Ontmoeting met hef onverwachte! John H. House begreep hoe j hij Grieken kon helpen SAMBO DE NEGER 3e Jaargang No. 33 Zaterdag 20 Augustus 1955 Grieken van vandaag XII en Slot Verhaal van een zendeling die zei dat werken bidden is ONTDEKKING BIJ SALONIKI Groepje Amerikanen doet prachtig werk in „Farm School Toekijken of „burenplicht"? Vele goede dingen heb ik in Griekenland op mijn weg gevonden - variërend van hartveroverende gastvrijheid tot grandioze bergtafe- relen - maar enthousiasme en vertrouwen inzake de toekomst van het land zocht ik lange tijd tevergeefs. Dat heb ik eigenlijk pas gevonden in de „American Farm School" even buiten Saloniki, waar Hank Davis me heen bracht. Deze Davis was hoofd van de „Information Service" in Saloniki en het doorsnee-type van de joviale Amerikaan, die bereid is zijn gast alle mogelijke vriendendiensten te bewijzen. Bovendien bleek hij te begrijpen wat ik zocht: geen formele gesprekken, geen door dollars geruggesteunde Griekse onderdelen, geen informaties over Griekenlands rol in Navo-verband, maar wel een ontmoeting met mensen, die zich niets van politiek aantrekken en intussen metter daad dit in nood verkerende land helpen. Hank Davis reed me naar een groep witte gebouwen ten Oosten van Saloniki. welke omringd waren door opmerkelijk goed bewerkte landerijen. Bruce Landsdale, het type van de jonge recht-door-zeegaande Amerikaanse boer en een der kopstukken van deze Farm School, ontving me. Vóór hij zijn model-koeien, model-proefvelden, model-leslokalen en andere zaken liet zien. bracht hij me naar een klein sparrenbos in de vochtige ichaduw waarvan twee grijze grafstenen lagen. Hier vertelde hij me in simpele woorden de geschiedenis van John Henry House en zijn vrouw Adeline, die daar begraven waren. John Henry House Is inderdaad, zo als de laatste woorden van zijn graf- schrift zeggen, een waar en daadwer kelijk vriend van de mensen geweest. Hü, zijn vrouw Adeline, die hem zijn hele moeilijke leven lang tot steun was. zijn zoon Charles, de nuchtere Bruce Lansdale en die enkele andere Amerikanen in de Farm School bjj Saloniki hebben, naar mijn stellige mening, laten zien hoe het Griekse volk, metterdaad geholpen kan wor den. Niet met vage idealen, niet met mil- iioenen dollars, die voor negentig pro cent in tanks en straalvliegtuigen wor den omgezet en voor het overige goeddeels verdwijnen in de zakken van enige handige profiteurs, maar met directe eerlijke hulp van onderen af. De „American Farm School" is eigenlijk de enige behoorlijke land bouwschool in het gehele land. Er zijn een kleine tweehonderd leerlingen, boerenzoons uit alle delen van Griekenland, die hier vier jaar blijven, de moderne landbouwmethoden leren kennen en daarna terugkeren naar hun dorp. Niet alleen om hun eigen bedrijf te verbeteren, maar ook om met hun kennis anderen te helpen Zij zijn de pioniers in eigen omgeving en via hen pogen Charles House, Bruce Landsdale en de anderen Griekenland in het zadel te helpen. Griekenland, waar meer dan de helft van de bevol king nog altijd van landbouw en vee teelt moet leven. Het zou goed zijn Deze „American Farm School" ont vangt geen officiële subsidie. Van de millioenen, welke de V.S. naar Grie kenland zenden, komt geen dollar te recht bij deze schepping van House. De school is afhankelijk van vrijwillige bijdragen uit de ganse wereld. Ik geloof niet. dat men in Nederland van het be staan van deze school op de hoogte is. maar het zou goed zijn als uit ons land ook actieve hulp geboden zou worden aan dit groepje Amerikanen bij Salo niki. Zakelijk gezien hebben Charles Hou se en zfjn medewerkers financiële steun heel hard nodig, maar daar naast weegt de morele kant van de zaak minstens even zwaar. We kun nen ons in deze wereld niet meer permitteren als vreemden naast el kaar te wonen: de schrijnende armoede van een groot deel van het Griekse volk gaat ook ons aan. Er zjjn vooral in Noord-Griekenland dorpen waar bergboeren