LEIDSCH DAGBLAD Amerika vergeet in zijn vredesijver de onderdrukten niet Eisenhower op de lires voor personen en naties, die door Moskon geknecht worden WEERBERICHT Perzië besteedt oliewinsten aan tweeduizend openbare werken g4,te Jaargang DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 No. 28610 IXKCttur' J- v gjoJdredacteur DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: f. 0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Vrees van het Kremlin kan wel een terklaring, maar geen verontschuldiging zijn President Eisenhower heeft in Philadelphia op de jaar- vergadering van de Vereniging van de Amerikaanse balie een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zei, dat de top conferentie van Genève de gelegenheid heeft geopend om isoniit te komen in de richting van een vrede, die geba seerd is op rechtvaardigheid en vrede. Amerika, aldus de president, bevindt zich op een kruistocht voor de vrede. In s]n ijver voor de vrede kan het echter niet het onrecht aan aarden, dat de Sovjet-Unie aan mensen en naties heeft aangedaan. Dat zou het onrecht slechts doen voortduren en zeker een toekomstig conflict in zich bergen. Zo kan de verdeling van Duitsland niet gesteund worden door argumenten, welke gegrond zijn op grenzen van taal en ras en de overheersing van landen kan niet meer gerecht- taardigd worden door overwegingen van defensieve aard. Een apparaat, dat binnen de grenzen van souvereine naties un de politieke en ideologische ondermijning werkt (de 'presi dent doelde hier op de Communistische Partij) kan nooit als ten culturele beweging voorgesteld worden. Een en ander komt bij de Russen misschien voort uit een cengsel van wantrouwen en vrees. Dit zou wèl een verklaring Coch géén verontschuldiging vormen. De Amerikaanse delegatie lt Genève heeft duidelijk gemaakt, dat er geen ware vrede kan yi, als wjj een status quo (bestaande toestand) aanvaarden, die (Rechtvaardigheid voor vele landen, onderdrukking van men- Rli)ke wezens op grote schaal en het verlammen van construc- ceve inspanning door vrees in vele gebieden inhoudt. Kinderverlamming in Overijssel SIND 1 JUNI 16 GEVALLEN. In de provincie Overijssel zijn sinds 1 Juni van dit jaar 16 gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Deze {traliën zijn verdeeld over de gehele provincie. Gedurende de laatste tien dagen is ongeveer elke dag een geval ran kinderverlamming gemeld. Slechts in twee gemeenten komen meer (an twee gevallen voor. Er bestaat geen enkele reden tot ongerustheid. In een urne penode, zoals wij thans beleven, b het een vrjj normaal verschijnsel, dat fca aantal gevallen van kmderverlam- een lichte stijging vertoont. Tot tr: nemen van bijzondere maatregelen bataat niet de minste aanleiding, ft; inspecteur van de Volksgezondheid n Overijssel heeft de artsen in zijn ge bed alleen geadviseerd voorlopig geen talingen te verrichten. Suikerprijs 3 cent lager MET INGANG VAN 1 SEPTEMBER Als gevolg van de afschaffing van de raatbelasting op suiker zal per 1 Sep tember as. de consumentenprijs van wtker met 3 cent per kilogram wor dt verlaagd; deze verlaging kan per 1 October gehandhaafd blijven. Kans op onweer w verwacht tot morgenavond: J**olking met plaatselijk in nnSi 111 de Zuid-Oostelijke helft ",fand een regen- of onweers- Warm Aanvankelijk zwakke tl.' Ilater matige of vrij krach- (tK, 1151 Oostelijke richtingen. 'Opgemaakt te 10 uur). 