LEIDSCH DAGBLAD Vijftien NAVO-ministers van Oorlog overleggen in Parijs Het is levensgevaarlijk voor 't Westen militaire kracht te laten verslappen Keren de Fransen spoedig terug in de Algemene Vergadering? Opwindend Wild-Westdrama in het hart van de Britse hoofdstad WEERBERICHT „Melk-boveot" in West-Duitland gaat nog steeds door 94ste Jaargang DINSDAG 11 OCTOBER 1955 Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.per kwartaal, f.235 per maand, f.055 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i correspondent in Parijs) Vijftien ministers van Oorlog der Noord-Atlantische Verdrags Organisatie (NAVO) zijn van gisteren af in het Parjjse Palais Chaillot bijeen om de jaarlijkse conferentie in December, waarbij zeker hun collega's van Buitenlandse Zaken wel weer het hoogste woord zullen voeren, voor te bereiden. Het is de eerste maal sinds 1949, dat de ministers van Oorlog, die tot en met morgen bijeen zullen blijven, in eigen kring kunnen beraadslagen. Het ligt daarom wel enigszins voor de hand, dat ze de wereldproblemen vooral van de militaire kant benaderen en zo is er dan gisteren al veel meer over bewa pening gepraat dan over ontwapening en ontspanning, onderwerpen, waarmede de laatste maanden, zoals men weet, de diplomaten en de ministers van Buiten landse Zaken zich vooral bezig houden. Overigens wordt gelijktijdig met de NAVO-conferentie aan de Quai d'Orsay de ontmoeting van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Genève door de Westelijke deskundigen voorbereid. Enige vrees op dit punt was inderdaad niet geheel ongemotiveerd en zo zal ze ker het Engelse voornemen ter sprake komen om voor 1958 100.000 man uit het leger te ontslaan. In militaire NAVO- kringen is men ongerust dat dit voor beeld door andere landen zou kunnen worden nagevolgd en dat zal generaal Griinther, die vandaag de vijftien mi nisters op zijn hoofdkwartier ontvangt, hen zeker nog wel eens onder ogen bren gen. Een andere kwestie, die op de agenda stond, en die gisteren al even werd be sproken. betreft de Franse troepenver plaatsingen van Europa naar Noord- Afrika. De helft van het Franse leger ongeveer is nu al naar Marokko en Algerije gezonden en daardoor werd uiteraard het verdedigingssysteem ln jk verzwakt. Russische vloot zeer sterk In het Palais Chaillot hebben de En gelse generaal Sir John Whiteley, die president is van het permanente comité van NAVO-staf-chefs, en de Ameri kaanse admiraal Wright, de comman dant der Atlantische zeevloot, beiden direct al met enige klem gewezen op het overwicht in bewapening, waarover de Sovjet-Unie, in verhouding met het Westen, nog altijd beschikt. Sovjet- Rusland. zo onthulde Wright staat met zyn ondèrzeevloot nog steeds op de eer ste plaats, terwijl zij, wat de omvang der normale zeemacht betreft, alleen door Amerika wordt overtroffen. Sir John Whiteley waarschuwde van zijn kant tegen overschatting van re cente Russische maatregelen, waardoor ruim een half millioen soldaten werd ontwapend. Hij zei zelfs dat de bedrei ging van het Sovjet-Russische blok nooit zo groot was geweest als vandaag. Waarschuwing van Griinther Dat de Russen op een oorlog aan zou den sturen, is op de conferentie intussen niet beweerd. Men heeft, schijnt het, alleen nogmaals met nieuwe kracht de bekende NAVO-stelling willen onder- bedwongen kan worden ten een overeenkomstige militaire macht bezit. En verder kan het daarom levens gevaarlijk zijn wanneer van onze kant wij onze inspanningen zouden laten ver slappen. Duitse Socialisten ten strijde tegen „koffieverbod" In de West-Duitse Bondsdag is een aanval ondernomen op het besluit van de Minister van