LEIDSCH DAGBLAD Overstromingen teisteren grote delen van Voor-lndië Vijftig millioen mensen getroffen; tienduizenden dorpen overstroomd Grote economische moeilijkheden achter ijzeren gordijn Nieuwe Kremlin-leiders gaan Oost-Europa losmaken uit t Stalinistisch isolationisme Onderzeebootjager „Limburg" door Prinses Beatrix gedoopt WEERBERICHT 54ste Jaargang DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 No. 28620 pirecteur: J. W. Henny ^jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f 2.15 per maand; f. 0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie «n Administratie: 25041 Redactie: 21501 Mr Jonkman blijft voorzitter Eerste Kamer Bij K. B. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de_ zitting, welke zal aanvangen op 20 S*ëptember 1955, benoemd mr J. A. Jonk man, lid dier Kamer. Grote delen van India en Pakistan staan door overstromingen onder water: naar schatting 45 tot 50 millioen mensen zijn door deze watersnood getroffen, die de ergste uit de gehele geschiedenis van Azië wordt genoemd. Tiendui zenden dorpen zijn verwoest. De oorzaak van deze ontzagwekkende ramp is, dat de Brahmapoetra, de Ganges en de Indus, gezwollen door de zware regens van Juli en door een geweldige hoeveelheid smeltwater van de Himalaja, buiten hun oevers zijn getreden. Honderdduizenden mensen zijn van de buitenwereld afgesneden. Maandagavond zijn zeven Amerikaanse militaire vliegtuigen uit Genève verrokken met 28 ton goederen voor Nieuw Delhi (de hoofdstad van India) en Karatsji (de hoofdstad van Pakistan). Een functionaris van het Inter nationale Roode Kruis, dr Daubenton, heeft een beroep gedaan op de Roode- Kruisverenigingen in de verschillende landen om tenminste twintig millioen dollar bijeen te brengen. In Voor-lndië strekt het overstroomde gebied zich uit van de Noordweste rs grensprovincie in Pakistan tot Assam in het Oosten en in het Zuiden tot de provincie Orissa, aan de golf van Bengalen. Ook in Mexico en Italië zUn dakloos. In Mexico zijn veertigdui- zend gezinnen dakloos. In een voorstad heerst watersnood van Mexico-stad zijn twee kinderen door het water om het leven gekomen. Zeker nog tien personen worden vermist. Velen moesten van de daken der huizen wor den gered. Drie rivieren, die nabij de ohehaven Tampico in de Golf van Mexi co uitlopen, zijn door ongekend hevige slagregens sterk gezwollen. Vergeleken met deze overstromingen ta India en Pakistan zijn die in Mexico en Italië van geringe omvang, ofschoon Kook daar ernstig genoeg zijn: in San Êebasliano een dorp, 80 km ten Noord- «Sen van Rome, zijn vier doden en tr?en vermisten. Zeshonderd personen Nieuw snelheidsrecord van Amerikaanse straaljager Volgens de ..North American Aviation Company" heeft kolonel Horace Hanes met een „F 100 C Super Sabre", een straaljager, een snelheid van 1323,10 km per uur bereikt en daarmee het wereld- snelheidsrecord verbeterd. Hij vloog op een hoogte van 12.000 meter. Het offi cieel bevestigde record staat op 755 mijl (1212.50 km) per uur. Het werd bijna twee jaar geleden op geringe hoogte ge vestigd door luitenant-kolonel Pete Everest in een F. 100. Toestand in Chili normaal omsten zijn de meeste stakers in Chili Maandag weer aan het werk gegaan Bij de douane en de belastin gen is de toestand weer normaal. Alleen bij de gezondheidsdienst en in de zie kenhuizen had Maandagochtend nog niet het gehele personeel het werk her vat. In het algemeen gelooft men, dat het einde van de staknlg een overwinning voor de regering betekent. De stakers zijn onvoorwaardelijk aan het werk ge gaan er zullen pas onderhandelingen over de eisen der stakers geopend wor den als de normale toestand hersteld is. Grijs: herenmodekleur De modekleur voor de herenkleding zal voorlopig nog grijs blijven. Dat ls de Indruk, die men meeneemt van een bezoek aan het RAI-gebouw in Am sterdam, waar gisteren de herenmode- beurs voor detaillisten werd geopend. Grijs in verschillende nuances domineert immers op de 55 stands, die op de 1800 M^ vloeroppervlakte zijn opgebouwd. Naast