26 AUGUSTUS. MiirRi,542 uur: onder: 19.45 i 15.41 uur; onder: 23.2 u nB®mer bestaat uit 10 pagina's Amerikaans - Duits - Franse combinatie icint het van Britten en Belgen In concurrentie met Engelse en Belgische maatschappijen hebben de Ameri kaanse firma Litchfield-Whlting, de Duitse firma Koch en de Franse firma Tourador van de Perzische regering opdracht ontvangen voor de supervisie van de bouw van 770 scholen, 780 opleidingscentra voor kunstenaars en technici, 245 centra voor gezondheidszorg, 160 ziekenhuizen, 12 sanatoria en 400 dorpsklinie ken. Deze werken, die tezamen 160 millioen dollar zullen kosten, zullen in de eerstkomende zeven jaar worden uitgevoerd. Zij zullen worden bekostigd uit de opbrengst van de olieproductie. De plannen voorzien voorts in de verbetering van de electriciteitsvoorziening, bevloeiing, sanitaire installaties en plaatselijke wegen. Voor de uitvoering van het programma wordt het land verdeeld in drie secto ren. De firma's krijgen elk het toezicht op de uitvoering der werken in een dezer sectoren. Praag vermindert strijdkrachten De Tsjecho-Slowaakse regering heeft Woensdag besloten de 6terkte van de strijdkrachten met 34.000 man te ver minderen, aldus meldt Radio-Praag. Twaalf dagen geleden maakte de Sovjet-Unie bekend, dat de Russische strijdkrachten dit jaar nog met 640.000 man verminderd zouden worden. In de Tsjecho-Slowaakse bekend making werd gezegd, dat de verminde ring een gevolg is van een verbetering van de internationale toestand. Ook in de bekendmaking van de vermindering der Sovjet-Russische strijdkrachten was dit gezegd. De vermindering van de Tsjecho-Slowaakse strijdkrachten zal tegen 28 December van dit jaar uitge voerd zijn. Er zijn geen officiële cijfers over de huidige sterkte van het Tsjecho-Slo waakse leger bekend, doch volgens niet- officiële ramingen telt het circa 200.090 Dode en twee zwaargewonden Auto tegen boom (Speciale berichtgeving) Op de Friese Straatweg onder de gemeente Hoogkerk in de provincie Groningen, is gistermorgen omstreeks 10 uur een Duitse auto door tot nu toe nog onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De bestuurder, de ver tegenwoordiger H. R. Henn uit Bre- merhafen werd op slag gedood. Twee meisjes, beiden verpleegster ln een ziekenhuis te Leeuwarden, die als lifsters meereden, werden zwaar ge wond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Het zijn de 19- jarige Claasje Dijkste uit Hardegarijp, die verwondingen aan het linker oog, de neus, de bovenkaak en het linker onderbeen opliep, en de 20-jarige Clara Dalebout. uit Leeuwarden, die een her senschudding kreeg en een grote wonde aan het linker onderbeen. Kustbewaking van Zweden verscherpt (Van onze correspondent in Stockholm) De (ongewenste) bezoeken van buiten landse onderzeeërs hebben tot een scher pere controle van de Zweedse kust ge leld, aldus zei ons een woordvoerder van de Zweedse Marine. Hij kon natuurlijk niet op bijzonderheden ingaan, maar voegde er aan toe: „Het is een belang rijke verscherping van onze waakzaam heid te land, ter zee en in de lucht." De Zweden zijn vanzelfsprekend erg geprikkeld over deze bezoeken. „Geeft geen pardon", eist een lezer van een avondblad. „Jullie moeten met scherp schieten even als de Bulgaren dat heb ben gedaan toen een Israëlisch vliegtuig de koers kwijt was." Maar de Zweden kunnen niet zo vlug en goed schieten. Ttjdens een radio-interview kreeg vriend en vijand namelijk te horen, dat er van jagers maar vijf en van de zes fregatten maar één gevechtsklaar is, enzovoorts. „Is dat waar?' vroegen wij kapitein Engdahl. de perschef van de Marine. „Ja", gaf hij meteen toe, „het is toch vrede. „Vip" of Neger De gérant van het restaurant op het vliegveld van de Amerikaanse stad Houston, mevrouw Mary Alley, heeft Woensdag medegedeeld, dat zij de Indiase ambassadeur in de Verenigde