Aanleg permanent volkstuincomplex Voorjaar 1956 voor teelt gereed Deze week staat Leiden in het teken van Veilig Verkeer B. en W.: geen uitbreiding van drankwetvergunningen 94ste Jaargang Dinsdag 11 October 1955 Tweede Blad No. 28649 In Leiden-Noord In toekomst ook een rolschaatsenbaan, voetbalvelden en piasvijver Een reeds lang gekoesterde wens van vele Leidse Volkstuinders, staat op het punt verwezenlijkt te worden: een permanent volkstuincomplex in Leiden- Noord. In de zitting van a.s. Maandag leggen 6. en W. de Raad een plan voor, dat in vijf onderdelen uiteenvalt en de aanleg omvat van: I. een complex permanente volkstuinen, 2. een wandelweg met aangrenzende beplantings stroken, 3. drie voetbalvelden, 4. een speelweide met piasvijver en rolschaat senbaan en 5. een verkeerstuin. By de toelichting van dit plan herin neren B en W er aan, dat zij in de Me morie van Antwoord op het sectieverslag betreffende de begroting voor het dienst jaar 1955. reeds met betrekking tot de volkstuinen in het plan Leiden-Noord o.a. hebben medegedeeld, dat, daar en kele percelen weiland, nodig voor dt aanleg van het volkstuinpark „Noord" tot einde 1955 verpacht zyn, de aanleg van dit complex niet vóór dat tijdstip zal kunnen worden uitgevoerd. Intussen hebben zij bovenstaand plan doen ontwerpen (recreatieplan Noord) op gronden, welke eigendom zyn der ge meente. gelegen ten Oosten van de spoorbaan aldaar en ten Noorden van de Willem de Zwijgerlaan en het verlengde daarvan tot aan de Zijl. Niet alleen voor de uitvoering van dit plan, maar ook met het oog op de toe komstige woningbouw en de verdere aanleg van de Willem de Zwijgerlaan is het nodig, dat een aantal bestaande volkstuinen wordt opgeheven. Gelet op het grote gebrek aan volkstuinen dient zo spoedig mogelijk hierin te worden voorzien door de uitvoering van de on derdelen 1 en 2 van het recreatieplan namelijk, de aanleg van een complex volkstumen en de aanleg van een wan delweg c.a. Het ligt in het voornemen om - zo mo gelijk - in dit najaar met de aanleg van de volkstuinen aan te vangen, zo dat deze in het voorjaar 1956 voor de teelt gereed zijn. Zou de uitvoering niet in het najaar ter hand kunnen worden genomen, dan worden de tuinen weer opnieuw beplant, zodat uitvoering in het voorjaar extra kosten zou mede brengen. Na overplaat sing der desbetreffende volkstumders komt grond beschikbaar voor de aanleg van de speelvelden, van de speelweide, van de geprojecteerde weg naar de Zijl en voor de bebouwing ter plaatse. Hieromtrent zullen B en W de Raad t.z.t. nader adviseren. Het volkstuincom plex zal nadat de paden zijn aangelegd en de tuinen zijn ingedeeld, van hagen, bomen en andere beplanting worden voorzien, terwijl op de toegangsdammen tot het complex hekken zullen worden aangebracht. DE WANDELWEG De geprojecteerde wandelweg loopt van de Marnixstraat tot in het verleng de van de Sumatrastraat en geeft op drie plaatsen toegang tot het volkstuin park. De weg kan t.z.t. tevens dienen als voorlopige toegang naar de aan te leg gen sportvelden en speelweide. De wan delweg verkrijgt een breedte van 4 meter en wordt aan weerszijden begrensd door een beplant talud van 5 meter. Aan de Noordzijde en gedeeltelijk aan de Zuid zijde van de wandelweg wordt een af- scheidingssloot gegraven, waardoor het gehele volkstuinpark op polderpeil kan worden gemalen door de aanwezige wind molen van de stadspolder. Aangezien het aanleggen van de volks tuinen en van de wandelweg kan door de Ned. Heide Maatschappij geschieden. Met inbegrip van de bijkomende wer ken