LEIDSCH DAGBLAD Wat zal Engeland doen om zijn moeilijkheden op te lossen? Montgomery ereburger Nijmegen en aanbieding van erepenning WEERBERICHT Negen Amerikaanse staten door overstromingen geteisterd 94ste Jaargang ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 pirecteur: J. W. Henny Boofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i fjjd Q£i kwartaal: f.2.15 per maand; f.0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon^Dlrectie en .Administratie: 25041J.Redactie: 21507 Weg van de minste iveerstand? Devaluatie zal de andere landen beroeren (Van onze financiële medewerker) Het is wel eens weer duidclük geworden dat de moeilijkheden, welke zich met betrekking tot de financiële en economische toestand van een land voordoen, niet door een simpele verhoging van de rente worden overwonnen. Engeland Is ditmaal niet tegelijk met de V.S., België, Canada en West-Duitsland tot een discontover- boging overgegaan, maar is reeds in Januari 1955 begonnen met aan de crediet- verlening een rem aan te leggen. Het disconto werd toen van 3 tot 3% verhoogd. En een maand later volgde een nieuwe verhoging tot 4V* Te, waardoor het ook thans nog boven dat van de meeste Europese landen en van de V.S. ligt, zodat men blijkbaar niet verder durft gaan om te voorkomen dat de positie van het Ver. Koninkrijk als internationaal financieel centrum, welke de laatste tijd toch reeds is achteruitgegaan, niet nog verder te schaden. En ook de onlangs door Butler aangekondigde maatregelen hebben, ook al zullen ze hun invloed niet missen, toch het vertrouwen in de Engelse valuta niet kunnen doen terugkeren en het is ïooral de onzekerheid over de vraag wat men in Engeland zal doen om op het economisch vlak niet verder af te glijden, waardoor thans de effectenbeurzen worden beïnvloed. Het staat feitelijk zo, dat Engeland met zijn maatregelen tot een grondige versterking van zijn monetaire positie te laat komt. Wij hebben er meer dan eens op gewezen, dat Nederland in dat opzicht het goede voorbeeld heeft ge geven door gedurende de eerste jaren na de oorlog de buikriem aan te snoe ren en dank zij de Amerikaanse hulp en de uiterste krachtsinspanning voor zijn valuta weer een stevige basis heeft kunnen verkrijgen. Ook West-Duits- land heeft zich gerealiseerd, dat men niet met kunstmatige middelen van bo venaf de munt kan saneren, maar dat dit tenslotte alleen mogelijk is door zo hard mogelijk te werken en zo goedkoop mogelijk te produceren. Hierdoor hebben deze landen ten volle kunnen profiteren van de op gaande conjunctuur, die ook voor hen wel moeilijkheden meebrengt, maar zeker niet in die mate als die. waar mee men in Engeland thans heeft te kampen. Andere landen als de V. S„ Nederland en West-Duitsland hebben vieren en Engeland heeft dit, getuige de aanmerkelijke nltbreiding van het afbetalingscrediet ook gedaan, naar het was er, om zo te zeggen, niet klaar voor. En terwijl men ln West-Duitsland, Nederland en België zijn valuta heeft kunnen verharden, zit men thans in Engeland met een wankele situatie van de economie en dat op een moment, vaarop de werknemers in de meeste landen een groter aandeel in de pro ductie vragen. De spoorweg- en havenstaking nebben op de Engelse handelsbalans uiteraard een ongunstige invloed gehad en ook de maand Juli heeft weer een invoer- overschot doen zien, dat aanmerkelijk groter is dan dat van die maand in eerste zeven maanden thans 560 pd st. bedraagt, zijnde slechts 44 mlllioen pd st. minder dan dat van het gehele jaar 1954. Engeland heeft zich altyd een zeker importsurplus kunnen ver oorloven, doordien het uit anderen hoofde van het buitenland grote be dragen had te vorderen, de z.g. on zichtbare export. Maar deze Is door en na de oorlog als gevolg van dé sterk verminderde politieke en economische machtspositie van het land ln oelang- jtke mate verminderd en de ontwikke ling van de handelsbalans is derhalve *an grotere betekenis geworden. niet minder erg dan de devaluatie