Nederlandse Vlasindustrie wordt belangrijk gerationaliseerd Doel: productie verhoging en prijsverlaging In 1954 bedroeg de exportwaarde 67.— millioen MARIA STUART NAAR HET SCHAVOT Zij was héél bleek en heel Koninklijk WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 13 AVGUSTVS - PAGINA 3 Het linnen lieeft een kleine plaats in de linnenkast Foto Wilt Eiselin. Rijswij[ (Van onze Haagse redacteur) In het polderland strekt de vlasakker zich uit. Het goud-gele gewas, begrensd door weilanden links en rechts en de dijk in de verte. De stengels en bolletjes wuiven en knikken in de wind. Vooraan in het veld is de vlaspluk- machine haar werk zo juist begonnen. Het grote gevaarte baant zich een weg door de golvende velden, een breed spoor achterlatend. De machine trekt, al rijdend, de stengel los, voert ze omhoog en bindt ze samen tot schoven. In een onafgebroken stroom vallen de schoven op de grond, achter de machine die, bediend door twee man, in een uur het werk verricht dat vroeger tien landarbeiders een dag hard werken kostte. Nederlands fabrikaat, deze combinatie, en een wereldprimeur. Geen constructeur immers slaagde er tot voor kort in een vlasplukmachine te construeren, die nauwkeurig oogstte, schoven bond en zichzelf voortbewoog. Zij is een van de jongste resultaten van de rationalisatie, die momenteel in de vlas- en linnenindustrie wordt toegepast. Rationalisatie, die er op gericht is de prijs van het eindproduct, het linnen te verlagen en daardoor het linnenverbruik in ons land piet enkele procenten per hoofd per jaar te doen stijgen. Want van alle textielgoederen, die de Nederlander per jaar verbruikt, is slechts een procent van linnen ver vaardigd. Dat is weinig, in vergelijking met het buitenland. Tè weinig, naar de mening van de verbouwers, bewer kers en verwerkers van vlas. Verdrongen door katoen Van oudsher wordt op de klei- en zavelgronden (zand met klei ver mengd) in de kustgebieden van Nor- mandië tot de Dollard vlas verbouwd. Aanvankelijk diende het linnen, ge fabriceerd uit vlas slechts voor eigen gebruik van de verbouwers, later werd het een belangTyk exportartikel. Het linnen bracht welvaart in het land. Een stad als Haarlem werd groot door zijn linnen, nu nog bewijzen de schil derijen van de meesters uit de Gouden Eeuw, welke een of ander onderdeel van de linnenindustrie tot onderwerp hadden, hoe belangrijk de plaats was, die het linnenweven in de samenleving innam. Doch de 18e eeuw luidde het verval van het rijke Holland in en de lin nenindustrie verplaatste zich. ojn. naar Brabant waar de lonen lager waren. Daar werd door de toepassing van de stoommachine de linnenindustxie van huisindustrie, grootindustrie. Doch het iinnen had zijn glorietijd reeds beleefd. Engeland begon met de fabricage van katoen, dat in grote hoeveelheden uit de koloniën werd aangevoerd en de Nederlandse textiel industrie was wel gedwongen de Britse te volgen. Tegen katoen viel met linnen niet meer te concurreren. Katoen was goedkoper te oogsten, gemakkelijker te bewerken en eenvoudiger te verven en te verwerken. Bovendien, de voorkeur van het publiek ging uit naar katoen. Katoen werd het goedkoopste textiel en er ontstond een felle strijd in het zoeken naar steeds nieuwe afzetge bieden. Een strijd, die nog feller werd toen de industriële revolutie in net begin van deze eeuw in Voor-Indië en Japan plaats vond. De bevolking daar nam genoegen met een zeer laag loon en de grondstof groeide bijna vlak naast de fabriek. De goedkope Aziati sche katoentjes stroomden bij scheeps ladingen tegelijk over de wereld. Van 5 tot 10 Het linnenverbruik in de wereld liep terug tot 5 procent van de textiel- consumptie. In Nederland zelfs tot 1 pet. Linnen werd een luxe artikel. Slechts de naam behield een goede klank in de textlelwereld als bena ming van de vele katoenen imitaties: kloosterlinnen. Egyptisch linnen, Congolinnen, verpleegsterslinnen, glo. rialinnen. In de linnenkast was tussen het linnengoed slechts een klein plaatsje over voor het echte linnen Vlasindustrie in offensief Juist bijtijds echter besefte men dat