LEIDSCH mm DAGBLAD Bonn tracht a.s. stemming in de Saar te beïnvloeden Duizenden uitgewezenen kunnen op staatskosten hun stem tegen het Statuut gaan uitbrengen si gO Verloving moet wachten tot 25 October, als parlement bijeenkomt WEERBERICHT Stalins oudste zoon werd door Duitse wachtpost doodgeschoten 94ste Jaargang ZATERDAG IS OCTOBER 1955 No. 28653 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Lelden - Giro No. 57055 HooXdredactejiK JL. Brouwer f.7.per kwartaal, f. 2.35 per maand, f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie^ 25041Redactie; 21501 Het Saargebied staat voor een kleine Duitse invasie: ongeveer duizend inwoners van de Bondsrepubliek zullen op 23 October naar de Saar kunnen reizen om daar het „Heim ins Reich"-front te versterken. Het zijn die Duitsers, die door de regering-Hoffmann op grond van hun politieke actie zijn uitge wezen of die om andere redenen het laatste jaar het gebied hebben verlaten. Hun aantal is niet groot, doch de jongste stemmingspeilingen uit Saarbrücken wekken de indruk, dat het bij de volksstemming wel eens op zeer weinig stem men zou kunnen rekenen. Beloften aan Saarland De Duitse partijen, die voor een terug keer van de Saar naar Duitsland ijveren, hebben alles in het werk gesteld om zich van de medewerking van deze hulptroe pen te verzekeren. Zij hebben enkele dagen geleden de Bondsregering verwe ten. dat deze nog geen maatregelen ge nomen had om het corps der uitgeweze nen tot een reis naar hun ..Heimat" aan te moedigen. Daarop heeft het West- Duitse ministerie van Binnenlandse Za ken prompt gereageerd. De uitgewezenen, die in de Saar hun duit in het zakje willen gaan doen, kun- Ook rijke Duitsers smokkelen GRAAG ..HALF PONDJE KOFFIE" Een van de rijkste vrouwen van Duits land is door de rechtbank van Kleef tot drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld, omdat zij uit Nijmegen een half pond koffie en een lap costuumstof had meegesmokkeld. Het is mevr. Werhahn uit Neuss. een schoonzuster van de dochter van Bonds kanselier Adenauer. Ofschoon haar familie dozijnen grote ondernemingen in de Bondsrepubliek beheert, had mevr. Werhahn zich het voordeeltje van de inkoop in Nederland niet willen laten ontgaan. Zij had het halve pond koffie onder de zitbank en de lap stof in de kap van haar auto verborgen. Daar zij reeds eenmaal wegens een dergelijke smokkelarij tot geldboete was veroor deeld. meende de rechtbank thans een zwaardere straf te moeten geven. Vier jaren lang mag mevr. Werhahn nu geen koffie meer smokkelen wil zij niet ach ter de tralies belanden. X Het ivordt weer ivorstenweer nen dat op staatskosten doen. De Bonds regering zal niet alleen voor kosteloze paspoorten zorgen en de reiskosten voor haar rekening nemen, doch zij zal boven dien iedere stem met tien mark zakgeld honoreren. ren. hebben bovendien nog een stap ge daan. die er volgens waarnemers op ge richt is de „neen"-stemmers in de laat ste week van de propagandistische cam pagne nog een morele steun te geven. De fracties van de Socialisten, de Li beralen en de Vluchtelingen in de Bonds dag hebben het ogenblik namelijk gun stig geacht voor het indienen van voor stellen „om de hereniging van het Saar gebied met Duitsland gemakkelijker te maken". Zij verlangen vermindering der Invoerrechten voor Saarlandse artikelen, verbetering der verkeerswegen naar het gebied, meer uitwisseling op cultureel gebied. Bij het ministerie voor Duitse eenheidszaken moet volgens de partijen een adviesraad voor de hereniging met het Saargebied worden gevormd. De voorstellen van de drie partijen houden voorts nog suggesties in. die naar de opvatting van politici in Bonn ken nelijk als verleidingen voor de 630.000 