LEIDSCH DAGBLAD Willemstad in Oranje-feeststemming WEERBERICHT Israël heeft wapens nodig, zegt minister-president Sjaret Fa ure won tot eigen verbazing met een meerderheid van 54 stemmen Parlement achtte risico's van crisis op dit ogenblik blijkbaar toch te groot 94ste Jaargang WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 No. 28656 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro wo. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 23507 Duizenden begroetten Kon. Paar Het was avond, vóór men het goed wist! Willemstad verkeert in uitbundige feeststemming men kan gerust spreken van een Oranjeroes! ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek Het meren van de „De Ruyter" in de nieuwe haven, ging vlot en goed. Koningin en Prins wuifden bij aankomst vriendelijk naar de vele autoriteiten en het talrijke publiek, die op de kade de aankomst gadesloegen. Dan kwam het grote moment, dat de staatsietrap op haar plaats werd gebracht en Koningin Juliana en Prins Bernhard Curagaose grond betraden. De plaatselijke Marinierskapel blies het Wilhelmus en de Gouverneur, mr A. A. M. Struycken, trad naar voren om Koningin en Prins te begroeten. De minister-president, E. lonck- heer, en de gezaghebber, M. P. Gorsira, werden door de Gouverneur voorgesteld, evenals Commandeur H. Bos, commandant van de een heden der Kon. Marine op de Antillen. Koningin en Prins inspecteerden de ere-wacht van Mariniers. Dan ging het langs een ere-afzetting van matrozen naar de lange rij 125 hoogwaardigheidsbekleders en autoriteiten, die allen aan H.M. en Z.K.H. werden voorgesteld. Voor de 12-jarige Signid Sprock was het moment van haar leven aangebroken, toen zij H.M. de Koningin een bouquet Curagaose bloemen mocht aanbieden. Feestelijke intocht i Deze stoet, die het gezelschap naar de stad bracht, had als middelpunt de crême-kleurige calèche, waarin Ko ningin en Prins plaatsnamen. Het was een vorstelijk gezicht het prachtige, elegante voertuig, getrokken door zes uitgezochte zwarte hengsten, en omge ven door de beide adjudanten op witte paarden langzaam langs de Havenweg te zien vertrekken. De tallozen, die rond de monding van de St. Annabaai het binnenvaren van de „De Ruyter" hadden gadegeslagen, wa ren getuige van de aankomst van de hoge bezoekers op het Gouvernements- plein. zy namen het gejuich van dege nen, die langs de route hadden gestaan, over. De Koninklijke standaard wapper de fier in de passaat hoog boven alle hartelijke vrolijkheid rond het paleis. Mevrouw Struycken, die als gastvrouwe van Koningin en Prins optreedt, be groette haar gasten bij de Ingang van de poort, die naar het Fort Amsterdam leidt. Dan begaf het gezelschap zich naar binnen om enkele ogenblikken la ter weer zichtbaar te worden in de tuin van het paleis, die hoog boven de fort muur is gelegen en waarin onder een fraaie baldakijn stoelen voor de Ko ningin en Prins waren neergezet. Grootse zonghulde Staande hoorden Koningin en Prins een zanghulde aan van de Curagaose zangkoren onder leiding van de heer R. Boskaljon, dirigent van het Curagaos Philharmonisch Orkest. Gezongen werd een speciaal voor deze gelegenheid door Boskaljon gecomponeerde feestcantate met tekst van Chris Engels. Met een couplet van het Wilhelmus werd de hulde besloten en nadat ver volgens nog een deel van de Curagaose schooljeugd langs de vorstelijke gasten had gedéfileerd trokken Koningin, Prins en andere aanwezigen zich in het Gou vernementshuis terug. Aanbieding Nationaal Geschenk Terwijl het publiek op het Gouver nementsplein zich langzamerhand ver spreidde, ontving H. M. Koningin Juliana in gezelschap van Z.K.H. Prins Bernhard en enkele genodigden en leden van het gevolg een deputatie, die tot taak had het nationaal ge schenk van de bevolking der Antillen aan te bieden. Dit geschenk is een som geld in totaal f. 124.000 Ned. crt. met grote en kleine bedragen bij eengebracht, bestemd voor de oprich ting van drie tot vier jeugdhuizen op Curagao en Aruba. Deze bestemming heeft H.M. er aan gegeven toen haar werd medegedeeld, dat het plan be stond een Nationaal geschenk aan te bieden. De Antillen missen de middelen om jeugdcriminaliteit te voorkomen. De vaak ergerlijke woningtoestanden, een gevolg van de geweldige groei der be volking in enkele decennia, zijn in som mige gevallen funest gebleken en vor men in ieder geval een groot gevaar. Te veel jongens en meisjes moeten noodgedwongen hun heil op straat zoe ken. Jeugdhuizen, die hen zouden kun nen opvangen, ontbreken nagenoeg. Daarom kan de bestemming, die het Nationaal geschenk van H.M. kreeg, een belangrijke stap betekenen. Door het volk bijeengebracht, voor het volk aan gewend. Het is te hopen, dat de An tilliaanse jeugd er in hoge mate van mag profiteren! In die geest ook liet H.M. de Koningin zich tegenover de deputatie uit, toen zij verzocht haar dank aan de bevolking "ver te brengen. Het ochtendprogramma werd besloten met het ontvangen van de leden van het bestuurscollege van Curagao. Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met regen, morgen in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Krachtige en langs de kust aanvan kelijk nog harde Zuidelijke wind rui mend naar Zuidwest en afnemend tot matig. Minder koude nacht. Overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 ur) Onbestendig Het KNMI deelt mede: Het onbestendige weer van de laat ste dagen werd veroorzaakt door een aantal depressies, waarvan er één ge ruime tijd boven de Noordzee vertoefde. De lucht die werd aangevoerd was tot op grote hoogte zeer koud zodat zich gemakkelijk buien ontwikkelden, waar van sommigen met hagel en onweer ge paard gingen Intussen heeft deze de pressie zich verwijderd in de richting van de Baltisehe staten. Vannacht trok een zwakke rug van hoge luchtdruk over ons land waardoor de wind snel af nam en tijdens opklaringen de tempe ratuur plaatselijk tot om het vriespunt daalde. Op vele plaatsen is dan ook zware nachtvorst opgetreden. Intussen heeft een nieuwe actieve depressie zijn invloed over onze omgeving uitgebreid. Deze was gisteren over IJsland in bete kenis toenemend, naai het Zuiden ge trokken naar een punt even ten Westen van Ierland. De frontale storing trok vergezeld van een brede regenzone over Engeland in de richting van ons land. Verwacht wordt, dat de depressie naar het Oosten afzwenkt en langzaam naar de Noordzee zal komen. Het regengebied zal vanavond en vannacht ons land passeren, waarna enkele opklaringen optreden maar ook buien tot ontwikke ling kunnen komen. De temperaturen zullen iets stijgen. Vooral de komende nacht is het minder koud dan de afge lopen nacht. ,Er bestaat dan ook geen gevaar voor nachtvorst 20 OCTOBER Zon op: 7.13 uur; onder: 17.40 uur. Maan op: 12.12 uur; onder: 20.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.40 en 17.52 u Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Nadat 's middags een plechtige Sta tenvergadering was gehouden waar voor wij naar elders verwijzen stel den 's avonds om negen uur, kort na het diner ten paleizc, de auto's zich weer op en begaven Koningin en Prins zich naar het Rifstadion voor het bij wonen van een feestelijke betoging en een groots défilé. Een ogenblik bleek de regen een spelbreker te zijn, maar gelukkig bleef het bij een fikse bui. Op de korte tocht van het Gouverne-, inentsplein naar het stadion op Otra- banda had de Vorstin juist gelegen heid iets van de feestverlichting te zien, die op tal van punten van de stad, maar in het bijzonder rond de Annabaai bij het vallen van de avond was ontstoken. Kleurige J's en B's staken helder af tegen de inktzwarte avondlucht, rode-, witte-, blauwe-, groene-, gele- en oranjelampjes ac centueerden gebouwen, feestgangers vulden de straten. In het heldere schijnsel van de tien tallen felle lampen lag het sportterrein van het Stadion te baden in bet licht. Spoedig nadat H.M. en Z.K.H. de plaat sen op de ere-tribune hadden Ingeno men, begon het programma, dat bestond uit een opmars en vlaggenpara.de, een défilé van 10.000 mensen, leden van sportverenigingen, jeugdgroepen, orkes ten en Curagaose bevolkingsgroepen, so ciëteiten enz. Een lange stroom mensen, die stuk voor stuk. al demonstreerden zij dan ook in groepsverband, hun trouw en liefde voor de Vorstin wensten ken baar te maken. Vooral de „steelbands" de kotamissies, de oogstfeestgroep en de Chinezen oogstten veel succes. Daar na traden dansers en danseressen op met conjunctomuziek en tot slot was er een taptoe. Toen dit ten einde was, was ook het einde gekomen van de eerste dag van het bezoek van de Koningin aan Curagao, een vermoeiende en opwin dende dag, waarvan de bontheid en af wisseling het begrip tijd verdrongen. Het was avond voor