m Onzekerheid drukt haar stempel op de beurzen Linnaeushof heeft moeilijkheden en Keukenhof protesteert tegen schuld-insinuaties Streven naar opening lente 1956 Schilders in (Oud) Katwijk: A. Stengelin i'ii ZATERDAG 27 AUGUSTUS Niettemin krachtig herstel Van teruggang in bedrijfsleven nog geen sprake (Van 1 e financiële medewerker) Het Is niet alleen de vacantiettyd, waarin de verklaring moet worden gezocht voor de op de effectenbeurzen verminderde omzetten. De ervaring heeft geleerd, dat ook In de zomermaanden de beursomzetten tot recordhoogte kunnen stügen en als ditmaal voor de laatste weken een teruggang van de omzetten op de beurzen van New-York en Amsterdam moet worden geconstateerd, zal men de oorzaak moeten zoeken in de vrees voor de gevolgen van de maatregelen welke worden genomen om de hoogconjunctuur in de verschillende landen enigszins aan banden te leggen. Ook tn ons land houdt men de gang van zaken scherp in het oog, al heeft dit tot dusver nog niet tot een verhoging van het disconto geleld. Men is ook In de hoogste regionen blijkbaar van mening, dat de credietverlening in het algemeen haar verantwoorde grenzen nog niet heeft overschreden, ook al valt er ten aanzien van het in deze tijd veelbesproken afbetalingscrediet een nog steeds aanhoudende expansie te constateren. Hierbij moet er, zowel in ons land als elders, rekening mee worden gehouden dat. men de cijfers van het afbetalings crediet niet slechts op zich zelf moet zien, maar tegen de achtergrond van de aanmerkelijk gestegen nationale inkomens, waarvan ze tot dusver niet meer dan enkele procenten uitmaken. In de V. S. neemt men een cijfer van 10 a 12% aan, voor ons land ligt het vermoedelijk nog beneden 2%. Dit neemt toch niet weg dat men in getemperd, hiervoor een thans reeds te de beoordeling van de conjunctuuront- wHekeling voorzichtiger is geworden. Nog altijd blijkt de beurs van New-York de toon aan te geven, zodat ook de vermin derde activiteit op de Amsterdamse beurs grotendeels aan eenzelfde verschijnsel op de New-Yorkse beurs moet worden toe geschreven. Het is dan ook zo. dat zodra New-York van een aanmerkelijk koers- herstel blijk geeft, Amsterdam dit voet spoor onmiddellijk volgt, hoewel het rechtstreeks belang van de Nederlandse fondsenhouder bij de Amerikaanse waar den betrekkelijk gering is. Het is de dominerende plaats, welke de VS. na de oorlog in de wereldconjunctuur hebben ingenomen, waardoor ook de New-York se beurs doorgaans voor de Europese beurzen leidinggevend ls. Tot dusver is elke terugslag door een redres gevolgd. Ook deze week is op de New-Yorkse beurs weer een herstel in getreden, dat het vertrouwen in tech nische positie van de beurs heeft ver sterkt. Een feit is trouwens dat de berichten uit het Amerikaanse bedrijfsleven nog steeds gunstig luiden, dat voor het eerste halfjaar bij de meeste onderne mingen grotere winsten worden ge rapporteerd en ook het bedrag, dat aan dividend wordt betaald, weer belang rijk hoger ligt dan het vorig jaar. Weliswaar wordt ook ln de V.S. het gevaar voor inflatie aanwezig geacht. Goed beschouwd ls dit voor de effecten beurzen eerder een hausse- dan een baissemotief. Juist de pogingen om die inflatie tegen te gaan zijn voor de beur zen een waarschuwing om de pas in te houden en het is de strijd tussen de In flatoire en de deflatoire krachten, welke thans de oonjunctuur beïnvloedt, waar door de activiteit op de effectenbeurzen is verminderd. Ondanks de geweldige vooruitgang van de statistische wetenschap is men toch nog niet zover, dat met enige zekerheid