zeer Een Geneviève vrouwelijke Fath mode van Kite Jaargang Dinsdag 27 September 1955 Derde Blad No. 28638 Diepe décolleté's en Shows in Kasteel „Oud pofmouwen Wassenaar" (Van een special® medewerkster) reneviève Fath, die de zware taak op 5Chouders heeft genomen om het jtv yan haar zo jong overleden echt- -oot voort te zetten, heeft na haar '■iijaede voorjaarscollectie thans een •«tekende herfst- en wintercollectie „ten samen te stellen, m het afgelopen wekeinde waren tal van haar exclu de modellen in Wassenaar te bewon- ren. Tijdens drie shows in het kasteel Oud-Wassenaar" toonden Faths man- „ins met onnavolgbare gratie een r van modellen, welke uitmuntten een zeer vrouwelijke lijn. Madame i.h streeft ernaar de vrouw zo aan- Uteüjk mogelijk te kleden en een op- i ilend accent is bij haar collectie in de Mlslijn te vinden. Het décolleté krijgt lt rolle aandacht en bij de cocktail- en rondtoiletten zijn de meest geraffi- -«erde halsuitsnijdingen toegepast, r'noral bij het veel verwerkte fluweel is r(t jjepe décolleté uiterst flatteus, ijool, maar héél moeilijk te dragen, zijn ie enorme pofmouwen, die in de collec- "f-Fath veelvuldig gebracht worden, en ht bovendeel van het silhouet zwaar i;«Dtueren. De show. welke begon met Fath-kou- voorzien van allerlei versieringen, „ie wij niet konden bewonderen, tacht voor de pauze hoofdzakelijk man- Ids, pakjes en min of meer eenvoudige j-Jien. Zeer grove tweeds waren favo- rt: voor de prachtige wijde mantels. R3k met bont gevoerd of voorzien van löntkragen en manchetten. lezers sch rijven Bromfiets en voorrang Men maakt er ons van geachte zijde Kient op. dat in het verslag betreffende ie gruwelijke aanrijding te Den Haag (schreven is: "Op het kruispunt Grote Marktstraat werd een van rechts ko tende en dus voorrang hebbende brom- Isteer tegen de grond gekwakt." Wij tekenen hierbij aan: Deze zinsnede zou bromfietsers op een fraais poor kunnen leiden. De bromfietser heeft op wegen van gelijke rangorde géén voorrang, omdat eelverkeer voorrang heeft boven lang- tsamverkeer, tot welke categorie de bromfiets behoort. Op een voorramgsweg heeft de brom- Uts echter voorrang ten opzichte van set overige verkeer. (Red. LD.) Werkers in de B.B. hielden contact-avond Ruim twee jaar is door velen in de BB. en voor de B.B. en via deze orga nisatie tenslotte voor de medeburgers («werkt en geoefend om tot een dege lijke organisatie Bescherming Bevolking Ie komen. De boog kan evenwel niet altijd ge spannen zijn. Niemand, die zulks beter begrüpt dan het Hoofd B.B., de heer S. W. Hagedoorn en aan zijn verzoek aan alle werkers „van de eerste jaren", om eens een avond gezellig bij elkaar te tomen in de Foyer van de Stadsgehoor- werd daarom gaarne voldaan. Deze bijeenkomst werd gisteravond tehouden. De heer Hagedoorn sprak een hartelijk woord van dank tot ai diege nen. die zich op een of andere wijze voor M B.B. verdienstelijk hebben gemaakt. Spreker dacht daarbij allereerst aan hen, die dit voorjaar hebben deelgeno men aan de wedstrijden in Tegelen, «ar onverwacht mooie prijzen werden benaald. Dit schiep vertrouwen in eigen kunnen en was aanleiding tot deelname aan de wedstrijden, welke te Rotterdam ter gelegenheid van de E55 rerden uitgeschreven. Bij de voorwed- tlnjden in Leiden, Dordt en Delft wer den behoorlijke resultaten behaald: de brandweerploeg van v. d. Broek kon meedingen in Rotterdam. Dank daar voor bracht spreker aan brandmeester Slaassen, die de ploegen v. d. Broek en van Treure had opgeleid. Wederkerig beeft het vaste personeel de nieuwelin gen op hartelijke wijze bijgestaan en daarvoor bracht spreker allen dank. Ook de blokploeg Bekkering—v. d. Zee met v. d. Kraan als instructeur, is to Dordrecht goed uit de bus gekomen en trok naar Rotterdam, waar zij even- mm een gek figuur sloeg. Voor de sa menwerking met de EHBO-raad bracht spreker in het bijzonder dank aan de heren Treur en Dirkse. Alle