LEIDSCH DAGBLAD Sultan van Marokko kreeg nog weer een week uitstel Afschuwelijke wreedheden in krottenwijk van Casablanca WEERBERICHT Saarlandse volksstemming loopt gevaar als opwinding voortduurt Havenstad Nantes werd slagveld tussen stakers en ordetroepen 54s(e Jaargang VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 No. 28605 pirecteur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: f.0 50 per week Witte Singe) I. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Rumoerige Kabinetszitting in Parijs (Telefonisch van onze correspondent In Parijs) De Franse regering heeft gisteren onder leiding van president Coty die er zijn Ticantie voor onderbroken had in een speciale zitting opnieuw de situatie in Marokko onder ogen gezien, zoals die zich sedert de vorige week had ontwikkeld. Toen immers was aan Sultan Ben Arafa min of meer de eis gesteld, dat hij vóór 18 Augustus (dat was dus gisteren) een krachtige en representatieve regering moest formeren, die de nodige hervormingen ten uitvoer zou moeten leggen. Sinds dien zijn tussen president Coty en de bejaarde Sultan brieven gewisseld: laatst genoemde heeft een week uitstel voor zijn poging gevraagd, die hem in de Kabinetsritting van gisteren, waarin het weer rumoerig is toegegaan, is toegestaan. Anders bad de regering-Faure haar eenheid niet kunnen handhaven. Intussen is er geen schijn van kans meer alle waarnemers zijn het daarover eens dat de Sultan inderdaad in zijn pogingen zou kunnen slagen. Het is de meerderheid van de Franse regering nu wel duidelijk geworden, dat zij met het experiment-Ben Arafa bezig is op hoogst gevaarlijke wijze met vuur te spelen. Er is nu een com missie van vijf ministers gevormd, waarin alle regeringspartijen zijn vertegenwoor digd en die bestaat uit premier Faure, Pinay (Buitenlandse Zaken) en July (Xoord-Afrikaanse Zaken). Deze commissie zal de toestand van uur tot uur gaan volgen en zo nodig de taak van de Sultan overnemen door zelf het overleg met de Marokkaanse politici te gaan voeren om zo de vorming van de gewenste en representatieve regering voor te bereiden. Morgen manifestaties ten gunste van Ben Joessef Intussen breekt morgen de tweede ver- Jaardag aan van de troonswisseling, die, als alle voortekenen niet bedriegen, door de nationalisten zal worden aangegrepen voor grootse manifestaties ter ere van de verbannen Sultan Ben Joessef. De Fransen hebben de laatste weken enorme strijdkrachten naar de grote steden Casablanca en Rabat gedirigeerd en sedert Woensdag is de avondklok af gekondigd. Hoe gespannen de toestand geworden is, blUkt bovendien wel uit het feit dat resident-generaal Grandval het gisteren Uitreiking Nansen - medailles Aan Koningin Juliana en mevrouw Roosevelt Op 15 September a.s. zullen ln het paleis der Ver. Naties te Genève Nan- sen-medallles worden uitgereikt. De Nansen-medaille 1954 Is bestemd voor mevrouw Roosevelt, die haar onder scheiding persoonlijk in ontvangst zal nemen. Dezelfde medaille voor 1955 ls be stemd voor H.K.H. Koningin Juliana, de Nederlandse gezant te Bem, mr A. W. S. baron Bentinck. zal de onder scheiding voor zijn Vorstin ln ont vangst nemen. Drie mijnarbeiders ingesloten Geen reden tot ongerustheid In de steenkolenmijn Willem Sophia te Spekholzerheide ls gisteravond om streeks halfnegen een instorting ge schied op de nieuwe, in aanleg zijnde 217 meter verdieping. Drie arbeiders bevinden zich achter de Instorting. Met hen wordt contact onderhouden via een buis. waardoor ook voedsel aan hen wordt verstrekt. Alle pogingen worden in het werk ge steld hen zo spoedig mogelijk te be vrijden, aldus werd van de zijde van de directie van de mijn medegedeeld. Deze voegde hieraan nog toe, dat er ff«n reden tot enige ongerustheid be hoeft te bestaan. Regelmatig contact Vanmorgen verliepen de reddings werkzaamheden geheel volgens de ver wachtingen. Zij zullen echter geruime tijd ln beslag nemen. Van de plaats voor de instorting wordt een nieuwe kleine steengang gedreven naar de plek waar de drie ingesloten mijnwerkers zich be binden. Dit werk neemt zeer veel tijd in «slag. Van een lager gelegen verdie- Ping wordt bovendien een boorgat ge maakt naar de 217 meter-verdieping, eveneens naar dezelfde plek. waar zich de drie ingesloten arbeiders bevinden. Men tracht dus van twee kanten