worden de kosten geraamd op f. 218.000, t.w. f. 211.150 (raming Heide My), vermeerderd met omslpg Dienst Gemeentewerken en afronding. B. en W. vestigen de aandacht op het feit. dat in de begroting een post is op genomen van f. 44.500 voor de stichting van een verenigingsgebouw. Het is de be doeling de bouw hiervan nog even op te schorten in afwachting van pogingen om de verschillende volkstuindersverenigin- gen tot samenwerking te brengen. Van 24—29 October as. wordt in een der Boerhaavezalen in de Lange Vrou wenkerksteeg vanwege de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" een tentoonstelling „Boek en Jeugd" inge richt. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, heeft zioh bereid ver klaard deze tentoonstelling officieel te openen. PROF. SIEMENS ONDERSCHEIDEN Prof. dr H. W. Siemens, hoogleraar in de Dermatologie en Geslachtsziekten aan de Universiteit alhier is benoemd tot ere-lid van de „Societa Italiana di Der- matologia e Sifilographia". Vrijdag as. zal het Bureau Vak ontwikkeling van de Ned. Handelsreizi- gersvereniging te Rotterdam een open bare les geven ter voorbereiding van de cursus 1955-1956 ..Vakdiploma Handels- vertegenwoordiger". Als sprekers zullen optreden mr J. Verheus, commercieel adviseur en cursusleider en J. W. Becu- de, alg. penningmeester der NHRV. Voorts brengen B en W de Raad in herinnering, dat de Raad op 29 Novem ber 1954 om praeadvies in handen heeft gesteld een adres van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen, waarin o m werd verzocht te bevorderen, dat. maatregelen worden getroffen, opdat het Volkstuinpark-Noord zo spoedig mogelijk wordt voltooid. Indien de Raad overeen komstig bovengenoemd voorstel besluit, is aan dit verzoek voldaan. Verder ver zocht de bond gronden, zij het slechts tijdelijk, ter beschikking te stellen van de volkstuinders, die van hun tuin wer den en/of worden verdreven. Voorzoveel mogelijk is dienovereenkomstig gehan deld. Ten slotte verzocht de bond te be vorderen, dat maatregelen zullen worden genomen, om in de uitbreidingsplannen enkele permanente volkstuincomplexen op te nemen en drong er daarby op aan, dat de realisering daarvan binnen de kortst mogelijke tijd zal geschieden. Met betrekking tot dit verzoek vestigen B. en W. er de aandacht op. dat behalve bij de vaststelling van het partiële uitbreidings plan „Leiden-Noord" ook by de vaststel ling van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest" hiermede rekening is gehouden. Volgens de mening van B. en W. kan dit adres dan ook als afgedaan be schouwd worden. Op grond van bovenstaande overwe gingen stellen B. en W. de Raad voor in deze geest thans een besluit te nemen. Bouw R.K. Kleuterschool aan Timorstraat B. en W. doen de Raad een voorstel om aan de Inrichting van Liefdadigheid voor Rooms-Katholieken, ten behoeve van de stichting van een kleuterschool, te verkopen een perceel bouwterrein, ge legen benoorden de Timorstraat, groot plm. 2170 vierk. M„ voor de prijs van f. 35 per vlerk. M., bouwrijp en opge hoogd tot N.A.P. en verder onder de door B. en W. vast te stellen voor waarden. Schoolpsychologisch onderzoek Werden vroeger leer- en gedrags moeilijkheden van schoolgaande kinde ren meer of minder beschouwd als te aanvaardbare feiten, waaraan" slechts weinig valt te veranderen, geleidelijk is het inzicht gerijpt, dat deze moeilijk heden in veel gevallen ondervangen kunnen worden. De ervaring heeft aan getoond, dat de oorzaken van de moei lijkheden in tal van gevallen in het ge zin liggen, in onjuiste verhoudingen in de