Waar scliorrebloem en zeedistel bloeien ONS MENU INDE VACANTIE GEMAAKT, VAN DE WEEK Ons KNUTSELHOEKJE WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 13 AUGUSTUS - PAGINA 3 Kijkjes in de Natuur WIE eens de schorrebloem heeft geplukt, zal naar het land van die bloem terugkeren", zo luidt een Zeeuwse uitspraak, die ik twee jaar geleden leerde kennen bij mijn bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Want daar lean men dit merkwaardige plantje in ontelbare hoeveelheden vinden op de slikgronden van het Zwin, die diepe zee-inham op de Belgisch-Nederlandse grens, een overblijfsel van wat in vroeger eeuwen een ontzagwekkende trech- termond moet zijn geweest. Dat was in de dagen, dat o.a. Brugge, inplaats van een dode stad, een bloeiende Vlaamse handelshaven was. Maar hoger op, daar waar de duin doorn zyn lelie 6peren ten afweer houdt, daar strengelen zich in het struikgewas de ranken van de haag winde met vijfhoekige paarse kelken. Daar groeit ook het bitterzoet een hoog opgeschoten plant met kale sten gel. waaraan heel fijne bloemen, ook alweer dieppaars van kleur, hangen te bengelen. Over enige weken zal ze haar vuurrode, giftige bessen dragen. de zwart-geel gestreepte rupsen van het St. Jansvlmdertje, dat ook al zo"n juweeltje is met zijn dofgroen en zwar te vleugels, waarop prachtige rode vlekken pry ken. EN dan de wellicht mooiste plant van heel onze duinflora. De blauwe zeedistel. Op deze plant is de Zeeuwse zegswyze echter niet van kracht, want we de blauwe zee- WAT my zelf betreft, heeft die oude zegswyze wel degeiyk haar kracht bewezen, want in derdaad heb ik de schorrebloem weer geplukt op de wijde vlakte, die zich als een ontzagiyke wig in het vruchtbare grensgebied boort. En weer heb ik ge noten van het prachtige vergezicht over de eindeloze kustiyn tot waar het Belgische Knocke, scherp getekend in het heldere middaglicht, tegen de dui- nenrand ligt geviyd. Schorrebloemen in het Zwin! Onaf zienbare velden diep paars, doorsne den door stroken van verzadigd groen, het groen van biezen en zeggen, van zeekraal en zeeraket, en tal van plan ten, die zich zo best thuisvoelen op de ólte slikgronden. de schorren van Zee land. Want zout is hier de bodem. Tweemaal per etmaal stuwt de zee het water noordwaarts en dan dnngt het vloedwater de vlakte binnen, die aan weerskanten door een smalle dui nenrij wordt beschermd. Twee maal daags dus worden de gTonden over spoeld. maar in dezelfde regelmaat trekt het water zich ook terug, de vlakte achterlatend met een boeiend patroon van kleuren en van lynen, die tjjdens het af- en aanvloeien van de waterstromen in de zandbodem zyn gegrift. Voor de liefhebber is in deze heeriyke woesteny veel te genieten. Allereerst van de afwezigheid van een zeker soort bordjes, dat hem by- na overal elders in Nederland een wer kelijk vrye wandeling onmogelyk maakt, al weet hy heel best. dat, wat de duinen betreft, die bordjes onmis baar zyn. Op het zand staan ontelbare figuur tjes gedrukt, afkomstig van allerhande zeevogels, die hier, na het terugtrek ken van het water hun voedsel heb ben gezocht. Meest van pluviertjes, kleine razend snelle tippelaartjes, ja gend achter de vliegjes en de duizen den zandspringertjes, die de wande laar by iedere voetstap vluchtend ver gezellen. Het land siddert in de zomerhitte, de lucht is vervuld van het geluid van vogels en insecten, die op de slikgron den en in het geurende duin gemakke- ïyk aan de kost komen. Daar staat de vlezige sappige zee raket