dames en heren kregen tenslotte ten.klopje op de schouder voor hetgeen tij in welke vorm dan ook hebben ge daan. Hierin betrok spreker tenslotte «ok de heer M. Zonderop, die als me dewerker aan „De Paladijn" en als con- Jaetman voor de Leidse pers veel werk heeft verzet. Hierna was het woord aan het trio Raaphorst, Hofenk en Verhulst, die ge- umenlijk voor een afwisselend pro gramma van muziek, liedjes, goochelen en buikspreken zorgden. Na de pauze werd de heer J. v. d. paan. instructeur van de blokploeg, hartelijk gehuldigd door de ploegleider, de heer J. Bekkering, die hem ten be wijze van de dank der blokploegleden fen fototoestel aanbood, terwijl mevr. 1 d- Kraan in de bloemetjes werd gezet. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het D vaal examen II Geneeskunde mej. J. M dc Greeff (Waal- *i)k), mej. T. J. v. d Meulen (Leeuwar den) en de heren J. H. Bos (Rotterdam) C H. Cips (Noordwijk) Zee), F M. Lali |ang (Leiden), C. M. de Leeuw (Den Haag), H. Meinardi (Den Haag), N H Schreuder (Leeuwarden) en T. N A van Tooren (Haarlem); se mi-arts examc p heren A F Bom (Den Haag", H F M Busch (Gouda). J. Dufjser Heem r FD. Gunning (Den Haag> en J. ™ent (Oegs-.eeest)arts examen C-H, R. Broc: -Van Royen (Der mej J a van Voorst (Rotterdnr, heren C. v d. Berg (Naaldwyk' .4 Mulder (Bennekom) en W H Vriend (Den Haag); doet. examen Ned. Recht mej. L. Coelingh (Bloemendaal). GOUDEN DOCTORAAT Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr J. J. Krantz, geboren te Leiden en thans wonende te Rotterdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot Doc tor in de Rechtswetenschap. Bij de pakjes vielen de voortreffelijke rokken op, terwijl bij de perfect zittende aangesloten jasjes vaak zeer originele knoopslultingen te bewonderen vleien. Onnavolgbaar chic waren ook de een voudige wollen jurkjes, die soms door een mantel gecompleteerd worden. Wat de kleuren betreft, héél mooi was de zeer veel voorkomende moccakleur, een tint die zowel donkere als blonde vrouwen flatteert. Een enkele felle kleur als hardgroen of oranjerood bracht af wisseling in het algemeen rustige kleu rengamma van beige, bruin, groen in verschillende nuances en natuurlijk veel zwart. Een aardig détail by de pakjes en man tels was de wyduitlopende manchet, welke soms met bont gevoerd was. Er werd véél met bont gewerkt en o.a. by de zéér geklede toiletten zagen we veel wit bant op zwart fluweel, soms met een bijpassend wit bonten hoedje. Hoe charmant weet Geneviève Fath ook met een corsage of een fonkelende clips te toveren I Een roos op een uiterst vrouwelijk fluwelen hoedje, een roos in het zeer diepe decolleté, een roos in de draperieën van een enorme pofmouw het zy'n telkens weer vondsten op zich zelf. Ook de clips brengt zij op zeer verrassende wijze aan. Als toppunt van luxe werd een aan twee kanten draag bare Nertz-mantel getoond (een kant bruin, andere kant wit), welke kostbare tooi (f. 100.000!) de ster-mannequin Pa tricia met de vereiste nonchalance voor het voetlicht bracht. In groot avondtoilet zweefden de acht mannequins tenslotte als hautaine prin sesjes over het plankier, gehuld in een weelde van brocaat, kant. fluweel of satyn; byzonder fraai borduursel en vaak ook bont vormden de kostbare gar nering. m de oren en om de hals schit terden grote byoux. Met een bruid en het défilé der mannequins in groot gala werd deze byzondere manifestie, van Franse mode besloten. In Leidse Sterrenwacht Amateur-sterrekundigen bijeen Expedities worden voorbereid Een zeventigtal werkende sterrenkun dige amateurs was Zaterdag en Zon dag in de Leidsche Sterrenwacht bij een. Het zijn leden van de Ned. Ver- Een zeventigtal werkende sterrekun- die tot één van de werkgroepen beho ren voor het doen van waarnemingen, welke van belang zijn als onderdeel van het algemeen wetenschappelijk onderzoek. Enkele amateurs spraken over hun werk. over teohnische snufjes aan appa