Leidse Universiteit verliest drie van haar meest prominente hoogleraren Prof. Antoniadis, prof. Kollewijn en prof. Fokker Benoeming elders en vervroegd emeritaat op korte termijn DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG Niemeijers shag 10.000 aanwezigen bij Liberale Manifestatie te Sclieveningen Rechtvaardige maatschappij voor allen Sst'V.M "Mu SCHILDERS GEVRAAGD BIJVERDIENSTE MAANDAG 19 SEPTEMBER In zijn rede ter gelegenheid van de overdracht van het rectoraat der Leidse Universiteit heeft prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink bekend gemaakt, dat op korte termijn drie Leidse hoogleraren voor het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hun taak neerleggen. Het zijn prof. dr S. Antoniadis, gewoon hoogleraar in de Griekse taai en letterkunde van de Oud-Christelijke, de Byzantische en de nieuwere tijd, de eerste vrouwelijke hoogleraar te Leiden, voorts prof. mr R. D. Kollewijn, gewoon hoogleraar in het Indonesisch burgerlijk en conflict- recht, en prof. dr A. D. Fokker, bijzonder hoogleraar vanwege de Teylers Stichting in de natuurkunde. Prof. Antoniadis heeft inmiddels reeds een nieuwe taak aanvaard als directrice van het Instituut voor Byzantische studieën te Venetië. Zij zal in de loop van October afscheid van Leiden nemen. Prof. Kollewijn en prof. Fokker leggen hun ambt op 1 October a.s. neer. nederzettingen en Invloeden, welker be houd in de toekomst wetenschappelijk, sociaal en cultureel van bijzondere waar de ls. De Griekse gezant schreef de Leidse Universiteit als troost voor het verlies dat zy leed door het heengaan van prof. Antoniadis. dat de glans van haar ver kiezing tot haar nieuwe functie mede af straalt op de Academie van de Sleutel stad. Prof. Bakhuizen van den Brink merkte in zijn rede bh de rectoraatsover dracht op. dat die glans mede op Leiden moge afstralen doch dat daardoor toch een van de lichtpunten van Leiden niet meer voor de Academie glanst, althans naar een verre verte wordt verplaatst. Niettemin zullen de banden tussen prof. Antoniadis en Leiden ook over zo grote afstand niet licht meer kunnen worden verbroken. Griekenland roept prof. Antoniadis Prof. dr Sophia Antoniadis werd in 1895 in de havenstad van Athene. Pi raeus. geboren, en ontving haar school opleiding en wetenschappelijke vorming in haar geboorteland en Parijs. Voor haar tweeledige promotie doceerde zij diverse cultuur-historische onderwerpen aan onderwijsinstellingen in haar ge boorteland. Nadien verwierf zij de hoog ste Franse doctorsgraad op grond van twee proefschriften, het laatste waarvan zij in 1930 verdedigde na haar ambtsaan vaarding te Leiden in November 1929. In die maand volgde zy te Lelden prof. dr Hesseling op. die indirect veel tot haar wetenschappelijke vorming had bijgedra gen. Ter gelegenheid van haar 25-jarig Leids hoogleraarschap, vorig jaar 13 No vember, schreven wij uitvoerig over de wetenschappelijke arbeid van prof. Anto niadis voor en tijdens haar Leidse periode. Zonder daarover in herhaling tc ver vallen mag hier niet nogmaals onver meld blijven, dat zü Leiden en ons land trouw bleef, toen de Duitsers ons land in Mei 1940 overvielen en zij als onder daan van het non-belligerente Grie- Prof. dr S. ANTONIADIS ..van Leiden naar Venetië... kenland gelegenheid zou hebben ge had. naar haar vaderland terug te ke ren. Tot die terugkeer besloot zü wèl, toen ook Griekenland door de inval der Italianen en later de overweldiging door Duitsland eveneens in de wereld brand betrokken raakte. Doch zij keer de, na een bewogen patriottische epi sode in haar vaderland, naar Leiden terug toen de vrüheid hier herwonnen was. Zü was present toen de Leidse Universiteit met het herstel begon. Een zuiverder karakterisering van de oprechtheid van haar overtuigingen als mens en als wetenschapsbeoefe naarster kan men zich niet denken. In die