Dochteronderneming Amerikaanse grondboren - industrie in Leiden Afsluiting Rijksstraatweg ..Hoge Zijde" te Alplien brengt ongerief DINSDAG 23 AUGUSTUS u 115 arbeidskrachten in nieuw bedrijf aan Trekvlietweg ovtrlej met het Ministerie van Economische Zaken zyn door B. en W. Leiden onderhandelingen gevoerd met een vertegenwoordiger van de Reed git Company, gevestigd te Houston, Texas, in de Verenigde Staten, ntrent de vestiging van een dochter-onderneming in Leiden. f(Doemde maatschappij fabriceert boorgereedschappen voor het aanboren olie-en aardgasbronnen en is gespecialiseerd in grondborlngswerktulgen I00r de vervaardiging waarvan zij verscheidene patenten bezit, n. oprichting van de dochteronderneming, genaamd „Reed Roller Bit Com- „,f (N'ederland) N.V." i.o., heeft ten doel in Leiden de vorenvermelde artike- L'graan fabriceren, die dan van hieruit naar vele landen in en buiten Europa Sta worden geëxporteerd. Het betreft hier dus niet een montage-, doch een jfoducliebedrüf. waarvoor een vrü groot, zeer kostbaar machinepark nodig is. H»t voornemen bestaat te beginnen centrale verwarmingsinstallatie en aan ïeinig personeel, n.l. voorshands de „Iemco" N.V. te Leiden voor het aan- a 20 personen, waarvan de helft brengen van een electrisehe verlich- tantoor werkzaam zal zijn, en tingsinstallatie ■"'-'■'r.-l*Aan d. h.nd h„„ mot „lm 11 s rv>r 2Ü" de l0'a|e stichtingskosten van de .fj, en 28 ln de kantoren. Gevraagd werd een terrein, gelegen 3 weg en water, met goede verbindln- met de hoofdwegen, inzonderheid Riibweg 4a. de in aanleg zijnde Btecnweg beoosten Leiden. Harroor kwam in aanmerking een tel van het industrieterrein in aanleg - Bos- en Gasthuispolder, groot plm. M2, enerzijds grenzende aan de l'-ekvliet en anderzijds aan de geprojec- ïérde Noord-Zuid lopende industrieweg. Feeds bij de eerste onderhandelingen Itet cat de belangstelling uitging naar e- (abriek in hetzelfde systeem, ook nl de centrale verwarmingsinsta 11a tie betreft, als de aan Tokheim N.V. Hbuurde fabriek aan de Trekvlietweg o tevens, dat men een dergelijke te toiten fabnek wenste te huren, echter cdrukkeHjk met recht van koop. 0a aan deze wensen te kunnen vol- ten, hebben B. en W. aan de N.V. jwano'' te Warmond prijsopgave ge- «std voor de bouw van het fabrieks- ctoüw met een oppervlakte van plm. ::;i)M2 aan de N.V Warmte-Technlsch jztau .koningsplein" te Amsterdam >«r het daarin aanbrengen van een Nederlanders overvielen taxi-chauffeur K HAMBURG GEARRESTEERD. Drie Nederlandse zeelieden hebben bet afgelopen weekeinde een Ham- rpe taxichauffeur gemolesteerd n deze hen vast wilde houden om- dit rit de ritprijs niet wilden beta len. Gedrieën stortten zij zioh on de 44- tie chauffeur die zijn casDistool trok n rich daarmede verdedigde. Toeee- a politie-agenten en douanebe- ab'.en wisten de Nederlanders ten- £Wte te overmeesteren. Bij bevinden ans in arrest. Zij zijn opvaren- (a van het in de haven van Hamburg levende ss. Confiance van de rederH H. hjmter uit Rotterdam. HJPLEIDING VAN ROTTERDAM NAAR ROER. Fsso Duitsland heeft bekend ge nikt, dat zil volgend .jaar zal begin- a met de bouw van een olieraffina- Krii. welke een capaciteit van 3 mil- -"•n ton zal hebben. De raffinaderij die de grootste in "^•Duitsland en een van de grootste - West-Europa zal worden, komt dicht M Keulen. Men hoont twee laar over ie bouw te doen. Verder zal er een grote pijpleiding "in Rotterdam naar het Roergebied ge- tfd worden, in de kosten waarvan Esso ';or 40% zal bijdragen. Voor de overige S"« rullen West-Duitse firma's opko- Voor het Hoge Hof van Singapore vwdt od het ogenblik de zaak behan- tód die drie Nederlandse oliemaat- rinoollen aanhangig hebben gemaakt aen de regering