zelve. De Engelse handel heeft reeds ge ruime tijd onder de invloed van die vrees gestaan, zoaals wel blijkt uit de sterke toeneming van de goederen voorraden, welke uiteraard een van de voornaamste oorzaken van de stij gende importen is. Engeland staat nu voor de grote moeilijkheid, dat am de ene kant de importen moeten worden verminderd, maar aan de andere kant de werknemers met nieuwe eisen tot loonsverhoging komen, waardoor de vraag naar goederen verder cal stij gen. Vandaar de telkens, zowel in als bulten Engeland, opkomende vrees, dat de regering, die de wereld reeds eerder voor onaangename verrassin gen plaatste, tenslotte toch de lijn van de zwakste weerstand zal kiezen en het Pond zal loslaten, of aitnans op een lager niveau zal laten „zwe ven". Wat wil zeggen, dat de luilatle niet zal worden bestreden, maar „ge sanctioneerd". waardoor ten aanzien van de monetaire ontwikkeling ge durende de laatste jaren een beden kelijke stap terug zou worden gezet. Want het is duidelijk, dat een deva luatie in Engeland de economische po sitie van andere landen niet onberoerd zal laten. Een devaluatie belemmert de Invoer, maar vergemakkelijkt de uit voer, wat dus wil zeggen, dat ijv. ook ons land op de wereldmarkten een scherpere concurrentie zal ondervinden. Het is in dit verband vermeldens waard dat het Engelse Pond, na een herstel, dat als gevolg van Batters maatregelen Intrad, reeds weer deerlijk in dlscrediet is geraakt. Een sprekend voorbeeld daarvan is de koers, waar voor men thans de eind Juli hier ge brachte 4V2% Pondenobllgaties Anglo American Rhodeslan Development kan kopen. De lening, die 2% mlllioen pd st. groot was. heeft hier wel geen dende rend onthaal gevonden en de institu tionele beleggers hebben er zich groren- deels van onthouden, maar ze is aan toch bij particuliere beleggers ge plaatst tegen een koers van 38V4%, een Boek over Prinses Beatrix Ter gelegenheid van de 18de v jaardag van H.K.H. Prinses Beatrix zal met de volledige medewerking van de leden van de Koninklijke familie een boek verschijnen. Behalve een levensgeschiedenis in foto's besteedt het boek o.m. ook aan dacht in woord en beeld aan de lief hebberijen van de Prinses. Zo zullen bijv. ook afbeeldingen worden opge nomen van beeldhouwwerk, door de Prinses zelf vervaardigd. De tekst van het boek bevat o.m. een bijdrage van prof. dr L. J. Rogier uit Nijmegen, die een beeld zal geven van de tijd. waarin H.K.H. Prinses Wilhel- mina 18 jaar werd en van de tijd, toen H.M. Koningin Juliana deze leeftijd be reikte. Prof. dr A. M. Donner uit Amster dam belicht de staatsrechterlijke sant van deze 18de verjaardag. Een groot aantal nimmer gepubli ceerde foto's verlucht de tekst. Prof. dr P. J. Bouman uit Groningen schreef een bijdrage „De jonge vrouw in deze tijd". De supervisie over het boek is in han den van een door minister Cals Inge stelde redactieraad, bestaande uit Drof. dr I. A. Diepenhorst, mr J. A. Jonk man, mej. dr M. A. M. Klompé, dr J. A. de Koning en ds N .C. Steenbeek. Dit boek zal aan het einde van dit jaar verkrijgbaar zijn. op zich beschouwd zeer aantrekkelijke aanbieding, omdat de obligatie prima verzekerd is en een belangrijk heger rendement biedt dan de Nederlandse obligaties. Thans zijn deze obligaties echter reeds voor circa 94rr te krijgen, waar uit dus wel een gToot wantrouwen spreekt. En de onzekerheid ove- de vraag wat Engeland zal doen, be heerst thans voor een groot deil de ef f ectenbeurzen. Dank voor kloeke daad! dagen Gelijk we vroeger al opgemerkt, Is de vrees voo Nieuwe inval in Goa Zeventig Indiase „Satyagrahi's" 'vreedzame betogers) zijn Vrijdagmid dag het gebied van Goa binnengetrok- pn. Hun aanvoerder is de ondersecre taris van de Socialistische Pradja-partij, Dandavate. Volgens het aanvankelijke plan zou- o® Vrijdag 200 Indiase vrijwilligers de Bhjns overschrijden, maar later werd «sloten de groep in drieën te splitsen. Üfs, f"311 zou Vrijdag het Portugese gewed binnentrekken, de andere