Raad van Voorschoten behandelde de begroting 1956 Woningbouw ligt alle fracties zeer na aan liet hart Franse mannen geven meer voor kleding uit dan de dames WOENSDAG 19 OCTOBER J. de Graaft werd beëdigd als raadslid De gemeenteraad van Voorschoten heeft Maandag- en gister avond de begroting voor het dienstjaar 1956 behandeld. Op de eerste avond kwamen de fractievoorzitters aan het woord voor het houden van de algemene beschouwingen. Gisteravond kwam het college van B. en W. met de antwoorden, waarna puntsgewijze behandeling van de begroting aan de orde kwam. Uiteindelijk werd de begroting met algemene stemmen aangenomen. ber in. Toch vroeg spr. of het beslist niet mogelijk zou zijn extra uitkerin gen uit het gemeentefonds te krijgen. De voorzitter van de KVP-fractie, de heer C. Fortanier, meende, dat deze be groting allerminst reden tot juichen geeft. Hij achtte de post onvoorzien, die slechts 1% van het totaal der inkomsten en uitgaven uitmaakt, te gering. Spreker vond dat de voorgenomen plannen voor verbouwing c.q. uitbrei ding van het raadhuis ernstig bekeken moesten worden en hü raadde aan, even als later op de avond de heren Pels en Van Eist zouden doen, te bezien of het mogelijk zal zijn het gehele complex openbare lagere school op den duur bij het gemeentehuis te voegen en een nieu we o.l-s. te bouwen. De volkshuisvesting werd door de heer Fortanier ernstig bekeken. Spreker vroeg de nog resterende 40 woningen van het toegewezen bouwvolume be slist te gebruiken voor het bouwen van woningwetwoningen. Vele wensen De slechte resultaten van de gemeen tebedrijven achtte spr. gedeeltelijk het gevolg van een onjuiste winstverdellng. Als andere jaren pleitte spr. namens de KVP-fractie voor gezinsreductie en het mogelijk maken van aansluitingen in de zgn. onrendabele gebieden. De heer C. D. van Oosten (Prot. Chr.l zag de financiële positie van de gemeen te minder pessimistisch dan de KVP- fractie. Hij zag nog niet veel in eigen belastingen voor de gemeenten, en zeker niet in een zgn. woonplaatsbelasting. De leider van de Prot. Chr. Fractie meende, dat zo spoedig mogelijk plan nen gemaakt moeten worden voor bebou wing van Vlietwijk. Spreker is voorstander van uitbreiding vart de gemeente ln Zuidelijke richting. In het uitbreiden van de bebouwing in Noordelijke richting zag spreker een gevaar voor het behoud van de gemeen te. Bejaardentehuis Do heer Van Oosten vroeg of het col lege bekend Is met de plannen van twee protestantse kerkgenootschappen in Voorschoten om tot stichting van een tehuis voor ouden van dagen te komen. Heeft het college van B en W reeds een plaats gedacht en hoe denkt de gemeente deel te kunnen ne men? 't Gaat niet zo goed met de woning bouw als we wel zouden wensen, merkte spreker op. Ook wat de uitkomsten van de bedrij ven betreft kon de heer Van Oosten het pessimisme van de KVP niet delen. Hij vroeg de aandacht voor de verkeers veiligheid, o.m. door aanbrengen van knipperlichten bij de Papelaan en de Zilverfabriek en voor het Instellen van natuurwachten. Evenals de heer Van Oosten was de heer P. S. Pels (PvdA) verheugd, dat de begroting sluitend kon zijn. Een woonplaatsbelasting past niet in de ont wikkeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Sprekend over de verkeersveiligheid vroeg spr. of het college bekend is of in derdaad de Blauwe Tram reeds voor 1960 zal verdwijnen, zoals opnieuw door de burgemeester van Voorburg is betoogd. De heer Pels zou ook willen onderzoe ken of door de bouw van een nieuwe openbare lagere school het ruimtepro bleem voor het raadhuis opgelost kan worden. De heer Pels vroeg of het college eens wilde bestuderen of hier mettertijd plaats zou zijn voor Nijverheidsonder wijs. Woningbouw Ook de heer Pels stond langdurig stil