LEIDSCH DAGBLAD Kamer spreekt zich uit voor liet aanblijven gehuwde ambtenares WEERBERICHT Treinen,gas,licht enpost in Frankrijk door staking gestoord b* Na spannende strijd (46 44 stemmen) t Kentering bij de Katholieken Principiële motie werd aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) Id 1924 is als regel gesteld dat de huwende ambtenares beneden de 46 jaar f«rdt ontslagen. Uitzonderingen op de regel waren mogelijk, maar ieder geval zichzelf beoordeeld. Bij nieuw K.B. van 13 September J.l. is de regel ratundbsafd. maar de uitzonderingen zijn verruimd. Er kunnen ineens bepaalde terpen (bii*. de onderwijzeressen) van ontslag by huwelijk worden vrijgesteld, lunrrltden van de P. v. d. A. en de V.V.D., die van mening waren dat de verrui- dinf niet ver genoeg gaat omdat de echtgenoten zelf in onderling overleg moeten cUnaken of de vrouw zal blijven werken, dienden vorige week een motie in, die (isteren nog werd gewijzigd, waarin als oordeel wordt uitgesproken dat het niet ,jf neg van de Staat ligt. behoudens bü het blijken van misstanden, de arbeid „d df gehuwde vrouw te verbieden en dat daarom de regering wordt uitgenodigd Iet hiermee in strijd zijnde besluit te herzien. Na een spannende stemming werd toe motie met 46 tegen 44 stemmen aangenomen doordat met de leden van de r.t.i. A. en de V.V.D. en de Communisten, ook vijf leden van de K.V.P. en twee Men van de C.H.U. voor de motie stemden. dat het algemeen welzijn In gevaar wordt gebracht. Van de C.H.U. stemde niet alleen jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen voor de motie, maar ook de heer Krol. Wanneer minister Beel in het georga niseerd overleg voor ambtenarenzaken de uitzonderingen ter sprake brengt, die hü voor bepaalde ambten of groepen van ambtenaren wil maken, zal men niet doof kunnen zijn voor de uitspraak van de Kamer en niet blind voor de nieuwe stroming die zich heeft geopenbaard in het Parlement, want vroeger waren de grootste zogenaamde rechtse partijen IK.VP., A.R. en C.H.U.) eensgezind van mening dat de taak van de gehuwde vrouw in haar gezin ligt en dat de over- De practische betekenis Ttvoren had minister Beel verklaard m (je motie geen uitkomst zou bieden .aüt er geen andere oplossing kan wor- ca gegeven, die rekening houdt met het yastbelang en het gezinsbelang. Het is to niet waarschijnlijk dat de minister m wijziging van het K.B. zal bevorde rt- maar de uitspraak van de Kamer weien wel een soepele en royale uit wring van het nieuwe besluit, ofschoon Stokman namens de grote meer- Jjjheld van de K.VP. en de heer Sta- ^Itsmp namens de AJl.-fractie bezwaar ÏÏdên gemaakt tegen de verruiming. In dit verband is het van belang bt vijf leden van de K.V.P., de dames Tink en Klompé en de heren Blaisse, lisch en Koersen, met hun stem in het firlcment de kentering tot uiting tracht die reeds enige tijd in gang is in de K.V.P. ten aanzien van de ge huwde vrouw in overheidsdienst. Bo- tendien verklaarden de K.V.P.-ers De Graaf, Mol, v. Ryckevorsel en v. Meel, dat zij voor de motie zouden hebben (Ktemd indien de tekst iets anders ws hebben geluid en de Staat zou mogen ingTijpen met maatregelen in dien gerechtvaardigde vrees ontstaat Malenkof zou aan hartkwaal lijden Pref. Carlo Schmld, de West-Duitse "oftalistlsche leider, die deel uitmaakte m de West-Duitse delegatie naar Mos- v". beeft Donderdagavond op een diner 3 Bonn verklaard, dat oud-premier Halenkof. die hij tijdens zijn bezoek W Moskou ontmoette, ernstig ziek is ""een hartkwaal. Malenkof hijgde en ■h al» hij