LEIDSCH DAGBL Regering is niet bereid minister Luns terug te roepen Nieuw Guinea komt toch niet in Y.N. in behandeling De Franse regering-Faure verkeert volledig in ontbinding Openlijke gezagscrisis doet liet Kabinet schudden op zijn grondvesten WEERBERICHT Vijf en zestig doden bij ongeluk met Amerikaans lijnvliegtuig 94ste Jaargang VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 No. 28646 pirecteur: J. W. Henny boofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.per kwartaal, f. 2.35 per maand, f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister-President Dr Drees: Zinloos met Indonesië te onderhandelen (Van ome parlementaire redacteur) Minister-President Dr Drees verklaarde gisteren in de Tweede Kamer dat de regering niet bereid is minister Luns en de Nederlandse delegatie uit de Algemene Vergadering van de V.N. terug te roepen. De kwestie Nieuw-Guinea is wel op de agenda van de V.N. geplaatst, maar de kleine meerderheid die zulks heeft beslist, heeft de regering de overtuiging geschonken dat er in de Algemene Vergadering niet de vereiste meerderheid zal zijn van twee-derden van de uitgebrachte stemmen om de kwestie ook inderdaad in behandeling te kunnen nemen. Dan is er geen reden met de V.N. te breken en daardoor alle contacten in die kring te verliezen. De Fransen zijn wel weggelopen uit de Algemene Vergadering, maar Frankrijk behoudt zijn plaats in de Veiligheidsraad en de ontwapeningscommissie, waardoor het nog wèl contacten behoudt. Overigens verklaarde dr Drees dat het volstrekt geen zin heeft met Indonesië over Nieuw-Guinea te onderhandelen. Dr Drees Ambon geen tegenzet Over Ambon zei minister-president dr Drees: „Allen, die de verhoudingen in de V. N. kennen, zijn ervan over tuigd, dat er niet de minste kans op succes is, indien Nederland de zaak .Ambon in de V.N. aanhangig zou maken. Dat is ook in het verleden reeds gebleken. Als tegenzet zon er geen enkel belang mee gediend zijn. („Moeten we alleen een beroep op het wereldgeweten doen als succes verzekerd is?" vroeg prof. Oud bij de replieken). Bij de besprekingen van de verhou ding tot Indonesië bracht de minister president warme hulde aan mr Bouman voor de verdediging van de Nederlan ders in het proces te Djakarta, hetgeen hij zo goed deed dat hij zelf werd be dreigd en de vlucht moest nemen. Grote waardering betoonde dr Drees ook voor de wijze, waarop mevrouw Bouman. ofschoon geen Juriste, de ver dediging van de Nederlanders heeft oortgezet. Uit de Kamer werd geroepen „Bravo" en een dergelijke betuiging van instem ming wordt maar zelden in 's lands vergaderzaal gehoord. Kabinetsformatie moet veranderen Op grond van zijn ervaringen met ka binetsformaties verklaarde dr Drees het eens te zijn met prof. Oud, dat een an dere werkwijze dringend gewenst is. Er ontstaan altijd moeilijkheden als de formateur voor zijn program en de personen, die hij als minister in zijn Kabinet wil opnemen, de instem ming moet hebben van de Kamerfrac ties. Bovendien leidt het streven om tot een voor allen aanvaardbaar werkpro gram te komen al gauw tot vage pro gramma's. De positie van de formateur zou echter al sterker worden indien hij slechts overleg zou hoeven te plegen met de fractievoorzitters zonder verdere ruggespraak met de Kamerfracties. We moeten in elk geval trachten te komen tot een vlotter verloop van Kabinets formaties door in het regeringspro gramma slechts de hoofdpunten op te nemen er de verdere uitwerking over te laten aan het beraad van de ministers onderling in de ministerraad. Herstel en vernieuwing In het verband van de Kabinetsfor matie verklaarde de fractieleider van de P. v. d. A„ mr Burger, nog eens dat de P. v. d. A. tót de verkiezingsuitslag in 1956 geen enkel standpunt inneemt tegenover de vorming van een nieuw Kabinet. De P. v. d. A. blijft los van elke groepering. Na de bevrijding is het regeringsbeleid gevoerd onder de leuze van herstel en vernieuwing, maar de laatste jaren gaat het veel meer in de richting van herstel van het oude, dan van vernieuwing. De ene spreker na de andere heeft in zijn algemene politieke beschouwingen verkondigd, dat het in de verkiezingsstrijd van 1956 zal gaan om beginselen. Dat betekent, dat men de kiezer dus weer in het stemhokje vraagt te verklaren of hij Katholiek of Protestant is. Maar dat interesseert de P. v. d. A. niet, aldus mr Burger. Voor ons gaat het er om of hij voor herstel van het oude is, of voor vernieuwing. Dat zal de kern zijn van de verkie zingsstrijd. „Het herstel van de laatste jaren heeft gelijk ook vernieuwing betekend", re pliceerde dr Schouten (A.