LEIDSCH DAGBLAD „Nederlandse delegatie diep onder indruk van openbaring talloze atoomgeheimen" Soldaten in V.S. worden getraind tegen „hersenspoeling" President Eisenhower vaardigt nieuwe gedragsregels uit Protestanten in Oost - Duitsland tegen staatsinmenging WEERBERICHT 94ste Jaargang DONDERDAG 18 AUGUSTUS 19SS No. 28604 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t-6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon-Directieen-ArimlnUtratift: 35041821507 Prof dr C. J. Gorter uit Leiden t Geneefse conferentie kwalitatief en kwantitatief zeer indrukwekkend Wederzijdse erkenning verdiensten Het Nederlandse program voor de bouw van twee kernreactors, de kleine „Kema"-proefreactor en de later te bouwen ,,hoge flux"-reactor, heeft aspecten, die voor de Nederlandse economie van groot belang zullen zijn, zo heeft prof. dr J. M. W. Milatz uit Utrecht, de directeur van het reactor-cen trum Nederland, gisteren op een persconferentie in Génève verklaard. Prof. Milatz is een der leden van de Nederlandse delegatie op de internationale conferentie over atoomenergie, welke afvaardiging -uit een dertigtal ge leerden en technici bestaat, onder leiding van prof. dr C. J. Gorter uit Leiden. Laatstgenoemde toonde zich zeer verheugd over de grote bereid heid van Oost en West tot uitwisseling van geheimen. De aspecten waarop prof. Milatz doel de zijn van tweeërlei aard: in de eerste plaats zullen de te bouwen reactors de mogelijkheid openen tot het nemen van proeven, waarmee misschien de grond slagen kunnen worden gelegd voor een Nederlandse industriële productie van kernreactors voor de internationale markt, en in de tweede plaats zullen zü studiecentra worden die de industrie aan de afgestudeerde jonge physici en che mici kunnen helpen, waaraan thans een belangrijk tekort bestaat. GEEN STAPPEN OVERSLAAN De Nederlandse afgevaardigden waren het er over eens, dat het voor Nederland geen zin zou hebben, nu reeds plannen te maken voor het bouwen van reactors voor de productie van electrische stroom, want ten eerste zou dit economisch nog niet verantwoord zijn, zolang stroom uit kernenergie veel duurder is dan conven tioneel geproduceerde stroom, en ten tweede zou Nederland daardoor „een stap overslaan" omdat wij dan niet op onze eigen ervaring, maar op die van anderen zouden moeten steunen. De samenwerking tussen Nederland en Noorwegen op het gebied van de kern energie zal in tegenspraak met ge ruchten. die daaromtrent hier en daar zijn opgedoken niet alleen worden Toortgezet. maar zelfs worden uitge breid. aldus prof. Gorter. Weliswaar zullen de in beide landen nieuw te bouwen reactors niet gemeen schappelijk worden beheerd zoals met de proefreactor in Kjeller het geval is. maar de gemengde Nederlands-Noorse commissie vopr Kernenergie blijft be staan, er zal een volledige uitwisseling van gegevens plaats hebben, met be trekking tot de patenten zal zeer nauw worden samengewerkt, en in verschillen de opzichten zullen de twee landen op het gebied van de kernenergie zoveel mogelijk als „een eenheid" optreden. Omtrent de vraag welke gevaren de toenemende radio-activiteit op de wereld mogelijkerwijze oplevert voor de mens en de menselijke erfelijkheid (een vraag waaromtrent ter conferentie grote ver schillen van mening bestaan) zijn ook de Nederlandse afgevaardigden het on derling niet geheel eens. VERRASSEND EN UNIEK Sprekend over de conferentie in het algemeen, zei prof. Gorter, dat het werk dat in Genève wordt verricht, zowel kwalitatief als kwantitatief zeer indrukwekkend en „stimulerend voor onze overbelaste hersens" was. ..De conferentie heeft een waarlijk uniek karakter" zei hij, „vooral door het zeer hoge niveau van de vertegen woordigers van alle richtingen der wetenschap die eraan deelnemen, en wjj zijn werkelijk diep onder de indruk gekomen van de enorme hoeveelheid nieuw materiaal, dat. nadat veel ervan tot dusver diep geheim was gehouden, hier nu plotseling in een soort van wedloop van bereidwilligheid om ge gevens op tafel te leggen bekend is gemaakt. Aan dit openbaar maken van wetenschappelijk materiaal wordt meegedaan door alle landen, uit Oost en West, die iets nieuws te vertellen hebben". In dit verband noemde prof. Gorter het „verrassend" wat