ratuur van hun kijkers en het verdere astronomische instrumentarium. Leden van de wetenschappelijke staf van de Sterrenwacht gaven uiteenzet tingen van waarnemingen op verschil lend gebied en bespraken de mogelijk heid of de werkgroepen aan bepaalde onderzoekingen konden medewerken. De onderwerpen, die de amateurs be handelden. waren o.m. polaroïdfiltere, het opsporen van een planetoïde, het waarnemen van meteoren en dubbelster ren, de registratie van zonnevlekken. De heer H. van Woerden, assistent van de Sterrenwacht, wees op» het be lang van het waarnemen van meteoren voor het onderzoek naar de bouw van ons zonnestelsel. Volgens dr De Jager van de Utrecht se Sterrenwacht waren de zgn dubbel- meteoren een belangryk waarnemings object. De heer Van Hemert tot Dingshof, voorzitter van de organisatiecommissie deed een verhaal van zijn bezoek aan de Sterrenwacht te Nice. Er werden op deze bijeenkomst een tweetal films vertoond, opgenomen tij dens de eclips-expeditie naar Zweden. De amateurs bleken thans weer plan nen te maken voor volgende expedities. Het eerste doel is nu een bijdrage te leveren tot de waarnemingen tijdens het internationale geophysische Jaar (1957—1958) met het waarnemen van meteoren. Men hoopt o.a. spectra van meteoren op te nemen, waaruit gegevens over de hogere luchtlagen verkregen kunnen worden. Zoals steeds het geval is, was er ook ditmaal een rondgang door de verschil lende afdelingen van de Sterrenwacht. In een houten gebouwtje tegenover het hoofdgebouw staat sedert enige tijd een 36-inch spiegelreflector opgesteld, welke bestemd is voor de „dependance" van de Leidsche Sterrenwacht dn Johan nesburg. Het instrument, dat in nauwe samenwerking met de Sterrenwacht ge bouwd is, wordt thans op preciese wer king van de mechanische onderdelen ge test. De bijbehorende spiegel, die in het Yerkes-Observatonum (Ver. Staten) is vervaardigd, wordt van daar uit naar Zuid-Afnka verzonden. Voor de beproe ving van het mechanisme was een oude spiegel, die in de Leidsche Sterrenwacht aanwezig is, voldoende. Bij de rondgang konden de deelne mers zich ervan overtuigen, dat het on derzoek van de Krabnevel in volle gang Voorts werd o.m. een kijkje genomen in het radarlaboratorium, waar ont vangers, versterkers en registreerappa- raten worden beproefd. De Leidsche Sterrenwacht bereidt zich nJ. voor op het ingebruiknemen van de tegen het einde van dit jaar gereed komende radarspiegel te Dwingelo, die een mid dellijn heeft van 25 meter. Een waardig slot van deze bijeen komst vormde het exposé van de heer Westerhout over de recente vorderingen, die het radio-onderzoek aan de Leidsche Sterrenwacht heeft gemaakt. Uitvoerig ging spreker in hoe men tot de conclu sie is gekomen, dat de nevels ln het sterrebeeld Orion uit een super-nova moeten zijn ontstaan. Van de bouw van „onze" spiraalnevel, voor zover tot op heden gegevens be kend zijn, viel er een prachtig in de Leidsche Sterrenwacht vervaardigd ruimtelijk model te bewonderen Een model van andere aard, n.l. een natuurgetrouwe weergave van de spiegel- telescoop van Lassell. had eveneens veel belangstelling. De heer Van Hemert sloot deze ge slaagde bijeenkomst met dank aan de directeur van de Sterrenwacht voor de gastvrijheid. De Kasteel Staverden vaart STEMMING AAN BOORD ZEER GOED De administrateur van de afdeling Leiden van het Rode Kruis, de beer De Wit. meldde ons telefonisch, dat de reis van de „Kasteel Staverden" naar Gouda gisteren uitstekend is verlopen. Opvallend was onafgebroken de grote belangstelling langs de route. Tal van fietsers reden geruime tijd langs de Rijn met de boot mee om verwanten, vrien den, kennissen en ook wel onbekenden zo ver mogelijk uitgeleide te doen. In Alphen aan den Ryn konden op het sohip van de wal zelfs bloemen in ont vangst worden genomen. Van weer en vergezichten heeft men zeer genoten. Trouwens: van de gehele tocht. Zo'n reis op het water