Een kwart eeuw WIERINGERMEER Agenda DINSDAG 30 AUGUSTUS Augustus 1930-1955 Grootse strijd om 20.000 hectaren nieuw land (Speciale berichtgeving) Het fraaiste beeld van de Wieringermeer krijgt men, als men van de Afsluitdijk een smalle plank in de zee Noord-Holland bereikt. Aan het einde van de dijk staat rechts ir Cornelis Lely. Een groot beeld van de beeld houwer Mari Andriessen, dat ,,de bedwinger der Zuiderzee" ten voeten uit toont; blootshoofds, een das om, een jas die door de wind opwaait, laarzen, een tas onder de arm. En vóór hem 19.475 hectaren land, ontworsteld aan, nee teruggewonnen van de zee die hier in de vroege Middeleeuwen huishield. Dat land werd 25 jaar geleden op 21 Augustus 1930 droog. De Wieringermeer bestaat thans dus een kwart eeuw. Op 10 September wordt dit feit grootscheeps herdacht met de opening van het gemeentehuis, met sportwedstrijden en een openluchtspel. Pas dan zal men de tijd vinden om de oogstwerkzaamheden even op te schorten en zich te bezinnen op het nog zo korte verleden, waarin reeds zo veel geleden, zo veel gevochten moest worden. en weg bouwde men de boerdery. Het is duidelijk, dat de boer èn voor zyn transport èn voor zyn eigeniyke werk, bijzonder profyt trok van deze ligging. Bomen jonger, huizen nieuwer Omsloten aan de Oostkant door een hoge dyk en in Noord, West en Zuid overlopend in oud land. ligt de Wierin germeer als een geweldig zinkstuk aan de rand van het IJsselmeer. Men ziet het verschil met het oude Noord-Holland komende van de Afslultdyk rydt men eerst nog langs ietwat woeste, by na on Nederlandse grond. Wie by Kolhorn of tussen Winkel en Aartswoud of by Lam- bertschaag de „Meer" inrydt. ziet echter dat de bomen jonger, dus kleiner, zyn. Dat de boerderijen grote schuren en riante huizen met fraaie bloemperken gisteren geschilderd konden zyn. Dat de wegen, de sloten en de kanalen kaars recht hun lynen door de grond trekken. Het is het nieuwe dat aller aandacht trekt. Het nieuwe scherpe herinne ring aan de Duitse wandaad van 17 Apri 1943, de tweede slag van het water. Er is in de vorige eeuw met woorden fel gestreden om deze Wieringermeer. Of eigenlijk: de 17de-eeuwer Hendric Stevin wilde al grond op de Zuiderzee veroveren, alleen om een zoetwatermeer te scheppen. In het begin van de vorige eeuw kregen de plannen meer inhoud. Maar pas Cornelis Lely kreeg de kans om zyn ideeën te realiseren. Zyn plan van 1891 was het. dat vandaag de dag nog uitgevoerd wordt. Het voorzag in de Afsluitdijk en in het maken van vier polders. De oprichting van de Zuiderzee- vereeniging in 1886 was de beslissende stoot in dit proces. Pas in 1918 overigens werd een desbetreffende wet door de Eerste Kamer aangenomen. En eerst in 1926 begon men de dijken om de Wie ringermeer die als nr. 1 op het pro gramma stond aan te leggen. Drie jaar lang is er hard geploeterd tegen het wa ter. In 1929 was de dyk klaar: 20.000 ha water-oppervlak was van de Zuiderzee gesneden. Op 21 Augustus 1930 hadden de mach tige pompen van de gemalen Lely te Medemblik en Leemans te Den Oever het water weggepompt. Toen had men voor zich de nieuwe grond: zout, maag- deiyk en ruw, maar vruchtbaar en goed voor het beste graan, zoals later bleek. f. 100 millioen Wat had men nu eigenlyk voor met het bedwingen van de Zuiderzee? Waar om moest het Ryk niet minder dan f 100 millioen toen een zeer gToot bedrag tegen een werk smijten, waarvoor geen particulier in die tyd zijn geld kon ge ven? Daar was ten eerste het feit. dat Nederland grond, landbouwgrond, nodig had. Er ging vóór 1930 ieder jaar meer cul tuurgrond weg: voor wegen en steden. Er kwam niets by, terwyi de bevolking maar groeide, terwyi Jonge boeren en landarbeiders de stad opzochten. Er was méér: de afsluiting van de