er gebeuren moet als de Saar -meen" «egt, weet niemand. Sommige Saarlanders spelen met de gedachte aan nieuwe onderhandelingen tussen Frank rijk en Duitsland, maar de Franse re gering heeft reeds duidelijk te verstaan gegeven, dat zij daar niet aan denkt. Hetgeen leidt tot de conclusie dat afwij zing van het statuut zou neerkomen op handhaving van de huidige toestand. De uitslag van de stemming van Zon dag is niet alleen belangrijk voor de Saarbevolking zelf, maar voor geheel West-Europa. Hier krijgt een volk voor de eerste maal de gelegenheid de ge dachte van Europees federalisme in praktijk te brengen. Aanvaarding van het Europese statuut voor de Saar betekent een belangrijke stap naar verdere eenheid van Europa. Verwerping zou bewijzen dat de natio nalistische gevoelens in Europa nog al tijd bijzonder zwaar wegen. Moge de Saarbevolking zich van haar verantwoordelijkheid tegenover Enropa bewust zijn. Zeister electricien blijft ontkennen Man uit Amersfoort randde dame aan (Speciale berichtgeving) De 24-jarige electricien uit Zeist, die Zaterdagmiddag door de Zeister politie is aangehouden, blijft ontken nen iets te maken te hebben met de twee aanrandingen, waarvan hij wordt doen lachen, zo hebben zij hun kleine feesten met wat rum, muziek en „dansi- dansi". Vreemde muziek zoals de „Zoem- bi", begeleid met een schraapinstrument. de „wiri", vreemde dansen als de „Toem- ba" en „taraai", erfenis van Afrika Fascinerende dansen Hoewel de Koenoekoe's met hun dans en muziek in het algemeen voor buitenstaanders niet scheutig zjjn, om dat deze als storend element de intimi teit verbreken, hebben zij vandaag toch Koningin en Prins op deze fascinerende volksdans onthaald. Want eer het Ko ninklijke Paar voor een officieel diner terugkeerde naar het oude Gouverne mentshuis op de grijze wallen in Willem stad. hebben zij een rondrit gemaakt door het „derde dist riot", door de dorpjes Barber, Soto, Westpunt. Willibrord, Knip en Lagoen. Vriendelijke plaatsjes, waar onder de hete zon het oude leven zijn van de blauwe baaien, waarheen vele ar beiders uit de olie-industrie iedere avond terugkeren omdat dit arme stoffige land zo hevig aan hun harten trekt, omdat alles er zo warm, vertrouwd en lief ls! Het Stuyvesant College op Cura sao. waar de Koningin tijdens haar i'erblijf in de West een toespraak houdt tot de rijpere jeugd. Dit college is het opvoedkundig centrum van de West. .4*9% V- verdacht. Zowel de verpleegster uit Delft, die op 29 Augustus j.l. op de Amersfoortseweg te Zeist werd aange rand, als de dame die betrokken was bij een aanranding met geweldpleging in het Dynselbos nabij de I'anweg te Zeist in het begin van dit jaar ge pleegd hebben de aangehoudene her kend. Voor deze laatste aanranding moet de aangehoudene zich op 28 October verantwoorden. HU is ter be schikking gesteld van de Officier van Justitie te Utrecht. Nog steeds is niet vastgesteld of de Zeistenaar in verband moet worden gebracht met de aanranding op 12 Oc tober JJ.. waarvan mej. Van Soest het slachtoffer werd. Echter: een geldig alibi heeft de aangehoudene nog niet kunnen geven. De Delftse verpleegster had indertijd geen aangifte gedaan van het feit. dat zij in Zeist was aangerand. Wel had zy aan kennissen in Amster dam van het gebeurde verteld. Toen deze hoorden van de wurging van mej. Van Soest, eveneens ln Zeist, hebben zij de Amsterdamse politie een tip ge geven. Deze heeft zich daarna in ver binding gesteld met de Delftse verpleeg ster. waarna een bezoek aan de Zeister politie werd gebracht. Toen deze ver pleegster geconfronteerd werd met de Zeistenaar, die onder verdenking stond van de in het begin van dit Jaar ge pleegde aanranding, doch die wel op vrije voeten was. herkende zij in hem de figuur van 29 Augustus. Dit was, met nog enkele andere aanwijzingen, voor de Zeister politie voldoende om tot aan houding over te gaan. Het verband met de wurging van mej. Van Soest is ech ter niet gebleken. In Amersfoort is door de politie een 23-jarige man uit Den Dolder aange houden. Deze heeft volledig hekend, dat hij vorige week een 35-J.trige dame, die tydelUk in Amersfoort ver bleef, heeft aangerand. Hoewel de po litie hem danig aan de tand gevoeld heeft, is niet gebleken dat deze jongeman iets uitstaande heeft met de wurging van mej. Van Soest. Hu blijft echter in bewaring. NEDERLANDS-ARABISCHE KRING. Dezer dagen is de .Nederlands-Arabi sche Kring" opgericht. Voorzitter is de heer W Ch. J. M. van Lansohot, Eindhoven, vice-voorzit- ter: prof. dr G. W. J. Drewes, Leiden. In het bestuur heeft voorts o.a. zit ting prof. dr P. A H de Boer. Lelden. Hel doel van de kring is het bevor deren van het contact tussen het Ara bische cultuurgebied en Nederland. DISTRICT ZUID-HOLLAND CHR. GERFF. MANNENVERENIGINGEN In verband met de lichte ongesteld heid van prof. L. H. v. d. Meiden te Den Haag, zal de lezing, welke deze hoogle raar morgenavond op uitnodiging van het district Zuid-Holland van Chr. Geref Mannenverenlgingen over „De nieuwe Bijbelvertaling" zou houden geen doorgang kunnen vinden. In zijn plaats zal ds D. Henstra uit Oud-Beye'r- land nu spreken over „De Christen cn de wereld."

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5