LËIDSCH DAGBLAD PERON WIJKT VOOR OPSTAND VAN VLOOT EN LEGER Militaire junta van drie generaals onderhandelt met opstandelingenleiders Korte Troonrede in tien punten Dr Paul Rijkens treedt af als voorzitter Unilever N.Y. WEERBERICHT Evenwichtige millioenennota ))ite Jaargang DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 No. 28632 pjectei. :ur: J- w- Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; C-2.15 per maand; f.0 50 per week Witte Singel I. Leiden - Giro No. 5 7055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2 501 President Peron van Argentinië heeft gisteren, na bijna tien jaar aan het bewind te zijn geweest, het hoofd moeten buigen voor de opstand van een- beden van vloot en leger. Met hem zijn ook de vice-president en alle Peronis- trtdie ministers afgetreden, onder wie generaal Lucero, minister van het leger en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Tevoren had Lucero een militaire junta gevormd, bestaande uit de generaals Emilio Forcher, Carlos Wirth en Angel Manni, die met de opstandelingenleiders zullen onderhandelen. De jnta gaf de regeringstroepen onmiddellijk bevel de strijd te staken. Hugo de fatro, secretaris-generaal van het (Peronistische) Algemene Argentijnse Vak- itrbond, deed een beroep op de arbeiders hun kalmte te bewaren en aan Mwerk te blijven. De Argentijnse kardinaal Copello heeft het volk eveneens gevraagd zich „vredelievend te gedragen opdat een nationale verzoening mogelijk worde". Het is intussen nog niet bekend, waar Peron zich bevindt. Aanvankelijk ItAen er geruchten de ronde, dat hij zijn toevlucht had gezocht in het ambas- idegebouw van Paraguay in Buenos Aires, maar dit werd door de ambassa- deur tegengesproken. Volgens andere berichten zou hij per vliegtuig de hoofd- jtad van Paraguay, Asuncion, bereikt hebben. Er heerste in Buenos Aires een •erwarde toestand na het bekend worden van het aftreden van Peron; er deden zich botsingen voor tussen zijn voor- en tegenstanders, waarbij enkele wonen werden gedood en velen gewond. Er vielen doden en gewonden in de hoofdstad Zodra de val van Peron in Buenos tos bekend werd. begonnen de tegen- aiders van zijn bewind de straten ut vlaggen te versieren en de propa- nada-biljetten van de Peronistische partij te verwijderen. Betogers verwij dden van het parlementsgebouw de «denktekenen. die waren aangebracht ler ere van Eva Peron. In een der Wes- itlijke voorsteden van de hoofdstad verd een gebouw van de Peronistische -a:ij in brand gestoken. Hier en daar ■>den zich schietpartijen voor. Er vie- 'a doden en gewonden toen er een naval werd gedaan op het radio-sta- van de staat, dat verdedigd werd leden van het Volksverbond, een Pffonistische organisatie. Van weers tuiten werd geschoten. Ook voor de ebassade van Uruguay ontstond een totsing tussen de politie en anti-Pero- .btische betogers. Verscheidene perso- an werden hier door schoten gewond. In welingelichte kringen in de Amcri- banse hoofdstad Washington is men wt niet gerust over de toekomstige ■ohrikkeling in Argentinië. Er wordt op tffieo dat er, in de nabije toekomst. nog geen sprake kan zijn ran het in stellen van een waarlijk democratisch bewind. Het is duidelijk, dat de militaire junta vooreerst aan het bewind zal blijven met de niet gemakkelijke taak rust en orde in het land te doen weder keren. Het leger, dat Peron in Juni j.I. heeft gered, heeft zijn eenheid niet knnnen bewaren. Niettemin zullen de nieuwe regeringsleiders uit de gelederen van dit leger moeten voortkomen. „Als mens denk ik aan het landsbelang", zei Peron Peron sprak er in zijn boodschap, waarin hij aanbood af te treden, zijn teleurstelling over uit in deze toestand te zijn geraakt ..Steeds heb ik mij door raider het volk te doen heersen", aldus Peron. „Het is mijn plicht wet en Grondwet te doen eerbiedigen. Doch. onder de huidige omstandigheden, moet het vasthouden hieraan niet boven het belang van de staat zelf worden ge steld", aldus Peron. die verder te ken nen gaf „diep geroerd te zijn door de worsteling en het heldendom, waarvan blijk werd gegeven". Hij voegde hieraan nog toe. dat de bedreiging van een Hedenmiddag heeft Koningin Juliana de nieuwe zitting van de Staten Generaal geopend met het uitspreken van een opmerkelijk korte Troonrede, waarvan wij de inhoud als volgt in 10 punten samen vatten met verwijzing naar de volledige tekst elders in dit blad. 1. Nederland hoopt, dat het overleg tussen de grote mogendheden met overwinning der moeilijkheden tot zegenrijke resultaten zal leiden. 2. Eensgezind beleid der Westelijke landen, in Noord-Atlantisch, West-Europees en Beneluxverband blijft van het hoogste belang. 