moeten leven van wat één hectare vrij on vruchtbare grond opbrengt, waar de mensen even mager zjjn en even DEGENE, die tegen mij zei dat na het speelse „mijn naam lsHaan" het stukje oter de heiligen nogal hartig was, had enigszins gelijk. Maar wat wilt U? Zet uw tan den er maar in. als een terrier en schudt er hevig aan. Dat is goed voor U. Het is niet allemaal gesneden koek! Maar nu heb ik toch weer een ietwat lichte kost voor U. Mm. misschienOordeel zelf: DE NEGER EN DE HEER WOORD VAN BEZINNING Heer wat U hebt gezegd en Hf) zei: „Laat maar. Sambo, Ik heb zelf al Jaren lang tevergeefs ge tracht die kerk binnen te ko men." Eindelijk heeft Sambo. de ge- neger-de (immers. Sambo heeft zichzelf niet tot „neger" ge maakt) het dóór gekregen in deze kerk is Jezus, die voor ge heel de wereld stierf, zelf niet aanwezig Dat zullen Jie kerk mensen wel niet geloven maar heeft Sambo ongelijk? Wat daoht U? „Maar zoiets gebeurt ln Lei den gelukkig nooit!" roept U uit. „Oh neen?" Een neger wilde een deftige kerk in New ork binnengaan De predikant stond bij de In gang en hield hem tegen: Deze kerk is niet bestemd voor kleur lingen. „Maar de Heer zei mij dat ik hierheen moest gaan." „Ga lie ver terug en bid om meer lei ding." was het antwoord van de dominee Een week later was de neger er weer en hield vol: „De Heer zegt dat dit mijn kerk is." „Het spijt mij, maar we kun nen Je niet toelaten." De neger kwam een derde maal en zei: „Ik vertelde de Uit dit verhaal proeft ti de strijd die de Kerk (der olan- ken?) heeft te voeren om de neger, de „kleurling" Deze ne ger kinderlijk echt in zijn ge loof meent oprecht dat Jezus ook voor hem heeft geleden. Maar dat achten die deftige kerkgangers (waarvan de domi nee de spreekbuis is) in het ge heel van geen belang. Zij gelo ven dat God hen lief heeft, dat God hun leven leidt, dat God hun schuld vergeeft in Jezus' naam. Maar hun kerk is niet voor negers Ik loof 10 chocolade-repen ia 25 ct) uit voor die 10 mensen, die mij schrijven dat in Leiden geen blanke ..negertjes" zijn die door anderen weerhouden wor den ter kerke te gaan. D moet uw mening uitvoerig toelichten. En de „negertjes?" Die moe ten stellig schrijven. Want Je zus heeft voor ons allen geleden en is opgestaan en Hij wil ge stalte aannemen in de Zijnen. Wij geloven in de Christelijke Kerk. Een blU geloof I Uw ds Haan. Ev. Luth. pred. te Leiden. vermoeide ogen hebben als de Hol landers aan het einde van een hon gerwinter, waar schooltjes zjjn met tweehonderd kinderen en één onder wijzer. Ik weet het: in Spanje, in Zuid-Ita- lië is het even erg. in India en elders is het erger. Maar ik vertel U op dit mo ment over Griekenland en ik poog U te stimuleren tot belangstelling en actieve hulp Er zjjn verscheidene manieren om die te verlenen Onlangs heeft het Eerste Kamerlid Kapteijn. die na een reis door Griekenland diep ontroerd was door wat hij had gezien, een groots plan te berde gebracht. „Zou Nederland niet als voorbeeld voor andere volken een taak op zich kunnen nemen?" zo vroeg hjj zich af. Hü doelde daarmee op verbetering van de landbouwsituatie door droogmaking van meren, irrigatie, voorlichting en wat dies meer zij. Een combinatie van Nederlandse onderne mingen zou deze werken dan ln regie voor de regering moeten uitvoeren. Een groots plan. dat weinig weerklank vond tot dusier en waaraan de gewone Ne derlander voorlopig dus geen houvast heeft. burenplicht willen vervullen en de Grieken de helpende hand bieden. Ik ken een bescheiden en betrouwbare manier: de „American Farm School" bij Saloniki kan elke dollar gebrui ken en als ze reacties uit ons land krügt. zal dat de mensen die daar werken weer meer moed geven om verder te gaan op de ingeslagen weg. Een goede weg. De „United States Information Service" in Den Haag is bereid alle geldelijke gaven door te zenden aan Charles House in Salo niki, die, evenals eens zjjn vader, uit gaat van het idee: „werken is bid den". H. A. groeid tot een