de mijnwerkers te bereiken. Langs de in- tact gebleven buis in de ingestorte in- ?ang heeft men regelmatig contact met de drie ingeslotenen Zij worden gere geld op de hoogte gehoudn van de vor deringen der werkzaamheden. niet-verantwoord heeft geacht Rabat te verlaten om naar Parijs te komen. Doch vanochtend (Vrijdag) arriveerde hij voor een verblijf van enkele uren in de Fran- ie hoofdstad. Hij zal het ministeriële .comité van vijf" o.m. de sinistere ver- lieslijst kunnen overleggen, waarop gis teren weer vijf nieuwe doden en ettelijke ernstige gewonden moesten worden ge noteerd. Volgens de laatste berichten moeten er in het protectoraat vannacht de af schuwelijkste wreedheden zijn begaan. In de krottenwijk Derb Sjalef van Casablanca werd een Marokkaan door nationalistische landgenoten levend ver brand. Men bond hem aan een paal vast, stapelde het rookgerei en de lucifers uit zijn winkel, benevens al het houtwerk er omheen, en stak het in brand. Toen de Franse veiligheidstroepen ter plaatse waren aangekomen, vonden zij slechts het verkoolde lijk van de ongelukkige. Franse troepen legden vannacht een cordon om deze krottenwijk waar de hele nacht de Arabische mannen, aangezet door de vrouwen, bezig zijn geweest met aanleggen van versperringen en het ver nielen van de straatverlichting. Vanuit de wgk werd verscheidene malen gescho ten in de richting van de Franse troepen die terug schoten. Tegen de ochtend keerde de rust weer. In de Marokaanse wijk van Kenifra n het gebied van Meknes) zijn heden-. Vrijdagochtend talrijke winkels van blanken geplunderd en in brand gesto ken. Zuid Westelijke Wind De Bilt verwacht tot morgenavond! Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 20 AUGUSTUS Zon op: 5.32 uur; onder: 19.58 uur. Maan op: 9 uur; onder 20.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.43 en 17.10 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's Landbouw en loonpolitiek Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft een bespreking ge wijd aan de huidige situatie op het gebied der algemene loonverhoudin- gen, waarover thans overleg wordt gepleegd tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Het dagelijks bestuur staat in overeen stemming met de hoofdafdeling So ciale Zaken op het standpunt, dat, voorzover uit dit overleg en verhoging van het algemene loonpeil zou voort vloeien, het agrarisch bedrijfsleven daarbij niet achter kan blijven. De eis tot sociale gelijkstelling van de landarbeiders met vergelijkbare ar beidersgroepen, waarvan de verwezenlij king steeds een der belangrijkste doel einden heeft uitgemaakt van de Stich ting voor de Landbouw, aldus het Land bouwschap. dient ook voor de toekomst volledig gehandhaafd te worden. Daarbij wordt er vanuit gegaan, dat, teneinde ook in feite tot deze loonpoli tiek in staat te zijn, het agrarisch be drijfsleven moet kunnen rekenen op on verminderde handhaving van de door de regering op het gebied van de prijs vorming van landbouwproducten ge dane toezeggingen. Geen wijziging Naar wij van officiële zijde vernemen, ls de inter-departementale commissie voor culturele activiteiten in het buiten land dezer dagen met haar werkzaam heden gereed gekomen. Zij heeft aan de regering een rapport uitgebracht, waar over deze zich thans zal beraden. Voorzover de indruk zou zijn verkre gen, dat de Commissie zou hebben voor gesteld ingrijpende wijzigingen te bren gen in de Nederlandse culturele activiteiten in Indonesië, kan worden medegedeeld, dat in de voorstellen der Commissie daarvan geen sprake is. (Incez. Med.-adv.) Is hel mogelijk om buitenlandse televisie stations fe ontvangen!! Vraagt inlichtingen bij IEMCO N.V. NIEUWE RIJN 30-31-32 LEIDEN TEL. 24244* Belg Dehousse maant partijleiders tot bewaren van orde en rust Nu de gemoederen in Saarland steeds meer verhit worden zoals men weet zal op 23 October a.s. een volksstemming gehouden worden over de toekomstige status van Saarland heeft de voorzitter van de West-Europese commissie voor het referendum, de Belg Fernand Dehousse, de leiders van de politieke partijen tegen heden. Vrijdag bijeengeroepen om te bereiken, dat de kalmte zoveel mogelijk terug keert. Ook heeft hij voor het komende weekeinde in Saarbriicken een voltallige zitting van de West-Europese volksstemmingscommissie