nUOXV.ja graag W. Brittij n geïnstalleerd schoolhoofd te Leiden Diamanten echtpaar L. Jansen Vijf en twintig jaar R.K. Buit. Lager onderwijs in Leiden 94ste Jaargang Woensdag 5 October 1955 Tweede Blad No. 28644 (Ineez Med.-Adi /Maak zon pakje Roxy eens helemaal open eri snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige mélange Taak van Huurcommissie WANNEER EN HOE MEN EEN BEROEP OP DEZE COMMISSIE KAN DOEN. De gemeenteraad heeft in zijn verga dering van 26 September, zoals bekend, besloten tot instelling van een huur commissie. Deze commissie heeft tot taak te be slissen omtrent verzoeken tot verval lenverklaring van de 5r: huurverhoging ln verband met ae onderhoudstoestand van woningen. Indien een huurder van mening is, dat het door hem bewoonde huis ontoelaatbare gebreken vertoont, terwijl de eigenaar niet bereid is deze gebreken te verhelpen, kan de huurder zich tot de huurcommissie wenden. Deze commissie moet dus goed wor den onderscheiden van de huuradvies commissie (secretariaat Hooigracht no 12). welke adviseert omtrent de beta lingsverplichting. zoals deze uit de huur overeenkomst voortvloeit en omtrent de daarmede samenhangende kwesties als geschatte waarde van stroomverbruik, watervoorziening etc. De huuradvies commissie bemoeit zich dus niet met geschillen inzake onvoldoende onder houd der woning. Een tot de huurcommissie te richten verzoek moet worden gesteld op een speciaal daartoe bestemd formulier. Het verzoek wordt niet in behandeling ge nomen. vóórdat ter gemeentesecretarie een bedrag van f.5is gestort. Dit be drag wordt alleen dan terugbetaald, in dien het verzoek wordt ingewilligd. Ook wanneer blijkt, dat de verhuurer na de indiening van het verzoek een aanvang heeft gemaakt met het treffen van de nodige voorzieningen aan de betrokken woning, of dat het aanbrengen van die voorzieningen voldoende is verzekerd, vindt teruggave van genoemd bedrag plaats. Het secretariaat van de commissie is gevestigd ten Stadhuize, afdeling Open bare Werken (kamer 11), alwaar nadere inlichtingen worden verstrekt en de bo vengenoemde formulieren, van heden af, gratia verkrijgbaar zijn. In zyn met groen, bloemen en veel slingers feestelijk versierde woning in de Pasteurstraat 14 verkeert het echt paar L. Jansen-Paddist thans in zijn diamanten bruidstijd. A.s. Zondag is het zestig jaar geleden, dat bruid en bruide gom elkander het ja-woord gaven, waar op een tijd van zorgen, doch ook van voorspoed volgde. Negen kinderen, die allen nog in leven zijn, werden groot ge bracht en omringen in deze blijde da gen met 33 klein- en 22 achterkleinkin deren het gelukkige ouderpaar, dat, al gaat het lopen de 81-jarige bruid wat moeilijk af, zich nog in een goede ge zondheid mag verheugen De thans 84-jarige bruidegom, die al lereerst geruime tijd werkzaam was op de voormalige Kateenfabriek, heeft Behalve van luin kinderen, klein en achterkleinkinderen, houden bruid en bruidegom ook veel van bloemen en planten. Vandaar dit diamanten bruidspaar in de bloe mentuin van hun woning. (Foto L.D./Van Vliet.) daarna nog ruim 43 jaar volgemaakt als steriliseerder bij de C.V. Tieleman en Dros. Bij de vele gelukwensen - „wij zijn in deze dagen niet vergeten" - die bruid en bruidegom reeds mochten ontvangen, voegen wij gaarne de onze. Proficiat, en nog vele goede jaren! Boodschap van Prinses Wilhelmina „EERBIED VOOR HET LEVEN" Diep onder de indruk van het ont stellend grote aantal verkeersongeval