Militairen keurig in gelid Ruim tienduizend personen deelden in feestgave Het Lunapark was ook dit jaar een orgie van geluid en licht Grote en kleine attracties hadden de belangstelling van vele tienduizenden Roland Wagters gezelschap sprong van de hak op de tak Leidenaars uit de plooi Er hangt altijd een aparte sfeer rond de parade op 3 October en dat is niet te verwonderen. Terwijl iedere Leidenaar en vele oud-Leidenaars op deze dag „uit de plooi" zijn, lopen de militairen keurig in het gelid met effen gezichten, alsof het geen- 3-Octoberféést was. Hoewel er dus eigenlijk een grote tegenstelling bestaat tussen 3 October en de parade, horen deze twee toch bij elkaar en duizenden stellen zich langs de route op om dit schouwspel gade te slaan. Dit jaar namen niet minder dan vier muziekcorpsen deel aan de parade: als eerste kwam het tamboercorps van de Nationale Reserve District Friesland, terwijl de rij werd gesloten door het tamboercorps van de Nat. Reserve Dis trict 's-Gravenhage. Een extra woord van lof is zeker op zijn plaats voor deze vrijwilligers, die in hun vrije uren zulke uitstekende resultaten weten te bereiken. De kapel van de Marine Luchtvaartdienst en de Johan Willem Friso Kapel waren minstens even goed en de hoge verwachtingen, die men van beide bekende corpsen had, werden zeker niet beschaamd. Een parade in Leiden zonder een de tachement van de Studentenweerbaar- reidsvereniging „Pro Patria" is niet compleet en de eerste troepen, die voor bij marcheerden, waren dan ook de Leidse Studenten in hun donkerblauwe uniformen met witte slobkousen en ve ren op de pet. De Marine en de Marine Luchtvaartdienst waren vertegenwoor digd met een bataljon ter sterkte van drie compagnieën. Het was ccn buiten gewoon goede groep, die blijk gaf te weten wat excerceren is. De Koksschool formeerde vier com pagnieën. De Koksschool en Leiden zijn in de loop van enkele Jaren met elkaar „vergroeid" en het is derhalve verheu gend, dat de Koksschool aan Leidse feesten luister bijzet. Ook een bewa kingscompagnie uit Lelden was present. De Nationale Reserve. District 's-Gra venhage had een compagnie afgevaar digd naar Leiden en op vele plaatsen werden zij met een hartelijk en welver diend applaus begroet. De laatste troep te voet bestond uit een detachement van 334 Transport Squadron. Er waren dit jaar niet zoveel rijdende eenheden als vorig jaar. toen ook veel geschut meereed. Er waren thans een detachement van Technische Dienst, een eenheid 109 TD BaMuCie en een eenheid 116 Cadi.cie. Het materieel was tot in de puntjes verzorgd en de man nen van deze eenheden zullen wel extra lang hebben moeten „poetsen" om ook het laatste vuiltje van de wagens te verwijderen. Precies op tijd kwam de parade-com mandant. de res.-majoor der Fuseliers S. Jacobson, van de Koksschool. de troepen melden aan de parade-inspec teur. de brigade-generaal W. Dijkstra. Territoriaal Bevelhebber West. Onmid dellijk daarop nam het défilé een aan vang; gedurende de tijd dat de troepen langs trokken zorgden de muziekcorpsen voor pittige marsmuziek. Onder de zeer vele militaire autoriteiten merkten wij o.a. nog op de generaal-majoor Steen- metzer. de brigade-generaal Scheffer en de kolonel D. Blanken. Inspecteur van de Nationale Reserve. Haring en wittebrood Als er één onderdeel is van ons aan traditie zo rijke 3 October-feest, waar de traditie waarlijk historische Inhoud heeft, dan is het wel de uitreiking van haring en wittebrood. Met- een traditie werd gebroken Het is .daarom een bijzonder verheu gend verschijnsel, dat zovelen van alle rang en stand, gehoor hebben gegeven aan de oproep van het 3 Octoberbestuur. zich voor de uitdeling van deze feeste