deze kleur kan men ook in mindere mate zwartkleurige en maiskleurige tinten aantreffen. Zij zul len mede de voorjaarscollectie van 1956, die op de beurs door fabrikanten en grossiers wordt tentoongesteld, karak teriseren. Ben Arafa weigert heen te gaan Intussen overleg met de ex-Sultan op Madagascar Sultan Moelai Ben Arafa. de huidige vorst van Marokko, heeft Maandag tij dens een „lang en vriendschappelijk" gesprek met generaal Boyer de la Tour, de Franse resident-generaal, met na druk gewezen op de „hemelse aard van zijn zending" en verklaard, dat hij verplicht is „op zijn post te blijven tot God hem terugroept", aldus is in een officiële bekendmaking in Rabat be kend gemaakt. Franse politieke waarnemers in Pa rijs verklaarden Maandagavond, dat Sultan Ben Arafa weigert vrijwillig afstand te doen van de troon, gen ern stige hinderpaal zal zijn geplaatst op het pad van de „nieuwe koers", die de Franse regering voor Marokko heeft uitgestippeld. De „nieuwe koers" voor ziet in vervanging van de Sultan door een regentschapsraad. Intussen bewaart men in de omge ving van de Franse delegatie die op Madagascar besprekingen voert met de vroegere Sultan Ben Joessef een abso luut stilzwijgen over het verloop der onderhandelingen. Generaal Catroux heeft Maandag, vergezeld van Yrissou, particulier secretaris van de Franse minister van buitenlandse zaken en ko lonel Touya. een bezoek gebracht aan de verjaagde vorst. Ongeveer 7.000 man Franse troepen voeren op het ogenblik zuiveringsacties uit in het Atlas-gebergte tegen de over- bliivenden van de Smala-stammen. die hebben geweigerd zich vrijwillig over te geven. Verscheidene honderden leden van deze stammen, die deel hebben ge nomen aan de moord op 88 Europeanen te Oued Zem op 20 Augustus, bevinden zich nog op vrije voeten. Een woordvoerder voor het Franse leger verklaarde, dat de acties tot dus verre zeer rustig zlln verlopen. „Er is tot dusverre nog geen schot gelost", zo zei hil. (Van onze correspondent te Brussel) De internationale economische waarnemers- die in de Belgische hoofdstad een studie-comité voor de handelsbesprekingen met Oost- Europa hebben opgericht, zijn van oordeel dat de Oost-Europese landen momenteel met grote interne economische moeilijkheden hebben af te rekenen. De rede van maarschalk Boelganin van 4 Juli j.l. is in dit opzicht karakteristiek. In zijn toespraak legde Boelganin de nadruk op de nood zakelijkheid om Sovjet Rusland een eerste rangspositie te geven op het gebied van de techniek, de wetenschappen en de industriële revolutie, welke thans is begonnen. Om dit hoge peil te bereiken moet Sovjet- Rusland trachten een eind te maken aan de onvoordelige positie, waarin Stalin het rode vaderland had gebracht, n.1. die van een gevaarlijk isolationisme. De Atoom-conferentie te Genève schijnt op dat gebied een groot succes te zijn geweest. De Sovjet-Russische geleerden hebben er heel wat geleerd met betrekking tot de toepas sing van de kern-energie in de industrie. Om de nog zeer lage levens standaard van de Russische en Oost-Europese volkeren te verhogen, is contact met het Westen absoluut noodzakelijk geworden Waar nemers die pas van een reis uit Joego-Slavië en uit Polen zijn terug gekeerd verklaren dat de bevolking er nog volkomen leeft in de typische na-oorlogse sfeer van de wederopbouw, die in de jongste jaren in een veel te traag tempo vorderde. Ongedachte terugkeer tot liberale economie De waarnemers vragen zich af, hoe de Russische openbare mening de om zwaai van de Communistische leiders ontvangen heeft. Het gaat niet zozeer om de „glimlach"-politiek naar buiten, want hiervan weet de Russische opinie niet veel. Maar in het binnenland is een revolutie gaande, welke werkelijk op zienbarend mag worden genoemd. In Sovjet-Russische kranten en tijd schriften wordt gewezen op de voordelen van de vrije concurrentie in de Westerse economieën En er wordt gepleit voor grotere ver antwoordelijkheid van de fabrieksdirec teuren. De salarissen, aldus deze publi caties moeten méér rekening houden met de bekwaamheid en het initiatief van ieder der arbeiders en technici. Deze stelling is volkomen in tegenspraak met de Communistische leer. Het is een te rugkeer tot de liberale economie, tot de wet van vraag en aanbod!'