het wegvallen van de vlasteelt als ge volg van de sterk-verminderde belang stelling voor het linnen in ons land, een ernstig gemis zou betekenen, niet alleen voor de akkerbouwers op klei en zavelgronden omdat het vlas een belangrijke rol speelt in de vrucht wisseling op de betrokken bedrijven, waarvan het bouwplan vaak enigszins eenzijdig is. Het zou eveneens een gemis beteke nen voor de textielindustrie, omdat in andere landen, met name in Frankrijk en Italië de belangstelling voor het linnen toeneemt, mede dank zy de toepassing van enkele procédé's, die de gebruikswaarde van deze textielvezel voor kledingdoeleinden verhogen. Ook enkele andere industrieën heb ben belang bi) het behoud van het vlas, omdat het vlas een goede grond stof is voor het fabriceren van meu belplaten, isolatiemateriaal, papier, touwwerk en visnetten. De olie uit het UJnzaad kan worden gebruikt als grondstof voor verfproducten, zeep en linoleum. Ook de zaadexporteurs wilden het vlas behouden, omdat het buitenland toenemende belangstelling heeft voor het lynzaad. Tenslotte heeft de gehele Neder landse economie belang by het behoud van het vlas. omdat het de enige inlandse grondstof is voor de vezel- industrie. Het ontbreken van deze eigen grondstof zou by het vermin deren van de Invoer van andere grond stoffen (sisal, hennep, jute, manilla, katoen) uit het buitenland ernstige moeilykheden kunnen veroorzaken. Er werden maatregelen getroffen om het vlas voor Nederland te behouden. Drie soorten De linnenfabrikanten (ongeveer 25 in getal) 6loten zich aaneen in de vereniging „Nederland-linnenland" die het linnenverbruik in eigen land tracht te stimuleren, om. door het introduceren van een drietal garan- tiemerken: een voor puur linnen, een voor half linnen en een voor linnen met kleuren in katoen. Het Nederlands Vlasinstituut ging zich bezig houden met de veredeling van de vlassoorten. Het Vezelinstituut (een onderdeel van de stichting T.N.O.) besteedde aandacht aan de verbetering van de procédé's. De machine-industrie ontwikkelde nieuwe machines voor het oogsten, het bewerken en het verwerken van vlas. De fabrikaten schakelden over op nieuwe dessins andere kwaliteiten en moderne afmetingen. Wat dit laatste betreft: het merk waardige feit doet zich voor dat lin nengoederen met deze moderne kleu ren en dessins grotendeels naar net buitenland geëxporteerd worden. In het eigen land is de omzet zeer klein. Resultaten bleven niet uit. Het vlas areaal nam van 13.000 h.a. in 1947 toe tot 33.000 h.a. in 1955. Door de LJsselmeerinpolderingen zal dit areaal vermoedelijk nog met 500 h.a. toenemen. De exportwaarde van vlas en vlasproducten steeg van 13.000.000 gulden in 1939 tot 67.000.000 gulden In 1954. Meer en betere machines De arbeids- en kapitaalintensieve bewerking van vlas tot linnen is in het afgelopen jaar sterk gerationaliseerd. De nieuwe vlasplukmachine noem den wer eeds. Het prototype reed en kele maanden geleden uit een fabriek in Slikkerveer. Zes jaar lang hebben ervaren constructeurs gezwoegd voor dat het gewenste resultaat bereikt werd. Sinds kort is men begonnen aan de productie van deze combine: de afzet is zeker. Alle tot nog toe gebruik te vlasmachines moesten door een tractor getrokken worden. Dat hield in dat tevoren het vlas groeiend op de De schoonheid van het Hollandse polderlandschap, waartoe ook de vlasteelt een bijdrage levert... buitenste stroken van de akker met de hand geoogst („getrokken") moest worden, om een rybaan voor de tractor vry te maken. Ook het gebruik van moderne droos machines betekende een belangryse versnelling van het productieproces. Vroeger moest het vlas. nadat het in de sloten „geroot" was. door de zonne warmte drogen. Met gunstig weer duurde dit veertien dagen. De droog- machines maken het vlas -in enkele uren droog. De bewerking van het vlas tot lin nengaren, hekelen en zwingelen, was reeds lang sterk gemechaniseerd, even als de verwerking tot linnen weefsels. Sommige linnenweveryen maken sinds kort gebruik van vol-automatlsche weefgetouwen, die gedurende de hele dag door kunnen weven, zonder