LEIDSCH DAGBLAD Nieuw Guinea op agenda plaatsen WEERBERICHT Tweede ronde Egypte-Israël thans zeker niet omno (gelijk In Engeland vreest men een „Korea in het Midden-Oosten" Is Moskou oprecht? „Vrij Europa is eenstemmig over noodzaak van vrije levenswijze" Familie Van Beuningen biedt prof. Coremans eerherstel aan 94ste Jaargang VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 1 No. 28641 Aanbeveling van V.N. Commissie Nederlandse afgevaardigde Dit schaadt beider belangen De Agendacommissie van de algemene vergadering der V.N. heeft gisteren besloten aan te bevelen, de kwestie-Nieuw-Guinea op de agenda van de gemene Vergadering te plaatsen. Het besluit hiertoe werd genomen met 7 stemmen voor, 5 tegen en 2 onthoudingen. De voorzitter van de commissie bracht geen stem uit. De Indonesische minister van Buiten- fcndse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng tt het debat in de vergadering der ^enda-commissie opende, zeide, dat 15 iaden van de Aziatisch-Afrikaanse pep aandringen op bespreking van de prestie-Nieuw Guinea na de resolutie, co de conferentie van Bandoeng in ipnl van dit jaar heeft aangenomen. Hij verklaarde, dat Indonesië weer ceeft naar een oplossing door onder- •indelingen van het geschil met Neder- lüd, een geschil, dat reeds te lang de trekkingen tussen beide landen heeft ttschaad. De Indonesische delegatie, zeide hij, al alles doen wat in haar vermogen ligt bi de mogelijkheden van een regeling tin de kwestie, die hij een zeer ernstige sonde niet in gevaar te brengen. Indonesië is te allen tijde bereid aar een vreedzame regeling met de Ne- jerlandse regering te streven. De Nederlandse afgevaardigde, mr C. IV. A. Schürmann, die zich verzette legen opneming van de kwestie op de ifenda, zeide, dat de VN een „grotere bijdrage" zouden kunnen leveren in ine kwestie door bespreking van het (tschil te weigeren „dan door de deur te openen voor een hernieuwd debat over de merites van het geschil". De Nederlandse bezwaren samenvat tende zeide hij, dat Nederlands Nieuw Guinea uitdrukkelijk was uitgezonderd ran de overdracht van de souvereini- over het voormalige Ned. Indië i de nieuwe Republiek Indonesië in 1949. Daaruit volgt, zo zeide hij, dat de Ne derlandse regering niet kan onderhan delen op basis van de Indonesische eis. dat de overdracht van de souveret- Vluchtelingenfonds heeft meer geld nodig (Van onze Haagse redacteur) Het ziet er naar uit dat het Unref, het fonds voor de vluchtelingen van i V.N., dit jaar niet tot het vereiste bedrag van 16 millioen gulden zal komen. Enkele weken geleden beschik te het fonds, dat in Januari j.L werd Ingesteld, over 12 millioen gulden, waarvan ruim 4 millioen afkomstig van de Nederlandse „uurloon actie", een millioen van de Neder landse regering en de andere 7 mil lioen van andere landen aangesloten bij de V.N. Als men dus dc opbrengst van de nurloon-actie niet meerekent - die eigenlijk een „meevaller" was voor het fonds cn niet het resultaat sas van een verzoek van het Hoge Commissariaat bij de Nederlandse regering dan blijkt dat de vrees dat bet vereiste bedrag niet binnen zal komen wel gerechtvaardigd is. Dit deelde dr V. A. M. Beermann. ge- «legeerde in Oostenrijk van het Hoge fanmissariaat der V.N. voor de vluch- ïlingen gistermiddag mee in een rede, -e hij hield voor het bestuur van de 'led Federatie voor vrouwelijke vrywil- W hulpverlening. Deze federatie stelt ~h ten doel dit jaar een bijdrage van 400 000 te leveren voor het vluchte- togen werk. Dr Beermann gaf in zijn rede een «erzicht van de situatie van de vluch- >hngen in Oostenrijk en dunkte voor tf Iinanciële hulp die de Federatie