ONS MENU VAN DE WEEK fs Ons KNUTSELHOEKJE Wenken en suggesties voor het bruidje Goede raad is niet duur ZATERDAG 15 OCTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 In de herfst is er volop fruit aan de markt. De keuze is zo groot dat de variatie in fruitgerechten bgna eindeloos is. Maakt U bijvoorbeeld eens gebakken appel schijven met vanillevla, het is gemakkelijk klaar te maken enverrukkelijk! ZONDAG Toastje met plakjes hardgekookt ei en tomaat; rundvlees stukje, bloemkool, aardappelen; gebakken appelen met vanillevla. MAANDAG t Kopje bloemkoolsoep; rundvlees, snijbonen, aardappelen; yog hurt met banaan. DINSDAG j Kervelsoep; andijvie met kaassaus, aardappelpannekock; fruit. WOENSDAG Riblap, koolraap, aardappelen; half om half vla. DONDERDAG Haché van rest vlees, rode kool, purée; havermoutpap. VRIJDAG Gestoofde schelvis, worteltjes, aardappelen; fruitsla. ZATERDAG Rijst met gebakken niertjes, gebraden tomaten; fruit. Breng eens ander vlees op tafel Wanneer U tot de liefhebbers van een hartig stukje vlees behoort, doet U er goed aan ook ln dit onderdeel van Uw maaltijden variatie aan te brengen. O helpt daarmee niet alleen Uw slager, maar ook U zelf. Uw slager, omdat hij. als hij alleen malse rollades en carbonaden kan verkopen, blijft zitten met het andere vlees; U zelf omdat U Uw maaltijden er door kunt verlevendigen en Uw kookkunst naar hartelust kunt botvieren Koop daar om eens Iets anders dan gewoonlijk. Neem eens hamlappen of krabjes van het varken, bouilli, klaprib of een sucadestukje van het rund en als U een mooie baklap wilt hebben van riblap of entrecóte. Ook van nier en hersenen kunt U heerlijke gerechten bereiden en wanneer U het kunt krij gen. moet U heus eens lams- of scha penvlees klaarmaken. Vergeet echter niet. dat met de be reiding van weinig-mals vlees vrij lange tijd gemoeid is U kunt het niet om 4 uur kopen als U het om 6 uur op tafel wilt zitten. Overigens is de lange bereidingstijd geen bezwaar. U kunt het vlees rustig en heel zachtjes laten sudderen zon der er naar om te kijken, terwijl U andere bezigheden verricht RECEPTEN Doorregen runderrollade Per kg rollade ongeveer 150 gr. boter, margarine en/of vet. (10 gr. (1 eet lepel) zout. peper, kruidnagel). Het vlees zouten, indien de slager er niet reeds zout aan heeft toegevoegd De boter of margarine of het vet goed heet laten worden Het vlees er rond om door wentelen. Het vlees vlug bruin braden, bij gedeelten tegelijk Vi li liter heet water of hete bouillon toe voegen. Het vlees zachtjes gaar stoven ln de gesloten pan. Voor ',4 kg 30 minuten, voor 1 kg 1% uur rekenen. Het vlees halverwege deze tijd keren. Goulash van lams- of varkensvlees Per 250 gr. vlees ongeveer 100 gr uien. twee theelepels paprikapoeder, tomatenpuree of een verse tomaat, zout, vet. Het vlees in dobbelstenen snijden en deze in hete reuzel (of ander uitge smolten vet) rondom bruin bakken. Het vlees uit de pan nemen en de gesnipperde ui lichtbruin bakken in het vet. Vlees. zout. paprika en toma tenpuree of tomaat toevoegen. Zoveel water toevoegen, dat het geheel net onder staat. Het vlees gaar stoven in ongeveer 1 uur. Desgewenst het gerecht binden met aangemengde bloem. Entrecóte (dit betekent: tussen de rib(ben) uitgesneden). Per 300 gr. vlees ongeveer 75 gr. boter of margarine, zout. Het vlees zouten. Een weinig vet goed heet laten worden. Het vlees er aan weerszijden door wentelen en ver volgens aan belde kanten bruin bak ken in ongeveer 8 minuten aan iedere kant. Tijdens het bakken kleine klontjes boter of margarine toevoegen, opdat het vet niet te donker wordt. 