Ontmoeting met het onverwachte! Op Athos leeft men nog als in de Middeleeuwen 8e Jaargang No. 32 Waar het voor vrouwen verboden is Monnikenrepubliek met twintig sprookjesachtige kloosters Grieken tan vandaag XI In deze reportage wordt verteld over een wonderlijk schiereiland J (Van een bijzondere medewerker) Een van de vreemdste, een van de meest fascinerende gebieden op onze aardbol ligt op nauwelijks honderd kilometer afstand van Saloniki. Het is de monnikenrepubliek Athos, welke als een gekromde vinger in de Aegaeische Zee steekt, een rijk dat nog het levensrhythme van de Middeleeuwen heeft en waar de komst van een vrouw een paniek zou veroorzaken. Dit woeste schiereiland met zijn twintig sprookjesachtige kloosters en op zijn zuidpunt de heilige berg Athos is, zoals de duizendjarige traditie het zeer streng voor schrijft, alleen toegankelijk voor mannen en dat geldt zelfs ook voor de dieren voor zover de natuur controle toelaat: paarden, muilezels, honden. Toen de monniken van het klooster Watopedi kort voor de oorlog verse eieren steeds meer op prijs gingen stellen en bijgevolg zelf kippen aanschaften, werd dat door de bewoners van de negentien andere kloosters als een soort ketterij beschouwd. Watopedi trok zich er echter niets van aan en de anderen volg den zelfs in sommige gevallen het slechte voorbeeld. Maar voor vrouwen bleef Athos taboe. De enige uitzondering op de strenge traditie werd gemaakt toen een Griekse koningin in 1912 met haar echtgenoot het schiereiland wilde bezoeken. Nadien zijn slechts enkele brutale reizigsters erin geslaagd hier vaste voet aan wal te krijgen en over de clandestiene visites wordt nu nog gepraat als over waarlijk sensationele gebeurtenissen. ergane glorie NAAR DE „HOOFDSTAD" Het ls de gebruikelijke manier om van Trypiti uit met een houten vissers boot met buitenboordmotor naar Daphni, het minuscule haventje van de monnikenrepubliek te varen. Dat vergt drie uur. In Daphnl - tien hui zen inclusief de politiepost en het café - bestijgt men een muilezel of schon kig paardje om in weer drie uur naar Karjes te rijden, de hooggelegen „hoofdstad". Er is een soort plein, waar men niet roken, zingen of te paard zitten mag, omdat aan dat plein het parlements gebouw is gelegen waar de vertegen woordigers van de twintig kloosters enige malen per week bijeenkomen om de belangen van Athos te behartigen. In dit administratieve centrum van de monnikenrepubliek, waar een paar honderd mensen wonen, behoort men zijn verblijfsvergunning te halen, welke recht geeft op vrij onderdak en eten in alle kloosters van Athos. Eerst met dit document in zijn zak kan men zijn zwerftocht door het smalle, zestig kilometer lange Athos beginnen. Te voet of per bergpaardje MACHTIGE KLOOSTERBURCHTEN Athos is moeilijk toegankelijk en dat was het duizend jaar geleden uiteraard ook. Bij gevolg was het een toe vluchtsoord voor hen, die de wereld wilden ontvluchten en in een kluize naarsbestaan al het zinnelijke, dat in hen was vergeten. Er kwamen steeds meer heremieten hun persoonlijk heil zoeken op het schiereiland van de berg Athos en zo was het begrijpelijk, dat er bij al deze toevloed ook een drang naar zekere organisatie ontstond, wat kloosterbouw tot gevolg had. In de middeleeuwen verrees de ene machtige kloosterburcht na de andere. Dit was financieel mogelijk doordat het Christendom in het Byzantijnse rjjk een staatsreligie was en de mon nikken van Athos beschouwd werden als de bewaarders van de orthodoxie, als steunpilaren van het rijk. Zjj ont vingen toen en later enorme schen kingen en daar zij bovendien van een heilige geestdrift vervuld waren, ont stonden er fantastische bouwwerken op het eenzame schiereiland. Bijna steeds indrukwekkende burch ten gebouwd rond een ruime binnen plaats met kerk. Toen het directe krijgsgevaar in de loop der eeuwen wat wegebde (de Turken lieten dit bol werk van het oostelijke Christendom vrijwel steeds met rust) smukten de kloosterlingen de strenge muren van hun burchten op met allerlei houten balcons. veranda's en andere kleurige uitbouwsels, welke het geheel een hoogst romantische aanblik gaven. Aartsbisschop Nathan Söderblom heeft gezegd: Heiligen zijn mensen die laten zien dat God leeft. Beste lezer, ik hoop dat U niet al