FILMS Groep van zwakke fondsenhouders werd verder uitgedund 94ste Jaargang Zaterdag 15 October 1955 Derde Blad No. 28653 (Ingez. MecL-Adv.) Financieel noch psychisch tegen koersdaling bestand Het kwaad van de conjunctuur-discussies (Van onze financiële medewerker) Als het hek van de dam is volgt het ene schaap het andere en zo Is er deze week over de effectenbeurzen, met name in New-York, Amsterdam en Londen een nieuwe golf van verkopen heengeslagen, die grote koersverliezen heeft ver oorzaakt. Van de top op 23 September, zijnde 487.45, viel het indexcijfer voor In dustriële aandelen op 26 September tot 455.26 en het leek aanvankelijk alsof dit vooreerst het laagste punt zou zijn. Maar na een herstel tot 468.68, bracht 11 Octo ber een nieuw laagtepunt van 4S^.59. Amsterdam deed voor New-York niet onder en liet het algemeen indexcijfer voor de aandelen, dat van 239.70 op 6 September reeds tot 214.41 op 4 October was gedaald, op 11 dezer verder tot 206.55 terugvallen, waarbij met name de internationale fondsen zware verliezen leden. Terwijl we dit schrijven is er, zowel in New-York als in Amsterdam een niet onbelangrijk herstel ingetreden, maar dat er intussen onder de fondsenhou ders vele slachtoffers zijn gevallen, is Wel zeker. Het is de laatste weken wel zeer dui delijk geworden hoezeer de Amsterdam se beurs onder invloed staat van New- York. Dit is niet alleen een gevolg van het feit dat men de conjunctuurontwik keling in de V.S. voor het grootste deel van de wereld toonaangevend acht en zeker voor Europa, maar ook houdt dit verband met de zeer aanzienlijke aanko pen, welke er de laatste jaren van Ame rikaanse zijde op de Amsterdamse beurs hebben plaats gehad en die in hoofdzaak de internationale fondsen betroffen en daaronder wel in de eerste plaats de aandelen Koninklijke. Preciese cijfers zijn niet bekend, maar men schat het belang van de V.S. bij de Koninklijke op ten minste 25%, terwijl zich voorts een groot bedrag aandelen in Franse handen bevindt. En het is thans zo, dat de omzetten in aandelen Koninklijke op de New- Yorkse beurs aanmerkelijk groter zijn dan die te Amsterdam. Zo bedroeg die omzet op 26 September, toen de koers daling begon, niet minder dan f. 2.9 millioen nominaal, terwijl ze in Am sterdam niet meer dan f. 114.000 be droeg. Ook al houdt men er rekening mee dat in Amsterdam buiten de offi ciële bcursuren grote bedragen fond sen worden verhandeld, toch staat het wel vast dat New-York ten aanzien van het koersverloop der aandelen Ko ninklijke onbetwist de toon aangeeft. Daar deze aandelen op de Amsterdam se beurs doorgaans het leidende fonds zijn, wordt bij deze stand van zaken de gehele Amsterdamse beurs in de ups and downs van New-York meege sleept. Er is ook vroeger wel eens op gewezen dat de buitenlandse belangstelling voor Nederlandse aandelen niet enkel een voordeel is. Wel mocht worden aangeno men dat de aankopen voor een groot deel voor rekening van de beleggingsin stituten geschiedden en als een min of permanente belegging konden worden beschouwd, het feit dat de aandelen in de V.S. in kleine coupures worden ver handeld. maakt het ook voor de smalle beurzen mogelijk zich bij die aandelen te interesseren. Voor de Koninklijke zijn die coupures f. 50 groot, zodat ze bij een koers van 600% f. 300 kosten. Dit staat gelijk met ca 78 per stuk en ook al worden ze in veelvouden verhandeld, dan nog zijn ze ook voor de kleine beleg gers en speculanten „koopbaar". Aan de ene kant is het streven van de laatste tijd om aandelen in kleine cou pures uit te geven toe te juichen, omdat daardoor ook voor de kleinere beleggers de mogelijkheid wordt geschapen zelf standig voor een grotere risicoverdeling