bij de plaatselijke woningnood. Spre ker waarschuwde tegen de tendens het bouwen in de particuliere sector ge makkelijk te vinden. Zo spoedig moge lijk moet de gemeente plannen maken voor de bebouwing van Vlietwijk. Kunnen hier misschien nieuwe bouw methoden geïntroduceerd worden? Het aantal woningzoekenden is In 1 jaar met 50V< gestegen. Het is dus wel noodzakelijk, dat nieuwe plannen zo spoedig mogelijk worden klaar ge maakt. Dorpskernvorming vond spreker zeer belangrijk Het probleem der bejaarden is een uitermate urgent probleem. Spr. zag een taak voor de gemeente door een tehuis voor ouden van dagen van alle richtingen te bouwen. Spr. pleitte voor de afschaffing van de rondvraag. Wandeling De laatste spreker was de heer J. H. van Eist, die het WD-standpunt mocht ontvouwen, daar de heer Korthals een vergadering in Straatsburg moest bijwo nen en dus niet aanwezig kon zijn. In een. vooral in het begin, humoris tische speech, liet spr. een wandeling door de gemeente maken, waarbij hij vanzelf allerlei problemen aan de orde kon stellen. Spr. was zeer verheugd, dat er zo veel ln de particuliere sector ge bouwd wordt ln Voorschoten. Dit acht te spr zeker belangrijk als de gemeente eens een eigen belastinggebied krijgt. De heer Van Eist was voor uitbreiding van de gemeente ten Zuiden van de Papelaan en ook voor uitbreiding van het industrieterrein aansluitend aan het huidige. Ook spreker actte het noodzakelijk nu reeds plannen te maken voor de tijd dat dp tram weg gaat. Vlietwijk wilde spreker zo radicaal mogelijk aanpakken. De heer Van Eist meende dat het noodzakelijk was een speciale oplossing te zoeken. Door een mas'T woningen in eens te doen bou wen 'ouden misschien speciale vergun ningen verkregen kunnen worden. Ook dc VVD-fractie zag de financiële toestand van de gemeente niet zo som- Nieuw raadslid Voordat de Raad begon aan deze alge mene beschouwingen werd het nieuwe raadslid, de heer J. de Graaff. door bur gemeester C J. v. d. Hoeven beëdigd en welkom geheten. De heer De Graaff dankte voor de welkomstwoorden en merkte op. dat hij graag zou meewerken aan het oplossen van de diverse proble men, speciaal de woningnood, maar dat hij zich niet zou terugtrekken in het keurslijf van zijn party. By de behandeling van de nota van B en W over de gas- en electriciteitsta- rieven, waarin B en W stelden, dat er wel geen wyzigmgen in deze tarieven zullen komen, vroeg de heer Pels contact op te nemen met de gemeente Leiden. Antwoord Gisteravond werd de behandeling van de begroting voortgezet. Het college van B. en W. had de gelegenheid gehad dc verschillende wensen en suggesties te bestuderen. De voorzitter had dan ook een lijvig dossier bij zich en begon de verschillende sprekers te beant woorden. De antwoorden waren vrjj volledig, want na de voorlezing van dit dossier hadden de verschillende afgevaardigden niet zo heel veel meer te vragen. De heer Eysink Smeets smaakte het genoegen, dat zijn voorstel verhoging van de subsidie aan het v g.l.o. van f. 40.op f. 45.per leerling werd gebracht. De raad ging met dit voorstel accoord. De pessimistische zienswijze van de heer Fortanier met betrekking tot de financiële status van de gemeen te deelde het college niet. Wel zal een financiële verhoging van het basisbedrag voor 1957 moeten worden aangevraagd bij het Rijk. Tegen een woonplaatsbe lasting staat het college niet afwijzend. De uitbreiding van het Raadhuis is bij Openbare Werken behoorlyk onder de loupe genomen. Gedacht wordt aan étagebouw b.v. op het gebouw voor Openbare Werken. Vooralsnog bestaan er geen plannen de Openbare Lagere School te annexeren. De classificatie van de gemeente Voorschoten, zoals door het college van Ryksbemiddelaars goedgevonden, be treurt het college evenzeer