voor kouwelijke vrijwillige hulpverlening aan vluchtelingen verschaft Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en «u enige regen. Iets kouder overdag, herwegend matige Westelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur) 1 OCTOBER Zou op: 6.41 uur: onder: 18.22 uur. Maan op: 17.44 uur; onder: 6.19 uur VM). Hoogwater te Katwijk te 243 en 15.03 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's niteit Indonesië het de facto gezag over Xieuw-Guinea heeft gegeven. Mr Schürmann verklaarde verder, dat de beslissing over hetgeen uiteindelijk zal gebeuren door niemand anders kan worden genomen dan door de bewoners van Nieuw-Guinea zelf. Hy voegde hier aan toe, dat zij de plechtige belofte van de Nederlandse regering heeft gekregen, dat zij „te zijner tijd. als zij daartoe in staat zijn. de gelegenheid zal worden gegeven om haar eigen toekomst te be palen". Mr Schürmann zeide, dat een herha ling van het debat over het geschil slechts „de belangen van Indonesië en Nederland beide zal schaden". ,Het opnemen van de kwestie-Nieuw- Guinea als een punt op de agenda van dit jaar zal daarom geen enkel nuttig doel dienen, doch zal in tegendeel de kansen voor een beter begrip - die ein delijk in zich schynen te zijn - beder ven", aldus de Nederlandse afgevaardig de. De Nederlandse afgevaardigde ver volgde: „Wij zijn ervan overtuigd, dat, indien alle argumenten met betrekking tot de kwestie Nieuw-Gumea opnieuw in de algemene vergadering tot uitdruk king worden gebracht en in de wereld pers worden vermeld, het onvermijdelijk is, dat in beide betrokken landen ge voelens worden gekwetst, sentimenten worden opgewekt en de spanning zal toenemen. Het resultaat zou zijn, dat, in plaats van een verbetering van het klimaat, er een herleving zou zijn van de strijd en dat de toenadering, die anders tot stand zou kunnen worden gebracht, in gevaar zou komen. Een dergelijke ontwikkeling, die on der alle omstandigheden te betreuren is, zou in het bijzonder betreurens waardig zijn. nu er kort geleden een nieuwe Indonesische regering is be noemd, die zekere aanwijzingen heeft gegeven, dat zij van dezelfde wens als de Nederlandse regering vervuld Is om te komen tot een verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Deze verbetering kan slechts tot stand worden gebracht door geduld, goede wil en pogingen, die niet door een openbaar debat worden gestoord. Mr Schürmann deed tenslotte met de „meeste aandrang" een beroep op de commissie, het verzoek om een debat over de kwestie-Nieuw-Guinea af te wijzen. Nieuwe Staatslening 250 millioen Het Ministerie van Financiën deelt mede dat op 29 September jl. op de 3V*% lening Nederland 1955 n, is inge schreven voor 137 millioen gulden, welk bedrag ten volle wordt toegewezen. Voorts beloopt de deelneming van de Rijksfondsen en instellingen in de le ning 113 millioen gulden. Het bedrag der lening is vastgesteld op 250 millioen gulden. NIEUWE BEWIJZEN VAN OUDE BESCHAVING IN DE SAHARA. Een Italiaanse expeditie, georgani seerd door het Anthropologisch Insti tuut van de universiteit van Florence, heeft nieuwe bewijzen gevonden, dat de Sahara-woenstUn lang geleden een vruchtbaar gebied is geweest, bewoond door een hoog ontwikkeld volk. De expeditie heeft m het Debdeb en het Avarus-gebergte inscripties en reke ningen aangetroffen waarop ohfanten, giraffen, leeuwen en struisvogels zijn af gebeeld. Op de rotswanden zijn ook te- j keningen aangetroffen van jacht- en j danspartijen. Bovendien zijn lettertekens aangetroffen, die overeenkomen met de schriftekens van de taal, die op het ogenblik nog door de Toearegs wordt j gesproken. Twee