. tussen kan niet worden ontkend, dat het Oostelijk blok langzamerhand zijn productie verhoogt en dat in som mige sectoren merkwaardige resultaten worden bereikt. Maar het gebeurt alle- laal ten koste van de levensstandaard van de massa, In Polen werd de productie van kolen opgevoerd van 38.1 millioen ton over 1938 tot 91.4 millioen ton m 1954. Do Poolse staalproductle steeg van 1.4 mil lioen ton op 3.9 millioen ton. Onder Rus sische licentie wordt verder bijv. in Po len een personenauto gebouwd, de Waszawa, terwijl binnenkort een geheel Poolse wagen, de Syrena zal worden ge bouwd. Een Warszawa kost echter in Polen 25.000 zlotys (een zloty noteert ca. één gulden), terwijl dezelfde wagen voor 6000 Zlotty wordt geëxporteerd Sterke vraag naar goederen Dat men in het eigen land dergelijke grote bedragen kan vragen is een bewijs voor het feit, dat de regeringen er nog niet in geslaagd zijn de na-oorlogse in flatie in te dijken. In Sovjet-Rusland werd in Mei jJ. een lening uitgegeven van 12 milliard roebel. De inflatie wordt aldus afgeroomd, maar de vraag naar allerlei goederen blijft zeer groot. Sov jet-Rusland is een van de belangrijkste kopers van vlees, suiker en boter op de wereldmarkt. De Ver. Staten stellen thans groot be lang ln de export van hun levensmidde- lenvoorraden naar Rood-China en het Oostelijk blok. De economische problemen vergen momenteel de aandacht van alle Oost- Europese regeringen. De Internationale ontspanning is dus waarschijnlijk het gevolg van het feit, dat de Sovjet-Rus sische leiders eerst hun interne zaken op orde wensen te brengen, voor zij eventueel opnieuw een strakkere en kostbare buitenlandse politiek gaan voeren. Men moet toegeven, dat het een enorme taak is de meer dan 300 mil lioen inwoners van het Oostelijk blok, die altijd veel ellende en een lage le vensstandaard hebben gehad, tot een solide economische eenheid om te vor men. Prins en vele autoriteiten aanwezig Prinses Beatrix heeft gisteren op de werven van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" de onderzeebootjagers „Limburg" te water gelaten. Zij werd daarbij vergezeld door Prins Bernhard in zijn functie van Inspecteur-Generaal van de Kon. Marine. Ook brachten Prinses Beatrix en Prins Bernhard een bezoek aan boord van Hr Ms „Jacob van Heemskerck" in de eerste binnenhaven van Viissingen. Tewaterlating Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met hier en daar mist wind Morgen geleidelijk toe kende bewolking met later kans op rjjW regen tot matige of vrij krachtig toizen?jni3e wind Krimpend naar Zuid zuid-Oost en ongeveer dezelfde tem- als vandaag, kt te 10 uur). 7 SEPTEMBER 5® op 6.01 uur; onder: 19.18 uur. p,?Eop: 2107 uur- onder: 12 38 uur. ao°r*ater te Katwijk te 6.09 en 18.32 r bestaat uit acht pagina's In Southport (Engeland) fun geerde een olifant als ..bruidskoets". De dompteur Gösta Kruse en de circusartiste Joan Fowler, traden in het huwelijk en kozen dit ongewone voertuig om zich naar hun huwe lijksreceptie te begeven. Driekwart millioen soldaten minder in Oost-Europa Thans heef» ook de Albanese regering besloten de omvang van haar strijd krachten voor het einde van dit jaar te verminderen en wei met negendui zend man Albanië volgt hiermede het voorbeeld van andere Communistische landen. Sinds de Sovjet-I'nic op 13 Augustus j.l. aankondigde, dat zij haar strijdkrachten met 610.000 man zal ver minderen. hebben Tsjecho-Slowakijc. Roemenië en Polen laten weten, dat zij zouden volgen met resp.31 000, 40.000 en 47.000 man. Ricrbij komt nu dus Albanië met 9.000 man. in totaal dus 770.000 man. Deze afgevoerde militairen zullen tewerk worden gesteld in staatsbedrij ven, industrieën en in de landbouw. Bezoek aan de „Heemskerck" Prinses Beatrix arriveerde met Prins Bernhard en gevolg op de vliegbasis