94ste Jaargang Dinsdag 18 October 1955 Tweede Blad No. 28655 Psychologisch Instituut wordt gevestigd aan de Herengracht Voormalig Volksgebomv in handen van de Universiteit De panden Herengracht 32 en 34 te Leiden lijn voor f. 175.000.door tussenkomst van Van Vlotens Handels Maatschappij te Amsterdam door het Rijk aangekocht ten behoeve van de Leidse Universiteit. Het ligt in de bedoe ling, dat mettertijd hier het Psychologisch Instituut gevestigd ral worden. Foto L.D.—Van Vliet Het vooroorlogse Volksgebouw heeft ca de bezettingsjaren aanvankelijk ge iend als huisvesting voor de Politieke iecherche-Dienst. In 1946 werden deze anden aangekocht door Smit Röntgen ipparatenfabriek, die hier een kantoor wtigde. Inmiddels heeft deze fabriek lannen gereed liggen voor de bouw van en nieuwe kantoorruimte bü de fabriek, aardoor de ruimte aan de Herengracht en overbodig bezit wordt. Het Rijk leeft de gebouwen thans aangekoaht. aarbij het beding is gemaakt dat Smit it uiterlijk 1 Januari 1957 hiervan ge- ruik mag maken. Gehoopt wordt ech- er, dat de Universiteit reeds eerder e beschikking over de nieuwe aanwinst il krijgen. Het Psychologisch Instituut, waar prof. dr A. M. J. Chorus sinds 1947 de scepter zwaait, heeft thans met ern stig ruimtegebrek te kampen. Het is nu gevestigd in het gebouw Rapen burg 32, doch tevens in twee gebouwen aan de Eerste Binnenvestgracht. Niet Bazar Kinderhuis „Voordorp" De grote benedenzaal van het wijk- ebouw „Reheboth" aan het Rapenburg :eeft vandaag weer veel weg van een arenhuis-in-zakformaat. Het Dames- omité van het Kinderhuis .Voordorp" Leiderdorp, een instelling van de eidse Hervormde Diaconie, houdt er ijn bazar, waarvan de opbrengst be- 'emd is om aan het spelmateriaal van e speeltuin van dit Kinderhuis uitbrei- ing te geven. In tal van aantrekkelijke arids de dames hebben haar beste eetje voorgezet treft men een uit breide collectie artikelen aan. Uiter- ird zijn ook de attracties niet verge- iii. zodat de mogelijkheden aanwezig ijn om ..Voordorp" aan een aardig appeltje voor de dorst" te helpen. De secretaris van ..Voordorp", de heer 1 W. Zeilstra, die de bazar hedenoch- ad met een kort woord opende, wees oe eens op het grote medeleven, dat foordorp" telkens weer uit zulk een ame kring ontvangt. Hartelijk dankte ireker het Damescomité, dat er ook nu t«r in is geslaagd om zo n grote ver- heidenheid van artikelen bijeen te rengen. [Voor de opening, die om. werd bij- woond door mr H. R. Goudsmit se- ttaris van de Voogdijraad en de heer C Elsgeest namens de Herv. Diaconie Blond grote belangstelling, terwijl er :h direct reeds een „levendige handel diverse hoeken" openbaarde. Men kan tot hedenavond elf uur terecht DS G. TOORNVLIET BEROEPEN TE BLOERIENDAAL Ds G. Toornvliet, Gereformeerd stu- mtenpredikant alhier, ontving een sroep van de Geref. Kerk te Bloemen- ttL Bij Kon. Besluit Is prof. mr G. de hooth, hoogleraar aan de Leidse Uni citeit. benoemd tot plaatsvervangend i van het college van beroep voor het BUeven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hendrlkn. dr van W. van de Krol en J. 'Brakelé: Wilhelmus Johanna Maria, zn h S. P. van den Bosch en A. C. J. van -nk; Anna. dr van N. van den Oever C. van der Bent; Qulrlnus Petrus, zn i A. J. van der Ploeg en E. J. Dlssel- *P: Bastlaan. zn van B. Verhoeve en J. Scheller Jacobus Hermanus Andrles, v*n H. H. Voortman en A. Lepelaar: 6»ny George, zn van D. van der Schaal 1 N. Schuurman; Maria, dr van C. W. 