tus senpozen voor het vervangen van een lege schietspoel door een volle. Ook het kleuren van het linnen on derging enkele belangryke verbeterin gen. Men is er, na langdurig research- werk in geslaagd, de kleurechtheid van linnen te verbeteren. De laatste fase van de verwert: van vlas tot linnen, het bleken, t> een belangryke bekorting in tijdü:: door het toepassen van het kunsnti bleken. Hierdoor verviel het langs bleken, op velden, door inwerking de zon. Door deze belangrijke verbetemje in de vlasindustrie hoopt men (i productie te verhogen, de prijs n: het eindproduct tc verlagen en te linnen een grotere ilaats op de In tielmarkt te geven. Bewogen Leven CXXXVI MARIA STUART was voor Elisabeth een gevaarlijke vijandin. Zij was immers de hoop der Engelsen en Schotse Katholieken. De Ligue in Frankrijk, het verbond der ultra-Katholieken, werkte voor haar, en de kampioen der Contra-Reformatie, Filips II van Spanje, had haar nodig als pion in zijn spel. Men heeft Elisabeth verweten dat zij haar achternicht naar het leven heeft gestaan. Dat zij het willens en wetens op een proces heeft aangestuurd, waardoor zij haar kwijtraakte. Men heeft haar zelfs verweten dat zij, door haar handlangers die zich uitgaven als vrienden van Maria, de ex- Koningin, aangezet heeft tot hoogverraad. Niets is minder waar. Men heeft Maria Stuart verweten dat ze vele malen haar beloften verbroken heeft. Dat zy de „gastvryheid" van Elisabeth beantwoord heeft met een moordaanslag tegen haar. In alle tyden heeft de mens het recht gehad, om, met gevaar voor zyn leven, zyn gevangenis te ontvluchten. Men kan dan ook een gevangen vorstin niet kwaiyk nemen, dat zy, vanuit die gevangenis, contacten onder houdt met haar vrienden. Wat was haar haar vryheid alleen? Welke vorst interesseerde zich nog voor haar per soon? Het ging de bevryders er toch om wie ze werkeiyk was? Koningin van Schotland, Koningin van Engeland. Haar grootmoeder was een volle zuster van Hendrik VIII geweest en het kind van Anna Boleyn was een onwettig kind! KONINGIN ELISABETH regeerde met vaste hand. Vanaf de tyd dat de Paus haar in de ban deed (1570) was zy gewikkeld in een koude oorlog met Spanje. Engelse schepen roofden zilvervloten. Engelse vloten plun derden zelfs Spaanse havens. Dit alles zonder oorlogsver klaring, en met vele verontschuldigingen van Elisabeth daarna. Even later sloeg ze een der stoutmoedigsten, Drake, tot ridder. Er kwam een nieuwe geest in het Engel se volk. Nóg beter: het begon te ontwaken en zich zodoen de bewust te worden van zyn kracht. Indien wy bedenken dat het Engelse volk toen, naar schatting, nauweiyks vier millioen zielen telde, geen staand leger had. nog zelfs geen oorlogsvloot, en ondanks dat de macht van Spanje, het wereldryk van toen, heeft gebroken, dan kunnen we pas verstaan hoe belangryk Queen Bess geweest is in de geschiedenis van dit eilandenryk. zy was verdraagzaam op godsdienstig gebied, in haar hart was ze vermoedeiyk meer Katholiek dan Protestant, doch haar verstand zei haar, dat zy, een met de ban be- ladene, alleen Jot macht zou kunnen komen als ze zorgde dat het Protestantisme de overhand kreeg. Om dit te bereiken moest ook zy vervolgen, en dat deed ze, ofschoon met tegenzin. ER kwam welvaart in Engeland en welvaart maakt de mensen tevreden. De regering van Elisabeth, hoe grillig zy zelf soms was. werd door velen gewaardeerd. Het Parlement had respect vpor haar en werd verguld door de schone woorden die Hare Majesteit soms tot hem sprak, zy placht te spreken van de grote liefde die haar bezielde voor haar volk. Een liefde, zo zei zy, die niet te meten was en niet te overschatten, zy beweerde op de bres te staan voor het recht van allen en voor de vryheid. Zy was handig genoeg om het Parlement volkomen de indruk te bezorgen, dat het geen wassen neus was. dat het. vooral als advieslichaam, de Koningin, en daarmee het land. onschatbare diensten bewees. Alles ging goed. Het buitenland begon rekening met haar te houden, maar ergens in haar eigen ryk was een vrouw die haar naar het leven stond. De Hertog van Norfolk, een