LEIDSCH DAGBLAD West-Duitsers en Russen hadden het hevig aan de stok 'WEERBERICHT g4ste Jaargang MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 No. 28625 Directeur: J. W. Henny Hootfredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: 1.0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 5705$ TelefoonJ)auctie, ea,«AdmUÜ£tiAlie; 25Q11 a^Redacye215<Jf Besprekingen in Moskou op het ogenblik volledig in het slop geraakt Tot op heden heeft het verloop van de Duits-Russische besprekingen in Moskou jt somberste verwachtingen nog overtroffende conferentie is in een volledige Impasse geraakt en, tenzij er een zeer onverwachte wending komt, zullen de grote meningsverschillen niet overbrugd kunnen worden. De West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, heeft al bekend gemaakt, dat de Duitse dele- ptie Woensdag a.s. zal vertrekken en dat er van verlenging geen sprake zal zyn. Overigens hield hij nog een slag om de arm, toen hy eraan toevoegde, dat er „op hel laatste ogenblik nog van alles mogelijk is". Zaterdag kraakten Bondskanselier en de Sovjet-Russische premier Boelganin alge harde noten. Adenauer kwam met het verwijt, dat de Sovjet-Russische troepen rich in Duitsland misdragen hadden, nadat hij had toegegeven, dat „de BMpen van Adolf Hitler in Rusland menige ernstige wreedheid hadden bedreven". Kroesjtsjef diende Adenauer fel van repliek en zei, dat deze „het Russische leger Medlgd had". Hij herinnerde de Bondskanselier eraan, dat Duitsland met de Hrlog was begonnen. De ruim negenduizend Duitsers, die nog gevangen zitten ju de Sovjet-Unie, zijn oorlogsmisdadigers, zei hü- Het standpunt van Adenauer nj, dat de Sovjet-Russische leiders „de kliek van Hitier niet met ons moeten «marren". De Bondskanselier verweet de Geallieerden, dat zü voor de oorlog Hitier herhaaldelijk hebben gesteund inplaats van hem tegen te werken. Daardoor kreeg de dictator in de ogen van vele Duitsers het aureool van de redder des nderlands te zijn. ontbraken echter niet Ofschoon het resultaat van het overleg totnutoe nihil is, hebben de leiders zich Ligesloofd in allerlei vriendelijkheden. Kanselier Adenauer bood Zondag aan premier Boelganin en andere Sovjet- Hissische leiders een lunch aan in het r^tenhuis, dat hem in de nabijheid van Horkou ter beschikking is gesteld. Maar- nhalk Boelganin bracht een toast uit op Jiet lange leven van kanselier Adenauer a vriendschappelijke betrekkingen tus- het volk van de Sovjet-Unie en Oiitsland". De Bondskanselier antwoord er hierop, dat hy in het bijzonder ge- rroifen was door de „goede menselijke trekkingen, welke tussen u, mijnheer f« premier, en mijzelf in Moskou tot •land gekomen zijn". De besprekingen ter laatste dagen waren van waarde ge- vetst, zei hij. Beide leiders hadden aan de lunch een irg onderhoud. Later wandelde Ade- rzuer met partijsecretaris Kroetjtsjef ioor de tuinen van de villa. Maarschalk Boelganin bood dr Ade- uuer een grote doos chocola aan. waar op een opdracht was geschreven en kreeg n zijn beurt veertig flessen van de beste ?-.n- en Moezelwijnen. s Avonds woonden Adenauer en Von „Zilveren Leeuw" voor Ciske de Rat Aan de Nederlandse film „Ciske de rat" van Wolfgang Staudte is op het filmfestival te Venetie de vierde „Zilve ren Leeuw" toegekend, een der vier prijzen, die volgen op de hoofdprijs, de -Gouden Leeuw van Sint Marcus", «elke is verleend aan de Deense film .Ordet" (Het woord) van dc bekende rtfisseur Carl Dreyer. De overige prijzen zijn: ie eerste Zilveren Leeuw voor de Sov- oMilm „La Cicada" (De Cicade), de Tïede Zilveren Leeuw voor „The big hire (V.S.), de derde voor de Italiaanse ilra „Le Amiche" (De vriendinnen). „De prijs voor de beste mannelijke rol 'Volpi beker) werd gedeeld door