Saarlandse stemmers bedoeld zijn. Het heet onder meer, dat de Saar binnen de Bondsrepubliek een zelfstandig Bonds- land zou kunnen worden, dat credieten moeten worden beschikbaar gesteld voor modernisering van de Saarlandse in dustrie en dat de bestaande sociale uit keringen onverminderd gehandhaafd zullen worden. Prinses Margaret en kolonel Totrnsend Rustig weekeinde in liet landhuis van mevr. Wills, in de buurt van Windsor U weet wel, van dat i gure weer, waarbij men eebt zin krijgt in zo'n heerlijke Gelderse Rookworst. Neem de beste... van Anton Hunink! Kijk naar bet loodje aan de Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien in hoofdzaak in de kustprovincies. Krachtige tot matige wind tussen West en Noord, kouder. (Opgemaakt te 10 uur) Na een dag van gissingen, waarbü een opgewonden menigte zich verzamelde voor de residentie van Prinses Margaret en voor de woning, waar Peter Townsend tüdelijk verblijf houdt, kwam gisteravond de eerste officiële verklaring, welke in Clarence House werd bekend gemaakt door de pers-secretaris van Koningin Eliza beth. Daarin werd gezegd, dat voor het ogenblik geen aankondiging wordt over wogen betreffende de persoonlijke toekomst van Prinses Margaret. Verder werd namens Prinses Margaret de hoop uitgesproken, dat pers en publiek zouden willen medewerken om haar privéleven te eerbiedigen. Peter Townsend is gistermiddag, omstuwd door een grote menigte, met zijn auto uit Londen vertrokken. Hij wilde niet zeggen waar hij heenging, maar volgens Reuter logeren zowel Prinses Margaret als kolonel Townsend gedurende het week einde in het landhuis van Prinses Margarets nicht en beste vriendin, mevrouw Wills, nabij Windsor. Volgens sommigen zal het huwelijk in Juli a.s. worden vol trokken, waarvoor dan een speciale wet nodig is. koninklijke huwelijken regelt voor schrift dat, Indien het staatshoofd een huwelijk niet kan goedkeuren, de kroon raad van een voorgenomen huwelijk twaalf maanden tevoren dient te wor den in kennis gesteld, zal er waarschijn lijk een speciale wetgeving nodig zijn indien het huwelijk van Prinses Marga ret binnen een jaar zou plaatsvinden. Want het is waarschijnlijk dat Ko ningin Elizabeth als hoofd van de An glicaanse kerk. welke huwelijken van ge scheiden personen niet erkent, als sou- vereine haar sanctie niet kan geven voor een huwelijk tussen Prinses Margaret en Peter Townsend. die gescheiden man is, al is hij dan de onschuldige partij Sommige parlementsleden zijn voor stander van intrekking of amendering van de wet van 1772. Volgens deskundi gen zou de wet voor het tegenwoordige Huis van Windsor niet meer gelden. Peter Townsend is gistermiddag, om- stuwd door een grote menigte, met zijn auto uit Londen vertrokken. Hij zou het weekeinde ergens buiten doorbren- Speciale wet nodig Het in deze aanhef geciteerde commu niqué vloeit logisch voort uit de omstan digheden. Immers, indien er sprake is van een aankondiging van een verloving of huwelijk van Prinses Margaret met Peter Townsend - en weinigen twijfelen er nog aan dat dit het geval zal zijn - dan dient gewacht te worden tot 25 Oc tober. wanpeer het parlement, na het imerreces, weer bijeenkomt. Derhalve zal men nog tenminste tien dagen geduld moeten oefenen. Verwacht wordt, dat het Kabinet in het begin van de komende week een beslissing zal ne men over het tijdstip van de aankondi ging van de toekomst van de Prinses. De eerste Kabinetsbijeenkomst is vast gesteld op Dinsdag. Sir Anthony Eden zal nog diezelfde dag op audiëntie gaan bij Koningin Elizabeth, die Maandag uit Balmoral in Londen terugkeert. Dinsdag is overigens de gewone dag voor de we kelijkse audiëntie van de premier. Aangezien de oude wet van 1/772, welke