ONDANKS SOMBERE VOORSPELLING STRALENDE 3-OCTOBER Leids lmtspotfeest lokte weer tienduizenden vreemdelingen Kilometerslang Bedrijfscorso trok door de stad Duizenden zagen duizenden Haring en wittebrood voor B. en W. 96ste Jaargang Dinsdag 4 October 1955 Tweede Blad No. 28643 Imposant was het militaire défilédat de kracht ook van ons volk vertolkte in de handhaving van de vrijheid, die het Westen na aan het hart ligt. Een beeld van het voorbijtrekken van de troepen bij het stadhuis langs de daar opgestelde militaire muziek. Toen wij kortgeleden een bezoek brachten aan het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt, verzeker den de hoogste deskundigen ons bij die gelegenheid, dat dank zij de modernisering en perfectionnering van de technische apparatuur en dank zij de voortreffelijke inter nationale samenwerking op dit gebied, de weersvoorspel lingen momenteel een trefkans bezitten, die dicht bij de 80% ligt. Met andere woorden: vier van de vijf weerberichten zijn (min of meer) raak, het vijfde is (min of meer) mis. Wij Leidenaars mogen ons dan ook bijzonder gelukkig prijzen, dat De Bilt het gisteren dus niet bij het rechte eind had, want ware dat wèl het geval geweest, dan zou het er met de feestviering in Leiden gisteren slecht heb ben uitgezien. De speciale voorspelling voor dit gebied luidde Zater dag, zoals wij mededeelden: „wisselende bewolking met kans op buien" en Maandagmorgen klonk het radiotele- grafische weerbericht nóg somberder. Het regenfront uit Westelijke richting, dat in de nacht van Zondag op Maandag in ons land werd verwacht, zou pas in de loop van de dag arriveren. Doch ziet: de morgen van de 3 October-dag begon met een heldere hemel en een vrolijk zonnetje kwam aan het vrolijke feestgewoel nog meer fleur bijzetten. En zo is het de gehele morgen en middag gebleven. De tien duizenden, die zich langs de route van de optocht hadden opgesteld, koesterden zich behaaglijk in het zonnetje, de regenjassen gingen uit, kortom het was een heerlijke najaarsdag, zoals men zich geen betere had kunnen wen sen. Ook 's avonds waren de weersomstandigheden ideaal en toen de laatste knallen van het vuurwerk waren ver klonken, kwam daarmede een einde aan een opnieuw zeer geslaagd feest in de reeks van festiviteiten, welke de 3 October-Vereeniging nu al sedert 1886 telkenjare op de herdenkingsdag van Leidens Ontzet organiseert. Nog even leefde de drukte op in de binnenstad, maar na het middernachtelijk uur herkreeg de Sleutelstad allengs haar normaal nachtelijk aanzien. Dat wil zeggen: dank zij de mannen van de Gemeentelijke Reinigings dienst, die er in de eerste nachtelijke uren met man en macht op uittrokken en de Leidse straten zuiverden van ontelbare karrevrachten vuil. Het is altijd weer op 4 October een wonder om te zien hoe in luttele uren deze inmense hoeveelheid viezigheid is opgeruimd. Daarvoor verdient de heer De Jong en zijn dienst ook nu weer een woord van warme lof! En nu we toch aan het huldigen zijn: een stevige pluim ook op de hoeden van de mannen van de Markt- en Havendienst, die Zaterdagavond in recordtijd de Zater dagse markt vrijmaakten voor de taptoe en aan de diena ren van de gemeente- en rijkspolitie, die op rustige wijze hun zware en vaak ondankbare, maar toch zo hoogst noodzakelijke taak verrichtten. Zonder al deze medewer king en die van nog vele andere ongenoemden zou ons 3 Octoberfeest nooit die landelijke reputatie hebben ver worven, welke het in de loop der jaren heeft gekregen en waarvan de nog steeds toenemende belangstelling getuigt! 3 October foto's A. van Vliet Amsterdamse Politie-kapel maakt haar entreé MUZIKALE EXCERCITIE-SHOW Een bijzonderd gewaardeerd program ma-onderdeel van de 3 Octoberviering was ongetwijfeld het optreden van de Amsterdamse Politie Kapel met haar Drumband. Omstreeks half negen arri veerden de hoofdstedelijke dienaren van de heilige Hermandad aan het station, alwaar zij door enige honderden feest vierders op enthousiaste wijze werden verwelkomd Reeds na een enkel com mando hadden de politiemannen zich voortreffelijk in het gelid opgesteld en weerklonken de eerste maten van een pittige mars. Omringd door een enorme mensenzee marcheerden zij vervolgens via de Stationsweg, de Steenstraat en de Haarlemmerstraat naar de Kaas markt. Op dit ruime plein, dat omzoomd was door een duizendkoppige menigte, gaven de circa 50 leden van de kapel en de drumband onder leiding van kapel meester J K. Pinkse een korte muzikale excelcitie-show, die zeer terecht aller I bewondering afdwong. Gekleed ln hun zwart-blauwe uniformen maakten de mannen pen voortreffelijke en kranige Indruk. Geraffineerd knap werden de talrijke en over het algemeen moeilijke figuren uitgevoerd. Vooral het gezamen lijk links eh rechts uit de flank gaan en het dwars tegen elkaar in lopen bewe zen de strenge discipline, waaraan deze Amsterdammers worden onderworpen. Langdurige en gedegen oefeningen moe ten aan dit spectaculaire schouwspel be slist zijn voorafgegaan! Bovendien klonk de muziek vooral ook die van de blazers steeds even helder en zuiver. Na afloop van dit zeer spectaculaire schouwspel, dat door het dankbare pu bliek herhaaldelijk klonk luid