STADSNIEUWS V Oud Katwijk: Franse school i ïi 11 ii s w tior:: 94ste Jaargang Donderdag 6 October 1955 Tweede Blad No. 28645 Ver. voor Paedagogiek brengt een interessant seizoen De afdeling Leiden van de Vereni ging voor Paedagogiek heeft voor het komende winterseizoen weer een uitge breid en gevarieerd Drogramma in el kander weten te zetten. Volgende week Woensdag vangt dit nrogramma aan met een lezing van prof. dr H. M. J. Oldewelt over de omgang met de riinere jeugd. Veertien December zal de heer Mulock Houwer de vraae behandelen of het in ons land met de kinderbescher ming naar wens gaat. Voor 11 Januari heeft het bestuur een filmavond inge last. Zo mogeliik zal een film in premiè re worden gegeven. Lukt dit niet. dan komt de film „Feeling Hostility" naar Leiden Zii brengt ons de geschiedenis van een intelligent iong meisie. dat. uiterlijk gezien maatschanDelilk ge slaagd is doch tengevolge van de min der gunstige ervaringen in haar ieugd toch niet tot de meest gelukkige ont wikkeling van haar persoonlijkheid is gekomen. Voorts heeft men voor deze avond beslag weten te leegen op de film ..Preface to a life", waarin de ge volgen naar voren komen indien de ouders te weinig oog hebben voor individuele mogelijkheden van een kind en er te veel een stempel opdrukken van eigen verlangens en (zelf nooit) ver wezenlijkte verwachtingen. Op 7 Maart komt de heer J. v. d. Zwet spreken over: .Hoe leren wij onze kinderen kennen?" Van geheel andere aard is het onderwerp, dat prof. dr W. H. C. Tenhaef 4 April zal behandelen. Hij spreekt over „Onbewuste invloeden bii de opvoeding". In samenwerking met de Leidse Jeugd Actie en de Leidse Sportstichting wordt op 25 April een snortforum gehouden Onder leiding van de heer K. van Driel wordt het forum deze avond gevormd door de radio-reporters Leo Pagano. Jan de Troye. Dik van Rijn en Dik van Bommel Gelijk als aan vorige jaren zal ook deze winter een oaedagogisch forum worden gehouden in het Westerkwartier (18 Januari) en voor de B.V. „Rondom de Maredajk" (21 Maart). Tenslotte last de Vereniging nog een cursus Personeelsbeleid en een cursus voor fonge ouders in. Mij. der Ned. Letterkunde Het programma van het meuwe ver enigingsjaar van de Maatschappij der Ned. Letterkunde ziet er als volgt uit: 14 October (De Doelen) dr K. F. A. Hal- bertsma: Enkele vaderlandse artsen- letterkundigen uit de 17de eeuw; 18 No vember: prof. dr H. Uyttersprot, Paul v. Ostaijen en zijn bundel ..Bezette Stad"; 16 December: dr L. Brummel, Het Ne derlands Letterkundig Museum en Do cumentatiecentrum. waarschijnlijk ge volgd door een parallelvoordracht van dr G. Schmook, het bestuur hoopt deze vergadering in Antwerpen te houden; 20 Januari: jhr prof. dr P. J. van Win ter, Nederlandse nationale symbolen (met lichtbeelden): 17 Februari: prof. dr H. G. Beyen. Pompeii en de litteratuur; 16 Maart: dr H. J. Prakke. Stiefkinde ren der Publicistiek; 20 April: J. F. Ver- bruggen. De krijgskunst in de Zuidelijke Nederlanden in de 14de en 15de eeuw en 18 Mei: prof. dr D. Nauta. De beteke nis van Emden voor het Nederlandse Protestantisme der 16de eeuw. Leidse Raad in spoedzitting bijeen AANGAAN VAN KASGELDLENINGEN De Leidse Raad is tegen hedenmid dag 5 uur in een spoedzitting bijeen geroepen. Als enig te behandelen punt vermeldt de agenda een voorstel van B. en W. tot het aangaan van kas geldleningen in 1956. Deze regeling, aldus laten B. en W. de Raad weten, kan geheel gelijklui dend zijn aan die. welke voor 1955 geldt. Het voor 1955 vastgestelde maximaal op te nemen bedrag ad f. 5.000.000.wordt ook voor 1956 voldoende geacht. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor de Financiën stellen B. en W. de Raad voor het vol gende besluit te nemen: het aangaan van kasgeldleningen eedurende het iaar 1956 te regelen als volgt: B. en W. kun nen beoalen. dat bii gebleken behoefte kasgeldleningen worden aangegaan op de wiize en tijdstippen en verder onder de voorwaarden door hen vast te stel len. zulks met dien verstande, dat de kaseeldleningen worden aangegaan a pari en de rente zal worden bepaald met inachtneming van de door de mi nisters van Financiën en van Binnen landse Zaken gegeven normen en voorts met bepaling, dat de schuld we gens kasgeldleningen, opgenomen hetzti op grond van dit besluit, hetzij krach tens een eerder genomen raadsbesluit en wegens in rekeningcourant opgeno men gelden gezamenlijk, op geen enkel tijdstip in dat iaar de som van f5 000.000.— te boven gaat en voorts, dat voor het sluiten der leningen een provisie van ten hoogste 1/8'I- 'sjaars. exclusief de daarover verschuldigde om zetbelasting. kan worden betaald. Zilveren jubileum „Tot Ieders Genoegen" De toneelvereniging „Tot Ieders Ge noegen" - opgericht 10 December 1930 - zal haar zilveren jubileum met tal van festiviteiten vieren. De feestelijkheden worden 15 October ingezet met een Schouwburgavond. Opgevoerd wordt het blijspel „Vrije Vogels" van H. Frie- ling. Op de oprichtingsdatum vindt des avonds van 8 tot 10 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal een receptie plaats, op 15 December in .De Kleine Burcht" gevolgd door een jaarvergadering. Za terdag 14 Januari bieden de donateurs (trices) de jubilerende vereniging een gala-avond met bal in de Stadsgehoor zaal aan. Gé Hofenk brengt deze avond een cabaretprogramma onder de titel „Lach eens mee, met Frans Du Mée". In het kader van deze jubileumviering is er Zaterdag 3 Maart dan weer een Schouw burg-uitvoering. Deze avond brengt T, I.G. het toneelspel „Jong zijn we maar eenmaal" op de planken. Tenslotte wor den de feestelijkheden op Zaterdag 21 April besloten met een feestavond in de Stadsgehoorzaal. Cees de Lange presen teert hier de cabaret-revue „Dolle dwaze dingen". Voor dit uitgebreide feestprogramma Is er in de TIG-gelederen terecht plaats. Vijf-en-twintig jaar geleden enkei opge richt met de bedoeling een clubje te vormen om wat toneel te spelen, is TIG uitgegroeid tot een grote vereniging, met ruim 300 donateurs en leden. Van degenen, die de vereniging mede hebben opgericht, nemen er thans nog drie ac tief aan het toneelleven deel, t.w. mevr. E. van Rossen-Pennenburg en de heren T. Arentsen en J. A. Bodenstaff. Voor Sonnevanck f1588 De verkoop van artikelen, vervaardigd door de patiënten van het sanatorium Sonnevanck. heeft op 3 October ruim f. 1588 opgebracht. De twee kraampjes die opgesteld stonden in de stad werden door velen bezocht. De opbrengst komt ten "oede aan het sanatorium. Selskip „Frieslan" EEN GOEDE AVOND. Op de z.g. Lytse Joun van de Leidse Krite .Fryslan" kon de voorzitter de heer G. Koelstra een groot aantal leden het welkom toeroepen in de Jacoba- zaal van „Den Burcht". In zijn ope ningswoord stond hii stil bii enkele voor Friesland belangrijke gebeurtenissen, die in de afgelopen zomer hebben plaats gehad, zoals het Groot-Fries congres in Oost-Friesland en de verruiming van de mogeliikheden op het terrein van het onderwijs. Na het. afwerken van een korte agen da. waarbij als secretaresse werd ge kozen mejuffrouw M. Twerda. kreeg het lid dr T. van der Zee het woord, die naar aanleiding van een door hem gemaakte excursie naar West-Friesland in een belangwekkende causerie iets vertelde