de ontwikkeling van de conjunctuur kan worden voorspeld en men kan dan ook in de Amerikaanse pers de meest te genstrijdige beschouwingen daarover le zen. Aan de ene kant wijst men op de aanmerkelijk gestegen voorraden bij de automobielfabrieken, waardoor men ge noopt wordt de verkopen te forceren, op de overspanning ln de bouwnijver heid, op de steeds voortgaande eisen van de werknemers, die de rentabiliteit van de bedrijven bedreigen, terwijl voorts de toenadering tussen Oost en West de vrees voor verminderde bewapeningsop drachten oproept. Aan de andere kant is men van oordeel, dat ook al wordt de constateren uitbreiding van de handel met Rusland ui de plaats zal komen, terwijl men voorts overtuigd is, dat ook al zou in de VS. een z.g. recessie in treden, de regering van Eisenhower met de verkiezingen in het vooruitzicht, zulk een recessie desnoods met inflatoire maatregelen zal bestrijden. Hieruit blijkt dus wel de grote mate van onzekerheid, waarin men ten aanzien van de toe komstige conjunctuur verkeert, een con junctuur die niet meer, zoals in vervlo gen tijden, aan zich zelf wordt overge laten, maar die voor geen gering deel door de regeringen wordt geleid. Teii onzent staat men voor hetzelfde geval. Ook hier is van een teruggang IN MAASHAVEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 55-jarige bootsman I. J. La ban uit Rotterdam in de Maas haven gevallen en verdronken. Bij het laden van rollen hout uit een zeeschip in het ruim van het Nederlandse bin nenschip „Sijelidi" waar hij in het gangboord stond sloeg hij mis met de haak. waarmee hij de hijs wilde grijpen. Toen sloeg hij achterover over boord. Hoewel hij na korte tijd reeds op het droge was gebracht, mocht kunstmatige ademhaling helaas toch niet meer ba ten. in de wereld van het bedrijfsleven geen sprake. Integendeel, als men de cijfers van de productie voor Juni en de eer ste maanden van 1955 beziet, blijkt er nog steeds van een vooruitgang te kunnen worden gesproken. Het alge meen productiecijfer voor Juni was 159 tegen 147 in Mei en 145 in Juni van het vorig jaar en ook de gemiddelde dagproductie ligt veel hoger. Met name is dit het geval bij de Me- taalni]verheid, waarvan het cijfer van de gemiddelde dagproductie van 183 ln Mei tot 206 in Juni is gestegen, terwijl het een Jaar geleden 175 bedroeg. Ook de papierindustrie maakt een periode van hoogspanning door met een cijfer van 181 voor Juni tegen 144 ln Mei en 169 in Juni 1954. Aan de andere kant wekt de ontwikkeling van de Nederlandse handelsbalans enige bezorgdheid, nu de invoer sterker stijgt dan de uitvoer en het eerste halfjaar een nadelig saldo van meer dan f.1 milliard heeft doen zien. Waarbij dan nog komt dat vooral tegenover de V.S. onze handelspositie is achteruitgegaan. Voorts vraagt men zich af of het zal gelukken de hier en daar opkomende eisen tot loonsverho ging, verlenging van vacanties etc. t( bezweren. De thans bestaande verlan gens worden door het Planbureau oj f. 5.3 milliard per jaar geschat en in elk geval zullen aan de Nederlandse volks huishouding in de naaste toekomst zware eisen worden gesteld. De Amsterdamse beurs heeft deze week overigens getoond, dat zU haar veerkracht nog niet kwjjt ls. Het redres van Wallstreet en de hervatte Ame rikaanse aankopen van Internationale fondsen deed ook het Nederlandse pu bliek weer moed vatten en over heel de linie is Woensdag en Donderdag een koersstijging ingetreden onder lei ding van Philips, die het tot over de 500% brachten! Men krijgt de Indruk, dat de atoom energie. waardoor de motor van