LEIDSCH mDAGBLAD WEERBERICHT Artillerie-duel bij Gaza over een frontbreedte van elf km Waar noodweer met blikseminslag teisterde delen van ons land Jfcte Jaargang MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 No. 28613 J w Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 '^'fiTdactêur J Brouwer f6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand, f 0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501' Truman contra Eisenhower Oud-president Truman is Zondag een „persoonlijke" campagne tegen president Eisenhower begonnen, die hy beschul digt van het geven van een verkeerd» voorstelling van zaken en van „demago gie". Truman beschuldigt de Republi keinse regering ervan, dat zij de gevan gene is van het „grote zakenleven". Truman voert zijn campagne met het oog op de presidentsverkiezingen, die in 1956 in de Ver. Staten zullen worden ge houden. Hij sprak Zondag op een bij eenkomst van de Democratische Partij in Indiana. In zijn rede noemde hij president Eisenhower niet met name, doch sprak hy over de „gekozen presi dent". tijd had hij op te grote voet geleefd, zo verklaarde hij. Een uitgebreid accountants-onderzoek wordt ingesteld. Delen van Alkmaar en Hilversum stonden volkomen blank Veel schade aan te velde staande gewassen Op vele plaatsen van ons land heeft zich Zaterdagmiddag een hevig onweer, dikwijls gepaard gaande met blikseminslag en wervel stormen ontlast. Het gebied, waar dit noodweer heerste lag hoofdzakelijk ten Noorden van de grote rivieren namelijk in het N.O. deel van Gelder land, het Oostelijk deel van Overijssel. Zuid-Oost Drenthe, het grens gebied van Drenthe en Friesland, verder een vierhoek in het gebied tussen Hilversum, Utrecht, Den Haag en Rotterdam, het zuidelijke deel n Noord-Brabant en in de kop van Noord-Holland. Ten Zuiden van Hilversum in de gemeenten Westbroek en Tienhoven viel hierbij hagel. Alkmaar in het bijzonder heeft het zwaar te verduren gehad door ten wolkbreuk. Grote schade te Alkmaar In minder dan geen tijd stonden daar veie straten, vooral in de lagere gedeel ten van de binnenstad, blank. In som- ure straten steeg het water tot een iiJse, of zelfs tot een meter. Tai van Lateis, woonkamers en kelders liepen ral, vooral in de Molenbuurt, de Ramen a de Laat. De Alkmaarse brandweer, vysterkt met die uit Castricum, moest te semeentereiniging assisteren om de L'.dere, o.a. die onder een warenhuis, «I te pompen. De Zaterdagmiddag- op de Laat kreeg een ontijdig (ode. Tal van marktkramen kwamen in t« water te drijven en de koopwaar, ccenten en bloemen dreven weg op de iroom. Vele kippen en konijnen in de t'Jnljes verdronken. In winkels en wo- ■ugtn werd ernstige schade aan huis raad en inventaris toegebracht. Ook het ranisterretn moest het ontgelden. Een Mgatkraam kreeg enige duizenden gul- schade. In totaal heeft de wolk- wuk voor vele tienduizenden guldens •iade aangericht. Auto's raakten onder hte en tal van motoren en scooters a het water kwamen te staan, raak ten onklaar. Met de regenbui kwamen ook hagel stenen als duiveneieren naar beneden, het water dat de straten vulde, jjskood was. Enkele personen, die in «I ijskoude water kwamen te staan wen flauw. De kelders van het Cen- hwl Ziekenhuis liepen vol. Ook daar ■*st de brandweer assisteren. De voetgangerstunnel onder het sta- stond onder water, zodat de reizi- j(*s van het perron niet op het Sta- ^ein konden komen. Ook het voet- P^Bstunneltje onder de Berger over- *3 y*ar velen ingegaan waren om te -yüen. stond in een minimum van nieter onder water. u u ongeveer een uur duur- a«e het water spoedig