Zuiderzee zou een vermindering van gevaar Inhouden voor Noord-Holland en Utrecht in tyden van storm en overstromingen. De Wie ringermeer kreeg daarenboven voorrang boven de Afslultdyk (die pas in 1932 klaar kwam), omdat het tekort aan cul tuurgrond de aandacht op byzonder onaangename wijze begon te trekken. Zo kwam de Wieringermeer tot stand: byna 20.000 hectare, die per stuk zo'n f. 6000.kostten. (De Noordoostpolder kostte uiteraard meer. te weten byna f9000.per ha). Men sneed het nieuwe land in kavels van 800 by 250 meter. De trots van Nederland, dat toenmaals in de dertiger jaren zuchtte in de crisisperiode, lag open voor een nieuwe generatie boeren. Men was er op uit de fouten van het verleden te vermyden. Het verleden was de Haarlemmermeer, waar de staat voor de drooglegging had gezorgd en zich slechts Interesseerde voor de bescherming van het oude land. en waar de boeren ten onder gingen in de andere problemen. In de Wieringermeer ging dat anders: voordat de polder droog was gemalen, had men al kanalen gegra ven. Toen het op verdeling van de grond aan kwam. ging men uiterst economisch en selectief te werk. Aan de voorkant van een kavel (van 800 by 250 meter) legde men een sloot en een weg. aan de brede achterkant kwam een tocht, met verbinding naar een kanaal. Aan sloot Illegale export van kolen uit Duitsland Aanzieniyke hoeveelheden kolen, die eigenlijk voor binnenlands verbruik be stemd zyn. worden in de laatste Jaren volgens het dagblad „Die Welt" naar Nederland en België uitgevoerd. Het blad spreekt van een „illegale" export, die telkens optreedt wanneer de kolen schaars worden. De Duitse handelaars, die deze export bedryven, betrekken vol gens 't blad de kolen voor binnenlandse afzet, doch zy maken hogere pryzen door naar het buitenland te verkopen. In 1954 zouden op deze wyze 300.000 ton Roe:kolen naar Nederland zyn ge gaan. Uit Ruhrort zouden in de laatste weken meer dan vyftlg rynaken met deze kolen naar België zyn verzonden 1 Het orgaan van de Duitse kolenhandel verlangt, dat de verkooporganisatie voor Roerkolen daarom voortaan toezicht zal houden op de bestemming der kolen. In de Duitse mynindustrle wordt het ver- sehynsel toegeschreven aan het feit, dat de Duitse kolenpryzen te laag worden gehouden. De eerste pachters: 1934 Zo bouwde men de Wieringermeer: met het oog op vele problemen, die zou den kunnen opdoemen De grond w as nog doordrenkt met zeewater. De staat moest het eerste risico nemen. Maar er werd tegen de eerste moeliykheden niet opge zien: meer dan 200 kilometer kanalen en tochten, meer dan 1000 kilometer sloten, meer dan 200 kilometer wegen, meer dan 50 bruggen, en enige sluizen moesten worden aangelegd of gebouwd. Maar na één winter waren de zand gronden hier al ontzilt. In 1934 zag men hier, aarzelend nog, de eerste pachters arriveren: slechts 43. Maar toen allengs bleek, dat de opbrengst der landbouwgewassen tot de hoogste In den lande gingen behoren, kwamen er meer. Nog te meer toen de doelma tige verkaveling, de bemesting c.d. wetenschappelijk aangepakt werden. Aan de pachters stelde men hoge eisen. Er zyn hier nu 37 staatsbedryven met een oppervlak van 1000 ha. maar 476 boerderijen, door pachters geëxploiteerd, die zo'n 13000 ha hebben. En dit alles leverde Nederland 10 pet. meer cultuur grond op, meer voedsel en grondstoffen, meer gelegenheid tot arbeid. Te wensen valt er overigens ook in de Wieringermeer genoeg: de drie dorpen Wieringerwerf, Mlddenmeer en Sloot- De tweede maal: 17 April 1945 Op 17 April 1945 verrichtten de Duitsers een der grootste wandaden uit de bezetting. Daags tevoren hadden zy de Wieringermeer-bevol king meegedeeld, dat er springla dingen in de dyken zaten en dat men acht uur de tyd had om zyn boeltje te