een trap op ging, aldus «dunid. Sfhmld geloofde, dat deze ziekte wel- ,1 Be beste verklaring voor Malen- j®1' zllreden als premier is. Hij zei, dat uleakof gerespecteerd wordt en dat M een van de weinigen was bij wiens «uienkomen >n een vertrek de andere •het-leiders opstonden. Lagere temperaturen .fc Bilt verwacht tot morgenavond: - ntlc'11 en ochtend hier en daar overigens veranderlijke bewolking jjPreatseiyk enkele regen- of on- 'j?tS.ulen' Zwflkke wind. Lagere mid- temperaturen. (Opgemaakt te 1( 24 SEPTEMBER nummer bestaat uit 16 pagina's held moeders als regel niet in haar dienst moet hebben. Al zal dus het KB. niet veranderen, de uitspraak van de Kamer ls toch van betekenis, temeer omdat mi nister Beel vóór de stemming over de motie had toegezegd dat hij in het ge organiseerd overleg ter sprake zal bren gen of het probleem van de huwende onderwijzeres tot een meer bevredigende oplossing kan worden gebracht. Overheid als werkgeefster Minister Beel heeft als voornaamste argument voor het ontslag nog eens aangevoerd dat de overheid als werk geefster redelijke zekerheid wenst dat iemand, die voor een bepaalde functie ls aangenomen, deze goed zal vervul len. Daaromtrent ontstaat onzekerheid bjj huwelijk van de ambtenares. Indien uitzonderingen worden opgeheven, komt dat besluit niet uit de lucht val len. Er zal dan een redelijke over gangstermijn van enkele maanden in acht worden genomen nadat het ad vies is ingewonnen van het georgani seerd overleg. Iedereen was het met jonkvrouwe Wtte waal van Stoetwegen (CHU) eens dat de overgrote meerderheid van de Neder landse vrouwen zich met vreugde aan haar gezin wijdt en dat de uitzonderin gen altijd zullen gelden voor een betrek kelijk klein aantal vrouwen, maar juist daarom was men ontstemd geweest over het zeer grote aantal gehuwde werksters, die de overheid in dienst heeft, juist op de uren 's morgens en 's avonds wanneer de gehuwde vrouw in de eerste plaats In haar gezin thuishoort. Minister Beel erkende tenvolle dat dit geen ideale toe stand is, maar de schoonmaaksters kun nen haar werk niet doen op andere uren. Aan deze kwestie dient echter blijvend aandacht te worden geschonken. De werktoren voor het zoeken van het goud van de ..Renate Leon- hardt" ligt te wachten in de haven van IJ muiden, tot zich een gelegen heid voordoet om het grote avontuur te beginnen. Voor de eerste keer heeft Koning Boudewljk van Belglé ter gelegenheid van zijn 25ste verjaardag een gelukstelegram ontvangen van de regering der Sovjet-Unie. Communistische agitatie is duidelijk merkbaar i Parijse correspondent) De stakingen, die bij de Parijse metro en de autobussen juist waren afge lopen, zijn gisteren overgeslagen naar de spoorwegen. De treinverbindingen tussen de voor-steden en Parijs waren, van 5 uur 's middags af, al flink in he« honderd gelopen, een chaos, die ook oversloeg op verscheidene grote Innen, zodat heel wat reizigers uit de provincie, en zelfs uit het buitenland, uren vertraging ondervonden. Het Gare du Nord, waar o.m. de treinen naar en van Nederland vertrekken en aankomen, is tot dusver echter zo goed als vry van iedere agitatie gebleven. Ook de gas- en electriciteitsbedrijven, en zelfs de posteryen. vertoonden gis teren de eerste verschijnselen van onrust. Het was maar een laag pitje waar- vele Paryzenaars gisteravond hun eten moesten verwarmen! jaardag en een der leiders. Hénaf. heeft al bekend gemaakt, dat by die gelegen heid de arbeiders hun krachten wel weer eens zullen tonen. Ordetroepen in Afrika De