instelling, welke haar gelüke in Griekenland niet heeft. Om dit te accentueren en het jubileum feest luister bü te zetten hebben Koning Paul en Koningin Frederika onlangs een urendurend bezoek aan de school gebracht. Toch zendeling Straatje in oud-Saloniki. Hier en elders in Griekenland heerst grote armoede (het wegdek wijst er op). John Henry House werd in 1873 als «esbyteriaans zendeling van de V.S. bit naar Europa gezonden. Met name naar de Balkan, waar hü vooral in buigarye werkte. Van het begin af aan nad deze House het idee„to work is to Pray' „werken is bidden", maar het Pbbrde 30 jaar voor hü definitief wist "Of hü dit idee moest verwezenlüken. Tijdens zijn zwerftochten door Bulga- nie. Macedonië en Thracië. gebieden ole toen nog Turks waren, had hü ge nen hoe primitief de landbouwmetho den waren en hoeveel meer welvaart er jou kunnen heersen als de mensen •erstandiger met hun grond en dieren omsprongen. Daarom besloot hü in de omgeving van Saloniki een landbouw- Khool te stichten. Vijfhonderd dollar House had geen dollar in reserve, maar toch had hü er vijfhonderd nodig om een stukje land te kopen en zo een ooBin te maken met de verwezenlijking jan zijn plan. Deze Presbyteriaanse jrnaellng zag in alle dingen Gods hand daarom vertelde hij later vele malen noe hij die dollars had verkregen. Hij Kbreef een vroegere vriend in Ohio hij kende als een goed mens en 7JW8 zonder meer het bewuste ""rag te zenden voor de oprichting ln oen Farm School. De vriend in Ohio wilde wel, maar jerkeerdc ln die dagen zelf in een financiële positie, welke geen enkele ^'Jgevigheid toestond. Daarom for muleerde hij met pijn in het hart *?n brief met zün negatief antwoord. «oor h(j echter de volgende ochtend de» brief kon posten, ontving hij een chèquc van 500 dollar van een «nuldcnaar. die hij in tientallen Wen niet had gezien. Bijgevolg had f") het bedrag al lang geleden afgc- «Hreven. De man uit Ohio ver- fcheurde zün brief aan House en stuurde de zendeling inplaats daar- f*0 ie juist ontvangen dollars. Jf®'k nu juist een halve eeuw gele- jo dat dit gebeurde en sindsdien is .American Farm School" uitge- House breidde zün landbouwschool steeds uit. maar tevens bleef hij zende ling. Zowel aanvankelük onder Turks bewind, als later onder de Grieken poogde hü tussen de landbouwlessen door zijn leerlingen te bekeren tot de Presbyteriaanse zienswüze Dit vond de Grieks-Orthodoxe geestelijkheid uiter aard niet prettig, maar House was zulk een eerbiedwaardige figuur, dat men hem ondanks alles buitengewoon hoog achtte Bruce Lansdale heeft me een voorbeeld daarvan verteld. In de laatste jaren van zün leven had John Henry de dagelijkse leiding van de Farm School overgedragen aan zün zoon Charles, die andere ideeën omtrent de zendingsarbeid had. Deze Charles zei en zegt vandaag nog. dat hü zün leerlingen niet probeert te be keren. maar dat hij poogt hen tot betere Christenen te maken in het kader van de Griekse kerk Daarom wilde hij ook indertüd al een Grieks- orthodoxe kerk op het terrein van de Farm School laten bouwen. Hü sprak hierover met de aartsbisschop van Sa loniki Deze had veel waardering voor het plan. maar hij vroeg toch aan Charles er mee te wachten: „Zo lang je vader leeft moet er geen Griekse kerk bij de Farm School komen. Dit zou hem verdriet doen en dat wens ik niet". Werkelijk helpen In 1936 stierf John Henry House. Op zün grafzerk staat: ..An adoring servant of God, a faithful apostle of Christ, a practical friend of men". (Een toegewijd dienaar van God, een getrouw c postel van Christus, een daadwerkelyk vriend van de mens heid). HET leven van leder i hangt büwülen aan een zü- den draad. Dat weet iedereen, maar ter dege bewust hiervan word ik me opnieuw, wanneer de autobus me tüdena de drie-passentocht in Oostenryk Arlberg-, Fle- xen- en Fernpas langs peilloze afgronden voert over zulk een smal weggetje, dat het een mil limeter scheelt, of de banden hangen over de bergrand heen. Nu