TIENDUIZENDEN GENOTEN VAN PRACHTIGE ZOMER De „Deutsclimeister" BEVOLKING VAN KATWIJK DEZE ZOMER VERDUBBELD malle gevallen Jongste Oostenrijkse film over het oude Wenen ZATERDAG 15 OCTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Noordwijk, als mondaine badplaats, en Katwijk als familie badplaatszijn geen concurrenten Het badseizoen is afgelopen en de Noordwijkse badexploitanten bergen hun badstoelen op. Het strand is nu weer verlaten, maar de vuurtoren blijft trouw de wacht houden en stoort zich niet aan de wisseling der seizoenen. (Van e De rust is weergekeerd. Nadat het in de maanden Juli en Augustus over stelpend druk is geweest in Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, heeit het leven daar zijn nor male loop hervat. De Katwijkse huismoeders heb ben de grote schoonmaak weer achter de rug, in de hotels en pensions zijn alle kamers weer op geruimd, de strandexploitanten hebben hun tenten opgeborgen en het personeel van de V.V.V.-infor- matiebureaux is met vacantie geweest: het bad seizoen 1955 is achter de rug, ieder is weer in „zijn gewone doen" en dus is de tijd gekomen om de balans op te maken. Door het bijzonder mooie weer in de maanden Juli en Augustus is het aantal badgasten zeer groot geweest. Duizenden hebben in hun vacantie rust en ontspanning gezocht aan de kust, en Kat wijk en Noordwijk zijn daar wèl bij gevaren. V.V.V.-kantoren verzetten veel werk Wanneer het nog hartje winter is en men 's avonds gezellig de gordijnen sluit en dicht bü de warme kachel kruipt, zijn er reeds vele mensen, die over hun vacantie gaan denken. „Zou den we dit jaar eens naar zee gaan? Laten we maar eens schrijven naar de VW". En dan beginnen de brieven binnen te komen op het kantoor van de WV te Katwijk aan Zee. Reeds m Januari en Februari komen de aan vragen voor kamers en dat loopt tot midden in de zomer. In Katwijk heeft men op deze wijze niet minder dan 6000 brieven te beantwoorden gekre gen! De beantwoording kan vlot gaan zolang het badseizoen nog niet begon nen is, maar zodra er gasten komen, komen de informatrices in de knoop. Er blijft haast geen tijd over om rus tig een bnefje te tikken, want dan rinkelt de telefoon („Was dat ding maar eens even kapot!"), en dan weer komt er iemand persoonlijk inlichtin gen vragen: inlichtingen van zeer uit eenlopende aard. Hoe gek de vraag ook mag zijn, bijv. „Hoe is de weers verwachting voor de volgende veer tien dagen?" nooit krijgt de indruk dat de dames zich ergeren of dat zij het druk hebben. En druk hebben zij het gehad: behalve de 6000 brieven hebben zy nog 9682 mondelinge of te lefonische inlichtingen gegeven; daar van waren er 2650 om te huren. Bevolking verdubbeld Het was lang niet altijd gemakkelijk ieder aan plaatsruimte te helpen en wie wat laat kwam, moest genoegen nemen met een woning in Katwijk aan den Rijn, Valkenburg of zelfs Rijnsburg. Katwijk aan Zee heeft ge durende het gehele badseizoen totaal vol gezeten. Er waren perioden dat er niet minder dan naar schatting 26.000 personen tegelijk in Katwijk logeerdén. Dat betekent dus dat het inwonertal op zulke momenten verdubbeld was. Nu zijn gelukkig niet alle aanvragen over het bureau van het WV gelopen. Er zijn vele gasten, die rechtstreeks in contact treden met het adres waar zü vorige jaren ook reeds heb ben gelogeerd: het zijn de stamgas ten van Katwijk. Dit is wel een van de typische kenmerken van Katwijk als badplaats: vele families komen veie Jaren achtereen In hetzelfde pension en zitten op het