jaren heeft zü getoond, een groot Leidse en een groot Griekse te zün. Zü heeft in de oorlogs- en bezettingsjaren een sterke stimulans gegeven aan het geestelük verzet zowel in Leiden als in Griekenland. Het is volkomen begrijpelijk, dat zü thans gehoor heeft gegeven aan de roep stem van haar vaderland, waarvan de regering haar aangezocht heeft het di recteurschap te aanvaarden van het nieuw in het leven geroepen Instituut voor Byzantijnse Studiën in Venetië. Hier bevinden zich vele kostbare herinnerin gen aan cultureel zeer belangrijke Griekse Prof. Kollewijn constructief en vruchtbaar Prof. mr R. D. Kollewün, hoogleraar in het Indonesisch burgerlük en con- flictrecht. heeft om gezondheidsrede nen emeritaat aangevraagd tegen 1 Oc tober a-s. Hij was sinds 1938 Leids hoogleraar en is thans 62 jaar oud. Roeland Duco Kollewün werd op 7 De cember 1892 te Amsterdam geboren als zoon van de Amsterdamse HBS- dlrecteur dr R. A. Kollewün, de samensteller van de naar hem genoemde spellingswijze der Nederlandse taal. Hij studeerde rechtswetenschappen aan de Amsterdamse Universiteit, waar hy cum laude promoveerde op een proefschrift over het beginsel der openbare orde in het internationale privaatrecht. In Lelden bereidde hü zich voor op de Indische dienst, welke studie hy bekroon de door een promotie tot doctor in de staatswetenschappen op stellingen op 10 Juli 1918 Op 20 September 1915 had hü voordien by een der jaarlykse prüsvra- gen der Leidse Universiteit een eervolle vermelding verworven. Zijn contacten met Leiden dateerden derhalve uit reeds veel vroeger tüd dan zün Leids hoog leraarschap. Na zijn Leidse voorbereidingen trok hy naar Ned. Indië, waar hü o.m. griffier van de Raad van Justitie te Semarang is geweest en nadien ambtenaar ter be schikking van de directeur van justitie. In 1924 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Rechtshogeschool te Batavia voor het onderwys in de rechtswetenschap, het handelsrecht, het internationaal privaat recht en het volkenrecht. In 1936 repatrieerde prof. Kollewün om in Groningen als opvolger van prof, mr dr I. B Cohen de inleiding in het bur gerlük recht, het agrarisch recht en het burgerlyk procesrècht te onderwyzen. In 1938 werd prof, Kollewün als op volger van prof. mr H. G. P. Duyfjes be noemd tot hoogleraar te Leiden voor het Ned. Indisch burgerlük recht, het inter- gentiel recht en de vorming der heden daagse rechtsinstellingen, welke leerop dracht in 1953 werd omgezet in die voor Indonesisch burgerlük en conflictsrecht. In zün Leidse periode, die ook de na oorlogse heroriëntatie van de Indone sische studiën meebracht met alle moeilükheden, problemen en conflic ten van dien, heeft hü belangrüke bü- dragen geleverd tot de ontwikkeling van de Oosterse rechtswetenschappen. Vele publicaties leggen hiervan getui genis af naast de vruchten die hü mocht oogsten door zün büdrage tot de vorming van nieuwe generaties juris ten. Persoonlük was hü. zo kenschetste prof. Bakhuizen van den Brink hem hedenmiddag, tüdens de bezettings jaren een indrukwekkende illustratie van het „conflictenrecht", en hü dien de de senaat op onvermoeibare wüze met zün grote kennis van de Neder landse wet niet alleen maar ook met vruchtbare constructieve bijdragen in zake de vernieuwing van het Univer siteitsbestuur in het kader van de hogeronderwüsreorganisatie. Prof. Fokker: veelzijdig eu origineel Evenals prof. Antoniadis heeft ook prof. dr A. D. Fokker, büzonder hoog leraar in de natuurkunde, de Leidse Universiteit meer dan een kwart eeuw als hoogleraar gediend. Op 26 Septem ber 1953. bijna twee jaar geleden, vier de hü zün zilveren professoraat. Hü is thans 68 jaar oud. A. D. Fokker werd op 17 Augustus 1887 te Buitenzorg geboren. In 1894 repatri eerden zijn ouders naar Den Haag waar hy zyn schoolopleiding genoot. In Delft studeerde hy voor mynbouwkundig