LEIDSCH DAGBLAD Eisenhowers ziekte leidde tot een inzinking op New Yorkse Beurs De president moest reeds heel lang kalm aan doen Belgische stikstofarbeiders iu staking voor kortere werkweek WEERBERICHT Jaargang DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 No. 28638 ipecteur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.40 por kwartaal; £2.15 per maand; £0.50 per week; per 1 October a.s. £7.per kwartaal; f2.35 per maand; £0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Eisenhower heeft gisteren een goede dag gehad. Hy heeft de zuur- jjoftent, waarin hij verpleegd wordt, tweemaal gedurende een half uur mogen ver sion. De eerste periode was bestemd voor een medisch onderzoek, de tweede voor lonch, bestaande uit vlees en groenten en een glas melk met vruchtensap. j«lere dag telt in zijn voordeel", heeft dr Paul Dudley White, een beroemd Ame- nïians specialist die Eisenhower onderzocht heeft gisteren verklaard. „De «rste week is de belangrijkste". Eisenhowers ziekte heeft Maandag de zwaarste terugslag op de New Yorkse jgrclenbeurs veroorzaakt sedert November 1929. De koersdalingen veroorzaakten m werkelijk en papieren verlies van bijna zeven milliard dollar. In sommige ge- nllen bedroegen de dalingen ongeveer tien dollar. Na de eerste verkoopgolf m gevolg van een gevoel van onzekerheid trad hier en daar herstel in. Geen enkele bewoner van Witte Huis haalde leeftijd van zeventig jaar Volgens het Franse persagentschap AFP wisten de artsen van de president ittdï langer, dat diens drukke werk- aamheden nadelige gevolgen voor zijn rezondheid konden hebben. Zij bevalen cairom rustperioden aan, waarop tegen- ganders wel eens critiek oefenden. De president bracht heus niet altijd naar eigen verkiezing hele middagen door op de golf velden, om zich te wijden aan lijn geliefde sport. De lange weekeinden en de vacanties waren meer een gevolg van de zorg voor zijn gezondheid dan tin de wens om de staatszorgen te ver- »rgen. In dit verband wordt eraan herinnerd, dat nog geen enkele president zijn ze ventigste verjaardag in het Witte Huis heeft kunnen vieren! De hartspecialist dr White heeft gisteren nog gezegd, dat als er zich geen onvoorziene complica ties voordoen, de vooruitzichten redelijk goed genoemd kunnen worden en de pre sident „physiek in staat zal zijn" een tweede ambtstermijn te vervullen. Hier staat tegenover, dat ook nog rekening gehouden zal moeten worden met de huisgenoten van de president, die zich, naar men aanneemt, met hand en tand tegen nieuwe grote inspanningen zul len verzetten. „Onwankelbare trouw" De gisteren vrijgelaten Duitse oor logsmisdadiger, admiraal Rader, ls des svonds in Lippstadt in Westfalen aan komen, waar hij voortaan zal wonen. Rader werd door zijn echtgenote in een auto afgehaald. Hij verliet de gevange- nispoort leunend op een wandelstok en net een ruiker rode rozen over de arm. Het spreekt wel vanzelf, dat er da- delijk lieden zijn geweest, die hem „hun irouw hebben betuigd". In dit geval nas dit de Duitse Marinebond, een orga nisatie, waarin ongeveer twintigduizend voormalige leden van de Duitse vloot- strildkrachten zijn verenigd. De bond mild Rader een telegram, waarin „on- vankelbare trouw en vriendschap" serd betuigd. De reden waarom de vier Geallieerde mogendheden (Amerika, Engeland, de Sovjet-Unie en Frankrijk) Rader heb ben vrijgelaten is gelegen in zijn hoge leeftijd (hij is thans 79 jaar) en zijn gezondheidstoestand. Op 1 October 1946 ierd Rader door het hof te Neurenberg reroordeeld tot levenslange gevangenis straf. Hij werd op drie van de vier pun ten van de aanklacht schuldig bevon den. nl. wegens misdaden tegen de Trede, wegens het beginnen van een tgressieve oorlog en wegens oorlogsmis