te zorgen en deze categorie voor de in dustriële expansie wordt geïnteresseerd. Met name is hieraan de laatste tijd aandacht geschonken omdat in verband met de waardevermindering van het geld een eenzijdige belegging in obligaties of bij spaarbanken het risico van reëel ver mogens verlies met zich brengt. Vooral in de V.S. heeft men zich de laatste ja ren op een spreiding van het aandelen bezit toegelegd, met het oog waarop vele ondernemingen tot een „split-up", een „opsplitsing" van hun aandelen zijn overgegaan. Men geeft dan bijv. voor één aandeel twee. drie of meer terug, waar door de koers uiteraard evenredig daalt en de stukken dus onder het bereik van een gTOter aantal beleggers worden ge bracht. Zo blijkt uit een Amerikaans statlstiekje dat het aantal aandeelhou ders bij enige vooraanstaande onderne mingen de laatste vijf jaar in belangrij ke mate is gestegen, waardoor naar men meent een "grotere vraag naar de fabri katen ontstaat, omdat de kopers het Amsterdamse broodvoorziening bedreigd Een staking van werknemers in de Amsterdamse brandstoffenhandel dreigt de broodvoorziening van de Amsterdam se bevolking binnen enkele dagen in ge vaar te brengen. Burgemeester en Wet houders hebben hierin aanleiding ge vonden een beroep te doen op de orga nisaties van werknemers, die deze sta king veroordelen, om de bij haar aange sloten leden te bewegen de bakkerijen van brandstoffen te voorzien, zoals zulks ook ten aanzien van de ziekenhuizen ge schiedt. DEFRESNE VERLAAT HET TONEEL. Naar wij vernemen zal A. Defresne aan het einde van dit seizoen de func tie van artistiek leider van het Neder lands Volkstoneel „De Toneelvereni ging" neerleggen en tevens het vast ver band met het toneel beëindigen. liefst „hun eigen" onderneming de klan- diaie zullen gunnen. Hoe dit zjj. er heeft in de V.S. de laatste jaren een grote spreiding van het aandelenbezit plaats gehad en hierdoor zjjn velen, mede onder in vloed van de, prikkel, die er van een koersstijging uitgaat, bjj de aandelen markt geïnteresseerd geworden. Dit is dan een categorie van de bevolking, welke betrekkelijk geringe financiële weerstand heeft en het is vermoedelijk ook deze groep, die bij een intredende koersdaling het eerst naar de beurs loopt om zjjn aandelen te verkopen. Ook in ons land zijn effecten! aande- len) de laatste jaren in sterkere mate „gemeengoed" geworden, terwijl aanhou dende koersstijging velen naar de beurs heeft getrokken, die financieel en psy chisch niet tegen een koersdaling be stand zijn. Deze groep is, zowel in New- York als in Amsterdam, de laatste we ken vermoedelijk flink uitgedund en in zoverre is de technische positie van de markt dus beter geworden, zoals ook wel uit het herstel blükt. Het gaat er nu maar om of de con junctuur zich op haar verhoogde peil zal kunnen handhaven. Algemeen is het oordeel dat er wel een verlangzaming is van het tempo, maar dat van een terug gang niet kan worden gesproken. Het ls, zo zei een voorzitter van een in Duitsland gehouden congres dezer dagen, niet zozeer de conjunctuur, die het doet, maar de discussies over de conjunctuur. En minister Zijlstra maakte deze week een opmerking in dezelfde geest. Het komt ons voor dat dit juist gezien Wachtmeester sloeg jongeman met gummistok met diens dood tot gevolg Eis: f100.