Voortaan Uw nylons gratis! De negers vormen een specerij in de Amerikaanse samenleving Zonder hen: veel warmte, blijheid en vroomheid minder BRYLCREEM Autoverkeer in Parijs geraakt hoe langer hoe meer in de knoop Zweden zou eigenlijk zeventig millioen mensen moeten tellen Miel Roos, Vlaams auteur, begon te schilderen in Afrika 96ste Jaargang Dinsdag 4 October 1955 Derde Blad No. 28643 (Van onze correspondent in Washington) Zo vaak kan men de verzuchting horen: „Als Amerika maar geen neger- probleem had, dan zou alles wel veel gemakkelijker zijn in dit land". Zulk een verzuchting is volkomen begrijpelijk: het is inderdaad nog altijd een groot probleem voor Amerika, hoe men die 15 millioen negers, wier voorouders een goede honderd jaar geleden nog slaven waren, harmonisch op mqet ne men temidden van geheel het volk. Niet alleen in kleur, maar ook in tempe rament, school-ontwikkeling en civilisatie verschillen de meeste negers aan merkelijk van de meerderheid der bevolking en de negerkwestie is niet alleen een ras-, maar ook een sociaal probleem. Niettemin zou ik de stelling willen poneren, dat Amerika zonder de Negers armer zou zijn. Ik bedoel niet: economisch armer, omdat de negers soms goedkope werkkrachten zijn. Ik bedoel: geestelijk armer, omdat Ame rika zonder de negers veel menselijke warmte, kinderlijke hlijheid en vroomheid missen zou. De Negers vormen een specerij in de Amerikaanse samenleving dat node gemist kan worden. Sommige blanke Amerikaanse romanschrijvers hebben die menselijke waarden van de Negerbevolking onder kend. onder gaan ten eigen bate en gebruikt tot groter rijpheid en warmte van eigen werk. Prachtige tocht door het herfstige land In dit artikel wil ik niet anders doen dan simpel weergeven, op welk een manier ik dezer dagen zelf in contact ben gekomen met een kleine groep uit die Neeerbevolking en mijn relaas be oogt niet anders te zijn dan een illus tratie van de stelling, dat Amerika rijker is. dank zij zulke negers Vrienden van mij. die een buitenhuis hebben in de „blauwe bergen" van Virginia, laten him woning aldaar schoonhouden door een negervrouw, die getrouwd is met een ouderling van de doopsgezinde negergemeente. Op die manier hoorde ik over hun kerkje en Barbara, de Negerin, zei me. dat ik hartelijk welkom was. wanneer ik daar op een Zondagochtend heen zou willen komen. Het is ongeveer 90 km rijden van Washington tot dat kerkje. Een heel eind dus, maar in de herfst, wanneer de blaren beginnen te kleuren is het een prachtige tocht De mais staat nog J op de velden, de kleine, zwarte koeien j zijn nog in de wei en de gele en rode blaren steken fel af tegen de inderdaad blauwerige bergen, die in het Westen opdoemen. Barbara had me precies verteld, hoe te rijden, nadat ik de grote weg zou verlaten: bruggetje over. smalle weg tot tweede grindpad links, dan eerste we? rechts en de tweede weer links de weggetjes werden steiler en slechter hier" kon het toch niet zijn, zo meen- I de ik. Maar het pad maakte een scherpe bocht en ineens kwam ik uit op een grasveldje, dat in deze wildernis ken nelijk was vrjj-gehakt. In de schad van de bosrand zag ik een aantal o t auto's staan en aan de andere kant x 1 het grasplein was „de kerk": een sim pel. xvit-geverfd huisje met een knob bel-torentje voor op het dak. In 1896 is dat kerkje daar al gebouwd en men heeft hard moeten werken om het gras pleintje vrij te houden van het aan alle kanten opdringende bos. Psalmen en Jazz Als ik aankom is de dienst nog niet begonnen. Zelfs de dominee, de vijf en dertig Jarige mijnheer Baltimore, staat nog in de schaduw bij zijn zwarte Chevrolet. Hij was op de hoogte van mijn bezoek en hij was de eerste van de Negers, die mij welkom kwam heten: „Ik ben blij", zo zei hij, „dat