nho .ja graag! Nixon Groot succes Haagse Comedie Vice-president niet de enige candidaat voor presidentschap Bij de Democraten gaat het tussen Stevenson en Harriman 94ste Jaargang Woensdag 19 October 1955 No. 28656 Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melang In Leidse Schouwburg Ons liggen nog vers in het gehengen de deiningen rondom vele atoomgeleer den als Fnchs, Burgess, Mc Lean, Pontecorvo e.a. Het waren stuk voor stuk verraders van waardevolle geheimen uit het kamp der wetenschap, die zij brach ten naar het vijandelijke kamp der politiek. Dit feit der jongste geschiedenis heeft waarschijnlijk Norman King geïnspi reerd tot het schrijven van zijn „In de schaduw va nde twijfel" (The shadow of doubt). Hij heeft getracht in een als thriller verwerkt toneelspel een ietwat ander licht te werpen op de, om het zo eens te noemen, strijd tussen weten schap en politiek, waarbij hem vermoedelijk de heksenjacht op communisten van de bekende en beruchte Amerikaanse Senator Mac Carthy mede voor ogen heeft gezweefd. In „De schaduw van de Twijfel" Hij stelt zijn probleem aldus: een man der wetenschap leeft alleen voor de we tenschap en trekt zich niets aan van politiek. Om het hoogste in de weten schap te kunnen bereiken, is daarom nodig volledige uitwisseling van alle dé tails. die reeds zijn gevonden. Maar de ontwikkeling der kernphysica heeft dit vroeger algemeen gehuldigde principe opeens omver geworpen. De ontdekkin gen op dit gebied hebben immers een dergelijke uitwerking op de oorlogvoe ring, dat bekend maken van nieuwe vondsten niet alleen de mannen der we tenschap stempelt tot deloyaal, maar zelfs tot verrader! In die positie is een beroemd geleerde Arthur, gekomen. Hij meende een ont dekking te hebben gedaan, doch zijn collega's verwerpen deze absoluut. Ar thur, niet alleen gedupeerd, maar zich zelfs in gevaar wanend zijn positie te moeten opgeven, vertelt tot in finesses, wat hij meent te hebben gevonden aan een jongere collega, die een verrader blijkt te zijn en de gegevens doorgeeft aan de vijand. Gevolg, dat Arthur wordt veroordeeld en na zijn terugkeer in de maatschappij als uitgestotene met moei te kan leven. Maar tenslotte komt alles toch weer terecht, wanneer uiteindelijk blijkt, hoe de vork in de steel heeft ge zeten. Hoe, dat zullen wij niet onthul len, daar, zoals gezegd, door de auteur aan zijn spel de vorm van een thriller is gegeven. Norman King heeft zijn geesteskind ongetwijfeld zekere allure geschonken, maar geheel bevredigen kan het ons als toneel toch niet. Speciaal in het begin is het wat gerekt, om niet te zeggen onnodig verward, doch het slotbedrijf is sterk en krachtig. In beide voorgaande bedrijven had men zonder enig bezwaar het blauwe potlood kunnen bezigen: b.v. de scène met de zuster van Arthur's zo getrouwe vrouw kan o.i. zonder meer en zonder enige schade voor het geheel worden geschrapt. Maar de Haagse Comedie weet on der bezielende regie van Jan Retel door bijzonder knap spel en wel over de hele linie! zulk een kracht bij te zetten aan deze thriller, dat alle bezwaar als rooU vervliegt en men op recht geniet. Het is bewonderenswaar dig, tot welk een hoogte dit gezel schap hier weet te komen! In de eerste plaats is dat te danken aan het spel van Paul Steenbergen ais Arthur en Ida Wasserman als zijn vrouw Laura. Hetgeen deze beiden hier pres teren. is toneel van bijzonder gehalte. De zich totaal ontwricht voelende man der wetenschap wordt scherp tot in de puntjes getypeerd evenals de trouw van zijn vrouw, die in haar man blijft gelo ven. zelfs na een enkel ogenblik van in zinking en twijfel. En het is. alsof zij beiden de anderen opzwepen tot een gelijke hoogte. Dick van Veen als de speurder Manning is perfect en ook Pim Dikkers als diens ondergeschikte Frank, die als spion in Afscheid J. Bult Met ingang van 1 November gaat de heer J. Bult de dienst der invoerrechten en accijnzen te Leiden met pensioen verlaten. In 1919 te Leiden geplaatst in de rang van commies 2e klasse werd hij, na het doorlopen van verschillende ran gen, in 1938 plaatsvervangend chef van dienst, waarna hij in deze functie in 1951 werd bevorderd tot hoofdassistent. In zijn langjarige Leidse loopbaan heeft de heer Bult de