als de raad. Regionale kwesties De rioolzuiveringsinstallatie zal meer regionaal worden bekeken. Leiden zal de mogelijkheid bezien wat de conse quenties zyn van een gecombineerde installatie. De algemene begraafplaats zal nog wel even op zich laten wachten Plannen voor woningbouw op de plaats waar de alg. begraafplaats was gepro jecteerd doorkruisen het plan. De bouw van de 16 woningen voor Ouden van Dagen wordt gestagneerd door moeilijk heden met de curveprys. Voor het woonwagenkamp bestaan regionale plannen, toch zullen enige provisorische verbeteringen moeten wor den aangebracht om deze kwestie al thans voorlopig op te lossen. De bouw van een benzinestation van de Caltex ln het Centrum dorp. wat indertijd nog al veel stof deed opwaaien, draait voor de gemeente in de goede richting. Met betrekking tot de Rykswegen kan het College geen nader uitleg geven. Definitieve plannen berusten bij Pro vincie en Rijk. Het idee voor een voet brug over de Vliet ontving by het College een goed onthaal. Het station- complex Voorschoten zaf volgens B. en W. een onaesthetische aanblik. Met de NS. zal contact worden opgenomen hierin verbetering te krygen. De gang van zaken met de blauwe tram. opheffing of niet, er Is sprake van 1960 en zelfs van 1957, heeft de volle.aandacht van het College. Voor de bouw van de 2e Openbare Lagere School in Vlietwijk is reeds een archi tect gekozen en hij heeft de opdracht het geheel bestckklaar te maken. Voor de grondaankopen in plan Vlietwijk zyn reeds verschillende besprekingen gevoerd. Voor de bouw van een bejaardencen trum bestaan van de kant van de Prot Christ, richting ernstige plannen. De gemeente zelf koestert op dit gebied nog geen illusies. De nieuwe openbare kleuterschool kreeg als plaats aangewezen de Prins Bernhardlaan hoek Marijkelaan. Voor een Ambachtsschool ter plaatse wordt de gemeente nog te klein geacht. Voor een huishoudschool daarentegen zou wel ruimte zijn. Vrije middag In tweede instantie hadden de leden van de raad allereerst veel waardering voor het uitvoerig antwoord, wat door het college by monde van de voorzitter werd gegeven. Hier en daar werd nog enige nadere toelichting gevraagd en verkregen. Om elf uur kon de begroting aan de orde worden gesteld. Daarna werd dc begroting in stem ming gebracht en slechts op enkele punten na die om verduidelyking vroegen werd gereageerd. Na de vergadering stelde de burge meester de leden voor de ambtenaren een vrije middag toe te kennen als dank voor het vele werk. dat door hen Dinsdag was gepresteerd. Dit voorstel kreeg volledige instemming. Aan de agenda werd nog toegevoegd een voorstel om de neutrale kleuter school van 2 nieuwe Gasojars te voor zien. aangezien er een kachel uit elkaar gesprongen was. Dit voorstel kreeg ook zyn beslag. Jongen door projectiel gedood Gistermiddag is de 9-Jaxige Albert Brand, wonende in de Startery naby Hoogeveen getroffen door een uit elkaar springend projectiel en gedood. De jongen had het stuk biykbaar hier of daar gevonden en was op de zolder bezig dit met een hamer en een scherp voorwerp te demonteren. Op deze zolder was een hele ravage aangericht. LEIDERDORP Deze week zullen de enquête-formu lieren voor het onderzoek naar rheu- matische aandoeningen onder de be volking worden verzonden. Zoals be kend zal er geen lichamelijk onderzoek of behandeling plaats hebben. Er wordt een dringend beroep gedaan od allen die een formulier ontvangen, dit in te vullen. Zii die in de een of andere vorm lijden aan rheumatiek zullen worden ODseroepen hun klachten nader te be- SDreken met de rheumatologen. op 8. 