'tsnburg en M. Geuke; Adrlana Jaco- «Intje dr van D. C. Mellssant en E. de Pleter, zn van D. Slingerland en Plkaar; Cornells Pleter, zn van J. Kuyt 1J. van Dujjn. GETROUWD -:r«; G. H. C. Kanbier; Bergei C. W. s; A. Owning OVERLEDEN: ,J M. s. Stlkkelorum. vrouw. 56 Jaar. 'van Egmond, weduwnr. 73 Jr; C. G van jv voorst, weduwnr. 84 Jr; A. Vos. wed jo ue Deugd. 86 Jr; M. van Egmond. wed. Boot. 67 Jr; W. Oolthuls, man, 78 Jr. alleen deze decentralisatie van één in stituut, ook de strikt onvoldoende ruimte, waarover het in deze gebou wen beschikt, veroorzaakt thans een ernstige belemmering voor de weten schappelijke arbeid en onderwijsbe- langen. De belemmeringen kunnen volledig worden weggenomen, indien het instituut in het nieuwe gebouwen complex wordt geconcentreerd. Het ligt in de bedoeling mettertijd het gebouw Rapenburg 32 in gebruik te ge ven bü de juridische faculteit en dit te mikken tot een „buitenpost" van het Gravesteen. waarvan de restauratie bin nen zeer afzienbare tijd zal zijn vol tooid. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal Pharmacie de heer Thio Sie Boen (Lei den). GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag zal het vijftig Jaar gele den zijn, dat jhr mr L. A. van den Brandeler, thans wonende te Baarn. aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Bestuur Academisch Ziekenhuis Intensiever overleg van alle betrokkenen Reeds geruime tijd werd in de kringen van het Academisch Ziekenhuis de be hoefte gevoeld aan een reorganisatie van de bestuursvorm, aangezien deze niet meer voldeed aan de eisen, die het be stuur van een modem academisch zie kenhuis stelt. Het plotseling overlijden van dr W. H. Levend, in leven directeur- geneesheer. een man met uitzonderlijke werkkracht, kwam de moeilijkheden nog in aanzienlijke mate verzwaren en deed de noodzaak van een reorganisatie acuut worden. Curatoren van de Universiteit, aan wie de verantwoordelijkheid voor het be heer van de Universiteit is opgedra gen, hebben thans besloten zich inten siever dan voorheen met het beheer van het ziekenhuis in te laten. Enige leden uit hun midden zullen daartoe wekelijks vergaderen met de directeur-geneesheer, een verbindings- man van de klinische hoogleraren en andere daarvoor in aanmerking ko mende leidende personen uit het Zie kenhuis. De economisch adjunct-direc teur treedt daarbij als secretaris op. Waar aldus een nieuwe werkwijze is ontstaan, draagt deze commissie van be stuur zowel wat haar samenstelling als wat haar werkzaamheden betreft, voor alsnog een voorlopig en experimenteel karakter. Zij wordt momenteel gevormd door de President-Curator, dr J. E. ba ron de Vos van Steenwyk, de medisoh- Curator, dr W. K. Dicke. directeur-ge neesheer van het Julianakinderzieken- huis te 's Gravenhage. mr N. F. Hofstee, secretaris van Curatoren, dr W. R. O. Goslings, wetenschappelijk hoofdambte naar aan de Kliniek voor Inwendige Ge neeskunde. als verbindingsman voor de in het Boerhaavekwartier werkzame kli nische hoogleraren en prof. dr P. J. Gaillard als waarnemend directeur-ge- neesheer. Het ligt in de bedoeling, dat laatstge noemde zich uit deze functie zal terug trekken. zodra de opvolger van wijlen dr Levend zijn ambt zal hebben aanvaard. Ds N. Kleermaker ontving beroep Ds N. Kleermaker, Hervormd predi kant alhier, (wijkgemeente Centrum), ontving een beroep van de Hervormde Gemeente te Putten (Veluwe). W. C. van Zwieten naar het Saargebied De heer W. C. van Zwieten. chef afdeling Bevolking c.a., is aangezocht om als contactpersoon op te treden tussen de waarnemers en de Neder landse leiding, die