over land. geschiedenis, be volking en cultuur van deze streek. Ook vergeleek hij het karakter van het West-Friese volk met dat van Friesland en wees op enkele verschillen en over eenkomsten. Tot slot las hij een gedeel te voor uit het Westfriese boek „Kloin Pittichie" van mevrouw A. C. Ter Horst —Hoekstra, dat een indruk gaf van taal en levensomstandigheden in het oude West-Friesland. Het slot van de avond was een zeer geslaagde opvoering door de eigen to neelgroep van „De Brombes r Nuct" van Barend van der Veen. Dit was een zeer geslaagd besluit van een goede avond. PRINSES IRENE-COLLECTE De hier ter stede gehouden Prinses Irene-collecte heeft ruim f. 1623.- opge bracht. LEIDSCHE WOLSPINNERIJ. In de hedenochtend gehouden aan deelhoudersvergadering van de Leid- sche Wolspinnerij N. V. zijn de jaar stukken goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 16;. waarvan 3 4 in contanten en 124% naar keuze in contanten of gewone aandelen. De af tredende commissaris, de heer R. C. Descheemaeker. werd herkozen. GESTOKEN DOOR EEN WESP. Gistermiddag werd een 26-jarige wiel rijder, wonende aan het Utrechtse Jaag pad. toen hii op de Hoge Rijndijk reed gestoken door een wesp. De man viel van de fiets en liep tengevolge van deze val een hersenschudding en een wond boven het linkeroog op. UIT DE STAATSCOURANT Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd voor het tijdvak van 1 De cember 1955 tot en met 30 November 1956 tot wetenschappelijk hoofdambte naar A bij de inwendige geneeskunde aan de Leidse Universiteit dr P. L. Car- SAMENSPREKING MET CHRISTENEN IN DE P. v. d. A. Het bestuur van de Leidse Centrale van AR Kiesverenigingen heeft een uitnodiging aanvaard om tot een sa- mensoreking met het bestuur van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P. v. d. A. te komen Dit eesorek zal in de loop van dit najaar plaats vinden. Masjoemi vooraan op Sumatra en Borneo De voorlopige uitslagen der Indonesi sche verkiezingen op Sumatra lulden: Masjoemi 587 285; PKI 164.630; PNI 133.372; NU 86 966. De voorlopige uitslagen uit Borneo luiden: Masjoemi 33.356; PKI 7.667; PNI 6.670. Vergiftiging in Djakarta? VELEN LIJDEN AAN ANGSTPSYCHOSE Djakarta lijdt onder een soort angst psychose. dat de voedingsmiddelen vergiftigd worden. Velen, die voedsel of dranken, lekkernijen en zelfs siga retten kochten, meenden dat zjj na korte tijd vergiftigingsverschijnselen vertoonden en gingen ijlings naar het ziekenhuis. De geruchten blijken zoveel indruk te maken, dat sommige eetwaarverkopers hun stalletjes maar afbreken. Een ge rucht loopt, dat onbekenden door de stad lopen met spuiten in hun mouwen verborgen, waarmee zij in onbewaakte ogenblikken de uitgestalde voedingsmid delen vergiftigen. In een etmaal werden in het algemeen ziekenhuis in Djakarta 40 mensen binnengebraoht, die klaagden over vergi f tig ingsverschij nsel en Dr Halim. hoofd van net Algemeen Ziekenhuis, vertelaarde eohter. dat geen dezer mensen er ernstig aan toe was en dat allen naar huis konden terugkeren. Etensresten worden thans onderzocht. De politie nam enkele partijen etens waar in beslag. BESPREKING MINISTERS VAN JUSTITIE De Belgische en Nederlandse ministens van Justitie hebben gisteren een bespre king gehad over een aantal vraagstuk ken. hun Departementen betreffende. O.m. is gesproken over een aantal tech- nisohe kwesties van vreemdelingenbeleid en grenscontrole, terwijl ook van ge dachten is gewisseld over de perspectie ven van de werkzaamheden op het ge bied van de eenmaking van het recht. Mogelijke wijzigingen voorbehouden zal het ms. „Oranjë" van de Stoom vaar