de Duitse li'eur Kurt Jurgens "(in „Des Teufels wieral" en „Les héros sontfatiques") en •- Bntse acteur Kenneth More (in „The «pblue sea"). Er werd geen prijs voor de beste vrou- iilijke rol toegekend. Stoffelijk overschot Jan Koetsier gevonden &n lid van de Oostenrijkse gendarme -«tt Vrijdag het stoffelijk overschot Ponden van de uit Bussum afkomstige «a Koetsier, die sinds 21 Juli in het |:'«d van de Zillertahler Alpen werd klist. Het ontzielde lichaam van zijn George werd reeds op 18 Augustus Ponden. hngenomen wordt, dat Jan Koetsier Afgegleden en daarbij 180 meter naar gillen is gestort, waarna zijn broer "tt?e, die hem wellicht te hulp wilde een dodelijke val van 50 meter «ft gemaakt Opklaringen r* Bilt verwacht tot morgenavond: J het Zuid-Oosten van het land denkelijk vrij veel bewolking. Later 'Al flinke opklaringen en op de plaatsen droog weer. Matige, ^«n langs de kust vrij krachtige gelijke wind. Vannacht iets kouder. ongeveer dezelfde temperatu- '-•Is vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 13 SEPTEMBER J® op: 6.11 uur; onder: 19.04 uur. *ttn op: 2.41 uur: onder: 17.29 uur. ■'•Wgwater te Katwijk te 0.23 uur en "dl uur. nummer bestaat uit 12 pagina's ganin, Kroesjtsjef, Molotof en Perwoe- chin in het Bolsjoi-theater een uitvoering bij van het ballet „Romeo en Julia", waarin de beroemde ballerina Galina Oelanova danste. Adenauer zat ter rech terzijde van Boelganin in de regerings- loge. Adenauer en Boelganin sloegen het aanwezige publiek aan het einde van de ballet-voorstelling met stomheid, toen zij een symbolisch gebaar uit het ballet her haalden. In de slot-scène van Prokofieff's ballet verzoenen de beide elkaar vijandig ge zinde gezinnen zich met de vaders van de twee families door in een symbolisch gebaar hun armen uit te strekken en op eikaars schouders te leggen. Het doek ging neer en toen het applaus enigszins was weggestorven, zagen de toeschouwers hoe kanselier Adenauer zich naar pre mier Boelganin keerde en zün armen uit strekte en deze op de schouders van Boelganin legde. Het publiek gaf de beide staatslieden een daverend applaus voor dit symbolische gebaar, terwijl Boelganin Adenauers rechterhand pakte en har telijk schudde. Demonstratie in Berlijn In West-Berlijn hebben ongeveer 20.000 ontheemden uit Oost-Duitse gebieden een demonstratie gehouden, terwijl in Moskou besprekingen over de hereniging van Duitsland en het repatriëren van Duitsers uit de Sovjet-Unie werden ge houden. Zondag was voor de ontheem den de tiende herdenkingsdag van het verdrijven van achttien millioen Duit sers uit het Oosten. Het motto van de dag luidde „vrijheid, recht en vrede" Er werd een monument onthuld met dit motto als opschrift. Vele vooraanstaande politici legden kransen. Jakob Kaiser, minister voor kwesties betreffende geheel Duitsland, zei onder meer. dat het Duitsland van Hitler veel leed over andere volken heeft gebracht. Het onrecht mocht echter niet steeds door onrecht en geweld niet met geweld vergolden worden. Volgens Uniter Press bleken Oost- Duitsers, die gedurende het weekeinde een bezoek brachten aan West-Berlijn, vol lof over de wijze waarop Adenauer in Moskou op zijn stuk blijft staan en van zich af praat. Zij zien hem als sym bool van het Duitse verzet tegen het Communisme. Een dergelijk symbool heeft men gemist sedert de dood van de West-Berlijnse burgemeester Ernst Reu ter. De Oost-Duitsers vertelden, dat de be woners van de Oostzone (Oost-Duits- land) openlijk het verbod om naar Wes telijke zenders te luisteren trotseren en deze uitzendingen over de besprekingen van Adenauer in Moskou volgen. Een Oost-Duitser zei: „Het heeft ons grote voldoening geschonken, dat Adenauer zonder aarzeling aan de Russen zijn mening heeft gezegd over eenhsid, krijgsgevangenen en Russische wreed heden in Duitsland". Hij liet er op vol gen: „In tegenstelling met de Oost-Duitse leiders Grotewohl en Ulbricht heeft hij gezegd wat Duitsers en niet wat Russen denken". 