Financiën om alle reizigers naar Duitsland te verbieden hun maandelijks toegestane half pondje koffie mee te nemen. De Socialisten willen de minister er toe bewegen het hoogst onpopulaire besluit in te trekken en de reizigers hun koffievreugde te laten. Naar hun mening kan het verbod noch 's ministers kaspositie noch de zaken der Duitse kruideniers ten goede komen. Boven dien past het koffieverbod naar hun op vatting wel heel slecht by de door de minister van Economische Zaken ge voerde propaganda voor het toelaten van privé-invoeren teneinde het prijs peil in Duitsland te drukken! Het verbod van de minister van Fi nanciën geldt overigens niet alleen voor koffie, doch ook voor thee, van welk genotmiddel men tot dusver maan delijks zegge en schrijve vijftig gram mocht invoeren zonder tol te betalen Reizigers naar Duitsland kunnen ove rigens ook in de toekomst hun pakje koffie en thee blijven meenemen, wan neer zij de douaniers kunnen aantonen, dat zij die pakjes als reisproviand ge bruiken. Een spiritusbrander zal als be wijsstuk voor dit voornemen worden aanvaard! Duitse liefhebbers van „Boh- nenkaffee" achten het strikte verbod van hun minister niet alleen kleingees tig. doch ook niet zeer effectief. Zij geloven, dat de reiziger zich namelijk niet van de traditie een pakje koffie mee te brengen zullen laten afhouden, en dat zij daarbij zullen overwegen, dat. wanneer er toch gesmokkeld moet worden, men evengoed een kilo als een half pond kan riskeren! Europa aanzienlijk v Frankrijks nieuwe minister van Oor log, generaal Billotte, heeft getracht zijn collega's gerust te stellen met de mede deling dat hü nog over 400.000 man schappen beschikt, die op leder moment binnen zeer korte tijd gevechtsklaar ge. maakt kunnen worden Van die reserve, die uit de drie laatste lichtingen bestaat, werden tot dusverre, zo zei generaal Billotte, nog maar 70.000 man gemobili seerd. Bovendien heeft Billotte, die juist terugkwam van een inspectiereis door Marokko, de Franse opvatting verdedigd dat Noord-Afrika tot de Navo-veilig- heidszone behoort, zodat de Franse maatregelen op dit punt in het belang van de gehele Atlantische gemeenschap waren genomen. In kringen der Verenigde Naties te New York groeit de hoop, dat de Franse delegatie mogelijk spoedig in de Algemene Vergadering zal kunnen terug keren als resultaat van een handige verzoenende manoeuvre, waarbij men als nog een debat van de Algerijnse kwestie zou kunnen voorkomen. Hierdoor zou men erin zijn geslaagd de zwaarste diplomatieke crisis van de volkerenorga- satie op te lossen, aldus United Press. Volgens welingelichte kringen zijn Engeland en de V. S. druk in de weer op diplomatiek niveau in samenwerking met een aantal Latijns-Amerikaanse landen een formule op te stellen, waardoor de kwestie-Algiers zou kunnen worden afgedaan zonder een formeel debat in de Algemene Vergadering en waarbij de V. N. haar vertrouwen zouden uitspreken in de wijze, waarop de Franse regering de moeilijkheden in Noord-Afrika oplost. Zij kunnen moeilijk gemist worden bij ontwapeningsdebat De ambassadeur van Ceylon by de V. N. Gunewardene zei na een byeen- komst met ambassadeurs van de Latyns- Amerikaanse landen, dat hy geloofde, dat een oplossing tot het vraagstuk-Al- giers en de terugkeer van de Franse delegatie spoedig zou kunnen worden gevonden. Hy bevestigde, dat ook En geland en de V. S. hun aandacht aan deze zaak wydden. De pogingen, om een oplossing voor het moeilijke vraagstuk te vinden ont vangen eveneens weerklank aan de Afrikaans-Aziatische zyde van de volke renorganisatie, waar men zich onthoudt van agressiviteit om de huidige situatie niet