lijke gave aan te melden. Al vroeg in de ochtend was de penetrante haringgeur in de omgeving van het Waaggebouw al sterk merkbaar. Enkele uren lang heb ben de hooggehoede heren en de wit- geschorte dames het razend druk ge had. De eersten met het uitreiken van het wittebrood, de laatsten met de haring. Ook al tot de goede gewoonten behoort het brood in een wit sloop mee te nemen en de haring in een plat schaaltje. De eerste klas van het Leids Gymnasium, die met een van hun lera ren ook aan deze zinvolle uitreiking deelnam, liep. nee niet tegen de lamp. maar wel tegen de microfoon van de N.C.R.V. aan. Eén van de leerlingen moest aan luisterend Nederland het verhaal doen van het Beleg en Ontzet van Leiden. Hij deed 't voortreffelijk, die Jan Kuperus! Er bestond voor de uitdeling van dit bij uitstek Leidse gerecht zelfs inter nationale belangstelling. Een Nieuw- Zeelandse arts met zijn vrouw maakte foto's! De praeses van het Leids Studenten Corps, de heer J. de Monchy. overhan digde tot slot aan de dames-hanng- uitreiksters een flesje lavendel. En 't was op dit punt, dat met een traditie gebroken werd. Het was toch altijd een flesje eau de cologne? Op het Waaghoofd concerteerde de Harmoniekapel van „T en D." Pittige marsen werden de lucht in geblazen, zeer ten genoege van de duizenden, die in de omgeving zich hadden opgesteld om maar niets van hetgeen hier te zien was te missen. De meisjes van Concordia traden in de Drie October-optocht voor het eerst in uniform op. Een klein maar aantrekkelijk groepje, dat een vro lijke noot gaf aan het slotaccoord van het hoogtepunt van de viering van het ontzet. In de Schouwburg Naast het officiële Drie-October-ca- baret wordt 's-avonds altijd een vro lijke avond gegeven in de Schouwburg. Het was ditmaal een rondom Cees de Lange gegroepeerde cabaretgroep, die onder de titel „Dolle dwaze dingen" een uitmuntend gevuld Huis inderdaad met dolle, dwaze dingen uitstekend heeft ge amuseerd. Er werd een echte Drie Octo ber-stemming bereikt en dat zegt ge noeg. Cees de Lange zelf was best op dreef, en had het grootste deel van het plei- zier op zijn conto. Hij werd evenwel goed gesecundeerd door Roland Wagter jr, de incomplete Annebella's, de Chico's en last but not least Co v. d. Heyde- Wijma aan de vleugel. Hitler in dienst van liefdadigheid Onder de vele honderden attrac ties, welke de Sleutelstad gisteren binnen haar grenzen telde, bevond zich ook de zwaar-gepantserde auto, waarin Hitler in zijn laatste levensjaren parades placht af te nemen. Het publiek toonde voor deze machtige Mercedes-Benz-wagen grote belangstelling en luisterde met graagte naar de technische snufjes, welke daarbij werden ver teld. Een groot deel van de opbrengst dient tot leniging van de nood onder de slachtoffers van het Hitler-régime. Een van de vele toegejuichte wagens van de bedrijfsoptocht. de wagen van Harteveld. voorafgegaan door een zeer bijzondere boerenbruiloft. Aantrekkelijk programma Roland Wagter zelf begint met een praatje, waarmee hij de lachers en wie behoort daar op 3 October niet toe? al direct op zijn hand heeft. De ware stemming kwam echter pas toen de beide Pico's, virtuozen op de accordeon, voor het voetlicht kwamen en een stroom van bekende liedjes uit hun in strumenten deden rollen. Zij hadden geen moeite de zaal „mee" te krijgen! Ook hun optreden aan het einde van het programma oogstte een daverend applaus. Een cabaret-avond springt „van de «hak op de tak" en als zodanig was het programma aangekondigd. Na de Pico's kwam Tonny Wurdeman op de planken met enkele aardige cabaret liedjes. die buitengewoon goed in de smaak vielen. Nog maar nauwelijks had zij „het veld" geruimd of miss