met bleekpaarse bloemen en geurt het gele walstro tussen het hoge gras. Ook vinden we het fraaie stal- kruid, gedoomd en wel. met mooie rose en witte vlinderbloemen. nervenlijnen en de onmerkbare over- vloeiing van matgroen naar een soort blauw, dat men zelden in de natuur tegenkomt. Gelukkig dat er dank zy een groeiende belangstelling voor de natuur, by velen ook wat meer begrip gaat komen voor een Juiste houding ten opzichte van die natuur, die we ons gezameniyk bezit mogen noemen. Dat we 't ideaal echter nog niet heb ben bereikt, bleek ons in dat zelfde Zeeuw» Vlaanderen, waar we. uitrus tend van de wandeling, boven op een duin nog wat zaten na te genieten. Want tot onze ontzetting vloog daar beneden ons plotseling een vlam om hoog en brulde in minder dan geen tyd een razende vuurgloed langs de kurkdroge helling. Gelukkig schoten van alle kanten helpers toe. die in korte tyd de rode haan hadden be dwongen. En wat was nu het geval? Iemand had aan de voet van het duin een reparatie verricht, waar benzine bij te pas kwam. Die iemand had nog nooit gehoord van bos- en heidebranden. Hy luisterde niet naar de radio, hy las geen krant, hy sprak nooit met ie mand. Er zyn toch wel vreemde kostgan gers op de wereld. SJOÜKE VAN DER ZEE. Vergeten we het St. Jacobskruis- kruid niet, dat in de maand Juli prykt met grote schermen van bruin gele bloemen. En als we goed kijken, ontdekken we op blad en stengel van deze duinplant de aardige zebrarupsen. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand IN SEPTEMBER GEDRAGEN Parijs, Augustus 1955 Brengt de vacantie U voldoende vrije tijd? Bent U handig met naai- en borduurnaald? Welnu, dan vragen we juist uw aandacht voor een paar aar dige ideetjes, die ge aan de hand van onze voorbeelden zelf uit kunt werken. Het betreft hier zes modelletjes, die alle modieus zijn en wat lijn betreft bij de komende najaarsmode aansluiten, maar die alle een heel aparte noot ont lenen aan wat broderie. Kijkt U maar: Als eerste voorbeeld een najaarsja ponnetje met korte mouwen, lang ge tailleerd lyf en uitstaande, wyde rok (drie details, welke in de wintermode opgang zullen maken!). Het is ge maakt van een soepele halfwollen stof in mooie pasteltint: ge kunt er echter evengoed beige, havana-bruin, marine blauw of elke andere kleur voor kie zen. want het knopenbroderie op de rok stelt geen eisen. Voor de stofover- trokken knoopjes, waarmee de rok als het waren „gesmockt" is, kunt ge de japonstof gebruiken, doch ook kunt ge een serie knoopjes van verschillende, bonte kleuren opnaaien. De knoopjes trekken de stof heel even ineen. Het tweede voorbeeld betreft een fraaie, gedistingeerde sportblouse met halsboordje en driekwart overhemds mouwen. De blouse wordt gemaakt van mooie popeline in zachte tint: bleu, over de stof en worden in de kruis punten met een dwarssteekje vastge hecht, Een heel smal netwerk-randje siert het decolleté. Het spreekt vanzelf dat ge een dergeiyke rand ook voor het heupgedeelte van een japonnetje kunt gebruiken, en dat ge er de zoom van een losse rok, de uiteinden van een stola of de omtrek van een diie- hoeksjaal mee kunt verluchten. J. V. distel plukt, kan beter uit Zeeland he lemaal maar wegbiyven. Er is een tijd geweest (dat was vóór de komst van de bordjes met het getal 361) dat duin bezoekers deze koninklyke duinplant by bossen uit de grond rukten, om ze of onderweg als hlnderiyke ballast te verliezen of ze thuis op een schoor steenmantel te laten verdrogen. Dit kan nu niet