U deel komt nemen aan onze godsdienstoefe ning. Gaat U maar naar binnen en hebt U er maar plezier in," Met opzet vertaal ik die laatste woorden maar zo gewoon mogelijk, want dat bedoelde hij toch. toen hij zei „enjoy yourself". Natuurlijk hebben wij in het Neder lands wel de statiger woorden „blijd schap" en „vreugde", maar statig zijn deze Negers allerminst. Zij allen had den er plezier m om naar de kerk te gaan, vroom plezier, zo ge wilt. Uit de kerk klonk reeds piano-mu- ziek: een melodie, die aan een psalm deed denken, een rhythme, dal zuivtr jazz-rhythme was. De herfstzon scheen vrolijk op de bomen en het witte ge bouwtje. De deuren en de ramen van de kerk werden wijd open gezet en Barba ra ging naar binnen om haar grote bos veldbloemen te verdelen in dc twee groene vazen naast de katheder. Haar volgden al gauw alle anderen, die in de schaduw hadden gestaan: twee jonge negerinnen met een soort wit-nylon ver pleegsters jurken aan, een paar jichtige ouderlingen in donkere pakken, maar met fel gekleurde dassen, ietwat ouder wets uitziende, dikke negervrouwen met malle pothoeden op en tussen hen cn alle anderen door: schatten van kinde ren. Jongetjes met heel ondeugende ge zichtjes cn prachtige, lange wimpers, meisjes met pittige, zwarte vlechtjes cn mooie ogen, trots op hun roodgeruit Zondags jurkje en blij met hun Zondag se stuk kauwgummi. Een leeftijdsgrens kent deze kerk niet. Ook een zuigeling kwam mee en toen deze baby halverwege de preek begon te huilen, wist de moeder het kind dade lijk - zoals dat in oud-Nederlands heet - te „stillen". medeleven, die - dank zij een natuurlijk gevoel voor rhythme - nooit al te luid waren en in harmonie met de krachtige cadans van de preek. Bijna poëzie Voor het eerst heb ik op deze bi, komst begrepen, hoe ongeveer de impro- meente mij na. visatiepoëzie geklonken moet hebben, die oudtijds ook in ons land wel werd beoefend. Niet dat de predikant in dit negerkerkje in rijmende verzen sprak, maar telkens wanneer hij in vuur ge raakte <en dat was bijna voortdurend), dan werd zyn taal sterk rhythmisch, dan kregen de korte zinnen allen de zelfde lengte en cadans en dan geraakte ook zijn gehoor meer en meer in geluk zalige vervoering en werden de uitroe pen van instemming talrijker. Wat die lieve kindertjes van dit al les begrepen, ik zou het niet kunnen zeggen, maar hun grappige, bruine kinderbeentjes zwaaiden fiks heen en weer op de maat van het lyrische proza en de zuigeling in moeders armen werd heen en weer gewiegd op de maat van de preek en van de psalmen. Wanneer men alles zo neerschrijft, lijkt het gauw xvat bont en luidruchtig, doch het was alles alleen maar kleurig en muzikaal. De warme wind woei binnen door de open vensters en de vrome negers ge loofden wat hun dominee zei: zij moes ten geduld hebben, zij moesten zo moe dig zijn om geduld te hebben. God zou hen bijstaan op zijn tijd. Bljj kwamen zy de kerk weer uit. De kinderen kregen een nieuw stukje kauwgummi en waren vlugger, guitiger en vrolijker dan ooit. Toen ik wegreed, zwaaide de hele ge- Vroomheid en kunstzin Van twee dingen ben ik die Zondag ochtend vooral onder de indruk geko men: van de ongekunstelde vroomheid van deze mensen en van hun onmisken bare artisticiteit. Theatraal was deze kerkdienst met vijftig of zestig aanwe zigen zeker niet. Voordat de dominee begon, knielde een der ouderlingen neer en smeekte God, in herhalingen, die by na aan een bezweringsformule deden denken: „God, onze Heer, Vader in de hemel, wees bij ons". De pianist, een jonge neger met een gouden bril op en in een prachtig blauw pak. begeleidde dit smeekgebed met enkele passende ac- coorden en sommige uit de gemeente begonnen hardop mee te bidden Misschien was dit wel het indrukwek kendste