der hoogsten en machtigsten in den lande, iemand die de Tudors onschatbare diensten had bewezen, moest zy naar het blok zenden, omdat hymet Maria Stuart had gecorrespondeerd, omdat hy haar beloofd had haar te bevryden en te trouwenAls het hem gelukt was. zou een deel van haar volk reeds klaar hebben gestaan haar vyandln te huldigen en haar te vermoorden. Maria Stuart, het werd de obsessie van haar leven. Wat moest zU met haar? Haar doden? Dan zouden Engelse rechters haar moeten veroordelen. En dat ging toch niet! In de Geschiedenis vóór haar waren er Koningen vermoord, èn Koninginnen, op last van andere Konin gen. Doch een vorstin ter dood veroordelen, door een rechtbank uit het volk? Een Koning had toch zyn macht van God gekregen, en was uiteindelyk alleen aan Hém verantwoording schuldig! Maria Stuart bleef leven en met haar de onrust. En de angst van Elisabeth HAAR bewind was over het algemeen verzoenend. Daar door nam zy de oppositie zoveel mogeiyk wind uit de zeilen, zy moedigde de zeevaart aan, beschermde Kunst en Wetenschap, en profiteerde van de onrust in de landen om haar heen. De Nederlanders hadden haar hulp nodig in de stryd tegen Spanje; in Frankryk woed den nog altyd de godsdienstoorlogen. De broer van de Koning. Frans van Anjou, die later naar de Nederlanden zou komen, bracht ze in de waan dat ze hem trouwen wilde. Ze liet hem zelfs overkomen om zich met hem te onderhouden. Dat zy zich met haar zeer intieme vrienden vrolyk maakte over de immorele Frans, die ze spottend „Prins Kikvors" noemde, noemde, vernam Anjou niet. DS Protestanten in de Nederlanden kwamen na de dood van de Zwyger in nood. De macht der Hugenoten in Frankryk was na de Bloedbruiloft sterk getaand. Elisabeth moest het hoofd van alle Protestanten worden in Europa! Mede door de moord op Willem van Oranje werd het in 1584 ook ln Engeland onrustiger. Oranje en Elisabeth hadden ten opzichte van Frankryk dezelfde politiek gevolgd. Belden hadden byvoorbeeld Anjou gebruikt. Er had een vrij geregelde correspondentie bestaan tussen de Zwyger en Elisabeth. In het jaar van zyn dood vormde zich in Engeland een vereniging die zich ten doel stelde het leven van de Koningin te beschermen: waarvan Leicester het hoofd werd. De moord op Oranje was gelukt. Dit zou zeker gevolgen hebben! Maria Stuart, die zovele malen tevergeefs gesmeekt had om haar vryheid, roerde zich sterker dan ooit. Zeer voor aanstaande vrienden in binnen- en buitenland ontvingen een smeekbede om hulp. Het Parlement vaardigde nieuwe wetten uit, kenneiyk tegen Maria bedoeld, ofschoon haar naam met werd genoemd. Wie maar iets wist van plan nen die tot doel hadden de Koningin te doden, zou, indien hij zweeg, als hoogverrader worden terechtgesteld. Alle Jezuïeten werden uit het land verbannen. Wie een Jezuiet herbergde kon ter dood veroordeeld worden. TWEE jaar later smeedde men een proces tegen het leven van Elisabeth. Het begon in Rheims. Daar ont vouwden een paar jonge Engelsen een plan tot algehele vernietiging van Elisabeth en het Protestantisme. Babington, een van hen, zou persooniyk Maria Stuart verlossen met honderd ruiters. Vooraanstaande Katholie ken ln Engeland keurden het plan goed. Filips II ook. Onmiddellyk na de dood van de Koningin zouden troepen uit Spanje. Frankryk en Vlaanderen Engeland bezetten en de Katholieke kerk in ere herstellen. Vanzelfsprekend moest Maria Stuart ook toestemming geven Achttien jaar had ze reeds gevangen gezeten. En wat bood men haar niet aan! zy stemde toe en in haar brief aan Babington is een passage waaruit men op zou kunnen maken dat ze de moord op haar vyandln ook goedkeurt. (Haar verdedi gers hebben later beweerd dat deze passage ondergescho ven is). Maria Stuart kreeg weer hoop. Eindelyk zou alles voor haar ten goede keren! Zy begreep niet dat Elisabeth precies op de hoogte was van de inhoud van élke brief die ze schreef. Minister Walsingham, een geboren detective, had in haar onmiddellijke omgeving spionnen, die zy haar trouwe dienaren waande. Toen hy haar antwoord aan Babington in handen kreeg, het duldelyke bewys van