a.s. Zondag bü de verkiezingen in het Saargebied (D.) behulpzaam zullen zijn. De heer Van Zwieten. die deze uit nodiging ook heeft aangenomen, zal reeds morgen ter voorbereiding van de werkzaamheden naar het Saargebied vertrekken. In het midden van de vol gende week keert hij weer in de Sleu telstad terug. De collecte, die vorige week onder het motto „De Fakkels bijeen" ten bate voor zes blindenverenlgingen is gehouden, heeft ruim f. 2200,— opgebracht. Jaap Stotijn gehuldigd als de Paganinider hoboïsten Veertig jaren bij het Residentie-Orkest Na afloop van een orkestrepetitie is gistermorgen in de grote foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te I)en Haag de eerste hoboïst van het Residentie Orkest. Jaap Stotqn. op hartelijke wüzc gehuldigd in verband met het feit dat bij 40 jaar lang lid van dit orkest uitmaakt. Voorlichtingsavond G. A. B. Leiden Zuid - Afrika biedt de emigrant nog tal van mogelijkheden Land van tegenstellingen Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden organiseerde gisteren in de Jacoba- zaal van „Den Burcht" een voorlich tingsavond met film over Zuid-Afrika. Een kort inleidend woord werd ge sproken door de directeur van het Ar beidsbureau. de heer H. Hazelhofl. die wees op het belang van goede emigratie voorlichting. Namens de sectie voorlich ting van de Nederlandse Emigratie Dienst sprak vervolgens de heer M. A Krens. Deze vestigde er de aandacht op, dat ondanks het tekort op de Neder landse arbeidsmarkt - vooral wat de in dustrie betreft - per jaar toch nog al tijd 20.000 mannen, vrouwen en kinde ren ons land verlaten om zich in den vreemde te vestigen. Als voornaamste redenen gelden volgens spreker gebrek aan ontplooiingsmogelijkheden en het ruimteprobleem in Nederland. Emigratie is zeker niet alléén een kwestie van een betere werkkring willen hebben, aldus de heer Krens. die het ten zeerste be treurde, dat er over Zuid-Afrika nog zo vele misverstanden bestaan. Dit land biedt nog tal van mogelqkheden. In dustrie en mijnbouw hebben er de land bouw en de veeteelt volkomen voorbijge streefd. Zuid-Afrika heeft ook zün don kere zijden en wel de binnenlandse poli tieke tegenstellingen, de politiek, die ge voerd wordt ten aanzien van de kwestie blank-zwart en tenslotte de gronderosie. De heer Krens gaf in vogelvlucht de geschiedenis van het land weer en be sprak daarbij o.a. de rivaliteit, die er tot op heden nog bestaat tussen het En gels- en het Zuid-Afrikaans-sprekende deel van de bevolking. Hij raadde de ad- spirant-emigrant aan in ieder geval En gels te leren, alvorens naar dit land. dat 36 maal zo groot is als Nederland, te vertrekken. Zuid-Afrika is in velerlei opzicht een land van tegenstellingen. De economie rast er op drie pijlers, nl. de industrie, >le mijnbouw en het agrarisch bestaan. De vraag naar metaalbewerkers, bouw vakarbeiders. typografen en verpleeg sters is enorm groot, terwijl er in dit land ook nog plaats is voor enkele in cidentele beroepen, zoals kappers, sla gers en bakkers. Het ongeschoolde werk wordt in de Unie echter uitsluitend door Naturel len verricht. Ruim 95% van de Nederlanders is in Zuid-Afrika. dat drie millioen blanken tegenover tien millioen kleurlingen telt. zowel in financieel als In materieel op zicht geslaagd. Zij hebben by hun werk gevers volkomen terecht een uitsteken de naam. Sprekende over de apartheidspolitiek, wees de heer Krens er met zeer grote nadruk op, dat er in Zuid-Afrika wel een strenge scheiding tussen blank en gekleurd bestaat, doch dat van