STADSNIEUWS 94ste Jaargang Donderdag 13 October 1955 No. 28651 Lezers schrijven.... Alg. Bond van Ambtenaren HULDIGING VAN JUBILARISSEN In een speciaal voor dit doel georga- niseerde feestelijke bijeenkomst werden listeravond in de Kleine Stadszaal de eden gehuldigd, die 25 en 40 jaar deel uitmaken van één der bij het NVV aangesloten organisaties, voor zover deze lid zijn van de afdelmg Leiden van de Alg Bond van Ambtenaren. De heer J. H. Schüller. voorzitter der afd. Leiden van de A.B.V.A.. wees er op dat een groot aantal der thans aan wezige leden zich nog de moeilijke strijd herinnert, die de vakbeweging destijds had te voeren. Hij sprak de jubilarissen daarna mede namens het Hoofdbestuur toe en prees hun trouw aan de vakbeweging, waardoor zij een voorbeeld waren voor de jongeren. De heer Schüller riep de aanwezigen op de Ambtenarenbond, die thans 68.000 leden telt. te versterken en reikte daar na de gouden insignes voor het 40-jarig lidmaatschap uit aan de heren H Cor net. W. Keyzer. P. Pauw. J A. Plu. J. Smit en C. van Weerlee. Een zilveren insigne, verbonden aan het 25-jarig lidmaatschap, werd uitgereikt aan de heren J. Arnoldus. C. G. Baart, A. Beu- mer, A. Bon, J. Boom. P. J. v. d. Burg. F. H. G. van Duyl, H. van Egmond. P. J. Majolee, M Meyers. P. Nievaart. H. W. Oudshoorn, G. Schimmel, J. D. G. Schüller, H. Sliggers en J. C. v. d. Waals. Tevens ontvingen zij een oorkonde en hun dames een fraai aandenken. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het Leids Kamerorkest o.l.v. de heer J. Trouwee en door het optre den van de artist Amarco. die o.a. fraaie staaltjes van goochelkunst ten beste gaf. Leidse kellners vierden vannacht feest Na afloop van hun dagtaak hebben de Leidse kellners zich vannacht in „Zomerzorg" aan het feestvieren gezet Aanleiding tot deze feestelijke bijeen komst vormde het feit, dat twee leden van de Leidse afdeling van de Ned. Bond van Hotel-, café. en restaurant- personeel, de heren J. H. Knaap en C. Vermey, ruim veertig jaar deel van deze bij het N.V.V. aangesloten bond uit maakten. Ter gelegenheid van dit zeer bijzondere jubileum in de kring van „deze mannen in het zwart", waren naar Leiden overgekomen de heren J. Wegener en C. J. Post, resp. bondsvoor zitter en -secretaris en de districtsbe stuurder, de heer J. C. Siemerink. Alvorens men zich aan de vrolijke „noot" tegoed deed, heeft de bondsvoor zitter. de heer Wagener, zijn bijzondere waardering uitgesproken voor de arbeid van deze pioniers, die in een tijd toen er moed voor nodig was om tot een vak beweging toe te treden, hun schouders onder het werk der moderne organisatie hebben gezet. Voorts herinnerde de heer Wagener aan de tijd het was in de twintiger jaren dat de heren Knaap en Vermey. resp. als voorzitter en se cretaris/penningmeester, de Leidse af deling met grote trouw en ijver hebben gediend. Mede aan uw arbeid, aldus spreker, profiteren thans vele leden. Tenslotte weidde spreker uit over de vele verbeteringen, die in de loop der jaren op sociaal en maatschappelijk ter rein zijn ingetreden en die vermoedelijk binnenkort zullen resulteren in de af sluiting van een C.A.O. Namens het bondsbestuur reikte de heer Wagener hiema aan beide jubila rissen het gouden N.V.V.