van Singapore inzake t'-telaraemine van olie door de Brit- la in 1945. Kenneth Diplock. optredend voor Slnraoore. verklaarde dat de drie Ne- ctrlandse ondernemingen geen bewii- fcn hebben overgelegd waaruit bliikt ■-i rit recht hebben op de olie. Wel was U vin mening dat de maatschappijen •■Kht hadden on compensatie van de tonners. die zich oorspronkelijk van oïe Imdden meester gemaakt en te» eezuiverd. Een dergelijke proce dure rou moeten gesohledcn krachtens wetten van heit voormalige Neder- hndr-lndië. Werfarbeiders in Nantes vandaag weer aan het werk IW»t Zondagochtend in principe "««stemming werd bereikt in het conflict tussen de werfarbeiders uit Jates en hun werkgevers, hebben arbeiders Maandagmorgen besloten wudag weer aan het werk te gaan. Van 6*75 arbeiders, die hun stem uit- fcwhtën, spraken 5*78 zich voor een wratting van het werk uit. De uitvoerige onderhandelingen heb ben geleid tot een voorstel van de „Reed Roller Bit Company" te verhuren, voor de tyd van 10 Jaren met 10 optie-Jaren en met recht van koop gedurende de huurtijd, het vorenvermelde Industrie terrein aan de Trekvliet, alsmede het daarop door de gemeente te bouwen fabrieksgebouw met kantoorruimten enz., voorzien van een centrale verwar mingsinstallatie en van een electrisehe lichtinstallatie. Volgens de in dit schema opgenomen basis voor de berekening van de huur zal de jaarlijkse huur f. 80.500.bedra gen. echter op basis van herberekening, d wz de huur zal te zijner tijd, zodia de werkelijke bouw- en aanlegkosten bekend zyn. aan de hand daarvan op ae overeengekomen wijze van berekening definitief worden bepaald. B. en W. achten de vestiging te dezer stede van dit bedrijf van grote betekenis voor Leiden en zijn van oordeel, dat de hier voorgestelde transacties een alles zins aanvaardbare grondslag bieden om aan die vestiging medewerking te ver lenen. Zaak Schmidt Fantaseert getuige Toniasoa? Schmidt noemt hem beroepsspioii, die zijn medemensen voor geld verraadt i Tijdens de vandaag gehouden tiende zitting in de zaak-Schmidt heeft de ver dedigster, mevrouw Bouman. nogmaals het verzoek gedaan getuige Tomasoa te verhoren voor meineed. Rechter Roch- jani antwoordde, dat thans nog geen termen daartoe aanwezig zijn. Hij voegde hier aan toe, dat het wel „later moge lijk zou zijn, als alle geulgen worden verhoord". Getuige Tomasoa werd daarna een reeks vragen gesteld over de overgang van de leden van het voormalige KNIL naar de Apris en over ontmoetingen met kapitein Franken. Verdachte zegt, dat Tomasoa zijn verklaringen van het begin tot het einde heeft gelogen. „Volgens zyn eigen verklaringen is deze getuige het ergste product, dat een maatschappij kan voortbrengen: een beroepsspion, die zijn medemensen voor geld ver- Tomasoa blijft bij zijn verklaringen en zegt, dat verdachte fantaseert. Mevrouw Bouman herinnert aan de verschillende stamboeknummers, die To masoa heeft opgegeven, zy en verdachte merken op, dat Tomasoa een nummer heeft opgegeven, dat alleen in de pre- federale tijd kan zyn gegeven. Getuige zegt, dat hij nooit een stamboeknummer van voor de oorlog heeft genoemd en dat hy zyn nummer heeft vergeten. Ge tuige wordt verder ondervraagd over een ontmoeting met een aantal Nederlandse officieren in een gebouw buiten Ban doeng, waar vroeger de Kempetai ge vestigd is geweest. Mevrouw Bouman legt een aantal foto's over, waaruit ge tuige Heidoorn en Motman herkent. La ter herkent hy ook Peters, Nolen, Wit kamp, overste Klaar en tenslotte Fran ken. Getuige zegt ook Leendert Witkamp te raadt. Als wij zu'n verklaringen van herkennen, die volgens een door me- alle franje ontdoen, dan blijft er van vrouw Bouman beëedigde verklaring al de NIGO (Nederlands-Indische Gue- I raar Nederland was vertrokken op het rilla Organisatie) met 2.000 leden en tijdstip van de bijeenkomst, waar ge- een hoofdkwartier op Dramaga niet tuige zegt hem te hebben ontmoet. Ge- meer over dan een bergplaats met wa pens. Dat is mogelijk, want er waren een ondrrnemingswacht en een staf- compagnle van het KNIL gelegerd. „Staf-officier" Tomasoa wordt dan pakhuisknecht, die met kistjes sjouwt", aldus de heer Schmidt. Door ziekenauto gedood In het Centraal Ziekenhuis te Alk maar is gisteravond aan zy'n zware ver wondingen overleden de gepensionneerrte directeur van een zuivelfabriek uit Heer- hugowaard, de 76-jarige heer Th. van der Meer, nadat hy 's ochtends op de Kennemerstraatweg in Alkmaar door een ziekenauto was overreden. Hy werd direct na het ongeluk in dezelfde am bulancewagen naar het ziekenhuis ge bracht. 's Avonds werd er via de radio een S.O.S.-bericht omgeroepen voor zyn zoon. dr H. van der Meer. de bekende Nederlandse roeier, die met zyn familie in Zwitserland per auto rondtrekt. Daar- in werd abusievelijk een verkeerd auto merk opgegeven. Burgemeesters in het geweer! De burgemeesters van een aantal Ne derlandse gemeenten, die hun gemeente politie door Rykspolitie zullen zien ver vangen als het aanhangige ontwerp- politiewet wordt aangenomen, zyn tegen deze wet in het geweer gekomen, zy zullen de Tweede Kamer verzoeken, de regeringsvoorstellen niet aan te nemen en ook trachten de steun te krijgen van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. De burgemeesters achten deze wijzi ging in het politie-apparaat hunner gemeenten ongemotiveerd en zien er een ernstige aantasting in van wat er van de gemeentelijke autonomie huns inziens nog is overgebleven. BETREKKINGEN MET PEKING. In October 1950 zyn Nederland en communistisch China overeengekomen wederzydse diplomatieke betrekkingen te vestigen. Nederland was toen reeds in formeel in Peking vertegenwoordigd door de zaakgelastigde dr J. H. Zeeman. Thans heeft de Nederlandse regering bewilliging verleend voor de benoeming van de heer Hsien Li tot zaakgelastigde van Communistisch China in Den Haag. Op 54-jarige leeftyd is tijdens zyn vacantie ln Zwitserland overleden jhr. mr H. A. Quarles van Ufford, wonende te Den Haag. Een bekende figuur uit de organisatie van de Nederlandse handel. Talryk waren de bestuurs- en andere functies, die de overledene heeft be kleed in velerlei colleges en commissies. Hij keert uit Rusland terug en vindt zijn vrouw hertrouwd Huwelijk werd in 1949 ontbonden verklaard Bij de acht Nederlandse gevange- die binnenkort door dc Sovjet unie worden vrijgelaten, bevindt zich '♦Harige h. ten Hoff uit Onst- "de, voor dc oorlog chauffeur te niük. n" die in dc bezetting ver- iiiL J,e werk werd gesteld tc Ber- Zjjn echtgenote kreeg in 1943 van hem uit Heilsberg in Oost ,|k'lnd. Hij moest werken als «lenr voor de troepentranspor- u ®.Mr bet Oostfront. Sindsdien is ^wang niets meer van hem ver- t^toporlngcn bleven zonder resul- «B hetn&en°men werd, dat de man ber idio u Was eekomen. In Decem- beeft de Groninger Rechtbank het huwelilk ontbonden verklaard od verzoek van mevrouw Ten Hoff. In 1949 Is zij hertrouwd met de Groninger kell- ner. P. van der Lee. Uit het eerste hu welijk is een zoon, uit het tweede hu welijk een dochtertje geboren, die nu resp. 24 en 4 jaar oud zyn. Begin vorig jaar kwam er na aller lei omzwervingen een briefkaart uit een Russisch kamp, waaruit bleek, dat de heer Ten Hoff nog in leven was. Uit de correspondentie, die sindsdien is ge voerd. valt af te lelden, dat de heer Ten Hoff op de hoogte is van de moei lijke situatie die Is ontstaan. Wanneer de heer Ten Hoff in Nederland terug keert., zal hij