industriële ont wikkeling van Leiden van nabij meege maakt en tot ontplooiing zien komen. Velen uit het bedrijfsleven hebben dankbaar gebruik gemaakt van zijn kennis van de ingewikkelde fiscale wet geving en nimmer werd in dit opzicht vergeefs een beroep op zijn bereidwillig heid gedaan. Dat ook de regering zijn verdiensten erkend heeft moge blijken uit het feit, dat de heer Bult dit jaar door H M. de Koningin werd begiftigd met de ereme daille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Maandag 31 October zal officieel af scheid van de heer Bult genomen wor den Voor de belangstellenden die ter gelegenheid van dit afscheid van hun erkentelijkheid jegens deze ambtenaar blijk willen geven bestaat daartoe gele genheid op Maandag 31 October van 5 tot 6 uur in het gebouw van de Inspec tie der inv./acc. aan de Langebrug 20. DIJBEEN GEBROKEN Tijdens een oefening in het sportlo- kaal wan het Chr. Lyceum aan de Kager- siraat is gistermiddag een 17-jarige leer ling van deze school, wonende in de Co- betstraat. uitgegeleden. Tengevolge van deze val brak hij zijn Imkerdijbeen. De EHD heeft de jongen naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Petrus Qulrlnus Maria, zn van Q. P. Koster en J B. Boere; Franclscus Johannes zn van J F. Bosman en J. Aartsen; Janna Jacobs, dr van J. Remmerzwaal en L. P. Haasnoot; Hendrik». dr van H. Kiemel en E Richel; Cornelia Maria Johanna, dr van W. de Graaf en C. de Pree; Jasper Gerrlt, zn van J v. Delft en J Zwitser; An toon Herman Maria, zn van H. M. J. Timmer man en H. M. v. Haasteren; Petrus Jo- lunncs, zn van P. J. Galjanrd en J. de Cl:oot. ONDERTROUWD: J. T. Vlasveld en W. Zandvliet; M. Bol en J. J. N. Botermans; C. A. v. Es en M. C. Lens; L. Groenendijk en C v. Vreeswijk; J Groenenberg en C J. Teljeur; A. L. v. d Heijden en K. Efdé; P. G. Gramsbergen en HAF. Dekker; A. van den Burg en M. Eradus; W. F. Nachtegeller en G. M. v Stal; A. v .d. Ble en D. Kiel; A. Erlks en M Zonneveld; J. Boot en W. J. ter Laak; J J. Gressle en C. v Du()venbode; G A. T Hoekstra en A. M. Rozeck. OVERLEDEN: het gezin van Arthur geplaatst, een ware vriend wordt, past zich kostelijk aan. Joris Diels zagen we met genoegen in de kleine rol van verleider. De eerste voorstelling in de serie „Groot Toneel" van K. O. is een doorslaand succes geworden en het verwonderde ons niet, dat het publiek, dat de schouwburg geheel vulde, aan het slot het applaus tot een ovatie deed uitgroeien. Ida Wasserman ont ving bloemen. M. (Ingez Med.-Adv.) Overal dreigt besmetting! Zorg ervoor steeds een doosje Wybcrt bij dc hand tc hebben ter voorkoming van hoest, heesheid en keelpijn. Symbolisme der Egyptische plafonds IN PALEIZEN, GRAVEN EN TEMPELS Gisteravond hield mej. M. Werbrouck, directrice van de Fondation Egyptologi- que Reine Elisabeth te Brussel, de eer ste najaarslezing in het Rijksmuseum van Oudheden over het Symbolisme der Egyptische plafonds. Dak en plafond bieden in alle landen der wereld een reele bescherming voor de mens. Zo was het ook in het Oude Egypte, waar zij overdag bescherming boden tegen de zon Hier kwam boven dien een symbolische bescherming bij door de vorm van het dak en de versie ring. die op het plafond was aange bracht. Het platte dak was het meest ver breid, doch schuine en gebogen daken en zelfs koepels komen ook voor. Sommige daarvan corresponderen met die van de rituele paviljoenen voor het primitieve Egypte. De versiering van het plafond hangt niet af van de vorm van het dak. In de paleizen treft men plafondbeschil- denngen aan. die de bewoners de illusie moeten geven zich in de open lucht en in de vrije natuur te bevinden. In de graven en de tempels ontmoet men twee verschillende beginsels, beide symbolisch. Het eerste herinnert door een rijke, veel kleurige beschildering aan de oorspron kelijke plafonds van hout, riet en gewe ven stof, het tweede aan het hemelge welf. Het eerste houdt verband met het gaan door deze wereld naai- de andere, het tweede, met 't verblijf in de hemel se wereld. Talrijke varianten vertonen de godin Noet. onder wier bescherming de mens staat in leven en dood, en ele menten van de zonnemythe. Maar altijd en vooral tijdens het Nieuwe Rijk toont het plafond in zijn beschildering met