-insigne uit. De voorzitter van de afdeling Leiden, de heer J. Selier sloot zich bij deze woorden van hulde en waardering gaar ne aan, waarbij hij er o.m. op wees, dat de heren Knaap en Vermey indertijd in het Leidse organisatieleven een belang rijke plaats innamen. Namens de afde ling werden beiden met een kistje si garen verrast, terwijl er voor mevr. Knaap en de dochter van de heer Ver mey bloemen waren. Na een dankwoord van de heer Knaap die dit tevens deed namens zijn collega jubilaris, en waarin hij enkele herinne ringen ophaalde uit de tijd, dat de mo derne vakbeweging in Leiden grond on der de voeten kreeg, volgde een geva rieerd programma van amusement. The Rhythm Boys o.l.v. de heer Nico Muus- se. de conferencier-goochelaar Kees Verhulst en de pianist/ecordeonist Aad Hanselaar zorgden het verdere ge deelte van de nacht, voor vrolijke stem ming, afgewisseld met een dansje. PRIJSUITREIKING VOLKSTUINVER. „ONS BELANG". De Volkstuinver. „Ons Belang" hield gisteravond een ledenvergadering in het gebouw voor Christelijk Sociale Belan gen aan de Oude Singel. De voorzitter, de heer Dooijenburgh, opende de vergadering met een woord van welkom en besprak de belangrijk heid van deze vergadering in verband met het volkstuinpark in Plan-Noord. Het fusie-rapport werd, nadat verschil lende vragen gesteld en beantwoord waren, met algemene stemmen aange nomen. Vervolgens verzocht de voor zitter, de heer Zaalberg, voorzitter van de Leidse Bond over te gaan tot het uitreiken der prijzen van de tuinkeuring. Met een korte toespraak overhandig de hij de Hofman-wisselplaquette aan de 1ste prijs-winnaar, de heer C. v. d. Meij; 2de prijs Hofman; 3de prijs v. Wendt; 4de prijs Slegtenhorst; 5de prijs v. d. Lelie; 6de prijs Brugman; 7de prijs Veilbrief; 8ste prijs Klinkhamer; 9de prijs Dooijenburgh; 10de prijs Har- teveld; 11de prijs Zonneveld. Nadat nog enige huishoudelijke zake\ waren behandeld, sloot de voorzitter de geanimeerde bijeenkomst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Anna Francises Elizabeth, dr van A. v. d. Maden en C. A. Zwetsloot; Olga, dr van J. van Kranendonk en R. Mechanicus; Peter, zn van H. Ba velaar en N. Zwaan: Henrietta Antonlus Wilhelmus, zn van P. A. van Beek en M J. v. d. Voort; Ingrld Louise, dr van H. Guldemond en A. v. Duiven voorde; Dirk. zn van N. v. d Mey en P Schouten; Theodorus. zn van N. de Water en J. Hoogkamer; Onno. zn van A. Colljn en C. C. v Duijn; Johannes Petrus Jozef, zr. van P. Hoogervorst en C. M. van den Berg; Willem George Henri, zn van W. J. 3. Dubbelnar en E. J. Duhamel. GETROUWD: W. J. v. Mil en C. J. Peltenburg; A. P. Pot en H. Boon; G. v. Nleuwenhuljzen en J. Knnbler; J. D. H. Kranenburg en C. Nagtegeller; A. H. M. Kooter en L. A. F. v Berge Henegouwen; J. T. G. Jansen en G. M. C. Wegman; J. A J. Thljssen en I. Melet; J. Pavler en C. Martljn. OVERLEDEN: Hollander, dr. 1 dg; A.' v. Voorbergen, wed. van v. d. Kraan. 70 jr; M. D. Anlsfeld hulavr. van Grajower, 53 Jaar. ONNODIG DIERENLEED! Met genoegen fietste ik vanmorgen naar mijn dagelijks werk en nam de weg door het Plantsoen. Verschillende honden waren in t gras aan het stoeien. Eén daarvan liep spelend weg. raakte verward in het tussen de struiken ge spannen prikkeldraad en bleef daar jan kend hangen. Ik stapte van de fiets en trachtte het dier te bevrijden. Wat ik echter ook probeerde, het lukte mij niet. Inmid dels was de eigenaar verschenen en na dat met een tang het draad was door geknipt was Donald vrij. Wie schetst echter onze ontsteltenis toen we ont dekten dat het prikkelraad zich in het lichaam van het dier had vastgezet. Met meerdere toegeschoten hulp pro beerden wij het draad te verwijderen. Wij moesten onze poging staken en de verdere