ingenieur, doch zijn veelzüdige en fanta- sieryke geest vond hierin geen volledige bevrediging. Hü legde zich nadien toe op de studie van de klassieke talen om deze richting in 1906 weer te verrullen voor de wis- en natuurkunde. Deze studie sloot hü in 1913 af met een promotie bij prof. dr H. A. Lorentz te Leiden. In 1913 en 1914 werkte hy by prof. Einstein te Zürich en prof Rutherford te Manches ter. De grote geestelyke en intellectuele gaven van Lorentz. Einstein en Ruther- ford hebben een duidelyk stempel op zün vorming en later wetenschappelyke ar beid gedrukt. Ter gelegenheid van zün zilveren jubi leum schreven wü uitvoerig over zyn prae-Leidse loopbaan, die eindigde toen hy op voordracht van prof. Lorentz tot byzonder hoogleraar in de natuurkunde vanwege de Teylers Stichting werd be noemd, welk ambt hy op 26 September 1928 aanvaardde met een oratie over „Ons Toneel" bracht „Gaslicht" De in 1950 opgerichte toneelvereniging ..Ons Toneel" gaf Zaterdagavond in het St Antonlus Clubhuis haar eerste op voering in dit seizoen. De keus was dit maal gevallen op Patrick Hamilton's „GaslichtDeze thriller, zich afspelend in de vorige eeuw, stelt zowel aan re gisseur als aan spelers zeer hoge eisen. Dat zy het er ondanks het rumoer in de zaal vry goed van af hebben gebracht staat onomstotelijk vast. Het verhaal is in het kort als volgt: Man- ningham heeft eens een oude dame ver moord om haar robynen in zyn bezit te kunnen krijgen, maar vond deze echter niet. Hy bleef echter steeds naar de juwelen zoeken en vestigde zich na 20 jaar in het huis, waar hy de moord beging om zodoende zyn „werkzaam heden" gemakkelijker te kunnen voort zetten. Zyn vrouw is hem thans een blok aan het been geworden en de moordenaar deinst er zelfs niet voor terug haar by elke gelegenheid voor te houden, dat zy bezig is krankzinnig te worden! Zo erg. dat de arme vrouw uit eindelijk zelf aan haar verstand begint te twyfelen Dank zy een babbelziek dienstmeisje wordt de zaak aan het rollen gebracht en verschijnt de oud- detective Rough ten tonele. De robynen worden gevonden en de moordenaar ontmaskerd. Lotte Rijnbeek vertolkte op uitstekende wyze de wel zeer moei- lyke rol van mevrouw Manningham. Dank zü haar spel was succes reeds verzekerd' De heer J. H. C. Ouwerkerk gaf als de sluwe moordenaar eveneens goed spel te zien. terwyl Maarten Rynbeek de rol van detective voor zyn rekening had genomen. De twee dienst meisjes waren Gré Heyligers en Toos Merbis. Behoudens enkele kleine ver gissingen. o.m. op taalkundig gebied, was het een alleszins geslaagde voor stelling. waaraan de regie van M. J. van Kampen zeker niet vreemd geweest zal zyn. Na afloop werd er nog gedanst onder leiding van de heer Van Alphe- Prof. Fokker heeft belangrük werk verricht op het gebied van de verdere uitbouw van de relativiteitstheorie, ontwikkeld door zün vroegere leer meester Einstein mede op basis van de arbeid van de andere grote Leidse leer meester Lorentz. Buitendien toonde hü persoonlük en wetenschappelük een zeer ruime belangstelling en brede begaafdheid, die hem tot een markante figuur in de wis- en natuurkundige wereld maakten. De vcclzüdigheid van zün gaven bleek b.v. uit de autoriteit die hü zich verwierf op het gebied van de acoustiek. Zo gaf prof. Fokker adviezen voor ver betering van de acoustiek van de Leidse Stadsgehoorzaal. Groot ls zün belangstelling voor en kennis van de muziek. Prof. Fokker heeft uit wiskundige beginselen nieuwe „toon- geslachten" samengesteld, sterk afwy- kend van de octaaf-indeling Op grond van deze berekeningen heeft hy een orgel doen construeren, dat in 1952 in gebruik werd genomen en thans regelmatig wordt bespeeld in de Teylers Stichting te Haar lem. In zün rectorale rede heeft prof. E huizen van den Brink hedenmiddag naast waardering voor de wetenschappelyke arbeid van prof. Fokker in het