strand bij dezelfde badman. Zij ontmoeten er jaarlijks dezelfde kennissen en vor men eigenlijk één groot gezin. „Kat w\jk: familiebadplaats" is niet al leen een aardige slagzin voor een reclamebiljet, het is ook werkelijk heid. Iedereen is zeer tevreden over de resultaten van het afgelopen seizoen. Het is jammer dat het voor seizoen niet wat beter weer heeft gehad, want dan zouden de uitkomsten ongetwijfeld nog beter zijn geweest. Je kunt nu eenmaal niet alles hebben... Hoeveel badgasten er dit jaar in Katwijk en Noordwijk zijn geweest, is niet precies te zeggen, maar het zijn er toch zeker tussen de 125.000 en 150.000 geweest, ongeacht de „dagjes-mensen", die in groten getale, met name in Katwijk, zijn geweest. Aan een zo groot aantal personen in enkele maanden tijds huisvesting te verlenen, is geen gemakkelijke opgave en het heeft vele instanties hoofdbrekens gekost alles in goede banen te leiden. Over het vele werk dat er verzet is in Kat wijk en Noordwijk willen wij hieronder iets vertellen. Over de maand Juni ls men niet on tevreden in Katwijk, maar de eerste helft van Juli bleef beneden de ver wachtingen. De rest van Juli en Au gustus heeft echter alles goed gemaakt en over de eerste helft van September heeft men ook allerminst reden tot klagen. Maar Juli en Augustus blijven aan de top staan en wat de badplaat sen betreft, heeft alle propaganda voor vacantiespreiding niet het minste re sultaat gehad. Alleen zij. die nu eens echt uit willen rusten, komen in Juni of September. Het aantal buitenlanders, dat in Katwijk zijn vacantie heeft doorge bracht, is ongeveer de helft van het totaal geweest. Het waren voorna melijk Duitsers uit het Rijnland, die Dansen. Katwijk heeft zijn beste beentje voorgezet tijdens het badseizoen. De gasten hebben er niet over te klagen gehad dat er niets gebeulde. Een gro te aanwinst acht men de bouw van en kele grote café-restaurants aan de Boulevard, met grote terrassen. Vooral 's avonds is hier veel gebruik van ge maakt door hen, die andere jaren bui ten de gemeente wat gezelligheid zochten. Wel mist men nog node de gelegen heid tot dansen, hetgeen bij politie verordening verboden is. Talrijk zijn de personen, die op het kantoor van de VVV zijn komen vragen naar een dansgelegenheid. Men moest hen verwijzen naar Noordwijk Het V.V.V.-kantoor te Katwijk schijnt uitgestorven te zijn. Duizenden zijn er in de afgelopen zomer binnengelopen voor het verkrijgen van inlichtingen. (Foto l.d./vui vuet.i gelijkheid tot zwemmen, dat zoals be kend op het drukste gedeelte van het strand slechts is toegestaan 's morgens vóór 9 uur en 's middag nk 4 uur. Vooral tijdens de warme dagen had men graag eens een keertje extra ver koeling gezocht in zee. Op het „stille" strand, dat dit jaar niet zo erg stil is geweest, mag men wel de gehele dag zwemmen. Men zou de zaak af kun nen doen met te zeggen dat het be krompen is van het Katwijkse gemeen tebestuur vast te houden aan de tijd van 4 uur, maar zo eenvoudig ligt de kwestie toch niet. De strandpolitie is maar wat blU, dat er niet de gehele dag gezwommen mag worden. Een van de voornaamste taken van de politie is n.l. het toezien op het baden. Zij wordt daarin bijgestaan door de strandexploitanten, maar de verantwoordelijkheid ligt toch bij de politie. Wanneer nu alle bezoekers - en dat waren er op sommige dagen wel 130.000 - de gehele dag mochten zwemmen, dan zou de taak van de politie wel zeer verzwaard zijn ge worden. Bovendien moet er reke ning mee gehouden worden, dat