tmaatsohappij „Nederland", dat op 22 September uit Djakarta is vertrok ken, op 13 October as. in Amsterdam aankomen. ALPHEN Tegen afsluitbomen Hefbrug gereden Hoewel de rode stoplichten reeds brandden ten teken dat de Hefbrug over de Gouwe voor het scheepvaartverkeer geopend zou worden en de afsluitbomen reeds dalende waren, meende een be woonster van de Steekterweg op haar bromfiets toch nog te kunnen passeren. Zij reed tegen de afsluitbomen op en kwam te vallen. Met een hersenschud ding en verwondingen aan gelaat en handen werd het slachtoffer het brug wachtershuisje binnengedragen. De bromfiets werd beschadigd. Aanvaring op de Rijn Gistermiddag verleende ter hoogte van de in aanbouw zijnde provinciale brug in het centrum van de gemeente de kapi tein van een sierboot met sleepschip geen voorrang aan een hem tegemoet komende tankboot. Een aanvaring bleek op het laatste ogenblik niet meer te voorkomen. Beide schepen werden be schadigd. Aanvulling In ons berioht van gis teren over de opheffing van de verkeers stremming in het centrum, stand niet vermeld dat dit aan de Hoge Zijde was. Het kruispunt aan de Lage Zijde zal afgesloten blijven tot De Vergulde Wa gen geheel zal zijn gesloopt. AUTOBUS DOOR AANHANGER AANGEREDEN Hedenmorgen om kwart voor zeven werd een langs de Steekterweg in de richting Bodegraven rijdende autobus van de Citosa door een hem tegemoet komende vrachtauto met aanhanger aangereden. De autobus liep flinke schade op. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. LEIDERDORP Raadsstukken Kleuteronderwijs krijgt hogere uitkering De Vereniging voor Chr. Onderwijs heeft het verzoek Ingediend het bedrag per leerling voor het kleuteronderwijs te ver hogen. De hoge kosten maken het de laatste jaren onmogelijk een sluitende exploitatie te verkrijgen, ondanks de bij drage van f.25.— per leerling van de gemeente. B. en W. hebben naar aanlei ding van dit verzoek een onderzoek inge steld naar de bedragen die andere ge meenten geven aan het kleuteronderwijs en daaruit is gebleken dat Leiderdorp niet aan de hoge kant is. B. en W. stellen derhalve voor. in afwachting van de wettelijke regeling op het kleuteronderwijs, aan de kleu terschool een bijdrage van f. 35.te verlenen per kind per jaar. Mocht de jvettelijke regeling op 1 Januari nog niet gereed zijn. dan zal de kwestie opnieuw in studie worden genomen. Ook de Chr. Uloschool heeft om gel den verzocht voor de aanschaffing van leermiddelen. Het aantal leerlingen is per 1 September JJ. gestegen van 80 tot 126 en aanvulling van de leermiddelen is daardoor noodzakelijk geworden. B. en W. stellen voor de medewerking te ver lenen. GEMEENTEWERKEN In de raad komt verder ter sprake de bezettmg van het bureau gemeentewer ken. Door de steeds meerdere werkzaam heden komt het herhaaldelijk voor dat de gemeente-architect, de opzichter en de tekenaar in de buitendienst werk zaam zijn, zodat het bureau onbezet is en verschillende eenvoudige administra tieve zaken vertraging ondervinden. B. en W. stellen derhalve voor een aanko mende administratieve kracht te benoe men en daarvoor een crediet van f100 f. 150.per maand beschikbaar te stel len. REKENING De gemeenterekening, die In de raad zal worden aangeboden vertoont op de gewone dienst een nadelig saldo van f. 60.244.en op de kapitaaldienst een nadelig saldo van f. 1.019.015. In het nadelig saldo voor de gewone dienst is geen rekening gehouden met de nog te ontvangen bedragen, zoals bijv. een uitkering van f. 86.819.uit het ge meentefonds, en met nog te betalen bedragen. Wanneer de achterstallige inkomsten en uitgaven verrekend