4 Appelen. 50 g suiker, fijna kaneel. 50 g boter. liter vanillevla. Schil de appelen, boor ze en snijd ze dwars door midden, braad ze in een vuurvaste schaal in boter of ln de koekepan. Plaats de appelen naast elkaar op een schotel of telkens 2 helften op een bordje. Maak een mengsel van suiker met wat kaneel en bestrooi hiermede rijkelijk de appelhelften. Wordt het ge recht warm gegeven overgiet dan de appelen met warme vanillevla of laat anders de appelen iets bekoelen, giet er dan een flesje vanillevla over uit. Recept: Andijvie met kaassaus. 1% kg andijvie. 2 dl melk. 10 g boter. 30 g bloem, 50 g geraspte kaas, zout. De andijvie wassen en snijden, even tueel hierna nog wassen en opzetten met aanhangend water Gaarkoken in 15 A 20 min., afgieten en melk toevoe gen samen met de boter. De bloem aanmengen en hiermee de melk binden. Van het vuur af de geraspte kaas door de groente roeren. HET KAM VERKEPEN... NEDERLAND VROEGER EN N I f in1900 bezatenwij«33 I tellpiwr) 726 -•"lOvwrcftjeoem.Ne-Lfharckdegem lengfe indertaiwmlangj toegenomen tot 174 cm Het vlees uit de pan nemen. De Jus afmaken met heet water of hete bouillon. Gekookte hersenen Een stel (plm. 300 gr.) hersenen. 12 gr. (1 eetlepel) zout per liter water, wat kleingesneden ui. wortel, peter selie. laurierblad, azijn. De hersenen wassen, van de vliezen ontdoen, nogmaals afspoelen en op zetten met ruim water, het zout. de kruiden en een scheutje azijn. De her senen zachtjes gaarkoken ln 15 20 minuten, afhankelijk van de grootte. De hersenen uit het vocht nemen, in plakken snijden en er een saus bij geven, gemaakt van het kooknat, bijv. boulllonsaus, peterseliesaus of toma tensaus. jong meisje: een stralend bruidje te zijn in prachtig lang gewaad, omringd door een schare feestelijke aangedane bruidsmeisjes, gevolgd door vaders, moeders, kennissen in jacquet en elegant mid dagtoiletEr is nog zoveel nodig voor het nieuwe, jonge huis houden. Kan de uitgaaf voor zo'n groots opgezette bruiloft er eigenlijk wel af? Vraagt zelfs een eenvoudiger opzet niet het geld dat voor zoveel andere dingen nog hard nodig is Er wordt begroot en gere kend. De bruidsjonkers worden van het papier geschrapt. Het aantal denkbeeldige invité's wordt beknot. Van de bruidsmeisjes moeten er zoveel vervallen. Het grote feest wordt een eenvoudige receptie, niet in het te huren restaurant, maar in bruidjes huis. Ook de bruidsjapon zal minder moeten kosten: dan maar een goedkoper stofje, dan maar een paar meters minder in de rok Het probleem dringt zich aan welhaast alle bruidjes van deze tijd op, en de verstandigsten zullen om practische redenen afstand doen van haar meisjesdroom, zonderdat ze daarom een minder charmant een minder bekoorlijk bruidje hoeven te zijn. naden van deze acht-baanse prlnce&se- Japon vastgezet. Satin duchesse. taftzij- de en soepele gebrocheerde zijde zijn voor dit model geschikt. 