3. De Regering blijft streven naar zo groot mogelijke handelsvrijheid en naar hulpverlening aan de achtergebleven gebieden, en blijft hopen op een betere verhouding tot Indonesië. 4. Wetenschappelijk en industrieel moet ons land een achterstand inhalen op het gebied van de toepassing van kernenergie, waar toe de mogelijkheden thans geopend zijn en worden. 5. Het beleid ten aanzien van de West blijft op ontwikkeling gericht overeenkomstig de verplichtingen van het Handvest der V. N. 6. De Regering blijft ook in de gunstige conjunctuur streven naar een zo goed mogelijke arbeidsvoorziening, benevens naar struc turele en economische stabilisatie en prijsverlaging waar dit friogelijk is. 7. Dezer dagen is een SER-advies over de loonvorming te verwach ten, en met deze raad en de Stichting van de Arbeid zullen samenhangende problemen in studie worden genomen. 8. Het is nodig steeds te zoeken naar nieuwe wegen om de productie van de bouwnijverheid vooral ten aanzien van de woningbouw op te voeren. 9. Verschillende wettelijke voorzieningen op het gebied van de sociale zorg staan op stapel. 10. Voorts ligt in het voornemen binnenkort wetsontwerpen in te dienen ten aanzien van het Deltaplan, de Monumentenzorg en de voorzieningen van leerkrachten voor het onderwijs. bombardement, die onschuldigen boven het hoofd hing en die nationale eigen dommen zou verwoesten, ook een factor voor zijn beslissing was geweest. „Ik wens niet te sterven zonder een laatste poging te hebben gedaan de vrede te doen terugkeren en weer rust en geluk onder het volk te do enheersenaldus Peron. „Als soldaat zou ik wensen te strydèn, doch als mens moet ik m de eerste plaats aan het landsbelang den ken". Volgens de laatste berichten hebben de militaire junta en het opperbevel der opstandelingen nog geen overeenstem ming bereikt over de plaats, waar de vredesonderhandelingen zullen «orden gevoerd. Intussen wordt er nog gevoch ten. Opstandige mariniers van de basis Bahia Blanca rukken naar Buenos Aires op, zonder verzet te ontmoeten. Zij be zetten de stad Coronel Dorrego, onge veer 40 km van de hoofdstad. Slot op Pag. 2 Lijfrente voor Bloemen - Bertha By haar 60ste verjaardag boden, zo als men zich herinneren zal. de studen- tencorpora aan Bloemen-Bertha een fonds aan, waardoor zij in haar eerste levensbehoeften zou kunnen voorzien. De pogingen om dit fonds belastingvrij te maken hebben geruime tyd in beslag genomen, doch zijn kort geleden met succes bekroond. Voor het bijeenge brachte bedrag zal nu een lijfrente wor den gekocht, waaruit Bloemen-Bertha periodiek uitkeringen zal ontvangen. F. J. Tempel opvolger Unilever N-V. maakt bekend, dat dr Paul Rijkens, die, na in 1953 de pen sioengerechtigde leeftijd te hebben bereikt, zich bereid verklaard had nog twee jaren lid van de Raden van be stuur van Unilever N.V. en Unilever Limited en tevens voorzitter van die van Unilever N.V. te blijven, heeft be sloten aan het einde van dit jaar als zodanig af te treden. Het ligt in de bedoeling, dat de heer F. J. Tempel, woonachtig te Londen, die in 1954 de heer Rijkers is opgevolgd als- vice- voorzitter van Unilever Limited, nu ook zijn plaats als voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V. zal gaan innemen. De heer Rijkens zal worden benoemd tot adviserend lid van de Raad van Bestuur van Uni lever N.V. vasteland van Europa en in 1919 tot di recteur van Van den Berghs fabrieken N. V.. Na de fusie tussen Van den Bergh en Jurgens in 1927 werd hij benoemd tot di recteur van de Margarine Union Ltd in Londen en van de Margarine Unie N.V. in Rotterdam. Tijdens de oorlog verbleef hij ln Lon den. waar hij lid was van de buitenge wone Raad van Advies van de Neder landse regering in Londen. Zijn grote verdiensten werden erkend in zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en Com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is doctor honoris causa van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en curator van de Groningse Universiteit en van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Wat zijn persoonlijke liefhebberijen i aangaat is dr Rijkens in het bijzonder I geïnteresseerd in de moderne Neder landse. Vlaamse en Franse schilder kunst. Dr P. Rijkens, die thans 67 jaar oud is. begon zijn loopbaan bij Van den Berghs Ltd in R'dam in Januari 1910. In 1913 werd hij benoemd tot directeur van verscheidene gelieerde maatschap pijen van Van den Berghs Ltd op het De heer F. J. Tempel werd geboren in 1900 Hij studeerde economie aan de Ned. Economische Hogeschool te Rot terdam en kwam in 1923 in dienst bij Van den Berghs fabrieken aldaar. Hij werd in 1931 benoemd tot directeur van de margarinefabriek van Van den Bergh in Italië. In Juni 1934 volgde zijn benoeming tot lid van