weg. hier en r11 «n laag modder uit de riolen op o straten achterlatend. Met het leeg- ^ipen van de kelders zijn de brand den en de reiniging nog uren bezig tnwst. Ook in de omgeving van de stad stonden hier en daar de straten blank. Langs de Duinweg tussen Bergen en Schoorl spoelde de stortbui massa's zand op de weg dat met karrevrachten moest worden weggereden. Vernielingen In de Graftermeer by Purmerend woedde eveneens een zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige windstoten. Er vielen hagelstenen ter grootte van knik kers, die 's avonds om zes uur nog niet waren weggesmolten. Grote schade is aangericht aan de te velde staande ge wassen en gehele akkers met slabonen en augurken werden totaal vernield. Ook het fruit liep aanzienlijke scha de op. Vele bomen zijn door de wind, die het karakter van een wervelstorm had, ontworteld. Hilversumse tunnel vol Zware onweersbuien zetten ook ge deelten van Hilversum onder water, speciaal de grote tunnel onder de spoorlün. Vele kelders liepen vol en bü talloze winkels en huizen van par ticulieren kwam het water tot de drempels. In diverse gedeelten van de stad kon men van ware „overstro- Het verkeer zat totaal in de knoop omdat het water op verschillende plaat- mingen" spreken! sen te hoog stond om te kunnen passe ren. Automobilisten zochten gedurende de bui, die twee uren duurde, een weg over de trottoirs. De grote autotunnel liep tot vrijwel bovenaan toe vol. Een grote verhuiswa gen bleef halverwege de oprit steken en heeft in het water gestaan totdat de tunnel gistermiddag twee uur weer droog vieL Ook de bemalingsinstallatie van de tunnel liep onder, zodat voor het droog- malen de hulp van de B.B. en de Brandweer werd ingeroepen. Zes pompen zijn er uren in werking geweest. Een ry oude huizen by de in gang van de tunnel, welke een straat- meer was, werd ondermynd. Een zalen complex aan de Groest kwam blank te staan. Een van de zgn. kleine spoorbomen kon niet meer omlaag worden gebracht omdat weggespoelde grond de bak, waarin het contra-gewicht wegzakt, had ontzet. De fietsen tunnel bij deze over weg staat nog blank. De gTote spoorweg overgang bij het station kreeg zo'n ver keersstroom te verwerken, dat de spoor wegen de bomen nauwelijks dicht kon den krijgen als een trein in aantocht- was. Op de Larense weg kreeg een 17-ja- rig meisje een shock toen vlak by haar de bliksem m een boom sloeg. Een po litic-auto, die assistentie verleende, kreeg op de Tergweg blikseminslag op de motorkap. In de gehele stad door stonden auto mobilisten stil met nat geworden afge slagen motoren. Verschillende kleinere auto's werden met een kabel door zware trucks uit diep water getrokken. Tientallen kelders liepen onder ter- wyl het gehele weekeinde door overal gepompt moest worden. Slot op Pag. 2 Kans op regen verwacht tot morgenavond: ^-randerlijke bewolking met enkele en in de nacht en ochtend mist. Overwegend droog weer morgen later op de dag kans op .„•'tgen vanuit het Westen. Zwakke ~lmatige, later aan de kust wellicht aw. 'ge Zuidwestelijke wind. De- or iets lagere middagtemperaturen. '"««naakt te 10 uur). 30 AUGUSTUS. ?*op: in op: f* Vu*148 uur; onder: 19.36 uur. Boa».. 