school of in een didactisch onjuiste aanbieding van de leerstof op school. De Medisch Opvoedkundige Bureaux vervullen op dit gebied reeds een be langrijke functie, al of niet in comoi- natie met de bureaux voor levens- en gezinsmoeilijkheden. De omstandigheid, dat de moeilijkheden zich tevens in de school openbaren en dat de oorzaken van die moeilijkheden ook in de school liggen maakt het noodzakelijk ook hier voorzieningen te treffen. De kosten van deze voorzieningen, waarvan naar verwachting mede ge bruik zal worden gemaakt door de bij zondere scholen, met uitzondering van de R.K. soholen, die een eigen dienst in het leven hebben geroepen, kunnen beperkt blyven tot naar raming f.8500 per jaar, n.l. f. 5500 voor het aanstellen van de school-sociaal werkster in de rang van commies, f. 2500 wegens kosten van adviezen van de psycholoog en de psychiater en f500 voor onvoorziene uitgaven inclusief bureaukosten. In deze geest deden B. en W. de Raad thans een voorstel toekomen. Verhuring gemeentelijke gymnastieklokalen ER KOMT EEN BETERE REGELING De toepassing van het tarief voor het verhuren van de gemeentelijke gym nastieklokalen. vastgesteld bij Raads besluit dd. 22 Maart 1948 en 31 Mei 1948. blijkt op een bepaald punt tot on billijkheid aanleiding te geven De huur van die lokalen is verschillend, al naar gelang van een groot dan wel van een klein lokaal gebruik wordt gemaakt, terwijl voor het tweede, het derde en alle volgende uren lagere bedragen ver schuldigd zyn. Aangezien door gebrek aan ruimte een vereniging meermalen voor een aantal uren mét een klein lokaal genoegen moet nemen, hoewel een groot lokaal voor alle uren wordt gewenst, moet zij volgens de bestaande regeling b.v. tweemaal het tarief voor het eerste uur betalen. Ten einde deze onbillijkheid weg te nemen, komt het B. en W. gewenst voor in de desbetref fende regeling de wijziging aan te bren gen. In de bestaande regeling worden voor de berekening van de vergoedingen als grote lokalen aangemerkt de gym nastieklokalen aan de Pieterskerkgracht, van de H BS. met 5-jarige cursus en van het Gymnasium. Het met name noemen van deze lokalen heeft tot ge volg. dat na de bouw van een groot gymnastieklokaal telkenmale wijziging van de onderhavige regeling nodig is. Het verdient naar de mening van B. en W. daarom aanbeveling de namen weg te laten en te omschrijven, wat onder grote gymnastieklokalen wordt verstaan. Als zodanig zijn aan te merken alle gymnastieklokalen, welke een afmeting hebben van ten minste 10 x 18 m. Op grond van bovenstaande overwe gingen. stellen B. en W. de Raad voor het onderstaande besluit te nemen: A. in te trekken het besluit van 22 Maart 1948. aangevuld bij besluit van 31 Mei 1948; B. te bepalen, dat B. en W. de in artikel 172 der gemeentewet bedoelde macht uitoefenen, voorzover betreft het verhuren of op andere wijze in gebruik geven van gemeentelijke gymnastieklokalen, zulks voor de tyd van vijf jaren en met inachtneming van het volgende tarief; I grote lokalen w.o. te verstaan die lokalen, welke een afmeting hebben van ten minste 10 x 18 m.: Ie uur f. 55.— per wekelyks lesuur per Jaar; 2e uur f. 45.per we kelijks lesuur per jaar; 3e uur en vol gende uren f. 35.— per wekelijks lesuur per jaar; II. overige lokalen: le uur f. 45.per wekelijks lesuur per jaar; 2e uur f. 35.per wekelijks lesuur per jaar; 3e uur en volgende uren f. 25.