te zeer U verwonderd heeft 1. over het woordje aartsbisschop 2 over het woordje heiligen Vooreerst: wie was Söder blom? Wel, Nathan Söderblom was een zeer bekend protestants theoloog. H|j was aartsbisschop en vervolgens primaat van de Zweedse i Lutherse» kerk. In 1930 ontving hij de Nobelprijs voor de vrede. Een jaar later stierf hij Een gTote naam ver wierf hu bovenal als de beroem de voorman van de Oecumeni sche beweging Deze kerkelijke eenheidsbeweging (oecumenisch betekent letterlijk: de bewoonde wereld betreffende) streeft naar toenadering tussen de geschei den Christelijke kerken. Zo bracht het oecumenisch congres van Amsterdam, gehouden in het jaar 1948, tot stand de We- WOORD VAN BEZINNING stens 2 wonderen verrichten, wil hij (of zij) op de Hjst der heili gen geplaatst worden ter ver ering of aanroeping door het de vote volk. De Hervorming nam de heili genverering niet over. Waarom niet? De Evangelische kerk geeft oo de vraag wie heilig is. een ander antwoord namelijk. Heilig is niet de mens die langs de een of an dere weg over bovennatuurlijke machten mag beschikken. Maar heilig is de mens. die gelooft. En wie de gave des geloofs ontvangen heeft, mag weten dat zijn zonde door Gods barmhar tigheid is vergeven Deze mens dan wordt door de (uit louter mee wij begonnen. Mij dunkt de zaak ligt zo: De heilige is niet allereerst een zedelijk volkomen mens (hij is voor ons nl. geen te bereiken ideaal) maar een mens die een door God en voor God afgezonderde is Gods lief de brandt in buitengewone gloed in hem. God heeft hem gena derd; nu is zijn leven geheiligd. De heiligen laten zien dat God leeft. U en ik, wjj allen worden ge roepen eerbied te hebben voor het heilige in de mens. En het heilige in de mens is louter dit: dat God zelf met de mens han delt. Wie heiligenlevens leest, ziet dat er een sterke innerlijke spanning gaande is in de ziel van zo'n mens. Heiligen (zij heo- ben om Christus' wil soms vader en moeder gehaat) zijn eenza men en onbegrepenen. Als vreemden leefden zij in het mid den hunner tijdgenoten. Maar hun nood ligt niet allereerst ten- aanzien van hun medemensen; ..(lie laten zien dat God leeft reldraad van Kerken. Deze Soderblom was aartsbis schop. schreef ik U. Verwondert U dat'misschien? Onthoudt dan, dat de titel bisschop ook in het protestantisme voorkomt. Zo treffen wij bisschoppen aan in bijv. Engeland, de Scandinavi sche landen. Duitsland, enz. On ze Gereformeerde broeders m Hongarije kennen eveneens het bisschopsambt. Het woord zelf is de Nederlandse verbastering van het Griekse epi-skop-os, dat in o..a. Pilippiërs brief (hoofdstuk 1 vers 1) letterlijk vertaald wordt met op-zien-er. En nu: wie zijn de heiligen? De Rooms-Katholieke kerk volgt een bepaalde procedure van heiligverklaring. Eerst ver klaart men zalig, (de zaligver- klaarde moet in zijn leven onbe rispelijk katholiek geweest zijn en tevens een aantal wondeTen verricht hebben). De roomse kerk is zeer voorzichtig: de za- ligverklaarde moet nu nog min- VERGANE GLORIE Er zijn tijden geweest, dat er tien duizenden monniken op Athos woon den, nu zijn er nog 2500, die teza men met enkele honderden voor de kloosters werkende burgers, de be volking van het schiereiland vormen. De geweldige kloosters zijn vrijwel verlaten, slechts enkele tientallen monniken leven in elk van deze ma jestueuze burchten, welke voor dui zenden gebouwd werden. Er heerst in de kloosters een sfeer van zacht vergaan, van onwerkelijke rust. Het sterkst werd ik aangegrepen door het Russische klooster Pantalei- mon. Het ligt evenals de meeste ande re kloosters aan de zee en het is wat zijn bouw betreft zeker niet een van genade geschonken) vergeving geheiligd. Het heilig zijn ligt niet in het verrichten van wonderen. Het ligt in de wijze waarop men leeft in de vruchten van het geloof te midden van de dage lijkse arbeid. De room-katholiek ziet de heilige als helper in de nood. De relieken (stoffelijke overblijfse len van de heilig verklaarde) hebben wonderbaarlijke kracht. Het protestantisme bestrijdt dit volksgeloof. Wie immers de hei lige als middelaar- tussen mens en God beschouwt, schiet te kort in het geloof aan Gods souve- reine liefde, die onder alle om standigheden de mens genadig wil zijn. Maar hebben grote