meer. De zeedistel is beschermd, elke duinwachter, die zyn werk goed doet. zal een overtreder in dezen, „op de bon slingeren". Zo ver is 't dan gekomen in ons overbevolkte Nederland, waar de duin flora door de overheid moest worden beschermd tegen de zinneloze vemiel- uzcht van de mensen. GELUKKIG heeft deze plant zich in onze duinen weten te hand haven. We zagen tenminste tien tallen van deze decoratieve figuren met hun niet geringe afweermiddelen. Zeldzaam mooi is het beloop van hun Hoewel we onwillekeurig by het zien van paddestoelen aan de Herfst denken, zyn deze toch ook al in de Augustusmaand verkrijgbaar. In de win kels ziet U dan ook behalve champignons, de hanekammen of cant—rellen. Wanneer U die niet kent, is het nu tijd daar eens een hceriyk gerechtje van klaar te maken. Tomaten gevuld met cantarellenragoüt; gehakt, snijbonen, aardappelen; chocoladepudding of vla met slagroom. Slakropjes gevuld met gehakt, aardappelpurée (belde In de oven)vruchtensla. Nierragoüt, macaroni, gesmoorde komkommer; griesmeel- puddinkje met vruchtensaus. Ham, doperwten en worteltjes, aardappelen, botersaus; beschuitje met kaas en kopje koffie^ Croutons met roerei en kaas, spinazie, aardappelen; vanillevla met yoghurt. Gebakken schol, andijvlesla, gebakken aardappelen; fruit. Gegratineerde bloemkool met puree in de oven; rijstepap. Recept: Croutons met roerei. 4 eieren, 4 lepels melk, zout. 50 g. pittige gemalen kaas, boter, 8 srieedjes brood zonder korst De eieren los kloppen met melk, zout, peper, grootste deel der kaas. In een koekepan de sneedjes brood in boter bakken en ze op een warme 6Chotel warm houden of het brood roosteren. Nu in de koekepan boit-r verwarmen, het eimengsel erby gieten en de masa op een matig vuur laten stollen terwyi telkens het gare gedeelte van de bodem wordt losgemaakt Het vooral niet geheel droge roerei op de stukjes brood verdelen en bestrooien met de rest der geraspte kaas. De scho tel garneren met een toefje peterselie. Deze schotel is ook byzonder geschikt als voorgerecht. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG: VRIJDAG ZATERDAG 8 grote mooie tomaten, 200 g. canta- rellen, 35 g. boter, 25 g. bloem, 2>4 dl bouillon (water met bouillonblokje), zout. peper, ui. Halveer de tomaten na het wassen en hol ze voorzichtig uit, bestrooi ze van binnen met Iets zout en plaats ze in een vuurvaste schaal met een bo dempje water en wat stukjes boter. Was de cantarellen, snyd de grote paddestoelen door en laat ze goed uit lekken. Smoor ze nu in een weinig bo ter samen met een zeer fyn gesnipperd stukje ui. Maak een gebonden saus van de rest der boter, bloem en bouil lon en voeg hierby de gesmoorde can tarellen: de ragoüt op smaak maken met peper en zout. Vul nu de tomaten met de ragoüt en bestrooi ze met wat paneermeel. Schuif de schaal gedu rende 15 min in de oven of laat de to maten bovenop het gas gaar worden op een asbestplaatje. model betreft, zyn de mogeiyke kleu rencombinaties natuurlyk ongelimi teerd. Als vierde een practisch en apart ensemble voor de rokken-,.fans". Het bestaat nameiyk uit een wyde rok en een driehoeksjaal, die beide uit rode wollen stof zyn gemaakt (of zo ge wilt een andere kleur) en die met een zwart jersey truitje worden gecomple teerd. De rok en de sjaal zyn gegar neerd met ccn rand in zwart en wit De basis van die rand wordt gevormd door smalle zwarte zyden franje (die kant en klaar wordt gekocht). Precies daarboven worden, op gelyke afstan den van elkaar, met witte