— „Hebt eerbied voor het leven" Aantal dodelijke verkeersongevallen tcordt voor 1955 op 1500 geschat De thans landelijk ingeluide actie, waarbij alle krachten mobiel worden gemaakt voor een veilig verkeer, verdient aller belangstelling en vooral medewerking. Terwijl nu al jaren - en terecht - in onze samenleving alle krachten worden gebundeld om de T.B.C. en de Kanker te bestrijden, schenkt men - alle goede bedoelingen van het Ver bond voor Veilig Verkeer en verkeersdeskundigen ten spijt - veelal nog te weinig aandacht aan de veiligheid op de weg. En dat terwijl de verkeersmoeilijkheden zich met de dag toespitsen, het ongevallen cijfer een voor ons land ongekend hoog cijfer heeft bereikt en de ver keersovertredingen, van voetganger tot automobilist, legio zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN FrancLscus Gerardus Maria, zn van S. C. Oudshoorn en A. G. v. Hlencn; Anne Mleke, dr van W. F. Stljger en J. C. Bul ten; Maria Sandora, dr van S. M&ndi en G. Heemskerk; Gerrlt, zn van G. Rietkerk en A. v. Hooidonk; Willem, zn van W. v d. Plas en A Durleux; Harold Reginald zn van A. Douwes en Hennv Maria; An- nemarle, dr van G. H den Haan en J. v. d Wiel; Allda dr van W. H. Haas broeken M. W. Bodry; Lultslen, dr van; L. Westerhof en H de Groot; Jacob Cor nells. zn van H Pouw en M. E. v. Dam; Johanna Maria, dr van J. Bruggeman en H. J. Hartman; Johannes Philippus. zn van J. P. Schlngwein en M. van den Berg. GEHUWD J. Pyi en W. M A. Hoppezak; W. J. de Jong en M. T. Gal) aard. J. v. Kampen en T. H. v Gorkum. J A v. Elburg en C. Oudshoorn; P. C Bik en M M J de Graaf, H G. B v. Berkel en J. J. v Wouw OVERLEDEN A. MartUn, man. 69 Jr.; J. Parlevllet. zn, 6 wk.; P. J. H. Pleron, wednr., 89 Jr.; J. H. Luikman. man. 66 Jr.: L. Mloch, hulavr. van Plelaaen, 77 in.! M. Koet, wed, vam Eggtnk, 76 jr. Het moet ons toch wel wat te zeggen hebben, dat het aantal ongevallen op de weg van 1933 tot 1954 is gestegen van 41.000 tot 100.000 terwyl dit aantal ln 1955 vermoedelijk de 120.000 zal bereiken. Het aantal gewonden tengevolge van verkeersongevallen steeg m dezelfde oe- riode van 12 000 tot 32.000. Voor 1955 're kent men zelfs op 40.000! Onder deze slachtoffers waren kinderen, die zwaar gewond werden en die hun leven lang Invalide zullen blyven. Had het aantal doden in 1953 ln ons land het reeds ongekend hoge cyfer van 800 bereikt, voor dit jaar schat men dit aantal op circa 1500, waaron der ongeveer 350 kinderen. Afgaande op deze cijfers dan kan daaruit de conclusie getrokken worden, dat het verkeer per dag gemiddeld 4 doden en plm. 100 zwaar- en lichtge wonden eist. In het licht van deze cijfers kan de thans gevoerde actie van het Verbond voor Veilig Verkeer geen overbodige luxe worden genoemd. Het is een appèl op het geweten van de weggebruikers cm een heer in het verkeer te zyn. In het kader van deze landelijke actie de staat ook Leiden deze week in het te ken van Veilig Verkeer. In talrijke bijeenkomsten en tijdens een deze week ln de foyer van de Stadsgehoorzaal in gerichte tentoonstelling zuPert de weg- De schooljeugd heeft bijzonder veel aandacht voor de verkeerstafels. Tafels, waarop zij haar ver keers- kennis ook mag toetsen. (Foto LD/Van Vliet.) gebruikers en dat zijn wij allen ge wezen worden op de gevaren van de weg en op de noodzaak, daaraan zo mogelijk een halt toe te roepen. Onder de vele genodigden, die gister middag in de foyer van de Stadsgehoor zaal de opening van deze verkeersweek bijwoonden, merkten wij o.m. op de wet houders J. C. van Schaik en A J. Jon- geleen, dr K. Simon Thomas, wethouder van Oegstgeest, en de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, enkele raadsleden, een groot aantal vertegen woordigers van Leidse