pakken. Boeren, vrouwen, kinderen, ambtenaren en onderdui kers trokken 's nachts en 's morgens met wat kleren en lieve dingen het nieuwe land uit. Aan de grens van de polder stonden Duitsers en „landwacht" gereed om onderdui kers te grypen Op twee plaatsen lieten de Duit sers onnodig, zinloos en barbaars daarna de dyk springen. Twee dagen later kolkte er weer water op het pas veroverde land. Op 5 Mei 18 dagen na de wandaad capi tuleerden de Duitsers. Daarna pakte men hier aan op een wyze welke verbazingwekkend en groots was. Op 5 Augustus was er al weer poldergrond boven water. Op 11 December was de polder droog: voor de tweede keer! Men stond voor een ruïne: boerderyen, huizen in de dorpen, scholen en kerken lagen in puin. Men kon opnieuw beginnen. En men begón. Thans is de Wieringermeer nieuwer dan ooit, hersteld van een zware slag. Voor de tweede maal in een kwart eeuw op het wilde water veroverd. (Ingez. Med.-Adv.) WHgam VACANTIEHERINNERINGEN - Lago Maggiort. dorp liggen al te dicht by elkaar. Koop man. boer en ambtenaar hebben hiervan hinder. Er is thans dan ook een plan voor een nieuw dorp en een haven, dat veel kans op slagen heeft. Zo groeide de Wieringermeer: een polder die werd tot een der bloeiendste streken van ons land. Wie er doorheen rijdt en oog voor het landschap heeft, kan er altoos genieten: van het nieu we aan de boerderijen, van het Jonge aan boom en struik, van het ploniers- arhtige dat elkeen hier bezit en van het gigantische dat de drooglegging van dit gebied nog altijd is. Men rijdt er over brede wegen van Friesland naar Noord-Holland, waar eens de Zulderzee-golven wild en woest te keer konden gaan. Het groen van de zee is al lang naar de dyk verdreven en het geel van het graan en het rood en wit en bruin van de huizen overheersen op een land, dat door zijn uitgestrekt heid en historie imposant blijft. Een gulden genieting voor 8o cent DE AFSLUITDIJK, Ingang tot de Wieringermeer „Neutrale commissie moet verdwijnen" Oordeel van Amerikaans generaal in Korea Generaal-majoor Harlan Parks, de Amerikaanse chef van delegatie van de Verenigde Naties by de gemengde Ko reaanse bestandscommissie, bleek gis teren van oordeel dat de neutrale com- lie van toezicht moet worden ont bonden. Hij zei dit in Pan Moen Djon op een vergadering van de gemengde commis sie, die ter bespreking van beschuldi gingen van inbreuken op de bestands- overeenkomst door de Communisten, bUeen was gekomen. Generaal Parks zette uiteen, dat het opperbevel van de Verenigde Naties meent, dat de neutrale commissie moet verdwijnen, maar dat dit niet het offi ciële oordeel van de Verenigde Naties is. Door de Communistische ..obstructie en ongeoorloofde handelingen in de neutrale commissie van toezicht is ont binding van de commissie de enige op lossing van de moeliykheden". In de neutrale commissie zitten ver tegenwoordigers van Polen Tsjecho- Slowakye. Zweden en Zwitserland. Trein overreed havenarbeider Vanochtend is de 57-jarige havenar beider D. L. Reeders uit Amsterdam overreden door een aantal wagons van een rangerende trein die van de Riet landen af de verbindlngsdam naar de Javakade in het Oostelijke havengebied van Amsterdam opreed. Vermoed wordt dat de man op de langzaam rydende trein wilde klimmen, is gevallen en door de laatste negen wagons werd overre den. Het zwaar verminkte stoffeiyk overschot is later door voorbygangers aangetroffen op de spoorlyn Het perso neel van de trein had niets van het on geval bemerkt. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. Ver. Naties bepleiten „open gevangenissen" Het eerste congres van de Ver. Naties /er het voorkomen van misdaad en de behandeling van delinquenten (dit con gres wordt in Qenève gehouden i heeft Maandag in een aanbeveling van ne gen punten op aangedrongen, dat het grootst mogelyke aantal gevangenen naar „open" inrichtingen gezonden wordt Een „open" inrichting wordt vol gens de aanbeveling gekenmerkt door „de afwezigheid van materiële of phy- sieke voorzorgsmaatregelen tegen ont vluchting (zoals muren, sloten, tralies, gewapende of andere speciale bewakers) en een stelsel, gegrond op zelftucht en het gevoel van verantwoordeiykheid van de bewoner der inrichting tegenover de groep waarm hy verkeert". Aan het congres hebben vertegen woordigers van zestig landen deelgeno men. Met een enkel woord BINNENLAND Het Nederlands Instituut voor Efft- ..ëncy zal Woensdagmiddag 7 September in Grand Hotel Gooiland te Hilversum zijn algemene ledenvergadering houden. De 24-jarlge zeeman Raang Idema uit Groningen is gisteren verdronken In de haven van Naestved by Kopenhagen Met twee andere zeelleden was hy bezig hun schip, het m.s. „Madjoe" uit Veen- dam. aan de buitenkant te verven. Plotse ling brak een touw en twee van hen vielen In het water. Idema zonk direct en werd eerst drie uur later gevonden. Alle i waren vruchteloos. op By K.B. Is met ingang van 1 Sept. 1955 op het daartoe door hem gedaan ver zoek een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan brigade-generaal J. Porthelne, van het wapen der Artillerie, onder dankbetuiging voor de veeljarige diensten door hem aan den lande bewezen. Het bestuur van de VPRO heeft tot economlsch-dlrecteur van zijn bedrijf be noemd de heer N Padt thans werkzaam als chef van het landenbureau Europa var De heer Padt hoof' le te Hilversum op i kunnen aanvaarden. De Franse regering heeft mr B J. M Spaendonck te Tilburg ln zyn kwall- t van secretaris van de Algemene Ver eniging voor wolhandel en wollndustrle ln Nederland, benoemd tot officier ln de orde „Du merite commercial". Dit ge schiedde uit erkentelijkheid voor zijn werkzaamheden Inzake de bevordering van de economlsohe relatlea tussen Frankryk en Nederland. In verband met de toenemende ver keersintensiteit. welke aan de llchameiyke en geestelijke conditie van bestuurders van motorrijtuigen voortdurend hogere eisen stelt, heeft de Ministerraad besloten, dat chauffeurs ln Ryksdlenst eenmaal in de vyf Jaar aan een geneeskundig onderzoek door de rijks geneeskundige dienst behoren te worden onderworpen. Met Ingang van 1 September 1955 ls eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend aan de luitenant-kolonel C. L. E. F van Swleten van het wapen der Infanterie, van het regiment geneeskundige troepen. Met Ingang van de zomerdienstrege ling 1956 zal het spoorwegtraject Eind hovenVenïo electrlsch worden bereden. Hiermede zal de tweede phase van de electrlflcatle van het Nederlandse spoor wegnet aanvangen, die zal worden voort gezet op de baanvakken VllssingenNy- megen en AlkmaarDen Helder. Gistermorgen heeft lr A. G, Marls, directeur-generaal van Rijkswaterstaat als vertegenwoordiger van de minister van Verkeer en Waterstaat het tweede con- greB van de Internationale Federatie voor gespannen beton, dat van 29 Augustus tot 3 September ln het Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt gehouden, geopend Er zyn 1000 deelnemers. BUITENLAND (Amerikaanse staat Indiana), zijn twee personen om het leven gekomen en 45 ge wond. aldus de definitieve ongevallen- cyfers. De schade wordt op tien millioen dollar, ongeveer een tiende van de oor spronkelijke raming, geschat De brand Is nog niet geheel geblust, maar men ver wacht, dat het vuur apoedlg geheel be dwongen ls. In Moskou ls Maandag een groep Italiaanse geleerden aangekomen, die door de Sovjet-Russische Academie voor weten schappen was uitgenodigd, aldus meldt het persbureau Tass. De geleerden zullen verscheidene steden bezoeken. Tengevolge van het