is het wel zó. dat Oosten- rükse chauffeurs voor zulke kunststukken geen hand om draaien (ze blijven zo rustig als wat, als ze met zo'n sliert van een autobus achter zich over de kronkelpaden rüden). maar je kunt riooit weten en het tra gische ongeluk van verleden Za terdag, waar bij Bourg St. Pierre 17 doden te betreuren waren, heeft geleerd, dat er maar iets hoeft te gebeuren en de bus den dert omlaag met alle gruwzame gevolgen van dien HET is merkwaardig te zien hoe sterk de mens op sen satie gebrand is! We zaten in een propvolle autobus: voorin de betrouwbare, kalme, rustige chauffeur en on ze getrouwe reisleider, vriende- lük lachend, alsof er nooit iets aan de hand zou zün. Maar dó,n de mensen in die bus. U had ze moeten zien: allen dringend naar dae éne kant, waar de diepe afgrond als een luguber monster met open, vraatlustige kaken omhoog' greinsde. diep beneden een kol kende bergstroom Nu ben ik waarachtig voor geen kleintje vervaard, heb ge noeg gevaarlijke avonturen inde bergen beleefd, om er een boelt je van open te doen. Maar mis schien juist daarom was ik me méér van gevaren bewust, dan de argeloze Hollanders, die daar met z'n allen naar die éne kant drongen, om te zien. waiir ze te recht- zouden komen, als de bus wérkelijk eens omlaag zou stor ten. Millimeter voor millimeter schoof zü over de modderige weg. haarfün en vlümseherp langs de rand en de onmetelüke diepte. En omdat lk op de ach terste rü zat. kon ik precies vol gen. hoe weinig het scheelde, of de wagen zou over de schreef gaan. Maar de chauffeur was een „perfecte" blindganger. Waar haalde hü de intuïtie vandaan, om het zo uit te kie nen? Hü leidde ons allen veilig naar bredere banen, zonder kleer- of ergere scheuren. Zo had hü het honderden ke ren gedaan. Waarom dan nu óók liet....? ZO KOM ik, na al die hals brekende bustoeren. in 'nns- bruck Innsbruck: stad van de won derbaarlijke Maria Theresien- strasze met de fantastische Nordkette op de achtergrond de mooiste straat van Europa genoemd het Hochhaus ook déér niet afgevallen en de Hofburg Wel niet een Hof- burg als m Wenen, maar toch ook uit historisch 'oogpunt zo interessant, omdat oude werel den wüd voor U open gaan. Wat te zeggen büv. van de reuzen-feestzaal, waar Indertijd gedanst werd dat het een lieve lust was en Maria Theresla door middel van schilderüen voor zichzelf en haar. vele kinderen een blüvend monument oprient- te. Als laatste van alle schilde rüen aan de wand hear jongste dochter Marie Antoinette, in haar schoonheid zich nog vol komen onbewust van de tragiek, die haar in Frankrijk zou v ach ten Dan daalt ge neer in de Hof kerk. Rond het graf van Maxi- miliaan I, staan 28 standbeelden zün voorouders en bekende figu ren uit sagen en legenden. Levensgrote figuren uit verre, vervlogenheldeen Clovis. Fi- lips de Schone. Albrecht de Wü- ze, Theodorik de Ghotenkoning, Ernest de IJzeren, Koning Ar thur van Engeland, Slgmu.id de Rijke, Karei de Stoute, Philips de Goede, Johanna de Waanzin nige. Ferdinand de Katholieke. Godfried van Bouillon, Koning van Jerusalem. Leopold de Hei lige en vele. vele anderen. Het. Is alsof in deze diepe stilte hun adem levend wordt: won- derlüke wezens komend uit een andere wereld, tóch dezelfde wereld als die van vandaag. En de tallozen van tegen woordig vergapen zich in massa aan deze vreemde, bijna huiveringwekkende ont- zaglüke pracht, die de eeuwen overbrugt. IK ZEI U de vorige week al: de onmoeting met het onver wachte kan droevig of prettig zün. Zü is soms ook adembene mend. machtig, spookachtig. Zo als langs de bergwand of in deze kapel, met de gegoten stand beelden, vervaardigd ln de I6e eeuw. naar ontwerpen van Al brecht Dürer en anderen. Zü staan da. als onveran- derlüke wachu n wachteres sen in een sik, clende wereld Stomme nsteeds heersen de getuigen van een groots verleden. Fantaslo. Met de bus op weg naar de afgrond Hofburg te Innsbruck

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5