9 of 10 November. WARMOND Door de Federatie van Diocesane Muziekbonden in Nederland zullen op Zondag 13 November a s. de kampioen- wedstrijden worden gehouden in de Stadsgehoorzaal te Leiden Van de R.K. Bond van Muziekgezel schappen ln Zuid-Holland kan slechts één vereniging deelnemen en wel die vereniging met de beste prestaties. Voor bovengenoemde kampioenswedstryden is voor Zuid-Holland uitgekozen de afd. Harmonie van de Vereniging St. Mat thias te Warmond. Goederenveiling Op 25 October as. zal in hotel „De Stad Rome" o.l.v. nota ris P. H. Romeyn een goederenveiling worden gehouden,, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de RK. Paro chiekerk. WASSENAAR AANBIEDING NIEUWE MONSTRANS Enige tyd geleden werd er door pas toor W. Q. Versteege op gewezen, dat een waardiger monstrans gewenst is, aange zien de bestaande, een oorlogsproduct, uit koper en blik was vervaardigd- Op deze woorden vormde zich uit de paro chianen een comité en binnen veertien dagen was het benodigde bedrag van f. 3500 byeen. In een daarvoor belegde byeenkomst werd de nieuwe monstrans van zwaar verguld zilver bezet met robynen door de voorzitter van het comité, de heer M L. E Gemmeke. met enkele passende woor den aan pastoor Versteege aangeboden. De penningmeester van het comité, de heer D. J. Knynenburg, bracht in de bijeenkomst verslag uit over de Ingeko men gelden, waaruit bleek, dat de voor noemde som niet byeen was gekomen door enkele grote bedragen, maar door bydragen naar draagkracht van de pa rochianen. Pastoor Versteege toonde zich zeer dankbaar. De monstrans, waarin een symbool van de drievuldigheid ls verwerkt, werd vervaardigd door de edelsmid E. Kersten Leroy te Maastricht Vrij Cheque voor ije Universiteit Namens bedrijfsleven Ir P. F. S. Otten heeft vanmiddag, voordat hij de chèque overhandigde voor het bedrag, dat door het bedryfs- leven voor de Vrye Universiteit bijeen is gebracht, een rede gehouden, waarin hij in hoofdzaak sprak namens Prins Bernhard. Ir Otten zeide o.a. dat het de Vrye Universiteit tot eer strekt, dat deze reeds 75 jaar geleden de vryheid van de wetenschap als uitgangspunt heeft ge kozen. Toen dr Abraham Kuyper, by de opening van de Universiteit op 20 Octo ber 1880, zijn rede „Souvereiniteit in ei gen kring" hield, heeft hy in wezen reeds vorm gegeven aan vele ideeën, wel ke thans ook uit de levenspractyk hier te lande opkomen. Ir Otten vond het om deze reden op zichzelf voor het bedryfsleven reeds een voorrecht jegens de Vrye Universiteit een bewys van medeleven, in financiële vorm, te tonen, daar by wetende dat het daarmede in de beste zin van het woord ook zichzelf dient. Maar er was een tweede reden. Vooral in dit tydsbestek is het voor het be drijfsleven een stimulerende gedachte te kunnen waarnemen wat er zo al door het vrye initiatief en door het vrye spel der krachten, kaii groeien. Deze Universiteit is van de mogeiykheden. een levend en sprekend bewys, aldus spreker Tenslotte bracht ir Otten een bood schap van Prins Bernhard over. Mede namens Prins Bernhard en uit die van het Nederlandse bedryfsleven sprak ir Otten gelukwensen uit jegens pref Waterink. die morgen jarig is. Tenslotte kweet ir Otten zich van de taak. hem door Prins Bernhard opge dragen, in de vorm van een chèque de bydrage van velen uit het bedryfsleven bulten de eigen kring der Universiteit en buiten officiële instanties in land en stad te overhandigen. Auto te Amsterdam te water VIJF INZITTENDEN GERED Een personenauto met vyf inzittenden is circa half acht vanmorgen, doordat een wielryder zonder richting aan te ge ven plotseling linksaf sloeg te Amster dam in het water gereden van de Nieu we Vaart, die langs de Oostenburger gracht loopt. De bestuurder van de auto, de 26-jari- ge J. Veltkamp, trachtte door naar rechts uit te halen, een aanryding te voorkomen; hy raakte evenwel de trot toirband en verloor de macht over het stuur. De wagen sloeg over de kop