LEIDSCH m DAGBLAD Parijs stuit op centraal geleide opstand in Noord-Afrika Franse regering wankelt door onderlinge verdeeldheid WEERBERICHT „Roep mr Luns terug!" Communistisch doel ongewijzigd Ons „nee'"' blijve Hl Premier Papagos van Griekenland op 72-jarige leeftijd overleden „nee 94ste Jaargang WOENSDAG 5 OCTOBER 1953 No. 28644 Directeur: j. w. Hemij DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltK sto5e' u"aeD 0,10 87055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2!507 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De situatie, waarin de Franse regering op het ogenblik is geraakt, biedt premier Faure weinig uitzicht meer. Ter voorbereiding van de debatten over Noord-Afrika hebben dc regeringspartijen gisteren, ieder voor zich, overlegd en de resultaten van die beraadslagingen voorspellen Faure heel weinig goeds. Alleen de Katholieken (MRP) hebben het vertrouwen in hun ministers gehand haafd. De rechtse Gaullisten hebben hun medelid Pierre July, die als minister voor Tunesië en Marokko verantwoordelijk is, bevolen uit het Kabinet te treden. Toen July dit weigerde, werd hij op staande voet met 23 tegen 2 stemmen geroyeerd. Bij hun geestverwanten, de Gaullistische Sociaal-republikeinen, stond de barometer al niet veel gunstiger: vandaag zouden zij erover stemmen of zij hun vier vertegenwoordigers in de regering al of niet zouden handhaven. Wanneer dit besluit inderdaad mocht vallen, dan zal Faure óf zijn regering met nieuwe krachten moeten aanvullen óf het ontslag van zijn ploeg aan presi dent Coty moeten aanbieden. Die tweede mogelijkheid lijkt op het ogenblik wel waarschijnlijk! Tegelijkertijd stuit Frankrijk in heel Noord-Afrika op een eensgezinde, centraal geleide opstand: alle opstandelingen in Algerije, Marokko en zelfs Tunesië zijn onder één bevel geplaatst! Kanongebulder aan grens van Frans en Spaans Marokko Uit Frankrijk en Algerije worden troe pen gezonden ter versterking van de pantser eenheden, die in zware gevechten langs de grens van Spaans Marokko ge wikkeld zijn met opstandige Berbers. De Fransen pogen door te stoten naar belegerde buitenposten en voorts wordt getracht het woeste gebied van de Mid den-Atlas van opstandigen te zuiveren De buitenposten Boered en Tizi-Oezli hebben zeer te lijden gehad. In officiële Franse kringen verluidt, dat zich on der de aanvallers van Tizi Oezli man nen in zwarte uniformen bevonden, die afkomstig waren uit Spaans Marokko. Zij beschikten over automatische wapens onder andere van Brits maaksel. Bij de verdediging van Tizi en Oezli Immoe- zer hielpen 24 straaljagers van het type Vampire" van de bases van Meknes en Rabat. De opstandelingen werden met de boordwapens bestookt totdat eenheden van het vreemdelingenlegioen arriveerden. Dinsdag werd Taforalt, on geveer 30 km van Spaans Marokko ge legen, door zestig opstandelingen aange vallen. Zij werden met hevig infanterie vuur afgeslagen. Op een persconferentie in Cairo heb ben de leider van de Marokkaanse Is- tiqlal en die van het „Algerijnse Bevrij dingsfront" bekendgemaakt, dat de op standige activiteit in Noord-Afrika thans door een centraal hoofdkwartier geleid wordt. De leiding berust bij man nen, die in de tweede wereldoorlog en in het verzet actief zijn geweest. Er zal gestreden worden totdat Marokko. Al gerije en Tunesië bevrijd zijn en Sultan Ben Joessef weer in Rabat op de troon zit. Het gaat hier niet om een onder grondse verzets-organisatie. ma3r om „een geregeld bevrijdingsleger", aldus deze leiders van de opstand. In het Riffgebied aan de grens van Frans en Spaans Marokko klonk Dins dagavond kanongebulder. Volgens Fran se officieren is de toestand daar „ern stig" ten gevolge van toenemende druk van de zijde van de opstandelingen. Ten Noorden