voorlopig zyn Intrek ne men by zyn zoon, die eveneens in de stad Groningen woont. tuige houdt vol, dat Witkamp wel op Dramaga is geweest. In zyn verklaring zegt Witkamp nooit daar te zyn geweest. No. 1155: prijs van f 50.000 In de 528ste staatslotery, 4de klasse, tweede trekking, is een prijs van f50.000 gevallen op lot No. 1155. Toestand in de Zuid-Soedan wordt snel beter De toestand in de Zuid-Soedan, waar muitende troepen de vorige week twee steden veroverden, wordt snel beter. Maandag hebben zich 138 muiters over gegeven in Jei en men verwachtte, dat de muiters in Torit, de andere bezette stad, zich in de loop van heden, Dins dag, zouden overgeven. Volgens een officieel te Khartoem uitgegeven communiqué zyn pogingen om in andere districten tot muiterij over te gaan verydeld. Oud-minister Iskaq teruggeroepen De Procureur-Generaal In Djakarta deelt mede, dat de oud-minister van Economische Zaken, Iskaq Tjokroha- disoerjo, „langs de gebruikelijke weg" naar Indonesië is teruggeroepen om „over enkele zaken noodzakelijke in lichtingen te geven". Nadere bijzonder heden konden niet worden verkregen. Iskaq vertrok 7 Augustus met zijn zoon. die een medische behandeling moet ondergaan, per vliegtuig naar Ne derland. Naar wy nader van Indonesische zyde in Den Haag vernemen, verblijft de heer Iskaq niet in Nederland. Enkele dagen na zijn aankomst in ons land is hy weer naar het buitenland vertrokken; hy verbiyft wel in Europa. Het op een waarde van f.4000 ge taxeerde volbloed springpaard van de jeugdige paardrydster Lily Vorstman te Hilversum, die op vele springconcoursen uitkomt, is gisterochtend in de weide te Blaricum verongelukt. Het dier was nerveus geworden door andere paarden, die uit de weide wer den gehaald. Het wilde over een hek springen, waarbij een paal dwars door het lichaam drong. Nog voor de vee arts hulp kon verlenen Is het paard overleden. Mej. Vorstman was eerst vorig jaar eigenaresse van dit paard geworden. In een etmaal heen en weer naar New York? Van London Alr>ort is vanochtend om acht minuten over zeven plaatselijke tijd een „Canberra"-straalvliegtuig vertrok ken voor een poging om op één dag heen en weer naar New York te vliegen. Het toestel heeft een bemanning van twee koppen, ccn piloot en een navigator. De afstand vice versa LondenNew York, is 11.135 kilometer. De tweemoto- rige Canberra heeft een gemiddelde snel- heil van ongeveer 800 km per uur. Gevaarlijke spionnagebende in Italië opgerold De Italiaanse politie heeft drie „ge- vaarlyke spionnen" gearresteerd, welke contact onderhielden met „hooggeplaat ste functionarissen aan de andere zyde van het ijzeren gordyn". De drie mannen, die volgens de politie de leiders waren van een spionnage bende, waren zeer gedurfd te werk ge gaan en zouden „niet minder dan twee jaar als spionnen geopereerd hebben". By hun arrestatie werden schrifteiyke bewyzen van hun spionnageaotivitelten op hen gevonden, aldus de politie. Zij zyn er officieel van beschuldigd „staatsgeheimen te hebben verraden en aan een politieke samenzwering te heb ben deelgenomen". De politie beschreef de groep als „ge- vaarlyk en ambitieus". Tydens hun ar restatie zouden brieven op hen gevonden zyn, welke afkomstig waren van hoog geplaatste persoonlijkheden en functio narissen uit „een land" achter het ijze ren gordyn. De politie deelde verder mee, dat het onderzoek snel vordert en dat nieuwe arrestaties te verwachten zyn. De drie spionnen zyn allen bekende van de politie. Eén van hen is een voor malig lid van het Franse Vreemdelin genlegioen. is in 1951 door de officier van justitie m Turyn van zwendel beschul digd. terwyl hy tevens eenmaal gear resteerd is geweest wegens het deel nemen aan een