zijn, zal het nadelig saldo omslaan in een voordelig saldo van f. 55.988. RAADSAGENDA. De agenda voor de raadsvergadering van a.s. Vrijdag luidt: Wijziging der verordening op de hef fing van hondenbelasting; verlenen van medewerking aan de „Vereniging voor Christelijk Uitgebreid Lager On derwijs" te Leiderdorp tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen in verband met de uitbreiding van het aantal leer lingen; wijziging der verordening op de heffing van opcenten op de grond belasting; wijziging der subsidieregeling voor het kleuteronderwijs voor 1955; verhuur van garages in het Zijlkwar tier; uitbreiding van de bezetting van de dienst van gemeentewerken; uitne ming van grond uit complex V van het grondbedrijfaanbieding ge- van een rekeningscommissie; vaststel ling van het uitbreidingsplan: schade vergoeding aan P. C. den Hollander. NIEUWKOOP Vissers gaan pootvis uitzetten In hotel „Het Vliegende Paard'" werd gisteravond ccn ledenvergadering ge houden van de afd. Nieuwkoop en Noor den van de afdeling Zoetwatervisserij, aangesloten bij de Ned. Heide Mij. Voorzitter Hoogerwerf opende de bij eenkomst en heette in het bijzonder de heer L. N. v. d. Heijden, inspecteur van het visserij-wezen uit dit district, wel kom De notulen, gelezen door de heer A. Lelyveld, werden onveranderd goed gekeurd. - i i In 1881 deden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het gemeentebestuur van Katwijk weten, dat het meer dan noodzakelijk was dat te Katwijk een school voor meer uitgebreid lager onderwijs zou worden gebouwd en dat zij derhalve verwachtten, dat door de gemeente op korte termijn tot stichting van zulk een school zou worden overgegaan. Er zat dus weinig anders op dan aan de wens van Gedeputeerde Staten gevolg te geven en derhalve werd bij raadsbesluit van 11 Mei 1882 een commissie aangewezen, welke tot taak had na te gaan, waar het nieuwe schoolgebouw zou moeten verrijzen. Als gevolg van het door de commissie uitgebrachte rapport besloot de raad in zijn vergadering van 4 Sept. 1883 tot aankoop van een perceel duingrond aan de rand van de bebouwde kom van Katwijk aan Zee, te weten aan het begin van de „grintweg van het dorp Katwijk aan Zee naar de sluis". Deze grintweg nu, is de tegenwoordige Sluisweg en dus begrijpen onze lezers meteen, dat de tegenwoordige Gereformeerde school aan de Sluisweg in hetzelfde gebouw is ondergebracht, als waarin vroeger de Franse school gevestigd was. Doch laten we niet op het verhaal vooruitlopen en eerst eens kijken wat er in het begin van de jaren tachtig verder gebeurde. Als architect werd aange wezen de heer J. I. van Waning te Rotterdam, die als opdracht kreeg het ontwerpen van een schoolgebouw, bestemd voor de huisvesting van 144 kinderen. De aannemers Gerrit de Best en Krijn en Johannes Ver loop voerden het werk uit en in December 1883 was de Burgerschool, zoals zij officieel heette, gereed. De ingebruikneming geschiedde op 2 Januari 1884. In ver band met het feit, dat op de Burgerschool vreemde T^-rs talen werden onderwezen, ontstond in de volksmond de benaming .Franse school. Al dadelijk wilde het met dit instituut echter niet vlotten. De belangstelling voor dit soort van onderwijs was in die tijd in het vissersdorp nog uitermate gering en zo kon het dan ook gebeuren, dat in 1893 slechts 50 tot 60 leerlingen waren ingeschreven, wat nog niet eens een halve be zetting betekende. Er werden dan ook in dat jaar in de gemeenteraad voor het eerst pogingen aangewend om tot opheffing te geraken, doch deze plannen stuitten in Den Haag op heftige tegenstand. Herhaaldelijk werden deze