Sjeffalino kwam op het slappe koord, in de meest letterlijke zin van het woord. Zü ver richtte als koorddanseres toeren, die kon, dan zouden zij vast niet klagen, dat het huishouden zoveel kost: wie kan uit een kopje een hele liter melk schenken? Roland Wagter verzorgde de confe rences op de hem eigen wijze, en wie hem eenmaal gezien of gehoord heeft, weet wat dat wil zeggenAan de piano zal Joop de Leur, die wel twintig vingers lijkt te hebben, in plaats van tien. De cabaret-avond is weer bijzonder geslaagd. Er werd een aantrekkelijk programma, vol afwisseling en van goed gehalte, geboden, ook dit onderdeel van de 3 Octoberviering mag buitengewoon geslaagd worden genoemd. Een beeld van de Kermis, zoals een fotograaf dat ziet wanneer hij een seconde vergeet, de sluiter van zijn toestel dicht te doen. De lampjes aan de draaimolens tekenen strepen en vlekken, die on wezenlijk aandoen maar een getrouw beeld vormen van wat velen als laatste blik op de Kermis mee naar huis nemen. De cabaret-avond in de Stadsgehoorzaal werd, traditiegetrouw, weer ver zorgd door Roland Wagter en zijn medewerkers. Wagter kent zo langzamer hand de stemming op 3 October en bij en de zijnen weten een programma te brengen, dat het zeker op de 3de October dóet. Ongeveer twee uur heeft het gezelschap de talrijke aanwezigen de zaal was uitverkocht kostelijk weten te amuseren. een gewoon mens niet eens op de vaste grond kan uitvoeren. Het was een prachtig staaltje van evenwichtskunst en lenigheid. Marius Mac Phail zou een liedje gaan zingen, maar eer hij daar aan toe was. hadden de aanwezigen al bijna buik pijn van het lachen. De meest dwaze invallen en goocheltrucjes bracht hij op voortreffelijke wijze. Twee dames en twee heren, zich noe mende de vier Rolling Stars, toonden zich meesters in het rolschaatsen. Met grote snelheid draaiden zij om elkaar heen en het is onbegrijpelijk, dat zij er niet draaierig van werden. Twee heren uit de zaal, die even een rondje mee maakten kunnen er van meepraten, dat het Inderdaad niet gemakkelijk is, na zo'n draalpartij recht op de benen te blijven staan. Dave Parket liet zien wat hij kon. en dat is heel wat! Hy jongleerde met ballen en hoeden, alsof hij alle voorwer pen aan een touwtje had zitten, zodat ze hem niet konden ontglippen. Even onbegrijpelijk was het optreden van Al- laton met zijn magische keuken. Als de Leidse huisvrouwen konden wat hy Een opname van de prijsuitreiking voor de beste prestaties in de bedrijfsoptocht. In Oud-Hortuszicht nam de vijftienjarige Rob Lageman de eerste prijs voor „Wollemijntjz" van Van 12*'6 '9 n*vangst. Draaien maar Chr. Oranjevereniging viert feest Ook dit jaar heeft de Leidse Christe lijke Oranjevereniging zich op het 3 Octoberfeest niet onbetuigd gelaten. In de stampvolle zaal van gebouw ..Pre diker" presenteerden de leden van de Timdelerclub een rijk gevarieerd pro gramma onder het motto ..Draaien maarDe avond werd door de voor zitter, ds J van der Wiel. op de gebrui kelijke wijze geopend. Hoewel het hem speet, dat zovelen, die deze bonte avond mee hadden willen maken, wegens ge brek aan plaatsruimte teleurgesteld moesten worden, toonde de voorzitter zich verheugd over het feit. dat de Chr. Oranjevereniging in de Sleutelstad lang zamerhand uit de depressie begint te geraken. Niettemin verklaarde hij met nadruk, dat het ledenaantal in zo kort mogelijke tijd verdubbeld moet worden. Een ledenwerfactie zal in de komende maanden gevoerd worden. Na deze ernstige woorden vierden pret en jolijt zowel op het podium als in de zaal al spoedig hoogtij. ..The four Timdeler Stumphers" oogstten met hun vrolijke wijsjes veel succes, terwijl de dansflitsen uit ouden tijden