men het wist! „Negatief proton" in Berkeley ontdekt „Nieuw tijdperk van het kernonderzoek" De directeur van het atoomlabora- toriiun van de universiteit van Califor- nië te Berkeley heeft Dinsdag de ont dekking bekend gemaakt van het eerste „anti-proton" of „negatief proton". De Amerikaanse commissie van atoom energie te Wnshington heeft kort daar op in een communiqué verklaard, dat het hier om een zeer belangrijke ont dekking gaat, die het begin zou 'cun- nen betekenen van een nieuw tijdperk in het kernonderzoek. Arabische militaire uitgaven zesmaal so groot als die van de Joodse staat „Israël heeft goede en goedkope wapens nodig. Wij zuilen ze kopen waar we kunnen", aldus verklaarde Mosje Sjaret, de Israëlische premier en minister Buitenlandse Zaken gisteren in het parlement. Israël wenst ook een ver dedigingsverdrag met de Westelijke mogendheden, vooral de Ver. Staten, maar niet in de plaats van wapens. Sjaret vroeg nog grotere hulp van de Joden in dc gehele wereld en van allen, die prijs stellen op het bestaan van de staat Israël. Egypte noemde hij een nieuwe bondgenoot van de Sovjet-Unie en hij vroeg zich af, of de Sovjet-Unie er zich niet van bewust is, dat het leveren van vele en zware wapens aan Egypte het ontketenen van een vernietigende oorlog tegen Israël betekent. Sjaret betreurde, dat Amerika en Engeland in de mythe van een nieuw, verlicht regiem in Egypte geloofden en daarom ongevraagde concessies hadden gedaan en zelfs de Egyptische blokkade van Israël hadden erkend. De militaire begrotingen van de Arabische landen bedragen tezamen zeven milliard gulden, terwijl die van Israël slechts 1,26 milliard guldens be loopt Egypte's militaire begroting alléén bedraagt bijna zoveel als de gehele begroting van Israël. Bovendien bezitten de Arabische landen zware wapens, die Israël niet heeft. Voor het laatst heeft het Neder landse weerschip ..Cumulus" ge varen onder commando van de oudste Nederlandse gezagvoerder J. P. Groen uit Voorburg. Deze krasse zeeman is thans 73 jaar en i aan de tand gevoeld door een radio- heeft na een diensttijd van 45 jaren reporter en onder de loupe genomen als gezagvoerder gisteren een streep door een fotograaf, onder zijn zeemansloopbaan gezet. De heer Groen wordt bij dit afscheid I (Van onze correspondent in Parijs) Ten tweede male sinds vorige week Zondag is premier Faure e: in geslaagd een crisis in Frankrijk te voorkomen: met een meerder heid van 54 stemmen (308 voor en 254 tegen) ten gunste van zijn vertrouwensvotum en zijn Algerijnse plannen, heeft hij gisteravond zijn oorspronkelijke aanhang weer grotendeels achter zich weten te verenigen. Die gunstige cijfers werden door Faure zelf zeker niet verwacht zoals op zijn opgetogen, maar wat verbaasd gezicht, na afloop wel duidelijk te lezen stond! De meest optimistische voorspel lingen hadden 's morgens de regering dan ook op zijn gunstigst een lG-tal stemmen meerderheid in het vooruitzicht gesteld. .Persoonlijk stemmen' had een gunstige invloed Het was de eerste vertrouwenskwestie, die Faure in de ruim acht maanden, dat hij aan het bewind is, heeft ge steld De eerste maal ook, dat de Ka merleden allen persoonlijk hun stem uit moesten brengen, zoals na de Grond wetscorrectie van deze zomer, waardoor het stemmen bij volmacht werd afge schaft, nu wordt voorgeschreven. Deze herziening, die Faure zelf had voorge steld, en had laten aannemen, is wel een verbetering gebleken. Men had de Kamer zelden zo goed bezet gezien en knoeieryen schijnen gisteren niet te zijn voorgekomen. Maar de hoofdoorzaak van de over winning schuilt toch wel in het feit, dat de Nationale Vergadering, na vier dagen over de gevolgen te hebben na gedacht, blijkbaar tot het inzicht was gekomen, dat de risico's van een -risis onder de huidige omstandigheden toe!) maar niet zo lichtzinnig genomen kon den worden. De redelijkheid heeft dus over de politieke hartstochten gezege vierd. En die overwinning geeft nog meer reden tot verheugenis clan het onmiddellijke resultaat: het aanblijven van een regering, die eerlijk -czegd toch niet zo heel veel lof en bewondering n verdient. Slot op Pag. 2 Gisteren is een uitgebreide ver keersenquête in Amsterdam begon nen. De dienst van Publieke Werken gaat een onderzoek instellen naar herkomst en bestemming van de in de hoofdstad geparkeerde auto's. Aon de hand van de resultaten