3.) Het witte middagtoilet. Het ls ge maakt van witte wollen stof en bestaat uit een rechte japon naar de laatste mode en een eenvoudig tailleurjasje De Jaipon heeft een rond decolleté en heel korte mouwtjes; een opgeknoopte band suggereert een ceintuur precies onder dé buste. Het jasje heeft een kraagje van witte vos. en een mof van dezelfde witte bont is de ietwat luxu- euse accessoire bij dit moderne bruids- todlet J. V. 1). Het lange bruidstollet dat meteen avondjapon Is. Het stijlvolle toilet, dat een karakteristiek voorbeeld van de jongste mode is. bestaan uit een avond japon met heel korte mouwtjes, waar van het dwarse decolleté door een kor te pellerine wordt bedekt. In die pelle- rine zijn bovendien lange mouwen ge hecht. Het princessemodel heeft aan de voorkant een knoopsluiting die niet tot aan de zoom doorloopt. De rok is op de rug ruimer dan aan de voorkant. De stof die uitermate geschikt ls voor dit win ter-bruidstoilet is gewatteerde ge brocheerde zijde. Hetzelfde model ech ter zal ook tot zijn recht komen in sa- tin duohesse. gebrocheerde of andere vrij stevige zijde. aan de bruidsjapon kan worden be steed. dan nog is het puzzlen en den ken niet afgelopen. Het model, de stijl, de stof, de lengle, de wijdtealles vraagt de aandacht. Enwat goede raad, die een grote uitgaaf tot een ver antwoorde uitgaaf maken kan, is niet duur Bezuinigt niet op de rokwijdte van Uw bruidsjapon! Hebt ge een wijd model uitgezocht, maakt het dan ook net zo wijd als aangegeven of kies een ander model dat minder stof vergt. Ge zult een beter, een veel beter resultaat boekenI Bezuinigt evenmin op de kwaliteit of de soort stof. Neemt niet, omdat het goedkoper is, een dunne soepele of slui ke stof voor een model dat alleen in stevig materiaal geheel tot zijn recht komt. Koopt liever een goede kwaliteit stof onder goedkopere weefsels, dan een slechtere kwaliteit onder de kost baardere weefsels. Het excuus dat de japon „toch maar voor één dag is", geldt niet, want Juist voor die dag is niets goed genoeg. Met een inferieure taft of een slechte satijn ziet ge er, voordat de ceremonie voorbij is, al ver pieterd uit. Wanneer er dus op de stof beknibbeld moet worden, laat dan Uw keuze vallen op een model dat niet veel materiaal vraagt, inplaats van op een wijde Japon van slechte stof. Prima materiaal voor de bruidsjapon is geen geld weggooien. Want niet al leen op de grote dog zult ge er plezier van beleven, maar ook en lang nog! daarna. Wie verstandig is, bergt Im mers haar bruidsjapon niet in de kam fer op, maar zal hem ook na de huwe lijksdag dragen: als avondjapon, als cocktail- of dans toilet of als middag tenue, al naar gelang haar behoeften die ze van te voren nauwkeurig over wogen heeft. De stof van haar bruids toilet zal dus een 6tof zijn die het ook in de schouwburg of de balzaal goed zal „doen". Doet afstand van de lange sleep en de slepende sluier, indien ge niet door bruidsmeisjes wordt omringd en niet door een stoet gevolgd wordt. Trouwt ge ln „lang", maar zonder gevolg, dan kunt ge het best met een korte sluier volstaan (figuur 1). Durft van het klassieke, lange bruidstollet af te stappen, als ge in alle eenvoud (maar toch ln 't wit!) trouwt. Het korte of enkelvrije toilet ls hoogstmodera, beslist niet minder flat teus of feestelijk, en bovendien veel practischer dan het lange. Het ver langt niet de voortdurende hulp van schikkende bruidsmeisjes en is tege lijkertijd een feestelijk dans- of cock tailtolletje (figuur 2). Het hoeft wel iswaar niet minder kostbaar te zijn dam het lange bruidsgewaad, want ge kunt het van de duurste en feestelijkste stof fen maken, zodat het ook bij minder eenvoudige bruiloften opgang