is in elk opzicht en op alle ogenblikken leuk. De belangstelling was ln de verschillende dorpen uiteraard het grootst. Om kwart over vier is men in de Py- penstad aangekomen. Men werd daar om. verwelkomd door bestuursleden van de afdeling van het Rode Knus. Ook waren er vele leden op de kade. Leden van de accordeonver eniging van het Rode Kruiscorps zet ten de ontvangst muzikale fleur by. Ben der plaatselijke muziekverenigingen bracht later een serenade en een Chr. dameskoor zong enkele liederen. De pa tiënten werden ook geschenken aange boden typisch Gouds: asbakken met pijpjes. De heer De Wit verzocht ons er op te wijzen, dat de stemming aan boord zeer goed is. En dat allen via dit stukje de families en vrienden hartelijk groeten. Nederlands-Libanese culturele samenwerking LEZING EMIR MAURICE CHEHAB In het kader van de Nederlands-Liba nese culturele samenwerking zal Emir Maurice Chehab. hoofdconservator van de Oudheidkundige Dienst van de Li banese Republiek en hoogleraar aan de Universiteit te Beiroet, een aantal voor drachten in Nederland houden. Deze le zingtournee wordt gehouden onder aus piciën van het Nederlands Instituut voor het Nabye Oosterf alhier, in sa menwerking met de Allard Pier son Stichting te Amsterdam, het Rijksmu seum Twente, de Vereniging van Neder landse Archaeologen en t Vooraziatisch -Egyptisch Genootschap „Ex Onente Lux". Emir Maurice Chehab heeft tot onder werp gekozen; Les Phéniciens, un peuple de navigateurs, welke voordracht met gekleurde lichtbeelden zal worden ge ïllustreerd. Donderdag 6 October 's avonds om 8.15 uur zal deze voordracht ln het Leidse Academiegebouw worden gehou den. Emir Maurice Chehab is een afstam meling van het Libanese vorstenhuis, Moord op bejaarde weduwe Vijftien jaar geëist tegen arbeider uit Leiderdorp „Ik wilde haar alleen beicusteloos slaan 15 Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering eiste de Officier van Justitie, mr Hamelberg, voor de Haagse Rechtbank vandaag tegen een 38-jarige fabrieksarbeider uit Leiderdorp. De Officier achtte bewezen, dat deze op Zaterdag 31 Juli 1954 zijn alleenwonende bejaarde buurvrouw, de wed. M. Swanenbergde Roos, op afschuwelijke wijze heeft vermoord. „Afwezig tot 15 Augustus" stond er te lezen op een briefje, dat voor een raam van het huis van de wed. Swanenberg was aangebracht op de 31e Juli 1954. Zwaar zou dit briefje gelden in de strafzitting van heden, want de ver dachte had dit op de avond vóór de moord geschreven. Hij zat in geldnood en had daarom het voornemen opgevat zijn buurvrouw te beroven. Voor de Rechter-Commissaris had hij later verklaard, dat als zij hem zou herkennen hij haar desnoods van het leven wilde beroven Op de zitting van heden kwam hy hierop echter terug. Nadat hij zwygend naar zyn schoenen starend en onbewogen, de verklaringen had beluisterd, kwam verdachte aan het woord Hij zeide. dat hij de vrouw alleen maar bewusteloos had willen slaan. Het briefje was bedoeld om een paar uur speling te hebben. ..De datum 15 Augustus had alleen maar zin als de vrouw dood was", merk te de President op. De verdachte betoogde daar helemaal niet aan te hebben gedacht. De gang van zaken zoals de President die schet ste. erkende hij als juist. In de vroege morgenuren was hij naar het huis van zijn slachtoffer gelopen. Tonelisten als cabarettisten Prachtige inzet der Abonnementsvoorstellingen Tja, wat moeten we nu zeggen van het muzikale blijspel, waarmede de serie Abonnementsvoorstellingen gis teravond is geojiend? Pas op! Kijk niet om... (Salad Days) is n.l. alles behalve nu juist to neel en het was merkbaar, dat een deel der aanwezigen zich daarom be kocht voelden. Maar o.i. ten onrechte, want dit cabaret gaf minstens zoveel pleizier als een blijspel. Hier was met recht sprake van een gezellige ont spanning zonder enige inspanning, be halve dan van de zijde der vertolkers! Of is er ook aan de overzyde van net