zijde ova len of rondjes geborduurd, die aan de bovenkant worden begrensd door een smalle streep. Deze streep wordt met zwarte borduurzyde in platsteek ge borduurd. be%e. zandkleur, rose, grys etc. Het voorpand heeft een vier centimeter "eed tussenzetsel van witte popeline daarop is een eenvoudige kruis- ««ekrand geborduurd in zwart of ln «kleur van de blouse. Het effect is beide gevallen zeer geslaagd. Ge ®®t gemakkelyk zelf variaties maken °P de genoemde kleurencombinaties, ®ant er zyn er vele. Een witte blouse fcPh ge byvoorbeeld incrusteren met «n rand in elke willekeurige kleur, «n gekleurde blouse kunt ge voorzien van een rand in iets donkerder of iets Uch,er tint, om maar enkele te noe men. derde tekening geeft een japon- «tje weer, dat zowel zomerjurkje als ooektailtoiletje kan zyn. Het is ge- ®aakt van heel mooie witte of licht blauwe popeline. Ge kunt er echter •vengoed fyn geweven katoenen piqué or soepele wollen stof voor kiezen, heupstuk is, in heel grote kruls- geborduurd met paarse, blauwe 1:1 groene driedraads wol. Ook wat dit De blouse, die in de vyfde schets is weergegeven, is even eenvoudig als ef fectvol. Ze is gemaakt van witte ka toen of popeline en heeft laag inge zette driekwart mouwen. Alleen op de beide armsgatnaden is met zwart ga ren een zeer simpel kruissteekrandje geborduurd, waarvoor ge het voorbeeld zeker op Uw school-merklap vindt. Tot slot een apart najaarsjaponne tje van fyne zwart en witte tweed. Het getailleerde model heeft korte mouwtjes en een groot, rond decolleté, dat al naar gelang de omstandigdhe- den opgevuld kan worden met een guimp van dezelfde stof of van zwarte Jersey. Deze guimp wordt met druk knopen onder de rand van het decol leté bevestigen op de rug met een ritssluiting gesloten. De wyde rok van dit princesse-japonnetje (dat geen ceintuur draagt) is met een origineel netwerk van zwarte wol geborduurd De onderste punten van dit netwerk zyn met wolkwastjes afgewerkt. De draden van het netwerk kruisen los door JORGEN CLEVIN EEN SPIEGEL VOOR DE POPPENKAMER Een stevige bodem kun je gemakkelijk maken uit een stuk karton, dat je rechthoekig of ovaal snijdt. De spiegel zelf is een stuk zilverpapier, dat je zorgvuldig glad moet strijken voordat je het met lijm op het karton plakt. Je kunt de spiegel aan de muur hangen, maar ze ook op de tafel in je poppen kamer zetten. In het laatste geval moet je aan de achterkant een stevige kartonnen steun aanbrengen. EEN SERVETTEN-MAP Op de bovenklap van deze ser vetten is een klein zakje aangebracht, ■waarin men een visitekaartje steken kan, zodat de servetten van de gasten niet verwisseld kunnen worden. Knip een stuk stof lang 33 centi meter en breed 35 centimeter, vouw het tweemaal om en naai het aan de zijkanten tezamen. Aan de binnen zijde van de overslag naai je een klein zakje, precies zoals de tekening aangeeft. DANSPOPPEN Van stukken papier ter grootte van 10 bij 10 centimeter maak je drie rolletjes. Twee rollen worden op elkaar gelegd (fig. 1); de ene wordt over de andere gevouwen (fig. 2) en de derde van boven ingestoken (fig. 3). Alle rollen worden vervolgens met garen omwikkeld om ze in elkaar te houden. Fig. 4 toont zulk een pop. De kleertjes kun je ook van papier maken, bijvoorbeeld een grote onderrok of een vest. Als de pop klaar is, moet je ze met bontkleurige wol versieren, wat ze veel aardiger maakt. Door aan de bovenzijde een draadje te bevestigen, kun je ze laten dansen. Eet meer tomaten! Of U een tomaat, zoals het de ware