hulp overlaten aan een dieren arts. Mijn vraag na dit alles is; Waarom en met welk doel moet in het Plant soen prikkeldraad gespannen worden? Is het gedaan als afweer tegen kind Kapitein H. Postuma verlaat Leiden ADJUDANT VAN GARNIZOENSCOMMANDANT. De kapitein der Infanterie, de heer H. Postuma, sinds geruime tijd adju dant van de garnizoenscommandant, luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk, zal met ingang van 24 October Lelden ver laten en overgeplaats worden naar de Hogere Krijgsschool m Den Haag. Kapitein Postuma is met ingang van die datum benoemd tot kapitein-adju dant van de directeur van deze Krijgs school De kapitein der Infanterie, de heer G. C. Mjjldert. zal kapitein Postu ma opvolgen in zijn functie van adju dant van de commandant van het Leidse garnizoen. en dier? Welnu, dan is de opzet gelukt, getuige het leed en verdriet, vanmor gen Donald overkomen. Men kan nu verschillend reageren; b.v.; honden aan de Hjn etc. Maar heeft ook het dier geen recht op vrijheid? Met het heffen van belasting wordt toch ook met hen rekening gehouden? U. Redactie, hartelijk dank voor de mij verleende plaatsruimte. Hoogachtend, F. v. d. TUIJN, Veilingkade 50. Goede inzet van Ensemble Wim Sonneveld Met Huis, Tuin en Keuken Ongetwijfeld had Wim Sonneveld het gelijk volkomen aan zijn zijde, toen hij bij zijn inleiding zo terloops wees op de vele en grote moeilijkheden om ieder jaar weereen nieuw cabaret-program in elkaar te timmeren. Telkens wat nieuws, telkens wat anders dan anders! En wat wordt er anders aan de overzijde van het toneel? Hoevele uren. ja. dagen zullen ge zwoegd zijn, eer het nieuwe program, dat tot titel draagt „Huis. Tuin en Keuken" geschikt was om uit te brengen! Maar laten we met de deur in huis vallen: men is er in geslaagd om weer goed voor de dag te komen en dit ca baret-program zal het wel weer doen. Het geheel moge dan niet van grootse allure zijn. niettemin is het ruim schoots voldoende, om een avond echt gezellig bezig te houden. Met conference, met liedjes, met schetsjes, met zachte ironie, met af en toe wat dieper peilend gevoel. Zo'n liedje hoeft niet zo hoogdravend te zijn, een liedje voor alle mensen, zingt het ensemble en dit typeert juist, hetgeen in drie afdelingen wordt gebracht: het huis. de tuin. de keuken, Vooral na de pauze kwam er vaart. in. Hoewel nog steeds leidend, neemt Wim Sonneveld niet zo'n leidende positie in als vroeger wel eens het gval was. Hij leidt echter op meer geraffineerde wijze, rustig en op de van hem bekende wijze. Waarbij opnieuw opvalt, hoe hU weet te zingen. Vooral in zijn keukenscène is hij op zijn sterkst. Rondom hem heeft hij vele oude be kenden gehandhaafd, zoals Conny Stuart. Kitty Kluppell, Joop Doderer en Mieke Last. stuk voor stuk geroutineerd in dit genre. Met genoegen zagen we Kitty Kluppell wat meer op de voor grond treden als b.v. in „Zo nodig is men nou ook weer niet". IJde Andrea, overgekomen van het toneel, gaf blijk zich ook in dit genre wel thuis te zullen gaan voelen. Natuurlijk zonder dat ls cabaret biikans met meer denkbaar is ook aan de aankleding en costumes de no dige aandacht besteed. Het oog wil im mers ook wat hebben! Vooral In De Turn komt dat direct, tot uiting. Wat van een oud liedeke is te maken, bewezen Wim Sonneveld en Joop Do- VOORSCHOTEN De plaatselijke afdeling van de Fede ratie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening hield gisteren voor de collectrices een gezellige avond in „Allemansgeest". De presidente van de plaatselijke af deling mevr. Van der Hoeven—de Jongh de Leeuw, bracht de dank over van de verschillende instellingen waarvoor in het afgelopen jaar werd gecollecteerd. Mevr. Wiertsema, een van de bestuurs leden. vertelde egn en ander over het systeem van collecteren in Voorschoten, waarbij het dorp verdeeld is in zeven wijken met elk een wijkleidster. Zij wees er op. dat het. ter verdeling van het werk. nodig is. dat er nog meer collec trices bijkomen. In 1955 werd met medewerking van de Federatie een be drag ingezameld van niet minder dan f. 5923.55. Op een vraag uit de vergadering of het aantal collecten verminderd zou kunnen worden gaf de presidente als haar mening, dat dit wel moeilijk zou gaan. De Federatie verzorgt per jaar 9 collecten. Het gemeentebestuur heeft de mede werking van de Federatie verzocht voor de eind dezer maand te houden collecte voor de vluchtelingen, de zogenaamde „Sleutel-actie". Verscheidene dames ontvingen uit handen van de presidente een prijs voor het werven van collectrices. Mevr. Schol- tes ontving een taart voor het aanbren gen van het grootste aantal. Na de pauze vertoonde de heer Van Dam enkele bijzonder mooie kleuren films uit Amerika De avond werd eveneens bijgewoond door de presidente van de provinciale afdeling van de Federatie V.V.Hmevr. GootePautsma. Opbrengst De met medewerking van de Federatie V.V.H. gehouden col lecte voor de Reclassering heeft opge bracht f. 370.76. FILMAVOND R.K. VROUWENGILDE Het R.K. Vrouwengilde, afd. Voorscho ten, opende het nieuwe winterseizoen met een filmavond in het Greenway- theater. Vooraf was er een korte verga dering. die geopend werd door de presi dente. mevrouw E. van GentZonne veld Mevrouw C. v d. Werfv. d Heu vel gaf een overzicht van de werkzaam heden van de federatie voor vrouwelijke vrijwilligers, welk verslag ook was uit gebracht op de Provinciale dag te Gouda. De leden werden aangespoord zich op te geven voor de E.H.B.O -cursus, de knipcursus en voorts kon men zich nog opgeven voor de ins truc tie-avonden betreffende het vullen van matrassen. Daarna begon de filmvertoning. Na het wereldnieuws en een filmpje ovei kunst rijden op de sohaats kwam de hoofd film „Schuldig aan Verraad', welke han delt over hét proces tegen Kardinaal Mindszenty. De film werd met aandacht gevolgd en liet niet na indruk te maken. Geen spreekuur Burgemeester C. J. v. d. Hoeven si morgen verhinderd spreekuur te houden. derer in het van Groningse bodem stammend: Moeder, d'r staet een vrijer aan de deur. Jelle de Vries geeft aan de vleugel mu zikale omlijsting, bijgestaan door Jan Blok met zijn gitaar en zij kwijten zich verdienstelijk van hun taak. Resumerend, zouden we willen zeggen, dat Wim Sonneveld er in geslaagd is een cabaret te componeren, dat een huis, tuin en keuken-program zeker te boven gaat, al draagt de compositie dan deze titel. Na afloop volgde langdurig applaus en de dames werden in de bloemetjes gezet. De eerste voorstelling in de serie Ge mengd Amusement van K. en O. is goed geslaagd. De schouwburg was practisch uitverkocht! M. Tegen schadelijke kartelinvloeden Diepgaand onderzoek op komst (Van onze Haagse redacteur) Zoals uit een toespraak van de voorzitter van het Nederlands Verbond van Werkgevers al is gebleken, zoekt men ook daar naar middelen om de kwade gevolgen van kartelovereen komsten weg te nemen. Men bestu deert o.a. de wijze waarop dit probleem in andere landen is aangepakt. Op korte termijn is