len en slachtoffers, ral Prinses Wil helmina zich deze dagen in een spe ciale boodschap tot alle Nederlandse gezinnen richten. In deze boodschap zal de Prinses op alle Nederlanders een beroep doen. om ook in het verkeer op wegen en straten eerbied voor het leven te hebben. Tevens zal de Prinses aXe gezinnen opwekken om mee te doen aan de „Na tionale Veillg-Verkeersactie voor de ge zinnen". Deze actie wordt onder haar bescherming in de komende weken ge voerd door het Vertiond voor Veilig Ver keer Landman speelt weer Naar wij vernemen zal Landman Zon dag as (tegen EDO) weer met Schev Hólland Sport meespelen. Zijn over schrijving naar Sparta is dus voorlopig van de baan. Na deze kinderlijke en daardoor Juist zo ongekunstelde felicitatie, hebben achtereenvolgens deken Jansen, wet houder Menken. Inspecteur Goud. de heer Prinsen, directeur van de R.K. B LO -bond. rector Bernefeld, de heer Mürkoster. directeur van de Cupertino- stichting en pastoor Beukers gelukwen sen aangeboden. Allen hadden zeer veel waardering voor het onderwijs van de jubilerende school en voor zuster Accursia met haar staf Woorden van lof. waarvoor voorzitter Loten hartelijk dankte. De feestelijkheden van dit jubileum vinden Zondag 16 October en Donder dag 20 October een vervolg, waarin ook de leerlingen en oud-leerlingen zullen delen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het voorbereidend Ker kelijk examen mej L. F A Cranberg (Oegstgeest) en de heren J. H C Geu sebroek (Heerhugowaard) en R. Houts- ma (Franeker), Doet. examen Ncd. Recht de heer E Weygers 'Amsterdam); doet examen Scheikunde de heer W. J A. Maaskan# 'Leiden) 'Cum laude); doet examen Biologie de heer J de Melker (Den Haag) en cand examen K Wis- en Natuurkunde de heer J T V/ieh»>k (Der. Haag). ethouder C. van Schaik (l.) i Geheel rechts de voorzitter van de gesprek met zuster Accursia. j jubilerendschool, de heer Lijten. (Pote LD Vin Vlet.) Van Herv. School Munnikenstraat Tijdens een door de Vereniging voor Christelijk Onderwijs belegde bijeen komst in de gymnastiekzaal van de school voor lo. aan de Munnikenstraat 1 is gisteravond als hoofd van deze schooi geïnstalleerd de heer C. J. W. Brittijn uit Silvolde (Gld). In de vacature welke was ontstaan door het overlijden van de heer P. Ilerfkens, is thans dus voorzien. Nadat de voorzitter, ds D J. Vossers, om. de Rijksinspecteur voor het onder wijs. de heer J. Machielsen, had welkom geheten, wees hij nog eens met nadruk op het vele goede werk. dat wijlen de heer Herfkens vanaf 1923 tot 1954 in het belang van de school had verricht. Zijn overlijden betekende zowel voor de school als voor het bestuur een zeer groot verlies. Dank bracht ds Vossers vervolgens ajn de heer F. Meijer, die vanaf September van het vorige jaar waarnemend schoolhoofd is geweest. Zich tot het nieuwe schoolhoofd wen dend. verklaarde ds Vossers. dat het be stuur met vol vertrouwen de leiding van de school een belangrijk en verant- woordelnk werk in diens handen heeft gelegd Hij hoopte, dat de school zich in een steeds groter wordende bloei zou mogen verheugen en wees daarbij op het belang van Christelijk onderwijs. Tot slot wekte ds Vossers de ouders op regelmatig contact met de heer Brittijn te blijven onderhouden. Hij was er van overtuigd, dat de leerlingen in hun nieuwe schoolhoofd een goed leidsman zullen treffen. De heer Machielsen. die hierna het woord verkreeg, verklaarde allereerst aan de heer Herfkens