het bedrijfsleven straks zijn toerental aan merkelijk zal vergroten, om te begin nen op de koersbeweging van aandelen Philips wordt toegepast....! Auto botste tegen paal ZES GEWONDEN. Gistermiddag is in de gemeente Ber gen (Noord-Limburg i een verkeerson geluk gebeurd, waarbij zes personen werden gewond. Een auto uit Hilversum, bestuurd door mevrouw DijkstraHack- man. wilde een vrachtauto passeren. Ztf bemerkte te laat een tegenligger en stuurde de wagen opeens rechts van ae weg tegen een paal van de electrische leiding aan. De auto sloeg om en werd zwaar bschadigd. In de wagen zaten twee dames en vier meisjes. De bestuur ster en haar drie kinderen kwamen er goed af zij werden slechts licht ge wond. Mevrouw Gommers—Hackman uit Nijmegen en haar dochtertje werden zwaarder gewond. Het dochtertje kreeg een zware hersenschudding en mevrouw Gommers klaagde over ernstige pijnen in de rug. Alle zes gewonden zijn ln het Canishisziekenhuis ln Nijmegen opge nomen. Het Leidscb Dagblad De krant voor iedereen Kan controverse ivorden veranderd in samenwerking? (Van onze deskundige medewerker) Het bestuur van de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" heeft zich genoodzaakt gezien, in een perscommuniqué te protesteren tegen „insinua ties" van de zijde van de N.V. Linnaeushof i/o te Bennebroek, als zou de Keukenhof debet zijn aan de moeilijkheden welke de Linnaeushof ondervindt. De Linnaeushof heeft n.l. van hogerhand opdracht gekregen de werkzaam heden te stoppen, en alleen mag het normale onderhoudswerk worden voort gezet. Het is al weer dat tijdens een persconferentie medede ling werd gedaan van de plannen, om te Bennebroek een tentoonstelling in te richten op het zeer fraaie bosterrein dat gelegen is aan de Rijksweg Haarlem- Leiden. Met het oog op de volgend jaar te houden Linnaeus-herdenking, en het feit, dat deze grote Zweedse botanicus ook in deze tuin zijn onderzoekingen «rcrnimi. Hid eeleden heeft gedaan, besloten de initiatiefne- geruime tijd geleden tentoonstemne de naam r ln. Zuivelpositie thans gunstiger dan in 1954 Kaasprijzen zijn belangrijk beter Naar de Kon. Ned. Zoivelbond mede- worden gesubsidieerd met een bedrag, deelt, steekt de zuivelpositie in vele dat zo juist verhoogd is tot 45 cent per opzichten gunstig af bjj die van vorig jaar. Dit blijkt uit de opgaven van de voorraden van het in- en verkoopbu reau voor zuivelproducten. Op 21 Aug. 1954 beschikte het I.V.Z. over 12.355 ton boter, dit jaar op 20 Augustus over 8.915 ton; mager ver stuivingspoeder rasp. 14.864 ton en 9.765 ton, mager walsenpoeder resp. 5.034 ton en 3.050 ton. Er is dit jaar minder inge leverd en wat de boter betreft, vlotter weer verkocht, dan vorig Jaar. Tegelijk zijn de kaasprijzen belangrijk beter. Een jaar geleden noteerde de volvette kaas te Leeuwarden f. 1.881.89, thans f.2.13 —2.15, Edammers vorig jaar 1.671.68, thans 1.93—1.94. Ook het volle melkpoe der wordt behoorlijk verkocht met prij zen van f. 1.90 per kg walsenpoeder en f. 1.92 voor verstuivingspoeder. De enige ongunstige factor is de boter. oorlogsindustrie in haar ontwikkeling I die in Engeland wordt verkocht, moet kg. Dit is het gevolg van de wijze, waar op de Britse regering haar voornaamste boterleveranciers, Nieuw-Zeeland, Au stralië en Denemarken, tegen elkander uitspeelt. Het is op dit moment moeilijk een beeld te krijgen van de vooruitzichten van de zuivelmarkt. In de zomermaan den is de productie in West-Europa be hoorlijk geweest bij een vlot verlopende hooiwinning. De vooruitzichten voor de as. winter zijn, wat het