pogingen herhaald, doch het duurde tot 1914 voor Gedeputeerde Staten eindelijk toestemming tot opheffing gaven, nadat het gemeentebestuur had verzekerd dat op de twee bestaande openbare lagere scholen, door uitbreiding van het leerplan, een gelijk soortige opleiding kon worden gevolgd Het gebouw werd na opheffing van de burgerschool eerst gebruikt door de visserij school, samen met de Katwijkse naai school. Toen echter omstreeks 1920 de Gereformeerde school aan de Burgersdijkstraat uit haar gebouw begon te groeien, werd besloten de oude burgerschool te vergroten en ter beschikking van de Gereformeerde school te stellen. Door deze verbouwing verkreeg het gebouw zijn huidige vorm. De hierbij afgedrukte foto Van de Franse school werd gemaakt omstreeks het laar 1890 en het doet voor de huidige beschouwer wel ?igenaardig aan te zien, dat het gebouw toen aan de rand van de duinen stond, terwijl het thans midden In het dorp is gelegen. (Foto welwillend beschikbaar gesteld door de heer J. Vooijs te Katwijk aan Zee. Het voornaamste punt van de agenda was de bespreking over het uitzetten van pootvis De combinatie van 8 boot jes-verhuurders heeft nJ. een fonds ge vormd, aangezien de boothuurders f 0 10 per dagvergunning hebben bijgedragen. Er is sedert 1 Juni jJ f 1200— in dit fonds gestort. Dit betekent dus. dat 13000 dagvergunningen zijn uitgereikt. Dit bedrag wil men aanwenden tot ver betering van de visstand. Er gingen stemmen op om karper uit te zetten, maar dit werd voor de heer v. d. Heij den ten sterkste ontraden, aangezien deze vissoort zich in dit water slecht voortplant en door grote vraatzuohtlg- heid de verdere visstand schade doet Na discussie werd tenslotte besloten 3000 pond poot-voorn uit te zetten, ter wijl binnenkort ook een aanzienlijk be drag zal worden uitgetrokken om poot- snoek uit te zetten In de hierna volgende bespreking kwam de wenselijkheid naar voren de combinatie, die nu slechts 8 leden om vat, uit te breiden. Immers men gaat thans vis uitzetten, waarvan ook de niet-leden kunnen profiteren. Men ziet echter de aaneensluiting zoals die nu is als een begin, waarop men het volgend seizoen kan voortbouwen. Voorlopig zal men t b v. de snoekvissers er toe over gaan de begrenzing van het combinatie water aan de Noord-Oostzijde met bor den aan te geven OEGSTGEEST Actie-comité Ten einde binnenkort te kunnen over gaan tot de samenstelling van een zodanig actie-comité tegen de aanslag, die op Oegstgeest wordt voorbereid.dat representatief is voor de gehele burgery, heeft zich een voorlopig Comité ge vormd, bestaande uit de heren: prof. dr H. P. Blok, A. P van Egmond. A. P. De Rooy, Joh. Uittenbogaard, Jac. J. Vos en N. van Weizen. In een binnenkort te houden vergade ring zal het definitieve actiecomité worden samengesteld en de taak en werkwijze ervan worden vastgelegd. VOORSCHOTEN Rijkspostspaarbank Gedurende de maand September werd aan het post kantoor alhier bij de Rijkspostspaarbank ingelegd tot een bedrag van f. 41.457.65 en terugbetaald f. 37.504.69. WARMOND In „De Burcht" te Warmond werd de Algemene Ledenvergadering gehouden van de RK. Vrouwenbeweging. Deze vergadering werd geopend met een hartelijke welkomstgroet in het nieuwe winterseizoen, door de presidente der vereniging mevrouw Th. Smolders— Nieuwerkerk. Aangezien de statuten geheel werden herzien, was het •noodzakelijk dat een nieuw bestuur werd gekozen. Het voltal lig aftredend bestuur werd herkozen, terwijl bij dit bestuur een 2e secretares se werd toegevoegd, mevrouw A. DuiJn- hoven-Schakenbosch. Hierna volgden mededelingen over het programma in het nieuwe