van Taza werd de toestand des avonds „criliek". Commandotroepen ma ken hier een tangbeweging om Aknoel te omsingelen. Aknoel is een van de be langrijkste steunpunten van het Franse tegenoffensief. Scherpschutters in actie Bjj Boegrod slaagden de opstandelin gen er in om een keurregiment van het vreemdelingenlegioen gedurende vier uur tot werkeloosheid te dwingen door een geconcentreerd vuur van af omrin gende heuvels. Volgens Franse officieren vormt dit een „schrikbarende nieuwe factor", die het gehele verloop van de huidige toestand zou kunnen verande ren. Het regiment werd gesteund door ongeveer 30 pantservoertuigen. Een pantserkolonne, die van Aknoel naar Ti zi Oezli was gezonden, ondervond even- Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, morgen overdag op klaringen, maar ook kans op enkele buien Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk wellicht harde wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). Wisselvallig weer Het KNMI deelt mede: Nadat ons land geduiende het weekeinde nog in de nabijheid van een afnemend hoge- drukgebied had gelegen, waardoor mooi najaarsweer heerste, is het weer de laatste dagen meer en meer onder In vloed gekomen van depressies. Enkele kleine storingen trekken met regen recht over ons land. Aan de kust kwam daarbij hier en daar ook onweer voor. Een meer actieve depressie nader de vanmorgen Ierland en Schotland. Deze depressie zal zich over de Noord zee uitbreiden en de wind doen aan wakkeren. Het koufront van de depressie zal vannacht vergezeld van een regenzone over ons land trekken. Morgen zullen achter het front opklaringen voorkomen. Algemene vooruitzichten zijn dat het weer wisselvallig en koel zal blijven. 6 OCTOBER. Zon op: 6.49 uur; onder: 18.10 uur. Maan op: 20.48 uur; onder: 12.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.54 en 18.15 u. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's eens moeilijkheden. Volgens terugkeren de Franse patrouilles gedragen de op standelingen zich buitengewoon dapper. Resident-generaal volgt zijn eigen politiek... Onze Parijse correspondent deelt over de politieke situatie in Noord-Afrika nog het volgende mee: Tegenover de coördinatie van vijande lijke kant blijft Parijs het schouwspel tonen van zijn troosteloze verdeeldheid en van zijn gebrek aan gezag. Zelfs in regeringskringen kan niet meer worden ontkend, dat de resident-generaal De Latour in Marokko zijn eigen politiek blijft volgen en de instructies van Pa- rys eenvoudig naast zich neer legt. Faure heeft echter nog niet de moed weten op te brengen om enkele maan den na het ontslag van Grandval nu ook De Latour door een derde resident- generaal te vervangen. Niettemin zal ook deze knoop dezer dagen moeten worden doorgehakt. Faure heeft in het verleden zijn re putatie altijd ontleend aan zijn onge ëvenaarde behendigheid waarmee hij te genstellingen op het parlementaire plan wist glad te strijken. Dat men hem on der de huidige omstandigheden nog de juiste man op de juiste plaats zou kun nen noemen, durven echter zelfs zijn vurigste aanhangers niet meer vol te houden. Alleen het eventuele gebrek aan een aanvaardbare opvolger ofwel de vrees dat Mendès-France dat worden zou, zullen misschien nog kunnen ver oorzaken, dat het ministeriële leven van Edgar Faure nog enige tijd zal worden verlengd. Welter in Tweede Kamer: (Van onze Parlementaire redacteur) In de Troonrede is opgemerkt, dat de wereld nieuwe hoop heeft geput uit de besprekingen van de „Grote Vier" te Genève. Bij de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer waarschuwde prof. Romme (K.V.P.) dat er in het wezenlijke doel van het communisme niets is veranderd. Met elk mid del zal het blijven trachten de wereld te veroveren voor het Godloochenend