van heel deze dienst: dat voort durende, hoorbare mee-leven van de gemeente met wat er gebeden of ge predikt werd. Wanneer de ouderling God dankte hen beschermd te hebben tegen de gevaren van de grote verkeersweg, dan hoorde men in de begeleidende ge luiden der gemeenteleden een primitieve engst voor die voorbijjagende auto's. Wanneer de dominee - in een van zijn vele lyrische passages - Gods hulp voor zag voor allen, die in nood verkeerden, dan riepen verscheidene mannen en vrouwen triomfantelijk: „dat is waar". Maar nogmaals: theatraal en op effect berekend was dit alles niet. voor mooi gezond haar BRYLCREEM houdt de gehele dag Uw haar keurig „in vorm BRYLCREEM geelt een prachtige cn natuurlijke glans zonder plakkende vettigheid BRYLCREEM voorkomt roos en maakt droog haar vitaal 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSlNG Beecham INvdtrland) N.V. - voor EngrotJacq. Mol N.V.Amsterdam Overleg in zaak-Coremans toch weer afgebroken In een mededeling aan de pers heb ben de erfgenamen van de Rotterdamse kolenmagnaat en kunstverzamelaar, D. G. van Beumngen, de berichten tegen gesproken volgens welke onderhande lingen zyn gevoerd om te komen tot stopzetten van het proces tegen prof. dr Coremans te Brussel. Zoals men weet hield dit communiqué in. dat de erfge namen van de heer Van Beumngen zich bereid verklaard zouden hebben tot het aanbieden van herstel van prof. Core mans persoonlijke eer. van zijn intel lectuele rechtschapenheid. De erfgenamen van de heer Van Beu- ningen protesteren tegen deze medede lingen. De inlichtingen zyn afkomstig van prof. Coremans. die daarmee het geheim heeft geschonden van de onder handelingen, waarvan hy het noodza kelijkerwijs vertrouwelijk karakter had aanvaard. De onderhandelingen, welke ten doel hadden het proces, dat 12 Oc tober a.s. te Brussel zou worden her opend, stop te zetten, zijn afgebroken. Nieuwe poging tot uitstel Onze correspondent te Brussel telefo neerde hedenochtend: In de kringen van het Brusselse Pa leis van Justitie, waar normaal het pro ces Coremans-Van Beuningen op 12 Oc tober zal beginnen, is men van oordeel dat de tegenspraak door de erfgenamen of beter de advocaten van de heer Van Beumngen, een manoeuvre is om het proces nogmaals uit te stellen Men merkt hierbij op. dat het overlij den van de heer Van Beuningen een nieuw feit is. maar dat het proces, als gevolg van dit overlijden in Juni j.l. reeds werd uitgesteld tot October. De positie van de raadsbeden van prof. Coremans is eenvoudig deze: op verzoek van de partij-Van Beuningen werd het proces reeds vier of vijf maal u-.tgesteldhet moet nu afgelopen zyn. In het Brusselse Gerechtshof wordt .og opgemerkt, dat er wel een voorstel tot eerherstel aan prof Coremans is 'c-daan. Aan de correspondent van het Algemeen Ned. Persbureau te Bms- el en een redacteur van het Vlaamse blad „Het Volk" heeft prof. Coremans een verklaring afgelegd, welke hij in zijn "eheel heeft bevestigt en handhaaft, na melijk dat dé advocaten van de heer Van Beuningen aan zyn advocaten een schriftelijk voorstel tot eerherstel heb- '■>°n overhandigd. larding en Makarios hebben vandaag een onderhoud De nieuwe gouverneur en opperbevel- ebben van Cyprus, de Britse generaal .r John Harding, is Maandag per vlieg- iig op het eiland aangekomen. Na zijn ankomst deelde Sir John mede. er zeer rheugd over te zyn. dat aartsbisschop lakarlos. de leider van de Grieken op iet eiland, zich bereid had verklaard besprekingen met hem te voeren. He- on-. Dinsdagmiddag, zouden zij elkaar ntmoeten. De nieuwe gouverneur wil n de eerste plaats de rust en orde op Cyprus herstellen en daarna moeten zo -nel mogelijk de economische en sociale oestanden verbeterd worden Daarna tomen besprekingen over constitutionele ontwikkelingen op de basis van de voor stellen. die gedaan zyn op de Brits- Turks-Griekse conferentie te Londen, .vaarln wel sprake was van zelfbestuur, i maar niet van zelfbeschikkingsrecht oor de Cyprioten. fin gei. Med.