heiligen als Franciscus van Assisi. Jean ne d'Arc. Teresa van Avila en zovelen meer dan geen enkele waarde voor ons? Waarachtig wel. lezers. Ik verwijs U naar de woorden van Söderblom. waar- God bovenal was voor hen „de Andere". Diens Majesteit ging soms ontstellend met Zijn uit verkorene om „De idee van de heilige is 70 gewichtig en in het protestantse Christendom zo sterk verwaar loosd dat ze op bijzondere wijze uitgewerkt moet worden". Met deze woorden besloot Söderblom zijn laatste boek Naast de Bubel leren de heiligenlevens ons ver staan wat God met de mens doet. Wat ons betreft: wij mogen belijden. Ik geloof in de ge meenschap der heiligen. Jezus, de Heilige Gods is onze broeder geworden. Behoren dan ook wij niet, op onze wijze, tot de heili gen. die in ons leven laten zien dat God leeft? Denk daar eens over, beste lezer. Een biy geloof I Uw ds Haan, Ev. Luth. pred. te Leiden. de schoonste. Pantaleimon heeft, van het water af gezien, zelfs iets weg van een kazemestad, een complex van sta tige grijze gebouwen met daartussen enkele kerkkoepels. In een van de gangen van dit klooster hangt een omvangrijke schilderij, dat laat zien hoe het omstreeks de laatste eeuwwis seling toeging. Voor en in het haventje van Panta- leimon lagen toen stoomschepen en op de wal heerste een drukte van belang. In die dagen leefden er namelijk in dit complex ruim tweeduizend monniken en bovendien voerden de schepen elke week honderden pelgrims uit Rusland aan. die onderdak vonden in de grijze logiesgebouwen, welke doen denken aan ouderwetse Oostenrijkse hotels. Zo waren in die jaren geregeld vijf duizend mensen in Pantaleimon. Alles wat overbleef van deze religieuze glorie trof ik 's ochtends om negen uur aan in de „trapeza", de gemeenschappelij ke eetzaal: 78 Russische monniken met indrukwekkende grijze baarden, de Jongste vijftig, de oudste negentig. En elk jaar zullen er hier minder Russen zijn en in twee andere kloos ters minder Serven en Bulgaren, om dat „Athene", naar ik meen, duide lijk moeite doet, het schiereiland van de heilige berg Athos tot het exclu sieve domein van de Grieks-orthodo xe staatskerk te maken. Zoals het ook in de dagen van het Byzantijnse rijk een religieus centrum onder di recte protectie van de staat was. H. A. Twee monniken van Athos. Deze monnikenrepubliek is een afspiegeling ian de wereld er buiten: men vindt hier ook alle mogelijke typen. Deze foto getuigt er van. V Russisch klooster Het is ons geluk, dat in onze atoom- *ereld nog een plekje te vinden is >ls Athos. waar het leven eeuwen hng schijnt te hebben stil gestaan. Ik sprak over een afstand van hon derd kilometer van Saloniki, maar vermoedt hierdoor niet lezers, dat nen zonder moeite en in korte tijd door kan dringen tot deze allerwon derlijkste monnikenrepubliek. Athos *nj?t hooguit tweeduizend bezoe kers per jaar en ik zal U vertellen «aarom. Iedere vreemdeling heeft ttn speciale vergunning nodig om «et schiereiland te mogen betreden '1 dit betekent heen en weer geloop In Athene van het ene bureau naar net andere. Heeft het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken de permissie ver hit. dan volgt de niet zo eenvoudige u| van Saloniki naar het rijk der J~fters- Men vertrekt 's ochtends om per bus en heeft dan hon- °«d kilometer voor de boeg naar het Jerissos. dat ongeveer op de «rens van de monnikenrepubliek ligt. WEG NAAR JERISSOS Met die weg dwars door het Macedo- !~cn schiereiland heen naar het Oos- v,.w. u et wonderlijk gesteld. De eerste Milt heeft het beste wegdek, dat ik in envïi nd lieb ontdekt: goed asfalt w bovendien zonder verrassende ga ten. maar wat daarna volgt is misera bel in het kwadraat. Met een gewone auto of een motor fiets is Jerissos niet te bereiken. Op die laatste vijftig kilometer, waarover ons goede volgeladen busje zes uur deed. hebben we, volgens m(jn notities 23 riviertjes (van twee tot twintig me ter breed) doorkruist, wc hebben wei landen en stukken moeras „genomen" en de golvingen in het wegdek waren heel vaak van eenzelfde hevigheid als in een zee bij stormweer. Die eerste reisdag komt men niet verder clan Jerissos waar men in de namiddag arriveert. Een triest dorp, dat ongeveer twintig jaar geleden met armzalige middelen werd opgebouwd, nadat het