uitgeschreven ter bespre king van de jongste incidenten. Dehousse heeft voorts medegedeeld, dat ln het vervolg commissie-leden de openbare bijeenkomsten van alle Saarlandse politieke partijen als waarnemers zullen bijwonen. Donderdagmiddag had hij een gesprek met de eerste-minister van Saarland. Johannes Hoffmann, die aan Dehousse mededeelde welke maatregelen de Saarlandse regering denkt te nemen tot waar borg van de eerbiediging van de vrijheid van het woord. Incidenten tijdens rede premier Hoffmann Drie Duitsgezinde partijen, de Chris ten-Democraten. de Vrije Democraten (Liberalen) en de Socialisten, hebben er gisteren bu de bevolking op aangedron gen de verkiezingscampagne rustig en ordelijk te doen verlopen. Overigens heet het in de oproep van de Saarlandse Christen-Democraten, dat het „in eerste aanleg premier Hoffmann zelf is geweest die aanleiding heeft gegeven tot orde verstoringen. Het waren zijn aanhangers die hakenkruisen hebben aangebracht op de aanplakbiljetten der Saarlandse Duitsgezinde partijen". Premier Hoff mann heeft te kennen gegeven, dat als de huidige opwinding voortduurt, dit een geestelijk klimaat zal doen ontstaan, waarin een normaal verloop van volks stemming op 23 October onmogelijk wordt. De premier zei dit in een toe spraak te Sankt-Ingbert. waar zich tij dens zijn rede ordeverstoringen voorde den. waarbij een politieman en verschei dene betogers werden gewond. Ruiten van de zaal werden met bierflessen ingegooid. Andere betogers trachten het politiecordon rondom het gebouw te doorbreken. Nadat enige ordeverstoor ders waren verwijderd kon Hoffmann zijn toespraak beëindigen. Onder de bel hamels bevonden zich volgens de politie Communisten en leden van de Duitsge zinde Democratische en Christen-Demo cratische partijen, maar beide laatst genoemde partijen hebben dit ontkend. Duits dodenschip in Skagerrak gevonden Lugubere ontdekking van Deense vissers (Van onze correspondent in West-Dultsland) Deense vissers hebben ln het Skage- rak het wrak gevonden van het Duitse troepentransportschip „Pionier", dat in de afgelopen oorlog tot zinken werd gebracht. Een onderzoek bracht aan het licht dat zich aan boord de stoffelijke resten van circa duizend Duitse soldaten bevinden. De Deense aptoriteiten heb ben met Bonn contact opgenomen over de vraag waar deze Duitse soldaten moeten worden ter aarde besteld als het wrak van de Pionier wordt gelicht. Vier Franse oorlogsbodems, mei aan boord leerlingen van de Franse marineschool zijn gisterochtend in de haven van Rotterdam aangeko men. teneinde een bezoek aan de E 55 te brengen. Op de foto ligt links op de voorgrond de Bisson links daarachter, de Maf fauxen rechts op de foto aan de kade. links de Yseren rechts de .Selforf'. West-Duitse bromfietsen niet sneller dan 40 k.m. De Duitse fabrikanten van lichte mo torrijwielen hebben zich vrijwillig ver plicht voortaan geen bromfietsen mee* te leveren, die meer dan veertig kilo meter per uur kunnen rijden. Zij willen daardoor een bijdrage leveren aan de verhoging van de veiligheid van het verkeer. Verkiezingscongres K.V.P. Zondag 9 October houdt de KVP, als inzet van de campagne voor het volgend jaar te houden verkiezing voor de Twee de Kamer een partijcongres in de Mar griethal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Er worden 5000 personen ver wacht. Als onderwerpen voor het congres zullen gelden: Katholieke politiek: recht vaardige politiek; het vraagstuk van de woningbouw; de betekenis der verkiezin gen 1956. Werkgevers sloten fabrieken na molest en vernieling door arbeiders De bewoners van Wenen hebben nu geen enkele twijfel meer over het terugtrekken van de Russische militairen uit dat land; alle tekenen wijzen op een spoedig einde van alles wat aan de bezetting nog zou kunnen herinneren. Op deze foto zien we een lid van de verbindingsdienst van het Rus> sische leger bezig om in Wenen de speciale telefoonverbinding te ver wijderen. welke liep van de hoofd stad naar Baden, waar het Russische militaire hoofdkwartier was ge vestigd. Sovjets laten Nederlanders vrij Het Ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: Van de Nederlandse ambassadeur te Moskou is bericht ontvangen, dat 8 Ne derlanders, die sedert geruime tijd ii Russische gevangenschap verkeerden, door de Sovjet-Unie zullen