bijzonder prettige herinneringen te zullen blijven behou den en zag in de heer Brittijn een waardig opvolger. Hij heette het pas benoemde schoolhoofd hartelijk welkom in de inspectie Leiden en wenste hem sterkte toe in de taak. die in het belang van het kind verricht moet worden. Ook tot mevr. Brittijn richtte de heer Machielsen een enkel woord. Namens de naaste medewerkers en als oudste onderwijzer sprak de heer H. de Graaf, die zich verder geheel aan sloot bij de woorden van de Rijksin specteur, woorden van welkom. Ook deze spreker hoopte, dat de heer Brittijn onder Gods zegen goede arbeid zal mogen verrichten. Als oudste van de collega's hoofden van school sprak de heer J. Kalsbeek. Deze verheugde zich er over. dat de heer Brittijn reeds nu geheel in de kring van schoolhoofden is opgenomen eji wenste hem in Leiden een prettige tijd toe. Als laatste spreker voerde de heer Brittijn zelf het woord. Hij dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte met Gods hulp zijn taak goed te zullen vervullen. Het schoolhoofd rekende hierbij tevens op de steun van het onderwijzend personeel en de ouders. Twee auto-ongelukken op Haagweg Hedenmiddag tegen twee uur vonden kort na eükaar twee auto-ongelukken op de Haagweg plaats. Ter hoogte van de Da Costastraat vlogen door een ver keerde manoeuvre twee personenauto's op elkaar, waarbij een behoorlijke mate riele schade ontstond, dooh door de in zittenden geen noemenswaard ie letsel werd opgelopen. Terwijl de verkeerspolitie bezig was van een en ander proces-verbaal op te maken, remde een uit Den Haag ko mende personenauto voor een uit de Da Costastraat komende zandauto. Achter de personenauto reed een andere perso nenauto, die naar links uitweek, remde, ging slippen en dwars over de weg tus sen een lantaarnpaal en de langs de weg lopende Sloot terecht kwam. Hoe het technisch mogelijk was is.nog niet hele maal duidelijk, maar de lantaarnpaal drong daarbij diep in de zijkant van de auto, zonder dat de voor- of achterzijde van de wagen geraakt werd In die diepe kloof in de wagen knapte de paal af. Ook bij dit ongeval vieQ geen gewonde te betreuren, hoewel het aanzien van de auto anders zou doen vermoeden. Ruim f4651 voor redasseringswerk EEN PRACHTIG RESULTAAT. Het plaatselijk Comité van uitvoering voor de Nationale Reclasserlncsdag deelt ons mede. dat de opbrengst van de in de vorige week gehouden inzameling voor de Reclasseringsinstellingen van alle gezindten heeft opgebracht het ver rassende bedrag van f. 3345,41 (vorig jaar f. 1796,79), terwijl de op Zaterdag j.l. gehouden straatcollecte heeft opge bracht een bedrag van f. 1306.21 'vorig jaar f.557.47). zodat de totale oobrengst is geweest: f 4651.62 (vorig jaar f. 2354,26). Het prachtige resultaat van deze collecte vindt zijn oorzaak in het en thousiaste werken van allen, die door het Plaatselijk Comité waren verzocht hun medewerking te willen verlenen. Het Comité wil dan ook reeds thans langs deze weg allen, die zich op eni gerlei wijze voor het bereiken van deze ongekend hoge opbrengst hebben inge spannen. ten zeerste danken. T. en D. verkocht fabrieksmerk Naar wij vernemen is het gerenom meerde labrieksmerk „De Molen" van de C.V. Tieleman en Dros hier ter stede voor een bedrag, afhankelijk van de omzet, verkocht aan de Conserven- fabriek Aardenburg te Hoogeveen. HET GEESTELIJKE LIED. Men schrijft ons: Het geestelijk lied is door de eeuwen heen gebleken een troost te zijn voor