verenigingen en leerlingen van enkele scholen. VIJAND NUMMER EEN. De voorzitter van de afdeling Lelden van Veilig Verkeer, de heer J. Machlel- sen, die een inleidend woord sprak, zeide zich niet aan overdrijving schuldig te staat daarmede de vraag: wat kunnen wij doen om elkander te beschermen te gen het doodsgevaar op de weg? TWEE OORZAKEN Zonder te treden in een diepgaande studie van cijfers en feiten, of zich te zetten aan een nauwkeurige ana lyse van de verkeersongevallen, die dagelijks plaats vinden, stelde de heer Alacbielsen vast, dat twee oorzaken duidelijk aanwijsbaar zijn, t.w. de onbekendheid met de verkeersregels en de ongedisciplineerdbeid van vele weggebruikers. In samenwerking met het onderwij zend personeel en de verkeerspolitie spreker denkt hier aan de verkeers- examens voor de jeugd tracht het Verbond voor Veilig Verkeer in deze leemte te voorzien. Indachtig aan het gezegde: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, is de propaganda van het Ver bond voor 'n belangryk deel gericht op de jeugd. Evenwel: ook de ouderen moe ten veelal nog een verkeersopvoeding doormaken. Hun kennis van de ver keersregels is helaas de politierap porten spreken een duidelijke taal dikwijls bedroevend, vooral van hen, dia niet meer tot de jongeren gerekend kun nen worden. Echter nog veel ontstellen der is bij deze gTote categorie van weg gebruikers de geestesgesteldheid, die in hen gevaren is. Bij de duizenden ernstige en minder ernstige ongevallen, die er in ons land plaats vinden, zijn er honderden, die geweten moeten worden aan on oplettendheid en onvoorzichtigheid, aan ongeduld en onbeheerstheid, aan achteloosheid en roekeloosheid, m.a.w. aan gebrek aan zelfbeheersing, ver antwoordelijkheidsbesef en verkeers- discipline. Zjj worden, aldus spreker, het slachtoffer, 't zij van hun eigen onvoorzichtigheid, 't zij van de onge disciplineerdheid van een mede-weg gebruiker. Tegenover de zegeningen, welke het moderne verkeer in sociaal en econo misch opzicht brengt, staat volgens de heer Machielsen de vloek van het on herstelbare verlies aan mensenlevens, de gehele of gedeeltelijke invaliditeit van duizenden, een materiële schade van millioenen guldens en een groot verlies aan arbeidskrachten. De regering erkent de grote calami teit, die het Nederlandse volk bedreigt en steunt en bevordert alle maatrege len, die tot verbetering kunnen leiden. Daarnaast heeft H.K.H. Prinses Wilhel- getroffen door de steeds toene mende verkeersonveiligheid, zich reeds een en ander maal via de radio tot het Nederlandse volk gewend. Haar woor den; .Hebt eerbied voor het leven", heb ben niet nagelaten diepe indruk op ons allen te maken Tenslotte weidde de heer Machielsen „.t over de-hel aas-be scheiden opzet van 1 de Leidse actie, welke een gevolg is van het feit. dat de afdeling Leiden over nog te weinig ihet zijn er een paar honderd» leden beschikt. Spreker hoopte, dat hierin spoedig verandering zou optre den. Byzonder dankbaar was de heer Machielsen voor de financiële steun van het Gemeentebestuur en voor het ma teriaal, dat het hoofdbestuur en de af deling Zaandam voor de tentoonstel ling had willen afstaan. Met de wens uit te spreken, dat deze propaganda-actie aan het doel. dat voor ogen is gesteld, moge beantwoorden, verklaarde hij de Leidse verkce.spropagandaweek voor ge opend Na deze opening namen de aanwezi gen een kijkje op deze met veel zorg in gerichte expositie. Velen maakten tevens van de gelegenheid gebruik om hun kennis van de verkeersregels te toetsen, waartoe in de zaal enkele