Staten, Mehta, niet heeft verzocht de eetzaal te verlaten, omdat zij dacht dat een Neger was. Volgens haar lezing van het incident had zij Mehta herkend als een „Vip" (very important person, x. belangrijke persoonlijkheid) en hem daarom verzocht plaats te nemen in een speciale eetzaal. Stoomboot sloeg om: 35 doden Ongeveer vijf-en-dertig opvarenden van een stoomboot, die Woensdag nabij Bombay op de rivier de Krisjna is ge kapseisd, worden vermist. Op het voer tuig bevonden zich ongeveer 45 personen van wie een tiental zich zwemmende in veiligheid wist te stellen. TREIN VERNIELDE AUTO. Gisterochtend is op een onbewaakte overweg in de Hjn UtrechtArnhem na- bi) Veenendaal een auto gegrepen door de stoptrein uit Utrecht. De auto werd totaal vernield. De chauffeur, een 56- jarige plujmveehandelaar uit Renswoude werd zwaargewond en is opgenomen in het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal. De trein had ruim een half uur vertra ging- Haakon Lorentzen. de achter kleinzoon van Koning Haakon van Noorwegen, vierde zijn eerste ver jaardag. De peuter doet zijn eerste schreden tussen zijn moeder. Prin ses Ragnhild en zijn vader, de reder Erling Lorentzen. Minister Mansliolt: Groenteteelt moet zich aan afzetmogelijkheid aanpassen Rijkere keuze door verbeterde productie De bijzondere omstandigheden, welke in het seizoen 1954/1955 een gunstige Invloed hebben gehad op de afzet van herfst- en bewaarkool en andere grove groenten, vermogen geen wijziging te brengen in het standpunt van minister Mansholt, dat de omvang van deze teelten, waar mogelijk, dient te worden aan gepast aan de veranderde afzetmogelijkheden. De wijziging in de vraag naar groenten, welke in de jaren na de oorlog mede door de toegenomen welvaart onder de verbruikers is opgetreden, heeft de vraag naar kool en soortgelijke grove wintergroenten doen dalen. De productie zal zich, wil zij voor de tuinbouwer lonend blijven, bU die veranderde omstandig heden moeten aanpassen. Omschakeling op andere teelten is evenwel in het Geestmerambacht, waar voornamelijk herfst- en bewaarkool worden geteeld, geen eenvoudige zaak Men weet nog steeds geen Wonder- M deelt de minister mee ln sijn nou, heden omtrent de vreemde duikboten. ainieldlnB van het verslauit de Het is alleen opgevallen, dat de Russen Tweede Kamer vlug en ongevraagd verklaarden, dat het geen onderzeeërs der Sovjet-Unie kun nen zijn geweest. En Polen beschikt niet De verbeterde productie-omstandighe- over dergelijke moderne vaartuigen om den zullen een ruimere keuze van ge- zich zo ver te wagen. Of zouden zij met wassen mogelijk maken. Naast een ze- „geleend" materiaal een bezoek aan de kere hoeveelheid herfst- en bewaarkool. overkant hebben gebracht? I waaraan steeds behoefte zal bestaan. De Zweden blijven gissen. zullen groene kool, late bloemkool, uien. Hoogconjunctuur duurt nog steeds voort Gunstige ontivikkeling niet over hoogtepunt Voor zover recente gegevens omtrent de ontwikkeling van enkele reële grootheden en prijzen in 1955 uitwijzen, is de conjuncturele situatie in Neder land tot dusver in dit jaar een voort zetting van die in 1954. De hoogcon junctuur, die sinds enkele jaren duurt, Terwijl in Marokko de Strijd teen vreedzame oplossing te onder- woedt. wordt in Aix-les-Bains ge- zoeken. Van links naar rechts de confereerd om de mogelijkheid van j grootvizier El Mokri. Pierre July en premier Edgar Faure. oorspronkelijk vooral veroorzaakt door de uitvoerstijging. ontvangt nog steeds nieuwe stimulansen door de voortdu rende toename van de uitgevoerde hoeveelheid goederen. De kracht van deze stimulansen neemt echter enigszins