maakt. Is ook een bru Ids-dans tollet in zijn minst prijzige vorm te kostbaar of te feestelijk, dan staat U natuurlijk het traditionele, maar ook wel wat erg nuchtere donkere mantelpakje ten dienste. Er is echter nog een andere mogelijkheid, een die wat feestelijker aandoet en die amper een extra belas ting van het normale kleedgeld hoeft te betekenen, namelijk de witte wollen japon of deux-pièces, die niet anders dan een geklede winter-, voorjaar- en/ of zomer japon is en die hoe langer hoe eventueel met een korte sluier of, mo derner nog, met een wit-kanten man tilla worden gecompleteerd. Indien het haar toe- door JORGEN CLEVIN GEEN WAL- MAAR EEN WAS-VIS! Voor je pop, maar ook voor je zelf kun je een was-vis maken. Voor je pop knip je hem uit zoals de teke ning aangeeft, voor je zelf maak je hem naar behoefte groter. Je kunt als stof zowel frotté als flanel gebruiken. Knip het stuk dub bel uit en naai de beide stukken met knoopsgat-steken op elkaar. PERISCOOP Dit is een merkwaardig instru ment. Men kan het bijvoorbeeld gebruiken als men helemaal ach ter in een rij staat en dus niet kan zien wat er vooraan gebeurt. Voor deze periscoop heb je een koker van carton nodig. Op de tekening kun je zien, waar je de Het is van groot belang dat zij op twee inkepingen moet maken, de juiste wijze worden aange bracht. In de beide inkepingen worden spiegeltjes aangebracht. Kijk goed naar de kleine extra- inkepingen, waarin de spiegeltjes vastgeklemd worden. Ze kunnen evenwel ook vastgelijmd worden. Kijk onder in de spiegel en vang het beeld op. EEN LEUK SPELLETJE Bind een appel aan een touwtje en hang dit boven een tafel op. De beide deelne mers stellen zich geblinddoekt aan weers zijden van de tafel op en trachten een hap van de appel te bijten. Wie daarin het eerst slaagt, heeft gewonnen. Ook vol wassenen zullen aan dit spelletje plezier beleven bruidje Vlucht 1 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Parijs, October 1955 Messen, vorken, pannen en potten. Een huis, een flat of een paar j kamers-om-te-beginnen. Huwelijksreis. Linnengoed, stoelen, bedden. Bruidsjapon. Borden, schalen en glazenDuizend en een dingen I houden het toekomstige bruidje bezig. En hoe meer ze aan materiële j dingen verzamelt, des te meer realiseert ze zich hoe ver ze nog van j een volledige uitzet af is. Hoe meer ze rekent, begrotingen maakt en geld uitgeeft, des te meer vervaagt haar droom, de droom van elk Er zijn dus mogelijkheden te over en voor elke beurs om ook in onze moderne tijd in 't wit te trouwen. Tot slot daarom van de drie voornaamste (waarop talloze variaties kunnen wor den gemaakt) een voorbeeld: 2.) Het korte, wijde bruidstoilet alias dansjurk. Het modelletje, dat we in deze ca tegorie tot voorbeeld kozen, behoort niet tot de minst kostbare: de dwar se plooien waarmee de wijduitstaande rok versierd is, vergen vrij veel stof. Bovendien hoort bij zo'n wijd japonne tje altijd een stijf uitstaande onderrok die een niet te veronachtzamen acces soire is! Het tolletje bestaat uit een ge tailleerd jasje met nauwe driekwart mouwen en een dans japonnetje met boothals en lang. getailleerd lijf. Het jasje draagt een belegstuk met knoop sluiting De Japon heeft een soortge lijke sluiting, die onder de buste begint en tot aan de zoom doorloopt. De dwar se plooien van de rok zijn in de lengte-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13