9 Slot op Pag. 2 Spoorwegramp in Oostenrijk: 10 doden Een personentrein en een goederentrein zün Zondag nabü Feldkirchen (Oosten rijk) in volle vaart op eikaar ingereden, waardoor minstens acht personen om het leven kwamen en 44 gewond, van wie tien in levensgevaar verkeren. De ver- antwoordelyke seinwachter Is gearres teerd. Het reddingswerk leverde veel mocl- Ujkheden op, daar de eerste drie rytui- gen van de personentrein geheel in el kaar gedrukt zijn. Twee uur na het onge luk bevond zich nog een aantal passa giers in de resten van de rijtuigen. De twee treinen kwamen in een bocht met elkaar in botsing: beide locomotieven stortten van de spoordyk. Wat zei dr Adenauer preeies? „Ik heb niet gesproken over Russische misdaden" Radio-Moskou heeft gisteravond be kend gemaakt, dat de West-Duitse Bondskanselier, dr Adenauer, ontkend heeft de Russische leiders gezegd te heb ben, dat de Russische troepen „misda den" hadden bedreven na hun komst in Duitsland in de afgelopen oorlog. Volgens Radio-Moskou heeft dr Aden auer Zaterdag tydens de tweede byeen- komst met de Russische leiders ver klaard, dat party-secretaris Kroejtsjef en de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, „hebben gezegd, dat ik beweerd zou hebben, dat het Sov jet-Russische leger na zün komst ook „misdaden" heeft begaan". Adenauer vervolgde: „Ik verklaar na drukkelijk - en ik heb het nagegaan aan de hand van notities van staatssecretaris Ilallstein - opzettelijk en met voorbe dachten rade dit woord niet gebruikt te hebben. Ik zei, dat by de komst van de Russische troepen er ook verschrikke- lyke dingen waren gebeurd. Het zou be ter zyn niet dieper op deze kwestie in te gaan". De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Molotof, heeft gezegd, dat de Duitsers niet in staat waren, zich van het Hitlerdom te bevrijden. Maar, mijne heren, neem geen aanstoot aan wat ik nu ga zeggen. Het gaat niet slechts de Sovjet-Unie alleen aan, doch ook een aantal andere landen. Waarom hebben de grote mogendheden, na 1933. Hitier de gelegenheid gegeven zich te verster ken? Dit is de gTote vraag. Wanneer ik denk aan de eer, die de grote mogend heden Hitier bewezen hebben, by voor beeld tijdens de Berlijnse Olympische Spelen, vraag ik U. te willen begrijpen, dat ik werkelijk myn gevoelens niet kan beheersen. Ik zal nimmer vergeten hoe Hitier straffeloos internationale verdra gen kon schenden. Dit maakte Hitier tot een held in de ogen van sommige dom me Duitsers, terwijl andere tot wanhoop werden gebracht. Zy moeten evenals ik waargenomen hebben, hoe deze man i Hitier) na 1933 de gelegenheid kreeg om in zulk een mate in macht te groeien „De West-Duitse regering en de leden van het parlement", zo zei Adenauer tenslotte volgens Radio-Moskou, „zagen zich thans gesteld voor de „moeilyke taak", opnieuw het vertrouwen van het buitenland te winnen". Hart waarschuwde voor Japanse overval op Ned. Oost Indië 13 maanden vóór „Pearl Harbor De commandant van de Amerikaanse Aziatische vloot Admiraal Thomas C. Hart waarschuwde Washington van Manilla uit, 13 maanden voor .JPearl Har bor", dat Japan zich voorgenomen had Nederlands-Oost-Indië te overmeesteren zo blijkt uit publicaties die Zaterdag te Washington zyn gedaan. De desbetreffende brief van Hart aan Admiraal Harold R. Stark, toen chef van de viootopcratles, is nu woordeiyk vrügegeven door het State Department ais onderdeel van een 1022 pagina's tellende diplomatieke correspondentie over het Verre Oosten. Zaterdagmiddag bracht Prins Bernhard. Koninklijk Commissaris van de Jaarbeurs, een kort werkbe zoek aan de efficiency-afdeling van de Utrechtse Najaarsbeurs. De Prins bij de maquette van de nieuwbouw van de Jaarbeurs op het terrein aan de Croeselaan. Geheel rechts mr W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de Raad van Beheer. Hart constateerde dat het dringend nodig was „positieve stappen" te nemen tezamen met Britten en Nederlanders om te voorkomen dat de Japanners zich op Ned.