verkeerstafels waren opgesteld Een voorbeeld, dat al spoedig door de schooljeugd werd ge volgd. De tentoonstelling is gedurende deze week geopend van negen tot zes uur en ln de avonduren van acht tot half elf. HERSENGYMNASTIEK Gisteravond werd er een wedstrijd ln hersengymnastiek op verkeersgebied ge houden. speciaal voor leerlingen van middelbare scholen Het resultaat was dat de ploeg van het Chr. Lyceum ln de Maximum reeds met 16 overschreden In de raadsvergadering van 26 Sep tember j.L werd óm praeadvies in han den van B en W. gesteld een adres van de Vereniging van Café- en Restaurant houders voor Leiden en Omstreken en de Leidse afdeling van de Kath Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters ..St. Joseph" te Lelden, waarin zij verzoeken het maximum van het aantal vergunningen ingevolge Drankwet te stellen op 96. zijnde het aantal vergunningen, dat thans in Lei den aanwezig is. Met betrekking tot dit stuk delen B. en W. de Raad net vol gende mede: Ingevolge het bepaalde in artikel 6 der Drankwet is de Kroon op voorstel van de Gemeenteraad om. bevoegd om de vijf jaren het maximum aantal ver gunningen, dat voor een gemeente geldt, te wijzigen. Een dergelijk voorstel kan ook dit jaar aan de Kroon worden ge daan Adressanten stellen voor hiertoe over te gaan. teneinde het maximum te verhogen. B. en W brengen in herinnering, dat naar de grondslag van het aantal in woners van Leiden op elke 500 Inwoners één vergunning en één verlof A mag worden verleend Naar de toestand op 1 Mei 1955. de dag. waarop het lopende vergunningsjaar is aangevangen, komt dat neer op 187 vergunningen en even veel verloven Adit is het zogenaamde ettelijke maximum In 1925 is op voorstel van de Leidse Raad bij KB. het maximum aantal vergunningen (het zg. .Kroonmaxi- mum") voor deze gemeente gesteld op Voor de verloven A (zwak alcoholi- per wekelijks lesuur per jaar en III. de vergoeding voor het gebruik van een sub II bedoeld lokaal bedraagt f. 35. per wekelyks lesuur per jaar voor het eerste uur en f. 25.per wekelyks les uur per jaar voor de volgende uren, indien door dezelfde gebruiker reeds twee uren per week van een onder I genoemd lokaal gebruik wordt gemaakt. De vergoeding voor het gebruik van een sub II bedoeld lokaal bedraagt f. 25. per wekelijks lesuur per jaar. indien door dezelfde gebruiker reeds drie of meer uren per week van een onder I genoemd lokaal gebruik wordt gemaakt. Het Passage- en Reisbureau Llssone- Lindeman organiseerde gisteren in de grote zaal van .Hen Burcht" een by zonder druk bezochte emigratie-film avond. Een inleidend woord werd ge sproken door de heer J. H. Koch, die deze avond niet alleen van belang achtte voor adspirant-emigranten, maar ook voor hen. die van plan zyn relaties in den vreemde op te gaan zoeken. De emigratie, aldus de heer Koch. staat nog steeds ln het middelpunt van de belangstelling. Tot het komende voor- Jaar toe zyn alle emigrantensohepen reeds volgeboekt Tenslotte deelde de heer Koch mede, dat as. Maandagavond door het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden voorlichting gegeven zal worden aan hen, die belangstelling koesteren voor Zuid-Afrika. De eerste film gaf een beeld van het bezoek, dat- Koningin Elizabeth van En geland en de Hertog van Edinburgh ln 1954 aan Australië hebben gebracht Na deze journaalfilm volgde „Het logboek van Canada", een interessante zwart wit film. Tot besluit van deze avond kon men zij het via het witte doek met het ss. Sibajak een reis naar Australië maken. Deze nieuwe film toonde op dui delijke wijze op