treinstakingen, die 24 uur zouden duren, maar vanmiddag eventueel kun nen worden verlengd, werden uitgeroe pen tegen het uitdrukkelijke advies in van de Socialistische en de R.K. vak centrales, die wel accoord wilden gaan met het regeringsaanbod van een on middellijke loonsverhoging van 5 pet voor alle categorieën van net personeel, plus nog eens 4 pet voor het volgend jaar. Het initiatief is afkomstig van een tamelijk kleine autonome vakbond, waarbij speciaal de machinisten en conducteurs zijn aangesloten, een initia tief dat dankbaar werd ondersteund door de Communistische C.G.T. Het wordt steeds duidelijker, dat de C.G.T. besloten heeft haar stakingsacties afwis selend op verschillende fronten voort te zetten. Op 27 September a.s. viert de bond, die oorspronkelijk van alle poli tieke smetten vrij was, zijn 70ste ver- De regering kan niets doen Premier Faure heeft in een radio boodschap Woensdag een beroep gedaan op de arbeiders by hun eisen het al gemeen belang van de bedrijven en van de Franse franc in het oog te houden. Maar de regering heeft weinig kans. dat deze oproep onder de arbeiders veel aandacht zal trekken nu in korte tijd allerlei georganiseerde groepen hun wil hebben weten door te zetten zonder dat de overheid een vinger verroerde. Poujade met zijn middenstanders, en daarna maarschalk Juin en de militai ren, hebben zich keer op keer sterker dan de staat getoond en het gezag van de regering is dan ook het nulpunt dicht genaderd. Dat verlies aan prestige, gevoegd hij de omstandigheid dat een groot deel der orde-troepen naar Noord- Afrika is gestuurd, versterkt uiteraard in niet geringe mate de positie van de Communistische C.G.T. Dat de belofte voor dat Communisti sche verjaars-cadeau ernstig mag wor den genomen, blijkt al wel uit de spe ciale rubrieken die vele Franse kranten sinds enige dagen weer hebben inge steld om de lezers op de hoogte te hou denden van de verrassingen, die hun de komende uren staan te wachten. Voor vandaag betreffen die verrassingen, als gezegd, het treinverkeer, het gas. het licht, misschien de post. terwijl ook de staalindustrie in de verschillende pro vincies nog steeds met ernstige moei lijkheden heeft te kampen. Wat het gevolg kan zijn van een korte staking (bij wijze van verras sing aan het einde van een werk dag) in de Franse hoofdstad. Een enorme menigte in het station Sint Lazare, wachtend op het moment, dat de treinen weer gaan rijden. Bjjzonder mooie kwaliteit GEMINDERDE NYLON 2.0© MODE7 TTEN Natuurlijk HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze Cliënten. Geen overeenstemming honorering huisartsen Een gisteren door de Ziekenfondsraad na een gedachtenwisseling gehouden stemming over een tussen de organi saties van Algemene Ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsenvereniging overeengekomen honoreringsregellng. heeft niet de voor goedkeuring daar van vereiste gekwalificeerde meerder heid van stemmen opgeleverd; de goedkeuring is dus niet verleend. Uitgebracht werden 31 stemmen, waarvan 18 voor en 13 tegen goedkeu ring. Het reglement van orde voor de Ziekenfondsraad bevat de bepaling dat een besluit van de raad over zaken een meerderheid van tenminste tweederden van het aantal der stemmende leden vereist. Volgens de regeling zou met ingang van 1 October as. aan de huisartsen voor de eerste 2000 verzekerden, op naam van een huisarts ingeschreven, f. 10.20 en daarboven f. 7 50 per verze kerde zijn betaald. Geen ballons meer naar Oost - Europa De Internationale van Christelijke kerken