daden. In strijd met de bepalingen van bet verdrag van Versailles en met de vlootovereenkomst van 1936 had Rader een Duitse oorlogsvloot helpen opbou wen. Hoogtepunten uit zijn carrière «aren de Slag bij Jutland in de eerste wereldoorlog, toen hij chef van de Marinestaf was, verder de bouw van testzakslagschepen voor en in de tweede wereldoorlog en de worsteling om de be heersing der wereldzeeën, die tenslotte door de Geallieerden glansrijk werd gewonnen. Er zitten thans nog vijf grote oorlogs misdadigers in de gevangenis te Span- dau achter slot en grendelRudolf Hess. de plaatsvervanger van de Fiihrer, die met een vliegtuig naar Engeland vloog in de veronderstelling, dat de Britten bereid zouden zijn alsnog tot een over eenkomst met Hitier te komen; Baldur vonSchirach. leider van de Hitlerjeugd; Funk. minister van Economische Zaken; Albert Speer, leider van de Duitse be wapening en admiraal Dönitz. na het overlijden van Hitier diens plaatsver vanger. Coudenhove-Kalergi bepleit Frans-Duitse dubbel-republiek De bekende voorveohter van de Pan- Europese gedachte en stichter van de Europese parlementaire unie, graaf Ri- ohard Coudenhove-Kaiergi. heeft aam de regeringen van Frankrijk en West- Duitsland de oproep gericht te streven naar de vorming van een Frans-Duitse republiek, welke de voormalige „dubbel monarchie" van Oostenrijk-Hongarije tot voorbeeld zou kunnen nemen. Zulk een republiek zou gegrondvest moeten worden op de beginselen van vrijheid, gelijkheid en broederschap van beide volkeren, aldus Ooudenhove, en zou moeten beschikken over gemeen schappelijke organen voor het voeren van de buitenlandse. militaire en econo mische politiek. Van het begin af aan zou zulk een Frans - Duitse republiek nauw verbonden moeten zijn met het Britse Gemenebest, aldus graaf Couden- hove-Kalergi. Slechts een volledige revolutie in de Frans-Duitse betrekkingen kan een eventuele breuk van Duitsland met het Westen voorkomen en slechts een onver breekbare Frans-Duitse Unie kan een nieuw antagonisme tussen de beide lan den dat zou leiden tot de ondergang van Europa verhinderen. „Louise" teistert Iwo Jima Een wervelstorm met de codenaam Louise heeft het eiland Iwo Jima, be kend uit de tweede wereldoorlog, geteis terd. De commandant van de Ameri kaanse luchtbasis op het eiland, dat on geveer 900 km ten Zuiden van Tokio ligt, seinde Maandag, dat alle gebouwen ernstig beschadigd zijn en alle opslag plaatsen vernield. De verbindingen zyn 24 u. verbroken geweest. De comman dant vroeg om een luchtbrug voor aan voer van levensmiddelen. De wervelstorm beweegt zich met een snelheid van circa twintig km per uur in de richting van Japan. In het cen trum van de storm komen windsnelhe den tot 220 km per uur voor. Indonesisch Parlement 3 October bijeen Het voorlopige Indonesische Parle ment zal op 3 October bijeenkomen voor zijn vierde zittingsperiode. Op 7 October naar bekend de regeringsver klaring worden afgelegd. „Der Spiegelschreef „Dr Adenauer werkte samen met de Franse geheime dienst'" Sensationeel proces in Hannover, maar Dr Otto John tvas niet verschenen Voor volle publieke tribunes is Maandag in Hannover een proces begonnen waarin de goede naam van Bondskanselier Adenauer en een aantal van zün naaste medewerkers betrokken is. Voor de rechtbank van Hannover staan uit gever en redacteuren van het sensationele weekblad „Der Spiegel" terecht Zy moeten beschuldigingen waar maken, die zij op 9 Juli 1952 in hun weekblad tegen dr Adenauer en anderen hadden gericht, als zouden dezen in de eerste jaren na de oorlog hebben samengewerkt met de Franse geheime dienst. Be halve dr Adenauer zelf werden in het artikel zijn politieke adviseur. Herbert Blankenhorn, en de huidige Duitse consul-generaal