eten van ver giftige paddestoelen zyn de afgelopen dagen ln de West-Duitse staat Hessen vier kinderen en twee volwassenen overleden. onbemand boven de dicht bevolkte bulten- wyken van de stad en kooa tenslotte de richting van de zee Het werd dertig myi De schoolkinderen ln de Sovjet-Unie zullen in het nieuwe leerjaar onderricht krygen op het gebied van landbouw, machinebouw en electro-technlek. Voorts ls ln vele steden ln de Sovjet-Unie het middelbare onderwys van de huidige zeven jaar tot tien Jaar verlengd. Rlta Hayworth heeft bekend gemaakt, dat zy wil schelden van de Argentijnse zanger Dick Haymes. met wie zy twee Jaar geleden ln het huweiyk trad. De Britse korporaal Harries heeft in Hongkong verscheidene ryke aders beryl ontdekt. Uit dit mineraal wordt beryllium gewonnen, dat ln de atoomenergie en vliegtuigindustrie wordt gebruikt. Het ls uiterst kostbaar en de vondst zal korpo raal Harries waarschyniyk mlllloenen op brengen. Britten, Grieken en Turken in Londen bijeen In Londen is gisteren een conferentie begonnen van Britten. Grieken en Tur ken over vraagstukken uit het Oostelyk deel van de Middellandse Zee. De eerste zakelyke conferentie zou heden, Dins dag, beginnen. Gisteren was de byeen- komst gewyd aan technische kwesties. Van deze omstandigheid is een Griekse journalist de dupe geworden, die slim dacht te zyn en de zaal was binnenge slopen. Hy slaagde erin byna de gehele openingsvergadering van de conferentie by te wonen. De man (wiens naam niet bekend ge maakt is) was de conferentiezaal met een groep fotografen binnengekomen, die een kwartier lang gelegenheid kregen foto's te maken. Toen de fotografen weg gingen. zat de Journalist achter de Griekse afvaardiging aan de ronde tafel. Kort voor het einde van de vergade ring, die anderhalf uur duurde, werd de man ontdekt. De Griekse minister. Ste- fanopoelos. bood zyn Britse en Turkse collega's verontschuldigingen aan en be loofde, dat een dergelyk voorval zich niet zal herhalen. Een delegatielid zei later, dat de ver slaggever geen goede dag had uitgezocht: gisteren werd immers alleen over proce dure-kwesties gesproken. Als hy het later zou hebben gedaan, was hy misschien met een werkelyk belangryk verhaal naar huis gegaan, aldus deze diplomaat. Staking bij Henschel in Kassei geëindigd. De staking by de Henschelfabriek in Kassei, een van de wilde stakingen in West-Duitsland, is geëindigd: het sta kingscomité heeft de arbeiders opgeroe pen tegen heden, Maandag, het werk te hervatten. De achtduizend stakers hadden Za terdagochtend brieven van de directie ontvangen, waarin werd verklaard, dat het mogelyk moest zyn een einde aan de staking te maken. De leiders gin gen op dit gebaar is, hetgeen tot resul taat leidde. hei Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Leldsche Bouwmy. Aanvang 4.30 uur nam. OEGSTGEEST W. d. Zwygerkerk: .preker de heer F. L. Vlsscher en ds G. v. lameren. Aanvang 8 uur nam. WOENSDAG Middelste gracht 3: Spr. ds J. v. d. Schors over het ultimatum Gods. Aanvang ir nam. DONDERDAG Acad. Ziekenhuis: Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Land- stelner onderscheidingen. 8 uur nam. _oeterwoude. Café Den Hollan der: Receptie W. Borst. 2.30 uur nam. oorschoten. „Het Wapen van Voorschoten": Jaarvergadering Schaak- nlglng „Voorschoten", 8 uur nam. ZONDAG TENTOONSTELLINGEN Lakenhal Schllderllen. aauarellen en tekenineen van Florls Verster en Mcnso Kamerllneh Onnes 10—12 en 25 uur. tot 1 September Museum voor VolkenkundeExpositie Japanse Kleurendruk-houtsneden van Utagawa Kunlyoshl. 1017 uur tot en met 20 September Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zo zien zy ons". 