bijzonder dankbaarheid geuit voor diens warme persoonlyke belangstelling en algemene en wetenschappelyke toewyding. Met prof. Fokker verdwünt een mar kante, originele, breedbegaafde en zeld zaam menselüke figuur uit de rüen der actieve Leidse gemeenschap, die hy met zün büzondere gaven meer dan een kwart eeuw in alle opzichten op voorbeeldige wüze heeft gediend. As. Donderdag houdt de Moederkrans der Ned Herv. Gem. in „Pniél" Middel stegracht 60) een verkoopdag. De leden hebben grote yver aan de dag gelegd, velerlei hulp mochten zü ondervinden, gespannen zijn de verwachtingen. Wat zal het resultaat zün? Het resultaat hangt van de bezoekers af: er is een overvloed van nuttige en goede zaken en het doel is al even sym pathiek als het middel. GRAFSTEEN JAN v. d. BOS Plechtige onthulling te Delft Op de begraafplaats „Jaffa" te Delft is Zaterdagmiddag een grafsteen ont huld ter nagedachtenis aan Jan J. van den Bos, in leven musicus en dirigent van verscheidene zangkoren, o.a. van ae Mannenzangvereniging „Kunst na Arbeid" alhier. De heer J. Bakels uit Leiden droeg de steen aan de familie over. Daarna zongen enige mannenko ren en dameskoren, afkomstig uit ver schillende plaatsen, comjjosities van de 'neer Van den Bos. Wat ls Theosophie? Op de eerste bijeenkomst van het seizoen 19551956 werd als onderwerp behandeld: „Wat ls Theosophie?" Het is by enig onderzoek zonneklaar, dat het innerlyke leven der mensheid van alle tyden in zyn hoogste uitingen grote en merkwaardige overeenkomsten vertoont Dit wyst ër op. dat er een J. Die bron bestaat inderdaad Voor het eerst is in recente tyden in 1875 door mevrouw Blavatsky in het openbaar het bestaan ener universele Wysheid-Religie bekend gemaakt en tevens, dat er wezens mensen zyn, die dit stelsel kennen. Op zekere zede lijke voorwaarden zyn zy bereid het te openbaren Enkele fragmenten ervan zijn gelyktydig bekend gemaakt. In zyn wysgerig aspect postuleert het een universeel goddelyk beginsel alom aan wezig. alom werkdadig en dit voert tot de zedelyke gevolgtrekking, dat de wereld één is. De hoogste zedewet is Universele Broederschap, de Liefde, waarvan Paulus spreekt. Aangezien ook het Christendom uit de oude Wysheid- Religie is voortgesproten, is deze over eenstemming niet verwonderlijk. Helaas heeft het leerstuk zeer weinig gezag in onze samenleving. Het wordt geduld, maar onze beschaving is er één van Strijd en niet van „LiefdeDe oorzaak is. dat het Christendom tot handhaving van gezag zyner zedewetten. naast vrees, alleen maar een beroep op emo ties, hoe zuiver dan ook. kan doen, ter wyl de Theosophie de kosmische nood zakelijkheid ervan vermag aan te tonen en daarmee hart en hoofd verenigt. De innerlyke vooruitgang van de mensheid is alleen maar door een onpersoonlijke en onzelfzuchtige levenswandel te ver wezenlijken. Door gemoed en verstand beide met het Theosophische grondbe ginsel 'e drenken zou alle stryd en af gescheidenheid kunnen verdwynen. De Theosophie verschaft daartoe de wijs heid en de inspiratie en wyst de weg waarlangs een zoveel gelukkiger wereld verwezenlykt kan worden. BLOEMEN EN FRUIT VOOR ZIEKEN EN OUDEN VAN DAGEN De jaarlijkse inzameling van bloemen en fruit. Zaterdag voor de zieken en ouden van dagen, georganiseerd door de Leidse Bond van Volkstuinders is een groot succes geworden. Een grote vrachtauto kon de schat van bloemen en fruit nauwelijks ber gen. By vele zieken en ouden van -dagen, ondergebracht in de verschillen de rust- en verpleeghuizen in onze stad, verwekte deze schenking veel vreugde en blijdschap. TUINFEEST „W ESTERKWARTIER" Zaterdagmiddag hield de speeltuin vereniging „WesteTkwartier" haar jaar- lyks tuinfeest. Nadat de tweede voorzit ter. de heer Wittenaar, het feest had ge opend. vonden diverse kinderspelen plaats. Spelen, waarmede de jeugd zich uitstekend vermaakte. Uiteraard ont- (Ingez Med.