onder drukking geen sprake is. Slechts in Johannesburg voelt men a.h.w. de spanning, welke het probleem met zich meebrengt, zo nu en dan zeer sterk. De Nederlander zal zich juist wat deze materie betreft terdege moeten weten aan te passen! De huisvesting vormt geen al te groot probleem, hoewel de huren er zeer hoog zijn. Volgens spreker besteedt men niet minder dan 25% van zijn loon aan huishuur! Als standaard- loon kan worden aangenomen een be drag van 13 tot 16 Zuid-Afrikaanse pon den per week. Voor direct levensonder houd - eten en drinken - geeft men daarentegen minder geld uit dan in ons land. Kleding en schoeisel zijn iets duur der. De sociale voorzieningen zijn niet zo talrijk als in het vaderland - kinder bijslag bijv. kent men er niet - doch welhaast iedere Nederlander is in de Unie in de gelegenheid voor de oude dag te sparen, aldus de heer Krens. Onder wijs wordt geheel kosteloos gegeven. De leerlingen van de lagere scholen zijn echter verplicht schooluniformen te dra gen in de eerste plaats omdat dit prac- tisch Is en ten tweede omdat men op deze wijze wil trachten het onderscheid tussen rük en minder rijk weg te nemen. Spreker noemde het onderwijssysteem in Zuid-Afrika veel practlscher dan in Nederland. Wat het kerkelijk leven betreft vertel de de heer Krens, dat het grootste ge deelte van de Zuid-Afrikaners Protes tant is. De Rooms-Katholieken moeten er wel rekening mee houden, dat zü op een enkele uitzondering na niet in de gelegenheid zijn hun kinderen naar een bijzondere (dus RK) school te sturen. De heer Krens besloot zijn leerzame en me aandacht gevolgde causerie met te wij zen op de wondermooie natuur en het heerlijke klimaat in het uiterste Zuiden van het Afrikaanse werelddeel. Kenmerkend noemde hij het, dat de stadsbewoners zich in hun vrije tijd bijna uitsluitend met jagen, vissen, kamperen en autorijden bezig houden. Na de pauze werd nog een zeldzaam mooie kleurenfilm over dit verre land, dat op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling staat, gedraald. Veel van wat de heer Krens vertelde werd op het witte doek in beeld ge bracht. De talrüke aanwezigen - de zaal was tot in de verste hoeken gevuld - hebben er volop van genoten! Jhr E J. van Holthe, voorzitter van het Residentie-orkest zeide dat het hem verheugde Stotijn nu eens m het zon netje te kunnen zetten omdat deze als solo-hoboïst de steun van het RO. is geweest. Gij hebt. zo vervolgde spreker. U een naam in de muziekwereld ver worven door uw talenten, ijver, werk kracht en werklust, aan U is het o.m. te danken dat Toscamru het R.O. in Den Haag heeft willen leiden Jhr. Van Holthe hoopte dat het einde van Sto- tijns carrière nog niet nabij zou zijn. Als bewijs van waardering overhandigde hij de jubilaris een enveloppe met in houd. Namens de orkestcommissie en tevens namens Stotijns leerlingen sprak daarna de heer Reijns die 't een voor recht achtte nu reeds elf jaar lang naast Stotijn aan de lessenaar te zitten en elke dag nog een lesje van hem te krij gen. Spreker roemde de nimmer afla tende energie van de jubilaris, die steeds met grote energie speelt Als geschenk bood hij hem een boek met reproducties van schilderijen aan De directeur van het RO. mr Evert Cornelis. voerde het woord mede na mens de dirigent Willem van Otterloo. Hij wees erop dat Stotijns plaats in het Residentie Orkest een symbolische be tekenis heeft omdat deze er zo veel toe heeft bijgedragen het ensemble en ar tistiek én sociaal omhoog te brengen. Vierde spreker was het orkestlid Jolle