de meeste dagjesmensen geen behoor lijke gelegenheid hebben zich te verkleden, en dat de badmannen ook nog wel iets anders te doen hebben dan op de zwemmers te letten. Kleine kinderen verdrinken niet Behalve het toezicht op de zwem mers heeft de strandpolitie. in totaal vijf man, nog andere taken. De strand- post moest, de gehele dag bezet zijn voor het opnemen van vondelingen en het verlenen van EHBO. Het aantal vondelingen bedroeg dit jaar 902 (vo rig jaar 5881. Vele ouders komen als zij hun kind missen naar de politie post toe om eens te informeren. De po litie kan hen dan wel geruststellen, vooral wanneer het een kind is bene den de vijf of zes jaar, want het is nog nooit gebeurd dat zo'n peuter verdronken was. Gaan zoeken op het overvolle strand is natuurlijk een on begonnen werk, maar de politie komt er nog al eens een tegen. „Als Je er een beetje kijk op heb, pik je een verdwaald kind er gemak kelijk uit. Zij lopen bijna altijd tus sen de tenten en altijd met de wind in de rug",, vertelde een politieman. Het kan wel eens lang duren voor de vondeling terecht is en als het na zes uur niet gevonden is, wordt er gezocht door de politie. Het is deze zomer eenmaal voorgekomen dat men om 8 uur 's avonds een kind vond. dat lag te slapen achter een muur op de Boulevard! Het aantal verleende gevallen van eerste hulp bedroeg dit Jaar 134, tegen 105 in 1954. Het zijn over het alge meen geen ernstige gevallen, die men te behandelen krijgt. Ook de Katwijkse reddingsbrigade verzorgt gewonden en neemt vondelingen op. doch hierover kon men ons nog geen gegevens mee delen. Waarschijnlijk ligt het aantal vondelingen lager en het aantal EHBO-gevallen hoger dan bij de po litie. Te weinig parkeerruimte Het parkeren van auto's op en ln de omgeving van de Boulevard is ook iets. dat tot de taak van de strand politie behoort, en dat is beslist geen gemakkelijke taak. Wanneer men weet dat er Zondagen zijn geweest dat er ongeveer 1500 auto's werden gepar keerd in de naaste omgeving van het strand, dan is het begrijpelijk dat de politie de handen vol had, temeer daar dat natuurlijk ook de drukste dagen op het strand waren, met onge- veer 130.000 bezoekers, de dagjes-men sen inbegrepen. Ander karakter Voor Noordwijk liggen de zaken in sommig opzicht iets anders. Noord wijk is geen „familie-badplaats" zo als Katwijk; men vindt er grote hotels, enkele pensions, een beschei den nachtleven en weinig dagjes mensen. Dat wil echter niet zeggen, dat het in Noordwrik minder druk is geweest dan in Katwijk. Op het kleine V.V.V.-bureautJe volgend jaar een betere behuizing, een badplaats als Noordwijk waardig? is heel wat werk verzet: sinds het kantoor op 3 Januari geopend werd (in een vliegende sneeuwstorm!) zijn er minstens 5000 brieven beantwoord en het aantal mondelinge inlichtingen dat verstrekt is. is eveneens zeer groot De meeste mondelinge vragen, die men te beantwoorden kreeg, hadden betrekking op treinverkeer met het buitenland. Dit is typerend voor Noordwijk: de badgasten zijn voor 85% buitenlanders: Duitsers, Zweden. Fransen, Belgen en Zwitsers. Bloemenbad plaatc Voor de oorlog in 1914 uitbrak, waren het bijna uitsluitend buiten landers, die hun vacantie in Noordwijk doorbrachten, maar in die oorlog werd Noordwijk als badplaats „ontdekt" door de Nederlanders en sindsdien ko men er ook veel Nederlanders naar deze bloem-badplaats. „Bloemenbad- plaats" is een alleszins verantwoorde naam. omdat Noordwijk zeer dicht bij de Bollenstreek, waar