verder te verstoren. Men besloot van deze zyde tijdens een byeenkomst voorlopig niets te ondernemen, alhoewel men wel de indruk krygt, dat men vast besloten blyft de Algerynse kwestie in behandeling te doen gaan. Een der redenen, waarom men met zoveel yver werkt aan de terugkeer i de Fransen is, dat vele landen het van het grootste belang vinden, dat begin wordt gemaakt met de ontwape ningsdebatten voordat de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken op 27 October te Genève zal aanvan gen. Het wordt moeilük geacht deze kwestie te bespreken zonder Franse deelneming. Al heeft het minder gunstige weer van de vorige week aan de op 3 October begonnen suikerbieten- campagne reeds in de eerste dagen veel afbreuk gedaan, toch is op de terreinen van de Nederlandse sui kerfabrieken al te zien. dat de diukke periode weer begonnen is. Een opname van de activiteit bij de suikerfabriek ..Holland" te Halfweg. Twee van de drie jmvelenrovers gepakt, nadat zij enige agenten hadden getroffen s correspondent te Londen), Gisteren heeft zich in de Britse hoofdstad, welke zich in de warme najaarszon koesterde, een opwindend Wild-West drama afgespeeld. Kort na het middaguur drongen twee met revolvers bewapende bandieten een juweienzaak naby Earls Court binnen, op vüftig meters afstand gelegen van een druk station van de ondergrondse spoorweg. Zij dwongen de eigenaar de brandkast te openen. Juist toen dit gebeurde rammelden twee meisjes, die een horloge wilden laten repareren, aan de door de overvallers afgesloten deur. Zy keken door het raam en stonden als versteend, want wat zy zagen was realistischer dan in een gangster-film. De indringers, die zich ontdekt zagen, namen de benen, maar in enkele seconden hadden zy nog geld en juwelen ter waarde van f. 4.500.uit de brandkast gegrist. Een van de meisjes zag een revolver op haar gericht. Zy rende een slagerswinkel binnen, waar alarm werd gemaakt. De mannen, in hun jaskragen gedoken, ver dwenen met hun buit in een gereedstaande grote auto! Spannende achtervolging Als door een toeval stuitten zy even later by een verkeerslicht op een pa trouillerende politieauto, welks inzitten den even tevoren het alarm draadloos van Scotland Yard hadden opgevangen. Het nummer van de ontsnappende auto van de rovers was bekend. Een politie agent sprong op de tree plank van de auto van de misdadigers, maar hy viel er af. Een wilde lacht volgde Met een vaart van byna 100 ki lometer gierden de wagens dwars door HydePark. Andere polltie-auto's tracht ten de gangsters in te sluiten. Op een gegeven moment waren vyf politiewa gens by de achtervolging betrokken. Toen de afstand tussen de wagens klei ner werd. begonnen de achtervolgden op de politie te schieten. De voorruit van een der politiewagens werd versplin terd. In de rustige Curzon Street, in May- fair. waar elegante dames wandelden en waar in de deftige restaurants werd geluncht, eindigde de race. Een der po litiewagens had de wagen van de rovers tegen een vrachtwagen geramd. Tegen vrachtwagen geramd Drie mannen, zwaaiende met revol vers. renden de straat op, op hun hielen gezeten door twee agenten. Een van dc bandieten dwong een taxichauffeur te stoppen. Hy ging de taxi binnen, ter- wül uit het andere portier gillend een dame sprong. De bandiet dwong de taxi chauffeur met de revolver in zyn nek snel verder te rüden, maar een vracht- autobestuurder. die alles had gezien, zette zyn wagen dwars over de weg, zo dat de taxi moest stoppen. De revolver heid sprong uit de wagen en zette het op een lopen. Voorbygangers vluchtten weg of zochten dekking Een kogel ketste af op de voorkant van een auto. waarin