geen bepaalde rege ling te verwachten. Berichten als zou naar Zweeds voor beeld. een commissie van industriëlen door het Verbond in het leven worden geroepen, die een onderzoek doet naar het schaden van het algemeen belang door kartelovereenkomsten, moeten op hun minst voorbarig worden genoemd. In de Rijksbegroting 1956 heeft men kunnen lezen, dat ook dc overheid wat de kartelovereenkomsten betreft, niet stilzit. Zo zullen in totaal 21 economen en juristen worden aangetrokken, die de vele honderden in Nederland be staande kartelovereenkomsten aan een diepgaand onderzoek zullen onderwer pen. WASSENAAR In verband met het 20-jarig jubileum van het Jeugdkoor, onderafdeling van het Chr. Dameskoor „Euphonia", wer den Dinsdag- en Woensdagavond in het Gebouw aan de Schoolstraat herden kingsuitvoeringen gegeven. Gisteravond opende dr H. J Honders, ere-voorzitter, met gebed en een korte toespraak, waarin hij het Jeugdkoor gelukwenste, tevens ook de dirigent, de heer Baank, die, zoals hij zei, mee-jubileerde. Vóór de pauze werd door de jongste meisjes van het Jeugdkoor het zang spel „Lentebloemen" van C. van Rennes ten gehore gebracht, na de pauze ge volgd door „Prinses Rozelein". samen gesteld naar melodieën van Mozart, Schubert, Strauss en andere componis ten, door Ben Bunders en Jan van Riet schoten. De keurige costuumpjes werden gecreëerd door men. M. den Hollander en de dansjes werden ontworpen door en ingestudeerd onder leiding van mej. v. Rosendaal uit Den Haag. Na afloop werden beide genoemde dames door de heer Baank bedankt en werden haar helpsters beloond met bloemen. Dr Honders dankte o.a. namens de aanwezigen voor het gebodene. Geslo ten werd met de Avondzang. Gisteravond werd in de bovenzaal van Café De Groot een vergadering gehou den van de Tuinbouwstudieclub Wasse naar, afdeling van de Ned. Bond van Studieclubs van Oud-leerlingen van Tuinbouwcursussen. De voorzitter, de heer J. Ch. Nijp opende de avond met een hartelijk welkom en een mededeling over een wijziging van het programma. Na vaststelling van de notulen werd besloten de club donateur te maken van de Wassenaarse Floraliaveremging. Vervolgd werd met hersengymnastiek op het gebied van de tuinbouw, waartoe de vergadering werd verdeeld in twee ploegen A en B. Vraagsteller was de heer Groenewe- gen. De B-ploeg won met drie punten voorsprong op de A-ploeg. Voor het puntenstelsel werd door de heer J. C. van Keppel ingezonden een Phyllocactus hybr. rood, waaraan 10 pnt werden toegekend. Over een commissie voor de op 24 Ja nuari a s. in het Verenigingsgebouw te houden feestavond kon nog geen over eenstemming worden bereikt. De vergadering werd besloten met een wedstrijd in bloembinden. GOED AFGELOPEN BINNENBRAND Thuiskomend bemerkte de familie Cou- vée dat in de slaapkamer op de eerste étage van haar woning aan de Jonker laan brand was geweest. Aangezien de 1 ramen en de deur van de kamer goed j waren gesloten was het vuur blijkbaar door gebrek aan zuurstof vanzelf ge doofd. Smeulende resten werden met een emmer water geblust. Kledingstukken en schoenen waren verbrand en het meubi lair had door het vuur schade geleden. Franse Socialisten tegen liet beleid in Alserië De Franse Socialistische partij, die op de wip zit. heeft gisteren bekend ge maakt. dat haar afgevaardigden in het parlement zullen stemmen tegen dc po litiek van de regering in Algerije, waar mee opnieuw het zwaard van Damocles boven het kabinet van premier Faure is komen te hangen. De Masjoemi