Huckriede. die er aan herinnerde hoe veel jonge musici, evenals hij zelf. tot hun beroep waren gekomen door Sto tijns hulp en steun. Hij bood de jubilaris een grote kist sigaren aan. Namens de Vereniging van vrienden van het R.O. sprak de heer Molhuysen, die eveneens Stotijns grote verdiensten als musicus accentueerde en hem een man noemde, „die de toon aangeeft". Hij overhandigde Stotijn een boekenbon, waarvoor deze boeken zou kunnen ko pen om later na diens pensionnering te lezen. Hartelijke woorden sprak ook de heer M. L Deinum. directeur van het gebouw voor K. en W„ die zeide dat Stotijn zich een naam in de wereld had verworven, waarmee hij het R.O. grote vermaard heid gaf. De president van .Apollo" uit Delft de heer M. C van Veen. waar deerde het zeer. dat Stotijn naast zijn werk als orkestlid ook nog tijd had ge- Leidse Onderwijsinstelling in het gelijk gesteld De president van de Rechtbank te "s-Gravenhage heeft vanmorgen uit spraak gedaan in het korte geding, dat vier uitgevers aanhangig hadden ge maakt tegen een Leidse onderwijsinstel ling. omdat deze instelling voor haar schriftelijke lessen M O -staatshuishoud kunde uittreksels zou hebben gemaakt van boeken, die door de vier uitgevers waren uitgegeven De president weigerde de gevraagde voorziening: het onmiddellijk uit de eirculatie nemen van de uittreksels op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden. In de overwegingen van het vonnis wordt o.m. gezegd, dat de eisers niet aannemelijk hebben gemaakt, dat zij zo'n grote schade Iqdcn dat onmid dellijk moet worden ingegrepen. De eisers hadden daarbij geen inlichtin gen verstrekt over het debiet van de werken. Togegeven kan worden aan de eisers, dat de uittreksels de boeken inderdaad op de voet volgen waardoor kennis neming van deze boeken voor de cursist niet onvermijdelijk is Maar. aldus de overwegingen, deze cursussen worden veelal gevolgd door degenen, die niet over voldoende middelen beschikken om mondelinge lessen te volgen Mochten zij dan toch deze werken willen bestuderen dan zouden zij deze eerder antiqu&irlsch kopen of lenen Daarom kan voorshands niet worden aangenomen dat het debiet van de uit gevers verlaagd is tengevolge van de cursussen, en dit te meer omdat de onderwijs instelling zelf spreekt over haar enige tientallen cursisten De netto-winst op de verkoop van de boeken is aan de Rechtbank niet be kend Daarom is het niet moeilijk de schade te bepalen welke de uitgevers zouden hebben opgelopen Het ware wenselijk zo staat voorts in de overwe gingen. dat partijen tot een overeen stemming komen volgens het aanvan- de eisers is geweigerd. Het geschil kelijke bod van de instelling, dat door schijnt gemakkelijk oplosbaar, aldus de overwegingen De pleiter van de uitgevers, mr A C. Rueb. had bij zijn pleidooien meege deeld. dat de uitgevers in ieder geval een schadevergoeding aanhangig zouden maken. Jaap Stotijn. eerste hoboïst bij het Residentie-orkest te Den Haag. is in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum als hoboïst bij het Residentie-orkest. Van de voorzitter van het Resi dentie-orkest. Jhr E. van Holthe kreeg de jubilaris (rechts) een enveloppe met inhoud aangeboden. vonden om hoboïsten op te leiden en zijn krachten te geven aan studenten orkesten. Wat dit laatste betreft, wilde hij ook uit naam van het Nederlands studentenorkest en van het Leidse stu dentenorkest Semper Crescendo" spre ken. In het bijzonder roemde hy Sto tijns arbeid ais dirigent. Tenslotte voerde een vroegere collega van Stotijn