menig christen en tevens een krachtig getuigenis van de kerk naar buiten. Voor velen ls het geestelijk lied een opnieuw herkennen geweest van de rijk dom van het geloof. Vaak is een mens. die voortleefde zonder God. blijven staan bij het horen van christelijk gezang. Hoe kan het eigenlijk anders, de kerk is cp haar best wanneer ze zingt. De Bijbel-Kiosk-Vereniging, die zich ten doel stelt het Evangelie uit te dragen in deze wereld, heeft gemeend dit ook door middel van een zingend getuigen te kunnen doen. Daarom organiseert deze Vereniging a.s. Vrijdag een zangavond in de Pieters kerk. De bekende zanger Kees Deenik. wiens zingen van geestelijke liederen via de N.CJt.V.-microfoon zeker velen bekend is. zal op die avond verschil lende graag gehoorde liederen zingen. Het „Maranatha-koor" werkt mee o.l.v. mevrouw T. MassaarVan Driel en de Chr. Harmonie ..Concordia" o.l.v. p. van Bruggen, terwijl de organist, de heer Fr. v. d. Reyden de zang zal begeleiden en de heren H. Schouten Jr. ds C. v. d. Weele en ds H. J. Westerink eveneens zullen meewerken. St Lidwina-school en Zuster Accursia vieren zilveren jubileum Hedenochtend vond onder gTotc belangstelling in het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel de feesteliike herdenking plaats van 'l 25-jarig bestaan van de R.K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs St. Lidwina. Tevens herdacht zuster Accursia het feit. dat zij vóór 25 jaar met de leiding van deze school werd belast. Onder de vele aanwezigen, die voor deze jubilea hun belangstelling toonden, merkten wij om. op de inspecteur voor het BLO. de heer H L Goud. de wethouders J. van Schalk en S Menken, deken M A Jansen van Leiden, pastoor Th. M. Beukers op wiens initiatief deze school tot stand kwam. het hoofdbe stuur van de Congregatie, mr H R. Goudsmit, secretaris van de Voogdij raad, rector F. A M. Bernefeld. voor zitter van het bestuur van RK. Inrich tingen voor Liefdadigheid, de heer M G. H den Haan, hoofd van de Dr Van Voorthuyzenschool. de voorzitter van de R.K. B Lo.-bond. de heer Prinsen en voorts afgevaardigden van tal van ver enigingen. die zich op het terrein van de kinderbescherming en het B.L.O. bewegen. De voorzitter van het bestuur van de jubilerende school, de heer J. Lijten. heette hen allen welkom, waarna hij er op wees. dat de arbeid van St. Lidwina rijk is gezegend. Vóór 25 jaar. aldus spreker, vereiste de aanpak van het onderwijs voor het minder begaaf de kind zeer veel moed. durf en door zettingsvermogen. Dank zij de zegen van God en de steun, die wij van zeer velen mochten ontvangen, zijn wij daarin geslaagd. Vervolgens wees de heer Lijten op het grote belang van dit onderwijs Niet alleen voor het gehandicapte kind. doch ook voor de ouders en het gezin, voor kerk en maatschappij Het onderwijs, dat het kind in zijn minder begaafdheid tegemoet komt, behoedt dit kind tevens voor moedeloosheid. Het kind vindt rust en bevrediging in dit onderwijs en wordt daardoor tevens gevormd voor de toekomst. Voorts weidde spreker uit over de godsdienstige vorming waartoe het onderwijs op deze school ln hoge mate bijdraagt en het grote belang van het nazorgwerk Hulde bracht de heer Lu ten aan de initiatiefnemers, waarvan hu in het bijzonder pastoor Beukers noemde, die het werk door zijn voorbeeld een krach tige stimulans heeft gegeven Hoewel hij zuster Accursia. die hij dankte voor de bijzondere trouw, waar mede zij steeds dit onderwijs heeft ge