demonstratie tegen de NAVO De tweede werd in 1946 op be schuldiging van zwendel gearresteerd: nummer drie heeft een nog veel minder vlekkeloos strafblad. Amerikaanse luitenant komt morgen vrij De Communisten hebben Zondag aan de militaire bestandscommissie in Ko rea medegedeeld, dat de piloot van het vorige week boven de gedemilitariseerde zone van Korea neergeschoten Ameri kaanse Iesvliegtuig, tweede luitenant Guy H. Pumpas. gevangen genomen is. Kapitein Charles Brown, de tweede in zittende. is om het leven gekomen. De Communisten hebben toegezegd luitenant Pumpas. die volgens hen in goede welstand verkeert, heden aan dc Verenigde Naties over te geven, hetgeen eveneens zal gesteleden met het stoffelijk overschot van kapi tein Brown, die de vlucht als passa gier meemaakte, en het (vernielde) vliegtuig. Het opperbevel der Verenigde Naties had verklaard dat het omlaag schieten van het Amerikaans lestoestel een „bar baarse daad" was geweest, gepleegd door „bijzonder sdhietgrage" Commu nistische bedienaars van luchtdoelar tillerie. die vuurden voordat zij konden weten of het vliegtuig inderdaad de grens der gedemilitariseerde zone had geschonden. Hierop antwoordde generaal Tsjoeng Roek. de voornaamste afgevaardigde der Communisten: „Maar hoe ter we reld is het mogelijk dat u een militair toestel een routinevlucht laat maken nabii de grens van een gedemilitari seerde zone. die moeililk kan worden onderscheiden en mede daardoor kan worden geschonden?" Oud - voorzitter VICI „Er zijn nog mogelijkheden in Indonesië" „Waarom thans niet in opwaartse richting Voor het buitenlandse bedrijfsleven zijn er in Indonesië ondanks alle be perkende bepalingen en arbeidsmoeiliikheden zeker nog mogelijkheden. Wel wordt een zware wissel getrokken op de leiding van deze bedrijven, aange zien het voortdurend noodzakelijk is zich aan te passen aan de snel wisse lende omstandigheden. Zorgelijk wordt de steeds geringere mogelijkheid winst naar het buitenland over te maken, hoewel dit een eerste noodzaak is voor de animo in Indonesië te blijven werken". Dit verklaarde de heer H Hajonides van der Meulen. die onlangs is afge treden als voorzitter van de Vereniging van importeurs en groothandelaren in Indonesië <de V.I.G.I.» en kortgeleden in ons land is teruggekeerd. Het wordt van bepaalde Indonesische zijde, aldus sprak de heer van der Meulen als zijn persoonlijke mening uit. min of meer als een gunst besohouwd in Indonesië te mogen werken met voorbiizien van economische principes. Een van de erote problemen is het personeelsvraagstuk. Vele 1onge ar beidskrachten moeten Indonesië verla ten. omdat zij geen nieuwe ïnreisver- gunning krileen. Voor de uitzending van nieuwe krachten wordt slechts bil uitzondering toestemming verleend. Daarbij komt. aldus de heer v. d. Meulen. dat alle ernstige pogingen om eeliikwaardiee Indonesische krachten aan te trekken, slechts sporadisch re sultaat hebben. Indien hierin eeen ver andering komt. zal dit binnenkort voor vele bedrijven onoverkomelijke moeilijk heden opleveren. Verdediging mogelijk tegen inter-continentale raketten Het moderne oorlogswapen bij uitne mendheid. de inter-continentale raket, kan effectief worden bestreden met ra ketten geladen met een waterstofbom: enkele landen zyn mogelijk reeds in het bezit van zulke „waterstofrakettenal dus verklaarde gisteren een Australische geleerde. W A. S. Butement. hoofd van de wetenschappeiyke dienst van de Australische strydkrachten. op een con gres van de Australische en Nleuw- Zeelandse vereniging ter bevordering van de wetenschap. Tot dusverre was gedacht dat er geen verdediging is tegen de inter-continentale raket. Thans is het mogelijk, zo zei hij. om met behulp van