nagenoeg geen goede hotels zijn, ligt. Zodoende zijn er in het voorjaar al veel gasten, die willen genieten van de pracht van de Hollandse bollenvelden Het is dan ook beslist niet toevallig dat de Tulpen-rallye in Noordwijk start. Met het bollenseizoen is het weer niet al te best geweest en in Noordwijk heeft men dat maar al te goed kunnen mer ken. maar de maanden Juli en Augus tus hebben weer veel goed gemaakt. hier naar dc Hollandse kust kwa men. Drieduizend gasten Een hoofdstuk apart is het kam peerterrein in de Zuid-duinen Ook hier is het overvol geweest, vooral in de week dat de bouwvakarbeiders va cantie hadden. Er waren dagen dat er 3000 gasten tegelijk waren. Ondanks deze enorme hoeveelheid mensen, zijn er geen moeilijkheden geweest, zodat de politie nooit handelend behoefde op to treden. Een resultaa* waarover men alleszins tevreden kan zjn' De talrijke evenementen zijn bijzon der geslaagd: de taptoe-parade werd een groot succes, de wandeltochten trokken duizenden deelnemers en aan de strandfeesten hebben velen de aan genaamste herinneringen. Ook kleinig heden worden door de badgasten zeer gewaardeerd, zoals bijv. de extrryver lichting op de Boulevard en de ver lichting van de toren van de Oude Kerk. en zwemmer Natuurlijk waren niet alle badgasten geheel tevreden: men kan het moeilijk allen naar de zm maken. Een vry veel geh-orde klacht was de beperkte mo- De „grote vijf" De hotels en pensions in Noordwijk hebben een capaciteit van ongeveer 3000 bedden, en daarmede plaatst Noordwijk zich in de rij van de vijf plaatsen, die meer dan 1000 bedden hebben: de andere plaatsen zijn Rotterdam. Amsterdam, Den Haag en Valkenburg in Zuid-Limburg. Het aantal badgasten is echter zó groot geweest, dat de capaciteit in Noordwijk aan Zee onvoldoende was maar dat leverde geen onoverkomen- lijke bezwaren op daar Noordwijk- Binnen zeer dicht bij licht en gemak kei ijk te bereiken is met bus of tram Teneinde de capaciteit te vergroten, hebben vele hotels dépendances moe ten gebruiken. Er is een typisch verschil tussen de Noord- en de Zuid-Boulevard, die van elkaar gescheiden zijn door „Huis ter Duin In de Zuid kan men volkomen rust vinden, er zijn weinig restaurants en het strand is er niet bijzonder vol. De Noord-Boulevard geeft meer le vendigheid te zien. Er zijn talrijke restaurants met grote terrassen; be langrijke evenementen, als bijv. de show van militaire bands, vinden daar plaats, kortom er is meer leven en beweging. De beste reclame Er is voor dit seizoen veel propa ganda gemaakt in het buitenland en ook deze winter zal men dat weer doen. Het wilde dit jaar echter niet zo best vlotten: men besprak niet voor lange tijd en in vele gevallen kwam men zo maar eens kijken of er een plaats vrij was. Gewoonlijk bleef men dan, aangelokt door het mooie weer wel wat langer hangen, maar de nor male continuïteit ontbrak toch. De voornaamste oorzaak heeft ongetwij feld gelegen in het feit. dat de zomer van 1954 zo slecht is geweest: men durfde niet bespreken en keek liever de kat eens uit de boom. Na de prachtige zomer van dit jaar zal het veel beter worden, hetgeen reeds nu is gebleken daar velen vast besproken hebben voor het volgend jaar. Een goede zomer is een betere propaganda dan alle reclame die men kan maken, hoe goed die op zichzelf ook mag zijn. Belangrijk is ook dat er in Noord wijk veel internationale congressen worden gehouden, zoals bijv. onlangs nog die van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Vele afge vaardigden