er aan belang rijke gegevens door de Oostelijke lan den was bijgedragen, ook al heeft het de Westelijke geleerden niet verbaasd te kunnen constateren dat de Russen aanzienlijke vorderingen op het gebied Prof. dr C. J. GORTER Stimulans voor overbelaste hersenen - van de kernenergie hebben gemaakt, daar de Russische wetenschap altijd op een hoog peil heeft gestaan. Het heeft de geleerden uit het Westen dan ook verheugd, een contact te kunnen her stellen dat tientallen jaren heeft ont broken. Prof. Gorter had kunnen constateren, dat ook de afgevaardig den uit de Oostelijke landen er zo over denken en de samenwerking op de conferentie berust dan ook op een basis van wederzijdse erkenning van verdiensten. Meer dan tachtig Mekkagangers b'j Medina omgekomen Auto's in botsing en daarna in brand gevlogen Op 22 Juli Jl. heeft zich in Saoedl- Arabië. op de weg van de pelgrimhaven DJeddah naar Medina, een ernsti on geluk met Mekkagangers voorgedaan, dat aan 82 en niet 32. zoals indertijd is gemeld hunner het leven heeft gekost. Op die datum reed een aantal auto's met Mohammedaanse bedevaartgangers achter elkaar in de richting van Me dina. Op ongeveer tachtig kilometer van deze plaats bleef een der auto's plot seling staan. De snel rijdende daarop volgende auto, die bovendien in een dichte stofwolk reed kon niet meer remmen en reed in volle vaart op de tot stilstand gekomen wagen. Beide, overbelaste auto's, in elk waarvan zich 45 Mekkagangers bevonden, vlo gen in brand. Er kon niet worden geblust, daar zich in de omgeving geen water en zelfs geen zand bevond, om het vuur te doven Niet zninder dan 82 bede vaartgangers, die dicht op elkander zaten, geklemd tussen hun bagage, konden niet uit de brandende auto's komen en zijn levend verbrand. Slechts acht konden het leven red den. Alle Mekkagangers waren afkomstig uit het Egyptische gedeelte van de Soedan. President Eisenhower heeft Woensdag nieuwe gedragsregels uitgevaardigd voor krijgsgevangen gemaakte Amerikaanse militairen. Zij omvatten een uit zes punten bestaande belofte, waarbij elk lid der Amerikaanse strijdkrachten zich o.m. verplicht antwoorden op vragen, gesteld door vijandelijke ondervragers, te ont wijken. ook wanneer hij geestelijk of lichamelijk gefolterd wordt. In dat geval moet hij deze gedragslijn, „zo lang als hij het maar enigszins kan uithouden", blijven volgen. »>e nieuwe gedragsregels zijn aanbevolen door een commissie, ingesteld door het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging, waarin alle onderdelen van de Amerikaanse weermacht zijn vertegenwoordigd. De commissie was opgedragen na te gaan hoe het kwam, dat een aantal in de Koreaanse oorlog gevangen geno men Amerikaanse militairen er toe gebracht kon worden valse „bekentenissen" te tekenen en op nog andere wijze voor de door de Communisten toegepaste „her senspoeling" is bezweken. Gebrek aan slaap en voedsel door Communisten tegen de gevangenen gebruikt In een toelichting op de nieuwe in structies wordt gezegd, dat „het afleg gen van bekenténisen, juist of onjuist, mondeling of schriftelijk, verboden is. evenals het afleggen van persoonlijke verklaringen, waarin een visie op de ge schiedenis wordt gegeven, het op gra- mofoonplaten doen opnemen van ver klaringen, die voor de vijand propagan distische waarde hebben, of het doen van dergelijke uitlatingen voor een vij andelijke radio-omroep, het doen van beroepen op andere krijgsgevangenen, het ondertekenen van oproepen om de strijd te staken, of de Amerikaanse strijdkrachten te bewegen zich over te geven, het beoefenen van „zelfcritiek" of in het algemeen het mondeling of schriftelijk doen van mededelingen, wel ke de vijand ten voordeel kunnen strek ken en nadelig zijn voor de Verenigde Staten en/of hun bondgenoten". Het voornaamste punt. dat de com missie stelde, was dat krijgsgevangen schap een Amerikaans militair niet ont- helft van de verantwoordelijkheid jegens zijn land. De nieuwe gelofte De nieuwe gelofte, die de Amerikaanse militairen in het vervolg moeten afleg gen, luidt als volgt: 1. Ik ben een Amerikaans militair en ik behoor tot de strijdkrachten, die mijn land en onze levensopvatting be schermen. Ik ben bereid mijn leven voor de verdediging hiervan te geven. 