ruwvoeder be treft, dan ook veel beter dan vorig jaar. Daartegenover staat, dat de arbeids- schaarste hier en daar dwingt tot exten sivering van het landbouwbedrijf, waar bij minder koeien worden gemolken. Voorts heeft Denemarken de laatste tijd last van droogte. Deze factoren beper ken de productie. Daarentegen is de vraag naar zuivelproducten gunstig, dank zij de hoogconjunctuur in de industrie. HU De tentoonstelling „Schilders in Katwijk", waar wij sedert het begin van deze maand samen met U hebben rondge keken. sluit vanavond voor goed haar deuren en dien tengevolge is het dan nok heden voor de laatste maal. dat we U één der geëxposeerde werken tonen. We hebben hier voor uitgezocht een beeld, verband houdende met de visserij, een onderwerp, dat ln verschillende vormen de kunstenaars, die in Katwijk hun kunst pleegden te beoefenen, stof voor hun werk heeft bezorgd. Het is een doek van de in Frank rijk geboren Zwitserse schilder Alphonse Stengelin, getiteld „Bomschuiten op het strand". Het toont ons een aantal bommen, die op de waterlijn gereed liggen om ter kant- visserij uit te varen. Alphonse Stengelin werd in 1852 te Lyon uit Zwitserse ouders geboren en overleed te Satigny bjj Genève in 1938. HU was een veelzijdig kunstenaar, landschap-, zee-, portret en dlerenschilder, zowel als etser en lithograaf. Sinds 1876 verbleef hij vrijwel ieder Jaar in ons land. waar hij schil derde in de omgeving van Dordrecht, Drente. Katwijk en De Kaag. Van 1882—1902 verbleef hij te Katwijk, waar h(j woonde in het huis. iets ten Zuiden van de Oude Kerk. waarvan wij U enige tijd geleden in onze rubriek „Oud Katwijk" een foto lieten zien. Gedurende veertig jaren ver toefde hij ook regelmatig te Hooghalen (Drente). Later ver trok hij naar Zwitserland. Toen hij in 1932 zijn tachtigste verjaardag vierde, heeft het gemeentebestuur van Katwijk hem telegrafisch gelukgewenst. In talrijke musea zijn wer ken van zijn hand te vinden, o.a. te Amsterdam, Avignon, Basel, Dordrecht, Genève en Marseille. Het hierbij afge beelde doek, dat achter glas is ingelijst, meet 32 x 54 cm en is eigendom van de gemeente Katwijk. mers. de tentoonstelling de naam .Lin naeushof" te geven. Van stonde aan rees de bedenking, dat deze Linnaeushof een „tweede Keuken hof" zou worden, en werd de vraag ge uit (o.a. ook in ons blad) of het wel wen selijk mocht worden geacht, dat twee vrijwel identieke tentoonstellingen van bolbloemen. als elkanders concurrenten, op nog geen tien kilometer afstand van elkander zouden opereren. Geen concurrentie Inmiddels heeft de heer H. van Duu- ren, die als directie-secretaris van de N.V. Linnaeushof i/o optreedt, ons de verzekering gegeven, dat het in genen dele in het voornemen ligt van de Lin naeushof, met de Keukenhof te gaan concurreren. Het zwaartepunt, aldus de heer Van Duuren, ligt meer bij Aalsmeer en Bos koop. dan bü de bloembollenkwekerij. De tentoonstelling zal geopend zijn van begin April tot eind September, en vooral ook bloeiende zomerplanten en heesters laten zien. Ook dahlia's en gladiolen zullen er geëxposeerd wor den. Vanzelfsprekend, aldus onze zegsman, kan men de bloembollencultuur niet negeren. Ook bloeiende bolbloemen zul len er in het begin van het zien zijn. Maar de heer Van Duuren ziet Keukenhof en Linnaeushof als op elkaar aansluitende exposities. In het licht van deze uitspraken van een der leiders van de Linnaeushof. doet het verontwaardigd protest van de Keu kenhof wel enigszins verwonderlijk aan. Wat is daarvan dan de oorzaak? Opdracht tot stoppen De heer Van Duuren heeft op een