in Canada. Adolf Reiffer scheidt, ervan beticht geld en levensmiddelen van de Franse geheime dienst te hebben aangenomen, onder meer om de verkiezingscampagne der CDU in 1949 te financieren. Reifferscheidt zou daarbü de belofte hebben gedaan pogingen in het werk te stellen om een separatistische beweging te vormen om het ge bied ten Westen van de Rijn van Duitsland af te scheiden. De verdediger heeft nog een rekening met de kanselier... Adenauer en Blankenhom zouden zich de verzekering hebben laten geven, dat zij door de Franse geheime dienst in veiligheid zouden worden gebracht in het geval, dat de Russen naar West- Duitsland zouden opmarcheren. Het weekblad met dit fameuze artikel werd indertijd op verzoek van Ade nauers Staatssecretaris dr Lent in be slag genomen, zodat slechts betrekke lijk weinig exemplaren in omloop kwa men. Blankenhorn klaagde het week blad aan en na drie jaren vooronder zoek is nu eindelijk het proces begon nen. „Der Spiegel" heeft drie jaren geleden op de confiscatie van het be trokken nummer gereageerd met een klacht bjj het Constitutionele Gerechts hof. doch dit is nog altijd niet aan een behandeling dezer klacht toe. Het proces wordt in Duitsland aan geduid als „Schmeisser-proces" naar de hoofdfiguur van het sensationele com plex. Hans Konrad Schmeisser, een nu (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren zijn de circa 5.000 arbeiders van de twaalf Belgische stikstoffabrieken In staking gegaan. Zij eisen de instelling van de vijfdaagse werkweek. Hiermee is een conflict begonnen dat sedert geruime tijd in de voor dit land verantwoorde lijke economische kringen werd gevreesd. Het conflict ban ook politieke gevolgen hebben daar de Socialistische vakbonden, die normaal dc Socialistisch-Liberale regeringscoalitie steunen, ditmaal volkomen eensgezind optreden met de R.K. vak bonden. Anderzijds liep in kringen van de Belgische staalindustrie gisteren het gerucht, dat het Belgisch verzoek tot de raad van ministers van de kolen- en staalgemeenschap inzake het instellen van de vijfdaagse werkweek in de staal industrie en de kolenmijnen van de ganse gemeenschap, met kracht zal worden afgewezen. De meeste Europese regeringen schijnen een drastische vermindering van de werkweek momenteel niet verantwoord te achten. Van de huidige hoog conjunctuur mag geen gebruik worden gemaakt om door vérgaande sociale maat regelen een hypotheek op de toekomst van de Europese economie te leggen. Werkgevers solidair in het verret tegen eisen Het Verbond der Belgische nijverheid zal zich over de situatie morgen uitvoe rig beraden. Het ziet er naar uit. dat Koningin Juliana woonde de uitreiking eredoctoraten bij Grotere zelfstandigheid voor Technische Hogeschool Delft Gistermiddag heeft H. M. de Koningin de plechtige herdenkingsbijeenkomst bijgewoond ter gelegenheid van het gouden jubileum der Technische Hogeschool te Delft. De Nieuwe Kerk was tot de laatste plaats bezet met genodigden, toen dc Koningin bij de Kerk arriveerde en de Erewacht inspecteerde. Nadat de Koningin was binnengeleid, sprak de Rector-Magnificus prof. dr O. Bottema de herdenkingsrede uit. Ook de minister van O. K. en IV. mr J. M. L. Th. Cals hield een uitvoerige rede. Daarin zcide hij o.a.: „Het is voor mij een bijzonder genoegen U te kunnen mededelen, dat in het ontwerp van wet betreffende het Technisch Hoger On derwijs, dat de regering heden aan de Slatcn-Generaal heeft voorgelegd, aan Uw instelling een grotere zelfstandigheid in de vorm van de verlening van rechts persoonlijkheid wordt toegedacht". (Men zie ook elders). de Belgische werkgevers door een com muniqué zullen mededelen, dat zy soli dair zijn In het verzet tegen de eis der vakbonden en dat geen enkele