komen onder de bekoring van de badplaats en komen er parti culier terug als badgast. Voor alles: badplaats De badgasten hebben zich niet be hoeven te vervelen: er zijn verschil lende aantrekkelijke evenementen ge weest. De Tulpenrallye en het Bloem bollencorso noemden wij reeds, maar daarnaast kunnen ook zeker vermeld worden het Concours d'Élegance. de tenniswedstrijden, het standwerkers concours en de strandfeesten, voorna melijk voor de kinderen. Ondanks deze „drukte" blijft het streven van Noordwijk er op gericht badplaats te blijven, waar de gasten heerlijk kunnen uitrusten van de vermoeienissen van het algelopen jaar en nieuwe krachten kunnen opdoen. De politie in Noordwijk heeft ook voor heel wat problemen gestaan. In de eerste plaats was daar het parke ren: de gelegenheid tot parkeren is absoluut onvoldoende. Er wordt wel ernstig gezocht naar een oplossing, maar voorlopig is die nog niet gevon den. Ook op het strand was het het gehele seizoen druk, zo zelfs dat men wel eens verlangde naar een regendag om even op adem te kunnen komen. Het aantal vondelingen, dat door de politie is verwerkt, wordt geschat op een 600. en het aantal E.H.B.O.-geval len op ca. 150. Ook voor deze mannen was er dus werk genoeg ln de zomer maanden. Op korte afstand van elkaar liggen aan onze kust twee badplaatsen: Katwijk en Noordwijk: twee plaat sen, die zeer verschillend zijn. Kat wijk is bewust „familie-badplaats" en Noordwijk is even welbewust de „modainc" badplaats, maar toch weer niet zo mondain, dat het er ongezellig en stijf zou zijn. Beide plaatsen willen blijven zoals ze zijn, en dat is belangrijk ook. want op deze wijze vullen Katwijk en Noord wijk elkaar uitstekend aan. En dat dat niet in hun nadeel is geweest, ls dit jaar wel duidelijk bewezen! Héél netjes de arm uitstekend bij het nemen van een bocht, want deze week loert de politie op verkeers- overtreders en er is in onze omge ving geen boer zoals in Iowa 'Verenigde Staten), die langs de weg eeri bord heeft neergezet als waarschuwing, dat er straks een „val" komt. „Niet aardig, die vallen" zegt die boer en de weggebruikers, die tijdens de verkeerscontrole op de bon geslingerd zijn, vinden die boer zo'n (duim omhoog') ventIn New Hampshire gaat het nog beter. Officiëler. Als daar iemand te hard rijdt gaat er een verkeersbord bran den door middel van een radarin stallatie. Op dat bord staat: „Kalm aan. U rijdt te hard". Nog een verkeersbericht. Een zigeuner in Sleeswijk-Holstein veroorzaakte met zijn auto een aanrijding. Zijn rijbewijs werd ingetrokken omdat hij niet lezen en schrijven kon. De rechtbank besliste echter anders. „Bij zigeuners werkt het zesde zin tuig bijzonder krachtig, ook in het wegverkeer", zei de in toga gestoken edelachtbare achter de groene tafeL De zigeuner kreeg zijn rijbewijs te rug. Nogmaals het was in Sleeswijk- Holstein. Daar is geen woord Hol lands bij Jimmy in Brandon (Engeland) heeft iets beleefd, dat wel even ln de krant mag. In ruil voor wat oude kleren kreeg hij van een voddenman een kom met een goudvis. Verleden week zei hij tegen z'n moeder: „Ik heb de vis opgedronken". De moeder was ook niet van gisteren. Zij hield Jimmy's hoofd boven de kom en gaf hem een flinke klap op zijn rug en... de vis schoot naar buiten. Lang heeft het diertje niet meer geleefd. Met een kleine variatie zeggen wij, dat Jimmy niet tot de „dooie vis- sies-consumenten" behoort. Even een applausje voor de c s in lezig met het maken van nachthemden en pyama's voor Es