Woensdrecht. Begeleid door de Rijkspolitie werd daarop de tocht naar Viissingen per auto aanvaard. Aan de nieuwe Vlis- singseweg werd het hoge gezelschap bij de aankomst aan de gemeentegrens van Viissingen begroet door de burgemeester van de Scheldestad, mr B. Kolff. Met een ere-escorte van de Kon. Marechaus see ging men via de Prins Hendrikweg naar Hr Ms „Jacob van Heemskerck" in de eerste binnenhaven. Daar meldde zich de Commandant Maritieme mid delen. tevens commandant van Hr Ms ..Jacob van Heemskerck". kapt. ter zee N. W. Sluyter. Prinses Beatrix en Prins Bernhard passeerden daarna de tam boers en pijpers, die de parademars sloegen, de Marinierskapel en de ge wapende wacht, waarna zij de valreep opgingen. De vorstelijke bezoekers wer den aan boord verwelkomd door ir C. Staf. minister van Marine, de bevel hebber der Zeestrijdkrachten vice-admi- raal A. de Booy, de Commandant Zee macht Nederland, vice-admiraal F. T. Burghard. Op het achterdek stonden de officie ren en onderofficieren aangetreden. Hier stelde kapt. ter zee Sluyter de comman danten voor van de in Viissingen aan wezige Marine-bodems. Namens de bemanning van Hr Ms „Jacob van Heemskerck" werd aan Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar eerste officiële bezoek aan een bodem der Kon. Marine, een geschenk aangeboden. Dit geschenk was een door de bemanning zelf ontworpen en vervaardigd Smyrna vloerkleed, ivoorkleurig, waarop in de vier hoe ken een blauw anker is aangebracht: in het midden zijn twee ankers ge kruist in rood geknoopt. Na een kort verblijf in de kajuit gin- j gen Prinses Beatrix en Prins Bernhard I van boord. Onmiddellijk volgde het tra ditionele eerbewijs der Marine, het joe len der bemanning, waarna 21 saluut-1 I schoten werden afgegeven. Te elf uur kwam men aan bij hoofdgebouw van de Kon. Mij Schelde", waar zij werden verwelkomd door de directeuren, de heren J. W. Hupkes en ir C. Kapsenberg. Nadat velen waren voorgesteld, over handigde de 8-jarige Joan Emy Hupkes. dochter van de directeur, bloemen aan Prinses Beatrix. het lint door, waarna de fles eham- pagne tegen de wand van het schip j stuk sloeg. Prinses Beatrix doopte het schip on der het uitspreken van de noorden: „Ik doop U „Limburg" en wens U be houden vaart". Vrolijkheid Tot grote vrolijkheid van de vorste lijke bezoekers en alle aanwezigen spatte de champagnefles niet geheel kapot, zodat het kostelijk vocht uit stroomde over een groepje kijkers, dat onder aan de tribune stond en dat aldus rijkelijk besproeid werd. Daarna nam de Prinses het bijltje ter hand om de kabel door te hakken, waar mede de laatste beletselen werden weggenomen. Het was een vlijm scherp geslepen en gepolijst stalen bijltje met bewerkt palmhouten steel, dat gemaakt is in de trant van de oude beeldhouwwerken, zoals die vroeger op de scheg waren aangebracht. Tc pre cies twaalf uur liep het schip vlot te water onder aller gejuich en terwijl de Koninklijke Harmonie „Ons Ge noegen" uit Missingen het Wilhelmus deed horen. Prachtig geschenk De heer Hupkes bood Prinses Beatrix na de tewaterlating een speciaal ge schenk aan. n.l. een schakelarmband van wit goud met tien schakels. Iedere schakel is bezet met een saffier en diamanten in brillantslijpsel. De arm band werd ontworpen door de Neder landse juwelenontwerpster. mej. A B. van der Meulen en vervaardigd in het atelier van haar vader. J. Th. van der Meulen te Den Haag. De schakels zijn een voor een met de hand gebogen. De verbindingsschakels zijn gemaakt uit gebogen plaat, waaroverheen drie fijne draadjes gesoldeerd zijn. Tenslotte maakten de vorstelijke be zoekers een rondrit over de werven van „De Schelde", waarbij oa. een bezoek werd gebracht aan de zo juist geheel gereorganiseerde bedrij fsschool. Gisteren is op de werf van ..De Schelde" te Viissingen de onderzee boot „Limburg" door Prinses Beatrix te water gelaten. Prinses Beatrix. Prins BernhardMinister Staf en andere autoriteiten wuiven liet te water glijdende schip na.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1