welke wijze de passa giers de tijd aan boord besteden Ruim vijf weken kunnen zij genieten van zon, zee en lucht. Tijdens de pauze werden talrijke In lichtingen verstrekt. WARMOND „DE LEEDE" REIKTE PRIJZEN UIT Deze zomer werd door de hengelaars vereniging „De Leede" een competitie gehouden, vyf wedstrijden waren hier aan verbonden. De prijzen werden be haald: H. Terhaar met 1500 gram, N. Bey met 1250 gram, P. v. Putten met 1120 gram. G. Ouwehand met 1120 gram, J. v. Egtnond met 1095 gram. De troostprijs, die geschonken was door de heer v. Leeuwen, werd gewon nen door T. Lagas met zijn zwaarste voorn. De hengel, die door de vereniging zelf werd geschonken, was voor H .Ter- haar. sche drank» is geen verandering ge bracht in het wettelijke maximum Tot nu toe werd er geen aanleiding gevonden hierin wijziging te brengen. Momenteel bestaan er 96 vergunnin gen. zodat het thans geldende maximum nog met 16 wordt overschreden, terwijl op de lijst van personen, op wier ver zoek om vergunning afwijzend moest worden beschikt uitsluitend op grond, dat het vastgestelde maximum is be reikt. en die dus in volgorde van plaatsing op de lijst ln aanmerking zul len komen voor een vergunning, zodra de mogelijkheid tot het uitgeven daar van ontstaat, 34 namen voorkomen Zou aan het ingezonden verzoekschrift worden voldaan en zou dit tot het door adressanten gewenste resultaat leiden, dan zou binnenkort tot het verlenen van vergunningen moeten worden over gegaan. zodra het aantal vergunningen beneden het getal 96 daalt Er is naar de mening van R. en W. geen enkele reden om terug te komen van het streven om het aantal ver gunningen geleidelijk te doen afne men tot het peil. dat voor Leiden ge wenst kan worden geacht. In de behoefte aan sterke drank wordt zeer zeker ten volle voorzien. In de gesta dige groei van het inwonertal onzer gemeente en in de nitbreiding van het bebouwde oppervlak zien B. en W. geen dringende redenen om de Raad voor te stellen het initiatief te nemen om tot verhoging van het geldende Kroonmaximum te komen. Indien in een nieuw gebouwde wijk behoefte bestaat aan een vergunningszaak. kan hierin o.i. worden voorzien door een vergunning over te brengen van een van de weinig aanzienlijke bedrijfjes uit de binnenstad naar een nieuwe inrichting. TOENEMENDE DRONKENSCHAP Daartegenover zijn er wel factoren, die pleiten voor het handhaven van het bestaande maximum. Hierbij denken B. en W. o.a. aan het toenemende aantal processen-verbaal, opgemaakt terzake van openbare dronkenschap in deze gemeente, dat van 1951 tot en met 1954 resp. bedroeg 100, 87, 92 en 160, en aan het aantal opgemaakte processenverbaal wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een motorrijtuig of rywiel. dat in de genoemde jaren resp. bedroeg: 8, 22, 27 en 28. terwijl het zich, gezien het verloop tot heden, laat aan zien, dat deze cijfers voor 1955 nog ho ger zullen liggen. Op grond van al deze overwegingen stellen B en W. de Raad voor afwyzend te beschikken op dit verzoek. Morgen zal het Indonesische Parle ment beginnen met de besprekingen over de regeringsverklaring. 25 sprekers heb ben zich hiervoor aangemeld. 21 October zal de regering op het debat in eerste termyn antwoorden. BEURSOVERZICHT UITERST FLAUWE STEMMING AMSTERDAM. 