voetlicht meer sprake van ontspanning dan van inspanning? We zijn bykans geneigd dit te veronderstellen, gezien het kenmerkend pleizier, waarmede de Haagse Comedie zich heeft geworpen op deze volslagen, niemendal met geest en geestigheid, althans voor zover dit mo gelijk is in een mengeling van cabaret operette, revue, sketches, met het caba ret echter toch onmisbaar als hoofdmo tief. Salad Days, de periode tussen net klaar komen van een student met de studie en het aanvaarden van een „baan", geeft hier wel aanleiding tot vreemde situaties, zelfs tot eer. huwelijk, dat nog hecht blijkt te worden ook TORENKLOK STADHUIS HEEFT VERLICHTE WIJZERPLAAT De torenklok van het Stadhuis, die enige weken buiten werking is gesteld, loopt sinds gisteren weer. Het uurwerk is thans voorzién van een verllohte wijzerplaat. Maar waarom te trachten deze kolder verder te ontleden? Het is boter aan de galg gesmeerd! Te vertellen is het niet, men moet deze kolder ondergaan en doet men dit zonder tegenstand te bieden, dan komt men ongetwijfeld onder de bekoring en heeft men een meer dan prettige avond. Goed, uit het oog uit het hart, maar met de meeste blijspelen is dat immers even zeer het geval Een grote bewondering moet men heb ben voor de wijze, waarop tonelisten zich hier hebben gemetamorphoseerd in cabarettisten. Bovendien, we zeiden het reeds: met de grootste pleizier aan het geen zy presteren! Zo kregen we cabaret van een bijzonder goed en hoog gehalte, zoals zelfs het normale cabaret zelden bereikt. Onder regie van Cees Laseur is deze En gelse muzikale blyspel-revue gegroeid tot een lust voor oog en oor, waarby zo wel zang als dans perfect zijn verzorgd. Het leeuwendeel van het succes kennen we gaarne toe aan Myra Ward en Luc Lutz, die met bravour en lenigheid de twee hoofdrollen vertolken. Maar daar naast dienen toch ook Hetty Blok (als gast) en Ermy Meunier te worden ge prezen met Coen Flink. Pieter Lutz, Bas ten Batenburg, Gijsbert Tersteeg. ja. feitelijk zouden we het ganse pro gram wel kunnen overschrijven. Boven genoemde zyn echter wel de voornaam ste cabarettisten Gezien de grote reeks „open doekjes" en het krachtige applaus na afloop, me nen we. dat het grootste deel der be zoekers de Schouwburg was natuur- ïyk prachtig bezet zich wel heeft ge amuseerd met deze kostelijke afwisse ling En wij behoren volledig tot dit deel! Aan Myra Ward, Ermy Meunier en Hetty Blok werden bloemen aangeboden. M. Bespreking LunsAnak Agoeng OVERLEG NIEUW-GUIXEA? Gisteren hebben te New-York de Ne derlandse minister zonder portefeuille, mr Luns en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Anak Agoeng, informele bespreking gehouden op initiatief van Anak Agoeng inzake de mogelijkheid van onderling overleg zonder tussenkomst van de V. N. in zake de kwestie Nieuw Guinea. De be sprekingen zouden kunnen beh<iuden worden op de voorwaarde van Indoner.ië, dat Nederland uitzicht biedt vaor een oplossing. Haags meisje gedood Op de onbewaakte overweg aan de Slachthulsweg te Hoek van Holland, is vannacht een auto gegrepen door de trein, die tegen half een uit Rotterdam was vertrokken. De 23-Jarlge verkoop ster Chr. Th. Thoen uit de Heemskerk straat te Den Haag. die naast de be stuurder zat. werd in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Haag vervoerd. Onder weg is zy overleden. waarvan de laatste regerende vorst. Emir Bechir II 1788-1840) in 1840 door Engelse en Turkse troepen werd verdre ven. toen hy in de Oosterse kwestie de party van Mehemed Ali had gekozen. De huidige Emir Chehab is vooral bekend als archaeoloog en knap organisator van de Oudheidkundige Dienst in zyn land Onder zyn leiding vinden momenteel restauraties plaats van de tempels van Baalbek, terwyi hij verder de leiding heeft van talryke opgravingen in de Libanon, waarvan die te Tyrus, Byblos en in het Romeinse Beiroet de belang- rykste zyn. Zyn talryke geschriften be wegen zich