- boete of 20 dagen hechtenis Op 31 Juli van het vorige jaar heeft een wachtmeester Iste klasse van de Rijkspolitie uit Vinkeveen op een ten toonstellingsterrein te Vinkeveen de 22-jarige K. van Vliet met een gum mistok op het hoofd geslagen, toen deze protesteerde tegen het bevel van de politie, het tentoonstellingsterrein te verlaten. De slag is zo ernstig aan gekomen. dat Van Vliet daags na het incident aan een schedelbreuk en schedelbloeding is overleden. Een verzoek van de wachtmeester om de tegen hem uitgebrachte dagvaarding nietig te verklaren werd door de recht bank te Utrecht en het Gerechtshof te Amsterdam afgewezen. Gistermorgen stond de wachtmeester voor de rechtbank te Utrecht terecht. Ruim 20 getuigen waren voor deze zaak opgeroepen. Grote publieke belangstel ling was er vooral van de zijde van de bevolking van Vinkeveen. De wachtmeester werd ten laste gelegd doodslag, subsidiair zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend. Jhr B W. F. de Beaufort, Majoor der Rijkspolitie, getuigde van de politieman, dat hij een eerlijk, betrouwbaar en gede cideerd ambtenaar was, over wie nim mer klachten waren binnen gekomen. Inzake de bestraffing van de wacht meester, zei de Officier van Justitie, mr Overbeek, dat er in politiekringen stem men zijn opgegaan, die zeggen, dat wan- JAARVERGADERING CHR. MAATSCHAPPELIJK WERK De Centrale Bond voor inwendige zending en Christelijk Maatschappelijk Werk heeft gisteren te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van de Staatssecretaris var Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn. Het bestuur werd uitgebreid door de benoeming van prof. dr R. Schippers. De heer Otter, die ook secretaris is van het Internationaal Christelijk Maat schappelijk Werk, deelde mede dat er een in Oostenrijk te houden internatio naal congres in voorbereiding is over het bejaarden vraagstuk. Hierna hield de psychiater dr A. L Janse de Jonge, lector aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, :en lezing over. „Aanpassing en aanpassingsstoor- nlssen". (Ingez. Med.-adv.) Ue Nederlandsche Handel-Maatschappij kan U met haar talrijke kantoren in binnen- en buitenland en mei haar jarenlange ervaring in vele opzichten van dienst zijn. Niet alleen bij het uitvoeren van Uw financiële transacties, doch ook bij het sluiten van verzekeringen kunt U te allen tijde op ccn. volledige service rekenen. Inlichtingen worden U gaarne verstrekt door de AGENTSCHAP LEIDEN. Kort Rapenburg 1-3, Telefoon 32147 Hoofdkantoor: Amsterdam. ALLE BANKZAKEN over de gehele wereld Meer dan 130 kantoren in Nederland. Azië. het Midden-Oosten, Oost-Afrika en Amerika Chantage VAN DEZE WEEK: Onmenselijk Lido Ohantage is het afpersen van geld door bedreiging met laster of schan daal. Ziedaar hot thema van de film, die deze week in Lido draait. Op zeer geraffineerde wijze weet een aantal mannen rijke Parijse dames en heren te compromitteren met foto's van de dames of heren met hun vriend (in). Teneinde een schandaal te voorkomen, willen zij grote sommen geld afstaan aan de bende, in ruil voor deze foto's. Het is een winstgevend zaakje, en de „heren" leven er goed van. Voor deze groep schurken is het van het grootste be lang, dat alle medewerkers trouw blij ven aan de leider en op geen enkele wijze iets zullen loslaten, bijv. aan de politie, van de practijken, die zij er op na houden. Wanneer er toch een is, die wil gaan praten, moet hij uit de weg geruimd worden. Deze mannen zijn ge wetenloze schurken, die niet terug deinzen voor de gemeenste zaken, zowel ten opzichte van de „klanten" als ten opzichte van de eigen medewerkers. In de film kan men zien, hoe de or ganisatie van de groep in elkaar zit en hoe men plannen beraamt om tot ohan tage te komen en op welke wijze men sen die te veel weten uit de weg worden geruimd. Het is een film, die een van de donkerste kanten van het leven laat zien. In al zijn onmenselijkheid is het toch een goede film, die knap wordt gespeeld. De spelers geven een goede typering van hen. die alleen op geld belust zijn, en daarbij de stelling huldigen dat het doel