electronische rekenma chines de route van een naderende ra- I ket te bepalen. Een raket met een waterstof-lading. I die tot ontploffing komt in de nabij- heid van een ander projectiel, kan thans 1 worden afgeschoten in de baan, vijf kilo meter boven het aardoppervlak en daar tot ontploffing worden gebracht. Op deze grote hoogte zou zulk een ontploffing weinig schade kunnen veroorzaken, zo verklaarde hy. Gadap wordt nieuwe hoofdstad in Pakistan De Pakistaanse regering heeft- Maan dagavond medegedeeld, dat zy een nieu we hoofdstad gaat bouwen in Gadap, ongeveer veertig km ten Noordoosten van Karatsji, de huidige federale hoofdstad. Gadap ligt op ongeveer 150 meter hoogte cn het klimaat is er minder vochtig dan in het overbevolkte Karatsji dat zich reeds in de richting van Gadap uitbreidt. Overigens moet worden vastgesteld, dat de animo in Nederland om naar Indonesië te eaan afneemt. Oneetwii- feld is een van de oorzaken daarvan, dat in Nederland dikwijls te veel de zwarte kant van de toestand in Indo- nes:ë wordt belicht. Het leven in In donesië is niet gemakkelijk, aldus de heer v. d. Meulen. maar het heeft toch ook zeker noe altijd zijn voordelen. Er wordt vrij veel gemopperd onder de- I genen, die in Indonesië werken, maar zij. die voorgoed Indonesië verlaten voelen toch ook dat zij elders veel goeds. dat hen daar wordt- geboden, zullen j moeten missen. I „Een van de meest betreurenswaar- dige verschijnselen is, dat door de politieke verwikkelingen de samen werking tussen Indonesiërs en Ne derlanders niet kan zijn. wat zy zou moeten zijn. Een goede samenwer king zou van ontschatbaar voordeel zijn voor de opbouw van het land, waar het Nederlandse economische belang nog sieeds groot is en van Ne derlandse zijde hoe langer hoe meer naar samenwerking wordt gezocht. De instelling van de afgetreden regering was echter zo fel nationalistisch, dat dit bepaald nadelig is geweest voor alle partijen. Thans zal moeten afgewacht welke koers het nieuwe Kabinet zal kunnen varen. Hét effect is voorshands, uiter aard vooralsnog od papier, beduidend geweest. De goudprijs is van Rp. 65 tot Rd 60 gedaald. Od de zwarte koersen is de invloed nog groter geweest", aldus de heer v. d. Meulen. Toch mac niet uit het oog worden verloren, zeide hit voorts, dat de politiek van de Indonesi sche middelen verontrustend ls. Het zal jaren van spaarzaamheid en hard wer ken vergen voordat werkelijke resulta ten kunnen worden bereikt. „Maar In donesië is de afgelopen jaren, dikwijls doordat het de wind mee had. drijven de gebleven. Waarom zou het thans niet onder een bekwame regering in opwaartse richting kunnen gaan? Gunstiger perspectief voor Indonesië De „New-York Herald Tribune" constateert, dat „de toekomst van In donesië er beter uitziet nu een nieuwe regering is gevormd, die niet van communistische steun afhankeiyk is". Er is zeker behoefte aan een remedie, want de handelsbalans is slecht, bui tenlandse valuta schaars en de levens standaard in het algemeen lager dan zo als die onder de Nederlanders bestond". „Dc nationale verkiezingen, vastge steld voor 29 September, moeten een verdere bijdrage leveren. Indonesië, po tentieel een van de rykste landen van het Oosten, met grote natuuriyke hulp bronnen en uitgebreide exporten aan tin, rubber, copra, olie, thee en spece- ryen kan zich snel omhoogwerken, wan neer het de kinderziekten eenmaal vei lig te boven is gekomen", aldus de ,New York Herald Tribune". Schandelijk By een dierenarts hier ter stede ver voegde zich gisteren een jongen met het verzoek om een klein poesje van naar schatting een week oud, te willen afmaken. De jongen vertelde erby. dat dit katje ln erbarmeiyke toestand door personeel van de