oude bekenden van hel witte doek. Myrna Loy en Adolphe Menjou. hebben elkaar in Parijs ge troffen. waar de opnamen voor de film „La fille de l'ambassadeur" worden gedraaid. (Van onze correspondent in Londen) Vanzelfsprekend is men in Londen weinig gesticht over de aankoop door Egypte van wapens in de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. Engeland levert beperkte hoeveelheden wapens, zowel aan Egypte als aan Israël met de bedoe ling dat de evenwichtstoestand, militair gesproken, tussen de Arabische landen en Israël niet zal worden verbroken. Al is er in het Lagerhuis al meermalen over geklaagd, dat Egypte en de andere Arabische staten meer zouden krijgen dan hun in dit opzicht toekomt. Toch zou het te veel gezegd zijn, dat de aanvaarding van het Sovjet-Rus sische aanbod door Egypte zonder meer zou betekenen, dat dit land zijn kaarten op het Oosten heeft gezet. Want er bestaan aanwijzingen voor, dat de Egyptische regering de laatste tijd getracht heeft wapens te kopen, waar zij ze krijgen kan. Door op het bod van Moskou in te gaan, schijnt zij druk uit te willen oefenen op de Verenigde Staten om wapens te zenden, hetgeen deze tot nu toe hebben geweigerd. De leveranties van Russisch militair materiaal aan Egypte kan er toe leiden, zo wordt in Londen gevreesd, dat de Russische invloed in Cairo zal toenemen. Dat de Sovjet-Unie thans probeert in troebel water te vissen, betekent tevens, dat twijfel wordt uitgesproken in de oprecht heid van Moskou's recente toenaderingspogingen tot het Westen. Bewapeningswedloop is in volle gang Het is niet uitgesloten, dat de Ver enigde Staten thans zullen trachten het Sovjet-Russische aanbod te overtroeven door Egypte meer en betere wapens te offreren Tenslotte is Egypte volkomen vrij wapens te kopen, waar het wil. woordvoerder van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken ge weigerd heeft de vraag te beantwoorden of óok de Verenigde Staten trachten wapens aan Egypte te verkopen. In Londen helt men verder over naar de mening, dat Nasser, de Egyptische premier, geen oorlog met Israël wil. zolang hij het risico loopt te worden verslagen, maar dat hij evenmin vrede wil. Zolang hy nog niet geheel zeker is van zijn macht in Egypte zelf. steunt hij op een nationalisme, dat aangemoe digd dient te worden door het smeulen de conflict met Israël, zeker nu Egypte tegenslag heeft ondervonden in de Soe dan. Indien Egypte over een militair overwicht op Israël zou komen te be schikken, zal Nasser misschien niet de druk kunnen weerstaan om revanche te nemen voor de nederlaag van zes jaar Het beroep, dat de Amerikaanse en Engelse minister van Buitenlandse Za ken. Dulles en MacMillan op de Russen hebben gedaan zonder hen bij name te noemen om niets te doen. wat zou kunnen lelden tot een bewapeningsrace in het Midden-Oosten, acht men in politieke kringen te Londen van weinig practische betekenis, temeer omdat een geleden. Wederopleving der vijandelijk heden tussen Egypte en Israël schijnt grotendeels af te hangen van een ver breken van het militaire evenwicht. In Londen wordt de vrees geuit, dat de balans ten gunste van Egypte zal doorslaan, vooral nu Engeland uitslui tend aan Egypte Centurlon-tanks heeft geleverd, zodat Cairo een voorsprong bezit op het gebied van het pantser wapen. Daartegenover beschikt Israël over Franse straaljagers, op welk gebied Egypte weer achter ligt. Maar deze ach terstand zal het thans waarschijnlijk, dank zij de Russische leveranties, snel inlopen. De verklaring van Dulles en Mac Millan, hoe goed bedoeld ook. loopt achter de feiten aan. Want het staat thans als een paal boven