vooral op het terrein der Phoenicische oudheid en van de ar- chaeologle der Hellenistische periode. Als directeur van het Nationale Museum te Beiroet heeft hy naam gemaakt door de smaakvolle opstelling van de vond sten uit de Phoenicische periode, zyn voordracht heeft daarop in hoofdzaak betrekking. AANRIJDING OP NOORDEINDSPLEIN Een 59-jarige schilder uit de Janvos- sensteeg werd vanmorgen omstreeks 11 uur op het Noordeindsplein aangereden door een vrachtauto, tengevolge waar van de man een hersenschudding en een bloedende hoofdwonde opliep. De Eerste Hulpdienst bracht het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis. De vrouw was al op en zat aan de tafel in de Bijbel te lezen. Het gelukte verd. ongemerkt binnen te komen. Hij greep een fles van de tafel en vóórdat de vrouw hem gezien had. had verd. haar reeds twee slagen toegebracht, waardoor zij van de stoel viel. De verdachte bevestigde het briefje voor het raam en ging op zoek naar geld. „Ik dacht wel dat zy wat zou be zitten. maar kapitalen, daar dacht ik niet aan. Ik vond haar een vriendelijk mens. maar ik zat in geldnood". Geld vond verdachte echter niet. maar toen hfj zo bezig was zou hy opeens dc ogen van zijn slachtoffer hebben gezien. Hiervan zou hij zo geschrok ken zyn, dat hy naar de keuken rende en daar een mesje en een glazen vork greep. Met deze voorwerpen bracht hij de weduwe talryke steken toe. Volgens een rapport van dr Hulst was de dood door deze steken ingetreden. Door de kracht brak de vork af. De steel werd later onder een stoel teruggevonden, zo verklaarden dewacht- mecsters der Rijkspolitie J M. Geuze en J. de Jong uit Leiderdorp Zij hadden een onderzoek ingesteld toen er een melding van vermoedelijke onraad binnenkwam. Overal lagen glas scherven en het slachtoffer lag badend ln haar bloed. De wachtmeester D. Timmermans had vingerafdrukken gezocht en gevonden. Deze beantwoordden aan die van verd evenals een handpalmafdruk. Bij verd. thuis werd huiszoeking gedaan en op zyn kleding werden bloedsporen aange troffen. Een scheikundigonderzoek bracht aan het licht dat het vers men senbloed was. Nadat al deze feiten ter terechtzitting waren behandeld kwam de persoon van verdachte aan de orde. Geruime tijd had hij allerlei colpor- tagewerk verricht, o.m. voor het Ned. Leger des Heils. Soms mocht hij 50 van de opbrengst zelf houden. De 42-jarige hoogleraar aan de Ryks- universitelt te Utrecht. P. A. H. Baan. die als getuige werd gehoord, had het aanvankelijk een raadsel gevonden hoe een man als verd tot deze daad was gekomen. Hij proefde als oorzaak diep verkropte angsten en opgekropte agres- siegevoelens Hij achtte een zodanige stoornis aanwezig, dat verd. in belang- rijke mate verminderd toerekeningsvat baar is Er ontspon zich vervolgens een discussie over de wenselijkheid voor terbeschikkingstelling. Nogmaals kwam President mr Jong terug op de verklaringen van verdachte, maar deze bleef erby, dat hij voor dc Rechter-Commrisaris maar op alles „ja" had gezegd en dat hü alleen van plan was geweest de vrouw bewusteloos te slaan. ..t' dacht dat zij U herkende toen U die ogen zag en wilde haar toen do den", opperde een van de Rechters. ..Misschien had lk die gedachte, n wéét het niet meer" antwoordde ver dachte. „Ik heb het moeilijk genoeg gehad", antwoordde hij op een vraag van de President, die vond dat verd. nogal een onbewogen indruk maakte. De Officier verwierp de herroeping van verdachte. Hy schetste hoe verd. zyn slachtoffer letterlijk had „afge slacht" Mr F. H. Piket, de raadsman, achtte echter hier sprake van doodslag. Uitspraak 11 October. LEIDERDORP AMATEURFOTOGRAFEN BIJEEN Gisteravond werd de eerste werkavond van de Amateurfotografen gehouden ln het nieuwe seizoen. In groepsverband werd in het clublokaal, onder leiding van enige ervaren leden, besproken en ln toepassing gebracht het maken van keylight. en lowlightfoto's. Deze opgaaf waar het