-R.). Of be doelt de heer Burger met vernieuwing socialisering van de maatschappij? Laat hij bedenken dat de P. v. d. A. niet het monopolie heeft van vernieu wing. Prof. Oud concludeerde: „De P. v. d. A. zoekt net in de breedte, de V.V.D. in de diepte." Slot op Pag. 2 Argentinië tegen aanwezigheid van Peron in Paraguay Argentinië heeft aan Paraguay een nota gezonden, waarin wordt ge vraagd. dat ex-president Peron uit het land zal worden gezet. In berichten uit Ascuncion, de hoofdstad van Paraguay, wordt gezegd, dat Peron wellicht ge dwongen zal worden het land te ver laten in verband met het interview.dat hü heeft verleend en dat in Ascunion wordt beschouwd als een inbreuk op het diplomatieke recht van asyl. De leger leiders van Paraguay zijn van mening, dat de eer van het land op het spel staat. Zij zouden ook vrezen, dat Perons activiteit moeilijkheden met .Argentinië zal veroorzaken (Peron zou in het in terview hebben verklaard, dat h|j niet als president was afgetreden, maar was afgezet en dat de Peronisten de alge mene verkiezingen met een meerderheid van zeventig procent zouden winnen. Red. „L.D."). Donderdag is het werk in alle Argen tijnse vleesverwerkende bedrijven her vat. Er was Woensdag j.l. in drie fa brieken gestaakt, nadat Peronistische leiders van de vakbond der in deze in dustrietak werkzame arbeiders waren afgezet. De regering bepaalde later, dat de betrokken leiders zullen worden ge handhaafd. totdat nieuwe verkiezingen voor de bestuursfuncties zijn gehouden. Zolang dit nog niet geschied is. houdt een regeringsvertegenwoordiger toe zicht op de gang van zaken. De natuurkundige van Oostenrijkse afkomst Ronald Richter, die afgelopen Dinsdag werd gearresteerd, is weer op vrije voeten. Hij is ondervraagd door deskundigen. Aan president Lonardi zal hierover rapport worden uitgebracht. Richter was indertijd leider van het Ar gentijnse atoomonderzoek. flneez. Med.-Adv.> (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De regering van Edgar Faure verkeert in ontbinding. Nog voor het parlement, dat gisteravond met de debatten over Marokko is begonnen, gelegenheid heeft gehad een uitspraak te doen over Faure's beleid gedurende de jongste maanden en over de vertrouwenskwestie, die hij hoogstwaarschijnlijk deze week nog wel stellen zal, is het Kabinet door het vertrek van vier der vijf Gaullistische ministers in feite al uit elkaar gevallen. Ook de Onafhankelüken en de Boeren, die met Pinay aan het hoofd in de regering vertegenwoordigd zijn, hebben van hun party de duidelijke wenk gekre gen de premier in de steek te laten. Pinay heeft echter tot dusverre één lijn met Faure getrokken. De laatste, ofschoon uiterst geringe reddingskans voor Faure, was onder deze omstandigheden gisteren dan ook het parlement te verzoeken zich uit te spreken over zijn politiek in Marokko. Theoretisch gesproken is het inderdaad niet uitge sloten. dat een meerderheid de nieuwe koers zal onderschrijven. Dat is zelfs hoogstwaarschijnlijk. Maar het lijkt daarentegen wel uiterst dubieus, dat een meerderheid ook bereid zal zijn Faure op te dragen die politiek uit te blijven Het ziet er, na de debatten van gisteren, die vanmiddag, morgen en misschien Zondag zullen worden voortgezet, eerder naar uit, dat Faure persoonlijk zijn vroegere aanhang voor het grootste deel nu wel verloren heeft. Socialisten gevoelen niets meer voor „brede grondslag" De debatten ziin gisteren met een uitvoeriee verklaring ran de premier beeonnen. Faure heeft nogmaals de plannen uiteengezet, die door de rege ring inzake Marokko waren opgesteld en waarmede alle ministers zich