pers conferentie een uiteenzetting gegeven omtrent de moeilijkheden, waarmee de Linnaeushof te kampen had. Geheel onverwachts werd men, na een bezoek van een ambtenaar, opge beld door de burgemeester van Heem stede, die de directie van Linnaeushof, op order van hogerhand, opdracht gaf met de werkzaamheden te stoppen. Later kwam de toestemming, het nor male onderhoudswerk voort te zetten. Het bleek n.l. dat op dit terrein een g. „meldingsplicht" rustte, waarvan niemand op de hoogte scheen te zijn. Kort daarop heeft de z.g. Kleine Com missie van het Nationale Plan een be zoek gebracht aan de Linnaeushof De heer Van Duuren heeft tijdens de hierboven genoemde persconferentie als zijn mening te kennen gegeven, dat „enkele particuliere leden „van deze com missie óf bevooroordeeld, of buitenge woon slecht ingelicht zouden zijn, en eén daarvan te kennen had gegeven, dat er aan „een tweede Keukenhof" geen be hoefte bestond. Blijkbaar vreesde men ook dat dit mooie terrein ontsierd zou worden door allerlei „kitsch" als Volendammer-huis- jes e d„ die nu eenmaal bij een deel van het buitenlandse publiek zeer in trek zijn, maar in deze prachtige omgeving te enenmale zouden detoneren. Verwarrende voorlichting De voorlichting van de zijde van de N.V. Linnaeushof is niet geheel onschul dig aan alle moeilijkheden, en evenmin aan de heftige reactie van de zijde van de Keukenhof. Op de eerste persconferentie reeds wer den door de toenmalige adjunct-direc teur. de heer Van Baaren (die inmiddels is uitgetreden) toespelingen gemaakt op voordelen welke de Linnaeushof zou bie den bóven de Keukenhof, en de contro verse dus als het ware gecreëerd. Op die persconferentie werden boven dien tekeningen getoond van de heer Gcerlings, die werd aangekondigd als de tuinarchitect van de Linnaeushof. die aanleiding gaven tot deels scherpe commentaren in de pers en Inderdaad dc verdenking wettigden, als zou het clement „kitsch" in de vorm van imi tatie-ruïnes, tempeltjes, bruggetjes en dierfiguren, daar niet ontbreken. Deze verdenking werd nog versterkt door het feit, dat dc heer Henry Roozen, dc enige aandeelhouder van de Linnaeus hof, thans een „showtuln" in Benne- I broek heeft, waar inderdaad de „Vo- 1 lendammcr-huisjes" (en nog veel meer vreemdelingen-attracties) aanwezig zijn. En op de tweede persconferentie heeft men opnieuw aanleiding gegeven tot moeilijkheden, ten eerste door de Com missie. waarin o.a. enige Kamerleden zitting hebben, in de schoenen te schui ven dat ze zich door de Keukenhof had laten intimideren, en ten tweede door de Keukenhof aan te wijzen als onder grondse agitator tegen de Linnaeushof. Stellingen, waartoe uiteraard het bewijs te enenmale ontbreekt, en die men dus beter niet had kunnen poneren. Communiqué van Keukenhof Inmiddels heeft het bestuur van de Keukenhof zich genoodzaakt gezien aan de pers een communiqué te verstrekken waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „Op de laatste persconferentie van de Linnaeushof is sterk gesuggereerd, dat de moeilijkheden van deze ven nootschap voor het verkrijgen van de verklaring van geen bezwaar van de Minister door de Keukenhof op slinkse wijze zou zijn tegengewerkt. (Bedoeld wordt waarschijnlijk „zouden zijn ver oorzaakt". Red. L.D.) Wij willen hierop uitdrukkelijk ver klaren. dat de „Keukenhof" niets heeft ondernomen om de Linnaeushof tegen te werken. Zij heeft met geen enkele instantie hierover gesproken of er zelfs maar op gezinspeeld". Kans op samenwerking? De voorlichting van de zijde van de Linnaeushof gegeven, heeft niet alleen