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam (Tot en met 2 October) BIOSCOPEN Casino: „Een mooi portret" alle leeft Werkdagen 2 30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Van Je familie moet Je het hebben" alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „3 Ring Circus" alle leeft. Werkda- ?en 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag 2 30 4.45. en 9.16 uur Rex: „Het teken van de Helden" 14 Jaar Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. zon dag 2.30, 4.45, 7.15 «n 9.15 uur. Vliegtuig redde kinderleven LONGOPERATIE TE UTRECHT Dank zij een operatie, snel vervoa en de medewerking van velen, onder wie luchtreizigers van verschillend! nationaliteiten, is een jong leven be- houden gebleven. De bijna 8 weken oude Michiel Passtoors is gisteren, nj een ingrypende longoperatie In het Antonius Ziekenhuis ln l'trecht, als een volkomen normale, gezonde 'baby per KLM van Schiphol naar zijn ft- boortestad Calcutta in India tenure- keerd. By zyn geboorte, op 6 Juli, werd ernstige longafwykin? geconstateerd, waarbij operatief ingrypen nooduktiflk bleek. Aangezien de zeer speciale ope ratie, die hiervoor nodig was, in India niet mogelijk bleek, werd de baby on- middellijk in een zuurstoftent per KLM- vliegtuig naar Nederland vervoerd. Op 25 Juli arriveerde de kleine patient met zyn moeder en een verpleegster op Schiphol, vanwaar hy ln een ambukn- ce, eveneens voorzien van een zuurstof- tent. naar Utrecht werd vervoerd Ge durende de overtocht verleende dè ge hele bemanning in het vliegtuig alle medewerking, terwyi alle passagiers groot medeleven toonden en de gehele reis het roken ln de cabine achterwege hebben gelaten. Ulbricht in Moskou De leider van de Oost-Duitse Com munistische party, Walter Ulbricht, van wie twee maanden lang niets m gehoord, blijkt thans in Moskou te stja Het officiële Oost-Duitse nieuwsagent schap ADN meldde dat Ulbricht Mun- dag een bezoek bracht aan een tentoon stelling gewijd aan de ontwikkeling »»n Tsjecho-Slowakye gedurende de laatste tien Jaar. De lange afwezigheid uit het openbare leven van Ulbricht, die pla«* vervangend premier van Oost-DuitsUnd is, had aanleiding gegeven tot vermoe dens dat hij was „weggezuiverd'* of £et was. Wilhelm Pi eek, de 79-Jarige presi dent van Oost-Dultsland, ls Maandag ln Beriyn teruggekeerd van een vacantia van bwee maanden in de Sovjet-Unie. Grootste vliegdekschip ter wereld begint proefvaarten Het gTootste vliegdekschip en tevens de grootste oorlogsbodem ter wereld, d( 59.900 ton metende „Forrestal" van ce Amerikaanse Marine, is Maandag uit Newport News in de staat Virginia ver trokken voor de eerste proefvaarten. Deze eerste reis, welke vijf dagen zal duren, wordt meegemaakt door een paar honderd deskundigen. De kiel van het schip, dat 345 meter lang is. werd in Juli 1952 gelegd. Twe» en een half jaar later liep het van sta pel. Het is genoemd naar wijlen James Forrestal, die tydens de tweede wereld oorlog minister van Marine was. ARRESTATIE IN VERBAND MET CORRUPTIE Het voortgezet onderzoek naar cor ruptie heeft gisteren te Djakarta geleid tot de arrestatie van een Indonesiër, werkzaam by een der Indonesische bui tenlandse vertegenwoordigingen, die ie Djakarta vertoefde, aldus de advocaat- generaal, Moro Hy weigerde echter de naam van de gearresteerde te noemen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam London Luxembure Parits Bordeaux Grenoble Nice Genéve Zürich Locarno Berllln Frankfort Mtlnchen Wenen Innsbruck Rome Atocclo Mallorca half bew zwaar bew. zwaar bew. eoh bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. mist mist onbewolkt nevel Uoht bew. onbewolkt licht bew. U 1? fi zzo 3 W 0 „IncWU J, SSU j s* lï OK> t °n° y nw 3 3»" zw 11 ?i windstil 35 0' o 1 3> windstil 31 j windstil raw J

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2