haalt in Krijgt zij de meeste Parlementszetels? Volgens de onofficiële uitslagen van de Indonesische verkiezingen is de Masjoemi weer verder ingelopen op de Nationalisten. De Nationalisten hebben volgens de door U.P. verstrekte gegevens thans 7.693.436 stemmen, de Masjoemi 7.385.015. Er is dus nog een marge van slechts ruim 300.000 stemmen. I)e Or thodoxe Moslems (Nahdatoel Oelama) neemt de derde plaats in met 6.550.348 St.. de Communisten nemen de vierde plaats in met 5.943.375 stemmen. Deze uitslagen zijn afkomstig van meer dan 80% der kiesdistricten. De meeste waarnemers geloven thans, dat de Masjoemi de meeste zetels in het Parlement zal krijgen, hoewel zij nu nog de tweede plaats inneemt, zulks omdat stemmen buiten Java uitge bracht meer waarde hebben, dan die op Java in de strijd om de Parlements zetels. De Masioemi ligt. naar men weet, aan de kop in de gebieden buiten Java. Japanse Socialisten gaan samen in één partij De rechtse en linkse Socialistische partijen in Japan hebben zich ontbon den en zullen Vrijdag een nieuwe ver enigde niet-Communistische socialisti sche partij vormen. De twee partijen zijn sinds October 1951 gescheiden. De nieuwe Socialistische partij zal 156 zetels hebben in de Tweede Kamer van liet Japanse parlement. De Democrati sche regeringspartij heeft 186 zetels van de 467 in het geheel. De nieuwe partij streeft naar opzegging van alle belang rijke verdragen en overeenkomsten met de Verenigde Staten. Amerikanen onderzoeken de bovenste luchtlagen Natuurkundigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben gisteravond in Nieuw Mexico een „aerobse"-raket bijna 112 km hoog het luchtruim ingezonden. Het doel van de proefneming is. na te gaan of zich in de bovenste luchtlagen natuurlijk natrium bevindt, voorts de oorsprong, eigenschappen en dichtheid er van. Het door de raket verspreide natrium vormde een reusachtige „C" in de lucht rondom de ster Vega. Moskou en het Nabije Oosten Volgens een Egyptisch blad heeft de Sovjet-Unie aangeboden alle Egyptische ontwikkelingsprojecten te financieren in ruil voor Egyptische katoen, rijst en andere producten. Het zou hier gaan om een nieuwe dam in de Nijl. De rege ring van Nasser bestudeert thans het Sovjet-Russische aanbod. Voorts zouden in Damascus onder handelingen gaande zijn over levering van Tsjecho-Slowaakse wapens aan Syrië. Israël van zijn kant heeft beslo ten geen wapens te zullen kopen In lan den achter het ijzeren gordijn. Overi gens is er van Sovjet-Russische zijde geen aanbod aan Israël gedaan tot le vering van wapens. In elk geval hoopt Israël zijn voorraad in het Westen te kunnen aanvullen. De Egyptische regering heeft bekend gemaakt, dat jongeren van 18 Jaar en niet meer zoals voorheen 19 jaar onder de wapenen zullen worden ge roepen voor de dienstplicht. De regering vestigde er in het bijzonder de aandacht op. dat deze maatregel niets had uit te staan met de gespannen toestand in het Nabije Oosten. De dienstplicht in Egy p te, die per wet is verlaagd tot 18 jaar. duurt drie jaren. Ook zij die lichamelijk worden afgekeurd zullen dienst moeten gaan doen doch in niet-militaire be voegdheden. Studenten zullen slechts 18 maanden dienst behoeven te doen Een 37-jarige Cyprische vrouw van Griekse afkomst, Maria Koundourtdou, is te Limassol tot drie Jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat zij in het bezit van minutie. afkomstig van Britse voor raden'op Cyprus, was "aangetroffen. Het was de eerste maal. dat