liefhebber betaamt, uit het vuistje eet, dan wel er uw brood mee belegt, U ge niet van een vrucht, die door haar vry groot gehalte aan mineralen en vita minen beslist gezond genoemd mag worden. Rauw is de tomaat uit een oogpunt van voedingsleer belangrijker dan ge kookt. Daarom is een rauwe tomaat als broodbelegging ook zo aanbevelens waard. U kunt er iets byzonders van maken door een garnering met slasaus of door de combinatie met een vlees-, vis- of eibelegging. Dat plakken rauwe tomaat met ge bakken ei of roerei zo heerlyk smaken, weet U waarschyniyk uit ervaring. Maar wist U ook, dat tomaat en worst het samen zo goed kunnen vinden? Nog zyn de mogeiykheden met deze lek kere en gezonde vrucht niet uitgeput: denk eens aan tomatensla met wat heel fijngesneden ui, prei of dille er door heen; denk aan alle slaatjes waarby U tomaat kunt gebruiken als een belang- ryke bydrage aan smaak en kleur; dien eens gevulde tomaten op: koud met een sla, warm met bv. een ragoüt van vlees vis of groente, met gehakt, roerei of een pittige ryst; schenk uw gezinsleden en gasten een hartige ge zonde drank: tomatensap. Kortom; doe U tegoed aan tomaten zolang za er zyn. Recepten (voor 4 personen) Tomaat, gevuld met een slaatje van een rest van aardappelen en groente. 4 tomaten, ongeveer 4 gekookte aard appelen. een paar lepels gekookte groenten (bonen, wortel, bloemkool) of een stuk komkommer, zout. olie en azyn, aroma, desgewenst bieslook, sla saus of mayonnaise. De aardappelen en groenten in stuk jes snyden, de bieslook fynsnyden. De ze ingrediënten met een mengsel van olie en azyn met wat aroma overgieten en een uurtje laten staan. Het slaatje op smaak afmaken. De tomaten wassen en een kapje er afsnyden. De tomaten voorzichtig uit hollen met een lepel en met zout be strooien. De tomaten vullen met het slaatjes. De kapjes doormidden snyden en in iedere tomaat schuin twee alve kapjes steken. De tussenruimte garne ren met slasaus of mayonnaise. Desge wenst de tomaten opdienen op sla. Tomaten met roerei gevuld 4 tomaten, 3 eieren, %dl melk. zout, zo mogeiyk een lepel geraspte kaas] boter of margarine. De tomaten wassen, uithollen met een lepel en bestrooien met een weinig zout. Ze omgekeerd egn paar minuten laten staan, dan in de schotel plaat sen. De eieren even loskloppen met de melk, een weinig zout en de kaas. In de koekenpan de boter of marga rine lichtbruin laten worden. De el- massa er ln schenken en onder voor zichtig scheppen laten stollen zó dat hy nog iets vochtig is. Het ei over de tomaten verdelen en afdekken met de kapjes. Om de tomaten een weinig wa ter schenken en klontjes boter of mar garine plaatsen. Het geheel vlug aan de kook brengen en zachtjes gaar sto ven in ongeveer 10 minuten. Tomatensap Voor 8 glaasjes hebt U nodig 1 kg rype tomaten en ongeveer 1/4 liter water. De tomaten wassen, ln een paar stukken snyden en opzetten met een weinig water In een gesloten pan de tomaten zachtjes 10 15 minuten ver warmen. De tomaten ln een vergiet of zeef laten uitlekken. Het sap opvangen en laten afkoelen. Het daarna op smaak afmaken met zout en naar smaak Engelse saus of aroma. Als het sap erg dik is. verdunnen met water Houdt U van gekruid sap. dan een stukje ui. laurierblad en peterselie mee aftrekken. Gebruikt U tomatensap als feest- drank vóór de maaltyd. dan schyfjes citroen of komkommer ln de rand \in het glas steken en zoute koekjes, kaas koekjes of blokjes kaas erby geven.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7