diend, gaarne op deze dag een nieuwe school had aangeboden, deed hij haar de verheugende mededeling, dat aan de bouwplannen hard wordt gewerkt. Zo spoedig mogelijk hoopt men deze te realiseren. zuster Accursia) met 28 leerlingen in een klein gebouw begonnen, werd de school in de topjaren door 270 kinderen bezocht In 1943 vond de splitsing in een afzonderlijke school voor jongens 'St Pancratiusschoolen meisjes plaats Thans volgen 153 meisjes op de St Lidwina-school het onderwus en heeft men de beschikking over een prachtig gebouw (met internaat) dat alweer te klein is. Nadat spreekster een inzicht had ge geven van het speciale karakter van het onderwijs, deed zij een dringend beroep op een spoedige verwezenlijking van de bouw van een afzonderlijke school voor de zeer zwaar gestoorde kinderen Ook zuster Accursia bracht hulde aan het oude bestuur en aan zijn voorzitter, pastoor Beukers, die 24 jaar in ongebro ken kracht naast en achter haar had gestaan. Een woord van hulde en dank. dat zij ook richtte tot het bestuur van de Congregatie en tot allen, die steeds het goede met de school voor ogen heb ben gehad. Alvorens vele aanwezigen gelegenheid kregen gelukwensen aan te bieden, de den dit de leerlingen van de school in een op rijm gestelde toespraak, waarin zij de lotgevallen van de school de revue heten passeren. Het was een alleraardigst intermezzo, waarvoor allen zeer bijzondere waardering hadden. Zuster Accursia die vervolgens een overzicht gaf van de ontwikkeling van 25 jaar R K BLO in Leiden, achtte de school thans een flinke tak aan de B L O -stam. Vóór 25 jaar na enkele maanden van voorbereiding (..ÜT deze tijd klinkt dit als een sprookjealdus LICHTFEESTEN IN LEIDEN. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weer in de beide weken voor n-L Sint Nicolaasfeest in een groot aantal si ra ten van de binnenstad een feesverlich- 1 ting worden aangebracht. Deze lichtweken worden georganiseerd door de verschillende commiss'es van middenstanders, die in deze strnen een bedrijf uitoefenen. Het Lichtweekcomité-V.V.V. isecre tariaat: Informatiebureau V.V.V, StPfu- straat lbi heeft deze commissie :rgen 13 October in ..De Harmonie oijeen- geroepen ter bespreking /an se nl inr.cn voor d^ a.s. lichtweken. A. VAN HAARLEM ONTVING TOEZEGGING VAN BEROEP. Onze plaatsgenoot, de heer A. van Haarlem, drs theol., ontving een toe zegging van beroep van de Ned. Herv. Gemeente te Nieuw en Sint Joosland (Z Tevens ontving hu een benoeming tot vicaris te Terneuzen. Ds D. J. Vossers (rechts) heet het nieuwe schoolhoofd, de heer C. \V. Brittijn. hartelijk welkom. (Foto L.D./Van Vliet.) Met nadruk verklaarde dc heer Brit tijn voorstander te zijn van onderwijs vernieuwing. Vernieuwen is afbreken en weer opbouuen en indien nodig zal dit ook op deze school geschieden. Dat een kind veel afweet van hetgeen zich in het grijze verleden heeft afgespeeld, doch b.v. de betekenis van het woord UNO niet kent, achtte hij een grote fout, die zo spoedig mogelijk hersteld moet worden. Een kind moet leren op een prettiger wijze dan vroeger dik wijls het geval is geweest, zo vervolgde het nieuwe schoolhoofd, die zich er o.m. over verheugde, da» een filmap paraat op de school aanwezig is. Het systeem van de srhoolradio achtte hij eveneens van groot belang voor de opvoeding van de kinderen. Tot slot van deze installatie-avond volgde nog een gezellig samenzijn.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3