kimo's, die in een ziekenhuis worden opgenomen. Nachthemden zijn geen gangbare gebruiksvoorwerpen in het land van sneeuw en ijs. ..Al zijn we voor geen kleintje vervaard, bont vachten zitten toch warmer", vinden de Eskimo's. Maar bont in het zie kenhuis, dat zou te bont zijn. En die dames in Sittingborne maar uren achter de naaimachine zitten en meters flanel verwerken. Voor de liefhebbers van getallen, hier komen ze: zestien flanellen nachthemden en veertien pyama's zijn al gereed voor verzending naar het Noord poolgebied. Misschien dat de dames als tegenprestatie ieder een bontjas krijgen. hoort er dan wel van! Het uitstekende masker van Keizer Frans Josefpardon. van Paul Hörbiger. (Van onze correspondent te Wenen) De „DeutschmeLster" hebben in het oude Oostenrijk het meest populaire regiment gevormd, wat vooral te dan ken was aan de eigen mars, waarvan het refrein aldus begint: ,Wir sind vom K. und K. Infanterie-Regiment Hoch- und Deutschland Numero vier". Ofschoon het regiment allang niet meer bestaat, speelt men nog altijd op nationale feestdagen en bij alle moge lijke feestelijke gelegenheden deze vlot te mars. De muziek is zo populair, dat een film-producer, die geld wil maken, alleen maar een kleine episode met de DeutschmeLster en hun mars behoeft in te lassen om van het succes, het ap plaus en de dikke recettes verzekerd te zijn. De doorgewinterde operette-vak man Ernst Marisohka weet wel degelijk wat mooi is maar wanneer hij een film opzet, laat hy zich niet zozeer door ar tistieke overwegingen leiden als wel door zyn ervaringen omtrent datgene, wat er by het publiek ingaat Daarom heeft hij nu een film ge maakt. die het ontstaan van deze Deutschmeis ter-mars schildert en waarin hU vrywel niets heeft wegge laten wat de glans van de oude mo narchie uitmaakte: d Hofburg, het wynlokaal, het dameastrydje, het Pra ter, wijnliedjes, een militaire parade, de heer „Hofrat", vlotte en knappe soldaten in „fesche" uniformen, het gravinnetje, de baron met zyn monocle de kordate zakenvrouw en haar nichtje van het platteland, het knapperende kadetje en natuurlijk de Deutschmeis- ter, in één woord alles, wat men onder „de goede oude tyd" in Oostenrijk ver staat, tot en met Keizer Frans Josef toe. Bovendien heeft Marisohka de meest populaire filmspelers laten optreden, echte Weense typen zoals Hans Moser, Fritz Inhoff en Paul Hörbiger. die nota bene Keizer Frans Jozef speelt. Ook de jongere generatie werd inge schakeld, voornamelyk kinderen van bekende toneelspelers, o.a. Romy Schneider, de begaafde dochter van Magda Schneider, die eveneens mee speelt. zy is het echte „süsse Wiener Madel", gesecondeerd door de zoon van S. Breuer, die echter niet zo begaafd is als zyn vader De muziek werd gecom poneerd door Robert Stolz, de kleuren (Agfa-color) zyn goed en ook de foto grafie verdient een woord van lof. Voor de rest echter is het een gewone ont spanningsfilm zonder artistieke preten ties, maar zy zal het goed doen, vooral in Duitsland, waar men een zwak heeft voor deze luchtige Weense atmosfeer. Het succes in Oostenrijk is verzekerd. Dat hebben wy gemerkt by de pre mière. maar misschien gaat er zelfs een goede nationale invloed van uit, nu Oostenrijk weer een eigen lzger moet opbouwen, waarvoor dé bevolking met het oog op de kosten nu niet bepaald veel voelt, tenzy de soldaten er „fesoh" uitzien en ze mooie mars muziek spelen. Aan die voorwaarden wordt in de film ten volle voldaan.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14