-Adv.) Ontelbare vrouwen en meisjes in Nederland laten thans Castella zorgen voor GRATIS nylons. Prachtkousen. winkelwaarde liefst f 5.25! U doet toch hetzelfde? Maak gebruik van de Castella-spaarkaart, die bij U thuis is bezorgd. U heeft deze spaarkaart toch ont vangen? Vraag er anders om bij Uw winkelier of bij de Castella.fabrieken te Nijmegen. U krijgt deze dan gratis. Knip de Castella kopjes uit, die U op verpakkingen vindt. Plak deze in Uw spaarkaart. Een volle spaarkaart kopjes) geeft U terstond recht op paar eerste keus Nylons, in de maat en de kleur, die U verkiest. Doe mee! Er zijn zoveel Castella pro ducten, stuk voor stuk voorzien van het waardevolle kopje. Uw Bpaarkaart kan dan ook heel snel vol zijn. U profi teert trouwens dubbel, want alle Castella-artikelen hebben unieke eigen schappen, die U nergens anders vindt Jongste verkeersstaking bood hetzelfde beeld als de situatie over enige jaren Zo kan het niet langer... <Van onze Paryse correspondent) Eén goed ding hebben de jongste ver- keersstakingen in Parijs zo waagde een enkele optimist te hopen dan tóch gehad. Toen. na de autobussen, plotseling ook de métro het er bf) zitten liet. waren er die dag een millioen voet gangers méér boven de grond. Dat 1: namelijk het aantal Paryzenaars dat per dag van de ondergrondse gebruik pleegt te maken. Tengevolge van de busstaking hadden bovendien tiendui zenden automobilisten, die anders alleen maar des Zondags rijden, hun wagens van stal gehaald om te proberen zo met eigen middelen aan de gevolgen van de verkeersstaking te ontkomen. Het resul taat van een en ander waren verkeers opstoppingen. zoals men die zelfs in Pa rijs nog nooit had meegemaakt. De hele wijk tussen Opera en Madeleine was urenlang één stalen kluwen auto's, met mensen er in en er omheen, die steeds nerveuser. steeds meer opgewonden en wilder geraakten. Er waren automobi listen. die hun wagen, onverschillig of die zich midden op straat dan wel er gens op het trottoir bevond, na uren Kleine steden geven grond cadeau om zoveel mogelijk industrie aan te trekken (Van onze oorrespondent in Stockholm) Nergens in Europa is de prijs voor een lap bouwterrein voor een fabriek zo laag als in Zweden. Wie geluk heeft en slim is. krijgt zelfs enkele duizenden vierkante meters cadeau! Alvorens te vertellen op welke voordelen een nieuw te vestigen industrie mag rekenen .zullen wy wel eerst moeten uiteenzetten, waarom ver scheidene Zweedse gemeenten genoodzaakt zyn om door subsidies, gratis grond en door andere tegemoetkomingen de industrie naar zich toe te trekken. Zweden telt 130 steden, waar 3 millioen mensen wonen. Laten wy nu het waterhoofd Stockholm en 15 grotere plaatsen buiten beschouwing, dan blijven er 115 steden met gemiddeld 10.000 inwoners over. Dat is dus nog lang niet de gTootte van Voorschoten (11.400 inwoners) of maar net even groot als Noordwijkerhout. Jeugd verkiest grote, boven kleine plaatsen Terwijl echter de jeugd van Voorscho ten of Noordwijkerhout vertier kan vin den in Leiden of Den Haag is het voor de Zweed onmogelijk, die weinige ech te grote steden op te zoeken; de afstan den zijn te groot! Het gevolg ligt voor de hand: de jeugd trekt naar de grote steden, want werk is er - vooral voor aankomende krach ten - overal. En zo ontvolken de kleine steden. Over blijven de ambtenaren en de ou den van dagen. De gemeente, die leven wil, moet dus aan haar toekomst bouwen. De jeugd moet de indruk hebben in een stad-m- opbouw te zijn. Er moeten bioscopen komen, een mi niatuur-golfbaan en