en gleed van de lichte glooiing het water in Onmiddeiyk schoten voorbygangers, die op weg waren naar hun werk, te hulp Een viertal havenarbeiders, die te water sprongen, gelukte het de deur van de auto te openen en de inzittenden, al len Amsterdammers, eveneens onderweg naar hun dageiykse taak. te bevryden. BENDELEIDER GEDOOD By Wawatobi op Zuid-Celebes heeft de politie ln een gevecht met een bende de opstandelingenleider Abdoelkadlr Daeng Pawakkang gedood, zyn volge lingen vluchtten de bossen in. Het hoofd van de kustwacht te Scheveningen gaat binnenkort jubi leren. De heer B. de Korte zal dan het feit herdenken, dat hij 40 jaar kustwachter is. Hij heeft persoonlijk aan vele reddingen deelgenomen. waarvoor hem talrijke onderschei dingen verleend werden. De a.s. jubilaris bij zijn collectie, die bij bijzondere gelegenheden wel eens voor den dag gehaald wordt. De statistiek zuivert de Francaise van een blijkbaar onverdiende blaam (Van onze Paryse correspondent) Niet zo lang geleden heeft het Franse maandblad voor de herenmode, „Adam", een nogal pathetische oproep tot zijn lezers gericht om hen ertoe te bewegen nu eens wat meer zorg aan hun kleding te besteden en vooral wat meer zwier en fantasie in hun uiterlijk aan te brengen, Een zekere verbetering is er de laatste jaren trouwens al wel te bekennen 'geweest en een enkele man is op deze weg al moedig voorgegaan. Mogen de heren, om een voorbeeld te noe men, sinds een seizoen of wat by premières of recepties niet in witte, rose of zelfs paarse smokingjasjes verschonen! En is het ons, naar het Amerikaanse voorbeeld, des zomers nu niet toegestaan hemden te dragen die met de fleurigste dessins, voorstellingen en stadsgezichten zjjn versierd? En had de dichter Jean Cocteau, die deze maand bij de Academie Francaise als onsterfelijk lid zal worden geïnstalleerd, niet dapper een lans gebroken voor zijn avondkleding nieuw model, dat bestond uit een kleurige pan talon, een wit vest met geborduurde kant en een jasje, dat veel weg had van Ike's beroemde battledress? Heel veel navolging heeft Cocteau weliswaar niet ondervonden, maar aan de andere kant is hem toch ook nog nooit op enige première of vernissage van wege zijn kleding de toegang ontzegd. Bescheiden vrouwen Zodat het onjuist zju zijn te bewe ren dat de mannen die vrijheid om zich te verfraaien, werd ontzegd, welke de vrouwen wel ls toegestaan. Dat ware trouwens ook wel een onrechtvaardig heid die ten hemel zou schreien. Het schone geslacht had immers toch al zo'n onoverwinlijke voorsprong op de man! Maar nu komt het Franse Bureau voor de Statistiek met een bericht, waar van ook U allemaal toch nog wel even zult opkijken. Na een uitvoerig minu tieus onderzoek heeft dit instituut na- melyk aan het licht gebracht, dat de mannen aanmerkelyk meer uitgeven voor hun kleren dan de vrouwen. Dat had U niet gedacht. Nu kunnen die mannen natuurlyk wel opmerken, dat die hogere kosten hun oorzaak vinden in het feit. dat ze meestal wat minder gemakkelijk met naald en draad of naai machine uit de voeten of beter de vin gers, kunnen, zodat ze alles wat ze no dig hebben wel gloednieuw in de win kel moeten kopen in plaats van uit een couponnetje een overhemd te flikken of uit een oud colbertje voor het volgend seizoen weer eens iets heel nieuws en aardigs te maken. Maar die tegenwer ping heeft het statistiekbureau bij voor baat al ontzenuwd. Sprekende cijfers De mannen geven niet alleen meer geld voor hun garderobe uit, het aantal aankopen is by hen bovendien ook nog veel groter dan bij de dames! Hun kle renkasten zijn ruimer voorzien. Het ge middelde bedrag per jaar en per Frans, man is 270 gulden. De Frangaise komt al met een bedrag van 209 gulden uit! Het kostbaarste Is de man voor zyn uitzet