een vrouw voor een dergelijk feit werd veroordeeld zy hoorde het vonnis onbewogen aan. Dit is de villa „Les Charmettes In Gland in de buurt van de Zwit serse stad Lausanne; het huis. dat twintig kamers bevat, zal ter be schikking staan van ex-presidenl Peron van Argentinië, wanneer die mocht besluiten zich in Zwitserland te vestigen. Het landgoed werd ge kocht door een Argentijns zakenman na de eerste - mislukte - opstand tegen Peron in Juni van dit jaar. Uit betrouwbare kringen in Zwitserland wordt vernomen, dat Peron reeds sinds 1947 bezig is geweest met het overbrengen van fondsen naar Zwitserland. Duizend Zweden sliepen roes uit Nederlandse bier-export bij Deense achtergesteld (Van onze correspondent in Stockholm) Een harde week hebben de Zweden achter de rug. Zij hadden niet alleen de verleiding van de sterke drank (die nu vrij te koop is) te trotseren maar konden ook kennis maken met de vele soorten bier-van-beter-gehalte, die nu voor het eerst zonder meer gekocht kunnen worden. Natuurlijk heeft het niet ontbroken aan personen, die geen maat wisten te houden. Maar aangezien dit ook vroe ger is voorgekomen, is dit niet zo op gevallen. Gedurende de eerste week werden in de grootste twee steden, Stockholm en Gothenburg duizend per sonen naar het bureau van politie ge bracht. om aldaar hun roes uit te sla pen. Verleden jaar ls dit cijfer iets lager dan de helft geweest. De tweede „vrije" week liet echter al een veel normaler cijfer zien. Het meest valt de plotselinge veran dering van smaak op. De dames gaan kennis maken met verschillende wijn soorten en de heren verdiepen zich in het bier Het bier is trouwens aanleiding ge weest voor een Nederlandse stap. De drie in Zweden verkochte Nederlandse soorten zijn niet overal te krijgen. Wel daarentegen enkele Deense en Duitse soorten. Hierin ziet Nederland nu een bevoordeling en het heeft dit ook offi cieel te kennen gegeven. De met de dis tributie belaste ambtenaar merkte ech ter op, dat men onmogelijk alle winkels, groot en klein, gelijk bevoorraden kon. Derhalve heeft men geselecteerd, waar bij de meest bekende (vooral Deense) soorten er het voordeligst af kwamen. Eerst als uitdrukkelijk een Nederlands soort wordt gevraagd zullen de kleinere distributie-centrales hiermede worden voorzien. Intussen hebben echter de Denen ien in iets mindere mate de Duitsers» de mogelijkheid om de markt te veroveren. Verpleegster te Zeist vermoord VAN DE DADER GEEN SPOOR Gisteravond is de 22-jarige leerling verpleegster mej. W. van Soest op de onverlichte oude Woudenbergse Zand weg te Zeist gemolesteerd en daarna door wurging van het leven beroofd. De verpleegster, die in het ziekenhuis .De Lichtenberg" te Amersfoort werk zaam was. heeft deze inrichting gister avond verlaten voor een bezoek aan de ouderlijke woning te Zeist. Zij reisde daartoe met de N3.M -bus vam halfacht naar Zeist, waar zij is uitgestapt De naaste weg naar de ouderlijke woning leidt langs een onverlichte zandweg. In de scherpe bocht in die weg moet zij zijn aangevallen. Eerst vanmorgen te halfacht is heb stoffelijk overschot door een burger ge vonden, die de politie in kennis stelde. Onmiddellijk is de recherche met het onderzoek begonnen. Het Parket uit Utrecht heeft- op de plaats van de mis daad het onderzoek geleid. Tot nu toe ontbreekt van de dader elk spoor. BEURSOVERZICHT DUIDELIJK HERSTEL Amsterdam, 13 October De aarzelende stemming van gisteren is vandaag gevolgd door een duidelijk herstel. De handel