gen. maar hij wilde niet zeggen waar hij heen gmg. Van alle kanten werd hem gevraagd of hij iets over een huwelijk kon mededelen. Hij antwoordde, dat hij thans nog niet kon spreken. Sommigen voorspellen dat- het huwelijk in Juli zal plaats vinden. Bij een huwelijk van de Prinses met Peter Townsend behoudt zij haar ko ninklijke titel. Zij zal echter afstand moeten doen van haar recht op de troonsopvolging. De Prinses volgt thans als derde na Prins Charles en Prinses Anne. Indien zij afstand van het recht doet, zal haar plaats worden ingenomen door haar oom, de Hertog van Glouces ter. Kinderen uit het huwelijk van Prin ses Margaret en Peter Townsend worden vanzelfsprekend uitgesloten van de op volging. Zij mogen ook niet de titel van Prins of Prinses dragen en geen gebruik maken van de aanspreektitel koninklijke hoogheid. De koninklijke titel van de Prinses zelf geldt voor het leven. Zij werd geboren als Prinses van het koninklijk huis van Windsor. Ook haar rang als koninklijke hoogheid zal door een huwelijk niet wor den aangetast, al zou zij deze wellicht niet meer gebruikt willen zien. Prinses Margaret ontvangt thans een door het parlement toegekende jaarwed de van 6000 pond (f. 60.000) per jaar, bij een huwelijk zal zij recht hebben op e;n bedrag van 9000 pond. doch alleen in dien zij haar koninklijke status behoudt Koningin Juliana woonde gisteren de viering bij van het vijfentwintig jarig bestaan van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in de Houtrusthallen te Den Haag. Bij aankomst werden haar door vrouwen Drentse klederdracht bloemen aangeboden. Zes Russische oorlogsschepen brengen een vijfdaags vriendschaps- bezoek aan Engeland. De Russische admiraal A. G. Golovko inspecteert in Portsmouth de erewacht. Op de achtergrond de Victory, indertijd I het vlaggeschip van Nelson. Westerling thans vertrokken MET IN TOTAAL 60 PERSONEN Van de heer M. Brockx. particulier re chercheur te Tilburg en vertrouwens man van Westerling, wordt vernomen dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag een jacht de Oosterschelde is afgevaren en dat het de bedoeling van Westerling is, in een der aanloop- havens aan boord van dit vaartuig te gaan. Westerling is volgens de heer Brockx niet meer in Nederland. Hij deelde verder mee, dat het met twee Dieselmotoren uitgeruste zeewaar dige jacht een bemanning van twaalf koppen heeft, onder leiding van een lui tenant ter zee eerste klasse buiten dienst Voorts zijn volgens de heer Brockx nog 48 personen aan boord, o a. specialisten op het gebied van het vlieg tuig- en tankwezen Het schip zou geen wapens aan boord hebben. Het Jacht zal na het passeren van de Evenaar de naam Ambon I" krijgen, zo werd ten slotte verklaard. De namen van de aan loophavens werdep niet medegedeeld. Artsen tevreden over Eisenhower President Eisenhowers artsen hebben Vrijdag de 65ste verjaardag van de president medegedeeld, dat het car diogram (curve van de hartbewegingen) van de president zich Vrijdag voor het eerst „op een bevredigend niveau" heeft gestabiliseerd. De perssecretaris van bet Witte Huis. Hagerty. wilde niet zeggen of dit doktersrapport inhoudt, dat het genezingsproces is voltooid. Bewapeningsweek in Egypte In Egypte «s heden. Zaterdag, een nationale bewapeningsweek begonnen. Toneel- en filmspelcrs in militair uni form verzamelen te Cairo gelden voor een wapenfonds, waarin zich reeds on geveer 3.500.000 gulden bevindt. De bank Misr en met de bank ver bonden maatschappijen droegen onge veer 1000.000 gulden bij. Officieren en manschappen van leger, marine en luchtmacht stonden één dag soldij af. Schoolkinderen werd opgedragen hun ouders om een piaster, ongeveer één gulden, voor het fonds