ander vermaak. En als er te uitgesproken mannelijke bedrij ven zijn. moet er ook iets voor vrouwe lijke werkkrachten komen. Anders blijft de jeugd er toch niet. Als nu echter alle steden hun zin zou den krijgen, zou Zweden zeventig, in plaats van zeven millioen tellen. Van daar dus de wedijver der steden om nieuwe bedrijven naar zich toe te trek ken. En dit gaat gepaard met de meest verlokkelijke aanbiedingen. Deze aanbiedingen zijn als volgt sa men te vatten: directe financiële steun, lening of borgstelling, goedkoop mdus- trie-terrein. bijslag op de bouwkosten, tegemoetkoming op de prijs van diensten en goederen der gemeente (gas, electra, water enz.). Een paar voorbeelden Enkele voorbeelden mógen hier wor den aangehaald: Kristinehamm subsidieerde een parti culier bedryf gedurende tien jaar met totaal 11.000 kronen! Boden gaf een meubelfabriek gedurende vyf jaar een huur-bijslag van kr. 1000 per jaar Fagersta leende een fabriek kr. 250.000 en gaf de toezegging geen andere onder neming in deze branche te dulden. Lulea verkocht bouwterrein voor één kr. per vierkante meter en Huskvarna gaf aan een confectie-onderneming 25.000 vier kante meter cadeau Een firma in Stockholm kreeg van het plaatsje Sunne industriehuis gedurende zeven jaar Het waren emotionele uitingen van gratis aangeboden. Lund stelde een papierfabriek 30 000 vierkante meter ter beschikking en zorg de eveneens gratis voor aanleg van we gen, afvoer en aansluiting aan het elec- trische net. Andere industrieën maakten later van dezelfde aanbieding gebruik. Köping verkocht 10.000 vierkante me ter voor 3 cent per meter! Het orgaan van het verbond van Zweedse werkge vers, „Industria". waaraan wij deze ge gevens ontlenen, somt nog veel meer feiten op. Ook andere factoren De oudste chimpansé Jimmy, de oudste chimpansé ran dier gaarde „Blijdorp" te Rotterdam is ge storven. Toen de Rotterdamse diergaar de het dier in 1937 kreeg was het vier jaar oud. Jimmy heeft het oorlogsge weld overleefd, hoewel zyn tehuis door brand werd verwoest. Hij heeft tot me dio 1940 onderdak gekregen m de vroe gere Haagse dierentuin en toen kon Jimmy terugkeren naar Rotterdam, waar de nieuwe diergaarde gereed was gekomen. (Ingez. Med.-Adv.) Verjaag de pijn en ellende van Rhenmatiek. Zuiver Dw bloed! Uet Kruschen Salts. Waarom zou U kreunend en zuchtend in de kwellingen van rheumatische ongemakken berusten Doe iets Neem Kruschen Salts Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat Uw bloedzuiverende organen nodig hebben om Uw bloed zuiver te maken ènte houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, wor den opnieuw de actieve zuiverende organen, die de onzuiverheden uit het bloed verwijderen. De circulatie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zui ver" bloed stroomt, krijgt rheumatiek geen kans. Een en ander heeft er nu toe geleid, dat de regering zich met het vraagstuk moest bezig houden. Zo werd eerst in samenwerking met de raad van advies voor de industriële productie en het landelijke arbeidsbureau een inlormatie- i ™s 'one student heeft bureau in het leven geroepen, waar men h" deze artist en van de belangstellenden van advies wil die- ?fer nabil leren kennen. 