water, dat de bcwapeningsrace, die zij willen bezwe ren. in volle gang is. Een bezadigd blad als dc (Conservatieve) „Daily Tele graph" is uitermate gealarmeerd. Het kan uitlopen op een Korea ln het Mid den-Oosten. zo vreest het. „Hoezeer wy de ..geest van Genève" toejuichen dienen wy echter niet te vergeten, 'dat erin Genève nog geen werkelijke vraagstukken zijn opgelost. Een eerste gelegenheid om dat wel te doen is de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken ran de Grote Vier, die de volgende maand ln Genève zal den naarmate de Ver. Staten en de Sov jet-Unie nader tot elkaar komen, doch overeenstemming tussen deze belde gro te mogendheden behoeft nog niet te be tekenen, dat alle wereldvraagstukken zyn opgelost. Onder geen voorwaarde kan Europa zyn plicht om zijn essentiële bijdrage aan de zaak van de wereld- beginnen. Het werkelijke verlangen naar 1 vrede te leveren, opgeven. Zonder iets vrede zal moeten blijken als een poging wordt gedaan vraagstukken op te los sen. waarbU het om een wijziging van d< bestaande toestand gaat. Als de Sovjet- Unie bijv. niet de vereniging van Duits land zou willen aanvaarden, zou een blijvende regeling niet bereikt kunnen worden", aldus verklaarde de Neder landse minister zonder portefeuille, mr Luns, gisteren in de -Jgemene Verga dering van de Verenigde Naties te New York. Minister Luns weer er voorts op, dat de vredeskansen weliswaar groter wor- Wanneer binnenkort de winterse koude weer over Europa trekt, zullen de Parijse zwervers, dank zij de onvermoeide arbeid van Abbê Pierre, die zich reeds lang hun lol heeft aangetrokken, aan de Seine niet in de open lucht hoeven te slapen. Er zijn verschillende tenten- kampen verrezen, die naar de smaak van mensen als U en wij misschien niet bijzonder aanlokkelijk zijl. het winterseizoen, maar die voor de zwervers een 'welkom onderkomen vormen. te willen afdoen aan de betekenis van andere groepen, zoals het blok van La tijns-Amerikaanse landen in de Ver. Naties en de Aziatlsch-Afrikaanse groep, wees minister Luns speciaal op het belang van het vrije deel van Euro pa. waar een grote mate van eensge zindheid bestaat ten aanzien van fun damentele vraagstukken als de keuze tussen dictatuur, communisme en een vrije levenswijze, kwesties, ten aanzien waarvan de Aziatische en Afrikaanse landen op de conf-rentie van Rnndocng uiteenlopende standpunten innamen. Minister Luns wees erop, dat de voort gang naar Europese eenheid ieder jaar duidelijker wordt. De rol van Europa ln de wereld ls on ontbeerlijk. doch wil het zijn essentiële taak naar behoren vervullen, dan moet Reorganisatie bij O. K. en W. Benoeming van 2 directeuren-generaal en 1 inspecteur-generaal De minister van O.. K. en W. deelt in zijn begroting mede. dat hy heeft besloten de benoeming te bevorderen van een directeur-geperaal van het Onderwijs, o.w. het gehele onderwijs, met uitzondering van het Hoger On derwijs zal ressorteren. Voorts ls de benoeming te verwachten van een Inspecteur-generaal van het onderwys, die in het vlak van de in spectie de uitwerking van de met betrekking tot een sluitend ge heel van onderwijsvoorzieningen en met name dc ook bij het schooltoe zicht zo noodzakelijke coördinatie zal hebben te bevorderen. Daarnaast is een plaats Ingeruimd voor een directeur-generaal voor de Kunsten en de buitenlandse culturele betrekkin nen. Zoals de minister bij de recente begrotingsbehandeling in de Eerste Ka mer heeft uiteengezet, is de huidige secretaris-generaal ln feite de werk zaamheden blijven verrichten, welke wa ren verbonden aan de tevoren door hem beklede functie van directeur-generaal voor de