-Indië zouden werpen. Op dezelfde dag liet de Amerikaanse consul-generaal in Batavia (het was op 13 November) aan Washington weten dat de Nederlandse autoriteiten „weinig of geen bezorgdheid" aan de dag legden, omdat zij de mening waren toegedaan dat Japan eerst op de Philippijnen zou toeslaan. Admiraal Hart sprak als ziin ver wachting uit dat ..een Japanse aanval op Britse en Nederlandse bezittingen, of op beide, een zeer waarschijnlijke ontwikkeling was, tenzij de Japanners ervan overtuigd zouden zijn dat wij interveniëren". „De wetenschap dat wij dat zeker zullen doen, zal ongetwijfeld „ernstig remmend werken", aldus Admiraal Hart. „maar de verplichting tot inter veniëren moet in geen geval aanvaard worden, uitgaande van dc veronder stelling dat interventie in feite nim mer noodzakelijk zal zijn". Met betrekking tot de zienswijze van Admiraal Hart op de toestand wordt op gemerkt dat uit andere documenten blykt. dat'Washington ongeveer tezelf dertijd de waarschuwing had gekregen dat de Japanse extremisten ervan over- Maarschalk Tito van Joego-Slavië heeft in zijn paleis te Belgrado een sprookjesachtige receptie gegeven ter ere van Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland, die een officieel bezoek aan zijn land brengen. Tijdens het na de receptie volgende galadiner. Van links naar rechts Koningin Frederika. president Tito en Koning Paul. tuigd waren dat de V.S. niet ten oorlog zouden trekken om Ned. Indië te verde digen. Hart was van mening, dat de Britse vloot-, land- en luchtstrijdkrachten uiterst zwak waren ..De beteugelende invloed die een zekere mate van Britse hulp aan de Nederlanders ongetwijfeld zou hebben op de Japanse ambities in Nederlands-Oost-Indië, zou vermoede lijk opzichzelf niet voldoende zijn om deze permanent af te schrikken maar het zou in elk geval iets toevoegen aan de ongerustheid onder de Japanners". Hart noemde besprekingen over sa menwerking met de Nederlanders „minstens even belangrijk" als die met de Britten. „De Nederlanders hebben op het ogenblik veel grotere vloot- cn luchtstrijdkrachten beschikbaar", al dus de Admiraal. Na gewag gemaakt te hebben van „enige besluiteloosheid in het Britse kamp" met betrekking tot de juiste koers indien de Japanners Indië zouden binnen vallen voor een actie tegen Brits gebied, verklaarde Hart: „Maar voor Groot-Brittannië is het zo dringend noodzakelijk vestiging van Japanse bases enz m Nederlands-Indië te voorkomen, dat elke toezegging van ons waarschijn lijk voldoende zou zijn dit land de moed te geven ten oorlog te gaan om een dergelijke eventualiteit te voorkomen". Ongeveer drie weken later, zo blykt uit de documenten, deelde de Neder landse gezant tegenover de Ameri kaanse onderminister van Buitenland se Zaken. Sumner Welles, mede. dat de Gouverneur-Generaal van Neder- lands-Indië geen hulp van dc Ameri kaanse vloot in overweging wilde ne men, zolang hij geen toezeggingen had ontvangen van de Britten en Austra liërs. De Nederlandse diplomaat rap porteerde niet in staat te zyn geweest dergelijke toezeggingen te ontvangen. Echter verklaarde de Nederlandse gezant ook dat Amerikaanse orders tot versterking van hun vloot- lnohtmacht in de Philippijnen een „aanzienlijke aanmoediging" zou vor men voor de