van dit onderzoek zullen plannen wor den beraamd om het nijpende par keerprobleem op te lossen. Een van de 160 ingeschakelde studenten ondervraagt een automobiliste. Tijgerhaai gestrand en weer vlot De Nederlandse duikboot „Tijgerhaai" is vanmorgen vroeg in de baai van Wevmouth (Zuid-Engeland) tijdens storm aan dc grond geraakt. De „Tijgerhaai". dc vroegere Britse duik boot Tam, neemt deel aan een oefe ning met een Nederlandse torpedo- bootjager. Korte tijd later is de „Tijgerhaai" in stormachtig weer op drift geslagen en gestrand op een zandbank ongeveer 400 meter uit de wal. Toen enige uren daar na de vloed opkwam is het schip weer vlotgekomen en op eigen kracht door gevaren naar Portland. Delfzijlse coaster „Constant" vergaan Kapitein en 3-jarig dochtertje verdronken? (Speciale berichtgeving) Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak wel was het slecht weer Is hedenmorgen tussen Nordcmey en Juist, ecu te Delfzijl thuisbehorend motorkustvaartuig „Constant" ver gaan. Om 7 uur werd gemeld dat de Constant nog drijvende was, doch later is het gezonken. De Constant, een coaster die 250 ton meet. werd in 1933 gebouwd. Het schip was met een lading haver op weg van Emmeloord naar Norrköping. Ongeveer bij de boei J E. 7 is de Constant op nog onverklaarbare wijze in moeilijkheden geraakt, zodat de opvarenden het schip móesten verlaten. Het schip zonk zo snel dat men niet meer in de gelegen heid was de sloepen te strijken. Alle opvarenden raakten te water. Naar gemeld wordt, zijn daarbij ook de 33-jarige kapitein-eigenaar W. van der Meulcn en zijn drie-jarig dochter tje te water geraakt. Hoewel de red dingboten van Nordemey en Juist en later de „Insulindc" van Oostmahom. die zich reeds buitengaats bevond, naar de plaats van de ramp vertrok ken, bestaat er helaas weinig kans, dat zij erin zullen slagen de kapitein en zijn dochtertje te redden. Gered werden de echtgenote van de heer Van der Meulen, alsmede de best man Johan Bakker uit Groningen, de matroos Gerrit Kroon uit Maarsen (bij Utrecht) en de lichtmatroos Willem Adolf Hoogland uit Hilversum. Het Duitse motorschip „Dusseldorf" slaagde er in de loop van de morgen in hen alle vier aan boord te nemen. Verschil P.N.I. - Masjoemi zeer gering De laatste onofficiële uitslagen van de Indonesische verkiezingen laten een zeer gering verschil zien tussen de P.N.I. en dc Masjoemi. Dc tellingen van 14 uur plaatselijke tijd leverden de volgende stand op: Nationalisten 7.776.313 st.; Masjoemi 7.632.942 st.: Orthodox Moh. 6.613.784 St.; Communisten 6.017.164 stemmen. Minister Luns verklaart: „Geest van Bandoeng deed V.N. afbreuk" Negatieve houding „De geest van Bandoeng zou die ran Genève kunnen doden", aldus heeft minister Luns gisteren voor zijn ver trek uit New Vork naar Nederland, aan boord van de Nieuw Amsterdam, verklaard. Te Bandoeng waren tamelijk opmer kelijke verschillen van mening aan de dag getreden over kwesties als het Com munisme. de vrije levenswijze en de hou ding tegenover het Westen. Een gemeen schappelijk standpunt bij de landen ter conferentie van Bandoeng werd gevon den in de veroordeling van het kolo nialisme en de Westelijke mogendheden Het resultaat hiervan was, dat zij zelfs nog meer uitgesproken hun eensgezind heid bij aanvallen op de Westelijke mo gendheden toonden. „Ik ben getroffen door wat U dc ne gatieve kant kunt noemen van de geest van Bandoeng, waaruit een volkomen bevooroordeelde houding van de Azia tische landen ten aanzien van kolo niale vraagstukken is voortgevloeid", zo zeidc minister Luns. „Gó hebt de geest van Bandoeng waargenomen in de kwestie-Algerije, en naar ik vrees ook in de kwestie Nieuw-Guinea. Deze negatieve kant van Bandoeng heeft de V.~N. reeds afbreuk gedaan en ik vrees dat de geest van Bandoeng die van Ge nève zal kunnen doden". Minister Luns zeide nog. dat hy ty- ciens zyn verbiyf in New York vier dagen besprekingen had gevoerd met func tionarissen van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken. Met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, had hy „langdurig en met vrucht" gesproken over Europa en het Verre Oosten. Minister Luns besloot: „De Nederlan ders betreuren het zeer dat Nieuw-Gui nea op dc agenda van de V.N. staat. Als het wordt besproken, is het mogelijk, dat ik terug kom".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1