de middelen heiligt. Versailles: Vorsten en vorstinnen Groot, kleurrijk geheel Trianon Drie honderd jaar ge schiedenis van Versailles: welk een machtige brok historie! Vorsten en vorstinnen leefden in dit paleis: een Lodewijk XIV en XV in de eerste plaats. En niet te vergeten Lodewijk XVI en Marie Antoinette, wier tragische ondergang in 1789 genoegzaam bekend is. Rond hen talloze figuren, wier na men een minstens even bekende klank in de geschiedenis verkregen Een lumineus idee van de beroemde Sacha Guitry, die zelf de rol van Lo dewijk XIV vertolkt en hóe! om de ganse bewogenheid van dit pracht paleis aan de vergetelljeid te ontruk ken, al deze levens, met, hun op- en neergang, him liefdes, intriges, roem ruchtigheid, decadentie en zedenverwil dering de hedendaagse mens voor ogen te stellen, met grepen nog uit levens van hen, die na hen kwamen, tot een Bonaparte en een Clemeceau toe. Welk een opgaaf! Tallozen zijn in de loop der eeuwen Versailles binnengetreden bewogen zich in de tuinen van dit lusthof: hun na men zijn niet te tellen Hier ziet ge ze allen, uls vanzelfsprekend opgenomen in het verloop der jaren. Wat ge van de historie vergeten zijt, wordt terug ge roepen, zo duidelijk en zo kleurrijk uit gebeeld. dat het ganse Versailles en alles wat zich hief aan goed en kwaad voltrok op een verwonderlijke, wonder baarlijke en mysterieus-indringende wijze gaat spreken. Het weelderige Ver sailles met het „Petit Trianonomge toverd tot een schatkamer moest onherroepelijk gedoemd zijn ten onder tc gaan. Koningen, die geen contact meer hadden met het volk. niets begre pen van hetgeen zich in andere standen afspeelde, moesten wel weggevaagd wor den, een aristocratie, die zó haar plich ten vergat, eveneens Men wordt met dit alles geconfron teerd in de visie van Sacha Guitry, fameus als de „Zonnekoning", die met groot kunstenaarschap deze eeuwen van vergane glorie meesterlijk en boeiend herschiep, deze levens scherp belichtte en ook de velerlei schandalen die zich aan het Franse hof afspeelden, het volle pond gaf. Men denke aan de verschrikkingen van de gifmengster Madame Volsin en de befaamde oplichtingsaffaire van het kostbare collier, waarvan Marie Antoi nette de dupe werd. Als grandiose slotapotheose ziet men alle figuren uit deze film de trappen van het paleis afdalen, onder een tref fende muzikale illustratie, waardoor trouwens de ganse film uitmunt. In hoge mate spectaculair en interes sant is deze Versailles-film, gedragen door een keur van artisten van naam. van wie Orson Welles in de kleine, doch suggestieve rol van de Amerikaanse ambassadeur Franklin speciale vermel ding verdient Een groots en kleurrijk geheel, superieur tot in ieder détail! Canaris Intrigue, spionnage en liefde LUXOR In deze indrukwekkende film trekt een uiterst belangrijke epi sode van de jongste geschiedenis aan het oog van de toeschouwer voorbij. Ad miraal Canaris, het bijna legendarische hoofd van de Duitse inlichtingendienst, gevoelt steeds meer tegenzin in zijn taak, als hij ziet. aan wie de resultaten ten goede komen. De tegenstelling tussen hem en de beruchte SD-leider Heydrich is er niet slechts een van twee concur rerende staatsapparaten, maar veel meer een contrast tussen twee levensopvat tingen. Terwijl de admiraal zijn respect voor het leven van anderen heeft behou den, is Heydrich het prototype van de bloeddorstige Nazi, voor wie niets heilig is. De strijd tussen deze twee speelt zich af tegen de achtergrond van Hitiers waanzinnige veroveringslust, op een zeer critiek ogenblik helaas in de hand gewerkt door de onverantwoordelijke reis van de Engelse premier Chamber lain naar München. Dan is de kans op een sLaatsgreep, beraamd door