eveneens een gewaar deerd programma-onderdeel vormden. Een aardige vondst was ook de imita- tie-3 October-optocht. welke grote hila riteit verwekte Met een pittige „Marche pausée" werd het gedeelte voor de pauze besloten. De conferences waren bij Piet Kouwenhoven en Eugène de Geus in goede handen De voordrachten uit werkjes van Annie Schmidt en Simon Carmiggelt vielen terecht bij het publiek in goede aarde De liedjes waren voor deze gelegenheid geschreven door Ton van Luntcren. Aan de plano zaten Dien Hagenbeek en Tjeerd van Wijk. Het slot van de avond werd gevormd door de opvoering van een kort toneelstuk ge titeld „De zwarte monnik". Dit spel van spokenen nog iets bestond uit twee bedrijven en is geschreven door Jan van Havelte en Riet Mossinkoff. De regie had Piet Kouwenhoven. De rollen werden stuk voor stuk goed vertolkt. Al met al is het voor de Chr. Oranjever eniging in onze stad een in alle opzich ten geslaagde feestavond geworden. Het uitbundige feest op het Schuttersveld is ook dit jaar weer bijzonder ge slaagd. vooral omdat het weer niets te wensen heeft overgelaten Zowel Zater dagavond als de gehele Maandag is er geen druppel regen gevallen, ofschoon de exploitanten van vermakelijkheden zelfs bij minder gunstig weer Leiden niet gaarne overslaan. Zij weten immers, dat de bevolking op 3 October het geld vlot Iaat rollen en in een stemming verkeert, waarin zij zich door niets laat deprimeren. Vooral gisteravond was het bijzonder druk in het Lunapark: het was een orgie van geluid en licht, die tot de laatste minuut duurde. van de eerste grote attracties voor jong en oud! Zouden wij een prijs mogen uitloven voor de meest suggestieve grote vermakeiyklieid. dan zouden wij per soonlijk de Orkaan kiezen, met zijn machtige „armatuur", die door de sis sende geluiden de indruk wekten, dat de inzittenden van de gondels zojuist te rugkeerden van een tocht door de we reldruimte! De steile-wandrijders had- Vermaak voor jong en oud Alle „sensatie-tenten" waren erg in trek en voor sommige vormden zich rijen geduldig wachtenden. Van verre zichtbaar was het met lampjes versierde machtige rad en naast de ingang aan de Rijnsburgersingel waren de wagentjes van de Skyrocket, die met duizelingwek kende vaart naar beneden suisden, een Werkers op het Levendaal Er zijn iedere derde October ontelbaar vele noeste werkers, die het anderen mogelijk maken feest te vieren. Ditmaal willen wij een ere saluut brengen aan de mannen van de bestratingsdienst, die dertig mannen die Maandag om half zes begonnen en Maandag tegen twaalf uur de dienst goedendag konden zeggen om ook iets van de derde October mee te vieren. Onder leiding van de chef afdeling bestratingen begonnen die dertig werklieden Maandagochtendvroeg een van de Leidse hoofdver keerswegen, het Levendaal, met zeventig kubieke meter zand te bestrooien, om een baan te maken voor de harddraverijen, die een onderdeel uitmaakten van het ochtendprogramma der ontzetsviering. Vijf auto's waren ingeschakeld om het zand aan te voeren. Dertig zelfde mannen en vijf zelfde auto's waren om tien uur paraat om al dat zand weer op te ruimen en te zorgen, dat het Levendaal weer die strakke verkeersbaan werd, die ook de optocht zou moeten door laten. Deze foto toont hoe die mannen werkten. Prima. Het was allemaal puik in orde. den vanzelfsprekend niet over belang stelling te klagen. Met bewondering nlegen wij nog altijd te kijken naar de loofdredacteur van een onzer grote provinciale dagbladen, die, in zijn jonge jaren als aankomend journalist in Zwolle, net waagstuk uithaalde op de benzinetank van een van die „motor- duivels" plaats te nemenGelukkig is de Nederlandse Journalistenkring er niet