veelkleurige figuren zijn beschermende symbolische betekenis. GOUDEN ZAKENJUBILEUM Gisteren herdacht de heer H. Hop penbrouwer het feit, dat zijn vader vóór vijftig jaar in een keldertje aan het Kort Rapenburg een grondslag legde voor de tegenwoordig in het pand Apo- thekersdijk 12 gevestigde limonadefa- briek annex bier- en wijnhandel. Al spoedig na deze vestiging werd het be drijf overgeplaatst naar de Middelweg, waarna in 1913 het huidige bedrijfspand werd betrokken In 1935 werd de heer Hoppenbrouwer in de zaak opgenomen, waarna zijn vader, die in 1944 is over leden. zich al spoedig uit het zakenleven terugtrok. Hoewel de viering van dit gouden jubileum tot de intieme kring be perkt bleef, hebben toch vele zakenrela ties en vTienden gistermiddag de gele genheid aangegrepen om de heer en mevr. Hoppenbrouwer, die ook zeer vele geschenken en bloemen mochten ont- vangen, gelukwensen aan te bieden. Contact bedrijfsleven - onderwijs Conferentie op Woud schoten (Speciale berichtgeving) In het conferentie-oord „Woud- schoten" te Zeist waren Dinsdag en Woensdag vele vertegenwoordigers van het Middelbaar Onderwijs en het bedrijfsleven bijeen, teneinde over onderwerpen, die school en bedrijfs leven gezamenlijk raken, van gedach ten te wisselen. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de „Stichting con tact-centrum bedrijfslevenonderwijs", onder voorzitterschap van ir K. Schol- tens. De conferentie werd door 200 deelnemers bijgewoond. Ir Scholtens legde de nadruk op het geen de initiatiefnemers voor ogen heb ben gehad. Allereerst de noodzaak van een zo doelmatig mogelijke opleiding op de Middelbare scholen en een daar op volgende praktische verdere vorming in het bedrijfsleven van de Nederlandse jeugd, opdat deze in staat zal zijn na tionaal en internationaal een supe rieure prestatie te leveren. In de twee de plaats een zo uitvoerig mogelijk contact leggen tussen vertegenwoordi gers van het Middelbaar Onderwijs en vin hen dc scholieren enerzijds cn het bedrijfsleven anderzijds, om wederzijds begrip te bevorderen. Dr W. Sleumer Tzn„ directeur van de Chr. H.B.S. te Amsterdam, hield een inleiding over het onderwerp "De func tie van de docent in de beroepskeuze van de leerling". De heer A. C. J. Rottier, directeur der Staatsmijnen ln Limburg, sprak over toekomstmogelijkheden in het be drijfsleven voor afgestudeerden van middelbare scholen. Spreker vroeg zich af of de afgestudeerden, zoals deze door het Middelbaar Onderwijs worden „af geleverd" beantwoorden aan de nieuwe behoeften van het bedrijfsleven en of hun „geestelijke bagage" van dien aard is, dat zij onder de huidige omstandig heden een succesvolle positie kunnen innemen. Hij wis van mening, dat de be staande middelbare opleidingen voor het bedrijfsleven aan waarde kunnen winnen, ook indien de huidige opzet van het M. O. gehandhaafd blijft rn concludeerde dat voortgaande ont wikkeling en toenemende complexi teit van maatschappij en bedrijfsleven tendeert naar ruimere en betere kansen voor de goedonderlegde jonge man. (Ingez. Med.-Adv.) ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het cand.examen F. Wis- en Natuurkunde, de heer J. A. Brongers (Leiden); doctoraal examen Scheikunde, de heren A. D. Douma (Den Haagi en F. A. Deierkauf (Boxtel); doe. toraal examèn Geologie, de heren W. H. Nieuwenhuys (Oeestgeest) en A. C. van Ginkel (Oegstgeest). (Van onze correspondent in Washington) Nu het levensgevaar voor de president men de dag afneemt, begint men wat vrijmoediger te praten en zelfs te schrijven over de politieke gevolgen van de hartaanval, die Eisenhower getroffen heeft. Nog altijd heerst de mening, dat Eisenhower thans niet voor een tweede ambtstermijn In aanmerking zal willen komen, dat hij echter zijn tijd zal uitdienen en tot Januari 1957 president zal blijven, lijkt meer cn meer mogelijk. Voor de Republikeinse partij is deze hartaanval een bijzonder zware slag. Deze party ta feite een minderheidspartij en alleen met een presidentiële candidaat van uitzonderlijke populariteit en statuur, kunnen de Republikei nen het Witte Huis veroveren. De Republikeinse kansen voor de verkiezingen van November 1956 zijn dan ook ineens sterk gedaald, nu Elsenhower waar schijnlijk geen