twee vandaag, Zaterdag. Zeventig Indiërs, die Vrijdag Goa bin nentrokken, zijn in kleine groepjes langs ^spaden gegaan om verlies aan men senlevens te voorkomen en om zover mogelijk in het gebied door te dringen. Warm weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht plaatselijk mist, morgen °ver het algemeen zonnig, warm en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke 101 matige wind uit Zuidelijke richting. (Opgemaakt te 10 uur) 21 AUGUSTUS Zpn op: 5.34 uur: onder: 19.56 uur. «aan op: 10.14 uur. onder: 20.44 uur. Afwater te Katwijk te 5.21 en W.45 uur. (21/8: 5.59 en 18.22 uur). °i' hummel bestaat alt 10 pagina's en een Bijvoegsel. Duizenden juichten hem voor het stadhuis geestdriftig toe Tocht door het voormalig strijdtoneel Met geestdrift hebben burgerij, gemeentebestuur en talrijke autoriteiten van Nijmegen gistermiddag Veldmaarschalk Burggraaf Montgomery van El Alamein begroet. Van stadhuis en kerktorens woeien Engelse vlaggen en ook de hoofdstraten der stad waren met vlaggen getooid. Burgemeester Ch. Hustinx van Nijmegen, in wiens gezelschap zich bevonden de Britse ambassadeur in ons land Sir Paul Mason en de Commissaris der Koningin in Gelderland, Ihr dr C. G. C. Quarles van Ufford. verwel komde de Veldmaarschalk toen deze per Rijnboot aankwam bij de lage loswal aan de Waal. In het stadhuis bood burgemeester Hustinx daama zijn gast de erepenning der stad Nijmegen aan. In Saarland: tien afkoelen Daarna gemeenschappelijk vergaderen onder toezicht De Belgische voorzitter van de com missie van toezicht op het referendum over het Saarstatuut, Femand De- housse, heeft Vrijdag te Saarbrücken de partijen in het Saargebied voorgesteld gedurende acht tot tien dagen geen bij eenkomsten te houden. Deze pauze zou de verhitte gemoederen in de referen dumcampagne moeten afkoelen. Na de „wapenstilstand" zouden zowel de pro- Duitse partijen als de aanhangers van de regcring-Hoffmann gemeenschappe lijke vergaderingen moeten beleggen waarin een spreker van iedere partij een bepaalde tijd zou krijgen om het woord te voeren. Dchousse opperde voorts, dat de neutrale commissie van toezicht de leiding van deze vergaderingen zou krij gen. Zowel bij de regeringspartijen als de oppositie zouden de voorstellen van De- housse weerklank gevonden hebben De partijen hebben tot Maandag de tijd ge kregen. op de voorstellen van Dehousse te antwoorden. Heden. Zaterdag, komt de neutrale Europese commissie van toezicht, be staand uit vertegenwoordigers van vijf landen, bijeen om de toestand te be spreken. Dikkerds „stralen" niet De Zweedse prof. Slvert hoeft Vrijdag op de atoomconferentie te Genève me degedeeld. dat er van mannen meer atoomstraling uitgaat dan van vrouwen, omdat eerst genoemden gespierder zijn. Op latere leeftijd neemt de straling af. Magere mensen zenden meer stralingen uit dan dikke, omdat vet als een schild werkt! In Engeland werd het huwelijk voltrokken tussen Arthur Cortez. die in drie films als double voor Clark Gable is opgetreden, en de Neder landse balletdanseres Cecilia Depers (Ingez. Med.-Adv.) RODE ZUIVER WOLLEN DAMESJASJES 14.90 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 MI DZA-Bonnen voor onze Klanten Rel in Buenos Aires In Buenos Aires is het Vrijdagavond laat tot een rel gekomen, toen ongeveer 500 pro-Peronistische demonstranten naar de wijk voor welgestelden van Bue nos Aires marcheerden Er klonken scho ten. De mars werd gehouden na een ver gadering van ongeveer 6.000 aanhangers van Peron. die bedoeld was als reactie op een anti-Peronistische vergadering van Woensdag. Spreker was de leider v. de opperste raad van de Peronistische partij. Alejandro Lelolr. Historische dag Van de Waalhaven begaf het gezel schap zich per auto naar het stadhuis, waar de raadzaal in een met bloemen, vlaggen en planten ln de kleuren der geallieerden getooide ontvangsalon was herschapen. De voltallige gemeenteraad en de hoofdambtenaren van Nijmegen waren hier bijeen. Burgemeester