applaus over het plein met intense aandacht was gevolgd, werd de route via de Hooi gracht. de Hogewoerd en de Hoge Rijndijk vervolgd. Zoals gebruikelijk snelde burgemeester Van Kinschot na bijwoning van de koraalmuziek naar de Waag om nog een werkzaam aandeel te nemen in de inmiddels reeds grotendeels voltooide uitdeling van haring en wittebrood. Hij wist toch nog een haring en een brood te bemachtigen om aan de symbolisch-hongerende burgers uit te reiken. DE TAPTOE Een vrolijke, lange stoet, waarin het muzikale element ook nu weer goed vertegenwoordigd was, slingerde zich Zaterdagavond door de Sleutelstad. Het was de traditionele inzet van het 3 Octoberfeest: de taptoe. Duizenden zagen deze avond duizenden! Langs de gehele route van de stoet, waarin tien tallen verenigingen medeliepen, was het een gezellige drukte. Leiden, was uitgelopen, terwijl de buitengemeenten deze avond reeds zorgden voor een belangrijk contingent 3 Octobergangers. 't Was feest in Leiden! Met de Chr. muziekvereniging ..Con cordia" .Aan kop" werd stipt od tijd van de Kaasmarkt vertrokken. Achter dit gezelschap volgde direct het bestuur van de 3 October-vereenieine. dat ook deze avond weer voor een indrukwek kend ..gevolg" gezorgd had. Niet min der dan ruim een half uur vergde het voorbil trekken van de stoet. Vooral het sportieve element kwam in deze tap toe coed voor de dag. Vrijwel alle Leid se soortverenigingen namen er aan deel. terwiil. alle annexatie-geruchten ten spilt. O.GA.V. uit Oegsteeest zich deze avond ook aan Leiden presenteer de. Groot was dit jaar ook het. aantal padvinders! Aters)groepen, (met en zon der drmband). dat acte de presence gaf Met name was het de St Lodewijks- groep. die ditmaal voor een wel zeer bijzonder en geheel in het kader der feestviering passende attractie had ge zorgd. Zij voerde de ..oogst van ha ring en wittebrood" de Sleutelstad binnen. Vooruitlopende op de tradi tionele uitreiking van deze feestgave in het Waaggebouw, deelden padvin ders en verkenners een sneedje wit tebrood met haring uit. Ook het College van B. en W. kreeg op het moment, dat het in het Van der Werfpark de taptoe gadesloeg, zijn portie! Ongetwijfeld een aardig idee! Doen wii een enkele green uit deze mengelmoes van Leidse verenigingen, dan noemen wii de Meisjes H3.S.. die voor een alleraardigste groep gezorgd had. Te oordelen naar de vele gekleur de regenschermen, verwachtte men deze avond een bui! Terwijl A.V ..Holland" voor veel licht in de stoet zorgde, gaf U.S-A. een fleurige, vrolijke noot aan: tiidens het marcheren liep men allerlei figuren. Een goede welverzorgde in druk maakte ook ..Ons Eiland", die de Sneeuwkoningin en ook assepoes bin nenhaalden. Jahn sloot deze formida bele stoet en daarachter kwam zingend en hossend... de jeugd ran Leiden, die blijkbaar alvast ingeschoten wilde ra ken op het feest van Maandag HULDE AAN VAN DER WERF. Bij het standbeeld van Van der Werf werd een ogenblik stil gehouden om de voorzitter van de 3 Octobervereenicing. mr Ph. J. de Ruyter de Wildt. gelegen heid te geven de nagedachtenis van P. A. v. d. Werf te eren door het leggen van een krans aan de voet van het standbeeld. Een korte plechtigheid, ge volgd door het spelen van het Wilhel mus. Een zelfde hulde werd even later ook gebracht bij het monument bij het Plantsoen. Hier gold het de figuur van Prins Willem van Oranje. Jan van Hout. Jan van der Does en Louis van Boisot. die eveneens zulk een grote bij drage geleverd hebben in het ontzet van Lelden. ONTVANGST IN HET STADHUIS Na afloop van de taptoe werd het bestuur van de 3 Octobervereenigmg door het College van B. en W. in het Stadhuis ontvangen. Tijdens deze ont vangst. die mede werd bijgewoond door de garnizoenscommandant, luit.-kolonel H. W. Gerth van Wiik. de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws. het be stuur van de V.V.S.L. en het Collegium van het L.S.C.. hebt>en zowel de burge meester als de voorzitter van de 3 Oc- tobervereeniging het woord gevoerd. Herinnerde de burgemeester aan de strijd en het verzet uit ae dagen van 1574. waaraan thans het onlangs ont hulde monument oo de binnenplaats van het Stadhuis de herinnering be waard. mr De Ruyter de Wildt zag de derde October als een symbool uit het verleden en een liohtende fakkel voor de komende eeuwen. De Leidse stedemaagd, hoofdfiguur van de wagen der Drie October- vereniging, maakte langs de hele route van dc optocht grote furore. Onder haar gestyleerde kroon en tussen de vleugels, die alle ruimte lieten voor een vluchtige verbeelding, vormde zij dan ook een sprookje op zichzelf. Ongetwijfeld was zij de koningin van de waarlijk niet aan charme mank gaande optocht. Het festijn van de derde October begon in de prille, nevelige ochtend met de reveille van het bordes aan de achterzijde van het stadhuis. Ondanks het vroege uur. was hier. reeds een grote menigte op de been. De Drie October Vereeniging had van haar wagen in de optocht iets bijzon ders gemaakt, een lieftallige groep in de Leidse kleuren die als enige wagen in de optocht het allure bood van een waarlijk corso, een manifestatie van sierlijkheid en kleur. «3JTT-7-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3