hadden verenigd Wanneer in de kringen van enkele dier ministers en Faure zin speelde kennelijk op de Gaullisten geroepen wordt om een sterk gezag, dan moest men daar inzien, dat de minis ters het voorbeeld van hun eensgezind heid hebben te geven. Maar het mo ment voor een beroep op eensgezind heid was kennelijk al lang verstreken. De coallitie was al uiteen gespat! Vóór de breuk had gistermorgen een Gaullistische delegatie haar opwachting gemaakt bii president Coty met het zonderlinge voorstel de regering-Faure af te zetten om zo de formatie van een nieuw Kabinet van nationale eenheid mogelijk te kunnen maken. Die nieuwe regering had dan, zo schijnt het. onder generaal De Gaulle moeten worden ge plaatst. grante strijd ziin met de grondwet, die immers voorschrijft, dat een regering alleen door het parlement ten val kan worden gebracht. Natuurlijk wisten de Gaullistische leidere dat even goed als het staatshoofd. Hun démarche is dan ook slechts uit propagandistische oog merken te verklaren. Eerst ondermijnen, dan pleiten voor nationale eenheid Nadat _de Gaullistische ministers, en in het bijzonder generaal Koenig, eerst gedurende weken niets hadden nage laten om het eezag van de regering te ondermijnen en de plannen voor Ma rokko. die in Augustus in Aix les Bains in overleg met de Marokkaanse natio nalisten waren ongesteld, te doorkrui sen. zochten ze. nu een oorlog in Noord- Afrika haast onvermijdelijk lijkt, hun zware verantwoordelijkheden te mas keren met hun voorstel voor een Kabi net van nationale eenheid!!! Niettemin weet iedereen, dat de poli tieke voorwaarden voor zulk een rege ring op brede grondslag er op het ogen blik niet zijn. De linkse partijen voelen er natuurlijk niets voor vrij kort voor de verkiezingen mee te helpen de kas tanjes uit het vuur te halen, het vuur, dat door het onverantwoordelijk gedrag der ultra-rechtse elementen nu zo hoog is opgelaaid! Faure doorzag het spelletje Faure had de Gaullistische manoeu vre natuur lilk onmiddellijk begrepen. Hij eiste, voor het begin van de minis terraad. gisterochtend van de Gauillis- tcn een schriftelijke solidariteitsverkla ring. Vier der vijf Gaullistische minis- Gistermiddag vond in het Metro- pole-Tuschinsky Theater in Den Haag de première plaats van Danny Kaye's filmpje Kinderogen lachen weer". Deze première werd o.a, door H.M. de Koningin bijgewoond; we zien op deze foto de Koningin, vergezeld van Danny het theater verlaten tussen een erewacht van klepperende kinderen. Weer regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 8 OCTOBER Zon op: 6.53 uur; onder: 18 06 uur. Maan op: 23.11 uur; onder: 14.31 uur (LK). Hoog water te Katwijk te 7.31 en 19 58 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het gaat ook om Uw leven,'> Boodschap van Prinses Wilhelmina over „Veilig Verkeer" Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de kerken verzocht in de diensten van Zondag a.s. aandacht te schenken aan de boodschap van Prinses Wilhelmina, die de komende dagen via filmjournaal, televisie en folders tot ons volk zal worden gericht ter gelegenheid van de „Nationale Veilig Verkeersactie voor de gezinnen", die deze maand door het Verbond alom in het land wordt gevoerd. De Prinses doet in deze boodschap een ernstig beroep op alle Neder landers om ook in het verkeer eerbied voor het leven te tonen en de naasten te ontzien. De tekst van deze bood schap luidt als volgt: „Wie denkt er niet met afgrijzen en vrees aan de gevaren op de verkeersweg als hij deze betreedt. Moet deze toestand zo blijven? Het Neder landse volk gaat deze vraag steeds meer als een nationaal be lang zien. Het, geve hierop een duidelijk antwoord. Daartoe krijgt het een zeldzame ge legenheid bij deze Nationale Veilig-Verkeers- actie voor de gezinnen, door zijn volle aandacht en belangstelling te wijden aan de gezinswedstrij den en de kijk- en luisterwed strijden, waaraan het verzocht wordt, deel te nemen. Tevens wordt de gelegenheid geboden, nader kennis te maken met de verkeersproblemen. Ouders, pakt aan, leert uw kinde ren nog meer dan tot nu toe in uw hui selijke kring