tussen het twintigste en bet dertigste jaar. En van alle Fransen ge ven de Parijzenaars weer het meest voor hun kleding uit. De helft onge veer aan confectie. In 1953 hebben al die Franse mannen tezamen zeven millloen complete costuums gekocht, plus nog tien millloen pantalons en achttienmil* lioen werkpakken. Hoe bescheiden daarentegen de dames waren, biykt al wel uit de cyfers van het artikel mantels en Jassen. Terwyi de heren er ruim anderhalf millioen van kochten, beperkten de da mes zich tot niet meer dan 320.000 exem plaren (zy het dan ook dat het hier vele bontjassen betrof). De Franse dames kochten verder ln dat ene jaar slechts negen millioen jurkjes en vyf millioen rokjes. Wanneer de mannen er van overtuigd zyn, dat ze door de kleren worden ge maakt (en bereid zyn daar dan ook wel een financieel offer voor te brengen), dan biyken de dames er weer prys op te stellen ook's nachts aardig voor de dag te kunnen komen. Aan pyama's en nachtjaponnen hebben zy tweemaal meer dan de mannen besteed. De uitslag van deze enquête biyft voor de man niettemin een wat bittere bijsmaak houden. De statistiek heeft hem nu ontmaskerd! Wanneer hy dus een volgende maal met dat charmante gebaar, der vrouwen eigen, een reke ning voor een hoedje of een kleedje krijgt gepresenteerd, dan is hü by voor. baat ontwapend. Want nu is officieel aangetoond, dat de kleding van de man nog duurder is dan van de vrouw! OOSTENRIJKSE VLUCHTELINGEN- BOUWVAK-ARBEIDERS AANGEKOMEN Vanmorgen om negen uur stoomde de Austria-Expres het station Venlo binnen met aan boord 88 mannen, vrouwen en kinderen uit het vluchtelingenkamp by Salzburg in Oostenryk. Het was de eer ste groep van de in totaal 250 vluchte lingengezinnen. die hier in de komende weken zullen arriveren, als gevolg van de beslissing van de Nederlandse rege ring daadweikeiyk het hare by te dra gen tot oplossing van het vluchtelingen probleem. STADSNIEUWS „DE MEDICUS IN DIENST VAN DE ZENDING Voor de Vereniging van Vryzinnig Hervormden hoopt dr J. F. de wyn, le raar aan de Zendingshogeschool, Vry- dagavond in het Vryz. Chr. Federatie huis (Gerecht 10), een lezing met licht beelden te houden over het onderwerp „De medicus ln dienst van de Zending" Dr De wyn is ook verbonden aan het Instituut voor praeventieve Geneeskunde en heeft vele jaren op de zendingsvelden gewerkt. Masjoemi-succes in Atjeh Van de 1375 stemlokalen in Atjeh zyn tot nu toe slechts ln 74 lokalen stemmen uitgebracht. In geheel Atjeh zyn 640.000 kiezers Ingeschreven. In de gebieden van Atjeh. waar de verkiezin gen zyn gehouden, is de stemverhouding als volgt; Masjoemi 26.268; PNI 825; PKI 483; PSI 410; Perti 212. Gezien deze cyfers verwacht men een aanzienlyk overwicht voor de Masjoemi LOGGER STUURLOOS OP NOORDZEE De logger „Martina" SCH 284 heeft by ruw weer op de Noordzee op ongeveer 38 myl ten Noord-Westen van Scheve ningen een net in de schroef gekregen. Het schip dryft dientengevolge stuur loos rond. De sleepboot „Hector" van de firma wysmuller uit IJmuiden is naar de opgegeven plek vertrokken om assis tentie te verlenen. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 October. Groenteveiling: Bloemkool A 31 48, ld. B 1832, Idem C S10, waspeen A 1118, Idem B 813, bospeen 2627, breekpeen 4.3012.90, groene kool 8.909.80, rode kool 5.90—12.50. sla 7.40—7.60. andijvie 7.9014.10, prlnsessebonen 93118. kroten 67. selderie 3.404.50. uien 11.7014.60. RIJNSBURG. 18 October. Groente- velling; Aardappelen 811, andfjvle 912, rode kool 411, groene kool 810, kroten 59, uien 1315, waspeen 1215. alles per kilo; selderie 46. peterselie 35. 