1803 uur: onder: 2.30 ui_. te Katwyk te 1.16 en 13.44 u. ""miner bestaat uit acht pagina's Een Amerikaanse firma bouwt op het ogenblik in recordtempo huizen in Porto-Rico volgens een nieuw systeem. Met een grote kraan wor den gietvormen geplaatst op tevoren uitgetekende plaatsen op de grond, en daarna voorzien van betonijzer en volgestort. De binnen- en buiten muren worden daardoor in één slag gevormd. Daarna wordt het gepre fabriceerde dak er in één stuk bovenop gezet. Op deze wijze wor den zes huizen per dag geplaatst. De foto geeft een overzicht van een Indonesië verlaagt benzineprijs DERVING VAN RP 336 MILLIOEN. De Indonesische regering heeft be sloten de door de vorige regering in gevoerde accijnsverhoging op benzine met ingang van 1 September in te trekken. De benzineprijs in Djakarta zal daardoor dalen van Rp 1.80 tot de oorspronkelijke prijs was Rp 1.04. De regering heeft "hierby overwogen, dfit weliswaar Rp 336 millloen per Jaar aan extra-opbrengst aan accynzen kon worden geind, doch dat de verhoogde inflatoire druk is toegenomen. Het ge derfde inkomen wil de regering com penseren door het heffen van directe belastingen en door bezuinigingen. De prysverlaging voor benzine gaat per 1 September in. Aan de regionale auto riteiten zal worden opgedragen er op toe te zien. dat de vervoersbryzen dien overeenkomstig zullen dalen. De Minister van Voorlichting zeide. dat het bedrag van Rp 336 millioen „een tiende van het totale staatsdeflclet' vormt. Ned. meisje in Frankrijk gedood BIJ AUTOBOTSING Een botsing tussen een auto en een vrachtauto heeft de levens geeist van een Nederlands meisje en een Ameri kaanse militair. Een tweede Amerikaan en een ander Nederlands meisje werden gewond. Het omgekomen Nederlandse meisje is de 23-jange Dina Bic km an uit Den Haag. de gedode Amerikaan is William Essom van de luchtbasis Souvron. De gewonden zyn de 23-jarige Janke Wit- mus uit Den Haag en de Amerikaan Ed ward Johnson. De auto. waarin het viertal reed, kwam tussen Laon en St. Quentin in bolsing met een vrachtauto. Mej. Bick- man werd op slag gedood; Essom over leed ln een ziekenhuis. Een van de hoogtepunten van de herdenking van Groningens ontzet in 1672 was het bezoekdat Prins Bernhard Zaterdag aan de stad bracht. De Prins bezichtigt een oude Friese sjees op de tentoonstel ling Wagens en tuig' in het Gro nings Museum. Hongaarse Socialisten vrij Reizigers uit Hongarye, die Zaterdag ln Wenen aankwamen, vertelden, dat „een groot aantal" Hongaarse Sociaal- Democraten de vorige week uit gevan genschap is ontslagen, onder wie voor aanstaande leden van de Hongaarse Sociaal-Democratische beweging. nieuwe stadswijk, op deze wijze ge bouwd. Al heeft dan ook zo'n een heidshuis niet ieders bewondering, het tempo spreekt óók een woordje mee. Ook vuurgevecht tussen Israëlische en Jordaanse troepen bij Hebron In het gebied van Gaza ls het Zondag weer tot Incidenten tussen Israëliërs en Egyptenaren gekomen. Aan Egyptische zijde werden by een gevecht vier soldaten gedood en zes gewond, terwijl aan Israëlische zijde twee militairen om het leven kwamen en zes gewond werden, toen twee militaire vrachtauto's op een mijn reden. Bovendien liepen twee Israëliërs verwondingen or, ten gevolge van een duel met kanonnen en mortie ren tussen Israëlische en Egyptische troepen. De bemoeiingen van de waarnemers van de Ver. Naties leidden ertoe, dat er een einde aan dit gevecht kwam. Het begon toen in de buurt van Beert een Israëlische patrouille door Egyptische batterijen was beschoten. De Israë liërs antwoordden daarop met zwaar geschut en mortieren. Het gevecht breidde zich uit tot een front van elf kilometer breedte. De Egyptische post. die met schieten begon, werd door de Israëliërs tot zwijgen gebracht. Voorts zijn Zondag schoten gewissel d bij de bestandslijn In het gebied van Hebron, ten Zuiden van Jeruzalem Dit geschiedde tussen Israëlische en Jor daanse troepen. Het incident zou zijn veroorzaakt door een Israëlische