de regels van het verkeer, brengt hun reeds nu ver antwoorde lijkheidsbesef bij. In deze actie wordt een dringend beroep op een ieder gedaan eerbied te hebben voor het leven, en daarbij ver- gete men ook niet de die- ■*ap:-y- - ren die eer- bied te beto- - nen op onze straten en wegen. Zich aldus het vertrou wen, in hen gesteld, waardig te zijn. Hoevelen zijn er helaas niet, die door hun roekeloosheid de wegen onveilig maken, waardoor zij blijk geven het in hen ge stelde vertrouwen onwaardig te zijn. Geve God, dat hun geweten en plichtsbesef ontwake! Daartoe werke ons gehele volk mede." a-'Z— ters weieerden aan het verzoek te vol doen. Daarna werd hun door de pre mier de toeeane tot de ministerraad on weed. Van dit viertal werd tot dus verre alleen eeneraal Koenie aan het departement van Defensie door zijn colleea. eeneraal Billotte. verraneen. Blllotte. de vroeeere stafchef van ee neraal de Gaulle. is lid van de A.R.S.. de partij der rechtse Gaullisten, die Dinsdae (vanweee him meninesver- schillen over de Marokkooolitiek) Pierre July, de minister voor Marokko en Tu nesië. royeerden. In de hoop hetzelfde lot te kunnen ontlopen, heeft eeneraal Billotte er eisteren dan ook met eniee nadruk op eewezen. dat hl! op eieen eezae en op eieen verantwoordelijkheid tot de reeerine-Faure was toeeetreden. Grenzeloze slapheid De grenzeloze slapheid, waarmede Faure de complotterende generaals en de kolonisten in Marokka tegemoet Is getreden, heeft de autoriteit van de staat tot op haar grondvesten aange tast. In Rabat zetelt een resident-gene raal. met wie Parijs nu in openlijk con flict verkeert, zonder dat de regering hem dnrft af te zetten. De hoge mili tairen rond maarschalk Juin hebben bijna publiekelijk hun gehoorzaamheid aan de regering opgezegd! Een open gezagscrisis is zo in Frank rijk uitgebroken. De verdeeldheid in het parlement is bovendien ten top gestegen. Een maand geleden hadden de socialisten Faure ln Marokko nog wel willen helpen. De premier heeft die hulp toen echter niet aanvaard en daardoor heeft hij zijn standpunt in het parlement op dit moment ook in die hoek verspeeld. Dit Is gisteravond nogmaals duidelijk gebleken uit de verklaringen, die de Socialistische woordvoerder Savary heeft afgelegd. Veel ernstiger dan de geringe kansen, die Faure nu nog heeft om zijn figuur te redden. Is het feit. dat door de Franse crisis de Marokkaanse extre misten nu zeker in hun verzet zullen worden aangemoedigd. De mogelijkheid van vreedzaam overleg met Frankrijk slinkt b|j de dag. zodat een gewapende machtsstrijd na Indo-Chlna opnieuw Frankrijks noodlot dreigt te zullen wor den. flngez. Med.-Adv.) Een pracht collectie WOLLEN DAMESVESTEN PULLOVERS reeds vanaf 15.90 NATUURLIJK BIJ HAA R LEMMERSTRAAT MIDZA-BONNEN voor onze Cliënten Ergste ramp in de geschiedenis van de burgerluchtvaart in de V.S. Een D.C. 4-vliegtnig van de Amerikaanse „United Airlines" is Donderdag met 65 personen aan boord, neergestort In het Amerikaanse rotsgebergte ten Westen van Cheyenne in de Amerikaanse staat Wyoming. Het toestel was op' een normale vlucht van New York naar San Francisco. Het had in Denver waar president Eisenhower op het ogenblik ziek ligt een tussenlanding gemaakt. De volgende landingsplaats zou Salt Lake City geweest zijn. Een van de verkenningsvliegtuigen, die waren uitgezonden toen de D.C.-4 niet op tijd in Salt Lake City arriveerde nam het wrak van het toestel waar in de Medicine-Bow-bergketen 130 km ten Westen van Cheyenne. Het verongelukte vliegtuig was tegen een bergwand aangevlogen. De vlieger van het verkenningsvliegtuig verklaarde geen tekenen van overlevenden te heb ben waargenomen. De wrakstukken lagen over verscheidene honderden meters verspreid. Later werd gemeld, dat alle Inzittenden om het leven zhn gekomen. Dit Is het ergste ongeluk dat ooit in de Ver. Staten bU de burgerluchtvaart is voor gekomen. Onder de passagiers zouden zich aes of zeven leden van het Monnonen-Taber- nakelkoor bevinden, dat enige tijd geleden in West-Europa, om. in Nederland, is opgetreden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1