46, bospeen 1825, alles per bos; bloem kool A 25—36, B 16—22, C 9—12, knol- selderie 1016, per stuk. RIJNSBURG, 18 October. Bloemen veiling Flora: Lelie wit 2326. Aurathum 2225 per kelk; Anjers Amerlk. Sim rood 12—16. Elisabeth 15—18. Apollo 16—19, Eer stuk; Elta 1620. Climax 2023 per os. Anemonen 700800 per 100. Chrysan then tros, Shirley wit 2540. crème 30 40, Chatworth 3038, Stella 25—30, Shirley rose 2230. Filmster 3545. Horwood 30 —38. Corona 8035, Wendy geel 2535. SUvla 28—35, Mosquito 12—18, Bright Eye 1116, alles per bos; Chrysanthen grote: P. Wales 12—17, Minerva 10—12, W. Dia mond 1214, Mlllersdale 1315, Corona 13—15, Blanche 10—11, S. Pink 20—23, Horwood 810. alles per stuk. BEURSOVERZICHT VRIJ VAST. Amsterdam, 19 October. Hoewel de stemming ter beurze vry vast was te noemen, is de affaire ook vandaag van beperkte omvang geble ven. Zowel publiek als beroepshandel gingen vanmiddag op beperkte schaal tot aankoop over; ook voor buiten landse rekening werden enige orders geplaatst, in de eerste plaats profiteer den de internationale soorten hiervan. Kon. Olie, Unilever en Philips noteer den per saldo circa 4 punten beter. Aku behaalde een koerswinst van circa 2 punten. By de cultures eiste HVA het leeu wendeel van de belangstelling. Het Sui kerconcern was aanvankeiyk 3 punten hoger op 163. doch later luwde de be langstelling en als slotnotering kwam 164 uit de bus. Amsterdam Rubber circa 2 hoger wegens de opnieuw gestegen rubberprys. VerDeli onveranderd 163.De Scheepvaartsector zette de betere stem ming vandaag voort, doch de koerswin sten bleven beperkt tot 1 2 punten. In de locale Industrieën werden meren deels iets hogere koersen vernomen. Aandelen Maxwell, die gisteren een koerswinst behaalden van 13 punten, noteerden vandaag opnieuw 10 punten beter wegens de grondverkopen in Amerika. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Beurs van Amsterdam Woensdag 19 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 102% 1021* Grootboek obl103 Ned '51 3% 102 Ned '53 3% 101% 101% Ned '48 3 "4 99% 991, Ned '54 3% 99% 9913 Ned '55 3«4 100 99i! Ned '55II 3V4 99il 9913 Ned '47 3% 3 100% 100ft Dollarlng '47 3 97%. 97% Investerin^scert 3.. 100% 100% Ned. 62-64 3 101 100% Indlë -37 A 3 99 99% Grootboek '46 3 98% 9813 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 91", 91% Nat Handelsbank 165% 166% Ned Handelmy 225 226% A.K U 349 350% Philips 352% 356% Unilever 458% 462% Wilton Feyer.oord 269 270 Blllton 2de r 347 349% Kon Olie f 50.— ..292 Kon Olie 585% 589 Amst Rubber 141% 146% Hoil Amer tyn 218% 220 Kon Ned Stoomb 202 203% Ned Scheepv Unie 190% 191% HVA 162% 163% Java Cnlt 89% 89 Dell My 163 160 Senembah 123% 121 NIET-ACTIEF E OBLIGATIES Pro» en Gem leningen é'dam 47 3 100% 100% Den Haag 1937 I 3 100 Leiden 1947 100 R'dam "37 l UI 3V 101A Industr Obligaties Philips Dollarlng 105 104 Premieleningen A'dam '51 2% 134 134% Eindhoven '54 2% 110% 110% Enschede '54 2% 109 108% Den Haag '52 I 2% 135% 13671, Idem II 2% 133% 133% R'dam '52 1 140 141% Idem 11 2% 136% Utrecht '53 2% 121% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietinstellingen Amsterd Bank 267 267% Rotterd Bank229% 230% Twentsche Bank227 225 Industrie Ondernemingen Ned G en Spir tabr 250 247 Kon Ned Orofsm 152% 152% Rott Droogd My 610 613 Tieleman en Dros 18% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 142 144% Internatlo165% 167% Diversen Albert Heyn265 B 268 B Ned M WaJv Vrt. 82% 82% Spoorwegen Dell Spon-» My. 36 35% Amerik. fondsen Anaconda 64ft 64% Shell Ol) Cy55 54% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VEL 18/10. Holt Constructie 420 Ing bur v Bouwnyv 156 Int Kunstsiotl Ind 80GL 80 Kon Ned Edelmet 88% 85 L 86 Vt Pref w.a idem 86% 86 Va Textiel Oebr v Wyk 87 Leidsche Wolspinn 285GB Ned Electrolasm 160 Sikkens Laklabr 63 968 399 Ver rouwtahrieken 185 Wernlnk's BetODm 148 152

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4