het woord, namelijk de heer Wevnand. die eertijds als fluitist in het RÖ. had gezeten. Deze riep oude her inneringen op en noemde Stotijn de .Paganini van de hobo". Stotijn heeft daarop in welgekozen bewoordingen de sprekers voor de hem gebrachte hulde bedankt. Onder de aanwezigen bevonden zich de wethouder van onderwijs en kunst zaken de heer J van Zwijndregt. na mens de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen mr A. Adama Zijlstra en de heer W Brederode. de dirigent Sir Adrian Boult en Ignace Neumark. de heer G J. van Leersum. directeur van de Kon Schouwburg en leden van het Residentie Orkest. Na afloop van de huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. UITKERINGEN INDISCHE OORLOGSSLACHTOFFERS De afdeling rehabilitatie Indische oor logsslachtoffers van het ministerie van Buitenlandse Zaken, doet, zoals bekend is, aan oorlogsslachtoffers uit het voor malige Nederlandsoh-Indië uitkeringen, zoals rehabilitatie-uitkeringen, tegemoet komingen in de kosten van wederinrich- ting. vergoedingen tot delging van dele- gatieschulden. vergoeding van ouder domsvoorzieningen en suppletie op zg. „backpay"-pensioenen. Deze uitkeringen komen ten laste van de Rijksbegroting. De Staatssecretaris van Financiën heeft onlangs aan d° administratie der belas tingen meegedeeld, het goed te keuren, dat al deze uitkeringen voor de heffing van de inkomstenbelasting niet worden belast. Zij behoeven derhalve ook niet voor de inkomstenbelasting te worden aangegeven. Koninklijk Paar in Willemstad Hr M's kruiser „De Ruyter", met aan boord Koningin Juliana en Prins Bern- hard is vanmiddag te omstreeks één uur (Ned. Tijd) de monding van de Sint Annabaai te Curagao binnenge- Even later zette het Koninklijk Paar te Willemstad voet aan wal. Het was vanmiddag één uur, te Curagao acht uur in de morgen. Op de feestelijke intocht te Willem stad komen wij morgen nader terug. Terwyl langzaam de nacht verkleur, de tot dag en de warme Antilliaanse zon de vele tinten van het eiland Curacao tot leven bracht, naderde uit Noordelyke .ichting Hr Ms „De Ruy ter" het eiland met -an boord de Ko ningin en de Prins. Men was vanmorgen op Curacao vroe ger dan anders uit de veren en al lang voor het officiële uur van aankomst stond het zwart van de mensen rond de monding van de St. Annabaai. Het was een mooie, warme dag. zoals men dat gewend is op Curacao, het on weer van gisteravond had de hemel schoongeveegd, de hemel stralend blauw. Toen de „De Ruyter" in zicht was gekomen stegen op het dr Albert-Ples- manvllegveld de Fireflies op om het schip te begroeten. Toen het schip In zicht kwam gingen vlaggetjes, rood-wit- blauw en oranje de lucht In. De mili taire vliegtuigen scheerden over de stad. de saluutschoten bulderden en toen klonk uit volle borst het gejuich van de duizenden Curacaoenaars, die zich links en rechts langs de baai hadden opge steld. Bao Dai ontslaat premier Djem Het staatshoofd van Zuid-Vietnam, „Keizer" Bao Dai, die nog altijd in Frankrijk verbluft, heeft vandaag pre mier Djem ontslagen en de volledige be voegdheden, die Djem bezat, terugge nomen. Zoals men weet heeft premier Djem, die met succes van de Blnh Xoejen en de Cao Dai de kop heeft in gedrukt, dezer dagen aangekondigd, dat bü In een referendum door de bevolking wil laten uitmaken, of zü de altüd-afwe. zige Keizer Bao al of niet willen hand haven. Bao Dai heeft nu dus als tegen zet Djem van zün bevoegdheden ont heven. Dit zal vermoedelük de spannin. gen In Zuid-Vietnam doen toenemen. Tsjoe En-lai wil