winterseizoen, waarover uitvoerig van gedachten werd gewisseld. Het Lourdes-fonds dat door de vereni ging was opgericht en zich ten doel stelt om een zieke de gelegenheid te ge ven naar Lourdes te gaan. was nog niet toereikend om een Warmondse zieke uit te zenden. Op verschillende dames, die hiertoe in de gelegenheid zouden zijn, werd een dringend beroep gedaan om zich be schikbaar te stellen voor hulp in de huishouding. Er waren verschillende dames die zich spontaan aanboden om te helpen. Besloten werd toe te treden tot de Kring Leiden van de R K. Vrouwenbe weging. WASSEN A AU Bijeenkomst oud-leerlingen. In de gisteravond gehouden bijeen komst in de Geref. Kerk aan de Zijl laan werd door de voorzitter van het comité van oud-leerlingen, de heer C. Kraay, namens de oud-leerlingen vier tegeltableaux voor de scholen aangebo den. Hij wenste het bestuur de kracht toe om zijn zegenrijke taak te blijven vervullen. De heer S. van der Stoel, leraar te Den Haag. haalde als oud-leerling, op humoristische wijze herinneringen aan het Wassenaar van 50 Jaar geleden op. Vervolgens werden de hoofden van de scholen met geschenken verrast. Het personeel van de scholen bood het bestuur bij monde van de heer Val kenburg een cadeau aan. De cadeaux werden gaarne en met hartelijke dank aanvaard. Grote B.B.-oefening Gisteravond werd alhier een grote oefening van de Bescherming Bevol king gehouden, waaraan werd deelge nomen door al het personeel uit de beide Wassenaarse wijken, benevens geneeskundige- en brandweereenhe den uit de gemeenten van de kring Katwijk, waartoe ook Wassenaar be hoort. Verondersteld werd. dat bij een bom bardement van Den Haag ook een z.g. storingsaanval op Wassenaar plaats had. waarbij door het afwerpen van brand- en brisantbommen negen huizen in lichterlaaie werden gezet, drie huizen in puin gingen en een 60-tal personen werd verwond. Een en ander speelde zich af in de straten rond het Burcht plein De branden werden aangegeven met bengaals vuur. de Ingestorte huizen met een hoop puin. waaronder een pop. Voorts werden op diverse plaatsen een aantal knalbommen tot ontploffing ge bracht Om 7 uur nam de oefening een aan vang De blokploegen rukten uit. zagen spoedig in. dat de omvang van de ramp voor hen veel te groot was en gaven daarvan kennis aan de wijkhoofden in de posten Devlerhuls en Zuiderhout. Niet de beschikking hebbend over vol doende hulpkrachten alarmeerden de wijkhoofden op hun beurt de centrale post op het politiebureau en vandaar werd een noodkreet uitgezonden naar het krlnghoofd. de heer Gerth van Wijk. die ook een post had in het politie bureau. Mannen uit de andere gemeen ten verleenden assistentie met reddings ploegen. twee geneeskundige- en tien brandweereenheden. Na afloop werd een samenkomst ge houden in Prinsehaven, waar de heer Gerth van Wijk het slagen van de oefe ning constateerde en de loco-burgemees ter. mr dr Hazenberg, de deelnemers dankte OOK De taxateur uit Wassenaar had vier hectare weiland verpacht zonder pacht overeenkomst en goedkeuring van de Pachtkamer en tevens voor een veel te hoge prijs. Voor een ander stuk weiland had hij een bedrag van f. 1— per koe per dag bedongen als vergoeding voor het gebruik van zijn weiland. Ook dit bedrag was te hoog. Verdachte had echter voor het tweede pacht jaar voor zijn 4 hectare weiland geen pacht ontvangen Ook had hij de eerst bedongen vergoeding per koe i v.m. het gebruik van zijn weiland de eige naar van het vee kwijtgescholden. Door deze transacties had verdachte veel goed gemaakt, hetgeen echter niet wegneemt dat hij voor het hem tenlastegelegde