af, doordat de uitvoer- prijzen relatief dalen ten opzichte van het binnenlandse prijspeil. Daartegen over staat, dat de binnenlandse beste dingen geleidelijk op een hoger niveau zijn gekomen en nog steeds toenemen, aldus de samenvatting van een beschou wing in het verslag over het tweede kwartaal 1955 van het Economlsch- Technologisch Instituut voor Noord Brabant over de huidige economische situgtle in ons land. De toeneming van het verbruik was grotendeels reëel, een iets hoger niveau van het prijspeil ten opzichte van 1954 deed hieraan weinig afbreuk. In over eenstemming hiermede neemt de indus triële productie nog steeds in dezelfde mate toe. ondanks een nijpender tekort aan arbeidskrachten. Er Is geen enkel teken te bespeuren, dat de gunstige ontwikkeling over haar hoogtepunt heen is. Wel zijn er aan wijzingen. dat het tempo van toene ming langzaam aan kleiner zal wor den. De scha ar sta aan arbeid, de overbe zetting van vele productiemiddelen, de toeneming van de invoer van consump tiegoederen en het feit. dat de uitvoer tegen constante of dalende prijzen bij gestegen loonvoet onaantrekkelijker moet worden, kunnen hiertoe gerekend worden. Tot nog toe blijkt het resultaat hiervan echter nog niet sterk. Evenzeer blijkt, dat wij tot op heden zeker niet kunnen beweren, dat de hui dige situatie voornamelijk een prijs- hausse is of zich daartoe ontwikkelt. kroten, peen, andijvie, witlof, spruiten en soortgelijke groenten kunnen worden geteeld. Ook wordt dan een uitbreiding van de bloembollenteelt en van vroege en poot- aardappelen mogelijk, terwui voorts de fruitteelt beoefend kan worden. De ruil verkaveling maakt tenslotte het gebruik van glas in de bedrijven mogelijk. De hulpverlening is gericht op de ver betering van het productievermogen van het bedrijf, waardoor de bron van in komsten van de tuinder zodanig wordt verruimd, dat hij, volledig werkzaam in eigen bedrijf, minimaal het inkomen van een geschoold arbeider zal kunnen ver dienen. Richtlijn hierbij is het geheel of gedeeltelijk vervangen van onrendabel geachte teelten door andere producten, waarvan betere bedrijfsuitkomsten mo gen worden verwacht. Voor criteria als vakbekwaamheid, betrouwbaarheid, goede reputatie e.d. is het wel zeer bezwaarlijk bepaalde normen te formuleren. Men moet ten deze vertrouwen stellen in de deskun digheid, de ervaring en het verant woordelijkheidsgevoel van de consu lenten, die de mensen en de bedrijven door jarenlange werkzaamheid in het gebied door en door kennen. De minister heeft zich niettemin niet ontveinsd, dat deze methode van beoor deling het bezwaar van subjectivisme in zich kan dragen. Teneinde dit te voor komen heeft hij bij de uitvoering van deze hulpverlening de medewerking gevraagd van de technische en de standsorgani saties in de tuinbouw, de boerenleenban ken en de gemeentebesturen. Uit de plaatselijke vertegenwoordigers van deze organen zijn adviescommissies gevormd, die in overleg met de Rüntuinbouwcon- sulent aan de hand van zijn voorstellen niet alleen de aanvrager en zijn omstan digheden, maar ook zijn bedrijf en de voorgestelde hulpverlening nauwkeurig beoordelen en aan de directeur van de Tuinbouw advies uitbrengen. Prof. Lieftinck directeur Wereldbank MET INGANG VAN 1 OCTOBER. Met Ingang van 1 October 1955 Is prof. mr P. Lieftinck benoemd tot „exe cutieve director" van het International Monetair Fonds en van de Internatio nale Bank voor herstel en ontwikkeling te Washington. Prof. Lieftinck volgt mr D. Crena de Jongh op. die met ingang van ge noemde datum ontslag uit deze functie heeft gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1