-Adv.) Erkend de beste Namens de Stedelüke Lichtfabrieken voor Gas en Electriciteit heeft de Arn hemse architect G. Hamerpagt het bou wen van een centrale werkplaats na on- dershandse aanbesteding gegund aan de N.V. Ing. Bureau voor de Bouwnijverheid te Oegstgeest. RUIM f 2000.— VOOR D.E.L. De vorige week gehouden huis-a&n- huis-oollecte ten bate van het T.B.C.- fonds DiEl. heeft ruim f2000.— opge bracht. braken deze middag de versnaperingen niet. Woensdagavond krygen de oudere kinderen een filmvoorstelling in het clublokaal van „Westerkwartier" aange boden. Zaterdagmiddag gevolgd door een viswedstryd voor kinderen van 8 tot en met 14 jaar. „Wakers en wachters!" Een overzicht op het Binnenhof bij de sluiting van de zitting der Staten Generaal, waarvan de vol gende zittingsperiode morgen door de Koningin zal worden geopend met het uitspreken van deTroonrede. De Volkspartij voor Vrüheid en Demo cratie trok Zaterdag naar haar liberale manifestatie tc Scheveningen ruim 10.000 bezoekers, die plaatsen vonden in het Circusgebouw en in de zalen van het Kurhaus. Met groot enthousiasme is namens de Partij een telegram van hulde en aanhankelükheid aan Koningin Juliana gezonden, waarin tevens blijk wordt gegeven van het doel en stre ven van het moderne Nederlandse liberalisme. De vergadering in het Kurhaus werd gepresideerd door de heer D. W. Dettmeiier. die in het Circusgebouw door mr D. J. van Gilse. De voorzitter en de ondervoorzitter van de WD Drof. mr P. J. Oud en mr H. van Riel hebben in beide vergade ringen het woord gevoerd. In zijn openingstoespraak consta teerde de heer Dettmeiier. dat de WD de ionee. levenskraahtige partit van het militante liberalisme is. Een half mil- lioen kiezers verklaarde zich in 1952 voor de beginselen van de WD. voor het beleven van het eigen verantwoor- delijksgevoel. zo zeide hy. De declama trice Roosje Drlessen heeft tussen de spreekbeurten verzen van Nederlandse dichters voorgedragen. Groot enthousiasme ontketende de overdracht van de nieuwe blauwe par- tiivlaeeen aan het bestuur door me vrouw A. Fortanierde Wit en door mevrouw mr E. A. J. ScheltemaCon- radi. Rede prof. Oud Prof. Oud. die de opgaande llin van de WD bezag, constateerde met vreug de. dat het luist de ieugd is. die de liberale beginselen ln toenemende mate omhelst Sprekende over de doelstellingen van de VVD, zeide prof. Oud o.m., dat voor ieder mens een zelfstandig ver- antwoordelüksbescf wordt nage streefd .waartoe zoals Thorbecke het reeds stelde, zelfstandige kracht moet worden ontwikkeld. Er moet vrij baan voor iedere bekwaamheid en verdien ste blijven. Daarom is individueel be zit een bijdrage tot zelfstandige ver antwoordelijkheid en vrijheid waartoe de WD de voorwaarden wil schep pen. Democratie, aldus prof. Oud, Is: vóór alles bewegingsvrüheid voor allen! Ook op geestelijk terrein. In dit verband hekelde prof. Oud de progressiviteit van de 81 Tweede Ka mer-leden die het huidige Kabinet steunen. Progressiviteit, zo zeide hij. is, met het oog op de toekomst, misstanden opruimen. „Is dat gebeurd bii de wo- ninebouwpolitiek met ais voorlopig sluitstuk het laatste huurwetje?" zo vroeg hii zich af. Ruimt men met het oog op de toe nemende leerlingenstroom het ontstel lende leerlingentekort aan leerkrachten bii o.a. het lager onderwijs op? Wordt de geestelijke vrüheid positief gediend bii het crematie-ontwerp? Is het pro- eressief. bij deze ongekende hoogcon junctuur de arbeiders, hetgeen overi gens iuist is. in de welvaart te laten delen, maar geldt die welvaart dan niet voor andere groepen van ons volk zoals de middengroepen, de ambtenaren en vooral ook de ouden van dagen? Het nominale en het reëele loon be schouwende zeilde prof. Oud. dat door de priisstügingen na loonsverhogingen de arbeiders er niet beter op worden en tal van anderen alleen maar slechter. De koopkracht van het