de gedachte aan concurrentie met de Keukenhof gewekt, maar thans is open lijk uitgesproken, dat de Keukenhof zelf deze concurrentie, en wel op unfaire wijze, voert. Een en ander is volkomen in strijd met de door de heer Van Duuren aan onze medewerker gegeven verzekering, dat men geen concurrentie-tegenstelling met de Keukenhof ziet, en zelfs op samen werking hoopt, vooral als men in aan merking neemt, dat dit gesprek met de heer Van Duuren plaats had nét de be wuste persconferentie. Overigens kon de heer Van Duuren ook mededelen, dat de leiding van de aanleg van de Linnaeushof is opge dragen aan de heer P. v. d. Most van Spijk, tuinarchitect te Noordwyk. Het is zeer waarschijnlijk dat hierdoor ook de bezwaren, tegen de oorspronkelijke ontwerpen geuit, van de baan zijn. Van de zijde van Linnaeushof werd ons verzekerd, dat men alles er op zal zetten om de belemmeringen uit de weg te rui men, en het mogelijk te maken, dat de tentoonstelling Voorjaar 1956 zal worden geopend. Origineel geschenk voor Prinses Wilhelmina POSTZEGELS VOOR KANKERBESTRIJDING. Prinses Wilhelmina heeft gelijk bekend de wens te kennen gegeven haar 75e verjaardag op 31 Augustus in alle rust en teruggetrokkenheid tc vie ren in hel paleis het Loo. Niettemin hebben enkele Apeldoornse ingezetenen een origineel plan bedacht om uit drukking te geven op deze dag aan de hechte banden, tussen Apeldoorn en het Loo. Een plan, waaraan H.K.H. graag haar volledige instemming heeft willen geven. De bedoeling is, dat uit elk Apeldoorns gezin een gelukwens per brief- of an sichtkaart naar het Loo wordt gezon den. Op deze kaarten kan een extra be drag aan postzegels, tot een maximum van een gulden, worden geplakt. Het to tale bedrag dat op deze wijze aan H.K.H. wordt overgemaakt zal zij op haar beurt weer storten op rekening van het naar haar genoemde Koningin WUhelmina- fonds voor de Kankerbestrijding. Het is zaak, dat de afzenders duidelijk hun naam en adres vermelden, want Prinses Wilhelmina is voornemens alle gelukwensen te beantwoorden. Ook nlet- Apeldoorners kunnen op deze wijze hun felicitaties aan de jarige Prinses zenden. HERZIENING SALARISREGELING VOOR PERSONEEL RIJKS MIDDELBARE SCHOLEN. Afgekondigd is het K B. van 6 Augus tus 1955 tot herziening van de salaris regeling voor het onderwijzend personeel van dê Rijksscholen voor middelbaar onderwijs. Een nieuwe regeling, getroffen ten aanzien van de toelage voor onderdirec teuren: deze worden thans in drie groe pen hiervoor verdeeld, al naar gelang van het aantal klassen van de school. Voorts is een nieuwe regeling vastgesteld voor het bepalen van de omvang van de taak van de onderdirecteuren. Aan leraren verbonden aan scholen in verschillende gemeenten, zal in plaats van de zg. fictieve lessen, die tot dus- voor de berekening van hun salaris golden, een procentuele verhoging van het salaris worden toegekend. Ook lera ren. in een gemeente, verbonden aan verschillende scholen ontvangen een procentuele verhoging. De meeste van de aangebrachte wyzieinzen werken terug tot 1 September 1954. (Sn Deaiwczfc ....vond lltiatajuiR, fladvt. wwfc C2~r m jet j)eilcni<i2.vanijudw' kan. vdofuuijpiz eventu eel zc *xxaiiaa\uouiSKi. «EtlTOBSn Wie zkh.nc%o? uileew 3 Od Bextajfs Mso.mcet ofSckitim! ■Arsoieuviinc vo<*\ 3 OcfartKW C^VW(6-10W«^ fot bestuit van cüya \txaeme,\ue<óc Wotiovcnd ...zk Wi. volksmuziek/ School. -.1 I Inlaidiuiknen votks- muzéefesclnooL £n<*- tichixru^aped ze!! De. voeiiwlcomvdliw qfiaX\ueaxXiaijjxi>rten. ...ealyUzhc!..

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4