bleef echter nog van beperkte omvang. Klaarblijkelijk wil men nog liever meer zekerheid hebben of er nu inderdaad van een ommekeer sprake is. Unilever voorop met een stijging van ls punten tot 464. Kon. Olie kwam vaji 578 op 592. Philips avanceerde circa 13 punten zowel voor de oude als de nieu we aandelen, die resp. op 350'j en 340 sloten. AKU stelde bitter teleur. De cij fers van het derde kwartaal werden wel iswaar fraai genoemd, doch de eigenlijke winst is iets bij vorig jaar achtergeble ven en dit laatste was een tegenwerken de factor. Het rayonbedrijf sloot per saldo slechts 5 punten hoger 353, na opening op 356. Vanmorgen werd zelfs 360 betaald. Ook de cultuurmarkt gaf duidelijk van een betere stemming blijk. De Masjoemi- partij begint haar achterstand in te lo pen; dit stimuleerde deze afdeling. Am sterdam Rubber had de leiding met een winst van 9 punten; slot 139. HVA kwam van 152 op 158 en Dell van 150 op even eens 158. Op de Scheepvaartsector ging Holland-Amerika Lijn voorop met een avance van 5 punten tot 214. De overige soorten 3 k 4 punten hoger. Locale In dustrieën een kleinigheid beter. Claims Excelsior werden geadviseerd op f. 90 f. 95 bij een theoretische waarde van f. 108. De toewijzing op de uitgifte der Am- sterdamsche Bank van f. 25.000 000 3% 7-jarige zgn. ..deposito obligaties" zal. gezien de grote belangstelling wel gering zijn. Guldens beleggingen stil en onveranderd. Beurs van Amsterdam Donderdag 13 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102 H 102% Grootboek obl 103 Ned. '51 3% 101% 102 Ned. '53 301 10191 101% Ned. '48 3% 99% 99% Ned. '54 3% 99 fS 9911 99% 99% 100 9911 Ned. '47 3% 3 100% 100% Dollarlng '47 3 98% 97% Investeringscert 3 97ft 100ft Ned 62-64 3 lOOft 101 Indië -37 A 3 98% 98% Grootboek '46 3 98% 9911 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 83 86 Nat. Handelsbank 160% 163 Ned. Handelmy 222 222% A.K.U 347% 353% Philips 338 350% Unilever 446% 463% Wilton Feyenoord 263 268 337 346 Kon Olie f 50.— 312 Kon Olie 578 592% Amst Rubber 129% 139 Holl Amer iyn 209% 213% Kon Ned Stoomb. 195% 200% Ned Scheepv. Unie 179% 183% H.V.A 152% 159% Java Cult. 82% 85% Deli Mij. 150 159 Senembah 112 117% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- cn Gem leningen fi 'dam '47 3 100% 101 Den Haag 1937 I 3 100 Lelden 1947 99% 100 R'dam "37 1 m 3% 101A 101 ft Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 104 Prcmieleningen A'dam '51 2% 141 145 Eindhoven '54 2% 110% 110% Enschede '54 2% 109% 109 Den Haag '52 I 2% 135% 136% idem II 2% 133 133% R'dam '52 I 2% 137% 137 idem n 2% 135% Utrecht '53 2% 121% 121% N1ET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Crcdietlnstellingcn Amsterd. Bank 263 284% Rotterd. Bank222 231 Twentsche Bank234 230 L Industrie Ondernemingen Ned. G en Splr fabr. 247 249% Kon. Ned. Grofsm. 155 162 Rott. Droogd. Mjj. 630 L Tieleman en Dros 20% 19 Handelsondernemingen BorsumiJ. cv A f 1000 136 HO Internatlo160L 165% Diversen Albert Heyn270 L 265 L Ned. M.Walv.Vrt. 80% 82 Spoorwegen Deli Spoorw My. 34 35 Amerik. fondsen Anaconda 63% 69% Shell Oil Cy56% 56 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VU. 12/10 Holl. Constructie 420 Ing bur v Bouwnyv. 156 Int Kunststott Ind 83 82 Kon Ned Edelmet 88% Pref w.a idem 15 ia Textiel Gebr v wyk 88 87% Leldsche Wolsplnn 345 Ned Electrolasm 360 Slkkens Lakfabr '53 -100 390 Ver. Touwfabrleken 190 Wemlnk's Betonm. 140 143GB

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5