Communisme. Godsdienst heeft voor K roesjtsjef nog steeds de betekenis van volksvergif. Ook mr Burger (P. v. d. er op attent, dat het Westen zich niet kan veroorloven dat het door een diplomatieke glimlach In de maling wordt genomen. De communisten zullen moeten inzien, dat met een glimlach en een handvol pepernoten niet kan wor den volstaan. Oost-Duitsland kan niet een vuistpand in Europa blijven. Rus land kan niet met gebaren volstaan. Daden zijn nodig. De glimlach is slechts een nieuwe methode voor het oude doel. Waarom is de heer Luns niet opge staan in de vergadering en met de Nederlandse delegatie naar huis ge gaan? Door zich vrijwillig te onder worpen aan internationale demago gie, werkt men het anti-Europese blok in de V. N. in de hand. De rege ring moet minister Luns en de dele gatie ten spoedigste naar huis terug roepen. In het algemeen betuigden de heren Romme, Burger en Welter instemming met het streven van de regering naar verinniging van de Europese samen werking, waarbij zij ook aandacht vroe gen voor de Saarkwestie, die de verhou- houding tussen Duitsland en Frankrijk dreigt te vertroebelen. Mr Burger maakte vooral attent op de positie van de onder-ontwikkelde landen. De helft van de wereldbevolking is ondervoed en kan niet lezen en schrijven. Om voor de V. N. in de beklaagdenbank zitten, deze landen meer te kunnen doen, in aldus de heer Weiter, die deze positie j het belang ook van de wereldvrede, is voor Nederland onwaardig noemde.1 Europese samenwerking eveneens nodig. Betreurenswaardig besluit Prof. Romme prees voorts het rus tige en vastberaden internationale beleid van de regering; hij betreurde het besluit van de Alg. Vergadering der V. N. om dc kwestie Nieuw-Gui- nea op de agenda te plaatsen. We derom zal Nederland straks dus in Twee doden bij botsing Nabij Oosterhogebrug in de gemeente Noorddük (Gr.) is gisteravond een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Een auto, bestuurd door de 34-jarige chauffeur J. Jaarsma uit Groningen, is tegen dc achterzijde van een gepar keerd staande auto gereden. Tengevol ge van de botsing schijnt de bestuur der de macht over het stuur te hebben verloren. Hij reed met zijn auto in het Damsterdiep en verdronk. De bestuurder van de geparkeerd staande auto, de 37-jarige vertegen woordiger E. Zoetendaal uit Gronin gen, had op het moment van de bot sing de auto juist verlaten. Hy werd Gistermiddag heeft Prins Bernhard in Etten-Leur de nieuwe fabriek van de N.V. Tornado in gebruik gesteld. Voordien onthulde hij een boven de ingang van de fabriek aangebrachte plastiek van Zadkine. De Prins complimenteert de beeldhouwer wiens werk op de achtergrond zichtbaar is. door de auto. die zijn wagen had aan gereden, ongeveer 20 meter meege sleurd en bleef levenloos op de weg liggen. Beide auto's werden ernstig bescha digd. De kraanwagen van de Groninger brandweer heeft de te water geraakte auto op het droge gebracht. Vrijheidsheld in de strijd tegen invasie van Italianen. Duitsers en Communisten De Griekse minister-president, maarschalk Papagos, is gisteren op 72-jarige leeftijd te Athene overleden. Hij was een half jaar bedlegerig geweest tengevolge van tuberculose. Hij overleed niet aan deze ziekte het was namelijk de bedoe ling, dat hij Zondag j.l. naar Zwitserland zou zijn gereisd voor het ondergaan van een rustkuur maar doordat zijn hart liet begaf. Papagos werd in zijn land geeerd als een nationale held vanwege de succesrijke tegenstand tegen de Italiaanse Invasie in de tweede wereldoorlog. Later, toen de Italianen de hulp van de Duit sers kregen, moesten hij en zijn dappere soldaten het tegen de overmacht afleggen: in Juni 1943 werd Papagos als gijzelaar door de Duitsers meegevoerd. Tot Mei 1945. toen hij door het