zich een dame met een witte poedel bevond. van Rotterdam (links) en de heer M. P. van der Weijden. burgemees ter van Nieuwkoop (rechts) een viertal zilveren vogels aangeboden. Molotof bekent een blunder Zal hij positie verliezen? Staat de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken. Molotof. op het Dunt zijn lnvloedrilke positie te verliezen? Men is in diplomatieke krin gen in Moskou geneigd dit te conclude ren uit het feit. dat hi1 een ..kapitale fout" heeft moeten toeeeven die hU nota bene al een half laar geleden heeft gemaakt. Op 8 Februari i 1. on middellijk na het sensationele aftreden van Malenkof, leede Molotof in de ver gadering van de Opperste Sovjet, het z.g. parlement, een verklaring af. waar in hij om. zei: ..Samen met de Sovjet- Unie. waar de grondslagen van een so cialistische maatschappij reeds zyn ge leed. zijn er ook die volksdemocrati- sche landen, die slechts de eerste, maar zeer belangrijke stappen in de richting van het socialisme hebben gezet" Thans heeft Molotof in een brief, die eeoubliceerd is in het blad .JCommu- nist". het vooraanstaande theoretische en politieke blad van de Communisti sche partij, toegegeven, dat deze uit spraak ..theoretisch fout en politiek schadelijk" was. Hij erkeeit een ver keerde formulering te hebWen gebruikt, want uit bovenstaande "vPborden zou men kunnen concluderen, dat er nog steeds eeen socialistische maatschappij in de Sovlet-Unie is opgebouwd en dat alleen nog maar de grondslagen zyn gelegd. Dit is echter niet in overeen stemming met de werkelijkheid, want die grondslagen waren reeds ln 1932 geleed, zoals Molotof aan de hand van talrijke partiidocumenten aantoont Bo vendien was op het 19de partijcongres geconstateerd, dat de partij erin ge slaagd was een socialistische maat- schappy op te bouwen en dat de voor naamste taak van de partij thans was „te komen tot een communistische maatschappij door een geleidelijke overgang van het socialisme naar het communisme". Deze brief is gedagte kend od 16 September. Het is niet uitgesloten, aldus is men ln diplomatieke kringen in Moskou van menine. dat Boelganin en Kroestlsicf hun collega op de vingers hebben wil len tikken in verband met diens poli tiek ln het Midden-Oosten, waarovflf Molotof ln dezelfde rede in de Opper ste Sovjet destijds vertelaarde, dat er aanzienlijke veranderingen merkbaar waren, ofschoon het streven naar vrij heid en onafhankelijkheid van de Ara bische landen nog niet dezelfde kracht heeft als in Azië. aldus vertelaarde Mo lotof toen. Halve Franse leger staat in Noord-Afrika Ongeveer de helft van het Frans» leger bevindt zich volgens de schattin gen van militaire deskundigen op het ogenblik in Noord-Afrika. De Franse troepensterkte in NAVO-verband is daardoor natuuriyk ernstig aangetast. Officiële cyfers zijn niet verstrekt, maar men schat dat, met inbegrip van de jongste versterkingen, in totaal 300.000 a 400.000 man in Noord-Afrika staan. Tijdens de laatste begrotingsdebatten ln de Nationale Vergadering bleek, dat de totale sterkte van het Franse leger tussen de 800 000 en 850000 man ligt. Daarbij is de gendarmerie inbegrepen. Van de 3 400 000 man staan er on geveer 200 000 in Algerije, ongeveer 100 000 in Marokko, de rest in Tunesië. In normale omstandigheden heeft Frankrijk niet meer dan ongeveer 100 000 man ln Noord-Afrika. Naar de derde man werd in de afg»- lopen nacht door veertig agenten en rechercheurs gezocht. Men is er op voorbereid dat hy een gevaariyk indi vidu is. die er niet voor zal terugdein zen te schieten als hy met arrestatie wordt bedreigd. In het ziekenhuis liggen thans twee gewonde agenten, die