2. Ik zal mij nimmer vrijwillig over geven. Wanneer ik een bevel voer. zal ik mijn manschappen nimmer gelasten zich over te geven, zolang zij nog over middelen beschikken om de strijd voort te zetten. 3. In krijgsgevangenschap zal ik de strijd met alle mij dan nog ten dienste staande middelen voortzetten. Ik zal alles In het werk stellen om te ontvluch ten. en ik zal anderen helpen, die dit ook willen doen. Ik zal de vijand niet mijn woord geven, geen ontvluehtings- pogingen te doen. en ik zal in het alge meen geen speciale gunsten van hem aanvaarden. 4. Als krijgsgevangene zal ik solidair blijven met mijn medegevangenen. Ik zal geen inlichtingen verstrekken of meedoen aan enige handelwijze, die voor mijn kameraden nadelig zou kun nen zijn. Indien ik militair de meerdere ben .zal ik mijn medekrijgsgevangenen onder bevel houden. Ben ik dat niet. dan zal ijc de orders van mijn meerderen ook in krijgsgevangenschap opvolgen en ik zal hen in elk opzicht steunen. 5 Wanneer ik in krijgsgevangenschap ondervraagd wordt mag ik alleen mijn naam. rang. (leger)nummer en geboor tedatum opgeven. Alle andere vragen zal ik tot het uiterste toe vermijden te beantwoorden. Ik zal geen mondelinge of schriftelijke verklaringen afleggen, welke getuigen van ongetrouwheid te genover mijn land en zijn bondgenoten, of hun zaak kunnen benadelen. C. Ik zal nimmer vergeten, dat ik een Amerikaanse soldaat ben. verantwoorde lijk voor mijn handelwijze en toegewijd aan de beginselen, welke mijn land vrij hebben gemaakt. Ik zal mijn vertrouwen in God en in de Verenigde Staten van Atnerika stellen". O Slot op Pag. 2 Nd-Koreanen lialen lesvliegtuig neer O O Noord-Koreanns luchtafweergeschut beeft Woensdag nabij de gedemilitari seerde zone tussen Noord en Zuid een "Kt geïdentificeerd vliegtuig neerge- i «noten, dat vermoedelijk een ongewa pend Amerikaans lestoestel was. "et vermiste toestel, een twee-pcr- wons-vliegtuig, was Woensdagmiddag ®et een piloot en een waarnemer van Kimpo bij Seoel opgestegen voor een «efenvlucht. Een uur later werd het I ■Miste radiobericht van het vliegtuig ontvangen. Zuid-Koreaanse waarnemers «gen anderhalf uur na het vertrek van '°*stel, hoe een niet-gcïdentificcerd 'egtnig door Noord-Koreaans luchtaf- wrvuor werd getroffen en nabij de ge- «miliUiriseerde zone neerstortte. „De Evangelisch-Lutherse kerk in Oost-Duitsland. waartoe vijftien van de zeventien millioen Oost-Duitsers behoren, verzet zich krachtig tegen staatsinmen ging in haar zaken. Slechts een tot drie procent van de kinderen van Protcstant- sen huize heeft in April de „jeugdwjjdingsplechtigheden" bijgewoond, aar 14- en 15-jarigen hun trouw betuigen aan „de progressieve wetenschap en kunst". Tegen deze door de Communistische autoriteiten georganiseerde bijeenkomsten had de Lutherse kerk protest aangetekend, omdat „de progressieve wetenschap" wit aan tonen, dat het atheïsme de waarheid is". Jongemannenvereni gingen. (CJ.M.V.'s). Hij woont deze bijeenkomst slechts bij als waarnemer, aangezien de CJMV- clubs in Oost-Duitsland door de rege ring zijn opgeheven. Het Christelijk jeugdwerk wordt thans door de kerken georganiseerd. Slechts zeer klein aantal kinderen bij „jeugdwijding" Dit verklaarde de Lutherse bisschop van het Oost-Duitse Thüringen. Moritz Mitzenheim. gisteren op een persconfe rentie in Parijs. Bisschop ds Mitzen heim verklaarde vervolgens, dat de spanning, die reeds verscheidene jaren tussen kerk en staat bestaat, „voor een belangrijk deel" was weggenomen door een bijeenkomst te Oost-Berlijn van lei ders van regering en kerk op 10 Juni 1953 De bisschop had van de Oost- Duitse regering toestemming gekregen naar Parijs te gaan. toen de Federatie van Protestantse kerken in Frankrijk hem uitnodigde ter gelegenheid van het YMCA-congres 'het YMCA is de inter nationale organisatie van Christelijke Max Nauta schildert Churchill's portret Een onbekende MUeceans heeft be sloten, de Tweede Kamer een portret van Sir Winston Churchill aan te bieden. Met de vervaardiging hiervan is de Nederlandse schilder Max Nauta Maandag begonnen. Churchill heeft op zijn buitenverblijf Chartwell twee uur voor hem geposeerd. Het echtpaar Churchill bood de Neder landse schilder en zijn echtgenote een