een aan tal officieren, waartoe ook Canaris be hoort. voorgoed verkeken. Maar de ad miraal is Intussen, aks hoofd van de Abwehr, in alle stilte blijven vechten te gen onrecht. Hij helpt o m. een zekere Von Harbeck aan een valse pas voor Spanje, maar de vluchteling wordt aan Se grens gearresteerd. Heydrich begint an chantage te plegen op Von Har- becks dochter Irene, die op Canaris wordt afgestuurd om diens gangen na te gaan. Nog voordat haar spel begint, heb ben Canaris' medewerkers de boze opzet ontdekt. Steeds meer spitsen de om standigheden zich zowel internationaal (de inval m Polen, West-Europa en Rus land) als ook persoonlijk toe (de worste ling met Heydrich). Tenslotte delft Ca naris het onderspit. Zijn rol in dit prachtig epos wordt op briljante wijze gespeeld door de Duitse acteur Hasse. In een sfeer van Intrigue, spionnage, liefde en politieke razernij is Canaris de man, die weet wat hij wil, ofschoon hij toch moet bekennen in de strijd tegen déze vijand nog veel te scrupuleus te zijn geweest. Dit spannende heldendicht-op- celluloid is niet alleen voor Duitsers aanvaardbaar, maar evenzeer voor een ieder in het Westen, die een indruk wil krijgen van hetgeen zich achter de schermen van het Derde Rijk heeft af- neer hier een veroordeling zal volgen. het ln de toekomst uitermate moeilijk voor de politiemensen zal zijn hun taak te vervullen. Er zijn er onder deze politie mensen die zeggen „dat wanneer in het vervolg moeilijkheden dreigen zi) er het beste aan doen een straatje om te lopen". Mr Overbeek zei naar aanleiding hier van, dat het mooie vak van politieman met zijn grote verantwoordelijkheden geen mensen kan gebruiken die deze antwoordelijkheid niet aan kunnen. De ernst van deze zaak, aldus de Officier, legt mij op een zwaardere straf te vorderen, maar ik laat bij mijn oordeel wegen, dat grove schuld aan dit ernstige gevolg ontbreekt, terwijl anderzijds ook deze wachtmeester door zijn superieuren beschreven wordt als een goede en zijn taak naar wens vullende ambtenaar. Hiermee rekening houdend vorderde de Officier tenslotte tegen de wacht meester een geldboete van f. 100.— 20 dagen hechtenis. De raadsman, mr J. W. van Gelder, concludeerde tot. vrijspraak. Volgens plei ter is hier geen sprake van mishande ling De verklaringen van de getuigen noemde mr Van Gelder dubieus. Uitspraak over 14 dagen. Nieuwe onrust in Leuven Rooms-Katholleke studenten hebben Vrijdag te Leuven een schertswlelerwed- strijd gehouden, die ls uitgelopen op he vige gevechten met de politie. Ongeveer veertig studenten werden gearresteerd, nadat de wielrijders, gekleed in wappe rende zwarte capes, rondom het stads plein reden in wat de „Grote prijs van Collard" werd genoemd. Leon Collard is de Socialistische nister van Onderwijs van wie de nieuwe onderwijswetten zijn uitgegaan, waarbij de subsidies aan Rooms-Katholieke scholen werden besnoeid en de staatsin vloed op deze scholen werd versterkt. Ook Donderdag roerden de studenten van de RK. universiteitsstad Leuven zich, toen zu, onder het motto „Weg met de Loge-regering Van Acker" door het centrum trokken, een golvende zee van zwarte vlaggen als symbool van hun cle- ricale gezindheid met zich mee voeren de. Ook teen kwam het tot hevige bot singen met de ordebewaarders, die een bombardement van stenen beantwoord den met traangasbommen en gummi stokslagen. De rector van de Leuvense universiteit ingr Van Wayenbergh riep de studenten later tot de orde. Gisteren was het weer mis. Deze relletjes zijn in strijd met de overeenkomst tussen re gering en oppositie, dat de schoolwet verder niet meer tot ongeregeldheden aanleiding zou geven. Oproer in cel II" Boeiend en actueel REX Er hebben zich