candidaat zal zijn. Indien Eisenhowers herstel voorspoedig is, dan zal het lot van zijn partjj, en ln geval van een crisis het lot van de wereld, wellicht toch de grote beslissing nog moeilijk voor hem maken. Doch, zoals gezegd, de veronderstelling is vrijwel algemeen dat het ambt van presi dent te zwaar is voor een man, die een hartaanval heeft gehad. Wipneus en hangwangen als handicap voor candidatuur De Republikeinen zullen er daarom goed aan doen, om te zien naar een man, die Eisenhower kan opvolgen. Het vergt, ondanks de Amerikaanse recla me-techniek, heel wat tijd om een vrij onbekend man „op te bouwen" tot een figuur van nationale faam en gezag. Vice-president Nixon is thans wel licht de bekendste Republikein, doch buiten de eigenlijke partijkring consta teert men een zekere afkeer van deze 42-jarige politicus. De Democraten le men het hem kwalijk dat hij in 1954 zulk grof geschut en giftige ammunitie tegen hen heeft gebruikt en de niet- polltieke massa heeft vooral bezwaren tegen Nixon's uiterlijk. Hij kan er na tuurlijk mets aan doen dat hij een wip neus heeft en hangwangen, maar zijn uiterlijk betekent toch een zekere han- I dicap. Nixon kan niet eens rekenen op volledige Republikeinse steun, juist in zijn eigen staat Californië, heeft hij concurrenten voor het presidentschap en wel in Senator Knowland en gouver neur Knight. HARRIMAN (Democraat) Een wild stromende rivier ont stond in de straten van liet woon- district van Stanford in de Ameri- I kaanse staat Connecticut na de I ontstaan. Amphibievoertuigen bren- au'ore regenval, die in grote deler. Urn inzittenden van gestrande auto's I van Amerika overstromingen deedlcn geisoleerde huizen in veiligheid. Tot nog toe treedt Nixon met veel tact op: Hü is ernstig en vermijdt zorg vuldig de indruk dat bij er tuk op zou zijn Eisenhowers macht over te nemen. Blijkt hij een zaakwaarnemer van allu re. dan zou dat zijn kansen natuurlijk zeer verhogen. De moeilijkheid is ech ter, dat een zaakwaarnemer zich niet veel allure kan veroorloven zonder am bitieus te lijken. Tenzg Eisenhower demonstratief Nixon als opvolger verkiest, zal de vice-pre sident wel niet de enige adspirant zijn op de Republikeinse conventie, die In Augustus 1956 te San Francisco gehou den wordt. Democratische kopgroep Indien Eisenhower geen candidaat is ln 1956. dan maken de Democraten zo wel in het Zuiden als in de Noordelijker landbouwgebieden, een goede kans de balans aldaar in hun voordeel te doen overslaan. Daarmede zouden zij dan naar alle waarschijnlijkheid ook natio naal de overwinning behalen. Zolang men kon vei*wachten, dat Eisenhower Republikeins candidaat zou zijn, was de Democratische canditatuur niet begerenswaardig. Het is goed, dat Stevenson steeds de indruk heeft ge wekt bereid te zijn opnieuw de strijd Mao Tse-toeng is bereid tot bezoek aan de V.S. De Chinese Communlstisohe leider Mao Tse-toeng heeft uiting gegeven aan zijn bereidheid de V.S. te bezoeken, in dien de Amerikaanse regering hem zou uitnodigen. Dit heeft een lid van het Japanse par lement Woensdag, na terugkomst van een reis van drie weken door China, te Hongkong verklaard Mao zou eveneens bereid zijn een bezoek aan Japan U brengen. STEVENSON (Democraat) tegen Ike te aanvaarden. Die moed zul len de Democraten ln hem waarderen. Thans komt de Democratische candi datuur echter meer in trek en Stevenson die het candidaatschap eerst voor het grijpen had, zal er thans misschien voor moeten vgchten met Harriman en Ke- fauver. Harriman ls gouverneur van New Vork en daardoor beschikt hij op de Democratische conventie over het greot- ste bloc stemmen dat één enkele staat kan opleveren. Men zal zich herinneren dat de „con venties" massale, dagenlang durende partü-bijeenkomsten zijn, waar de par- tij-candidaat voor het presidentschap wordt gekozen. Ondanks Harrimans gegarandeerde aanhang moet men ook thans Stevenson nog de beste kans geven. Men moet Har riman de vroegere ambassadeur te Londen en Moskou als spreker niet onderschatten, maar Stevensons elec- trificerende spreektrant en klaarheid van formulering maken hem tol de mar kantste persoonlijkheid onder de Demo craten. NIXON (Republikein)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3