haar medeplichtigheid, van hoogverraad dus, trok hy het net dicht. Zeer snel werd de organisatie opgerold, en Maria Stuart kreeg andere kamers. In haar vertrekken bevond zich veel bezwarend materiaal. WAT moest men nu met haar? De bewyzen van haar schuld waren onweerlegbaar. Doch zij had achttien Jaar gevangen gezeten, en zelfs haar bitterste vyand moest bekennen dat ze rechten had op de Engelse troon. De meeste raadgevers van Elisabeth waren voor de doodstraf. Wat baatte scherpere controle? Als Elisabeth stierf zou zy haar opvolgenen dan? Men kende haar te goed om niet te weten wat er dan gebeuren zou. De reger van Maria de Bloedige zou terugkomen, zy zou nlei asten voordat ze al haar vroe gere vyanden ha 1 verdelgd Elisabeth benoemde een college van 47 rechters, waar onder vele Katholieken, die Maria Stuart moesten be rechten. Eerst weigerde zy voor die rechtbank te ver schenen. Zu was Imn rs een vorstin, door God Zelf daartoe aangewezen. Haar eigen onderdanen mochten haar dus niet veroordelen. De rechters zaten vonden tenslotte een list. Zy antwoordden haar du te de Koningin niets liever was, dan haar onschuld te zen te zien; opdat Elisabeth weer in haar bon Maar die onschuld zou alleen bewezen kunnen vork indien zy ter zitting wilde verschynen en op alle mp antwoorden. Moe en mat stemde zU toe. Wat wist m per slot van haar?..M DAAR. ter rechtzitting, ervoer zU dat „haar vrlo.-- ln wie zy zo'n groot vertrouwen had gesteld, spitö van de vyand waren geweest. Toen wist te i verloren was. maar ze gaf niet toe dat ze haar nicht ts het leven had gestaan. Ze gaf zelfs niet toe dat s Babington had geschreven. Unaniem werd ze ter c>" veroordeeld en het vonnis werd weldra door het Parte: bekrachtigd. Het laatste woord was nu aan de Konitr: Elisabeth begreep zeer goed dat het even gevaarlijk" ja te zeggen als nee. Al te enthousiaste vrienden van t hebben het zo voorgesteld dat ze diep heeft gelede, wat haar achternicht overkwam. Dit is overdreven. kunnen rustig aannemen dat Elisabeth een zucht - verlichting zou hebben geslaakt indien Maria in vangenis de natuuriyke dood gestorven ware. Dan alles zich ook natuuriyk opgelost. Elisabeth zelf was overtuigd van het goddelijk recht fc Koningen. Indien zy tekende zou dat een slag in aangezicht van alle vorsten zyn. Nieuwe onlusten dm' haar er toe, en het Parlement. Doch zy gaf het geteïcf! stuk aan haar geheimschryver, Davison, met de uitdra- kelyke opdracht dat het slechts ten uitvoer mocht were gebracht in geval van oproer of landing van vyandfeS' troepen op de kust. (Elisabeth wist toen al dat de Anw spoedig zou komen.) HAAR vrienden besloten nu korte metten met de* oordeelde te maken. Zonder haar voorkennis, fc verantwoording voor alles op hun schouders no-- bepaalden zy dat Maria Stuart op de 8ste Februari l*1- de grote zaal van Fotheringhay onthoofd zou worden. Sinds lang was ze op de dood voorbereid. ZU wilde ven als Koningin. Dat was heel moeiiyk, omdat alleen was. Koninginnen hebben immers altyd een edf van getrouwen. Doch zy zou sterven voor het oog» haar onderdanen, want zy wist zich de wettige vtr- van het Engelse volk. Die ochtend kleedde ze zich in Koningsgewaad. 1* een rozenkrans in de hand, deed een crucifix «P en zo schreed ze naar het schavot. Zc was héél N™ ook héél Koninklyk. Daarom kregen velen nkddw met haar. Toen zy haar hoofd op het blok legde, sprak w zaam: „Heer, ln Uwe handen beveel ik mUnd**1 Onmiddellyk daarna sloeg de beul toe. vele mik"-1 toen hy eindelijk zyn taak had volbracht, riep testants geesteiyke: „Zo mogen alle vyanden Elisabeth sterven". zyn geschreeuw vond weinig weerklank. D< zwegen ontzet. Toen Elisabeth vernam wat er W was begon ze vreseiyk te huilen en in haar woei' verontwaardiging dreigde ze de executeurs het hoofdr de voeten te leggen. Alle hoven in Europa ontvitp: bericht met een schok. Het was of de tyd heel e1* bleef staan: in Engeland was een Koningin door 0s rechtelyk vonnis ter dood gebracht! Veroordeeld door het volk! Wat dat niet de zyn kop? REIN BROC*1

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 6