tak van bedrijf momenteel zal overgaan tot de instelling van de kortere werkweek, daar deze thans onder de dreiging van sta king wordt afgedwongen. Die werkge vers. welke reeds vrijwillig de verkorte werkweek van 45 uur ivoor 48 uur loon) in hun fabrieken hadden ingesteld, zul len worden verzocht deze maatregel weer ongedaan te maken. Enkele werkgevers zijn op dit verzoek reeds ingegaan Het verzet van de werkgevers tegen het op treden der vakbonden is heftig. Het geval van de stikstoffabrieken ls vanzelfsprekend een krachtproef, aldus zei ons gisteravond de woordvoerder van de industrie. Geeft de stikstofindustrie toe dan zal de hele industrie moeten volgen, behalve misschien die van de textiel en de confectie, waarvan ieder een, ook de vakbondsleiders, erkent, dat deze een werkelijke crisis doormaken. 36-jarige vroegere medewerker van de Franse geheime dienst, heeft namelijk de in het artikel verwerkte informaties verschaft en hij heeft zich aangediend als de man, die het contact tussen de Franse spionnagedienst en de West- Duitse politici zou hebben onderhouden. Belangrijke getuigen Dr Adenauer zelf zal in het proces ge tuigen, doch hij zal niet persoonlijk! verschijnen. Zijn lezing is in een be- edigde verklaring neergelegd. Wel ver schijnen zal echter Herbert Blanken horn. die inmiddels ambassadeur is ge worden en West-Duitsland bij de NAVO vertegenwoordigt. Ook Reifferscheidt is uit Canada overgekomen. Zij willen bei den als mede-aanklagers optreden, een rol waarvan dr Adenauer heeft afgezien. Voorts zal de vroegere generaal Speidel een bezoek aan de Verenigde Staten moeten onderbreken om te komen ge- tulgen. Slot op Pag. 2 Drama te Eindhoven Gistermorgen vroeg heeft zich een drama in de woning van een militair aan de Zwaanstraat te Eindhoven afge speeld Deze was van oordeel dat een bij hem Inwonende broer zich zou hebben misdragen ten opzichte van zijn vrouw In woede greep hij een pistool en loste daarmee een schot op zijn vrouw. De 1 broer vluchtte uit het raam, doch kreeg een schot na, dat hem in het bovenbeen trof. De militair is later door de politie ep straat aangehouden en aan de mare chaussee overgegeven. De vrouw, die ernstig nnn het hoofd was gewond en de broer zijn in het ziekenhuis opge nomen, hun toestand ls redelijk. Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Wis - elende bewolking met aanvanke- l|)i hier en daar een bul, maar later op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend "matire. N.W. wind Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 28 SEPTEMBER Zon op: 6 36 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 16.47 uur: onder: 2.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 040 en 13.08 uur. Geringe verhoging van abonnementsprijzen Sedert 1 Januari 1954 heeft onze abonnementsprijs f0.50 per week. f2,15 maand en 6,40 per kwartaal bedragen. Door de sedertdien voortdurende stij ging van alle bedrijfskosten, zien wij ons genoodzaakt de abonnementsprijs met ingang van 1 October as. met 5 cent per week te verhogen. Bij deze prijsverhoging, waartoe wij noodgedwongen overgaan, wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abonné's gebracht. De abonnementsprijzen zullen dus met ingang van 1 October as. tengevolge van de verhoging van 5 cent per week als volgt worden: £0,55 per week f2,35 per maand £7,per kwartaal. Wij verzoeken onze abonné's, die ge woon zijn de abonnementskosten per giro aan ons over te maken, dus met ingang van het vierde kwartaAl 1955 met boven staande rekening te willen houden. DE DIRECTIE Dit nummer bestaat olt 12 pagina's Tijdens een plechtigheid in Brussel Sovjet-Unie. hebben reeds toege- heeft Koning Bottdewijn de gebrui- zegd deel te zullen nemen aan deze lelijke