1 Nu hy een ïaar of vier Invloed van het landschap (Van onze Brusselse correspondent). De Belg Miel Roos. die iaren geleden samen met deze correspondent zitn journalistieke carrière begon. leeft thans in Elisabethstad. in de Belgische Congo. Hij is er leraar in het Neder lands ln het Koninklijk Atheneum. Vlaamse afdeling. Miel Roos schrijft, dicht en. schildert. Het °rn 1-up artistieke roeping, die hem plotseling heeft ge grepen en die hem niet meer los laat. Deze Iour- nallst en leraar is opge- eToeid in de kringen van de Vlaamse schildersko lonie te Sint Marten La- tem. het dorp van Per- meke en van Servaas. van Frits van den Bei - ghe en Gustave de Smet kunst erkenen en waarderen. Het ont breekt hem overigens aan techniek, aan tekenvaardigheid, een gebrek dat niet geheel kan worden opgevangen door ziin temperament en merkwaardige in tuïtie voor de kleur en de verdeling der vlakken De Belgische regering cn het Koloniaal Museum van Tervuren steu nen en bevorderen zi)n artistiek werk. In Tervuren werd een dertigtal van zijn beste doeken geëxposeerd. Het Men laat zich daarby lelden door de gedachte, dat de nieuwe industrie dair moet worden gevestigd waar de kosten voor de gemeente en de ondernemer sa men het laagst zijn. Gebleken is namelijk, dat de vestiging van een nieuwe industrie niet altijd de oplossing voor de ontvolking der kleine steden ;s geweest. Er spelen nog heel wat andere factoren mee. En bovendien verhoogt de nieuwe in dustrie wel de gemeente-belasting, maar stelt ze ook heel wat meer eisen. Ja, een nieuwe industrie ls voor enkele ste den zelfs een verlies geweest! Bovendien vraagt een bepaalde in dustrie een bepaald milieu. Zal de staat er zich nu mee bemoeien? Waarschijn lijk wel. maar op het ogenblik ls de dis cussie eigenlijk pas begonnen. En intussen hebben wij tijd de verlok kende aanbiedingen van de verschillen de steden uit de advertentie-pagina's te knippen. Alle hebben ruimte genoeg, alle zijn ze goed (gedeeltelijk zelfs aan ijsvrije havens) gelegen en alle zullen ze de ondernemer tegemoet komen. Ziehier enkele plaatsen: Lysekil (5500 mw.>. Tranas <8000 Inwoners', Lidköping (13.000). Ahus (2000). Simrishamm (3000'. Slite '2000). Kiruna (16 000). Sol- larön (1900). Maar zoals in het begin gezegd: zou den alle plaatsen hun wensen naar meer mensen in vervulling zien gaan. dan moet Zweden zijn bevolkingscijfer eerst vertienvoudigen! Afrika achter heeft, is hii plotseling zelf achter het, linnen doek gaan staan Afrika met ziin levendige kleu ren en zijn mvstiek wek te in hem het schilders talent op dat hii in Bel gië nooit tevoren had vermoed. Maar Miel Roos pro testeert wanneer men ziin felle kleuren, zijn thema's en techniek ..Afrikaans" noemt. „Ik denk aldus schreef hii. „dat ik. van mijn Afri kaanse afzondering uit rniin helmwee uit schreeuw naai- Europa Het gaat mij als de min naar. Hij heeft de af stand nodig om zich van ziin liefde ten volle be wust te worden". De drie en dertigjarige Vlaming is nochtans on bewust onder invloed gekomen van het Afrikaanse land schap. zelfs wanneer hij thema's schil dert die op het eerste gezicht zoals ziin ..Moeder en kind' met Afrika niets te maken hebben. Ziin licht groene. cele en rode kleuren ziin fel en MIEL ROOS wordt van grote betekenis geacht dat Europeanen in Afrika een eigen kunst- visie ontwikkelen en dat zii. zoals Miel Roos. belangeloos zwarte artist en hei oen. De verbroedering tussen zwarten blanken door een nieuwe kunsttra- geven ziin doeken een spontaan en I ditie. die haar wortels heeft in dezelfde temperamentvol karakter zodat ook j Afrikaanse aarde, is wellicht de beste ellende, tenslotte maar afsloten om te trachten zich te voet een weg naar huis te banen, 's Nachts zouden ze dan wel eens komen kijken hoever de constipatie was gevorderd. Er is uitgerekend, dat deze ene stakingsdag de Parijse auto mobilisten ruim een millioen gulden schade heeft opgeleverd aan opge stookte benzlne-op-de-plaats-rust Leerzame staking Maar waar nu precies het goede ln steekt? In het feit. dat deze situatie, die nu nog abnormaal is. volgens de Paryse politie-prefect Dubois, binnen enkele la ren heel gewoon dreigt te worden, zodat men zou mogen hopen, dat de overhe den nu eindelijk eens ontwaken zullen en opdracht geven tot die uitzonderlijk radicale maatregelen, die