11 October Voor de derde achtereenvolgende week is de Maandag een „zwarte dag" geweest voor de New Yorkse beurs en de enorme koersdalingen in Wallstreet lieten het Damrak wederom niet onbe roerd. De zwaarste klappen vielen we derom bij de internationals. Zo opende Kon. Olie 29 punten lager op 570 Aku. Unilever en Philips circa 20 lager op resp. 339, 449 en 330. De handel had vooral begin beurs een zeer kalm ver loop en het zag er naar uit dat de lage opening gevolgd zou worden door een licht herstel. Later kreeg de markt ech ter een onregelmatig aanzien en nam het aantal verkooporders toe. zodat de meeste koersen nog iets verder afbrok kelden Kon Olie wist per saldo het openmgspeil van 570 te handhaven. Aku lag bijzonder flauw en brokkelde verder af tot 335%. Ook Philips en Unilever noteerden per saldo circa 23 punten lager De nieuwe aandelen Philips maakten vandaag him entree op 318. Ook Scheepvaartsector gaf een be hoorlijke reactie te zien. Hier ging Holland-Amerika Lyn voorop met een daling van 222 tot 207. De overige actie ve soorten boekten verliezen van 5 tot 8 punten. De Cultuurmarkt kon zich aanvankelyk aardig -handhaven. Toen echter de stemming elders zwak bleef, zagen ook hier de leidende soorten zich per saldo 4 tot 6 punten ontgaan. Ook de incourante industrie-afdeling gaf van een zwakke stemming blijk, met niet onaanzienlijke verliezen en in vele ge vallen uitsluitend een laatprijs. Gul- j u-,- j_ en een fractie Beurs van Amsterdam Dinsdag 11 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102H 102H Grootboek obl103 Ned. '51 3% 101% 101% Ned. '53 3% IOIjV 101% Ned. '48 3% 99% L 99'i Ned. '54 3% 9911 99% Ned. '55 314 9911 99% Ned. '47 3% 3 100% 100% Dollarlng '47 3 97% 97% Investeringscert. 3 100% 100% Ned. 62-64 3 101 101 Indlë '37 A 398% 98iV Grootboek '46 3 98% 98% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 85% 80 Nat. Handelsbank 164 159 Ned. HandelmiJ231% 227 AK.U359% 335% Philips 350% 327% Unilever 469% 446 Wilton Feyenoord 273 260 Biliton 2de r349 340 L Kon. Olie f.50.— 312 Kon. Olie 598% 568 Amst. Rubber 136 128% Holl Amcr !Un 221% 207% Kon Ned Stoomb. 201 193 Ned Scheepv Unie 185% 178 H.V.A15912 152% Java Cult.86 82 Dell MU157% 150% Senembah119 111% NIET -ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen maken, wanneer hij de onveiligheid op Ka eerst ra at" met 33 punten "beslag legcie A'dam '47 143% 141 110 110% 109% 136% 136% 133% 138% 138% 135% 122« Premieleningen A'dam '51 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% idem H 2% R'dam '52 12% idem n 2% Utrecht *53 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 272 264 Rotterd. Bank230% 220 Twentsche Bank234 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 254% 240 Kon. Ned. Grofsm. 155% 156 Rott. Droogd. My.630 L Tieleman en Dros 20% Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 141 136 Internatio166% 160 Diversen Albert Heyn277 273 Ned. M. Walv. Vrt. 81% 80' Spoorwegen Dell Spoorw. My. 35% A me rik. fondsen vijand nummer n van ons op de eerste plaats: 2. Meisjes LBS met volk noemde. i 30 punten; 3 Gymnasium 28 punten; 4.1 Vanzelfsprekend, aldus spreker, dringt Gem. HBS 19 punten, zich de vraag aan on6 op: door welke Voor hedenavond staan een verkeers- oorzaken neemt de verkeersonvelllgluid forum en filmvertoning op het pro- zulk een omvang aan. In nauw verband I gramma. Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam 37 I m 3% Industr. Obligaties Philips Dollarlng Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bur. v. Bouwnyv. Int. Kunststof! Ind Kon Ned Ed elm et pref w.a. Idem Textiel Gebr v wyk Leldsche Wolspinn. Ned. Electrolasm. Slkkens Lakfabr. '53 Ver. Touwlabrleken Wernink'a BeU^m. V.K. 10/10 440L 420 158 81 84 88% 88 88% 88% 345 382 360 402 409% 190 148GB 148

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3