vooral op Juiste belichting aankomt, eist veel van het inzicht van de amateurfotograaf. OEGSTGEEST Ds B. C. Visser 25 jaar predikant Morgen is het een kwart eeuw gele den, dat ds B. C. Visser, thans predi kant te Oegstgeest, door zyn vader, ds J. Visser, werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hy werd op 13 April 1904 geboren en ln 1930 door het Provinciaal Kerkbestuur van Dren the toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Ds Visser stond eerst zeven Jaar te Ofckenbroek by De venter. daarna drie Jaar te Vorden en vervolgens nog zeven jaar te Hillegers- berg, vanwaar hy op 12 October 1947 naar Oegstgeest vertrok, waar hij werd bevestigd door ds P. Visser. Naar wjj tenslotte nog vernemen is het de uitdrukkelijke wens van ds Visser dat de dag van 28 September, welke hy wegens familieomstandighe den elders hoopt door te brengen, onop gemerkt zal vooiby gaan. WARMOND FIJNE MIDDAG VOOR DE JEUGD De Warmondse jeugd heeft Zaterdag middag volop kunnen genieten vaneen kostelyke voorstelling van het „Leids Kindertoneel". In hotel de Zon vond dit kinderfestyn plaats en het is dan ook voor de kinderen een onvergetelijke middag geweest. Geestig werd naar voren gebracht de binnen- en buitenlandse avonturen van Bulletje en Boonestaak en de sprekende aiHet opvoeren van dergelijke stukjes wordt speciaal in Warmoqd byzonder geapprecieerd, daar de Warmondse jeugd op dit gebied veel te kort komt. VOORSCHOTEN Bouwactiviteiten Naar aanleiding van een brief van de Adviescommissie Openbaar en Neutraal Onderwys, delen B en W. de Raad mede, dat zy er verheugd over zyn, dat deze adviescommissie zich thans stelt achter het op 27 April 1954 door het college gedane voorstel de 2e openbare lagere school in Vlietwyk te bouwen Ten twee de delen zy mede. dat zy, zodra een ver zoek van de Ver. Neutrale Kleuterschool is ingekomen een voorstel zullen doen, waardoor over de toekomstige plaats van de school een uitspraak gedaan kan worden. De bouw van de Openbare Mulo aan de Prinses Maryke laan maakt zo danige vorderingen, dat B en W zich geen zorgen maken over de tyd waarop deze school zal klaar komen. De bouw van een derde gymnastieklokaal heeft de aandacht van het college. Reeds is aan de inspecteur van het LO. gevraagd de urgentie van de bouw van dit lokaal voorzover in zyn vermogen ligt by het Ryk naar voren te brengen In verband met zyn benoeming tot leraar aan de Sohool voor Militaire Li- chamelyke Opvoeding te Hooghalen heeft de heer C. Scheepmaker ontslag gevraagd als gemeentelijk gymnastiek leraar. Op daartoe gestelde \Tagen de len B. en W verder mede. dat het niet mogelyk is in de gemeentelijke wonin gen aan de Hyacinthstraat en Nieuw- Voordorpstraat douchecellen aan te brengen Wel kan tot aanbrengen van vlieringen worden overgegaan. De kos ten bedragen f. 250 6 f. 280 per woning. Dit zal tot een geringe huurverhoging leiden. B. en W vragen een principe uit spraak van de Raad daarvoor Zij zullen zich nader met de bewoners in verbin ding stellen. Geen verlaging gas- en elecfriciteitstarieven B. en W. delen de Raad mede, dat de verlaging van de omzetbelasting op gas en electrlcitelt geen reden kan zijn de tarieven te verlagen. De sterk gestegen inkoopprys van beide heeft nog geen invloed gehad op de prijzen. Bovendien zyn de bedryfsresultaten van het gas bedrijf zodanig ongunstig, dat verlaging van gaspryzen niet kan plaats vinden. Voor de electrlciteitspryzen kan de ver laging van omzetbelasting een tariefs verhoging voorkomen. Nofa over gemeentebegroting SLUITENDE BEGROTING Het college van B. en W. heeft aan de Raad een nota doen toekomen bij de gemeentebegroting voor het jaar 1956. Vorig jaar ging de ontwerp-begroting vergezeld van een uitvoerige nota ten einde de Raad een goed inzicht te ge ven in de financiële toestand van de gemeente en om het verzoek tot ver hoging van de uitkering uit het gemeen tefonds toe te lichten. Dit jaar geven B. en W. een beknoptere nota. omdat de financiële positie van de gemeente, behoudens niet-onbelangryke verhogin gen van de ryksuitkeringen. weinig is gewyzigd. B. en W. kunnen tot hun ge noegen meedelen dat de begroting voor het komende jaar sluit, zonder dat daar voor de saldi-reserve behoefde te wor den aangesproken. Morgen hopen wij nader terug te komen op de nota. BEURSOVERZICHT FLAUW MAAR RUSTIG Amsterdam. 