te verzoeken. .Arabische vluchtelingen uit Palestina zullen een dag vasten en het op dezo wijze bespaarde geld aan het fonds af staan. OVERZICHT VAM HET KOMIMKL'JK BEZOEK Generaal wil niet naar huis... Een ex-generaal van de Duitse Wehr- macht is in het Workowo-kamp in Sov jet-Rusland in staking gegaan en wei gert zich te laten repartieren als de Communisten hem geen „eerherstel" geven. Luitenant-generaal Radzlej heeft ge- eist dat de Russen de beschuldiging van oorlogsmisdadiger tegen hem intrekken en ht) gaat de gevangenis niet uit zo lang dit niet gebeurd is, zo heeft de te ruggekeerde generaal van de Luftwaffe Hajo Hermann in het kamp der repa- trierenden in Frledland medegedeeld. Hermann is een van de 12 generaals die Woensdag teruggekeerd zijn. Krin gen in Bonn identificeren Radzlej ïls een Oostenrijker, die het laatst aan het hoofd heeft gestaan van de oorlogsaca demie te Wiener-Neustadt. Hierboven een overzicht van de reis van het Koninklijk Paar naar de West. die vanmiddag een aan vang neemt. GROTE OLIEVLEK OP IJSSELMEER De kapitein van de Nederlandse kust vaarder „Geja" heeft gistermiddag onge veer anderhalve kilometer ten Noord- Oosten van Lelystad een grote olievlek waargenomen, die afdreef in de richting Urk. Hij rapporteerde dit gisteravond b{j het passeren van de Oranje sluizen aan de sluismeester. Waar deze olievlek van afkomstig U kon nog niet worden vastgesteld. Buien en opklaringen Het KNMI deelt mede: Een depressie, die gisteren nabij Schotland was gelegen, trok in de afge lopen nacht laar Zuid-Scandinavié Ze nam belangrijk in activiteit toe waardoor de wind boven de Noordzee tot storm aanwakkerde. Ook boven ons land aam de Westelijke wind in kracht toe waardoor de mist ge leidelijk werd verdreven. Een regengebied van de depressie be reikte vanmorgen het Noorden van Ne derland. Na het passeren van het regen- gebied dringt koudere polaire lucht het land binnen In deze luchtstroming kunnen morgen ln hoofdzaak In de kust provincies enkele buien voorkomen maar deze worden afgewisseld door opklarin gen. 16 OCTOBER. Zon op: 7.06 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 8.01 uur; onder: 17.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.21 en 15.39 uur (17/10 te 3.56 en 16.14 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. Uit vrees voor naderende landgenoten wierp hij zich in het prikkeldraad Tien jaar lang is het lot van Stalins zoon Jakob een mysterie geweest: thans heeft een Duitse krijgsgevangene, die zojuist uit de Sovjet-Unie is gerepatrieerd, onthuld, dat Jakob Dzjocgasjwili in 1945 in een kamp in Oranienburg. Oost-Duits- land. door een Duitse wachtpost is doodgeschoten. Wijlen Stalin zelf stelde in 1950 een beloning van ccn millioen roebels ln het vooruitzicht van het vinden van Jakob's graf. Zijn zoon, die kapitein was bij de artillerie, werd in 1941 bU Smolensk gevangen genomen. Door het uitblijven van berichten over zijn zoon. was Stalln beginnen te begrüpen, dat deze om het leven was gekomen, al waren de omstandig heden volkomen in het duister gehuld. De gerepatrieerde officier. Reuschle, die thans mededelingen heeft gedaan over het verdere lot van Jakob, vertelde, dat deze zich ln 1945 op de prikkeldraadversperring van het kamp Oranienburg had geworpen, toen de Russische legers begonnen te naderen. HU had geweigerd gevolg te geven aan de orders terug te gaan. Volgens Reuschic had Jakob zich willen doden uit angst voor de gevolgen van zün gevangenneming door de Duitsers in 1941. Stalins oudste zoon werd door een Duitse kampwacht neergeschoten, toen hü halsstarrig weigerde zich van de prikkeldraadversperring te verwUderen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1