heeft in New York bekendge maakt. dat de West-Duitse regering de Raad heeft genoodzaakt een einde te maken aan het oplaten van ballons ln West-Duitsland met propagandamate riaal voor Oost-Europesc landen. Volgens de Raad hebben de West- Duitse autoriteiten medegedeeld, dat op de conferentie van de Grote Vier ln Genêve een geheime overeenkomst was gesloten om een einde aan deze vorm van propaganda te maken. De Raad. waarin 57 Protestantse kerkgenootschappen verenigd zijn. heeft sedert 1953 ln West-Dultsland ballons opgelaten met Bijbelse lectuur voor de volken achter het „ijzeren gordijn". Sedert 8 Augustus hebben de West- Duitsers geen toestemming meer voor het oplaten van ballons gegeven, aldus de bekendmaking van de Raad. ZOJUIST ONTVANGEN een nieuwe sortering TEDDY KINDERMANTELTJES vanaf f 16,50 Natuurlijk bö Monsterkruiswoordraadsel als prijsvraag Elders in dit blad vinden onze lezers een kruiswoordraadsel van ongewoon grote omvang, onze eerste prijsvraag voor het herfst- en winterseizoen, waarin wij weer meer ontspanning van deze geest zullen bieden dan in de zomermaanden die beter aan ontspanning in de vrije natuur besteed konden worden. Het mag dan een groot kruiswoordraadsel zijn, maar het is over het algemeen geen moeilijke opgave. Op één bijzonderheid na, want we hebben een extra moeilijkheid ingevoegd, die er echter uiteindelijk toe leidt, dat het U gemakkelijker gemaakt wordt. Hoe dat in elkaar zit, kunt U bij de opgave lezen. Zonder die uiteenzetting nauwkeurig te lezen raakt U in moeilijkheden, dus wij adviseren U daarmede te beginnen. Voor de goede oplossingen stellen wij de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs f. 50. tweede prjjs f. 40. derde prijs f. 30. vierde prijs f. 20. voorts zes prijzen van f. 10. en tien prijzen van f. 5. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat wij extra-prijzen toekennen voor bijzonder verzorgde inzendingen, doch bij de toekenning van boven vermelde prijzen houden wij met de vorm van de inzending geen rekening, alleen met de vraag of de ingezonden oplossing goed is. U krijgt ruimschoots de tijd, om ons Uw oplossing te sturen. De inzendingstermijn sluit eerst Maandag de tiende October te 10 uur v.m. Zo spoedig mogelijk daarna zullen wij de oplossing en de namen der prijswinnaars publiceren. Mobilisatie Ind. Landmacht Voor handhaving veiligheid bij verkiezingen De fungerend chef-staf van de TN1, kolonel Loebis, heeft de Landmacht gemobiliseerd voor het handhaven van de veiligheid gedurende de verldeiln- gen. Zelfs de leden van de staf en de cadetten zijn niet vrij van deze dienst. Blijkens gegevens van het Centrale Verkiezingsbureau hebben nu 126 kaboe- patens medegedeeld, dat zf] op 29 Sep tember verkiezingen kunnen houden, 56. dat zij dit alleen kunnen als de ma teriële omstandigheden, zoals de veilig heid. of het transport, of de financiën op tijd geregeld worden en 16, dat zy door tekort aan personeel niet op tijd gereed kunnen zijn. 10 kaboepatens heb ben ln het geheel nog geen opgave ge daan. Een kaboepaten ls een onderkiea-dls- trict; ln totaal zijn er 208. 0e Ja»rga"S VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 No. 28635 J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte smge!!. Leiden - otroso. 57055 gjjfdrsdscteurt J. Brouwer f6.40 par kwartaal» f»,15 per maand; f 0.50 per week; per 1 October a-s. f7.— per kwartaal; f2.35 per maand f f055 per week. Telefoon Directie en Administratie. 25041, Redactie.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1