Gem. Reinigingsdienst was aangetroffen in een gesloten vuilnis emmer, welke langs de weg was neerge zet in afwachting van de komst van de vuilnis-ophaaldienst. Het ls te hopen dat politie en/of die renbeschermers er in zullen slagen uit te vinden wie deze euveldaad heeft begaan KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland zal worden gehouden op I Vrijdag 2 September a s des middags om 2.30 uur in het gebouw der Kamer. De agenda bevat om. een inleiding van de heer C. F. Meerpoel over de Vestigingswet Bedrijven 1954. een inlei ding van de heer T. M. H. van Wa- veren over Emigratie en een voorstel i tot wyzlglng van het Retributieregie- I ment. Wegomlegging nadelig voor middenstand Momenteel is er bij de middenstanders, die hun zaak hebben ln de Julla- nastraat, Wilbclminalaan of Pr. Hendrikstraat nog al enige beroering over het feit. dat voor het leggen van een riool in de Julianastraat vanaf de Pic- ter Doclmanstraat tot aan dc St. Joris straat, eerstgenoemde straten voor alle gemotoriseerd verkeer zijn afgesloten. Naast het nadeel dat vele winkeliers aan de Hoge zyde toch al hebben door het afsluiten van dc Pleter Doelman- straat. nu al gedurende meer dan een jaar. komt dit er nu ook nog bij Inderdaad ziet men in de afgesloten straten bijna niemand. Het ls er akelig stil. als ware het een vroege Zondag morgen. Enkele winkeliers deelden ons mede. dat de omzet van een Vrijdag in hun winkel hierdoor opnieuw met min stens 50 gedaald ls. Dit is natuurlijk wel heel erg verve lend voor de betrokkenen, te meer daar deze afsluiting toch stellig wel vier A ijf weken zal duren. Wij vragen ons af of dit nu niet an ders mogelijk was geweest, byv. door het invoeren van éénrichtingvereer vanaf de richting Gouwsluis dus recht uit naar het centrum, om dan dit cen- lrum weer te verlaten door de School straat naar de Pr. Bernhardlaan. Het verkeer uit de richting Leiden kan men dan blijven leiden door Visserpark, Pr. Bernhardlaan en Gaslaan langs de Sta tionsstraat naar de Ryksstraatweg Dit zou net voordeel hebben, dat men in ieder geval vanuit één richting dit winkelcentrum mag Inrijden terwijl daarnaast de smalle brug over de Sooor- haven belangrijk ontlast zou worden. Aan weerszyden van deze brug ziet men thans maar al te dikwyis lange rijen auto's op elkaar staan wachten. Wy weten wel. dat de Schoolstraat allerminst geschikt voor grote vracht wagens met aanhangers, maar deze zou men uit deze straten kunnen weren door bij de Stationstraat een betreffend ver bodsbord te plaatsen. Zyn wy wel Ingelicht dan bestaat het plan de aandacht van het gemeentebe stuur op een en ander te vestigen met bord op het trottoir. Een van de vele auto's, die on danks het verbodsbord, doorrijden en dan vastlopen bij het postkan toor. (Foto Iaix Alpben) het verzoek alsnog een wyzlglng ln deze verkeersafsluitlng te brengen ln de geest als boven vermeld. Dagelijks kan men zien, dat van weerszijden nog tal van auto's rustig door het bord „verboden inrtt" rijden alsof er geen bord staat. Voor hen die uit de rlchtinR Gouwsluis komen is dit niet zo erg. deze kunnen nog wel ont snappen door Kerkstraat of School straat. maar zij die uit de richting Lei den met hun auto by het Visserpark het aldaar geplaatste bord negeren, zien na by het Postkantoor de doorgang ver sperd. In deze smalle straal moet dan gekeerd worden met alle narigheden van dien. Een algehele afsluiting van de rijbaan uit de richting Lelden naby het Visserpark is stellig aan ie bevelen. Een duidelijk groot bord met pyi rich ting Utrecht door Visserpark midden op het afsluithek zal veel meer tot zijn recht komen dan het thans geplaatste

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5