perkamenten oorkonde ge- expositie, welke gewijd zal zijn aan plaatst in de eerste steen voor eenhet thema ..vijftig jaar vooruit gebouwen-complex. dat in 1958 in I gang". de Belgische hoofdstad de wereld- De foto geeft een beeld van de tentoonstelling zal herbergen. Meer plechtigheid, dan dertig landen, waaronder de I Het stemde de min.sier tot verheuge nis, dat de T.H. te Delft, indien de Sta- ten-Generaal dit wetsontwerp spoedig zullen aanvaarden de eerste instelling van Hoger Onderwijs in ons land zal zijn, die de allerwege verlangde grotere wettelijke zelfstandigheid verwerft. Sprekende over de hiermee samen hangende problemen, in het bijzonder de noodzakelijke verkorting van de stu dieduur en de eis tot een brede alge meen-menselijke vorming van de stu dent. zei spreker ervan overtuigd te zijn, dat aan de oplossing van deze vraagstuk ken met dezelfde voortvarendheid, toe wijding en deskundigheid, die hem in de jaren, dat hij de leiding der Techni sche Hogeschool van meer nabij heeft leren kennen zo hebben getroffen, zal worden voortgewerkt. Daarop werd overgegaan tot het uit reiken van de diploma's, behorend bij het ere-doctoraat in de Technische We tenschap. dat ter gelegenheid van het gouden feest is verleend aan de heren J. J. P. Oud, architect, ir F. Q. den Hol lander. president der Ned. Spoorwegen, ir Th. F. G. J. M. van Schaik. oud-pre- hdent der AKU, ir H. A N.dde Nijland. directeur van de Electro-Apparatenfa- briek NV Systeem Coq en Ir H. Blocm- garten directeur van de BPM en de Ned. Petroleum Mij. Als promotors traden resp. op prof. ir J F. Berghoef, prof. ir II C. A. van El- dik Thieme. prof. dr ir J W. H Uyten- bogaart, prof. ;r W. Fontein en prof. dr ir F J. Faber. I Namens de jonge ere-doctoren sprak dr ir F. Q. den Hollander een dank woord. Nadat de Senaat de kerk had verlaten Werd de Koningin en haar gevolg door de Commissie van Ontvangst uitgeleide Bij haar aankomst op de markt in Delft, dat Maandag begon met de feestelijke viering van het gouden jubileum van de T.H.. werden aan H.M. Koningin Juliana bloemen aangeboden door het elfjarige doch tertje van wethouder P. C. Elfferich. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. kijkt glimlachend toe gedaan. Vergezeld door de andere hoge autoriteiten begaf de Koningin zich te voet over de markt naar het stadhuis, waar een erewacht van de Delftse Stu denten Carrouselvereniging te Delft te paard stond opgesteld. Een koperkwartet van het Delfts Studenten Muziekgezel schap Apollo" blies, van de eerste to rentrans af, de Aubade van Hendrik Andriessen In de hall van het stadhuis werd de Koningin begroet door haar clubgenote uit haar Leidse studententijd mevrouw F Boon-Reuhl. Vervolgens werden de Curatoren der Hogeschool aan de Ko ningin voorgesteld en daarna begon een receptie, tijdens welke onze Vorstin zich enige tijd in de Raadzaal met de jonge ere-dcctoren onderhield. De receptie werd bijgewoond door een beperkt aan tal genodigden. Anderen, die de plechtig heid in de kerk hadden bijgewoond-, kon den zich verpozen op het grote terras, dat over de gehele lengte van het Markt plein was ingericht. Te omstreeks half zes verliet de Ko ningin met haar gevolg het stadhuis. Langs de Oude en de Nieuwe Langen- d|jk. de Oostsingel en de Insulindeweg reed de stoet naar de Brasserskade. waar. bij de grens van de gemeente, de burgemeester afscheid van de Koningih nam. Tijdens haar bezoek aan Delft gebruikte H.M. de lunch ten huize van de burgemeester, waarna de landsvrouwe zich naar de Nieuwe Kerk begaf voor de plechtigheden aldaar. Op de foto liet college van cura toren. dat H.M. voorgaat, tijdens de gong van het stadhuis naar de kerk.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1