Amerikaanse Vijfde leger werd bevrijd, bracht hij door in de concentratiekampen van Oranienburg, Flossenburg, Dachau en Nienderdorf. Grote roem verwierf hij na 1949 toen hjj benoemd werd tot opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten, in welke hoedanigheid hij met succes de strijd tegen de Communistische opstandelingen leidde, die volkomen verslagen werden. Op 27 October van dat jaar werd hij tot maarschalk benoemd. Vier jaar lang leidde hij de politiek van zijn land In 1951 gaf Papagos zyn militaire |Sh) functies op om zich in de politiek te be- t geven. Hy stichtte de party der Griekse Wy. Volksconcentratie, die bij de op 16 No- I vember 1952 gehouden verkiezingen 241 dier 300 zetels in de Griekse volksverte- I dBla genwoordiglng verwierf. Papagos vormde 1 een nieuwe regering, die hijzelf als pre- mier leidde. Hij is dit tot het laatst toe gebleven. ivff De Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Stephanopoelos. die Dinsdag jJ. IA ra tot rice-premier werd benoemd, ver- i/WÜ u klaarde na Papagos verscheiden: „De regering zal haar taak, steunende op de parlementaire meerderheid der Griekse Volksconcentratie, voortzetten'. De permanente Griekse vertegenwoor diger by de Verenigde Naties. Christian Palamas. noemde het overlijden van veldmaarschalk Papagos ..een wezenlijk groot verlies voor Griekenland" „Wy hadden er geen Idee van, dat de premier zo ziek was", voegde hfj hieraan toe. Overleg tussen Faure en Adenauer Overeenkomstig het advies van de Agenda-commissie, heeft de Assemblée der Ver. Naties met 31 tegen 18 stemmen en 10 onthoudingen besloten de kwestie Nieuw-Guinea ter discussie te stellen. Minister Luns heeft over dit besluit onmiddellyk zyn grote teleurstelling uit gesproken, omdat le: een openbare be handeling de beide betrokken partyen „lieen maar kan doen terugvallen op tot ausverre onoverbrugbaar gebleken te genstellingen; 2e: de weg naar een rechtstreeks overleg als gevolg van toe nadering van Indonesische zyde scheen te zyn ontsloten en 3e: de oplossing van dit probleem, naar Nederlands in zicht. niet behoort tot de competentie der Ver. Naties. Dit zijn stuk-voor-stuk sterke argu menten, zulks temeer waar het Neder landse standpunt is gegTond op het in het Handvest verankerde beginsel van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren, dat Nederland met betrekking tot Nieuw Guinea by herhaling verzekerd heeft volledig te zullen eerbiedigen en in prac- tyk te willen brengen ETT apparaat der Ver. Naties la een kostelyk instrument, dat in het re cente verleden bewezen heeft voor treffelijk werk te kunnen doen ter be vordering van de wereldvrede Maar geen sterveling kan in ernst volhouden, dat het meningsverschil tussen Neder land en Indonesië over de toekomstige status van Nieuw-Guinea een bedreiging van die wereldvrede zou kunnen inhou den. Waar de vraag nog geenszins ls beant woord of de economische ontsluiting van Nieuw-Guinea Nederland ten voor deel zal strekken, verkeren onze souve- reiniteits-aanspraken op dit gebiedsdeel hoofdzakelyk in de sfeer van het na tionale prestige, terwyi de Indonesische republiek deze voornameiyk grondvest op overwegingen van interne, politieke propaganda. Het is eenvoudig absurd om ook maar één ogenblik te veronderstellen, dat in het huidige stadium der betrekkingen, hetzy Nederland, hetzy Indonesië eraan zouden denken óm de kwestie Nieuw- Guinea alias West-Irian te beschouwen als een „casus belli", een reden tot oor logvoering. Zou dit onverhoopt ooit zo ver komen, eerst dan ware er voor de Ver. Naties aanleiding om in te grypen. Vooralsnog is dit een zuiver interne aangelegenheid, waarmede niemand Iets uitstaande heeft. II het alleszins vergelijkbare geval van de verhouding FrankrykAlgerije - waar de tegenstellingen overigens reeds tot ernstige verstoring der open bare orde hadden geleid - leidde een soortgelijke uitspraak van de V.N. tot een terugtrekking der Franse delegatie en een dreiging tot een volledige breuk. Het getuigt van realiteitsbesef om te erkennen, dat in het licht der machts verhoudingen de positie van Frankryk meer gewicht in de internationale schaal legt dan die van Nederland, maar prin cipieel ligt de zaak precies eender. En de Ver. Naties zullen er onzes in ziens dan ook verstandig aan doen er zich rekenschap van te geven dat een dergelijk lngrypen in Interne verhoudingen In wezen een ernstiger be dreiging van de wereldvrede betekent dan de conflicten zelve. INTUSSEN rijst de practische en ac tuele vraag wat de consequenties zul len zyn van het besluit der V.N. om de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda der Assemblée le plaatsen. De meest lo gische verwachting is eui uitspraak, waarin de wenselijkheid wwrdt neer ge legd van een techtstreeks Nederlands- Indonesisch overleg. eventMeel met be middeling der VN. Laten wij dit laatste voorbehoud even bulten beschouwing, dan betekent deze uitspraak niet anders dan het intrappen van een open deur( want de besprekin gen tussen de ministers Luns en Anak Agoeng openden reeds een reëel uitzicht op een dergeiyk overleg. Met het oog op het uitermate positieve standpunt, dat de Nederlandse regering in veelvuldige herhaling heeft verkon digd ln te nemen ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea, ïyken ons de Nederlandse en Indonesische desiderata byzonder moeilijk verenigbaar, maar geen redelijk denkend mens mag zich onttrekken aan een overleg, dat de mo gelijkheden van een oplossing ln zich draagt. Zélfs wanneer men die mogelijk heden nauwelijks aanwezig acht! EHEEL anders evenwel wordt de -T situatie, wanneer de VN. onver hoopt nog een stap verder gaat dan zy reeds heeft gezet, door by de ko mende onderhandelingen een bemidde lende rol „aan te bieden", hetgeen ln de practyk synoniem ls met „op te eisen" Een dergeiyk „aanbod" ls op geen en kele wyze m overeenstemming te bren gen met het Nederlandse standpunt, dat cedert de souvereiniteits overdracht aan Indonesië een uitdrukkeiyk en conse- ouent voorbehoud heeft gemaakt ten aanzien van de Nederlandse souverelnt- t f itsrechten „de jure" en „de facto" op Nieuw-Guinea. Elke concessie ln die zin staat gelijk met het vrijwillig plaatsnemer, op een plegelgladde giybaan. waarop zich geen enkel steunpunt voordoet Wy zyn te allen tyde bereid om mei Djakarta te praten over alles wat da •vederzydse belangen kan bevorderen, maar hebben daarbij onzerzijds niet de minste behoefte aan een voogdUschap der V N Evenmin als Frankryk hebben ookwtf een lesje nodig van landen, waar nog slavernij heerst! Franse premier Faure en Duitse Bondskanselier Adenauer zouden 99* 'OTt». jgrraBg heden-, Woensdagmiddag in Luxem- i burg een onderhoud hebben. Naar men _^g5SfBBjBSSsaKifcto**... :7MhWii verwacht zullen zij de Saarkwestie en i andere zaken van wederzijds belang be- I handelen. Faure zal vergezeld worden Sultan Ben Ara/a verliet na af-[begeven. Ben Ara/a tussen door de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, stand van zijn troon per vliegtuig I Boyer de Latour (linksen kapitein Algiers om zich naar Tanger te [Oufkir op weg naar het vliegtuig. OVERVAL OP ADMINISTRATEUR HU moest 5000 roepiahs afgeven. De Nederlandse administrateur van de onderneming .Medane Ara" ln Oost Atjeh is door een bende gedwongen Rp 5 000 af te geven. De mobile brigade doodde een aantal bendeleden en nam een aantal van hen gevangen. De admi nistrateur. wiens naam niet genoemd wordt, ls door de politie verhoord.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1