toe overgegaan deze stunt als be wijs van bekwaamheid aan de jonge collega's voor te schrijven. Wij zouden anders voor de toekomst van ons vak het ergste vrezen! De botsautootjes-met-motoraandüving hebben (als we ons niet vergissen reeds vóór de oorlog) concurrentie gekregen van electrische karretjes-zonder-botsen. Dat i6 althans officieel verboden, maar natuurlijk is het nooit te vermijden en op de animo heeft het blijkbaar geen nadelige invloed. De romantische rups- baan het laatste rondje onder de kap! en de „Whip", die de inwendige or ganen op een zware proef stelt, hadden doorlopend grote aftrek. Meer geluk dan wijsheid De goklust van ons volk pleegt in Lunaparken ten volle bevredigd te wor den, al is het element „geluk" meestal zorgvuldig gecamoufleerd onder de schijn van behendigheid of bekwaam heid. Meestf.l is het meer geluk dan wijsheid als iemand bij het werpen met ballen of ringen of bij het laten neer suizen van „puntbommen" uit vliegtuig jes een prijs in de wacht sleept. Overi gens, wie daarop let is een kniesoor. Touwtrekken (altijd prijs), envelopje kiezen, ballen in een emmer mikken, een stapel blikjes omgooien en al die andere attracties voor een of twee kwar tjes werden bijna bestormd door de ontelbaren, die een kansje wagen wil den. Wie er genoeg van had. kon zich tegoed doen aan poffertjes, patates fri tes, ys, zuurstokken, noga, worstjes en nog zoveel meer lekkernijen, die van ouds de kermisterreinen tot openlucht cafetaria's hebben gemaakt. En dan met nieuwe moed verder: naar de schom mels. zweef- en draaimolens in allerlei uitvoering, naar de apentent, het vlooientheater, het wonder van Dender - monde of het mirakuleuze meisje uit de Zuidzee. Voor de kleintjes de ponnvbaan of de bellende treintjes en voor de 'oude re jeugd de cakewalk of de hosvlonder. Hulde aan die cakewalk voor het aller liefste draai-orgeltje. dat gelukkig een wat bescheidener geluid liet horen dan de schetterende luidsprekers, die elkaar met decibels proberen te troeven. Het vuurwerk Het ligt voor de hand, dat in een stad, waar een vermaarde vuurwerkfabriek ge vestigd is. naar aloude traditie ook dit maal de hemel verlicht diende te wor den op een wyze, die een waardig slot diende te zyn van de vreugdevolle 3-Octoberviering. Aan die verwachtingen is voldaan. Sissende vuurpyien, die in de heldere nachtlucht tot ver in de omtrek zichtbare vonkenregens achterlieten vormden de opening van een serie „stuk ken", die byzonder in de smaak vielen van het talryke publiek: een gouden palmboom, een electrische standaard,het klassieke telegrafennummer. „vliegende schotels", afgewisseld met fel gekleurd magnesiumlicht en. na een electrische waterval, besloten met een monumentale Hermes-kop. als toespeling op het Ee- drijfscorso van 's middags. Al deze schit terende lichteffecten en de begeleidende knallen en kanonslagen besloten een dag vol feestvreugde. Ook in Academisch Ziekenhuis was het 3 October Evenals andere jaren is het 3 October feest niet onopgemerkt voorbij gegaan aan de patiënten van het Academisch Ziekenhuis. Voor iedere patiënt was er een kleine attentie, hetzij in de vorm van een lekker gebakje, hetzy ln de vorm van een flesje eau dc Cologne, voor hen die geen gebakjes mochten hebben Er waren vele boeken beschikbaar gesteld, doch niet zoveel dat ieder een roman of ander soort boek ln ontvangst kon ne men. Door middel van aardige spelletjes, als spreekwoorden raden, werden de boe ken onder de patiënten verdeeld. Het is verheugend dat ook de patiënten van het A.Z. in de feestvreugde konden worden betrokken; de patiënten hebben deze attenties zeer gewaardeerd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 6