patrouille, die op Jordaans gebied doordrong, doch later na een vuurgevecht werd verdre ven. aldus beweert Radio- 'airo. betreffende een Internationale garantie van Israëls grenzen. In een communiqué werd later gezegd, dat de voorstellen nog enige opheldering behoefden. Vol gens kringen die in nauw contact met het kabinet staan, slaat dit o.m. op de passage waarin gesproken wordt van „grensschikkingen" Het Franse ministerie van Bulteh- landse Zaken heeft Zondagavond zUa instemming betuigd met de voorstellen van de Amerikaanse minister Dulles voor een regeling van het geschil tussen Israel en de Arabische landen. Laatst genoemde staten hebben zich niet -rg gunstig over het pUn-DuIles uitgelaten, dat op 3 September ln Cairo in een be spreking tussen de Arabische landen ter sprake zal komen. Het Arabische be zwaar ls. dat het plan-Dulles alleen Is rael ten goede zou komen Het Arabi sche blad „Al Achbar" (dat in Cairo verschynt) klaagde er Zondag over. dat In Dulles' voorstel ln het geheel niet ge rept wordt over de door de VJ4 voorge stelde deling van Palestina de repa triëring van Arabische vluchtelingen en de internationalisering van Jeruzalem. Het blad vraagt zich af, of het Ameri kaanse plan ten doel heeft een verzach ting van de Arabische blokkade van Is raël te bewerken. Sinds Woensdag reeds elf Egyptische aanvallen Sinds Egypte Woensdag Jl. het overleg met Israel om te komen tot een ont spanning in het gebied van Gaza af brak hebben zich dagelijks botsingen voorgedaan. Het Israëlische Kabinet gaf na een vergadering een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat de Egyptische „agressie" sinds de 1949 gesloten be standsovereenkomst tot ongekende om vang is uitgegroeid. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, die het communiqué voorlas, zei dat zij de regering niet zal toestaan dat haar toestand in het be trokken gebied uit de hand loopt. ZU zou alle benodigde maatregelen treffen ter bescherming van haar burgers. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Egyptenaren sinds Woensdag elf aan vallen hebben gedaan, waarby zy niet alleen Israëlische patrouilles hadden aangevallen, doch ook diep op Israëlisch grondgebied waren doorgedrongen om mynen te leggen, voertuigen aan te val len en bronnen te vernielen. Reacties op het plan-Dulles Weer een Britse toeriste in Frankrijk vermoord Nabij het Noord-Franse plaatsje Bel- lois-sur-Somme is in de nabijheid van een fiets het lijk gevonden van de 29- jarige Britse onderwijzeres Janet Mars hall. Zij werd kennelijk vermoord, naar men aanneemt reeds Vrijdag. Ilaar kle ding was zeer gehavend. Janet Marshall was op weg naar Engeland en kwam waarschijnlijk uit het Zuiden van Frank rijk. De brandweer moest er Zaterdag morgen op tal van plaatsen ir Alphen aan te pas komen om kel ders en riolen leeg te pompen. Boekhouder bedrij fsbond in arrest Verdacht van verduistering De recherche van het Bureau Leidse Plein te Amsterdam heeft een 42-jarige hoofdboekhouder van de Alg. Nederl. Bouwbedrijfsbond (aangesloten by het NNV) gearresteerd, nadat van de zijde van het hoofdbestuur aangifte was ge daan van verduistering die was ont dekt en waarvan de boekhouder werd verdacht. Volgens een voorlopig onderzoek zou ca. f 40 000 zyn verdwenen. De boek- H„_ h.f houder heeft bekendchecquesenkwiton- ier IS de brandn eer in actie op hetties te hebben uitgeschreven, van nage- kruispunt Conradstraat-Oranjestr. I maakte handtekeningen te hebber, voor- (Foto Lux/Alphen.) 1 zien en zelf te hebben geïnd. De laatste

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1