worden vrij gelaten. Op een nader te bepalen da- i turn zullen zij worden overgedragen aan een vertegenwoordiger van het Consu- I laat-Generaal der Nederlanden te Ber lijn., Na een identiteits-onderzoek worden de betrokkenen, voorzover zij repatriëring wensen, vla Oldenzaal naar I Nederland teruggebracht. De familie i hier te lande is reeds omtrent deze vrij lating ingelicht. I De namen der vrijgelatenen (met daarachter vermeld het geboortejaar en de vroegere woonplaats- zijn: J Bou- mans, Maastricht (1925), D. Bras. Am- Sterdam (1917), A. Dirlx. Heer (1919t,H. ten Hoff, Onstwedde (1910), Q. A. Jan sen, Alkmaar (1918), H. Rollema (Oost- hem (1911), mevrouw R. W. E Kram pen, Berlijn (1905) en H. Raulf, plaats niet gemeld (1925). Mevrouw Krampen en Raulf zijn vermoedelijk van ander® dan Nederlandse nationaliteit. (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) In Nantes (in Bretagne) is het Woens dag en gisteren tot ernstige wanordelijk heden tussen de politie en arbeiders ge komen. waarbij één dode en verscheidene ernstige gewonden zjjn gevallen. De bot singen waren het gevolg van de beslis sing van de fabrieksdirecties om alle be drijven te sluiten nadat door manifeste rende arbeiders enkele werkgevers waren bedreigd en gemolesteerd, die zitting hadden in de commissie van overleg voor de lonen. Nadat uit het gebouw, waarin dit over ig werd gevoerd, meubels, schrijfmachi nes en archieven door de ramen op straat waren gesmeten, hadden de gede legeerden der fabrieksdirecties. die zich toen niet meer zo rustig gevoelden, er in berust alle lonen met 25 pet te verhogen. De volgende dag werd dit besluit, dat onder bedreiging was genomen, met een beroep op de wet weer ongedaan ge maakt en werden bovendien, zoals reeds Tienduizend arbeiders zijn gisteroch tend, onmiddellijk na de bekendmaking van de sluiting der fabrieken, in optocht door de stad getrokken onder het uit roepen van heftige dreigementen aan het adres van hun werkgevers. F.en delegatie der arbeiders werd niet temin door de prefect ontvangen. Op datzelfde moment werd een bom naar de Republikeinse ordetroepen geworpen, waardoor 27 gardisten werden gewond. Dit werd het sein voor wanordelijkheden, die soms op een formele veldslag leken, en waarbij ruim 70 gewonden zijn geval len, van wie het merendeel in zieken huizen moest worden opgenomen. Een afgevaardigde van de werkgevers uit Nantes is gisteren door premier Faure ontvangen. Hoelang de fabrieken nog gesloten zul len blijven, is niet bekend. Maar in leder geval zal het overleg over de salarissen geheel opnieuw moeten beginnen. Hoog water in Washington De Potomac ls buiten haar oevers ge treden en dreigt de historische monu menten van Washington en langs de oevers In Virginia blank te zetten. Door zware regens en een bijzonder hoge vloed werden verscheidene lage punten van Columbia en Virginia overstroomd. Beide oorzaken waren het gevolg van de wervelstorm „Diana". De Republikeinse Senator Thomas Kuchel heeft een brief aan de meteoro- glsche dienst gezonden, waarin hij pro testeerde tegen het gebruik van vrou wennamen voor wervelstormen, „Vrou wen Immers zijn te allen tijde het symbool geweest van tederheid, rust en liefde". Hij stelt onder meer voor de wervelstormen namen uit de mytholo gie te gebruiken «of namen van Indla- I nenstammen. Hierbij dienen echter na men als Apollo, Diana, Eros en Venus 'vermeden te worden. Strandborden in vreemde taal Op vragen van het Haagse gemeente raadslid. de heer P. H. M. Lem of het gewenst ls de aanduidingen op plaatsen waar gevaar bij het baden ln zee kan dreigen, in verschillende talen te doen geschieden nu Schevenlngen en Kijk duin hoe langer hoe meer een Interna tionaal karakter krijgen, hebben B. en W. van Den Haag geantwoord, dat bij de strandhoofden en op andere gevaarlijke punten waarschuwingen zullen worden aangebracht ln de vorm van beeldborden met aanduidingen ln verschillende talen, als „Gevaar", „Danger" en „Gefabr". In dien deze borden voor afloop van het seizoen 1955 nog ontworpen en uitge voerd kunnen worden, zullen zij nog dit seizoen worden aangebracht.-doch ver ondersteld wordt, dat zulks mat te ver wezenlijken is. zodat de borden pas voor de aanvang van het seizoen 1956 zullen worden geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1