praten met zijn collega Dulles De leider van een Japanse afvaar diging naar Peking, Kitadjima, heeft Maandag in Hongkong medegedeeld, dat de Communistisoh-Chinese premier Tsjoe En-Lai. gaarne met zün Ameri kaanse collega, John Foster Dulles, wil onderhandelen. Indien zulks kan bUdra- gen tot regeling van de Amerikaanse - Chinese problemen. Kitadjima, lid van de gemeenteraad van Tokio, zei dit op 2 October van Tsjoe En-Lai gehoord te hebben. De Ja panse delegatie bevond zich toen te Peking. Ook had Tsjoe gezegd, dat hü gedul dig jarenlang wil wachten als hierdoor de geschillen tussen de Verenigde Sta ten en Communistisch China op vreed zame wijze tot oplossing kunnen worden gebracht. BEURSOYERZICHT SCHEEPVAART GEVRAAGD Het is vandaag opmerkelük stil ge weest op de Amsterdamse effectenbeurs. De stilte ging gepaard met zeer kleine fluctuaties. Het algemeen koersniveau veranderde echter nauweRjks ten op zichte van gisteren. Alleen de Scheepvaartsector gaf van een vaste ondertoon blük. De vrachten index is in September sterk opgelopen en heeft bijna de piek bereikt van de Korea-oorlog. Dit lokte enige vraag uit waarvan vrüwel alle Scheepvaartmaat schappijen profiteerden. De courante fondsen hier verbeterden 4 tot 6 pun ten. De internationale soorten wisten zich vanmiddag ongeveer te handhaven. Aku en Philips noteerden een puntje hoger. Kon. Olie en Unilever daaren tegen een fractie luier. De hoeken lagen echter grotendeels verlaten. Ook op de Cultuursector viel bitter weinig te beleven. De leidende soorten bleven ongeveer in een doen met gis teren of een fractie daar onder. Gul densbeleggingen stil en ln feite onver anderd. Beurs van Amsterdam Dinsdag 18 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. "53 (3102A 102% Grootboek obl102 103 Ned '51 3% 102 102 Ned '53 3% 101% 101% Ned '48 3% 99% 99'i Ned '54 3y4 99% 99% Ned '55 3% 99% 100 Ned. '55II 3 V« 99% 9911 Ned. '47 3% 3 100A 100% DollarIng '47 3 97% 97% Investerlngscert 3 100A 100% Ned 62-64 3 lOOfl 101 Indlë "37 A 398% 99 Grootboek '46 3 98% 98% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 92 91% Nat Handelsbank 169 165% Ned Handelmü 224 225 A.KU 347% 349 Philips 351% 352% Unilever 461% 458% Wilton Feyenoord 269% 269 Billton 2de r341 347 Kon Olie f 50.— 312 292 Kon Olie 587 585% Amst Rubber 145% 144% Holl Amer lün 214 218% Kon Ned Stoomb 199% 202 Ned Scheepv Unie 186% 190% H VA 165% 162% Java Cult 88% 89% Deli MU 163% 163 Senembah122% NIET-ACTIE\E OBLIGATIES Pro*.- en Gem leningen 'dam '47 3 100% 100% Den Haag 1937 1 3.. 100 100 Leiden 1947 100 R'dam "37 J III 3% 101A Industr Obligaties Philips Dollarlng 105 Premieleningen A dam '51 2% 137 L 134 Eindhoven '54 2% 110% 110% Enschede '54 2% 106% 109 Den Haag '52 I 2% 135% 135% 133% 133% R'dam '52 1 7% 138% 140 135% 136% Utrecht '53 2% 122 121% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd Bank 265% 267 Rotterd. Bank227 229 Twentsche Bank 225 227 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir taör 246 250 Kon. Ned. Grofsm. 152% 152 Rott. Droogd MU Tleleman en Dros Handelsondernemingen 19 Spoorwegen Dell Spoorw MU. Amerik. fondsen Nog enkele foncLen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K. 17/10 Hol! Constructie 420 Ing bur v BouwnUv 166 Int Kunststott Ind 81% 80GL Kon Ned Edelmet 88% Pref WA. idem 85% 86% Textiel Gebr v WUk 86% 86% Leldsche Wolsplnn 345 285GB Ned Electrol&sm 360 Slkkens Lakfabr '53 392 395 Ver Touwf abrieken 185 185 Wernlnk'a Betonm 148 2**

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3