geld dient zo veel moeelük eehandhaafd te worden. Dit betekent„eerlijke beloning voor eerlijke arbeid en bescherming van eer- liik verworven bezit". Ons negental in dc Tweede Kamer, aldus prof. Oud. heeft meer invloed dan men in getalsverhouding zou wil len aannemen. „Wij hebben de taak van „wachters en wakers" en zullen die taak blijven vervullen, nog een zittingsjaar tot aan de nieuwe ver kiezingen. YVii zullen de trom blijven roeren en hopen in 1956 sterker uit de verkiezingsstrijd te komen". Rede mr. van Riel „Wii staan niet alleen in ons streven om onrecht aan verschillende bevol kingsgroepen weg te nemen", zo zeide mr H. van Riel. Wn moeten de weg op van samenwerking tussen verschillende groepen. Daartoe 16 nodig, dat de WD uit groeit tot een partil met een brede basis in het gehele Nederlandse bestel. Na negen laren is opnieuw een grote liberale organisatie ontstaan onder de bezielende leiding van prof. Oud. een partijdie onze rechtvaardigheidsleer uitdraagt, dat van de wezenliike belan gen van de brede massa des volks. „Het heil van een ander", zo riep mr van Riel uit. „is even belangrijk als het eigene. Ons recht en onze plicht is echter eveneens op te komen tegen onrecht, dat onszelf is aangedaan". In de eerste plaats dient voorzien te worden in materiële behoeften: in de tweede plaats moet worden ge werkt aan het smeden ener gemeen schap. waarin dc mensen zich binnen de grenzen van het mogelijke geluk kig zullen voelen. Wii verwerpen daarbij alle collectivi sering met het plegen van roofbouw oo initiatief, vermogen en kunde. In dit verband noemde mr van Riel medezeg genschap in bedrijven. Hii is geen te genstander daarvan, mits aan de lei ding beslissingsbevoegdheid bliift. waar- bil hii echter uitdrukkelijk stelde, dat medewerkers in een bedrijf zodanig moeten worden opgevoed dat zij door de leiding genomen beslissingen mede kunnen dragen. On het punt van de bezitsvorming dient men tot beloning naar prestatie te komen. Hieruit kan sparen volgen en deze spaarzin zou beloond moeten wor den door voorkeur voor een te betrek ken huis aan spaarders te verlenen. Daardoor zou het accent van de ore- miebouw naar de essentiële behoefte van de volksklasse worden verlegd, al dus mr van iRel. „Wij zouden", zo zeide hii. „na het „Marshall-wonder van Holland", door eigen initiatief, vindingrijkheid rt kracht een nieuw „wonder van Hol land". dat is een rechtvaardige maat schappij met recht voor allen, kun nen opbouwen. Dat is het enige, waar een oprechte liberaal zich ach ter kan stellen. „Op basis van de Bijbelspreuk, d* resulteert in het spreekwoord „Wat gil niet wilt. dat U geschiedt, doe dat ook aan een ander niet", moeten wn deze boodschap aan gans ons volk brengen", zo zeide mr van Riel ten slotte. De WD-dag werd besloten met het bezoeken van een cabaretvoorstelling, waarbij Alexander Pola en Ohiel de Boer als conferenciers optraden. Het dansorkest van Tom Erich zorgde ten slotte voor muziek tijdens hpt eea™" meerde dansen. SPREEKANGST overwinnen! HEDEN- en MORGENAVOND GRATIS proefles. „SPREKEN IN T OPENBAAR". Dames en Heren, wy verwachten U 8 uur. „REDEVO"; le Ned. Instituut voor welsprekendheid met 25 j. uitst. reputatie. Toegang vry. Joh. de Wittstraat 34, Tel. 20981. Dag- en avondcursussen. SCHILDERSBEDRIJF MENNING Kerkstraat 49 - Wassenaar - Tel. 2963 VOOR AVOND- OF NACHTUREN. f 30.per week incl. alle soc. lasten etc. n aan het Bureau van dit Blad onder r Op het Bureau van de SOCIALE RAAD wordt gevraagd P«f 1 November a.s. VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT voor type- en licht administratief werk. Leeftyd tenminste 18 jaar. Vereist diploma MULO of daaraan gelijkwaardige opleiding, diploma typen en kantoorervaring. Eigenhandig geschreven sollicitaties richten aan de Secre taris NIEUWSTEEG 6, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 10