de directie ln Berlijn, in 1940 keerde nU naar Nederland terug, waar hij gedurende de Duitse bezetting bleef en zich voornamelijk bezig hield met de leiding van het diepvriesbedrijf. Tegen het eind van 1945 ging hy terug naar Duitsland om daar te zamen met mr A. E. J Simon Thomas op te treden als adviseur bij het Britse militaire ge- Een opname van de Engelsê Koninklijke familie, die een vacantiê doorbrengt in Balmoral Castle in Schotland. Duizenden doden bij twee opstanden in Argentinië United Press meldt uit Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, dat er tijdens de vierdaagse opstand ln Argentinië niet minder dan twaalfhonderd doden zijn gevallen. Vooral in Cordoba Is zeer hef tig gestreden tussen de rebellen en de Peronistische strijdmacht, die de stad Volgens rapporten van de Vrije vak bond in Argentinië, een (ondergrondse) organisatie, die bij het Internationaal Verbond van vrije vakverenigingen ia aangesloten. zUn er bij de Junl-revolutU niet minder dan vierduizend doden ge vallen onder de arbeiders, die het paleis van Peron verdedigden. De Marine wierp toen bommen op Perons paleis, hetgeen bovengenoemde slachting tengevolge (Ingez. Mede<j.-AdT.) Droog Öe Bilt verwacht tot morgenavond: weer met over het algemeen ?i~sig bewolking. Zwakke tot matige tussen oost en Zuid. Iets hogere ^Pöaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 21 SEPTEMBER op: 6.24 uur; onder: 18.45 uur. *aan op: 12 32 uur; onder: 20 37 uur. "it nummer bestaat uit 14 pagina's Mr F. Hollander Raadadviseur Justitie (Van onze Haagse redacteur) Zeer binnenkort zal mr F. Hollander, oud-off icier van Justitie te Leeuwarden en Amsterdam, benoemd worden tot raadadviseur by het Departement van Justitie. Hy zal geplaatst worden by de 7e af deling het Ryks Tucht- en Opvoedings wezen. Mr Hollander werd 11 Mei 1954 van Amsterdam naar Alkmaar overgeplaatst, kreeg op zyn verzoek op 20 Augustus ontslag als Officier van Justitie en werd enkele dagen later op zUn verzoek eer vol ontslagen uit de staande magistra tuur. Dr PAUL RIJKENS zag voor de reorganisatie van Unilever aldaar. Hy bleef ln Duitsland tot April 1947, waarna hy naar Rotterdam terug keerde. In Januari 1947 werd hy benoemd tot lid van de Raad van Bestuur van Uni lever Ltd en ln Februari tot lid van de Raad van Bestuur van Unilever N.V i In Januari 1954 werd hy benoemd tot lid van de Raad van Bestuur van de United Africa Company Ltd en als op volger van dr Rykens tot lid van het special committee van Unilever. en de volgende belangrijke gebeurtenis Op Dinsdag 27 Sept., om 2 uur, be gint op Houtrust, Den Haag de 7Se Dametbeun van de Dames kroniek. Ideale keukens voor ieder gezin. Ideeën ook voor U. Waardevolle geschenken. Entrée slecbts f 1.25; kinderen f 0,65 Komt het zien en U zult erover neepraten! Het monument van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen. dat door het Nederlandse volk aan de West wordt aangeboden uit dank- bcarheid voor de hulp tijdens de oorlogsjaren. Het monument stelt de drie hoofdgroepen van de bevolking in de West voor. een Nederlandse, een Creoolse en een Hindoemeisje. Koningin fuliana zal het monument onthullen tijdens haar bezoek aan de West. De hedenmiddag ingediende Rijksbegroting voor 195G toont over het algemeen een evenwichtig beeld, vooral tot uitdrukking komend in een tekort van slechts dertig millioen gulden op een totaal uitgave voor deze dienst van 5691 millioen. Daarnaast toont de kapitaalsdienst een totaal aan uitgaven van 991 millioen gulden met een tekort van circa 550 millioen. Op de begroting voor het thans lopende jaar werd een tekort op de gewone dienst geraamd van 8 millioen gulden, en een tekort op de totale begroting van 568 millioen tegenover 580 millioen voor het komende jaar. Hoewel deze cijfers dus in absolute zin een stijging te zien geven, betekenen zij verhou dingsgewijs een daling der tekorten. Minister van de Kieft heelt tegen de optimistische verwach tingen ten aanzien van de Rijksfinanciën en de economische positie van ons land de waarschuwing laten horen, dat een eventuele terugslag in de internationale bedrijvigheid, zelfs van matige omvang, Nederland gezien het open karakter van zijn economie in niet geringe mate zou kunnen treffen. De Rijks financiën zouden hiervan een zware terugslag ondervinden. Zelfs bij een gunstige ontwikkeling van de internationale bedrij vigheid is een geleidelijke vermindering van het tempo der toe neming waarschijnlijk. De maximale economische capaciteit schijnt langzamerhand bereikt, te zijn. waarnaast tevens op grond van de conjunctuur gevreesd moet worden voor vermin dering van de koopkracht van het geld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1