Gouverneur-Generaal van Ned Indië. Pools banneling keert naar zijn land terug Volgens Radio-Moskou is Hugon Hanke, premier van de Poolse-regering-in-bal- lingschap te Londen, naar Polen terug gekeerd. Hü zou zyn vrienden hebben opgewekt, zyn voorbeeld te volgen. Hanke was teruggekeerd, vertrouwend op de aangekondigde algemene amnestie. De president van de Poolse-reeenng- in-ballmgschap, August Zaleski. ver klaarde in Londen geschokt te zyn door het bericht over Hanke's terugkeer. Hanke was pas tot premier benoemd. Volgens Zaleski kan Hanke niet uit vrye wil naar Polen teruggekeerd zyn. Hy was Christen-Democraat en volkomen tegen het Communisme gekant. Hanke was op 2 September naar Parijs gevlogen en vandaar naar Rome voor overleg met de Poolse aartsbisschop Gawllna. Sedert het bezoek aan de aartsbisschop op 5 Sep tember had men van Hanke geen bericht ontvangen. Hü keerde niet volgens plan naar Parüs terug. Men wacht op ophel dering uit Rome. Veranderingen in Turkije De Turkse minister van Binnenlandse Zaken. Namik Gedik, is afgetreden na de anti-Griekse ongeregeldheden in de af gelopen dagen. De minister van Defensie, Menderes, neemt zyn functie waar. Voorts is de directeur voor veiligheids zaken te Istamboel afgetreden en vervan gen door de gouverneur van Beyogloe. een administratief district van Istamboel Verder heeft de directeur-generaal van het Turkse departement voor veiligheids zaken een nieuwe functie gekregen als gouverneur van Konja. De gouverneur van Ankara is tot zün opvolger benoemd. (Met alle waardering voor deze Turkse schulderkenning inzake de anti-Griekse onlusten in Istamboel en Smyrna, zou den wü hieraan gaarne een soortgelük bericht uit Athene toegevoegd hebben. Het zou geen slechte indruk in de wereld maken, als de Griekse regering de ophit sers bü pers en radio in de kwestle-Cy- prus het zwügen zou opleggen. Een in wezen onbetekenende zaak is dientenge volge een ondermüning van de Oostelyke vleugel van de NAVO geworden. Maar in Athene is men blükbaar niet in staat te bewüzen, dat „de Griekse cultuur hoger staat", om de woorden van aartsbisschop Makarios van Cyprus te gebruiken Red. LD.) Amerika en Rood-China zullen burgers repatriëren Overeenstemming in Genève over eerste punt van de besprekingen Communistisch China cn de Ver. Staten hebben Zaterdag overeenstem ming over de repatriëring van burgers in eikaars landen bekend gemaakt. Tien Amerikanen in China twee vrouwelüke Presbyteriaanse geestegjken, drie burgers en vyf andere geestelyken zullen binnen een paar dagen in Hongkong aankomen en alle Chinezen in de V.S. kunnen, indien zü dit wen sen, zonder moeilykheden naar hun land terugkeren. Ongeveer vüfduizend Chinese studenten in de V.S. zullen op grond van deze overeenkomst naar huis kunnen terugkeren, maar Amerikaanse functionaris sen verwachten, dat slechts 150 van hen dit willen. Toch nog 18 Amerikanen in Communistisch China Deze overeenkomst betekent, aldus een Chinese woordvoerder, dat het over leg over de repatriëring van burgers punt één van de agenda der Chinees- Amerikaanse besprekingen die op 1 Au gustus te Geneève begonnen is af gelopen. Volgens een Amerikaanse zegs- man echter worden nog achttien Ame- I rlkanen in Communistisch China vast gehouden. „Wü zün niet van mening, dat de behandeling van dit punt is af gelopen", zei hü- De Amerikaanse de legatie wenst de terugkeer van alle bur gers, die dit willen. De Britse zaakgelastigde te Peking en de Indiase ambassadeur te Washington zullen helpen bü de uitvoering van het repatriëringsprogram. Iedere Chinees of Amerikaan, die moeilykheden onaor- vindt bü het verlaten van de resp. lan den, kan zich tot genoemde diplomaten wenden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1