nu al jaren op de lange baan werden geschoven De prefect gaf ook cijfers. Hij had laten uitrekenen, dat de oppenlakte. welke door alle Parijse auto's vlak naast el kaar geplaatst wordt Ingenomen, ruim elf millioen vierkante meters bedraagt. Het totale straatoppervlak is maar nau welijks een half millioen vierkante me ters uitgestrekter, en dat verschil geeft nu dus nog precies de bewegingsruimte aan voor het Paryse verkeer, zodra al die auto's, zoals bij de stakingen, in gebruik worden genomen. Parijs bezit nu een klein half millioen auto's en dat aantal wordt iedere dag met een twee honderd wagens vermeerderd. Binnen enkele jaren zal indien er nu niet ter stond wordt ingegrepen, de zaak dus totaal zijn vastgelopen. Lapmiddeltjes De prefect vertelde, dat vrijwel alle maatregelen al genomen waren om het verkeer binnen de huidige perken nog enigszins op gang te houden, namelijk door middel van parkeer- en stopver boden en het Instellen van een een-rich- tingverkeer ln de binnenstad. Nu zal er vermoedelijk contributie worden geheven op het jiarkeren in Parijs. De automobi listen zullen dan bonboekjes moeten kopen en hun gestationneerde wagen cp de voorruit van binnen van zo'n gete kend bonnetje hebben te voorzien. Auto's zonder zonnetje zullen door spe ciale hijskranen van de politie verwij derd worden en hun eigenaars moeten dan maar zien ze weer ergens op te vissen. Maar prefect Dubois was onmid dellijk bereid toe te geven, dat ook dit maar lapmiddeltjes zijn. waarmee de ware oplossing van het Paryse verkeers probleem geen stap dichterbij werd ge bracht. Tot ieders wanhoop Er zijn twee mogelijkheden: ofwel het autoverkeer in Parijs kortweg verbieden, ofwel, naar het voorbeeld van Haus- mann uit het begin van deze eeuw. wij ken doorbreken, straten verbreden, kort om Parijs radicaal aanpassen aan de nieuw eisen van het verkeer. Die aan passing zou dan ook inhouden, dat In de toekomst een groot deel van het ver keer door ondergrondse tunnels werd seleid. Een object van mllliarden na tuurlijk, waarvoor tientallen Jaren zou den moeten worden uitgetrokken en dat uiteraard ten koste zou gaan van het. eigen oude stadskarakter van Pa rijs En wie kan bovendien zich voor stellen hoe het verkeer zich over een halve generatie zal hebben ontwikkeld? Misschien ls een auto dan even ouder wets als vandaag een rijtuig. Misschien bewegen we ons dan, ook over Kleine afstanden, uitsluitend met helicopters door de lucht. De Parijse overheid heeft zo dus nog niet eens zo lang te zoeken naar een argument om de zaak maar wat blauw blauw en bU het oude te laten. Tot wanhoop van de Parijse automobi listen. tot wanhoop van dc prefect en tot uitbundig genoegen van de hu moristen. Zo hoorden we dez<u dagen ln een Parils cabaret voorspellen, dat bet nu wel heel spoedig zo zou worden Hat men. voor een boodschap per auto in de stad. mondvoorraad voor enkele dagen mee zal moeten nemen Met net qog op het risico van verkeersopstop pingen Een snuifje overdreven? Goed. Maar wel valt toch in alle ernst te voorzien, dat binnen afzienbare tijd alle autover keer ln Parijs verboden zal moeten wor den Zn kan het niet heel veel langer meer blijven. Nieuwe Luxemburgse ambassadeur Groothertogin Charlotte van Luxem burg heeft de Legatieraad van het Luxemburgse Ministerie van Buiten landse Zaken, dr J. p. Kremer benoemd tot Ambassadeur ln Nederland De nieuwe ambassadeur was voorts perma nent gedelegeerde van het Groot Her togdom bi) de Raad van Europa. Jean-Plerre Kremer werd op 6 Maart 1933 te Beckering in Luxemburg gebo ren; hij ls gehuwd en heeft drie kin deren. HU bevindt zich op het ogenblik In New-York, waar hU de algemene ver gadering der V.N. bijwoont.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11