27 September Sinds gistermiddag heeft de Amster damse Effectenbeurs een veel bewogen verloop gehad. Toen daar de koersen in New York, volgens de verwaohting een zeer scherpe reactie lieten zien, was het telefonische avondverkeer alhier giste ren zeer flauw. Ook vanoohtend was dit nog het geval, maar toen reeds waren tekenen van herstel te bespeuren, die zich vanmiddag voortzetten. By opening van de markt viel de stemming dan ook betrekkelyk mee. Wanneer men bedenkt, dat Kon. Olie gisteren in New York zyn ingezakt tot 76 dollar, overeenko mende met een Amsterdamse koers van 580%, en men zag vanmiddag de eerste tape voor Koninklyke alhier op 616% tot 620H. dan geeft dat toch wel een beeld van de weerstandskracht, die hier werd opgebracht. De koersen, vooral voor de grote in ternationale fondsen waren uiteraard gevoelig lager, vergeleken met het offi ciële slot van gisteren. Zo verloren Ko ninklyke circa 15 punten en Unilever 12 punten. Ook AKU onderging een reactie maar voor Philips viel de stemming heel erg mee zodat claims zich bewogen tus sen 418 en 424 gulden. Ook in het verde re verloop viel van enige nervositeit niets te bespeuren. Scheepvaartwaarden iets zwakker. Cultures liepen iets ster ker achteruit. Voor het eerst werden verhandeld de claims Senembah op circa f, 140. Voor de inschrijving der conver teerbare obligaties van de Borneo Su matra Handelmy bestond zeer grote be langstelling. Prolongatie 2% Beurs van Amsterdam Dinsdag 27 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102% 102% Grootboek obl 103 A 103 Ned. '51 3% 101% 101% Ned. '53 3% 102 102 Ned. '48 3 «4 99% 99% Ned. '54 3% 100A 100 A 100% 100 A Ned '47 3'; 3 100% 100 A Dollarlng '47 3 97% 98% Investerlngscert. 3 100% 100% Ned. 62-64 3 100% 100H Indië "37 A 3 99 A 99 A Grootboek '46 3 98% 98 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 98% 96 Nat. Handelsbank 175 174 Ned. Handelmy 245 243 A.K.U 377% 374% Philips 367% 365% 494% 482% Wilton Feyenoord 295 288 389% 385 Kon. Olie f.50.— 333 312 Kon. Olie 635 619% Amst. Rubber 159% 157% Holl. Amer iyn 237% 236% Kon. Ned. Stoomb. 211% 213% Ned. Scheepv. Unie 199% 198% H.V.A 178% 172% Java Cult 100 97% Deli My 179% 176% Senembah 154% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen 101% ïoift A'dam '47 3 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam '37 I IIT 3 *4 Industr. ObligaMes Philips Dollarlng 101 100 101% Premieleningen A'dam '51 2% 141% 141% Eindhoven "54 2% 110% 110% Enschede '54 2% 109% 109% Den Haag '52 I 2% 136 136% idem II 2% 133% 133% R'dam '52 12% 138 138% Idem II 2% 136% 136% Utrecht'53 2% 121% 121A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 281% 280 Rotterd. Bank 244% 243 Twentsche Bank 244% 243 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 254 252 Kon. Ned. Grofsm. 165 160 Rott. Droogd. My. 645% 639 Tieleman en Dros 17 17% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 150% 148% 180 166% Diversen Albert Heyn 290% 291 Ned. M. Walv Vrt. 84% 84 Spoorwegen Dell Spoorw. My. 39 Amerilc. fondsen Anaconda 72% 70% Shell Oil Cy 59% 59% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VJC. 26/9 Holl. Constructie 440L Ing. bur. v. Bouwnyv. 156 Int. Kunststoff Ind 88% 88 Kon. Ned. Edelmet 88% Pref. wa. Idem 89GB 86% Textiel Gebr v wyk 90 90 Leidsche Wolsplnn 373L 370L Ned. Electrolasm 382 Sikkens Lakfabr. '53 415 415 Ver. Touwfabrleken 196 200 Wernlnk's Betonm. 157 165 Vfc

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5