Hustinx gewaagde van de grote vreugde van gemeentebestuur en bevolking van Nijmegen over de komst van Montgomery, die voor deze stad geworden is tot de voornaamste be werker van de bevrijding. Nymegen be schouwt deze dag, welke dicht ligt bij de 11e verjaardag van de bevrijding, als een historische dag. Spr. herinnerde aan El Alamein en de invasie in Normandië Er heerste spanning in Nijmegen, toen op 17 Sep tember 1944 de mannen van de 82ste United States Airborne Division hun stoutmoedige landing uitvoerden in de omgeving van de stad. Bij de uitvoe- j ring van Montgomery's operatieplan j .Market Garden", dat ten doel had het I moeilijke Nederlandse rivierengebied in één sprong te overmeesteren en zo- Joende de toegang naar de Noordduit- se laagvlakte te forceren, werd Nijme gen als middelpunt gekozen. Zwaar was de tol, die de stad te betalen I Veldmaarschalk Montgomery op I bezoek in Nijmegen, de stad die het 1850-jarig bestaan viert. Tijdens de rondrit door de stad in gezel- I schap van burgemeester Ch. Hustinx kreeg, maar de bevolking is dankbaar gebleven voor uw kloeke daad, aldus de burgemeester. Nijmegen ontving in die September dagen de tienduizenden soldaten van de geallieerde legers allerhartelijkst. Daar uit is voor velen een vriendschap voor het leven ontstaan. Vandaag, aldus spr., bevestigen wij opnieuw die vriend schap! „Nijmegen,,, zo zei de burgemeester tenslotte, „wil U daadwerkelijk zijn dankbaarheid en eerbied betuigen door de aanbieding van de erepenning en te gelijk het ereburgerschap der stad. Een hartelijk gejuich steeg hierna op. Bewogen Maarschalk Montgomery was bewogen door deze onderscheidingen en door de hartelijke ontvangst. Hy dankte voor de grote eer hem bewezen en schetste de laatste phase van de oorlog na de invasie van Normandië. Hij was vol bewondering voor het moedige en voorbeeldige gedrag van de Nederlanders, in het bijzonder oojc van de Nijmegenaren en was er trots op de onderscheiding van de stad te hebben ontvangen. Na deze woorden hief de burgemeester van Nijmegen een driewerf hoezee aan op de maarschalk, dat door de aanwezi gen met enthousiasme werd overgeno men. Slot op Pag. 2 Nationale ramp in de F.S. Bijna zestig doden en milliarden schade noodtoestand a fgekondigd in rijf .staren Negen Amerikaanse staten z»jn geteisterd door overstromingen, die het gevolg zyn van zware regenval, op sommige plaatsen zelfs ruim 22 cm Deze zware regens volgen op de tornado „Diana" Er Ls voor milliarden dollars schade aangericht. In totaal zijn 56 personen om het leven gekomen In de staten New York. New Jersey. Connecticut. Massachusetts en Pennsylvania is de noodtoestand afgekondigd. Het zwaarst getroffen werden het Oostelijk deel van Pennsylvania, het Zuid-Oosten van New York en New Jersey. Maar ook deden zich overstro mingen voor In Virginia, Maryland, Massachusetts, Connecticut, Vermont, Rhode Island en het district Columbia (waarin dc hoofdstad der V.S., Was hington. is gelegen). Leger en vloot schakelden hef schroefvliegtuigen in om geïsoleerde personen, onder wie kamperende kinderen, uit hun netelige positie te be vrijden. De Delaware negen meter boven normaal peil De stad Tamaqua. in het hart van het kolenbekken van Pennsylvania, kreeg het voorkomen van een spook stad. De rivier Schuylkill trad bulten haar oevers en hes water drong de stad binnen. In New Jersey, waar het waterpeil van de rivier de Delaware bij Phillips- bure tot negen meter boven normaal steeg, vluchtten honderden uit hun woningen. Honderden wegen zlln overstroomd, waardoor een aantal kleine steden en dorpen van de buitenwereld is afge sneden. De spoorwegdiensten moesten ln vele gevallen worden ingekrompen. In Pennsylvania ziln tientallen brug gen. waaronder vele grote, weggesla gen. Bil Woonsocket begaf dc dam van een waterreservoir het. Een dicht be volkte streek kwam hierbll blank te staan. De mensen waren twee uur te- I voren geëvacueerd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1