lunch aan. Max Nauta ls de maker van de ramen van gebrandschilderd glas in de nieuwe Nederlandse kerk van Austin Friars. De voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, heeft zich in principe gaarne bereid verklaard, t.z t. het por tret te aanvaarden. „Als optimist" Het schilderij wordt vervaardigd in opdracht van een in Engeland wonende Nederlander, die onbekend wenst te blij ven. In een vraaggesprek met de schilder heeft deze verklaard, dat hy Churchill zou uitbeelden zoals hy hem zag en geen geflatteerd portret zou maken. De ogen van sir Winston vindt de heer Nauta een moeilijke opgave, „hij heeft een ondeu gende sarcastische schittering in zijn ogen". Sir Winston had hem gevraagd, hoe hij hem zou schilderen. De héér Nauta antwoordde: „als een optimist De heer Nauta kan nog niet zeggen, hoe lang hij over zijn opdracht zal doen. Churohill heeft op zijn 80ste verjaar dag een schilderij van zich zelf gekre gen. vervaardigd door de Britse schilder Graham Sutherland. Dit stuk heeft in Engeland nogal stof doen opwaaien. Sommigen noemden het machtig, ande ren vonden, dat Churchill er op leek als een gebroken oude man. Havenstaking ten einde De Rotterdamse havenarbeiders ziin vanochtend allen weer aan het werk gegaan, zodat de haven zijn normale aanzien heeft herkregen. Hieruit blijkt, dat de op of na 13 Augustus j.l. ontslagenen de uitgestoken hand van de Seheepvaartvereeniging Zuid hebben aangenomen. Immers zij, die zich vanochtend zouden melden bij hun vroegere werkgever of bij de Cen trale voor Arbeidsvoorziening zouden op de geldende voorwaarden een nieuw dienstverband kunnen aangaan. Het vanmorgen weer ln dienst gaan van de havenarbeiders ls rustig verlo pen en er heeft zich geen enkel inci dent voorgedaan. Er zullen geen rancunemaatregelen worden genomen. Ook de rechten van de arbeider op vacantie.gratiflcatie c d, zullen niet worden aangetast. De Seheepvaartvereeniging Zuid zal han delen alsof het dienstverband was voort gezet. Twee kinderen door zand gedood Twee kinderen van de familie Van Wellen uit Putte (België) zijn gister middag omstreeks vier uur aan de Post haan in Nederlands Putte om het leven gekomen, toen een zand hoop. waar de kinderen met een aan tal buurvriendjes speelden, plotseling verschoof. De vier tot vijf meter hoge zandberg bedolf zes kinderen, waarvan er vier zich nog met enige moeite konden be hulp werd verleend. Eerst na een half uur echter kon de vijfjarige Irene van Wellen uit de zandma. sa omhoog wor den gehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Na ruim een uur werken slaagde men er ln het stoffelijk overschot van de vierjarige Philip van Wellen op te graven. De Rijkspolitie verleende hulp by de reddingswerkzaamheden. Ter plaatse waren ook burgemeester J. Hofmans cn pastoor J. Wolters. I De kinderen waren met hun ouders op vacantle by hun grootouders in het Nederlandse deel van dezo grensplaats, Zuid Westelijke Wind De Bilt verwacht tot morgenavond: nJ^^deriyke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, nu wL i vr(l krachtige Zuidwesteiyke ma. Vry warm. (Opgemaakt te 10 u.) 19 AUGUSTUS. Z<m°p. 5 3o uur. oncjer. 20 uur. n22ï,op: 7-43 uur'. onder: 20.06 uur. '"K'SWater te Katwyk te 4.01 en 16.32 u. °u n®nmer bestaat cüt 10 pagina's De onderzeebootjager „Gelder land". de laatste van de uit vier schepen bestaande „A" klassewerd gisteren op de werf Feijenoord te I Rotterdam officieel in dienst ge steldHet schift werd oft 19. Sept. 1953 te water gelaten. De beman ning staat aangetreden tijdens de hplechtigheid. Een meisje uit de Verenigde Sta ten. de 20-jarige Lovelia Fried, is zonder visum voor de Sovjet-Unie door het IJzeren Gordijn naar Ber lijn gereisd. Zij heeft iets volbracht, vsaarvan men dacht dat het niet kon en Amerikanen verklaren, dat het de eerste keer is dat zoiets voorkomt. In het verleden werden lieden, die het IJzeren Gordijn negeerdenge arresteerd of zonder pardon terugn gestuurd. Was het haar charme. ofk hadden de Russen een andere reden* maar Lovelia werd nietterugge- stuurd en ook niet vastgezet; zij mocht verder reizen. Op de foto is zij met een West- Berlijnse potitie-agent aan het praten over dit rare geval.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1