ongewapend aan de achtervolging hadden deelgenomen. Een hunner had zich tussen een del bandieten en een dame geworpen, die bedreigd werd. Hü kreeg een schot in het dUbeen en zakte Ineen. De indere agent kreeg een kogel in het lichaam, toen hy zich op een van de mannen wierp. In een bioscoop In Curzon Street loopt op het ogenblik de beroemde Franse gangsterfilm „Rifjfi", waarin, zoals men weet, een adembenemende Juwelenroof voorkomt.... Nevelig De Bilt verwacht tot morgenavond: Regering wil controle behouden OP MAXIMUMPRIJZEN Handhaving van de bevoegdheid der regering. ma\imumprüzen voor te schrüvcn. achten de ministers van Econ. Zaken a.i. en van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening a.i. on- ont heerlijk. Dit ter verwezenlijking van de huidige politiek van prqsstabi- lisatie van de regering, die in eerste instantie de rust in de prqzen tot stand dient te brengen en waar moge lijk prqsverlaging dient na te streven. De ministers delen dit mee in him Memorie van Toelichting by een wets ontwerp. waarin bekrachtiging wordt gevraagd van het K B. van 30 Augustus j I., volgens hetwelk de prijsopdrijvings- en hamsterwet op 27 September jl. op nieuw in werking is getreden voor de tyd van ten hoogste een Jaar. In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist. Daarna over het algemeen zon nig weer. Overwegend zwakke wind uit Zuideiyke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) Zon op: 7.00 uur; onder: 17.57 uur. Maan op: 3.05 uur; onder: 16.15 uur. Hoogwater te Katwyk te 0.16 en 12.52 u. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De scheidende Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. nam gistermiddag tijdens een receptie in Hotel Wittebrug te Den Haag afscheid van de burge meesters van Zuid-Holland. Namens deze burgemeesters werd Item door burgemeester mr G. E. van Walsum Fabrikanten van bier en limonade profiteren ervan In de West-Duitse Bondsrepubliek gaat de door de vakbonden afgekondigde ..melk-boycot" nog steeds door. Het is nu al de vierde week. dat de verbruikers worden opgeroepen op deze wyze te protesteren tegen de poging van de minister van Landbouw en van de Boe renbond om de prqzen met vyf pfennig te verhogen. De actie is begonnen met een plaat- selyke oproep in Mtilheim aan de Roer. doch heeft thans reeds effect gesorteerd in tal van grote steden in heel de Bondsrepubliek. In Stuttgart hebben de boeren getracht een gerechtelyk vonnis tegen de boycot van de vakbonden uit te lokken, doch het gerecht heeft de actie als volkomen wettig beschouwd. In Bonn hebben ook de cantines van verscheidene ministeries aan de actie deelgenomen. Daarbij was het ministe rie van Economisehe Zaken, welks leider prof. Erhard vooraan staat in de strqd tegen de verhoging van de melkprijs. Het resultaat van de boycot is plaat selijk zeer verschillend. In Mttncben slaagde men erin het melk\erbruik met tien procent te verminderen, doch wel licht speelt daarbq ook het traditionele Beierse Octoberfeest een rol. uaarby onmetelijke hoeveelheden bier gedron ken plegen te worden. Overigens zijn in vrqwel alle steden, waar de actie ge voerd wordt, dc bierbrouwers en limo- nadcfabrikanten de profiteurs. De sta king beperkt zich namelijk in hoofdzaak tot de cantines der grote bedryven, waar de omzet in andere duurdere en minder gezonde dranken aanzien- iqk steeg. Niets heeft de boeren intussen van hun voornemen afgebracht om de ver hoging door te zetten. Zy blyven er met onverminderde kracht op aandringen. Het laat zich evenwel aanzien, dat een algemene boycot daarvan het gevolg zou zyn.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1