oude Jerissos door een aard beving tot puin was geschud. Er waren toen 100 doden en 400 gewonden en het is net alsof de mensen van nu nog met dit oude zeer rondliepen. In een wrakkig café at ik duimgrote gebak ken visjes - iets anders was er niet - en ik riiep in een kamertje in ge zelschap van twee Grieken. Alles hoogst primitief, maar de lakens wa- ren 3Choon er. wandgedierte zag ik hier evenmin als elders in dit land. De volgende ochtend vroeg reed ik via een ka rrespoor met een vrachtauto naar ac aanlegsteiger bij Trypiti aan de andere kant van de landengte, wel ke zekere historische faam heeft, om dat de Perzenkonlng Xerxes eens po gingen deed er een kanaal door heen te graven, teneinde zijn vloot te be sparen voor de ietwat riskante zeil tocht rond Athos. HET onverwachte op reis! Het kan droevig of prettig zijn. Ge komt plotseling ergens te recht, waar ge nooit gedacht had ooit terecht te komen. Stuttgart stampvol er was een soort E-55 tentoonstelling, maar dan op landbouwgebied geen enkel bed meer vrij in de hotels en zo komt ge dan plot seling terecht in Marbach aan de Neckar, een oer-oud stadje schilderachtig en herinnerend aan de Middeleeuwen. Maar daar gaat het niet om, het gaat om wat Anders. Marbach in het Zwabenland ooit van Marbach gehoord? is de plaats waar een van Duitslands grootste dichters: Schiller, op 10 November 1759 geboren werd. DAT ls het onverwachte: na een lange autoreis, 's avonds héél laat onder een stra lende maneschijn in dat middel eeuwse stadje rond te wande len en er met Schiller gecon fronteerd te worden Er is een Schillermuseum dat ik niet kon bezichtigen en een Schillerhuisje, met poëtische bloembakken en een gedenkplaat aan de voormuur. Het ziet er in dit late avonduur sprookjesach tig uit, gelijk alle huisjes cn hoe ken en gaten van dit stadje be laden met traditie, er sprookjes achtig uitzien, als kleurige to neeldécors vol sfeer, licht en schaduw. Het is alles even won derlijk en onwezenlijk in een wereld vervuld van moderne op bouw. Hier stond en staat de tijd stil in de eeuwigheid DE TIJD van Schiller wordt levend, is levend in dit. te gen middernacht, dromen de stadje Schiller: auteur van „Die Rauber", „Das Lied van der Glocke" en zo veel meer, dat werelden bevruchtte. Een geniaie. scheppende geest, gelijk zijn vriend Goethe. Hier. in dit kleine huisje aan de Neckar. werd hij geboren. Hoevelen van het huidige ge slacht kennen nog zijn werken? Zo gaat iedere grootheid ééns verloren JOG andere steden door kruiste ik. Ulm aan de Donau met zijn indrukwekkende gothl- sche Kathedraal, wier toren de hoogste ter wereld is en 161 me ter naar de hemel stijgt. Wist U dat Ulm de geboorte stadje is van o! wonderlijke combinatie prof. Einstein en generaal Rommel! Dat de ontdekker van het „nieu we" uit zó'n oude stad in 700 was er van Ulm al sprake kon stammen KENT U het Schlosz Neu- schwanstein. fantastische schepping van Beieren's zonderlinge mensenschuwe heer ser, Koning Ludwig n van Beie ren, Wagnervereerder bij uitne mendheid. die zich hier terug trok uit de werkelijkheid, om te leven in een wereld van sagen en legenden? Ook de ontmoeting met hém en zijn betoverende wereld was onverwacht, want niet in het programma opgenomen. Grandioser kasteel is nauwe lijks denkbaar, liggend in een super-romantische omgeving, net ideaal van de man, die op 41- jarige leeftijd een raadselachtige dood vond in de Starnbergersee. Daterend uit een tijd, waarin enkelingen het zich nog veroor loven konden alléén te staan, totdat men ingrijpen moest. Millioenen zijn er aan besteed. ..verspild". Nee. niet verspild: want millioenen mensen genie ten nu van dit merkwaardige en interessante bouwwerk. De mil lioenen komen dus ruim een halve eeuw later volledig te rug. De massa leeft: het individu heeft afgedaan DE ONTMOETING met het onverwachte kan prettig of droevig zijn. Deze reis heeft het me weer ge leerd. Want wie kan peilen, wel ke zielestormen Ludwig n teis terden. voordat hij in het meer verdronk, nadat hij mocht wo nen temidden van zóveel uit zonderlijk schoons De weemoed overvalt de mens, wanneer hU déirvan hoort FANTASIO Schillerhuis te Marbach Schlosz Neuscliwanstetn Zaterdag 13 Augustus 1955

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5