strafbaar werd geacht De Officier van Justitie bij de Haagse Economische Politierechter eiste tegen de taxateur voor het eerste feit f. 500 boete en voor het tweede feit ook f. 500 boete. De rechter hield rekening met diverse omstandigheden en hij veroordeelde verdachte tot resp. f. 300 en f. 250 boete. BEURSOVERZICHT CULTURES VAST; PHILIPS LAGER Amsterdam, 6 October Het herstel, dat zioh gisteren vooral in de internationale fondsen manifes teerde, is vandaag speciaal voor de cul tures opvallend geweest. Reeds vanmor gen in het niet-officiële verkeer vertoon den de leidende Indonesische fondsen een aanmerkelijk avance. Hoewel dit peil vanmiddag niet volledig bereikt kon worden, boekten deze soorten toch ëen behoorlijke winst. Zo kwam HVA van 1494 op 157, Amsterdam Rubber van 1334 op 139, Senemb&h van 115 op 121 en Ver. Deli van 155 op 158 Bij de internationals viel Unilever op. Dit fonds lag vast in de markt wegens aankopen voor binnen- en buitenlandse rekening. Gehandeld werd van 478 tot 481, slot circa 479 tegen gisteren 467)4. Philips daarentegen stelde enigszins te leur. Bij opening stelde de prijs zioh iets hoger, doch al spoedig kwam er een zeer grote verkooporder los, waardoor de prijs daalde. Tegen slot volgde een licht herstel. De aandelen golden toen 358 (3594) en de claims f409 (f412) Van morgen is resp 364 en f421 betaald. Kon Olie en Aku verbeterden beide circa 4 punten bij kalme handel De Scheepvaartsector was eveneens vrij vast. Hier had Scheepvaart Unie de lei ding met een stijging van 4 punten tot 190. De overige soorten verbeterden 2 k 3 punten. Guldensbeleggingen stil en goed op peU. De nieuwe 3V« lening 1955II werd iets hoger geadviseerd Beurs van Amsterdam Donderdag 6 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v ïeden Ned. "53 (34) 102,1024 L Grootboek obl103 Ned. '51 34 101', 1014 Ned '53 34 101% 101,», Ned. '48 34 994 L 994 L Ned. '54 34 991; 100 Ned '55 3 4 991.. 100 Ned. '47 3 4 3 1004 lOOf», Dollarlng '47 3 974 974 Investerlngscert. 3 1004 1004 Ned. 62-64 3 100H 1004 Indië -37 A 398,', 984 Grootboek '46 3 98A ACTIEVE AANDELEN Cult Hand, en Ind B 824 85 Nat Handelsbank 164 166 4 Ned Handelmij 2304 232 AJC.Ü 362 3664 Philips 359 4 3574 Unilever 4674 4794 Wilton Feyenoord 280 279 4 Biliton 2de r 355 359 Kon Olie f.50.— ..312 Kon. Olie 6104 6144 Amst Rubber 1334 1394 Holl Amer lijn 223 2254 Kon Ned Stoomb. 2034 202 4 Ned Scheepv Unie 185H 1904 HVA 1494 1554 Java Cult84 85 Deli MU 155 158 Senembah115 120 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (4J 3 101% 101A Den Haag 1937 1 3.. 100 Lelden 1947 99 4 R'dam "37 i m 34 1014 Industr Obligaties Philips Dollar lng 1044 105 Premieleningen A'dam '51 24 141 Eindhoven '54 24 110% Enschede '54 24 1094 Den Haag '52 I 24 1364 136 idem n 24 1334 1334 R'dam '52 I 24 1384 1374 idem n 24 1364 1354 Utrecht '53 24 123 122H MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd. Bank 2774 Rotterd. Bank232 Twentsche Bank236 L Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr. 250 Kon. Ned. Grofsm, 158 Rott. Droogd Mij 645 Tieleman en Dros 17% Handelsondernemingen BorsumiJ cv A 1 1000 1394 Internatio164 Diversen 1104 2754 233 4 234 L 155 168 Spoorwegen Deli Spoorw Mt. Amcrik. fondsen Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK 5/10 Hoii Constructie 440L lng bur v Bouwnyv 156 Int Kunststolt Ind 80 80 Kon Ned Bdelmet 884 Pref w.a idem 884 Textiel Gebr v Wijk 88 87V« Leidsche Wolsplnn 345 L 3444 Ned Electrolasm 382 Slkkens Lakfabr '53 403 401 Ver Touwfabrleken 190 - Wernlnk's Betonm 1504 150L

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3