ln de afgelo pen jaren in de Ver. Staten reeds vele gevangenisopstanden voorgedaan. Deze gebeurtenissen, die stuk voor stuk in het licht der publiciteit zijn ge komen, hebben de Amerikaanse filmfa brikanten geinspireerd tot het vervaar digen van een film, die dit thema tot onderwerp heeft. Walter Wanger's „Riot in Cell Block 11" boeit van het begin tot het eind. Bovendien worden enkele rollen op goede zo niet uitstekende wijze vertolkt. Het verhaal gaat voornamelijk over de gevangene Dunn (Neville Brand), die een bewaker op listige wyze weet te overmeesteren en vervolgens zijn mede gevangenen in blok 11 uit hun cellen helpt ontsnappen. De bende stort zich dan op de drie overige bewakers, die al len als gijzelaars worden vastgehouden. Wanneer ook in enkele andere gebou wen oproer uitbreekt komen Dunn en zijn handlagers met hun eisen op de proppen. Zij willen dat de slechte toe standen in de gevangenissen verbeterd worden en dreigen de gijzelaars te zul len vermoorden. Een onderhoud met journalisten staat eveneens op het ver langlijstje van de gevangenen vermeld! De gevangenisdirecteur dringt er bij zijn superieur op aan het verzoekschrift te ondertekenen. Pas wanneer dit is geschied en de kranten melding hebben gemaakt van de overwinning der rebellen worden de gijzelaars vrijgelaten en keert de rust weer. De wet beschouwt later de gesloten en door belde partijen getekende over eenkomst als niet geldig en de oproer kraaier Dunn krijgt er nog dertig jaar bijEen keiharde film van typisch Amerikaanse makelij, die de aandacht vestigt op een actueel probleem. „Verdacht van spionnage" Liefdesdrama CASINO „Verdacht van spionnage" is de Nederlandse titel van de film, die deze week in het Casinotheater draait. De Engelse titel luidt „The young lo vers", waaruit men beter kan afleiden, dat het hier geen spionnage-, maar een liefdesaffaire betreft. De film ls echter wel gebaseerd op de verdeeldheid tussen Oost en West. Tijdens een ballet-uitvoering in het Londense Covent Garden maken een jonge man en een jong meisje met el kaar kennis. Nog dezelfde avond worden zij verliefd. Hij is verbonden aan de in lichtingendienst van de Amerikaanse ambassade, zij is de dochter van de ge zant van een niet nader genoemd Oost-Europees land. Wartneer deze ge zant op de hoogte wordt gebracht en zijn dochter verdere omgang verbiedt begint het drama. Na enige tijd verdenkt men op de inlichtingendienst ook de Amerikaan van spionnage. De moeilijkheden stape len zich op en tenslotte besluiten de ge liefden, die van beide kanten worden geschaduwd, te vluchten. Al zal het eind van het verhaal de een minder behagen dan de ander, de bekwame regisseur Anthony Asquith heeft op zeer nauwkeu rige en onderhoudende wijze dit liefdes drama ln beeld gebracht. Het Franse sterretje Odile Versois bleek haar taak opmerkelijk goed te verstaan. Haar spel was uitstekend. De Amerikaan David Knight speelde eveneens sympathiek. Een treffend verhaal, dat louter op fantasie berust, maar werkelijkheid zou kunnen zijn! Deze aangrijpende film werd uitge bracht door Arthur Rank en zegt ook dat al niet genoeg? Vooraf draalt een filmpje over het orkest van Winston Lee. l)ecDLtficfa.voor d daaanbesdiMmlrjq imtde^zoiEop.../ kidm sW deze. week ln. hst takan vanAfchtqia: vaicfeafle - (Oh Volkstuin complex Woadelwjq Svoxt welden. VftaluKicUL Plosuiiuor ttoiicVuuitSbaan vetkaexiUi'n BET 0+Vl haWeen een <y>«d pWr voet Leiden Dwtd (KttojndjUjannWqliurun Ihattaxtijd. fo£jqt ooV dn j kilte mi'miL pxmax ojaxizim. tt weKtuaUktaiwejjr «e-aifessjerioeenen. ae- xondenkoe :-.t mixjeq fc f ftrtódsöonWUeUnq of«ruin. wuibnaaiuxn. ttiet moota-jUm.-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9