Kunsten, terwijl hij daarenbo ven hoe langer hoe meer werd belast met de supervisie op de steeds ln om vang en belang toenemende buiten landse culturele betrekkingen. Deze belangrijke werkzaamheden ne men echter zoveel tijd ln beslag, dat het onmogelijk moet worden geacht deze nog langer met die van Secretaris-Gene raal te combineren. Deze taken behoren aldus de Minister te worden ge- schelden van die van de Secretaris-Ge neraal, opdat deze zich ten volle zal kunnen wijden aan de veeleisende taak. waarvoor de ambtelijke leiding van een zo uitgestrekt Departement hem stelt. ties voldoende zijn. Daarom achtte mi nister Luns de toelating van Italië nood zakelijk. Voorts werd in deze rede ge wezen op de noodzakelijkheid, dat bij de instelling van een internationaal orgaan voor atoomenergie geen scheiding ge maakt zal moeten worden tussen .be zitters" en „niet-bezitters". Nederland hecht verder groot belang aan de econo mische ontwikkeling van minder ont- -wikkelde gebieden. De vorderingen op zyn vertegenwoordiging in de Ver. Na- dit gebied zijn nog te klein. Het geding, dal drie jaar duurde, zal tonder pleidooien beëindigd worden (Van onze Brusselse correspondent) Het Belgische nieuwsbureau „Belga" publiceerde gisteravond het bericht dat de raadslieden van de familie Van Beuningen, de Belgische advocaten De' La- croix en Thevenct. contact hebben gezocht met de advocaten van prof. Core mans, directeur van het Centrale laboratorium der Belgische musea. De erfgenamen-Van Beuningen wensen het proces - dat, zoals men weet, be trekking heeft op wyien Van Meegeren - stop te zetten. „De erfgenamen-Van Beuningen, bewust van de onjuistheid van bepaalde beschuldigingen, wensen hun klacht in te trekken, zich bovendien bereid verklarende prof. Coremans eer herstel aan tc bieden, in een vorm die hem voldoening schenkt, op het plan van dc persoonlijke eer en de Intellectuele eerlijkheid, zowel voor zijn prive- persoon als in zyn kwaliteit van hogere ambtenaar der Belgische regering". Nederlaag voor Decoen Men vermoedt dat de tekst van dit bericht aan het Belgische agentschap is medegedeeld door de advocaten van de erfgenamen-Van Beuningen en dat het proces, dat op 12 October as. te Brussel moest beginnen, niet meer zal plaats vinden. Er moet thans aan prof. Ooremans nog een tekst van eerherstel worden voorgelegd welke hem voldoening schenkt en bovendien moeten de scha devergoeding en de kosten van het pro ces worden geregeld. Beiden vallen ten laste van de erfgenamen-Van Beunin gen. Het wordt hier zeer waarschijnlijk genoemd, dat prof. Coremans de familie Van Beuningen geen nutteloze vernede ringen zal opleggen. Het is ln het voor deel van belde partijen, dat zy spoedig de tekst ondertekenen. In de kringen van prof. Coremans wordt er op gewezen, dat de Belgische expert Jean Decoen een formidabele ne derlaag heeft geleden en als kunstkenner gediskwalificeerd is. De term welke de advocaten van de erfgenamen-Van Beu ningen gebruiken m hun bencht, name lijk dat zij zich bewust zijn van de on juistheid van bepaalde beschuldigingen, is een blaam aan het adres van Jean Decoen. Het geding dat bykans drie Jaren heeft geduurd, zonder dat het ooit tot de pleidooien, en dus tot het eieenlijke proces kwam, wordt dus waarschijnlijk beëindigd met een volledig eerherstel voor prof. Ooremans. PMcttur: J. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltM E,I,gcl "ldeD aa° M05® Hoofdredacteur: J. Brouwer f 6.40 per kwartaal; f2.15 per maand| f 0.50 per week; per 1 October as. f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f055 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1